Northener1907
Ersin Tutuman   Batman, Turkey
 
 
MSKÜ
FENERBAHÇE
01.05.1996
Currently In-Game
The Elder Scrolls Online
Artwork Showcase
Profile
99 10 10
Achievement Showcase
12,420
Achievements
12
Perfect Games
33%
Avg. Game Completion Rate
Screenshot Showcase
Tamamen Ben
Hakkımda:

İsim - Soyisim: Ersin TUTUMAN
Doğum Tarihim: 01.05.1996
Doğum Yerim: Batman
Okul Hayatım: Batman Cengiz Topel İÖO - Batman Türk Telekom Anadolu Lisesi - Adıyaman Üniversitesi (1 Yıl) Şuan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde eğitimime devam ediyorum.

Favori Kitaplarım:

Tolkien'in bütün kitapları (Üstadımız!!!)
Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
Zaman Çarkı Serisi
Percy Jackson Serisi
Fırtınaışığı Arşivi Serisi
Sherlock Holmes Serisi

Favori Oyunlarım:

The Elder Scrolls Serisi
Batman Arkham Serisi
Neredeyse tüm Telltale oyunları
Assassin's Creed Serisi
Witcher Serisi
Fallout Serisi (3'ten itibaren oynadım.)
Dark Souls Serisi
Town of Salem
Total War Serisi
Age of Empires Serisi

Favori Dizi ve Filmlerim:

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi
Hobbit Üçlemesi
King Kong
Cennetin Krallığı
Karayip Korsanları Serisi
Testere Serisi
Son Durak Serisi
Taht Oyunları (Artık kanser ediyor ama olsun :d)
Rome
Spartacus
Prison Break
Breaking Bad
Lost
The Big Bang Theory
Doctor Who
Review Showcase
Uzun zamandır inceleme yapmıyordum, ESO için bir şeyler karalamak istedim. Çünkü beni uzun zaman sonra ilk defa etkileyen bir MMO oldu bu oyun, bir şeyler yazmamak olmazdı.

Skyrim ile içine girdiğim, Oblivion ve Morrowind oyunları ile aşık olduğum TES evreninin son çıkan oyunu ESO ama zaman olarak epey bir geçmişe gidiyoruz. Evrenin tarihinde karanlık kalmış baya şey cevap buluyor bu sayede.

Oyunun incelemesine mekaniklerle başlamak istiyorum. FPS ya da TPS olarak oynayabiliyoruz oyunu. Oynanış çeşitliliği yeterli sayıda. Karakterinizin ne yönde geliştirdiğiniz, skiller vs oynanışa oldukça fazla etki ediyor, oynayışınızı baya değiştiriyor. Vuruş hissiyatı maalesef ki yine kötü, havayı dövüyor gibi hissediyorsunuz. Seçtiğiniz sınıf ve ırk ne olursa olsun karakterinizi istediğiniz gibi geliştirebilir, istediğiniz yönde ilerlemesine olanak veriyor olması güzel bir özgürlük olmuş, oyun bizi sıkmıyor bu konuda.

Açık dünyası gördüğüm en büyük haritalardan biri olabilir. Neredeyse tüm Tamriel'i gezebiliyoruz ve haritalar gerçekten güzel tasarlanmışlar. O kadar güzel şehirler, manzaralar var ki bazen oyunu, görevleri boşverip sırf bunları izliyorsunuz. Harita büyük olmakla kalmıyor, ağzına kadar da dolu aynı zamanda. Keşfedecek bir ton şey var. Açık dünya yaşıyormuş gibi hissettiriyor. Zindanlar kesinlikle birbirinden farklı hissettiriyor, hem tasarımsal anlamda hem de yaratıklar itibariyle.

Yeri gelmişken yaratık çeşitliliği oldukça iyi oyunda. Birbirinin aynı olan ama sadece ismi, rengi, leveli farklı olan yaratıkları kesmiyoruz bu oyunda, kestiğimiz yaratıklar birbirinden farklı saldırı mekaniklerine, tiplere, güçlere vs sahip. Yeterince övdüm bu kısmı geçiyorum efenim.

Şimdi gelelim oyunda beni en çok etkileyen kısma: Oyunun ana hikayesi. TES oyunları arasında açık ara favori ana hikayem bu oyundaki oldu. Spoilera girmeden şöyle anlatayım. İmparatorluk ailesine yapılan suikastler imparatorluğun dağılmasına sebep olmuş ve bu bir güç boşluğu doğmasına sebep olmuş. Bundan ötürü çeşitli eyaletler bağımsızlıklarını ilan etmişler ve Tamriel'deki bu güç boşluğunu kullanıp kendi hakimiyetlerini kurmak istemektedirler. Bu ortamda ayakta kalabilmek için çeşitli ırklar 3 büyük ittifak etrafında toplanmışlar. Bu ittifaklar hem birbirlerine hem de imparatorluğa karşı ölüm kalım savaşına gireceklerdir. Tamriel bu kadar karışıkken bir de Malog Bal hain planlarıyla Tamriel'e büyük bir saldırı başlatır. Bütün bu kaosu sonlandıracak, Tamriel'i kurtaracak yegane kişi ise sizsiniz!

Oyunda ana hikaye az buçuk böyle. Yan görevlere değinmezsek ayıp etmiş oluruz çünkü oyunun yan görevleri gerçekten kalite kokuyor, üzerine uğraşıldığı çok belli oluyor. Görevler çicek topla, kurt kes gibi saçma ve basit değil. Cidden üzerine uğraşılmış görevler. Başarılı seslendirmeler, iyi düşünülmüş bölüm tasarımları ile birlikte görevler oyuncuya bunları boşa yapıyormuş gibi hissettirmiyor, atmosfere güzel sokuyor. Ayrıca görevlerde verdiğimiz kararlarımıza göre farklı sonlar görmek de güzel olmuş.

Bahsettim ama bir kez daha üzerinden geçeyim, oyunun seslendirmeleri gerçekten çok başarılı. Müzikleri enfes.

Şuana kadarki incelemede fark ettiyseniz hiç PvP konusuna değinmedim bile, yani oyunu tek başıma oynarsam zevk alır mıyım diye soranlar cevabın evet olduğunu görmüşlerdir. Şimdi PvP'ye de değinmek istiyorum biraz. Oyunda PvP genel olarak Cyrodiil'de geçiyor, bu bölgede üç ittifağın oyuncuları karşı karşıya gelip savaşıyorlar. Başkent topraklarında hakimiyet sağlamak için kapışıyoruz. Oyunun diğer bölgelerinde de PvP oluyor ama bunun için rakip oyuncunun size düello isteği atması, sizin de kabul etmeniz gerekiyor. Cyrodiil'de ise götü kollayacan aga, indirirler aşağı yoksa mantığı var. Oyunda bir sürü PvP modu var ve bunlar oldukça keyifli. PvP sevmiyorsanız bile göz atmanızı tavsiye ederim bu kısımlara da, eğlenceli bulacağınızı düşünüyorum. Ben sadece PvP için oynarım diyenlerin de aradıklarını bulacaklarını düşünüyorum.

Oyunda son olarak Plus üyeliğe değinmek istiyorum. Oyuna başlar başlamaz Plus üye olmak gereksiz olacaktır ama oyunda ilerledikten sonra Plus üyelik almanızı tavsiye ederim. Aylık 1500 Crown (Oyun içi gerçek para) hediyesi ile birlikte sadece gerçek para ile alınabilen dlc'lere satın almadan erişme hakkınız oluyor. Ayrıca sınırsız Crafting malzemesi toplamanızı sağlayan çok güzel bir çanta veriyor. Bunlara ek olarak birkaç güzel özellik daha sunuyor. Ama tekrar söyleyeyim, plus üyeliği ilk aylar için tavsiye etmiyorum, oyunda epey ilerledikten sonra düşünün. Bu arada konusu açılmışken söyleyeyim, oyunda craft, yemek yapma, simyacılık vs de var ve karakterinizi bunlarla geliştirirseniz ciddi gold kasabilirsiniz.

İncelemeyi noktalarken oyunun oldukça keyifli olduğunu, TES evrenini sevenlerin kesinlikle oynamasını tavsiye ediyorum. Sorularınız olursa inceleme altından cevap vermeye çalışacağım.
Achievement Showcase
12,420
Achievements
12
Perfect Games
33%
Avg. Game Completion Rate
Favorite Game
ser anime 15 hours ago 
цмок в две щеки и попу:LaRoche:
Твой Любимый Apr 4 @ 6:01pm 
⠸⢢⡀  ⠘⡉⠉⢍⠒⢄
 ⠑⢜⠈⣶⣾⣿⣿⣿⡦⠄⠑⠞⣷⣄
   ⣴⣿⣿⣿⣿⣿⡏⢠⣶⣦⡀⠈⣿⣦
 ⣾⣿⣿⣿⣿⡿⠟⠁⡏⢿⣿⣷  ⢹⣿⣧
 ⢿⣿⣿⠟⢡⣶⣄  ⢃  ⡠⠊  ⣸⣿⣿⣧
   ⠻⠁    ⠑⡤⠃  ⠁    ⠘⣿⣿⣿⣿
    ⢀⣑⠼⠤⢤⠊⢀⣾⣿⣿⣿⡇
  ⡔    ⡇  ⡎  ⣿⠿⣫⣿⣿⡇
  ⡇  ⢠⠁⡠⣇    ⣾⣿⣿⠟⠅
  ⢣  ⠈⠁  ⡸    ⠻⠟⠁  ⠈⠂⢄
   ⠑⠒⠒⢁⠃  ⢸  ⢀⠊⠉⠉⠁  ⠈⠢
    ⢀⠃    ⠏⠢⡈⢄            ⣆⣀⣤⣶⣶⣶⣦⣄
    ⡠⠁    ⣌⠔⠂⠉⠢⣑⠤⠤    ⠚⢌⠉⠲⢶⣦⠙⣿⣿⣷
   ⢔⣀⣀⣀⣰⠁    ⡐⠁      ⡠⠒⠉  ⣀⣤⣾⡿  ⣿⣿⡿
      ⠈⠒⠂⠉⠁⢇⣀⠤⠄⠃⣠⣶⣿⣿⣿⣟⣉⣀⣾⣿⠋
Sherences Mar 30 @ 10:51am 
helüüüüü
Mithril Mar 28 @ 7:48am 
Mutlu hafta sonları dilerim :steamhappy: :lunar2019piginablanket:

Have a nice weekend! :steamhappy: :lunar2019piginablanket:
👹 ♂ 💛 ♂ ⛳ ♂ 🎽 ♂ 💗 ♂ 🍇 ♂ 🌽 ♂ 👽 ♂ 💚 ♂ 💎 ♂ 🏀 ♂ 📀 ♂ 🎄 ♂ 💃 ♂ 👃
Mulder: I have a college, friend, who's with O'Neil (who's infected) right now. Let me go to her. Ericson: I can't let you leave (points gun at Mulder's head) Mulder: Then you're gonna have to shoot me because I'm walking out of here. "The X-Files: Firewalker" Mulder: And maybe because I run into so many people who are hostile just because they can't open their minds to the possibilities that, sometimes, the need to mess with their heads outweighs the millstone of humiliation. "The X-Files: Squeeze"
🍆 ♂ 📗 ♂ 🎽 ♂ 🚗 ♂ 🎁 ♂ 🚘 ♂ 👑 ♂ 🌸 ♂ 🎍 ♂ 📕 ♂ 😺 ♂ 🐛 ♂ 🌏 ♂ 🔋 ♂ 👔
Твой Любимый Mar 22 @ 7:07pm 
{\__/}
( • - •)
/つ:loveheart:
Это тебе:observer: