HAKIMODO
HAKIMODO   Poland
 
 
Currently Online
Favorite Group
Widzowie HAKIEGO - Public Group
GIVEAWAYS - from HAKI (daily GA)
197
Members
35
In-Game
81
Online
0
In Chat
Review Showcase
10.4 Hours played
https://www.youtube.com/watch?v=gFyTjc9ZomM

Więcej informacji (+nieco porad) w pełnym opisie:
http://hakimodo.pl/2018/02/14/tangledeep-rpg-w-starym-stylu-lecz-w-nowym-wydaniu/


OCENA POZYTYWNA. Gra mnie nieco wciągnęła choć na początku trzeba się przyzwyczaić do jej obsługi i zrozumieć czym są Job Points i w jaki sposób z nich korzystać. Trochę zamotany jest także system przepisów z których przyrządzamy potrawy. Poziom trudności jest zbalansowany (choć nie jest nazbyt łatwo).


++ PLUSY +++
+ przyjemny dla oka wygląd (choć może nieco nazbyt rozpikselowany)
+ wciągająca rozgrywka (choć może nieco nużąca na początku)
+ autor realizuje pomysły graczy co cieszy. Sam pożaliłem mu się na wygląd mapy i została ona dosyć szybko poprawiona 🙂
+ bogate wnętrze gry – dużo do rozkminienia (wiele klas postaci, mechanika rozgrywki)
+ gra niespodziewanie po pokonaniu bossa z łatwej przechodzi na znacznie trudniejszą więc rozgrywka wymaga więcej kombinowania
+ proceduralnie generowany świat – rozgrywka na więcej niż jeden raz.


—-- MINUSY —--
- Zamotany system przepisów z których przyrządzamy potrawy (jeśli wybierzemy złe składowe, np. zamiast 2 owoców – owoc i warzywo – stracimy je). Przepisy można podejrzeć lecz przy sporządzaniu trzeba pamiętać składowe – czy nie można było po prostu wyświetlić możliwych do realizacji wyników?
- Nieco mało ergonomicznie zostało rozwiązane użycie umiejętności specjalnych – np uderzenie tarczą nie działa gdy mamy w ręku łuk i trzeba najpierw zmienić broń (nie powoduje to utraty ruchu) i dopiero wtedy zadziała. Po tym znów biorę do ręki łuk i kontynuuję ostrzał – można było uniknąć tej zmiany oręża skoro go i tak posiadamy.
- Nieco niezbalansowana różnica pomiędzy walką dystansową i w zwarciu (ta jest trudniejsza)
- Gracz nieco nazbyt szybko (pokonanie 1-go bossa) ląduje na głębokiej wodzie – gra robi się nieco trudniejsza choć nie zdołaliśmy jeszcze w pełni poznać mechaniki gry.=== WPROWADZENIE ===
Gra jest dziełem studia Impact Gameworks. Została wydana jako gra Early Access a swoje początki miała na Kickstarterze gdzie prowadzona kampania pozwoliła uzyskać niemal dwukrotność zakładanego pierwotnie budżetu. W grze za zadanie mamy wydostać się z podziemnej wioski i sprawdzić co kryje się ponad nami, kierując się stale ku powierzchni. W tym celu musimy nauczyć się efektywnie walczyć, poznać słabe strony przeciwników a także wyuczyć różnych umiejętności, które odpowiednio użyte zwiększą naszą przewagę w trakcie starć.


=== GRAFIKA I MUZYKA ===
Grafika jest wzorowana w stylu retro 16-bit i prócz rozpikselowanej mapy wygląda całkiem przyzwoicie. Widok planszy oraz przeciwników jest przedstawiony w lekkim rzucie izometrycznym. W razie konieczności możemy w menu włączyć także stylowe skanowanie rastrowe (scanline) dzięki czemu wyświetlany obraz upodobni się do starych wyświetlaczy. Postaci są wykonane z dbałością o szczegóły, choć zwróciłem autorowi uwagę, że popełnił błąd logiczny – główna postać trzyma broń w lewej ręce, tarczę w prawej – gdy zaś ją widzimy od tyłu – w przeciwnych. Teren oraz przeciwnicy wygląda ją schludnie i nie ma problemów z interpretacją na czym stoimy czy też z czym walczymy. Postać jak i wrogowie są z lekka animowane (kilka klatek), podobnie jak i wykonywane akcje.
Oprawa dźwiękowa stoi na przyzwoitym poziomie – dodatkowo w grze przygrywa nienużąca muzyka (którą oczywiście można w razie konieczności wyciszyć).


=== ROZGRYWKA ===
=== Cel gry ===
Rozpoczynamy w podziemnej wiosce a naszym zadaniem jest sprawdzić co znajduje się ponad nami, kierując się ku powierzchni. W tym celu gra powoli zapoznaje nas z dostępnym asortymentem oraz uczy nas radzenia sobie z ekwipunkiem. Stopniowo, poziom po poziomie będziemy piąć się coraz wyżej.


=== Trudność rozgrywki ===
Gra ma trzy poziomy trudności, wybierane na starcie przy tworzeniu postaci:
- najłatwiejszy (Adventure Mode) – gdzie ginąc odrodzimy się w wiosce tracąc nieco przenoszonego złota, doświadczenia oraz JP (job points). Przedmiotów nie tracimy
- normalny (Heroic Mode) – ginąc tracimy cały ekwipunek
- permadeath (Hardcore Mode) – śmierć oznacza koniec rozgrywki. Przegrana usuwa także save.


=== Tutorial (samouczek) ===
Sam w sobie nie istnieje jako odrębne wprowadzenie. Z zasadami rozgrywki oraz nowymi rzeczami jesteśmy zaznajamiani w trakcie naszej podróży. Dlatego też początek zajmie ci nieco więcej czasu ponieważ trzeba nieco poczytać i zapoznać się z opisami dostępnych możliwości.


=== Sterowanie ===
Naszą postać możemy sterować używając jedynie myszki ale wygodniejszym rozwiązaniem jest drugi z systemów sterowania gdzie możemy używać zarówno myszy jak i klawiatury. W tym wypadku klawiatura numeryczna służy nam za wskazywanie postaci w którym kierunku może się przemieścić. Ja w trakcie rozgrywki prawie nie używałem myszki, znacznie wygodniej używało mi się klawiatury. I kilka zasad:
Układ klawiszy możesz przypisać w menu samodzielnie
Spacja powoduje pominięcie tury ruchu. Przydatne by poczekać aż przeciwnik wejdzie w nasze pole rażenia.


=== Początki gry ===
Na początku rozgrywki nie jest aż tak trudno ponieważ przeciwnicy nie są aż tak wymagający. Poziom trudności nieco wzrasta gdy zaczniemy się zagłębiać podążając ku dalszym poziomom. Warto się przygotować i mieć zawsze w zapasie nieco pożywienia by móc w razie potrzeby odzyskać nieco zdrowia. Dlatego też nie warto sprzedawać specyfików odzyskujących życie ponieważ przydadzą ci się w dalszej podróży.

Wraz z kolejnymi stoczonymi walkami pozyskasz nieco dropów tak więc będziesz mógł je spieniężyć i tym samym zarobić trochę grosza, Polecam zakup dobrego łuku (zasięg 4 pól) co pozwoli atakować przeciwników z oddali. Nim ci zbliżą się do nas stracą już nieco zdrowia.

Nieco denerwujące jest rozwiązanie tyczące się dodatkowego ekwipunku – dla przykładu mamy cztery sloty na broń zaś jeśli posiadamy w nich miecz oraz łuk to w ekwipunku możemy mieć tarczę (używana gdy dzierżymy miecz) lub kołczan ze strzałami (jeśli trzymamy łuk). Tym samym trzeba uważać byśmy nie sprzedali jednego z nich w sklepie ponieważ jeśli nie jest używany, przechowywany jest w plecaku i trzeba na to uważać by przypadkiem tego nie opchnąć handlarzowi przy pozbywaniu się zdobytych gratów (co mi się już zdarzyło). Odkupienie naszego przedmiotu rzecz jasna jest nieco droższe niż jego sprzedaż.

Jeśli mowa o samym wprowadzeniu gracza w arkana rozgrywki to zostało to rozwiązane dosyć dobrze. Co prawda to jak działa część rzeczy oraz w jaki sposób właściwie z nich korzystać zrozumiałem nieco później. Trzeba uważnie czytać kolejne przedstawiane porady – lub zapoznać się z poradnikiem, który zapewne stworzę po przejściu gry.


=== Rozwój postaci ===
Jak każda gra RPG tak i tutaj wraz z pozyskiwaniem punktów doświadczenia otrzymamy do dyspozycji możliwość wyboru pewnych umiejętności i ukształtowania swojego dalszego rozwoju. Przede wszystkim wszystko kształtuje wybór bohatera na starcie gry – każdym gra się nieco inaczej, każdy z nich posiada nieco inne drzewko umiejętności i to wg tych wyborów będziemy ją prowadzić.
Wraz z pokonywaniem kolejnym wrogów będziemy pozyskiwać pieniądze, doświadczenie (XP) oraz „jednostki pracy” (Job Points).
Doświadczenie podbija nasz poziom. Skok o poziom to podbicie bazowych parametrów postaci (życie, stamina itp.) Nie mamy wpływu na rozdział tych punktów.
Job Points pozwalają na zakup (naukę) umiejętności specjalnych – wybieramy jedną z dostępnych. Wyższy poziom zaawansowania to niestety konieczność zapewnienia większej ich ilości. Dzielą się one na pasywne (działające stale / samodzielnie) bądź aktywne – gdzie musimy płacić energią czy też wytrzymałością (stamina) za ich użycie.

Więcej (+nieco porad) w moim opisie:
http://hakimodo.pl/2018/02/14/tangledeep-rpg-w-starym-stylu-lecz-w-nowym-wydaniu/

Recent Activity

322 hrs on record
last played on Jun 24
23 hrs on record
last played on Jun 24
5.9 hrs on record
last played on Jun 24
Piston Smashed™ Jun 23 @ 7:39am 
+Rep Very Nice n Friendly Trader. Thank You. :happyleon:
Magoguga Jun 22 @ 7:45am 
Have some games u don't own
added from steamtrades
HAKIMODO Jun 18 @ 2:02am 
PromoGirl it's just an ASF bot account to offer paid YT/Steam increase members amount :steamfacepalm::steamfacepalm::steamfacepalm:
ρоѕιтяои_ May 19 @ 5:28am 
:onikenmedkit: :2014pick::aaero2::AKatakana:...ᴏɴ τʜιs τᴇʀʀιғιc τʀᴀᴅᴇʀ.:rrrecycle:
lexder May 2 @ 11:30am 
+rep, thank you for the trade!