muhasturk
Istanbul, Turkey
 
 
Tüm platform oyun incelemeri ve daha fazlası için:
https://hasturk.dev
Favorite Game
Favorite Game
Review Showcase
64 Hours played
Zengin, Zorlayıcı Bir Deneyim

Valheim, viking temasında bir hayatta kalma survival oyun. Bir kuzgun, karakterinizi geniş ve keşfedilmeyi bekleyen haritanın rastgele bir noktasına bırakıyor ve bu andan itibaren hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

İlk başlarda çevrenizden taş, odun meyve gibi en temel şeyleri toplayarak başlıyorsunuz. Sonrasında çekiç veya sopa yaparak hayatta kalmak için gerekli olacak diğer geliştirme unsurlarını keşfetmeye başlıyorsunuz.

Oyunda sizi bırakan kuzgun oyunun ilk başlarında belli noktalarda yanınıza gelerek kısa bilgiler veriyor ancak oyunun geri kalanında her şey keşfetme üzerine dayalı, bir eğitim bölümü yer almıyor ve bu çok doğru bir yaklaşım çünkü hayatta kalma oyunundayız.

Kendinize ilk başta bir sığınak yapıyorsunuz ve yapacağınız yatağı tekrar canlanacağınız başlangıç noktası olarak belirliyorsunuz.

Günler
Oyunda gündüz süresi gerçek hayatta 21 dakika, gece süresi ise gerçek hayatta 9 dakika uzunluğunda. 30 dakikalık gerçek hayat süresi 1 oyun gününe denk geliyor. Gece olduğunda üşümeye başlıyorsunuz, daha çok yaratık ile karşılaşıyorsunuz, canının yenilenmesi %50 daha yavaş oluyor. Bu yüzden gece savaşmak çok mantıklı değil. Gece olduğu gibi yatıp bir sonraki oyun sabahına başlamanız en mantıklısı olacaktır.

Crafting
Hayatta kalma oyunlarının vazgeçilmezi crafting sistemi çok başarılı. Oyunda craft edebileceğiniz şeyleri görmek için öncelik o ürünü üretmeniz için gerekli olacak ham maddeyi bir kere elinize alarak keşfetmeniz gerekiyor. Elinize almadığınız keşfetmediğiniz şeyleri craft edemiyorsunuz. Oyunun ilerleyen seviyelerinde crafting sisteminin ne kadar zengin olduğunu daha da iyi anlıyorsunuz.

Crafting masanızın seviyesi var ve bu seviye masanın yanına inşa edeceğiniz farklı inşa elemanları ile arttırılıyor. Masanızın seviyesi arttıkça üretmiş olduğunuz itemlerin seviyesini arttırabiliyor veya yeni itemlar üretme imkanınız oluyor. İtemlerinizin seviyesini arttırarak daha güçlü itemler elde ediyorsunuz.

Yine oyunda ilerledikçe tezgah, ocak, kazan, değirmen, kömür madeni gibi farklı crafting yapıları oluşturuyorsunuz. Bu yapılar üzerinde farklı itemları üretme imkanı buluyorsunuz.

Oyunda madem yatakları keşfederek bunları çıkarabiliyorsunuz ve crafting işlerinde kullanıyorsunuz.

İnşa
Yapı inşa etme sistemi ilk başlarda zor gelse de aslında çekici elinize alıp biraz pratik yaptığınızda öğreniyorsunuz. Harika tasarımlara sahip yapılar inşa etmek mümkün bu noktada tamamen özgürsünüz.

Tarla yapıp tohum ekerek sebze veya ağaç yetiştirebiliyorsunuz.

Sandalye, masa, kilim gibi farklı konfor elemanlarını evinizin içine koyarak konfor seviyenizi arttırıyorsunuz ve bu konfor seviyesi sizin dinlenmiş bir şekilde harita üzerinde keşif yapmanıza olanak sağlıyor.

Sadece karada değil oyunda bir de denize sahibiz. Deniz üzerinde gidecek 3 farklı sal / tekne inşa edebiliyorsunuz. Sürmesi ilk başta tuhaf gelse de Sea of Thieves oynadığımdan sanırım bana çok kolay geldi. Aslında yine oyun bırada bir eğitim vermeyerek sizin keşfetmenizi ve öğrenmenizi bekliyor ve ben bunu doğru buluyorum.

Biome
Geliştirme sürecinde olan bu oyunda şu an için 5 farklı biome bulunuyor. Çayır biome da başladığımız huzur dolu bu macera ilerleyen süreçlerde daha zor yaratıkların ve madenlerin yer aldığı Kara Orman, Bataklık, Dağ, Ova şeklinde çeşitleniyor. Her biome farklı bir atmosfere, yaşam koşullarına ve yaratıklara sahip. Oyun bu noktada sizi kesinlikle sırayla ilerlemeniz gerek şekilde bir kalıba sokmuyor, tamamen özgür şekilde haritayı keşfedebilirsiniz. Ancak biome da karşılaşacağınız yaratıklar ve yaşam koşulları sizi zorlaycağı için kendinizi hazır hissettiğinizde ilerlemeniz faydanıza olacaktır.

Boss
Her biome da sürekli karşınıza çıkan yaratıklar dışında ana boss düşmanınız var. Bu boss savaşınıza itemlerinizi geliştirerek ve karnınız tok bir şekilde savaşmanızda fayda var. Bu ana boss u öldürdüğünüzde size bir ganimet ve bağışlama işleminde bulunacağınız bir item düşürüyor.

Oyuna ilk başladığınız noktada gösterilen 5 adet taş sütunlara bu bosslardan düşen itemi verdiğiniz de size farklı özel yetenekler kazandırıyor.

İlk boss savaşı çok kolay geçse de diğer bosslar gittikçe zorlaşıyor. Hem boss ların can seviyeleri daha yüksek hem de farklı saldırı özelliklerine sahip oluyorlar.

Oyunda bossları tek başınıza alt edebilmenizde bir problem yok ancak arkadaşlarınız ile çok daha rahat şekilde öldürebilirsiniz.

Grafikler
Kendine has bir sanat tasarımı var, başka bir oyunda bu şekilde bir grafik gördüğümü hatırlamıyorum. Performans olarak yaratıkların çok olduğu veya ağaç devrilmesi gibi fiziksel unsurların çok olduğu alanlarda bazen fps düşmesi yaşanabiliyor.

Ses / Müzikler
Oyunun ilk başlarında çalan o huzur dolu müzik oyunun daha zor seviyesi olan alanlara geçtiğinizde değişime uğruyor ve atmosferi size kesinlikle yansıtıyor. Karakterimizin ve bize ilk başta rehberlik eden karekterin bir sesi yer almıyor.

Zorluk
Bence oyun bazı noktalarda çok zor hal alabiliyor. Özellikle kara ormanda veya yeni keşife çıktığınız biome da çok hızlı ilerleme davranışı sergilerseniz yaratıklar ile olan savaşınızı bir noktada kaybedebiliyor ve ölebiliyorsunuz. Öldüğünüzde en son kayıt noktası olarak belirlediğiniz yataığınızda tekrar uyanıyorsunuz. Ölmeden önce üzerinizde yer alan tüm itemler cezanenizin olduğu yerde bırakmış oluyorsunz ve haritada öldüğünüz günü ve konumunu görüyorsunuz. Bu noktada tüm itemlerinizi düşürdüğünüz için mezarınıza gidip eşyalarınızı kurtarmak çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor. Çünkü yol üzerinde yine yaratıklar ile karşılaşıyorsunuz ve eşyalarınız olmadığından canınız çok düşük oluyor. Düşük can ile savaşmanız yüksek ihtimal ile tekrar ölümünüze neden oluyor. Bu döngüyü kırmak ise zorlayıcı olabiliyor. Tavsiyem daha temkinli ilerlemek ve her zaman silahların seviyesini arttırmak.

Boss savaşlarında sürekli ölürseniz ve vazgeçip evinize dönüp eşyalarınızı geliştirmek isteyebilirsiniz. Tekrar boss un olduğu noktaya geri geldiğinizde boss ile olan savaşınıza devam edebiliyorsunuz. Boss savaşını başlatmak için gerekli olan itemleri sunak ta tekrar vermenize gerek kalmıyor.

İlerleyen seviyelerde farklı noktalar arasında hızlı ulaşım için portal inşa edebiliyorsunuz. Bu oyunda ilerleyişe çok ciddi oranda kolaylık sağlıyor.

Son Söz
Ben oyuna erken erişim olarak açıldığı tarih olan 2 Şubat 2021 den bir sene sonra 15 Şubat 2022 de başladım. Oyun bu noktada Erken Erişim Oyunu olarak satışta olmasına rağmen gerçekten bir erken erişim oyununun nasıl olması gerekitği konusunda ders verir nitelikte. İçeriği çok zengin, keşfetme duygusunu kamçılıyor, stabil çalışıyor, sürekli güncelleme alıyor.

32₺ fiyat etiketine sahip, zengin crafting imkanı olan bu hayatta kalma oyununu tek başınıza veya 10 kişiye kadar arkadaşınız ile saatlerce oynayabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Screenshot Showcase
Yorgun zamanlar...
1
Review Showcase
13.5 Hours played
Yılın Oyunu
Cyberpunk evreninde harika bir atmosfer, etkileyici müzikler ile başyapıt olmuş. Sonuna kadar başından kalkamadım.
Recent Activity
1.9 hrs on record
last played on May 15
313 hrs on record
last played on May 12
16.6 hrs on record
last played on Apr 26