Farm Manager 2018

Farm Manager 2018

Zbyt mało ocen
Dobre sposoby na stały dopływ gotówki - Farm Manager 2018
Autorstwa: Nanaki01
Witam i zapraszam do lektury kilku dobrych i sprawdzonych sposobów na zapewnienie sobie stałego dopływu gotówki w grze Farm Manager 2018. Są to rozwiązania, które samemu odkryłem podczas grania w kampanię, ale na pewno w scenariuszach i trybie wolnym także się sprawdzą. Jedne z nich są banalne i każdy na nie wpadnie - inne odkryłem przypadkiem. Są opisane osobno i można je czytać w dowolnej kolejności. Być może w przyszłości wpadnę na coś nowego - na pewno ten poradnik wtedy uzupełnię.
   
Przyznaj nagrodę
Ulubione
Ulubione
Usuń z ulubionych
-=Pory roku kluczem przy zarabianiu na plonach=-
Brzmi banalnie - w końcu to zarządzanie farmą, ale bez podstawowej wiedzy co kiedy zasadzić na polu w taki sposób, aby zebrane plony osiągnęły najwyższą cenę daleko w tej grze nie zajedziemy.

Każda uprawa ma swój okres dojrzewania czyli czas, jaki potrzebuje od zasadzenia do zebrania plonu. I to jest kluczem by zmaksymalizować zyski z naszych pól uprawnych w ciągu roku.

Zanim Nasz plan wprowadzimy w życie musimy zawczasu (czyli przez rozpoczęciem wiosny) wyposażyć się w co najmniej: 2 traktory do pól (nie do sadów), 2 pługi, 2 kultywatory, 2 rozrzutniki obornika, 2 siewniki do zbóż (lub jeden do zbóż i jeden punktowy), 2 zraszacze wodne, jeden opryskiwacz, jedna przyczepa, jeden kombajn + końcówka zbierająca, jeden balownik i jedna przyczepa na bale.

Jak widać trochę sprzętu jest potrzebne, ale bez niego cały plan nie wypali. Konieczne są 4 osoby z poziomem 5/5 obsługi maszyn, które będą mieszkały jak najbliżej garaży z tym sprzętem. Same pola uprawne również powinny być jak największe i jak najbliżej garaży i mieszkań (minimalny czas na przemieszczanie się pracowników).

I teraz kolejność jest następująca:
1. Po rozpoczęciu wiosny atakujemy po dwa pola uprawne jednocześnie.
2. Najpierw orka, potem kultywacja.
3. Użyźniamy glebę rozrzucając na polach obornik.
4. Zasiewamy zboże – najlepiej to czego potrzebujemy dla hodowli zwierząt, a nadwyżkę sprzedamy po max cenach potem.
5. Podlewamy zasiane zboże.

Jeżeli mamy wprawę i trzymaliśmy się kolejności to tak przygotowane 2 pola będą gotowe w 7 dni. Czyli 4 pola w 14 dni, 6 pól w 21 dni i 8 pól w 28 dni! Można pokusić się o więcej, ale tylko pod warunkiem posiadania większej ilości maszyn. Po tak intensywnym działaniu pozostaje nam już tylko czekać na plony i pilnować podlewania i opryskiwania chemią. I tu jest czas na zajęcie się czymś innym.

Kiedy najedzie czas na plony to analogicznie jak wcześniej, najpierw ścinamy, potem zwijamy bale siana i zbieramy na przyczepę. W ten sposób możemy mieć zebrane plony i wolne pole pod kolejną uprawę przed końcem lipca.

I co teraz? Teraz najlepsza sprawa: mając zebrane plony zboża (czyli zapewnione jedzenie dla zwierzaków i profity ze sprzedaży w zimie) możemy zasiać w tym samym miejscu uprawy, na których zbijemy fortunę w okresie zimowym – czerwona papryka i/lub truskawki!! Szybko dojrzewają więc od sierpnia do końca jesieni można ich zebrać sporo. Wystarczy powtórzyć kolejność prac i pilnować szybkich zbiorów.

Gwarantowana metoda na duże zarobki!
-=Szklarnie lekiem na całe zło=-
Jeżeli potrzebujemy stałego dopływu gotówki niezależnie od pory roku, to szklarnie są idealnym rozwiązaniem. Plusem jest odporność upraw na warunki pogodowe oraz brak oprysków chemią. Minusem jest ich mała powierzchnia i wielkie zapotrzebowanie na wodę – chyba że zainwestujemy w system nawadniania za 10k na szklarnię.

Plan jest następujący:
1. Budujemy 6 szklarni obok siebie (po trzy w rzędzie) i otaczamy je drogą.
2. Zostawiamy po bokach tyle samo lub więcej miejsca na kolejne (bardzo ważne!)
3. Tuż obok budujemy 2 domy dla pracowników stałych.
4. Rekrutujemy 18 pracowników tylko z umiejętnością zbierania plonów (nie sadów!) + wysoką kondycją (wszystko maksujemy na 5/5).
5. Orka, kultywacja, obornik i sadzimy (najlepiej czerwoną paprykę).
6. Musimy zapewnić magazyny jak najbliżej.

Jeżeli nie zainwestujemy w system nawadniania to czeka nas wyjątkowo ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ proces ciągłego podlewania (ręcznego, bo w szklarniach pracujemy rękami!). Jeżeli zaniedbamy ręczne podlewanie to jakość pola z czasem spadnie i będzie trzeba je przygotować na nowo. Warto więc w niego od razu zainwestować. Okres dojrzewania jest krótki, a zyski ze sprzedaży spore – największe w okresie zimowym.

W razie potrzeby inwestujemy w kolejne tego typu „paprykowe klastry” i powiększamy biznes.
-=Maszyny sposobem na zimowe wieczory=-
Zastanawiasz się jak wykorzystać okres zimowy, kiedy nie ma pracy w polu a hodowla zwierząt jest samowystarczalna? Odpowiedź brzmi – maszyny!

Jest to prosty sposób na dodatkowe pieniądze i nie wiele jest do tego potrzebne: wystarczy jeden największy parking (ten bez dachu).

Teraz kupujemy na runku maszyn używanych najgorszy złom z możliwych (najlepiej traktory i kombajny ze statusem „złom”). Po ich dostarczeniu na parking od razu wzywamy do nich konserwatorów i czekamy, aż je naprawią. Kiedy maszyny nie można już lepiej odrestaurować – sprzedajemy ją i cały proces powtarzamy.

Brzmi nudno? Być może, ale na początku rozgrywki jest to „złoty środek” na dodatkową kasę. Dam dobry przykład: kupujemy złomiasty traktor sadowniczy za ok. 9’200, naprawiamy go za ok. 400-600 i sprzedajmy za 16’000-17’000! Cały proces trwa max 3 tygodnie i mamy zysk w postaci 7’000-8’000!!

Okres zimowy trochę trwa (5 miesięcy, czyli 24 tygodnie) i można na takim jednym traktorze sadowniczym zarobić: 24 tygodnie / około 3 tygodnie = około 8 razy zysk ze sprzedaży 7-8k = 60'000 w bardzo dużym uproszczeniu. Można też robić to cały czas i jeszcze bardziej zwiększyć zyski, ale tylko w zimie możemy to robić bez stresu. Przy 4 maszynach jednocześnie zima da nam około 240'000 dodatkowej kasy.

Im droższy złom kupimy, tym więcej zarobimy.
-=Młynarz zmieli dodatkową kasę=-
Dobrze jest wybudować młyn blisko silosów ze zbożem i zatrudnić w nim pracowników z maksymalnym poziomem przetwórstwa i kondycji.

W myśl zasady „materiał--->półprodukt--->produkt” ten ostatni daje maksymalny zysk. Młyn zamienia zboże na mąkę, która potem używana jest gdzie indziej. Nas interesuje właśnie mąka, która ma ponad dwukrotnie większą cenę na rynku od zboża. Koszt młyna jest niewielki i stała automatyczna sprzedaż mąki szybko nam go zwróci – potem już tylko zarabiamy „na czysto”. Do wyboru mamy mąkę pszenną, żytnią i kukurydzianą. Ta ostatnia ma największą przebitkę.

Ważne, aby ustawić mielenie zboża na mąkę powyżej określonego limitu, np. 2’000 tak aby nie zabrakło jedzenia dla hodowli – w ten sposób mąka będzie mielona jedynie po większych zbiorach.

Zapytacie, czy w ogóle warto się w to bawić? Otóż tak. Cena mąki przewyższa zdecydowanie cenę zboża i to bez względu na porę roku, więc masowa sprzedaż zebranego wcześniej zboża mija się z celem, jeżeli mamy młyn!
-=Zwierzaki też się na coś przydadzą=-
Hodowla zwierząt daje sporo możliwości: począwszy od sprzedaży produktów odzwierzęcych, przez wykorzystanie tych produktów jako materiały do dalszej produkcji w przetwórniach, aż po samą sprzedaż zwierząt.

O ile sprzedaż samych zwierząt jest raczej dobrym sposobem na nagły zastrzyk gotówki, o tyle produkty odzwierzęce są zdecydowanie bardziej interesujące:

Im więcej zwierząt hodujemy tym więcej produktów otrzymujemy. Minusem jest ich krótki termin ważności więc najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie ich sprzedaży automatycznie – pora roku nie ma znaczenia, nie ma sensu czekać na ostatnią chwilę z ich sprzedażą. Ceny nie są oszałamiające, ale ich stała sprzedaż (średnio co 2 tygodnie) daje nam w miarę stały przychód, chociażby na pokrycie bieżących wydatków, jak pensje pracowników lub raty kredytu.

Dużo większe zyski będą z wykorzystania tych produktów odzwierzęcych do dalszej produkcji, np. serów z mleka albo samego mięsa. Przebitka cenowa w tym momencie jest wielokrotna i na tym powinniśmy się skupić w dalszych etapach gry. Warto w to zainwestować pokaźne sumy, ale zyski są potężne!
-=Ciężkie jest życie sadownika=-
Sadownictwo jest procesem bardzo długim, wieloletnim i wymaga pilnowania jakości gleby (nawadnianie i opryski). Jednak możliwości jakie ze sobą niesie przemawiają na ich korzyść i warto w nie zainwestować.

Szykujemy jak największe pola i przygotowujemy je tak samo jak przy polach uprawnych omawianych na początku tego poradnika. Jedyną różnicą jest późniejsze używanie traktorów sadowniczych do podlewania i oprysków. Z pracami startujemy od samego początku sezonu oczywiście.

Pod koniec drugiego sezonu od zasiania przychodzi czas na zbiory. Potrzebne będą traktory z przyczepami oraz armia pracowników z umiejętnością sadownictwa (nie zbieractwa!) i kondycji 5/5. Po zebranych plonach pole uprawne będzie czekać z ponownym rośnięciem do wiosny. Nie trzeba ponownie orać, kultywować i użyźniać gleby!!

Mamy teraz dwie opcje: sprzedać owoce po najlepszych cenach albo użyć ich do dalszej produkcji w przetwórniach. I tutaj trzeba bardzo uważać! Jeżeli mamy ogromne zbiory np. jabłek w ilości powyżej 10k to ciężko będzie nam całość przerobić na pyszny sok jabłkowy w jednej przetwórni przed upływem daty ważności jabłek. W zależności od wydajności przetwórni musimy wiedzieć ile jabłek potrzebujemy na soki, a ile możemy sprzedać! Sprawdzić to można za pierwszym razem obserwując wydajność przetwórni i licząc ile jabłek zdążyła przerobić na soki w terminie ważności jabłek. Tuż przed upływem ważności sprzedajmy jabłka i patrzymy ile mamy świeżego soku. Przyjmujemy to za stałą zmienną i możemy w przyszłym sezonie działać!! Cena soków w sezonie letnim znacznie przewyższa cenę zebranych owoców.

Sama sprzedaż owoców gdy nie mamy przetwórni lub gdy nie chce nam się czekać, aż wyprodukujemy soki też ma sens, ale trzeba cierpliwie zaczekać na maksymalne ceny. Jeżeli dobrze trafimy z plonami (nie trzeba ich od raz zbierać gdy pojawi się taka możliwość, można zaczekać) to możemy zbić fortunę!! Raz trafiłem na sprzedaży około 20k sztuk jabłek ponad 120’000!!
-=Informacje=-
Dziękuję, za przeczytanie niniejszego poradnika!

Jest to mój pierwszy poradnik, jaki napisałem na Steam i mam nadzieję, że dzięki niemu dowiedzieliście się czegoś nowego.

Jeżeli macie jakieś własne pomysły odnośnie jego treści lub znacie inne ciekawe sposoby na pomnażanie gotówki bez cheatów - zachęcam do komantarzy!

Historia aktualizacji:
v1.0 z dnia 20.04.2018. - publikacja pierwotna.
Komentarzy: 6
Cinek89 27 sierpnia 2023 o 5:53 
Co to handlu sprzętem to warto od razu zacząć z nim zabawę i obserwować rynek maszyn na bierząco. Jak to mawiają grosz do grosza ;)
Zaznaczę, że warto SPACJĘ używać, bo to zatrzymuje czas i można oszczędzić trochę czasu, a przy odrobinie szczęścia natrafić na najdroższe kombajny, które po naprawie (ZŁOM-> DOBRY STAN) potrafią się odwdzięczyć kwotą ~60 tys zysku/szt. ;)
Diabolo17 16 lipca 2023 o 7:48 
Poradnik genialny i bardzo pomocny, dzięki, a te tytuły no miodzio haha
sebek_75 12 listopada 2020 o 9:07 
Witam serdecznie mam pytanie czy jak się weźmie pożyczkę każda ilość i jak ją się spłaci czy pożyczki w grze znowu można wziąć bo pisze że przyjęte nawet jak pożyczka jest spłacona..
sebek_75 6 listopada 2020 o 10:32 
Witam serdecznie mam pytanie. Czy w grze farmer Manager 2018 można przesuwać pola w inne miejsce czy budynki. Proszę o podpowiedź.. Lub o dobry poradnik bardziej rozpisany..
Nanaki01  [autor] 4 maja 2018 o 8:38 
To "Catfish 74" : Bardzo się cieszę i dziękuję za komentarz :steamhappy: ! Wątek zarabiania na ulach i miodzie na pewno się ukaże jako kolejna metoda, podobnie jak farma wiatrowa. Czekam tylko na moment nadejścia weny twórczej )).
Catfish plays 4 maja 2018 o 0:14 
Jestem pod wrażeniem. Świetny poradnik , precyzyjnie rozpracowane pomysły na maksymalny zarobek-brawo. Teraz tylko wypróbować go w praktyce i zabawa ma sens. Można by jeszcze dodać ,że mało pracochłonne a dające duże zyski są np. ule wystarczy 2 paski pola: rzepaku i gryki obudować ulami i pszczółki zarobią kasę same.:steamhappy: Oczywiście wiatraki też w podobny sposób zasilą nam kieszeń.