66.3 hrs last two weeks / 288.0 hrs on record (14.7 hrs at review time)
Posted: Jan 31, 2023 @ 5:30am
Updated: Jan 31, 2023 @ 5:36am

Tak zaawansowanej, a jednocześnie interesującej symulacji już dawno nie widziałem. Gra łączy najlepsze cechy "simów" i "tycoonów" (Sim City, Transport Tycoon, Machinky, City Skylines) i wrzuca nas w otchłań szaro-burego socjalizmu lat 60-80-tych.

Naszym zadaniem jest wcielić się w rolę pierwszego sekretarza, urbanisty, projektanta i księgowego i zbudować ludziom socjalistyczny raj na ziemi. Gra ocieka klimatem, widać tą charakterystyczną szarość, te spękania i nierówności tynku, asfaltu. Są ludzie - mieszkańcy, każdy ma swoje cechy, wykształcenie, wierność komunistycznym ideałom (a i może wręcz przeciwnie). Są pojazdy, również dokładnie takie, jakie wtedy występowały. Są badania, jest służba bezpieczeństwa, są w końcu dylematy, przed jakimi stały ówczesne władze: kasa, dewizy, kościół, wykształcenie, braki materiałowe, łańcuchy dostaw, import i eksport, (nie)zadowolenie społeczne, funkcjonowanie służb, przemysłu.

Produkt jest dopracowany. Oprócz zwykłego izometrycznego podglądu otoczenia, można np. zobaczyć naszą okolicę z perspektywy kierowcy. Budowa czegokolwiek, np. drogi, jest tak realna, jak była w tamtych czasach. Musi być biuro budowy, dostęp do piasku, asfaltu, maszyn (które mają swoją bazę), paliwa... widać poszczególne etapy prac, ekipy budowlane. Finalnie droga może zostać wzbogacona o zasady ruchu, znaki, sygnalizację. Są koleje, szlaki wodne i powietrzne.

Autor zawarł sporo czytelnych poradników. Jeśli tak złożona symulacja komuś nie odpowiada, zawsze można uruchomić w trybie "piaskownicy" i mieć wszystko jak na dłoni, bez potrzeby mikrozarządzania, za to z nieograniczoną gotówką i dewizami. Powiem więcej, to nie tylko gra ale i symulacja historyczna. Dla ludzi, którzy chcieliby zobaczyć jak to kiedyś było. Przekonać się, że ten paskudny komunizm to nie tylko ustrój ale i ludzkie dylematy, walka z materią i biurokracją o zwykłą budowę domu, przystanku, ładnego otoczenia, planowanie żeby zrobić coś z niczego, kupić auto, mięso w sklepie. W tej grze wszystko to widać. Od zwykłej chaty w zapadłej wiosce marzącej o połączeniu autobusem z miasteczkiem, po metropolię z tramwajami i elektrownią atomową. Tak, w jednym z DLC jest również ta w Czarnobylu.

Reasumując, polecam!