Elite Dangerous

Elite Dangerous

134 hodnocení
Příručka začínajícího velitele
Vytvořil: gumaak |CG|
Zorientujte se v prostředí nejlepšího vesmírného simulátoru všech dob pro hladký start! Tato příručka poradí začínajícím velitelům na co si dát pozor a jak si užít řízení kosmické lodi dřív, než budeme mít skutečně možnost vyrazit na Mars.
2
   
Ocenit
Přidat do oblíbených
Oblíbeno
Odebrat z oblíbených
Smysl hry
Hra je především o vesmíru, pohybu v něm, hledání hmotných těles a objevování jeho krás. Elite je zábavná i v jiném stylu (motivy přibývají), nicméně je poznat, že průzkum galaxie hraje prim. Ve hře se ocitnete v roli nováčka velícího vlastní (zapůjčené, angl. loaned) malé lodi, s malým kreditem pro nákupy.

Prvním cílem se stane porozumění ovládání lodi, cestování, bezpečnost a vydělávání dostatku financí. K ovládání byste měli mít pořízen joystick, ideálně i s plynovou pákou. Sám používám a doporučuji Thrustmaster T.Flight Hotas X. Díky tomu bude Váš zážitek z letu výrazně blíže skutečnosti.
Trénink a nastavení
Před spustěním ostré hry splňte tréninkové úkoly. Jde především o nastavení ovládání lodi a ověření znalosti pravidel pohybu v okolí vesmírných těles a stanic. Měli byste zvládnout zničit protivníka, vyplout a zadokovat na vesmírné stanici a cestovat v meziplanetárním a mezihvězdném prostoru. V ostré hře mohou tyto činnosti vést snadno ke konfliktům a ke zničení Vaší lodi, aniž byste znali důvod.

Doporučená tlačítka na Thrustmasteru
  • J1 (ukazovák pravé ruky) -- střelba z primární zbraňové skupiny.
  • J2 (palec pravé ruky) -- aktivace a vytažení úderníků (Hardpoints).
  • J3 (ukazovák pravé ruky) -- označení/výběr cíle.
  • J4 (palec pravé ruky) -- tichý chod (Silent running).
  • J5 (palec levé ruky) -- posun lodi vzhůru, tj. spodní trysky.
  • J6 (palec levé ruky) -- posun lodi dolů, tj. horní trysky.
  • J7 (palec levé ruky) -- zapnutí/vypnutí posunového pohonu (viz dále).
  • J8 (palec levé ruky) -- zatažení/vytažení přistávacích nohou.
  • J9 (ukazovák levé ruky) -- střelba ze sekundární zbraňové skupiny.
  • J10 (ukazovák levé ruky) -- přídavný výkon tryskového pohonu (únikový nebo stíhací manévr).
Galaktická mapa
Mapu zapnete použitím levého panelu palubního systému (klávesa 1) a volbou Galaxy Map. Mapa je velmi rozsáhlá a obsahuje stovky miliard hvězd, které můžete skutečně navštívit. Zhruba 150 tisíc z nich jsou reálně katalogizované hvězdy, zbytek je vygenerován pomocí počítače. Z označení hvězd lze poznat, do které skupiny patří. Procedurálně generované hvězdy mají například ve jménu slovo sector, popřípadě jméno souhvězdí. Katalogizované, méně frekventované, hvězdy mají ve svém názvu zkratku katalogu. Například:
  • BD -- katalog Bonner Durchmusterung observatoře v Bonnu, 1859-1903.
  • HIP -- katalog Hipparcos (High Precision Parallax Collecting Satellite) evropské kosmické agentury.
  • LFT, LHS, LTT, LP, NLTT -- katalogy Willema Jacoba Luytena, 1941-1981.
  • Ross -- katalog Franka Elmore Rosse, 1925-1939.
  • Wolf -- katalog Maxe Wolfa, 1919-1929.


Na obrázku jsou vidět základní symboly u hvězd v galaktické mapě:
  • Oranžový jehlan je aktuální cíl. Cíl můžete nastavit nezávisle na zvolené trase, viz kapitola Cesta.
  • Azurový (světle modrý) jehlan označuje současnou polohu.
  • Oranžová čára je navržená trasa (plná -- dostatek paliva, čárkovaná -- nedostatek paliva). Trasu není nutno dodržovat. Trasu vyhledává palubní počítač podle zvolených kritérií.
  • Oranžový glóbus je cíl mise, kterou jste přijali ve staničním systému.
  • Červená loď označuje hvězdu, u které máte v doku svou další kosmickou loď.

Dále jsou pro danou hvězdu k dispozici tlačítka (zleva doprava):
  • Jehlan -- označení hvězdy jako bezprostřední cíl. Použijte jen když se chcete odchýlit od navržené trasy.
  • Trojice hvězd se spojnicí -- nalezení trasy k této hvězdě, včetně označení bezprostředního cíle (nejbližší hnězda na trase). Tento symbol pak označuje v palubním systému hvězdu, která je součástí trasy.
  • Soustředné kružnice -- mapa planetárního systému dané hvězdy (System Map).
  • Logo Universal Cartographics -- nákup kartografických dat o daném hvězdném systému.
  • Dvojice šipek -- nákup obchodních dat tohoto systému.

Poznamenejme, že létáním po Galaxii získáváte kartografická data a máte možnost prozkoumat každé planetární těleso. Tato data lze poté odprodat společnosti Universal Cartographics, jejíž pobočka je na každé stanici. Podrobněji v kapitole Průzkum.
Výprava ke hvězdám
Začátek cesty
Vaše činnost typicky začíná vyplutím z doku. Ve staničním systému zvolíte vypustit (Launch) a stanice Vás vyzve k opuštění doku. Máte na to stanovený dostatečně dlouhý čas, který nepřekračujte. Stanice bude hlídat Vaše chování a případně hlásit porušení protokolu (například zavazení v přistávacím prostoru jiné lodi). Pokud protokol porušíte vážně, dostanete pokutu (fine). Pokutu lze splatit opětovným zadokováním na téže stanici. Protokol stanice často vyžaduje i omezení relativní rychlosti. Překročení meze je signalizováno nápisem speeding vpravo dole nad ukazatelem paliva. Trest za překročení ale následuje pouze v případě kolize s jinou lodí.

Jakmile vyplujete ze stanice měli byste opustit její blízký prostor, aby bylo možno použít nadsvětelný pohon, který se nazývá Frame Shift Drive, zkráceně FSD. Česky zřejmě Posunový pohon, popřípadě Měnič vztažné soustavy.

Opuštění stanice
Vstupní, respektive výstupní, otvory stanic s vnitřním dokovacím prostorem mají strany označené pro vstup a výstup pomocí barevných signalizačních světel, viditelných jako dvojice světel na straně otvoru a čtveřice nepříliš jasných bodů vně na koncích tyčí, viz obrázek. Držte se pochopitelně na straně zelených světel. Poznamenejme, že návrat do stanice je možný až po jejím úplném opuštění (typicky po chybném vyvolání vypuštění nebo zapomenutí nějaké akce).

Spuštění posunového pohonu
Jakmile opustíte vstupní prostor stanice, pokračujte nejlépe přímým letem od stanice. Použití posunového pohonu totiž vyžaduje dostatečnou vzdálenost od velmi hmotných objektů (od stanice zhruba 10 kilometrů). Oblast omezení použití posunového pohonu je indikována vpravo dole modrým políčkem u slov mass locked (hmotová uzávěra), viz obrázek.

Po opuštění hmotové uzávěry lze přejít do meziplanetárního nebo mezihvězdného letu pomocí spuštění posunového pohonu alias FSD. Typ letu je určen vybraným cílem v palubním počítači (oranžový jehlan postavený na špičce). Pokud není cíl vybrán, přejde loď pouze do meziplanetárního letu. Cíl lze vybrat i při meziplanetárním letu, což mnoho velitelů upřednostňuje. Cítí se při meziplanetárním letu bezpečněji. Výběr cíle můžete provést třemi způsoby:

  • První způsob je zaměření lodě na viditelný cíl a použití tlačítka výběr cíle.
  • Druhý (zřejmě nejefektivnější) je zapnutí levého panelu palubního počítače (klávesa 1) a nalezení cíle v seznamu známých a dostupných cílů (klávesa Tab a šipky), viz obrázek dole.
  • Poslední způsob, používaný v případě potřeby se zorientovat, spočívá v zapnutí galaktické mapy (Galaxy Map). Tento způsob je však značnou ztrátou času.

Obrázek levého panelu palubního systému (aktivace klávesou 1): Levý sloupec obsahuje informace o letové trase, která byla dříve vybrána v galaktické mapě. Obsahuje popis současné polohy (Location), aktuálního cíle (Destination), který můžete zvolit nezávisle na trase (například kvůli odbočce z trasy nebo pro průzkum) a popis trasy (Route) s počtem skoků a konce trasy. Pravý sloupec obsahuje dostupné cíle a jejich vzdálenost. Oranžový jehlan označuje aktuální cíl, trojice planetek se spojnicí označuje navržený cíl zvolené trasy. Velitel typicky sleduje navrženou trasu a podle potřeby mění aktuální cíl (trasa se bohužel po opuštění vymaže).

Meziplanetární let slouží k rychlému pohybu uvnitř planetární soustavy, případně pro přesun k partnerským hvězdám. Aktuální rychlost pohybu se odvíjí od vzdálenosti k hmotným objektům (zakřivení prostoru) a od doby zrychlování.

Mezihvězdný let je spíše skokem od hvězdy ke hvězdě. Začíná výběrem cílové hvězdy v dosahu a spuštěním posunového pohonu. Podle vybraného cíle palubní počítač rozezná, zda má do mezihvězdého letu přejít. Před vlastním zahájením letu je třeba letět s plným tahem (plynem). V opačném případě k tomu budete vyzváni. Poté začne nabíjení nadsvětelného pohonu. Jakmile bude pohon připraven měla by loď směřovat k cílové hvězdě. Pokud nebude loď nasměrována, palubní systém Vás vyzve k naměrování hlášením Align with Target.

Po nabíjení a nasměrování začne odpočet. Ihned po započetí odpočtu zrušte tah motoru (plyn na nulu). Důvodem je bezpečný přílet k cílové hvězdě. Toto doporučení nepodceňujte, jelikož některým typům hvězd se Vám pomocí úhybného manévru s plným plynem nepodaří vyhnout. Po příletu ke hvězdě nespouštějte plyn, dokud se nezorientujete. Ideálně byste měli nejprve zjistit, zda Váš palubní počítač zná daný hvězdný systém a jakého typu je hlavní hvězda. Nezná-li palubní počítač hlavní hvězdu, objeví se hlášení Discovered new astronomical object (loď musí být vybavena průzkumným zařízením jménem Discovery scanner). Nasměrujte se na tuto hvězdu a označte ji jako cíl (tlačítko označení cíle). Počítač použije senzory k jejímu průzkumu a výsledek uloží. Více o zkoumání v kapitole Průzkum. Po provedení průzkumu nezapoměňte změnit cíl (typicky na další hvězdu v trase -- stisknete 1 a v seznamu vyberete hvězdu označenou trojicí hvězd).

Po dosažení cílové hvězdy jste stále v režimu meziplanetárního letu. Dokud nezjistíte jakého typu je daná hvězda, tak se k ní nepřibližujte. Je-li Váš další cíl ve směru hvězdy (hlášení Target obscured, tj. cíl zakrytý), nejprve se od ní vzdalte. V okolí hvězdy sledujte ukazatel teploty (uprostřed panelu v procentech). Je to hlavní indikátor nebezpečí, které od hvězdy hrozí. Teplota by neměla překročit zhruba 65 %. Pokud se ke hvězdě příliš přiblížíte, dojde k selhání posunového pohonu lodě, tj. hvězda Vás vyhodí z meziplanetárního letu a loď může být poškozena. Pro odlet od hvězdy v případě vyhození Vám palubní počítač zobrazí únikový vektor (Escape vector), kam je třeba loď zaměřit. Před únikem je třeba vyčkat na ochlazení posunového motoru (Safety cooldown). Ochlazování je indikováno modrým koužkem vlevo dole po každém dokončení nadsvětelného letu. Tepelné poškození lze omezit vypnutím palubních systémů (pravý panel, klávesa 4, Tab, šipky a Enter) nebo použitím zařízení na odvedení tepla (Heat Sink Launcher, tj. odhazovač odpadního tepla), kterým se ovšem musí loď vybavit.
Let do planetárního cíle
Nastavení cíle

Nyní jste ve sluneční soustavě a chcete zamířit k Vašemu cíli. Cíl vyberete již popsaným způsobem: tj. namíříte na něj loď (pokud se v systému umíte zorientovat) a stisknete tlačítko výběru cíle, nebo použijete palubní počítač (klávesa 1). K dispozici máte seznam cílů (nejrychlejší způsob) a možnost použít přehledné zobrazení dostupné pod názvem System map -- mapa systému (pomalý, ale více informativní způsob). Po označení cíle se objeví jeho hologram na levé straně palubní desky a označí se vám jeho poloha na průhledovém displeji kabiny.

Ve každé sluneční soustavě se můžou nacházet:
  • hvězdy (podle typu mohou být zdroji paliva),
  • planety (obíhají kolem hvězdy),
  • pásy asteroidů (obíhají kolem hvězdy),
  • měsíce (obíhají kolem planet),
  • stanice (obíhají nejčastěji kolem planet).
  • zóny zvýšené aktivity kosmických lodí:
    • navigační bóje -- navigation beacons, často v blízkosti hvězdy,
    • těžební stanoviště -- extraction sites, v planetárních prstencích,
    • zóny konfliktu -- conflict zones, místo, kde probíhá boj místních frakcí,
    • kontrolní stanoviště -- checkpoints, typicky v systému, kde probíhá válka,
    • vesmírný obchodník s příznakem hledání zboží -- seeking goods,
  • neznámé zdroje signálu:
    • volání o pomoc -- distress call (napadená loď pod palbou, někdo komu došlo palivo, apod.),
    • další zdroje signálu -- signal sources.
    • vrak, či náklad, který lze zachránit -- salvageable wreckage.

Poznamenejme, že dokud nebudete mít dobře vybavenou loď, raději se cílům lidské aktivity vyhněte. Kupříkladu vyslyšení volání o pomoc často skončí okamžitým napadením Vaší lodě. U kontrolních stanovišť počítejte se zásahem místních pořádkových sil (System authority), které budou provádět kontrolu Vaší loďě po ohlášeném vyhození z meziplanetárního letu. Až budete mít loď řádně vybavenou k boji, budou Vám tato stanoviště sloužit k vydělávání kreditů (Bounty hunting).

Trajektorie letu

Při letu k cíli je nejbezpečnější letět podle trajektorie naznačené na obrázku. Slovně popsáno: leťte přibližně ve směru cíle tak, abyste mířili mimo rovinu oběžné dráhy planety, kolem které Váš cíl obíhá. Nejlépe započněte let od hvězdy tak, abyste ji měli přímo za zády. Znesnadníte tím pronásledování i zachycení (piráty). Let mimo ekliptiku (rovinu oběžných drah sluneční soustavy) má rovněž výhodu v přehlednosti situace. Budete mít lepší představu o geometrii soustavy. Kupodivu může být let mimo ekliptiku rychlejší, než přímou spojnicí, jelikož posunový pohon reaguje zpomalením na blízkost hmotných objektů (hvězd, planet a asteroidových pásů).

Zpočátku leťte na plný plyn, jakmile se odhadovaný čas letu sníží na 10 sekund ihned snižte plyn lehounce pod střed nejjasnějšího modrého políčka na rychlostní stupnici. Výsledkem by mělo být ustálení odhadovaného času na 6-7 sekund. Poté můžete čekat na přílet do okolí cíle dané vzdáleností 1 Mm (jeden megametr), tj. tisíc kilometrů (1000 km). Indikovaný výrazným modrým nápisem Safe disengage ready (Připraven k bezpečnému vypnutí).

Na přiloženém obrázku si všimněte optimálního výkonu motoru (azurový ukazatel rychlosti) i odhadovaného času (7 sekund) pro přibližování k cíli. Rovněž je patrné doporučené přibližování kolmo na rovinu ekliptiky.

Pokud cíl minete, nic vážného se neděje, prostě se obraťte a opět k němu zamiřte. Spěcháte-li, stojí za to se naučit přibližovat ve vyšší rychlosti s pomocí pečlivé korekce a rychlého vystoupení z meziplanetárního letu. Když to vše sladíte budete výrazně rychlejší a užijete si adrenalinu.

Dokování

Jakmile vystoupíte z meziplanetárního letu v blízkosti cíle můžete ihned zrychlit směrem k němu. Pro začínajícího velitele je zpravidla nejtěžší nalézt dokovací místo popřípadě vstupní otvor stanice. Stanice lze rozdělit do tří typů (viz obrázek):
  • Výspa (Outpost) -- malá stanice s nulovou pseudogravitací (nerotuje). Dokuje se na vnějších plochách ve stavu beztíže.
  • Kostka -- středně velká rotující stanice s vnitřním přistávacím prostorem vybavená jedním otvorem na ose rotace. Dokuje se uvnitř stanice.
  • Květina -- rozvinutá rotující stanice s vnitřním přistávacím prostorem. Pro lodě je určena šišatá část na jednom konci v ose rotace, někdy opatřená velkým prstencem.

Dokování má pět fází, jejichž pořadí se může lišit. Popíšeme je pro často nejobtížnější dokování na kostce v případě, že nevidíte vstupní otvor (viz obrázek). Nejdříve musíte odhadnout polohu vstupního otvoru. Podle pohybu stanice zjistíte osu rotace. Vstup se nachází právě v ose rotace na jedné straně. Jakmile odhadnete jeho polohu, zamiřte lodí směrem na osu rotace do volného prostoru před (odhadovaný) vstupní otvor. Po přiblížení ke stanici pod 7.5 km požádejte stanici o rezervaci doku. Aktivujte levý panel (klávesa 1), přepněte na kontakty (contacts, klávesa Tab), zvolte stanici (šipkami, klávesou Enter), a zvolte Request docking (žádost o dokování). Stanice potvrdí rezervaci (request granted) a sdělí Vám číslo doku. Pokud z nějakého důvodu stanice příjem odmítne, objeví se hlášení request denied (požadavek odmítnut) s uvedením důvodu. Od tohoto okamžiku můžete vletět do vnitřního prostoru stanice. Nepokoušejte se vletět do stanice bez rezervace, dostanete pokutu. Po potvrzení rezervace se změní hologram stanice. Stanice se rovněž zbarví podle Vaší reputace (oranžová -- neutrální, zelená -- přítel, červená -- nepřítel). V případě kostky se Vám ukáže hologram s šipkami, které ukazují směrem k otvoru. Pokračujte k předpokládané poloze otvoru, stále namířeni na osu rotace. Užívejte i postranní motory, v případě, že chcete sledovat stanici. Pokud nespěcháte, vytáhněte přistávací nohy. Palubní počítač Vám omezí relativní rychlost pohybu, díky čemuž se snáze přiblížíte rychlostnímu limitu. Jakmile spatříte otvor zahajte průlet obdobně jako při odletu na straně zelených světel. Při průletu otvorem si dejte pozor, zda vidíte pro Vás rezervovaný dokovací prostor. Pokud jej nevidíte, je pravděpodobně v okolí otvoru (typicky dole nebo nahoře). Poslední fází je přistání v dokovacím prostoru, které je obtížnější na výspách, jelikož byste měli předem rozpoznat přední a zadní část dokovací plošiny.

Dokovací plošina je označena číslem, které se v případě správné orientace vznáší na vzdálenější straně dokovacího prostoru. Podle polohy čísla tedy poznáte, zda jste orientováni správně. Je-li číslo vepředu, otočte loď vzhůru přistávacíma nohama (na obrázku vlevo) a zapněte horní trysky (tj. pohyb dolů). Na dvojici přiložených obrázků jsou znázorněny oba případy. Vlevo je opačně orientovaná plošina, vpravo správně orinetovaná plošina.

Doplňme, že hledání doku na výspě také může být obtížné. Užijte spodní trysky pro oblet stanice s přivrácenou kabinou. Pokud dokovací prostor nevidíte, určitě se při obletu ukáže.

Naučte se ovládat svou loď co nejlépe. Uvidíte, že zvládnutí čistého a plynulého dokování je uměním, které si můžete náležitě vychutnat.


Rizika meziplanetárního letu
Při meziplanetárním letu je velitel ohrožen při přiblížení k vesmírným tělesům a akcemi ostatních velitelů. Přiblížení k hmotným objektům způsobí vyhození z meziplanetárního letu s možným poškozením lodi. Rizikem jsou především hvězdy, zejména ty špatně viditelné (neutronové hvězdy a černé díry), jelikož způsobí přehřívání lodi a její další poškození, viz výše. Dodejme, že při meziplanetárním letu může velitel nabírat palivo z některých hvězd, viz část Nabírání paliva, a prozkoumávat tělesa, viz Průzkum planetární soustavy.

Největší nebezpečí hrozí od ostatních velitelů, kteří Vás mohou rovněž vyhodit z meziplanetárního letu narušením chodu Vašeho posunového pohonu. Slouží k tomu legální zařízení zvané FSD Interdictor, česky zřejmě Rušička posunového pohonu. Toto zařízení lze použít při pronásledování Vaší lodě. Velitelé jsou buď skuteční hráči, označení zkratkou CMDR (Commander -- velitel), nebo simulovaní velitelé, tzv. NPC (Non-player character -- nehráčská postava), kterým předpona CMDR chybí. Doplňme, že na radaru se skutečný hráč pozná nevyplněnou značkou. Připravte se, že Vás hra bude stále prostřednictvím NPC napadat, a to především při plnění misí. Jakmile budete mít loď dobře vybavenou, stanou se tato napadení většinou zdrojem snadných kreditů.

Napadení Vaší lodě NPC předchází všelijaké výhružky, výstrahy a lsti. Scénáře jsou dva: NPC Vám sdělí, abyste následovali její výstupní bod z meziplanetárního letu (FSD Wake, česky asi Posunová brázda) a pak Vás požádá o náklad, či rovnou zaútočí. Nebo se za Vaši loď zavěsí a použijí rušičku (Interdiktor).

Zabránění interdikci

Abyste nebyli z meziplanetárního letu vyhozeni tak především sledujte svůj radar a leťte neočekávanými trajektoriemi, viz výše. Rušení pohonu vyžaduje přiblížení rušitele k Vaší lodi zezadu. Budete-li měnit směr a rychlost, můžete aktivaci rušičky zabránit. Interdikci se můžete vyhnout skokem k jiné hvězdě, nebo vypnutím posunového pohonu (i náhle -- Emergency diseangage -- nouzové vypnutí dvojitým stiskem tlačítka posunového pohonu).

Jakmile již rušení započne, využijte možnosti zvítězit pomocí úhybných manévrů, které Vám nabízí palubní počítač. Toto manévrování vyžaduje značný cvik a znalost své lodě. Každá loď má jiné manévrovací schopnosti, výhody a nevýhody. Obecně platí, že Vaše loď nejlépe manévruje s tahem na nejsvětlejší azurové modři ukazatele rychlosti. Ihned po započetí rušení tedy nastavte tah motoru na tuto polohu.

Pokud se Vám úhybné manévry nedaří je nejvýhodnější se rušení podrobit (anglicky submit) tím, že vypnete tah motoru (plyn na nulu). Tento čin má dvě výrazné výhody. Vaše loď nebude vyhozením poškozena a budete mít dvakrát rychlejší ochlazení posunového pohonu než Váš nepřítel. Tato taktika se výborně kombinuje s únikem do meziplanetárního letu, nebo únikem v tryskovém režimu letu pomocí Posilovače tryskového motoru (Engine boost). Pokud jste se rozhodli pro únik, přesměrujte energii do motorů (4 pípnutí) a do systému (2 pípnutí), viz obrázek, typicky pomocí kloboučku na joystiku (klíčové slovo divert power). Pokud máte pevné nervy, můžete zkusit tichý chod a znesnadnit Vaši detekci. Měli byste mít ovšem Odhazovač odpadního tepla, a dále musíte myslet na to, že nebudete pod ochranou štítů. Dalším doporučeným zařízením je Chaff launcher, česky lehce srandovně Odhazovač řezanky (staniolových pásků), sloužící ke zmatení zbraňových zaměřovačů. A dále může dobře posloužit Odhazovač min (Mine launcher), jako více aktivní obrana.
Průzkum
Průzkumem hvězdných systémů můžete docela obstojně vydělávat. Především je to ale zábava pro někoho, kdo rád objevuje. Dosáhnete-li hvězdného systému jako první, bude trvale označen Vaším jménem (discovered by, tj. objeveno kým).
Vybavení lodi
Každý velitel začíná na lodi Sidewinder, kterou by měl brzy vybavit pro efektivnější pohyb, obranu a případně i boj. Do jisté míry záleží na zvoleném stylu hry. Buď se budete boji vyhýbat nebo ne. Toto rozhodnutí zásadně ovlivní požadovaná vylepšení.

Každá loď musí být vybavena vnitřním zařízením:

  • Bulkheads -- přepážky -- tvoří hlavní výztuž trupu lodi a jejich kvalita ovlivňuje odolnost lodi bez štítů.
  • Reactor -- reaktor (zdroj energie) -- vyrábí energii slučováním vodíku na hélium (pomocí termojaderné fúze). Při vybavování lodi sledujte zda máte dostatek energie i při vysunutých údernících (deployed hardpoints).
  • Thrusters -- motory -- pohon při letu v běžném prostoru (bez posunového pohonu).
  • Frame shift drive -- posunový pohon -- umožňující meziplanetární a mezihvězdný let.
  • Life support -- podpora života -- zajišťuje životní podmínky (především přeměnu oxidu uhličitého na kyslík). Její kvalita rozhoduje o dostatku kyslíku při ztrátě vzduchotěsnosti kabiny.
  • Power distributor -- rozvaděč energie -- zajišťuje dodávku energie v lodi a obsahuje zásobníky energie pro tři podskupiny: palubní systémy, motory a zbraně. Jeho kvalita je dána velikostí zábobníků energie.
  • Sensors -- senzory -- pasivně detekují blízké objekty. Kvalita je dána dosahem.

Dále má každá loď prostor pro vnitřní volitelné zařízení (Internal compartment), mezi které patří:

  • Shields -- štíty -- chrání loď před nárazy a zbraněmi. Jsou citlivé na tepelné zbraně (typicky lasery).
  • Cargo rack -- nákladní stojan -- slouží k uložení nákladu. Jeho velikost určuje maximální uskladnitelnou hmotnost nákladu.
  • Fuel scoop -- naběračka paliva -- umožňuje nabírání vodíku z nekterých typů hvězd, viz část Nabírání paliva.
  • Discovery scanner -- vyhledávací skener -- slouží k objevování astronomických objektů a jejich průzkumu.

Bitevník
Požaduje nejvyšší výkon a kvalitu. Nehledí na hmotnost. Cílem je zařízení kvality A. Vybavuje se štíty, odlnějšími přepážkami a pochopitelně zbraněmi. Například:

Obchodník
Minimalizuje svou hmotnost a maximalizuje svůj nákladový prostor a mezihvězdný dostup. Vyhledává kvalitu D u zařízení neovlivňujících mezihvězdný dostup, jinak nakupuje kvalitu A (typicky posunový pohon).

Průzkumník
Průzkumník vyžaduje zéjména mezihvězdný dostup a zařízení nutná v hlubokém vesmíru (velký zásobník a naběračku paliva kvality A).
Přesun flotily lodí
Rozhodnete-li se udržovat flotilu více lodí (např. z důvodu různých specializací), budete se potýkat s požadavkem přesunu flotily z jednoho doku do druhého. Proto zakoupíte v cílovém doku levnou loď, která bude sloužit k Vašemu přesunu do původního doku flotily. K takovému účelu se hodí Sidewinder a Eagle. Příklady vybavení dočasných lodí pro delší transfer flotily můžete zhlédnout zde:

Eagle[coriolis.io] (dosah až 80 Ly, doskok přes 20 Ly)

Za předpokladu, že Vaše flotila má dvě lodě, je postup při přesunu následující:

  • Se svou první lodí přiletíte do cílového doku.
  • Koupíte levnou loď (Eagle) a vybavíte ji pro rychlý přesun.
  • S levnou lodí přeletíte nazpět do původního doku.
  • Přesednete do své druhé lodě.
  • (Volitelné) Levnou loď prodáte.
  • S Vaší druhou lodí přeletíte do nového doku.

Poznamenejme, že levnou loď můžete ve starém doku zanechat, což Vám bude sloužit jako značka v Galaktické mapě (od inženýrského updatu lze k označ).
Tipy
Sleva na vybavení (outfitting)
Svou loď vybavujte na stanici Ray gateway v systému Diaguandri. Další doporučené systémy jsou Pikum, Lembava, Tote a BD+28 413.

ASP Explorer
Tuto loď přídíte se slevou 20% na stanici Irkutsk v systému Alioth. K navštívení systému ovšem potřebujete povolení (permit), které získáte aliancí s frakcí Alioth Independents. Pro utvoření aliance lze využít stanici Rominger dock v sousedním systému 78 Ursae Majoris (souhvězdí Velká medvědice) ovládanou touto frakcí. Jednoduše plňte mise publikované touto frakcí.

Komunitní cíle (community goals -- CG)
Pro rychlé vydělání i pocit společné práce se vrhněte na tuto činnost. Výsledek se dostaví nejpozději za týden.
Počet komentářů: 50
CMDR xPedroS 15. pro. 2021 v 13.00 
Ještě doplním, že Coriolisovy stanice (velké kulaté dvanáctistěny) mají vstupní otvor obvykle ze strany od planety. Alespoň tak to bylo kdysi u první verze hry Elite na osmibitech. Jinak na Elite Wiki se píše, že otvor bývá na té straně stanice, která rotuje proti směru hodinových ručiček. Otvor se dá nalézt také pomocí hologramu stanice vlevo dole na palubní desce. Lze se tak zorientovat dopředu už před vyskočením z FSD.
CMDR xPedroS 15. pro. 2021 v 12.56 
Díky za bezva manuál. Už jsem se víceméně za ten rok do hry dostal, ale i tak se najdou věci, které jsem si tu doplnil a upřesnil. Hlavně ten název pohonu Frame Shift Drive jakožto Měnič vztažné soustavy. Nad tím jsem vždycky kroutil hlavou. Kde k tomu názvu autoři hry přišli.

Lodě z vlastní flotily se dají mezi stanicemi přesouvat i tak, že se nechají převést dopravní službou za mírný poplatek. V doku na stanici (SHIPYARD) je nahoře záložka SHIP TRANSFER, kde se vybere loď k transportu a pak se převoz potvrdí.
Erike 9. úno. 2020 v 3.30 
Vďaka za približujúci návod. Škoda že hra neobsahuje preklad. Pár hodín už mám odohratých ale reálne poznám alebo využívam tak 10% z hry. Celé je to kurevsky obsiahle a základná znalosť anglického jazyka tomu moc nepomáha. Blog ktorý si spomínal by som si s radosťou prečítal. :lunar2020confidentrooster:
Consci 11. zář. 2018 v 12.38 
civitas dei největší česká komunita a třetí největší světově, překlada galnet a postují.. musi ale clovek být unich aby to videl
Honzaczech 11. dub. 2018 v 12.38 
díky, právě přemýšlím, že bych si udělal čas a pro českou komunitu udělal třeba nějakej blog, kam bych házel překlad Galnetu... Pravděpodobně 70% hráčů to nepotřebuje, ale pokud myslíte, že by to stálo za zkoušku, prosím dejtě vědět a já se do toho pustím...
gumaak |CG|  [autor] 11. dub. 2018 v 12.20 
Zdar, díky. Ohledně překladu: nevím.
Honzaczech 4. dub. 2018 v 5.04 
ahoj, díky za pěknej tutorial.. rád bych se zeptal... je tu někde komunita, co překládá Galnet?
mecenage 30. pro. 2017 v 13.57 
Skvěle napsáno. Díky.
gumaak |CG|  [autor] 26. zář. 2017 v 13.03 
Dík!
𝓔𝓬'𝓣𝓸 Fie☔ 26. zář. 2017 v 12.45 
A ještě jeden tip,Pakliže dosáhnete Elite Ranku v Exploringu (Asi 315m Creditú),DOstanete Permit Do systému Shinrarta Dezhra,kde mají všechno,od lodí přes equip o 10 procent levněji,Takže při koupi dražších lodí dokážete mnoho ušestřit.Mne Se to povedlo,proto dávam radu!