Medieval Dynasty

Medieval Dynasty

Ocen: 55
Porady Ogólne
Autorstwa: Wąż 3/4 Cala
Porady ogólne dla nowych graczy spisany po 50 godzinach rozgrywki.
Oczywistości, oraz rzeczy, które sam bym chciał wiedzieć zanim zacząłem
3
3
5
3
   
Przyznaj nagrodę
Ulubione
Ulubione
Usuń z ulubionych
Wstęp
Poradnik ten to zbiór moich osobistych doświadczeń z grą oraz mam nadzieję że z czasem także innych graczy.
Napisany trochę chaotycznie. Za każdym razem gdy przychodziło mi coś do głowy to starałem się to napisać, więc niektóre porady mogą się powtarzać, albo mieszać się z innymi, lub pojawiać się na końcu, gdy powinny na początku.
Jeśli ktoś ma jakieś propozycje, które warto zapisać to zamieszczajcie je w komentarzach, a będę starał się je potem zapisać.
Porady Ogólne 1-32
1. To nie jest gra akcji, albo z nastawieniem na fabułę. To jest city builder z elementami survivalu,
dlatego, a zwłaszcza dlatego, polecam na początku swojej przygody, olać zadania główne. Porozmawiaj z kasztelanem, otrzymaj zgodę na budowę i zacznij działać.
2. Zadania polegają na pójściu z punktu A do punktu B z przerwami na następny dzień, bądź następną porę roku. Dystanse są dosyć spore i robienie tych zadań zajmuje dużo czasu. Polecam je zostawić na później, gdy będzie was stać na szybką podróż, albo gdy kupicie sobie konia.
3. Jednak wykonujcie rozdziały. Uczą podstawowych mechanik, oraz zwiększają limit budynków jakie można postawić
4. Gra posiada mnóstwo opcji dostosowania rozgrywki, tak aby dopasować ją pod swoje preferencje. Można sprawić, żeby nasza postać nie głodowała, nie traciła życia etc. Jednak podczas pierwszego uruchomienia gry, polecam zostawić opcje domyślne. Będziecie mogli dzięki temu poznać grę i zobaczyć co wam pasuje, a co nie. Może ograniczenia, które gra nakłada pozwoli wam lepiej bawić się przy tym tytule, a może wolicie grę bez żadnych ograniczeń i nie będziecie chcieli co chwilę martwić się czy Racimir nie umrze z pragnienia, albo z głodu, lub zapuścicie się na teren żubra, który bardzo szybko pokaże wam, gdzie wasze miejsce.
5. Opcje dostosowania rozgrywki można zmienić w każdym momencie.
6. Wasz bohater ma na imię Racimir.
7. Możecie pić wodę ze strumyków, rzeki, bagien i jezior i nic wam nigdy nie będzie.
8. Jednak nie radzę jeść zepsutego mięsa, bo możecie się otruć.
9. Nie resetujcie gry, gdy coś pójdzie nie po waszej myśli, albo nie spodoba się wam miejsce gdzie
postawiliście osadę. Szkoda waszego czasu oraz umiejętności jakich nabyliście. Technologia z wami zawsze zostaje, a nie ma błędu, którego nie da się naprawić.
10. Nie spieszcie się na początku z wyborem miejsca na osadę. Zwiedźcie mapę, zapolujcie na
zwierzynę, posprzedawajcie przedmioty, które ręcznie robiliście i znajdźcie jakieś ładne miejsce.
11. Jeśli jednak chcecie szybko postawić osadę i grać to polecam tereny wokół jezior, ponieważ są pełne zasobów potrzebnych na początku budowy i w każdym późniejszym etapie.
12. Gra ma takie tempo, jakie jej narzucicie. Tyczy się to rozwoju wsi, bohatera i lat w grze, jeśli
uważasz, że gra jest za wolna to czas więcej spać, zaprosić więcej osadników i rozpocząć większą ilość projektów i budowli. Ja jednak polecam wolniejsze tempo by poznać wszelkie mechaniki, potem już nawet nie zauważysz jak szybko zleciał rok w grze.
13. Na początku musisz skakać przy swoich ludziach, nosić im jedzenie, wodę i opał do domów. Musisz im robić narzędzia do pracy, a także ich wyprodukowane dobra regularnie zabierać i dysponować nimi. Na przykład: Osadnik pracuje w chacie myśliwskiej. To musisz mu dostarczyć nóż i to najlepiej kilka, bo szybko się psują. Jeśli chcesz, żeby oprócz polowania, suszył to mięso to weź pod uwagę czy produkuje dostateczną ilość mięsa. Potem to suszone mięso musisz zanieść mu do domu bo inaczej będzie głodny i ci ucieknie z osady. Sam nie weźmie. Musisz mu zanieść je do domu
14. Choćbyś postawił osadnikowi dom na środku jeziora to i tak nie wypije tej wody, więc zanieś mu ją do skrzynki.
15. To samo tyczy się studni.
16. Automatyzacja swojej wioski to długi i mozolny proces. Nie minie was zbieranie surowców i
zanoszenie im tego do domów, jednak po pewnym czasie, będziecie mogli ich zostawić na kilka dni
samych i nic się nie stanie, jednak trochę czasu upłynie.
17. Oto jak działa automatyzacja na przykładzie wody do picia: Denerwuje cię ciągłę noszenie wody do domów osadników, więc chcesz sprawić, abyś nigdy więcej tego robić nie musiał. Nic prostszego! Stawiasz studnię i cieszysz się, że masz to z głowy, ale patrzysz na punkt 14 i 15 widząc że twoi ludzie chcą pić. Patrzysz, a studnia potrzebuje pracownika. Spoko. Jakiś darmozjad z twojej osady staje się nosiwodą i już zacierasz ręce, ale on stoi i nic nie robi. Okazuje się, że brakuje mu narzędzi. Potrzebuje wiadra. Myślisz sobie, że możesz jakieś kupić, ale przecież chcesz to zautomatyzować, a przecież wiadro ma swoją wytrzymałość. Musisz postawić warsztat, gdzie pracownik,będzie robił wiadra. Mija trochę czasu. Stawiasz warsztat i osadnik stoi, bo nie
ma desek. Na szczęście masz drewutnię, gdzie inny pracownik ,,wydobywa" kłody i tworzy z nich deski. Niestety, on nie ma też narzędzi. Stawiasz, więc kuźnię, gdzie pracownik robi młotki dla siebie, żeby mieć czym pracować oraz siekierę dla drwala.
Jednak on mu tego nie zanosi, więc musisz postawić magazyn, żeby tam nosił wykonane dobra i żeby inny pracownik, mógł je wziąć.

I teraz to leci. W kuźni powstają siekiery, dzięki którym w drewutni powstają deski, a w warsztacie
powstają wiadra, których używa nosiwoda. I tutaj następuje ostatni etap produkcji, ponieważ nasz nalewający wodę do wiadra nie może tego zanieść do magazynu, więc trzeba postawić magazyn żywności, a stamtąd już ludzie sami sobie biorą potrzebną wodę.
Myślicie, ze to koniec? Wiecie że osadnicy umierają ze starości, albo że budynki się psują i mogą być niezdatne do użytku? Jeśli chodzi o psucie budynków, to można postawić chatę budowniczych, na starzenie nie mam patentu.
18. Gdy się gdzieś zaklinujecie to w opcjach gry macie taką opcję jak: Odblokuj postać. Pomoże wam to się wydostać z każdego miejsca.
19. Gra tej wskazówki nie daje, a jest bardzo ważna. Przytrzymując lewy alt uruchamiacie tryb
inspektora. Łatwiej wtedy zobaczyć surowce, bądź znaleźć włócznię, albo strzały, które wyrzuciliście. Odblokowując perki możecie w tym trybie odblokować możliwość tropienia zwierzyny, bądź łatwiej zobaczycie rośliny do zebrania. To taki wasz ,,bieda” wiedźmiński zmysł. Bardzo przydatne, a ja bez tego grałem kilka pierwszych godzin.
20. Jak najszybciej ożeńcie Racimira.
21. Żona może pomóc wam w wielu sytuacjach: Może zapłacić podatki, powiedzieć heroldowi, że
wykonaliśmy zadanie króla etc. Powie wam co jest nie tak w osadzie i nad czym musicie się skupić w pierwszej kolejności.
22. Wasza wybranka też się o was zatroszczy i gdy będziecie mieć niski poziom życia, pragnienia lub głodu to zawsze da wam coś co wam pomoże. Najbardziej przydatne jest to, że potrafi was uleczyć, gdy dostaniecie baty.
23. Zdrowie odnawia się tylko gdy śpicie w domu, spanie gdzieś w głuszy przy ognisku już nie.
24. Żona też urodzi wam dziedzica, bez którego nie będziecie mogli kontynuować gry po waszej śmierci, co prędzej czy później musi się stać.
25. Każda postać prędzej czy później umrze.
26. Żeby zdobyć żonę, musicie flirtować z nią w każdym sezonie, oraz dawać jej drogie prezenty.
Osobiście nie kupiłem nigdy żonie prezentu, jednak gdy chcecie proces przyspieszyć, albo podpadliście jej w jakiś sposób to lepiej kupić jej coś fajnego.
27. Gdy już jakaś osadniczka wpadnie wam w oko to zaproście ją do swojej osady i przypiszcie jej pusty dom. Nie może mieszkać z nikim innym, ponieważ nasz plan poderwania jej może się nie udać, gdy inny facet zacznie z nią mieszkać i po sezonie okaże się, że jest w ciąży.
28. W każdym domie jest miejsce na kobietę, mężczyznę oraz ich potomka. Nikogo więcej tam nie
wsadzicie. Nie możecie zakwaterować dwóch osadników, albo dwóch osadniczek. Do swojego domu też nie możecie przypisać nikogo, póki nie będziecie mieli ślubu.
29. Każda osadniczka, z którą przyjdzie wam flirtować ma inny typ osobowości, dlatego do każdej są potrzebne inne komplementy i prezenty. Na przykład ,,snobka” będzie lubiła słuchać komplementów odnośnie jej wyglądu, a inna będzie wolała jak pochwalicie efekty jej pracy.
30. Żeby wziąć ślub poziom sympatii musi wynosić 100%
31. Choćby nie wiem jak bardzo was wnerwiała żona to zawsze róbcie zadania, które wam powierza. ZAWSZE. Nawet jak ci mówi, że żąda prezentu, albo jest opryskliwa i chce zsiadłego mleka. Coś ciekawego zawsze wychodzi z tych zadań i możecie być zaskoczeni tym co znajdziecie po drodze, lub na końcu drogi. Te zadania są opłacalne. Nie ignorujcie ich.
32. Robienie zadań dla żony podnosi poziom sympatii.
Porady Ogólne 33-78
33. Jeżeli sympatia spadnie poniżej krytycznego poziomu to żona ucieknie z doliny razem z dzieckiem i już nigdy więcej nie wróci.
34. Kiedy osadniczka urodzi dziecko to przez dwa lata nie może pracować, a ty masz dwóch
,,darmozjadów” do utrzymania., a dziecko zanim zacznie pracę musi ukończyć 18 lat.
35. Dlatego równomiernie doprowadzaj to rozrostu osady, by któregoś roku nie mieć sytuacji, że połowa osady wam nie pracuje. Możesz na przykład w ciągu roku przyjmować 2 osadniczki oraz 2 osadników, albo zamykać ich samych w domach, wtedy nie myślą o rozpłodzie.
36. Możesz też tylko opierać się na zdobywaniu nowych osadników i trzymaniu ich samych w domach, ale z perspektywy czasu, bardzo cię to ograniczy, ponieważ istnieje limit budynków, które możesz postawić.
37. Jeżeli uważasz, że twoja wioska jest ,,martwa” ludzie siedzą tylko w pracy i w domach to czas by coś zmienić i nie jest to koniecznie wina gry. Możesz postawić mebelki. Krzesła, stoły, rozpalić ognisko i oglądać jak twoi ludzie spędzają wolny czas.
38. Jak widzisz że twoi ludzie w chacie myśliwskiej tylko siedzą i nic nie robią, a zasoby idą to problem nie jest z grą. Widocznie postawiłeś chatę za daleko od legowisk zwierzyny łownej. Postaw ją bliżej jakiegoś stada, a będziesz mógł oglądać jak twoi ludzie latają z łukiem i próbują coś upolować.
39. Nie ma znaczenia w jakie odległości twoi osadnicy mają do pokonania od domu do miejsca pracy. Gdy ich ,,zmiana” się zaczyna i zaczynają iść tam gdzie są przypisani to jeszcze zanim tam dotrą to już produkują ,,dobra”.
40. Wyjątkiem jest szopa rolnicza i uprawa pola.
41. Po pierwsze szopa musi znajdować się blisko pola, po drugie osadniczy muszą być na tym polu i wykonać całą pełną animację, żeby wykonać zadanie, dlatego muszą być tam jak najbliżej.
42. Nie bój się uprawy pola. To najbardziej opłacalna rzecz jaką możesz robić i rób ją!
43. Stawiaj pola na płaskim terenie i najlepiej ustawiaj maksymalny ich rozmiar 16x16
44. Jak postawisz pole to MUSISZ go używać, bo inaczej wykończą cię podatki, które za użytkowanie ziemi są ogromne. Jeśli stawiasz pole to bądź przygotowany na jego używanie.
45. Do używania pola potrzebujesz: motyki, kosy bądź sierpa, ziaren interesującej cię rośliny oraz
ogromne ilości nawozu. Jeśli podejdziesz do tego za szybko i bez przygotowania to wykończą cię podatki i opłaty za nawóz. Teoretycznie jesteś w stanie zarobić, ale potrzebujesz ogromnych nakładów pieniędzy na start.
46. Postaw pierwsze pole na wiosnę i zasiej len. To jest najbardziej opłacalna opcja. Potem w stodole możesz z lnu tworzyć łodygi lnu i siemię lniane, za które otrzymasz bardzo dużo monet.
47. Tylko pamiętaj o tym żeby te monety zostawić na spłatę podatków i żebyś miał za co zacząć kolejny sezon.
48. Na steamie jest już poradnik co siać i w jakich porach roku odsyłam do niego: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2767124056
49. Zaprzyjaźnij się ze świnkami i wybuduj chlew. Produkują bardzo dużo gnoju potrzebnego do
nawozów.
50. Kiedy kupujesz zwierzęta hodowlane to przy braku pieniędzy kupuj młode zwierzaki. Na początku
nic nie będą produkować, ale są o połowę tańsze i za kilka sezonów już będą ,,dorosłe”
51. Nie zapomnij o paszy dla zwierząt.
52. Miej ,,parę” zwierzaków. One też zachodzą w ciąże.
53. Pilnuj żeby mieć obie dorosłe płcie zwierzaków hodowlanych i sprzedawaj stare zwierzaki, żeby
zarobić i zdobyć miejsce dla nowych.
54. Umiejętności bohatera są tylko dla bohatera, zaś technologia dla osady i bohatera. Tzn. Robiąc
określone rzeczy podbijasz statystyki postaci i technologie osady potrzebą do odblokowywania nowych budynków i schematów.
55. Osadnicy pracując podbijają technologię, ale robią to tylko w godzinach swojej pracy, więc jeśli
chcesz żeby technologia rosła szybciej to musisz spać, aby czas w grze szybciej leciał.
56. Śpij!
57. Może na początku dobrze jest wykorzystywać noc do nadrabiania tego co nie zdążyliście zrobić w dzień, ale gdy już wasza wioska będzie bardziej samodzielna to lepiej ten czas ,,marnować” bo inaczej gra wam się znudzi, bo nie będziecie mieć możliwości stawiać kolejnych budynków, technologia będzie stała w miejscu, a po 50 godzinach Racimir nie będzie miał nawet 30-tki a fajnie by było zobaczyć jak dziedzic rośnie, w wiosce dorastają dzieci i umierają starzy osadnicy, a wioska zamienia się w stolicę doliny.
58. Jak wspominałem wcześniej to wy nadajecie tempo rozgrywki. Możecie ustawić, że sezon trwa
zaledwie dzień i maksymalnie przyspieszyć czas.
59. Dyplomację możecie podbić robiąc zadania, sprzedając i kupując produkty.
60. By zdobyć pierwszego konia potrzebujecie odblokować stajnię oraz kupić konia. Dorosły koń
kosztuje ponad 10 000 monet, więc zadanie nie należy do najprostszych. Tańszą alternatywą jest osioł, który jest wolniejszy, ale o wiele tańszy.
61. Osioł nadaje się do przenoszenia większej ilości przedmiotów, więc wasze wycieczki do innych
wiosek są bardziej opłacalne.
62. Koń lepiej się sprawdzi do szybszych podróży, ale udźwignie mniej.
63. Niepotrzebne rzeczy na bieżąco sprzedawajcie, albo używajcie ich do produkcji czegoś innego. Zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy szybko zawali magazyn, a potem będziecie mieć problem z dostarczaniem nowych dóbr.
64. Jeśli nie ustawiliście w opcjach hurtowej produkcji i musicie czekać kilka minut aż Racimir wykona jakieś przedmioty to możecie skomentować ten poradnik i dać propozycję na nowe punkty.
65. W grze znajdują się kopalnie, które pozwolą wam wejść pod ziemię i zdobywać nowe surowce. Jak najszybciej zbudujcie w nich kopalnie i zacznijcie wydobywać żelazo. Będziecie wtedy mogli tworzyć nowe, wytrzymalsze narzędzia.
66. Glina też pojawia się w kilku miejscach na mapie, jednak w przeciwieństwie do żelaza, sami możecie je znaleźć i wydobywać bez konieczności budowy chaty wydobywczej.
67. Jednak chata wydobywcza i tak się przydaje.
68. Osadnicy na zimę mają większe zapotrzebowanie na opał. Bierzcie to pod uwagę przy zarządzaniu, bo mimo że zapewniacie im jego dostateczną ilość w ciągu reszty roku to na zimę możecie mieć problem
69. Osadnicy zaczną palić kłodami, deskami oraz patykami, które będą przygarniać sobie z zasobów, by ogrzać swoje domy. Dostarcz im drewna opałowego więcej i w zakładce zarządzanie odznacz kłody, deski i patyki, żeby ich nie zabierali z magazynu.
70. To samo możesz zrobić ze wszystkimi przedmiotami jadalnymi, które chcesz zachować, albo zostawić na inne etapy produkcji. Na przykład możesz odhaczyć kapustę, żeby w kuchni jej nie zabrakło do produkcji zupy.
71. Liczba budynków w grze jest ograniczona, jeśli widzisz że dwie chaty myśliwskie to za dużo i nie masz co robić z mięsem to dobrym pomysłem jest zburzenie jednego budynku. Wykorzystaj to
ograniczone miejsce na coś innego niż na nadprodukcję, której prędzej czy później nie wykorzystasz.
72. Jednak zanim się zdecydujesz na ten krok, to lepiej sprzedawaj to wszystko w okolicznych wioskach,
żeby podbić dyplomację.
73. Upewnij się też czy nie masz możliwości wykorzystać tych dóbr w innym miejscu.
74. Nie możesz nazywać osadników, ale możesz nazywać swoje zwierzęta.
75. By zmniejszyć zapotrzebowanie na opał, możesz robić zaprawę i ocieplać budynki. Potrzebna do tego jest glina, słoma i stodoła w której zaprawę zrobicie. W kamiennych domach do ocieplenia domu wykorzystuje się wapień. Może wam go zdobyć pracownik w chacie wydobywczej, lub możecie go
znaleźć w kopalni.
76. Jeżeli kiedyś się zatrzymacie i nie będziecie wiedzieli co macie robić, to po prostu zróbcie sobie
chwilę przerwy od gry. Gdy szedłem do pracy to czasami wpadałem na pomysł co mogę zrobić, albo jak usprawnić życie w mojej wiosce.
77. Możecie też zostawić grę na chwilę samą sobie. Tylko nie zapominajcie o jedzeniu i piciu i zobaczyć co wam los przyniesie, bo prędzej czy później coś nie będzie działać i tego nie unikniecie.
78. Dawajcie dziedzicowi prezenty, żeby podbić jego sympatię. Możecie kupić zabawkowy miecz i
szmacianą lalkę. Możecie je zdobyć u kowala, albo w szwalni.
Porady Ogólne 79-
79. Od czasu do czasu pojawiają się zadania dla króla. Zanim jednak się ich podejmiecie to bądźcie pewni, że jesteście w stanie na to poświęcić czas i sporo zasobów. Możecie podbić sympatię króla, albo ją obniżyć. Lepiej nie róbcie nic, jeśli nie macie zamiaru tego skończyć
80. Jak na razie zrobiłem tylko jedno zadanie dla króla i polegało ono na tym, żeby przynieść mu
określone surowce. Nie byłem w stanie zdobyć żelaza, bo nie miałem odblokowanej kopalni, więc
wykosztowałem się na rudę żelaza u kowala. Był to drogi interes.
81. Jak już zadanie zrobicie to nie musicie tego taszczyć na drugi koniec mapy. Zostawcie wszystko w magazynie i każcie żonie poinformować herolda o ukończeniu zadania.
82. Podczas polowania zawsze celujcie w głowę.
83. Zdobądźcie jak najszybciej łuk i strzały.
84. Uważaj na żubry. To nie są miłe mini-mamuty z reklamy piwa Żubr. Jak podejdziecie za blisko to wykończą was szybciej niż misie, albo wilki.
85. Każdy zwierzak ma określony zasięg ruchu. Nie wyjdzie poza pewną strefę. Jeleń nie ucieknie poza pewną granicę, tak samo wilk przestanie cię w końcu gonić.
86. Taką samą mechanikę mają bandyci.
87. Tak w tej grze są bandyci i możecie ich wyłączyć w opcjach gry. Mają swoje ,,legowiska” i atakują cię, gdy zbliżysz się za bardzo.
88. Nie musisz się martwić, że wioskę napadną bandyci. Mechanikę mają jak dzikie zwierzęta, tylko po prostu siedzą przy ognisku i czekają na łomot od gracza.
89. Bandytów można łupić bez żadnych konsekwencji i jeszcze podbijemy reputację dynastii.
90. Możecie zostać wygnani z doliny, ale żeby tego dokonać to musicie się postarać i tego chcieć.
Możecie zostać wygnani za posiadanie długu powyżej 10 000 monet w podatkach, albo ponieważ wasza reputacja jest za niska.
91. Opcje dostosowania rozgrywki uratują was przed końcem gry w razie gdybyście podjęli złą decyzję, albo zapisali grę w złym momencie bez opcji powrotu. Podatki można zmniejszyć na 0% możecie ustawić że nie zginiecie etc.
92. Jednak lepiej abyście mieli kilka zapisów gry.
93. W momencie kiedy piszę ten poradnik dziewczyna gra ze wszystkimi ułatwieniami podczas gdy ja gram na domyślnych wartościach i dzięki temu obydwoje czerpiemy taki sam fun z tej gry mimo naszych różnic.
94. Jak jakiś typ będzie chciał od was 1000 kłód to pogadajcie z nim jeszcze raz i zmieni zadanie, jednak jak mu przyniesiecie te 1000 kłód to odblokujecie ukryte osiągnięcie.
95. Gra posiada tryb tpp, domyślnie przypisany pod klawisz: p. Ja sam się o tym dowiedziałem oglądając film na youtube.
96. Gdy brakuje wam inspiracji to zobaczcie filmiki z tej gry. Ludzie mają ciekawe pomysły na
udekorowanie swojej wioski.
97. Po ścięciu drzewa w jego miejscu zostaje pieniek, który można wykopać łopatą. Drzewa odrastają po dwóch latach, jednak jeśli wykopiecie pieniek to drzewo już nie odrośnie.
Porady Ogólne Społeczności
Ciągle tutaj może być twoja porada :)
Słówko na koniec
Mam nadzieję, że moje porady przydadzą się nowym graczom i pomoże wam to w rozgrywce. Jeśli zobaczę, że poradnik się przyjął to postaram się napisać szczegółowy poradnik łącznie ze screenami odnośnie zarządzania.
Porady dodane po publikacji.
1. Zamiast burzyć stary budynek i stawiać nowy na ,,lepszym" poziomie. Możecie ulepszyć stary budynek. Na przykład: Mając magazyn żywności na 1 poziomie, stawiacie na nim drugi i możecie stary budynek ulepszyć do 2 poziomu.
Komentarzy: 14
Wąż 3/4 Cala  [autor] 12 listopada 2024 o 12:55 
@przemex1979 A opłacacie podatki co roku? Bo jeśli przez cały rok nie zapłacisz podatku za grunt to dług się sumuje i 1000 pkt reputacji to z tego co pamiętam to był max za który w singlu byłeś wypędzany.
przemex1979 12 listopada 2024 o 5:49 
Mam pytanie, gram w kooperacji w dwie osoby i co porę roku tracimy równo 1000pkt reputacji, niestety nie wiem co może być tego przyczyną? Czy to standard?
rurka3 10 kwietnia 2024 o 10:05 
Kolejna podpowiedź dla tych, którzy korzystają z funkcji podróży pomiędzy miastami:
- Staraj się nie być przeciążonym, gdy chcesz skorzystać z usług woźnicy. Może naliczyć dodatkową opłatę, gdy jesteś przeciążony.
Wąż 3/4 Cala  [autor] 24 marca 2024 o 5:48 
Na przykładzie twojej miski. Jeśli robi się ją samemu i chcesz żeby kucharz jej użył to umieszczasz ją w magazynie, albo w skrzyni w budynku, w którym pracuje, czyli do kuchni. Tam kucharz pracuje i może brać surowce z magazynu, spiżarni oraz kuchni. Do magazynu i spiżarni dostęp mają wszyscy, do kuchni tylko on.
Jeśli zlecisz komuś innemu wykonanie miski to on ją odniesie do magazynu, a stamtąd weźmie ją sobie twój kucharz.

Póki nie masz magazynu to sam musisz tę miskę zabrać ze skrzyni w warsztacie, a potem zanieść ją do skrzynki w kuchni, więc jeśli nie masz magazynu to gra jest znacznie trudniejsza i w dalszym etapie o wiele żmudniejsza. Stawiaj jak najszybciej magazyn i daj npc żyć i robić po swojemu.
Wąż 3/4 Cala  [autor] 24 marca 2024 o 5:48 
arcanuss

1) Odrastają z pni i to po dwóch latach. Tak to jest zrobione i drzewa nie wyrosną w innych miejscach niż o tym twórcy zdecydowali.
2) Odkładaj wszystko z wymienionych rzeczy do magazynu. Póki nie masz magazynu to się przejmujesz tym gdzie co odkładasz, ale jak masz magazyn to zasada jest prosta: Wszystkie potrzebne surowce idą do magazynu, a jedzenie do spiżarni. Nic więcej.
Skrzynie wewnątrz budynków są potrzebne dopóki nie masz magazynu, albo gdy nie chcesz, żeby inni je brali i wkładasz je do konkretnego budynku.
arcanuss 23 marca 2024 o 13:36 
Przydatny i ciekawy poradnik. Dziękuję.
Jeżeli mogę, to chciałbym w tym miejscu dopytać o dwie kwestie:
1) drzewa naprawdę odrastają z pni? Myślałem, że rosną z krzaków (patyków).
2) gubię się, w którym miejscu dostarczać mieszkańcom określone przedmioty; np. z którego miejsca kucharz weźmie drewnianą miskę do zrobienia potrawy: z magazynu zasobów, z kuchni, czy ze spiżarni? We wszystkich tych miejscach są skrzynie i nie wiem, dokąd pracownik się skieruje. Tak samo, dokąd skieruje się rolnik po nasiona? Do magazynu, czy jednak wolałby, aby podręczne rzeczy były w skrzyni budynku, gdzie pracuje?
Byłbym wdzięczny za podpowiedź.
rurka3 11 marca 2024 o 5:59 
Moja porada (dotyczącego żywności):
- Na koniec sezonu chowajcie żywność w swoim domu lub w magazynie żywności, jeśli nie macie zamiaru sprzedawać jej lub akurat zapadła noc. Żywność o wiele szybciej się psuje, gdy macie ją w ekwipunku niż w skrzyni w swoim domu lub jeszcze lepiej, w magazynie żywności..
Free Frag 28 lutego 2024 o 9:07 
Mam rozegrane ponad dwieście godzin a o sposobie ulepszania budynków dowiedziałem się z poradnika. Dzięki
Tommy 13 listopada 2023 o 7:05 
Czy gra wymaga zabijania zwierząt?
Homiccus 6 września 2023 o 10:28 
Ciekawy poradnik - kilku rzeczy się dowiedziałem. Dzięki.
Parę głupot, które mi przyszły do głowy w trakcie czytania:
1. Najłatwiej zbiera się kamienie w zimie - nie ma krzaków zasłaniających widok.
2. Warto zwiedzić całą mapę zanim wpadniemy w budowę, gdyż w wielu miejscach znajdują się porzucone dobra, popsute wozy itp., które zawsze zawierają coś przydatnego albo kosztownego.
3. Żywność psuje się (częściowo) podczas zmiany sezonów, więc warto sprzedać nadwyżki w ostatnim dniu.