ɪᴛᴀᴄʜɪ
the son of griffith   Koshigaya, Saitama, Japan
 
 
   𝖎𝖋 𝖘𝖔𝖒𝖊𝖙𝖍𝖎𝖓𝖌 𝖎𝖘 𝖗𝖊𝖆𝖑𝖑𝖞 𝖎𝖒𝖕𝖔𝖗𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖋𝖔𝖗 𝖞𝖔𝖚
    𝖞𝖔𝖚 𝖜𝖎𝖑𝖑 𝖘𝖆𝖈𝖗𝖎𝖋𝖎𝖈𝖊 𝖊𝖛𝖊𝖗𝖞𝖔𝖓𝖊 𝖋𝖔𝖗 𝖎𝖙.
     Reason to life [soundcloud.com]
Artwork Showcase
newone
7 1 1
Favorite Group
𝔂𝓸𝓾 𝓪𝓻𝓮 𝓱𝓮𝓻𝓮 𝓸𝓷 𝓹𝓾𝓻𝓹𝓸𝓼𝓮
12,224
Members
331
In-Game
1,683
Online
769
In Chat
Item Showcase
Review Showcase
Counter Strike Global Offensive je taktická FPS která má nekonečnou learning curve která vám ukáže že i po 2000 hodinách hrajete jako silver ale nebojte se za dalších 6000 hodin se toho moc nezmění.

Začneme jednoduchým popisem, ono to složitě ani nepůjde nebojte.
můžete hrát za jeden ze 2 teamů terroristy a nebo counter terroristy jestli je jeden team lepší nebo horší je čistě subjektivní ♥♥♥♥♥♥♥♥ který se vám dostal do hlavy přece není možné aby dva stejné typy zbraní byly nevybalancované že ANO? každý team má na výběr z několika druhů zbraní (pistols,smg,shotguns,machine guns,rifles,sniper rilfes,grenades,utility) každá třída má poté vlastní zbraně s určitými staty které jsou silné a slabé na těchto parametrech stavíte svojí taktiku která stejně selže. další důležitá věc u každé zbraně spray pattern tento spray pattern vám buď vyhraje díky náhodě kolo nebo posere jednoduchý kill protože když nevíte jak ten pattern vypadá na 100,250,500,1000 jednotek tak můžete doufat v náhodu a vaší ruku s parkinsonem.

Dalším důležitým aspektem je váš team.
váš team vaše opora váš spoluhráč váš důvod proč jste silver váše ovečka která jenom stojí a dělá béééé, váš dokonalý důvod proč proč tlačítko B a C jsou oba v jíném rohu vašeho pokoje. jednoduše řečeno co nemůžete svést na spoluhráče musíte svést na protihráče. protože to nebyla vaše chyba že jste umřeli to byla chyba toho spoluhráče který odešel už před 7 kolami protože jeho koza mu překousala napájení od počítače. zkrátka vy za to nemůžete vy tu hru taháte vy se jako jediní snažíte i když máte za 12 kol 3killy v pořádku je to jejich chyba. a nebojte když už budete poslední v teamu jako živý hráč kolem vás už bude jenom Graham Ferris Alfred Dustin vždy to můžete svést na lag.

Mapy jsou velmi pěknou ukázkou jak nejnovější titul counter strike pokročil.
když už se naučíte konečně aspoň jeden uspěšný smoke na site mapa obdrží rework aby jste to mohli zapomenout a jít se učit další protože není nad to házet granáty na prázdné mapě.lepší hráči se učí kdy bude hráč na určíté pozici aby oni mohli vystřelit a dát pěkný wallbang.

pokud vás neláka oficialní server matchmaking a vše okolo tohoto super konceptu můžete vyzkoušet komunitní servery které nabízí nové možnosti zábavy, mají své plusy i mínusy které nemusí být fajn ale hold už takto jsou.

na komunitních serverech najdete spoustu potencionálních spoluhráčů a nebo velmi dobrých přátel tak jako já. tyto servery se dělí na druhy které většinou se liší mapou pravidly komunitou a podmínkami které na těchto serverech panují společně si několik z nich vysvětlíme začneme nejobtížnějším.

Jaibreak - je herní mod inspirovaný vězením CT jsou zde ve výhodě mají přistup ke zbraním a veškerému vybavení hry. T musí následovat pokyny wardena to je hlavní CT které řídí celou hru rozdáva přikazy Tčkum které se snaží přežít a získat LR/PP a porazit všechny CT. je zde několik atrakci v závislosti na mapě která byla vytvořena. atrakce můžou být jednoduché a nebo komplikované v závisloti na autorovi který nadesignoval celou mapu a vytvořil dané atrakce. není nikde napsané jak tyto mapy by měli vypadat nebo co by měli obsahovat komunita se avšak řidí inspiraci z ostatních map. to rozděluje komunitu na dvě části která se buď snaží využívat mapu a její atrakce nebo hrače a jejich představivost tyto dvě jednotlivé komunity se navzájem respektují a pokud se u CT nachazí obě skupiny kola můžou pokaždé zabavná a napínavá

------------------------------------------------Work in progress-----------------------------------------------
Review Showcase
1,030 Hours played
1000 hours experience review.

So after 1k of gameplay i decided to share my opinion about wf with all of u.

First view
Warframe at first sight looks like classic fun grinding rpg with ton of features, a deep interesting story and a big iceberg of things u dont see.
well this is kinda true but u have fun only 200 hours after it there is only grind which kinda sucks and starts to be annoying more and more u progress in MR but we will get to grind topic later.

Early steps
In first steps u are introduced to 3 warframes Volt ,Mag, Excalibur and u have to choose. u can see their brief description and their abilities so u can make own opinion on each of them. after trying your newly aquired warframe and killing few of enemies u have to choose your next melee weapon and their description instead of stats which i see as major problem because here is shown major problem introduced to new player style over usability and capability and more and more problem will gonna appear more u will progress in the game.

Clans
Well this is a big topic for me because i though clan will gonna mean something big in this game it will gonna change whole missions concept.
But problem is easy here this will gonna lead to more grind to achieve nothing. expect for more weapons u can grind.
we get a hope with introduction of railjack to get better clan connection but it just introduced more grind and suffering.

Mastering
In this game u have levels called mastery rank. u rank up with leveling your weapons when your weapon is on max rank u get to next weapon and after u have maximum u have to make test for your progress to next mastery rank. each mastery rank unlocks u progress to some weapons u can get. there isnt rule higher mastery level better weapon. for example i use vectis which unlocks at mr2 and rn im mr14. problem here is mastery rank is expanding almost every update so usually.
so far u will unlock all of weapons at mr15 beyond this point only reason to rankup your mastery rank is for getting more daily standing, daily focus standing, base mod capacity and void storage. in my opinion problem here isnt with test but with concept u shloud have finished some quest and planets to get next mastery rank because this will lead only to people will gonna grind and not care about lore of game and will gonna try to make it fast as possible.

Platinum&tennogen
Platinum is currency for buying things.
exchange rate is.
1usd = 15.03 platinum
1 platinum = 0.06 usd
there are several bundles with "extra platinum" which will try to make you buy higher bundles because there is more free but its all marketing.
best method is to wait for 75% discount and buy highest bundle.
there are also:
-Exclusive bundles - useless
-Prime access - cool stuff u wont get most of time.
-Prime vaults - prime access but again available.
Tennogen is community created skins&models which are getting own adding updates. most of tennogen are standing out from original visual concept from their original look and thats why they are added. dont forget tennogen is only added if he will get enough of love from community so dont forget to look sometime to workshop and share work u like

Open Worls
There are currently 3 openworlds.
each of them having own 2 phase cycle,size,enemies,special events
1) Plains of eidolons
is oldest one added October 12th, 2017
this was first introduction to open world.
new way to play this game and in my opinion i very like it.
u have bounties which u can complete and get standing for citizens of plains in their camp.
or mine minerals & catch fishes which i really enjoy.
this whole area is stress relief because u are not rushed by time or something that depletes over time u can just sit and relax everywhere u like.
there is night and day cycle which has own special fishes and animals and boss
Eidolons are Sentients 3-5 times bigger than waframe and there are 3 species Teralyst Gantulyst and Hydrolyst each of them having unique style and abilites your goal is to capture or kill them and get rewards. Teralyst is weakest but dont take him lightly he is tough if you are new and only one who is spawning naturally. other 2 are need to be spawned at altar. i recommend u to daily do bounties it will payoff later.
2) Fortuna
was added after POE November 8, 2018
second openworld most stylized and visualed by de. trying to show fortuna is one of planets where battle between 2 factions is happening.
same things like at POE bounties, ranks, bosses.
there is warm&cold cycle which also allow u to catch fishes&animals.
there are 2 bosses:
Exploiter orb which could be defeated nonstop.
and
Profit taker orb
for which u will need Old mate rank within Solaris united.
i idk how to feel about fortuna its nice map but snow is destroying visual look of this place.
3) Cambion Drift
youngest of all 3.
added August 25th, 2020
smallest of all 3.
last openworld is more like replacement for derelict.
currently is developing state but its same like others but more boring.
cycles are fass & vome just 2 worms in map.
bosses are necramechs and they are easy.
nothing unique boring as ♥♥♥♥.
visual look absolute garbage.

Overall
i love warframe for its visual looks and ways to play.
but i hate it for its own infinite grinding and killing veterans trait.
this game is fun&entertaining for new players not for people who want to spend here a lot of time.

Recent Activity

1,030 hrs on record
last played on Apr 18
7.5 hrs on record
last played on Apr 16
hentai *********** 19 hours ago 
sign? plzz
Ҝ卂几乇ᗪᎶㄚ Apr 18 @ 1:50pm 
"Even in the face of tragedy, a stellar person can thrive. No matter what’s going on in your life, you can overcome it! Life is worth living."--Keanu Reeves
게르 고 Apr 18 @ 9:32am 
   ▋  ▋ ◢▀ ▀◣
  ▌   ▌ ▌  .▌
   ▌  ▌ ▌  ▌
  ▐   ▌ ▌  ▌
   ▐   ▀■▀  ▌
  ◢◤     ▀▃
 ◢◤      ◥◣
 ▌       ▌
 ▐  ●    ●  ▌ 
 ▌       ▌
 ◥◣   ╳    ◢◤
  ◢▀▅▃▂  ▂▂▃▅▀▅
 ◢◤  ▀▀▀▀▀   ◥◣
▐◣▃▌      ▐▃◢▌
◥◣▃▌      ▐▃◢◤
 ▀▅▃     ▂▅▀
   ▀■▆▅▅▅▅▅▆■█▀
   ▐▃▃▃▲▃▃▃◢
польша
corpseless Apr 17 @ 4:23pm 
:DonaldToad::crystar_butterfly::BlueSphere::DonaldToad::BlueSphere::crystar_butterfly::DonaldToad:
:BlueSphere::shinealight::DonaldToad::crystar_butterfly::DonaldToad::shinealight::BlueSphere:
:crystar_butterfly::DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad::crystar_butterfly:
:Aegg::BlueSphere::DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad::BlueSphere::Aegg:
:Aegg::DonaldToad::crystar_butterfly::shinealight::crystar_butterfly::DonaldToad::Aegg:
:fialantern::DonaldToad::DonaldToad::BlueSphere::DonaldToad::DonaldToad::fialantern:
:DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad::Aegg::DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad:
:DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad::Aegg::DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad:
:DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad::fialantern::DonaldToad::DonaldToad::DonaldToad:
𝙏𝙍𝙄𝙋𝙋𝙔 Apr 15 @ 10:22am