138

Recent reviews by John

< 1  2  3 ... 14 >
Showing 1-10 of 138 entries
No one has rated this review as helpful yet
311.5 hrs on record (311.4 hrs at review time)
Φοβερό tower defence παιχνίδι, με ποικιλία τύπων παιχνιδιού για να διαλέξετε πως θα παίξετε. Ιστορία, επιβίωση ή sandbox.
Posted February 17.
1 person found this review helpful
87.3 hrs on record (35.9 hrs at review time)
Δεν είναι το Tekken που ήταν κάποτε. Πλέον μοιάζει σαν ένα συνονθύλευμα από διάφορα άλλα fighting. Αύρες λες και είναι Dragon Ball, Juggle combos, λες και είναι Marvel vs Capcom, Rage Arts λες και είναι Street Fighter και κάπου μέσα σε αυτά επειδή βλέπεις χαρακτήρες από το Tekken, λες "α, υπάρχει και λίγο Tekken μέσα". Γιατί πραγματικά πλέον μόνο οι χαρακτήρες σου θυμίζουν ότι παίζεις Tekken. Κάποτε το Tekken ήταν αρκετά τεχνικό παιχνίδι. Τώρα είναι ποιος θα μάθει το μεγαλύτερο juggle combo, ώστε να κρατήσει τον αντίπαλο για περισσότερη ώρα στον αέρα για να του κάνει πιο πολλή ζημιά. Όλη εκείνη την ώρα, εσύ νιώθεις άχρηστος. Ένα ragdoll που είναι στο έλεος του αντιπάλου, που ενώ κρατάς το χειριστήριο στα χέρια σου, νιώθεις ανίκανος να κάνεις οτιδήποτε και απλά βλέπεις την ενέργειά σου να κατεβαίνει. Δεν πα να είσαι ο καλύτερος στο Tekken στον πλανήτη. Αν ο άλλος μάθει να σου κάνει ένα απλό και ανεπαίσθητο uppercut και σε πετάξει στον αέρα, τελείωσες με αυτό που έρχεται. Επίσης τα Rage Arts, τι είναι στην ουσία; Είναι cut-scenes που ενεργοποιούνται με το πάτημα ενός κουμπιού. Φτάνει εσύ να πατήσεις ένα κουμπί και μετά αφήνεις τον χαρακτήρα να κάνει μόνος του όλα τα υπόλοιπα. Αυτό που λείπει είναι να έχεις και λίγο pop corn δίπλα, όποτε τυχαίνουν αυτά τα δύο, χαλαρώνεις πίσω στον καναπέ και τρως μέχρι να τελειώσουν. Και κάπου εκεί μέσα σε όλα αυτά, υποτίθεται υπάρχει ένα fighting game...

Επίσης, το άλλο θέμα, είναι τα microtransactions. Μαζί με το παιχνίδι, ανακοίνωσαν και το πρώτο DLC, που είναι ο Eddy Gordo. Αν θυμηθούμε τι έγινε στο Tekken 7 (το οποίο επίσης έφαγε αρνητική ψήφο), αν ήθελε κάποιος έξτρα παίχτες, θα έπρεπε να τους πληρώσει με πραγματικά χρήματα. Εάν ήθελαν να βάλουν χαρακτήρες σε DLC, θα μπορούσαν απλά να βάλουν τους πρωτοεμφανιζόμενους. Όχι παλιούς. Εάν εγώ πχ είχα σαν κύριο μαχητή μου τον Eddy από παλιότερα Tekken, θα έπρεπε να σκάσω το 70άρι για το κανονικό παιχνίδι και να αγοράσω ΚΑΙ το DLC για να μπορέσω να παίξω με αυτόν. Κάτι μου λέει ότι το ίδιο θα γίνει και με τον Lei Wulong. Κλασικότατος χαρακτήρας που υπάρχει σε όλα τα Tekken. Δεν τον είδα στους υπάρχοντες και δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον βάλουν. Απλά θα σας ζητήσουν χρήματα και για εκείνον. Όσο γίνεται αυτό αποδεκτό από την παγκόσμια gaming κοινότητα, τόσο θα μας περνάνε για ζώα και θα συνεχίσουν να το κάνουν. Κάτι τέτοια με κάνουν να αναπολώ τις εποχές μέχρι το Tekken 6 αν θυμάμαι καλά, που απλά έπαιζες και τους ξεκλείδωνες. Δεν χρειαζόταν να στύψεις τις τσέπες σου για να αποκτήσεις έξτρα παίχτες. Δεν είμαι ο μόνος που κάνω παράπονα για τα παραπάνω. Καθώς βγήκε το παιχνίδι, έχει φάει μεγάλο κράξιμο για αυτά που προανέφερα, από πολλούς παίχτες. Παίχτες που προφανώς είναι χρόνια στο Tekken και θυμούνται πως ήταν, οπότε έχουν ένα μέτρο σύγκρισης.
Posted February 10. Last edited March 31.
No one has rated this review as helpful yet
238.7 hrs on record (135.4 hrs at review time)
Early Access Review
Πολύ καλό παιχνίδι για να παίξεις με παρέα και αρκετά τρομακτικό. Βέβαια, από ένα σημείο και μετά το ψιλοσυνηθίζεις και δεν τρομάζεις και τόσο εύκολα, αλλά δεν παύει να είναι φοβερό για coop. Τα γραφικά υστερούν για την εποχή του, αλλά κερδίζει από όλα τα υπόλοιπα, αφού είναι όλα ένα τεράστιο συν για τους λάτρεις των παιχνιδιών τρόμου. Δεν είμαι υποστηρικτής των παιχνιδιών που μένουν τόσο καιρό σε πρόωρη πρόσβαση, όπως το Phasmophobia, καθώς πλέον έχουν περάσει τρία χρόνια και ακόμα δεν έχει βγει η τελική έκδοση, αλλά στην κατάσταση που είναι το Phasmοphobia, δεν φαίνεται καν σαν μη ολοκληρωμένο παιχνίδι, καθώς δεν του λείπει τίποτα. Θα ήθελα βέβαια περισσότερους χάρτες, αλλά οκ, αυτά μπορούν να μπουν ανά πάσα στιγμή. Πολύ καλή εμπειρία. Το προτείνω 100%.
Posted October 21, 2023.
No one has rated this review as helpful yet
223.8 hrs on record (13.7 hrs at review time)
Early Access Review
Αν έχετε παίξει το πρώτο και περιμένετε να δείτε κάτι ανάλογα καλό στο sequel, θα σας απογοητεύσω. Ενώ το παιχνίδι πριν από την πρώτη κιόλας αναβολή του είχε ανακοινωθεί από τους developers ως "σχεδόν έτοιμο", έρχεται η πρώτη αναβολή και αναρωτιέσαι γιατί το αναβάλλουν, αφού είναι σχεδόν έτοιμο; Λες οκ, θέλουν ίσως λίγο παραπάνω χρόνο για να το τελειοποιήσουν. Λίγο πριν την δεύτερη ημερομηνία κυκλοφορίας, άλλη μία αναβολή κάμποσων μηνών. Λες και εκεί, ε θα πρέπει το παιχνίδι να είναι φοβερό μετά από τόσο καιρό. Αφού ήταν ήδη έτοιμο πριν την πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας του, με τόσο "γυάλισμα" που ούτε λούστρος δεν κάνει, θα έχω ένα τέλειο sequel του The Forest στα χέρια μου, όταν επιτέλους κυκλοφορήσει. Έρχεται επιτέλους και η τρίτη ημερομηνία κυκλοφορίας (και ελπίζεις να είναι και η τελική) και σου πετάνε ένα "τελικά θα το βγάλουμε σε Early Access για να πάρουμε γνώμες από τους παίχτες, ώστε να διορθώσουμε ότι δεν αρέσει", ή ότι πιστεύουν ότι χρειάζεται αλλαγή προς το καλύτερο. Θα πεις και εκεί μετά από τόσες αναβολές, το παιχνίδι θα είναι ήδη τέλειο, τελειωμένο φυσικά στο 100% και το Early Access είναι μόνο και μόνο για να το μην αφήσουν κανέναν fan δυσαρεστημένο, ώστε να του δώσουν ακριβώς το παιχνίδι The Forest που πάντα ήθελε. Και έρχεται η ώρα να το αγοράσεις... Ξαφνικά βλέπεις ένα παιχνίδι με άπειρα bugs και λες όταν λέγανε το παιχνίδι είναι σχεδόν έτοιμο τόσο καιρό πριν την πρώτη υποτιθέμενη κυκλοφορία του, τι εννοούσαν με το "έτοιμο"; Σε κάνει και απορείς αν αυτή η ομάδα ανάπτυξης της Endnight, πήγαινε στο χώρο δουλειάς όντως για δουλειά, ή για καφέ. Το παιχνίδι είναι απαράδεκτο, μου έχει κάνει δεν ξέρω και εγώ πόσα crash και μάλιστα σε σημεία που έχω ώρα να κάνω save, αφού είμαι για ώρα μέσα σε μία σπηλιά, έχω κάνει και έχω βρει πόσα πράγματα και το παιχνίδι αποφασίζει έτσι απλά να μου τα πετάξει όλα αυτά στα σκουπίδια και να με πετάξει έξω, αναγκάζοντάς με να ξαναπαίξω από το save και άντε ξανά όλα από την αρχή. Απαράδεκτο παιχνίδι, απαράδεκτη εταιρεία που κοροϊδεύει τον κόσμο με τα δήθεν "έτοιμα" παιχνίδια της. Αν κάποτε τελειώσουν τον καφέ τους και πιάσουν τα PC και το φτιάξουν, θα αλλάξω αμέσως την κριτική. Μέχρι τότε, μην το ακουμπάτε αν δεν θέλετε να πετάξετε 29 ευρώ στα σκουπίδια.
Posted June 1, 2023.
No one has rated this review as helpful yet
289.9 hrs on record (165.7 hrs at review time)
Έχοντας παίξει πολλές ώρες Subnautica, The Forest και Green Hell, μπορώ να πω ότι ξέρω τι θέλω από ένα παιχνίδι επιβίωσης. Το Grounded είναι ένα πάρα πολύ καλά δομημένο παιχνίδι στα πρότυπα αυτού του είδους. Από γραφικά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί έτσι κι αλλιώς παίζω στο Low και πάλι κολλάει με το PC που έχω, οπότε δεν μπορώ να δω τι έχει να προσφέρει σε αυτό τον τομέα στο 100%, αφού ποτέ δεν το έχω δει με γραφικά στο High.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ξεκινάτε με ένα από τα τέσσερα παιδάκια που σας έχει να διαλέξετε, και μόλις έχετε βγει από ένα κουτί που ήσασταν κλεισμένοι και συνειδητοποιείτε ότι έχετε το μέγεθος μυρμηγκιού και επίσης πάσχετε και από απώλεια μνήμης. Οπότε ξεκινάτε μη έχοντας οποιοδήποτε στοιχείο του τι γίνεται. Σιγά σιγά καταλαβαίνετε ότι είστε στην αυλή του σπιτιού ενός επιστήμονα που έκανε πειράματα με συσκευές σμίκρυνσης. Σιγά σιγά όσο προχωράτε το παιχνίδι, αρχίζετε να αποκτάτε την μνήμη σας και να καταλαβαίνετε τι παίζει.

Στο μεταξύ, ως παιχνίδι επιβίωσης, έχει και χτίσιμο βάσης. Και αυτό είναι πραγματικά το μόνο αρνητικό που βρήκα στο παιχνίδι. Οι επιλογές σας για το που θα χτίσετε, είναι πραγματικά ανύπαρκτες. Το έδαφος, λόγο του ότι είστε τόσο μικροί, είναι εντελώς ανώμαλο, με κανένα σημείο αρκετά μεγάλο και επίπεδο, ώστε να πείτε ότι εδώ θα χτίσω τη βάση μου. Επίσης ο χαρακτήρας, ενώ έχει φτυάρι, το χρησιμοποιεί μόνο για να ξεθάβει αντικείμενα, ενώ θα μπορούσαν εφόσον το έχουν στο παιχνίδι, να βάλουν να μπορείς να κάνεις το έδαφος επίπεδο σε όποιο σημείο θέλεις για να χτίσεις μια αξιόλογη βάση. Μπορείς να κόψεις το γκαζόν που έχει σε μια περιοχή για να την καθαρίσεις με το τσεκούρι, αλλά δεν μπορείς να ισοπεδώσεις μια περιοχή με το φτυάρι σου. Αν δείτε και βίντεο στο YouTube με προτεινόμενα σημεία για βάση, θα δείτε ότι σας δείχνουν μόνο κάτι σημεία πάνω σε επίπεδες πέτρες που έχει στον κήπο, ή πάνω σε ένα τραπέζι. κανένα όμως από αυτά τα σημεία δεν είναι αρκετά μεγάλο για να φτιάξετε κάτι μεγαλύτερο από μια απλή καλύβα. Εγώ έχω συνηθίσει και μου αρέσει στα παιχνίδια επιβίωσης να φτιάχνω μεγάλες βάσεις και να τις διακοσμώ και όπως θέλω. Εδώ είναι αδύνατο να γίνει. Έχετε και την επιλογή να φτιάξετε βάση που επιπλέει στο νερό σε μια λιμνούλα που έχει στην αυλή και εκεί σας δίνει πραγματικά τεράστιο επίπεδο μέρος να χτίσετε, αλλά έχει ένα bug που τα πράγματά σας αιωρούνται και μένουν κολλημένα στον αέρα, ή βυθίζονται στα θεμέλια της βάσης. Μόνο και μόνο για το base building λοιπόν, που αν ήταν τέλειο, θα έπαιρνε το δεκάρι, γιατί σε όλα τα άλλα είναι άψογο, παίρνει ένα 6. Απλά γιατί το base building είναι ο κορμός ενός παιχνιδιού επιβίωσης.
Posted April 2, 2023.
1 person found this review helpful
0.0 hrs on record
Τα campaign στο κύριο παιχνίδι είναι λίγα. Οπότε ένα έξτρα χρειάζεται. Και επίσης, θα αντιμετωπίσετε καινούργιους εχθρούς, ακόμα και βασίλισσα, κάτι που έπρεπε να υπάρχει σε παιχνίδι Alien. Αν σας άρεσαν τα υπόλοιπα campaign, θα σας αρέσει 100% κι αυτό.
Posted February 11, 2023.
No one has rated this review as helpful yet
101.3 hrs on record (87.0 hrs at review time)
Αν μπορούσα να φανταστώ ένα παιχνίδι coop shooter στο σύμπαν του Alien, θα ήταν έτσι ακριβώς. Το παιχνίδι είναι υπέροχο από κάθε άποψη. Μπορούν να παίξουν μέχρι τρεις χαρακτήρες και όχι τέσσερις που μας έχουν συνηθίσει παιχνίδια του είδους, και υπάρχουν πολλά διαφορετικά class και ακόμα περισσότερα όπλα για να διαλέξετε (ναι υπάρχει και το φοβερό Smartgun από την ταινία). Το παιχνίδι είναι φτιαγμένο στην Unreal Engine 4, οπότε ξέρετε τι γραφικά να περιμένετε. Λεπτομερή περιβάλλοντα και χαρακτήρες,που σας δίνουν την αίσθηση ότι βρίσκεστε στην ταινία. Το παιχνίδι διαδραματίζεται 109 χρόνια μετά τα γεγονότα του Prometheus, και επισκέπτεστε ερείπια και σκάφος των Engineers. Να πω πάνω σε αυτό, ότι αξίζει να πάρετε και το expansion, αφού συνεχίζει την ιστορία και έχει έξτρα τέτοια περιβάλλοντα να εξερευνήσετε. Χρονολογικά, το παιχνίδι είναι 23 χρόνια μετά τα γεγονότα της τρίτης ταινίας Alien και περίπου 150 χρόνια πριν την τέταρτη, αν έχετε και εσείς πάθος με τα franchise Alien και Predator. Θα ακούσετε αναφορές μέσα και για την Elizabeth Shaw, την πρωταγωνίστρια του Prometheus, που επιζεί στο τέλος της ταινίας.

Ο χειρισμός είναι πολύ καλός, φυσικά προτείνω να παίξετε με πληκτρολόγιο και όχι με χειριστήριο και ο ήχος είναι πολύ ατμοσφαιρικός. Με διάφορους ήχους να ακούγονται στο βάθος από τους διαδρόμους, που δεν ξέρεις αν είναι εχθρός ή απλά ο αέρας από τους αεραγωγούς. Εχθροί στήνουν ενέδρα σε πολλά σημεία και θα ακούσετε έναν ήχο από την ανάσα τους μέσα στην απόλυτη ησυχία του σκάφους, οπότε πρέπει από αυτό να καταλάβετε που είναι, κτλ. Γενικά σε βάζει πολύ στο κλίμα του Alien. 10/10
Posted February 11, 2023.
0.0 hrs on record
Το κύριο παιχνίδι είναι αρκετά μικρό, οπότε το DLC είναι must. Σας δίνει ένα καινούργιο χάρτη για να εξερευνήσετε, με ένα σύμπλεγμα νησιών και ένα καινούργιο σετ για τον καρχαρία, που είναι και το πιο δυνατό από όλα. Ήλπιζα σε ένα παιχνίδι με καρχαρία, να μπορείς να παίξεις με Μεγαλόδοντα, αλλά συνεχίζεις με τον ίδιο καρχαρία από το κύριο παιχνίδι, απλά συνεχίζει το level up, μέχρι το 40 και φτάνει εν τέλει σε μήκος τα 10 μέτρα.
Posted January 20, 2023.
No one has rated this review as helpful yet
25.9 hrs on record (22.5 hrs at review time)
Το παιχνίδι είναι ΔΥΣΚΟΛΟ! Είναι από αυτά τα παιχνίδια που παίζεις στο normal, αλλά καμία σχέση δεν έχει με normal. Περισσότερο με hard ή ακόμα και very hard. Υπάρχει κουμπί αποφυγής, το οποίο φαίνεται πως είτε το πατάς είτε όχι, σε χτυπάνε στάνταρ. Με τα θαλάσσια ζώα κάπως τα καταφέρνετε από ένα σημείο και μετά. Με τους ανθρώπους όμως υπάρχει πρόβλημα, αφού κάνουν lock on στον καρχαρία και όσο καλά και να συγχρονιστείς για να αποφύγεις τα πυρά τους, φαίνεται πως πάντα σε πετυχαίνουν. Επίσης, δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά πάνω στην κίνηση αποφυγής, καταφέρνουν και σε ξανακάνουν ακαριαία lock, οπότε πρέπει κατευθείαν να το ξαναπατήσεις. Αυτό γίνεται συνεχώς, και αν δεν βρεις ένα παραθυράκι να περάσεις να φας κάτι για να πάρεις ενέργεια, η ζωή σου απλά κατεβαίνει συνέχεια και μάλιστα πολύ γρήγορα και χάνεις. Παρόλο που είχα φτάσει να έχω φουλάρει όλα τα upgrades στον καρχαρία, σε μάχες με ανθρώπους η ζωή κατέβαινε για πλάκα. Είτε από τα σκάφη στην επιφάνεια, είτε από δύτες, από τορπίλες, χειροβομβίδες, όλα ταυτόχρονα, να γίνεται ένας χαμός από παντού μέσα στο νερό και με τα περισσότερα όπως είπα να κάνουν lock επάνω σου και να σε ακολουθούν μέχρι να σε χτυπήσουν (που θα σε χτυπήσουν), και ο μόνος τρόπος είναι να παρατήσεις τη μάχη και να απομακρυνθείς πάρα πολύ για να φας κάτι και να ξαναγεμίσεις ζωή.

Ο χειρισμός επίσης δεν βοηθάει καθόλου, αφού δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτηκαν η κίνηση του καρχαρία να γίνεται σύμφωνα με το που κοιτάει η κάμερα και μόνο. Όταν κάνεις τον μοχλό επάνω, ο καρχαρίας απομακρύνεται από την κάμερα και προς τα κάτω έρχεται προς την κάμερα. Η κάμερα βέβαια μπορεί να κοιτάζει προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Εφόσον βρίσκεσαι μέσα στο νερό και όχι στην επιφάνεια, μιλάμε ότι μπορείς να κινηθείς και στον άξονα x και στον άξονα y εξίσου. Όταν λοιπόν θέλεις να πας προς την επιφάνεια, αναγκαστικά πρέπει να στρέψεις την κάμερα προς τα εκεί και να κάνεις τον μοχλό επάνω. Αυτό δεν βολεύει καθόλου μέσα στη μάχη, γιατί θέλεις οπωσδήποτε την κάμερα να κοιτάζει τους εχθρούς σου ανά πάσα στιγμή και εσύ να μπορείς να κινείσαι ελεύθερα όπου θες. Σε αυτό λοιπόν θα βοηθούσαν δύο απλά κουμπάκια ανάδυσης και κατάδυσης. Που θα τα πατούσες απλά και ο καρχαρίας θα ανέβαινε κάθετα ή θα κατέβαινε, με τον μοχλό δευτερεύοντα ώστε ταυτόχρονα να του δίνεις κατεύθυνση. Βασικό και τραγικό λάθος, που απλά δυσκολεύει την κατάσταση ακόμα περισσότερο. Επίσης δεν υπάρχει κουμπί hard lock. Δηλαδή να κάνεις lock on σε ένα εχθρό και να μένει κλειδωμένος ότι και να γίνει. Υπάρχει μόνο ένα κουμπί που απλά στρέφει την κάμερα ακαριαία στον κοντινότερο εχθρό, αλλά χωρίς να τον κλειδώνει. Και κάτι τελευταίο με τον χειρισμό, έχουν βάλει σαν ξεχωριστή λειτουργία τον καρχαρία να ακολουθεί την επιφάνεια της θάλασσας. Δηλαδή όταν πλησιάσεις, ο καρχαρίας κλειδώνει εκεί και φαίνεται το πάνω του πτερύγιο έξω από το νερό και ακόμα και την κάμερα να γυρίσεις να κοιτάζει προς τα κάτω ώστε να καταδυθεί, δεν το κάνει. Αν' αυτού, έχουν άλλο κουμπί που "ξεκολλάει" τον καρχαρία από την επιφάνεια και κάνει σαν μία απότομη κίνηση προς τα κάτω για να περάσει στην υποθαλάσσια λειτουργία ξανά. Δεν υπήρχε απολύτως κανένας λόγος να υπάρχει ξεχωριστή τέτοια λειτουργία. Πολλές φορές αυτό το κόλλημα στην επιφάνεια που κάνει, μέσα στη μάχη με στρατιώτες σε σκάφη, μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Κάτι τελευταίο που το κάνει σε μένα, αλλά δε σημαίνει ότι θα γίνεται και σε εσάς, είναι τα crashes. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται, απλά το αναφέρω, γιατί καλό είναι να το έχετε υπόψιν. Σαν παιχνίδι γενικά είναι πανέμορφο, αφού τρέχει στην Unreal Engine 4. Ο βυθός έχει σχεδιαστεί πολύ ωραία, η κίνηση όλων τον πλασμάτων στο βυθό από τη μικρότερο ως το μεγαλύτερο είναι τέλεια από κάθε άποψη με πολύ καλή ροή.Τα μεγάλα ζώα είναι αργά, δείχνοντας το τεράστιο μέγεθός τους και τα μικρά πιο ευέλικτα, όπως πρέπει να είναι. Πίστευα ότι δε θα ήταν δίκαιο να του βάλω thumbs down, αφού ίσως το όλο θέμα με το χειρισμό και τη δυσκολία να είναι υποκειμενικό.
Posted January 20, 2023.
21.2 hrs on record
Αν είχα ακούσει την πλειοψηφία που "είχε παίξει και τα παλιά και συγκριτικά το Soulstorm ούτε καν τα έφτανε", θα είχα χάσει ένα πολύ καλό παιχνίδι Oddworld. Είναι όντως πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι, μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές με τα δύο πρώτα παιχνίδια, δεν βρήκα bugs, όπως λένε πολλοί ότι πάσχει από αρκετά και όσον αφορά τώρα το κομμάτι του gameplay, κάποιοι κάνουν παράπονα για το σύστημα save που έχει το παιχνίδι. Αν είχατε παίξει το remake του Oddysee, θα θυμάστε ότι είχε σε κάποια σημεία κάτι ταμπέλες, που όταν περνούσες από μπροστά τους, ενεργοποιούνταν και έκανε save. Το ίδιο ακριβώς σύστημα έχει και εδώ. Και γενικά, ακόμα και στα παλιά το παιχνίδι λειτουργούσε με checkpoints, τα οποία δεν έλεγχες εσύ, αλλά ήταν στάνταρ. Προφανώς όσοι κάνουν παράπονα γι' αυτό, δεν έχουν παίξει τα παλιά παιχνίδια. Επίσης πολλοί παραπονιούνται για το σύστημα crafting ότι είναι πολύ βαρετό και κουραστικό μετά από λίγο. Καθόλου. Ήταν μια ευχάριστη προσθήκη, που διαφοροποιεί το παιχνίδι από τα προηγούμενα. Ο Abe πλέον έχει περισσότερα όπλα στα χέρια του, είτε αυτό είναι το κλασικό brew, είτε νάρκες και φλογοβόλα. Ψάχνοντας ντουλάπες και κάδους, βρίσκετε υλικά για να φτιάξετε τέτοια αντικείμενα, για να περάσετε κάποιο σημείο, ή να σπάσετε πλάκα με τους Sligs.

Φυσικά όμως, έχει και αρνητικά το παιχνίδι. Στο πρώτο, μου άρεσαν πολύ οι περιοχές αφού έφευγες από τα Rapture Farms, που βρισκόσουν έξω, σε μέρη με φανταστικά τοπία. Εδώ δεν βρήκα κάτι εξίσου εντυπωσιακό. Επίσης, Paramites και Scrabs δεν υπάρχουν πια. Οπότε και ούτε μπορείτε να παίξετε με αυτά, ελέγχοντάς τα. Οι μόνοι εχθροί σας θα είναι Sligs, απλά εδώ έχουν προστεθεί και άλλα ήδη, όπως ο Slig με το minigun, ή αυτός με το φλογοβόλο. Επίσης οι Glukkons εμφανίζονται μόνο σε cut scenes πλέον. Οπότε ούτε και αυτούς μπορείτε να ελέγξετε, όπως κάνατε στο Exoddus. Γιατί το Soulstorm υποτίθεται ότι είναι reboot αυτού του παιχνιδιού. Θα ήθελα περισσότερα ήδη εχθρών λοιπόν να μπορώ να ελέγξω, αλλά παρόλ' αυτά η εμπειρία ήταν πολύ ευχάριστη. Ένα μεγάλο συν για τον Abe λοιπόν.
Posted November 15, 2022.
< 1  2  3 ... 14 >
Showing 1-10 of 138 entries