No one has rated this review as helpful yet
Recommended
0.0 hrs last two weeks / 21.2 hrs on record
Posted: Nov 15, 2022 @ 9:15am

Αν είχα ακούσει την πλειοψηφία που "είχε παίξει και τα παλιά και συγκριτικά το Soulstorm ούτε καν τα έφτανε", θα είχα χάσει ένα πολύ καλό παιχνίδι Oddworld. Είναι όντως πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι, μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές με τα δύο πρώτα παιχνίδια, δεν βρήκα bugs, όπως λένε πολλοί ότι πάσχει από αρκετά και όσον αφορά τώρα το κομμάτι του gameplay, κάποιοι κάνουν παράπονα για το σύστημα save που έχει το παιχνίδι. Αν είχατε παίξει το remake του Oddysee, θα θυμάστε ότι είχε σε κάποια σημεία κάτι ταμπέλες, που όταν περνούσες από μπροστά τους, ενεργοποιούνταν και έκανε save. Το ίδιο ακριβώς σύστημα έχει και εδώ. Και γενικά, ακόμα και στα παλιά το παιχνίδι λειτουργούσε με checkpoints, τα οποία δεν έλεγχες εσύ, αλλά ήταν στάνταρ. Προφανώς όσοι κάνουν παράπονα γι' αυτό, δεν έχουν παίξει τα παλιά παιχνίδια. Επίσης πολλοί παραπονιούνται για το σύστημα crafting ότι είναι πολύ βαρετό και κουραστικό μετά από λίγο. Καθόλου. Ήταν μια ευχάριστη προσθήκη, που διαφοροποιεί το παιχνίδι από τα προηγούμενα. Ο Abe πλέον έχει περισσότερα όπλα στα χέρια του, είτε αυτό είναι το κλασικό brew, είτε νάρκες και φλογοβόλα. Ψάχνοντας ντουλάπες και κάδους, βρίσκετε υλικά για να φτιάξετε τέτοια αντικείμενα, για να περάσετε κάποιο σημείο, ή να σπάσετε πλάκα με τους Sligs.

Φυσικά όμως, έχει και αρνητικά το παιχνίδι. Στο πρώτο, μου άρεσαν πολύ οι περιοχές αφού έφευγες από τα Rapture Farms, που βρισκόσουν έξω, σε μέρη με φανταστικά τοπία. Εδώ δεν βρήκα κάτι εξίσου εντυπωσιακό. Επίσης, Paramites και Scrabs δεν υπάρχουν πια. Οπότε και ούτε μπορείτε να παίξετε με αυτά, ελέγχοντάς τα. Οι μόνοι εχθροί σας θα είναι Sligs, απλά εδώ έχουν προστεθεί και άλλα ήδη, όπως ο Slig με το minigun, ή αυτός με το φλογοβόλο. Επίσης οι Glukkons εμφανίζονται μόνο σε cut scenes πλέον. Οπότε ούτε και αυτούς μπορείτε να ελέγξετε, όπως κάνατε στο Exoddus. Γιατί το Soulstorm υποτίθεται ότι είναι reboot αυτού του παιχνιδιού. Θα ήθελα περισσότερα ήδη εχθρών λοιπόν να μπορώ να ελέγξω, αλλά παρόλ' αυτά η εμπειρία ήταν πολύ ευχάριστη. Ένα μεγάλο συν για τον Abe λοιπόν.
Was this review helpful? Yes No Funny Award