Nanaki01
Wroclaw, Poland
 
 
"Ferelden is REAL - I was there!!!"
after hitting 3000 hours of gameplay in Dragon Age: Inquisition
Currently Offline
Rarest Achievement Showcase
Favorite Guide
Created by - Nanaki01
300 ratings
Welcome.
If you ever wonder how to start planning the city in Pathfinder: Kingmaker game for the best kingdom stats then you come to right place.
Review Showcase
136 Hours played
Recenzja na dzień 25-11-2018.

Hmm…. Pachnie mi tu Baldurem!
A dokładniej Baldurem, NeverWinterem i Pillarsami. Jednym słowem: D&D 3.5 - czuć tutaj rzuty kostkami! Pathfinder to połączenie tych trzech gier plus klika świetnych dodatków zaczerpniętych od innych tytułów, jak np. doskonały pomysł zarządzania własnym królestwem (normalnie DA:Inkwizycja), czy samodzielna eksploracja mapy przy systemie „obozowym” (świeży pomysł). Znawcy uniwersum D&D poczują się tu jak ryba w wodzie, a nowi gracze zakochają się.

Od zera do bohatera (a raczej władcy swojego królestwa).
Jak na prawdziwie napisaną historię RPG w klasycznym stylu przystało, zaczynamy Naszą przygodę jako zwykły najemnik i po wykonaniu pierwszych kilku zadań, dostajemy dużą szansę na sprawdzenie się w roli władcy własnych włości (WWW!), o które przyjdzie nam walczyć, poszerzać granice, bronić przed wrogami i rozwijać na wielu płaszczyznach. Po drodze dołączają do Nas nowi kompani i razem tworzymy historię. Cały czas w tle majaczy ogólny zarys sytuacji na świecie oraz widmo większego wyzwania, z którym ostatecznie przyjdzie się Nam zmierzyć. I to jest wspaniałe.

A co jeszcze jest wspaniałe?
Przede wszystkim połączenie ze sobą w jednym tytule sprawdzonych systemów i rozwiązań od niekwestionowanych klasyków gatunku RPG:
1. Od Baldur’s Gate dostaniemy świetnie napisane postacie z odpowiednio dobraną historią oraz charakterystycznymi zachowaniami, które będą adekwatnie przyczyniały się do opcji dialogowych, sposobu rozwiązań niektórych questów i odpowiedniej roli doradcy Królestwa. Będziemy także samemu odkrywać lokacje na mapie i samemu decydować, gdzie, co i kiedy wpierw odwiedzimy (choć nie od początku).
2. Od NeverWinter Night’s otrzymamy klasyczny model tworzenia postaci oparty na rasach, klasach, cechach, umiejętnościach, atutach oraz punktach rozwoju i awansach na kolejne poziomy. Nawet początek rozgrywki jest żywcem ściągnięty z NWN (atak na akademię i pomoc w ujęciu sprawców). Mamy także podział na klasy broni, pancerza, przedmioty, magię i wszystko oparte na rzutach kostką!
3. Od Pillar’s Of Eternity otrzymujemy czytelny i intuicyjny rozkład interfejsu, kartę postaci oraz tak ważny ekwipunek (choć nie jest idealny). Sam pomysł zarządzania królestwem także wywodzi się poniekąd z Warowni Caed Nua (Pillars) oraz Warowni Na Rozstajach (NWN2). Zbieranie przedmiotów od wszystkich wrogów na raz (pod warunkiem bliskości) także jest tutaj błogosławieństwem.

Co w takim razie NIE jest wspaniałe?
Kilka rzeczy. Od momentu premiery, aż do wydania wersji 1.1 gra była BARDZO zabugowana: kasowała save’y, myliła questy, uniemożliwiała dotarcie w niektóre miejsca i generalnie bardzo ciężko się grało – że o jej ukończeniu nie wspomnę. Wersja 1.1 to duży krok ku poprawie, który powinien być tak naprawdę dostępny w dniu premiery. Brakuje też drobnych funkcji, które zaoszczędziłyby czasu np. kontrola prędkości rozgrywki jak w Pillarsach, albo półprzeźroczyste ściany w tunelach i pomieszczeniach (jak w NWN), bo na razie mamy sytuację odwrotną: ściany dalej są, za to my widzimy zarys postaci na niebiesko (??). Jest jeszcze kwestia bardzo indywidualna, mianowicie: Rzut Izometryczny. Jedni go kochają, inni nad nim ubolewają. Ostatecznie i tak wszyscy gramy, ale jeśli o mnie chodzi to najlepszym dla mnie RPGiem pod tym względem był Divinity: Original Sin. Nie do końca również dopracowano system zarządzania królestwem, bo o ile na początku jest spoko i na bieżąco dajemy sobie radę z problemami, okazjami i projektami specjalnymi – to jednak z czasem nastroje społeczne spadają i zaczyna się problem. Dodajmy, że problem który w brutalny sposób kończy cała rozgrywkę. Jest to spowodowane brakiem podstawowych informacji na temat tego, jak radzić sobie w takiej sytuacji oraz w jaki ostatecznie sposób możemy wpływać na rozwój Królestwa przy posiadaniu 10 różnych współczynników.

Czyli co: warto czy nie warto?
WARTO! Cena to ok. 119PLN w MediaMarkt, bo na Steam trochę więcej. W zamian dostaniemy dokładnie to, co kochamy: wspaniałą grę klasycznego RPG w świecie D&D opartą na systemie w sprawdzonej wersji 3.5. Bogaty świat, barwne postacie, masa zadań i jeszcze więcej możliwości rozwoju postaci oraz prowadzeniu rozgrywki. Do tego takie smaczki jak multiklasowość (Ork magiem?), złamane archetypy postaci (zły Paladyn?) albo nocne ataki na Nasze obozowisko. Zarządzanie własnym królestwem, dopracowana grafika, układ lokacji, wspaniała muzyka, świetne dialogi i najważniejsze: FABUŁA. Bez niej żadem RPG nie ma szans. Doświadczeni gracze się zachwycą, że znów mają możliwość powrotu to takiego świata, a nowi gracze maja szansę się zakochać w tym gatunku, tak jak ja kiedyś!
Favorite Game
Screenshot Showcase
Admiral and King!
1 1
< >
Comments
'GoddASS'™ Dec 31, 2020 @ 9:57am 
:2018salienpsychic::praisesun:𝐻𝒶𝓅𝓅𝓎 𝒩𝑒𝓌 𝒴𝑒𝒶𝓇 :praisesun::2018salienpsychic:
'GoddASS'™ Dec 31, 2018 @ 3:59am 
Happy new year my friend:cozyrealmroyale::cozyteddymoo::2018salienpsychic::steamhappy:
Nanaki01 Nov 13, 2018 @ 12:37pm 
Yes - I'm OK. Just a lot of work, and only time for rest and gaming at evenings.
Never forgot about you though )).
'GoddASS'™ Nov 12, 2018 @ 3:41am 
I hope you are well, friend:mkbear:
'GoddASS'™ May 25, 2018 @ 10:20am 
Thanks for a present, my dear friend :steamhappy::steamhappy:
Daruma Feb 14, 2018 @ 10:13am 
_____💗💗💗💗💗__________💗💗💗💗💗
__💗💗💗💗💗💗💗💗______💗💗💗💗💗💗💗
💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗__💗💗💗💗💗💗💗💗💗
💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗
💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗
_ 💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗
__💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗
____💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗
_______💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗
_________💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗
___________💗💗💗💗💗💗💗💗
____________💗💗💗💗💗💗
_____________💗💗💗💗
_____________💗💗
____________💗