mahon
 
 
I have some games for trade [barter.vg].

Get FREE $2 [www.greenmangaming.com] for purchases at GreenManGaming: CLICK [www.greenmangaming.com]

Currently Offline
Last Online 4 days ago
Achievement Showcase
1,880
Achievements
21
Perfect Games
22%
Avg. Game Completion Rate
Screenshot Showcase
The Witcher 3: Wild Hunt
4
Favorite Game
9.1
Hours played
67
Achievements
Review Showcase
11.3 Hours played
Gatunek visual novel z pewnością nie jest dla każdego. To dużo tekstu, a mało grania. To bardziej jak czytanie książki, na której przebieg mamy (zwykle kosmetyczny, choć znacząco uatrakcyjniający rozgrywkę) wpływ.

Analogue: A Hate Story z pewnością należy do najlepszych gier tego typu, jakie znam (choć fachowcem od VN nie jestem). Fabuła zaczyna się zleceniem zgrania logów z dryfującego wraku statku kosmicznego, ale już zaraz na początku napotykamy dwie sztuczne inteligencje zamieszkujące pokładowy komputer, a z logów i rozmów z nimi powoli zaczyna się składać historia statku-kolonii, na którym się znajdujemy. Historia ciekawa, momentami szokująca, a często bardzo smutna.

Narracja prowadzona jest bardzo umiejętnie, kolejne elementy układanki, jakimi są coraz to nowe wiadomości i fakty z historii statku, zmieniają nasze spojrzenie na poznawane fakty i osoby, o których czytamy. Fabuła wciąga na tyle, że niekiedy wręcz nie można się od niej oderwać i popadamy w znany z innych gier cykl "jeszcze jedna tura" (tu: jeszcze jedna wiadomość).

Soundtrack, początkowo może zdaje się nieco banalny i prosty, ale po pewnym czasie bardzo zapada w pamięć, stanowi dobre tło do poznawania fabuły i niekiedy wywołuje emocjonalne reakcje i skojarzenia. Zresztą gra w ogóle umiejętnie manipuluje podanymi faktami, kreuje ciekawe osobowości i bohaterów, a przede wszystkim – porusza. Komu fabuła nie pozostała w głowie, nie zabiła przysłowiowego ćwieka, ten albo gry nie zrozumiał albo jest emocjonalnie oziębły. Czy nie jest bowiem osiągnięciem twórców wykreowanie bohaterki, która mimo popełnienia masowej zbrodni, nadal potrafi wzbudzać współczucie, a może nawet sympatię?

Za niepotrzebne uważam wtrącenie elementów erotyczno-romansowych w odniesieniu do rozmówczyń (nie do historii opowiadanej, bo tam pasują doskonale). Robią wrażenie elementu dość typowego dla wielu japońskich historyjek, a tym razem i bez nich historia byłaby świetna.

Realia przedstawionego świata nawiązują do Korei z okresu dynastii Joseon, który charakteryzował się silnie patriarchalnym społeczeństwem i bardzo specyficznym podejściem do kobiet i ich roli w społeczeństwie, o czym najlepiej przekonać się grając.

TL;DR

Ścisła czołówka gatunku visual novel. Chętnie gra się więcej niż raz,

Recent Activity

1.9 hrs on record
last played on Aug 15
3.4 hrs on record
last played on Aug 15
1.1 hrs on record
last played on Aug 15
full0zero Jun 26 @ 2:19am 
+rep, awesome screenshots
Professor Severus Snape Jun 16 @ 3:50am 
+rep, nice and reliable trader!
Tximista Jun 13 @ 1:18pm 
+Rep good trader
Dave Bread-o Jun 13 @ 6:54am 
+rep Wonderful trader, would recommend!
djk101 Jun 13 @ 4:07am 
+rep easy trading thanks
Pika! Pika! Apr 29 @ 9:49am 
+rep Fast, friendly and reliable trader!