HAKIMODO
HAKIMODO   Warsaw, Warszawa, Poland
Currently Offline
Review Showcase
43 Hours played
https://www.youtube.com/watch?v=CiwKjeaA6n0
Więcej informacji (+nieco porad) w pełnym opisie:
http://hakimodo.pl/2019/05/19/74-rise-of-industry-recenzja-z-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej/

OCENA: POZYTYWNA - 8/10
Gra przypadła mi do gustu. Jest dosyć wymagająca na wyższym poziomie trudności i naprawdę trzeba rozsądnie planować swoje ścieżki produkcji towarów i pozyskiwania surowców. Nie da się tu nabrać pożyczek, zbudować kilku przetwórni i liczyć wpadające monety. Trzeba mądrze planować i starać się nie wpadać w żadne długi. Badania kolejnych technologii są dosyć kosztowne i tu też trzeba uważać by nie przedobrzyć.

Interface użytkownika jest wyjątkowo dopracowany i łatwy do opanowania. Nieco doświadczenia będzie co prawda wymagane by załapać w jaki sposób wszystkie nasze zakłady spiąć do kupy i przesyłać pomiędzy nimi zasoby – ale i to jest do opędzenia.

Poziom trudności możemy zdefiniować samemu i podjąć się wyzwania zbudowania działającego przedsiębiorstwa. Na łatwym ustawieniu jest dosyć łatwo i w ten sposób można przejść pierwszą swoją grę. Potem sugerowałbym przełączenie się na poziom weterana – wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa gra i kombinowanie nad przeznaczeniem posiadanych środków pieniężnych. Nie jest łatwo i trzeba się nieźle napocić zastanawiając nad dalszymi krokami. Wydając pieniądze bez opamiętania i nie planując przyszłości można łatwo zbankrutować.

Gra jest wyjątkowo ciekawie wykonana jeśli chodzi o oprawę graficzną a kolorowe voxele dodają jej nieco osobistego uroku sprawiając, iż całość jest wyjątkowo ładna i przyjemna dla oka. Dużo rzeczy jest animowanych i to w taki sposób, iż wygląda to dosyć ciekawie przykuwając nas na dłużej.

Gra jest stale rozwijana przez twórców, którzy są jednocześnie dosyć aktywni na swoim Discordzie słuchając społeczności graczy i jednocześnie pomagając tłumacząc zawiłości rozgrywki czy też odpowiadając na wątpliwości graczy. Stale dodawana jest jakaś nowa treść powodując, iż nawet po ogłoszeniu wydania wersji 1.0 projekt nadal żyje swoim życiem i rozwija się.

Do kogo kierowany jest ten tytuł? Bez wątpienia dla miłośników sandboxów oraz wszelakiej maści tycconów. Masa planowania i mikro zarządzania jest wyzwaniem na wyższych poziomach trudności i zmusza gracza do podejmowania przemyślanych decyzji. Niskie poziomy trudności nie oddają złożoności gry. Sam ukończyłem raz jeden z projektów więc postanowiłem spróbować na wyższym poziomie trudności… i dosyć szybko poległem. Drugi raz zabiły mnie kredyty. Spróbuję po raz trzeci ale tym razem nie dam się już tak łatwo…

Gra spodobała się także mojego 11-letniemu synowi, który także zasiadł za sterami swojej maszyny (tak, nie dałem mu swojego drogiego statku do pilotowania, niech sobie zarobi na swój własny!). Jak się okazało obserwacja jak ktoś gra to jedno a samodzielna kontrola i bezpieczne podejście do lądowania to coś innego. Ale jakoś sobie radził.
  +++ PLUSY +++
 • Atrakcyjna szata graficzna – wyjątkowo dobrze dopracowane budynki oraz wszelkie elementy otoczenia.
 • Miła dla ucha ścieżka muzyczna.
 • Dopracowane, czytelne i funkcjonalne GUI.
 • Zasady gry są proste do opanowania, acz trudne w implementacji.
 • Duża aktywność deweloperów – pomysły graczy są wcielane w życie, dodawane są nowe funkcjonalności. Na Discordzie zawsze można zapytać o trapiące nas wątpliwości czy też dopytać się jak rozwiązać danych problem. Środowisko graczy jest przyjazne i z chęcią odpowiada na pytania.
  — MINUSY —
 • Uboga warstwa dźwiękowa. Niewiele dźwięków otoczenia i przede wszystkim jakiś dziwny szum?
 • Na niskim poziomie trudności gra nie pokazuje całej złożoności procesów zarządzania.
 • Model wymijania się pojazdów i tworzenia się korków drogowych jest nieco dziwny a oczekiwanie samochodów na możliwość skrętu nie wygląda naturalnie.

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ==
Tytuł prezentuje nam voxelową i wyjątkowo dopracowaną szatę graficzną. Wszystkie obiekty wykonane są pieczołowicie i wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Animacje są dopracowane i fascynujące jest patrzeć jak nasz świat żyje swoim życiem. Pojazdy dostawcze jeżdżą po drogach, kopalnie jak i fabryki pracują – a wszystkie obiekty wymodelowane wraz ze szczegółami. Mapę możemy obracać co 90 stopni więc wszystko można obejrzeć z innego kąta. Naprawdę świetnie to wygląda i z pewnością pierwsze co będziemy robić po stworzeniu nowego budynku to oglądanie jak pracuje…
Dodatkowo możemy przełączać się pomiędzy dwoma trybami widoku – czy to standardowego widoku izometrycznego (pod kątem) czy też rzutem z pionu ponad budynkami. Zawsze można tez przełączyć kamerę w tryb widoku swobodnego i polatać po planszy zwiedzając okolicę!
Dźwiękowo jest dosyć skąpo. Słychać niby jakieś klaksony pojazdów i szum komunikacyjny ale naprawdę jest tego niewiele. W grę głównie gramy z włączoną muzyką i wtedy tego nie zauważamy. Utwory muzyczne wpadają w ucho i z czasem nawet nie zauważamy ich obecności – więc bez wątpienia można powiedzieć, iż nie przeszkadzają przy długiej grze.

== ROZGRYWKA ==
Po rozpoczęciu gry naszym oczom ukaże się mapa zbliżona do tej z Open Transport Tyccon. Mamy na niej kilka miast spiętych prowadzącymi do nich drogami zaś na niej porozrzucane w różnych miejscach nieco surowców. Pierwszym wyborem będzie przejrzenie mapy i wybranie najbardziej optymalnej lokacji. W miejscu ustanowienia naszej siedziby otrzymamy pełen dostęp do możliwości budowy i wydobywania surowców w rejonie obejmowanym przez najbliższe miasto. Co ma z tym wspólnego miasto? Mapa jest podzielona na sektory o różnym kształcie a ich centrami są właśnie każda z miejscowości. By móc cokolwiek zbudować czy też skorzystać z możliwości eksploatacji surowców naturalnych w postaci miedzi, żelaza, węgla, gazu, oleju czy też skorzystania z łowisk rybnych musimy nabyć odpowiednią licencję w mieście, które jest jego gospodarzem. Wytwarzane przez nas produkty możemy sprzedawać bez ograniczeń do dowolnego miasta jednak musimy mieć na uwadze koszta – im dalej musimy dany towar transportować tym wyższe poniesiemy koszta jego transportu.

Opisywana gra jest ekonomicznym sandboxem w jakim możemy się zmierzyć z zarządzaniem w skali mikro i makro prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa. Założeniami jest nieco zbliżona do innych gier tego typu np. Transport Tycoon choć tu gramy w nieco inny sposób nie koncentrując się na transporcie wytworzonego przez kogoś towaru – w tym tytule to my jesteśmy jego twórcą i do nas należeć będzie opracowanie ścieżki logistycznej jego dalszej dystrybucji. Naszym zadaniem będzie opracowywanie projektów naukowych odblokowujących nowe budynki oraz technologie pozwalające wytwarzać różnorodne produkty. Przyda się umiejętność planowania, opracowania wydajnych sieci logistycznych oraz zdolność reagowania na fluktuacje zapotrzebowania na towary czy też obsługa zdarzeń losowych. Gra jest dopracowana jeśli chodzi o interface użytkownika i oferuje duże możliwości w zakresie konfiguracji warunków jakim przyjdzie nam stawić czoła w czasie rozgrywki. Grę możemy zakończyć opracowując i wytwarzając jeden z trzech modeli prototypów: samochód, komputer lub paczkowane gotowe do spożycia dania. Droga ku temu daleka i pełna problemów do rozwiązania.

Obserwuj kuratora WIDZOWIE HAKIEGO
https://store.steampowered.com/curator/31951226/
Screenshot Showcase
Favorite Group
Widzowie HAKIEGO - Public Group
Dołącz już dziś!
952
Members
80
In-Game
239
Online
16
In Chat
Favorite Guide
Created by - HAKIMODO
0 ratings
Poradnik zawiera omówienie większości aspektów gry

Recent Activity

19.6 hrs on record
last played on Jul 10
227 hrs on record
last played on Jul 9
636 hrs on record
last played on Jul 9
BOT Glover Jul 4 @ 2:48pm 
Signed by Don Gloverson :dbzk_kmha3:
PolediQ Jun 18 @ 8:31am 
+rep najlepszy recenzent
gołomp Mar 19 @ 8:37am 
+rep najlepszy streamer
Soul Sojourner Mar 18 @ 11:01pm 
THANK YOU! - Your advice on limiting CPU cores to 1 for The Witcher 2! :approve:
HAKIMODO Feb 21 @ 3:51am 
2020-02-21 R112 - R112 – ABANDON SHIP == Recenzja żywota morskiego korsarza
https://www.youtube.com/watch?v=GQSS84Bfh4c
HAKIMODO Feb 11 @ 8:20am 
2020-02-11 R111 - My Friend Pedro = Recenzja dynamicznej zręcznościowej strzelanki z pomocnym bananem w środku
https://www.youtube.com/watch?v=30Nd1Ks4Mwo