HAKIMODO
hakimodo
 
 
YouTube: https://www.youtube.com/HAKIMODO
http://hakimodo.pl
http://blog.hakimodo.pl

Invite request from private profile are not accepted.
Currently In-Game
Miaou Moon
Favorite Guide
Created by - HAKIMODO
7 ratings
Poradnik wprowadzający gracza w kolejne stadia gry.
UWAGA - dotyczy wersji 12 Alpha - zmiany poczynione w kolejnych wersjach znajdą się w odcinkach 15+
UWAGA 2 - pod każdym z filmów (na samym Youtube) w jego opisie znajduje się spis treści - wyszukaj zag
Achievement Showcase
1,071
Achievements
4
Perfect Games
27%
Avg. Game Completion Rate
Guide Showcase
[PL] Omówienie mechaniki gry
By HAKIMODO
RimWorld - Poradnik
By HAKIMODO
3
Guides
8
Followers
Items Up For Trade
199
Items Owned
49
Trades Made
5,086
Market Transactions
Review Showcase
9.1 Hours played
https://www.youtube.com/watch?v=e2OlmSS2XzI

OCENA:
Pozytywna. Aczkolwiek poziom trudności jest nazbyt wysoki i to nieco zabija przyjemność płynącą z rozgrywki. Można paść jeden, drugi raz ale w końcu powtarzanie rozgrywki która za daleko nas nie zaprowadzi znuży gracza i porzuci grę… Proponuję autorowi rozpatrzenie poziomu trudności ponieważ inaczej gracze zrezygnują z rozgrywki. Pomimo tego, iż zginąłem dziesiątki razy to nadal chciało się przechodzić po raz kolejny - ale pomimo wciągającej rozgrywki to samo jest jednocześnie minusem gry.


+++ PLUSY +++
+ miła dla oka grafika
+ dobre udźwiękowienie
+ ścieżka dźwiękowa nie nuży
+ plansze generowane są losowo więc rozgrywka za każdym razem jest inna
+ dbałość o detale


--- MINUSY ---
- poziom trudności zabija przyjemność z gry
- brak respawnów - wszystko trzeba przechodzić od nowa
- jeszcze jeden minus za nazbyt wygórowaną poprzeczkę poziomu trudności


WPROWADZENIE:
Co dzieje się ze statkiem kosmicznym którego załoga zemrze? Biedny błąka się po ostojach kosmicznej pustki nim nie zakończy swej tułaczej wędrówki w jednym ze słońc czy też rozbije się ściągnięty grawitacją jakiejś planety. Jednak nim to nastąpi i wspólnie z resztką kosmicznych śmieci zginie w odmętach kosmosu, staje się na pewien czas domem dla obcych istot oraz najemników.


LOKACJA:
Grę rozpoczynamy w jednym z pomieszczeń statku kosmicznego i dostępne mamy 2 lokacje do eksploracji, sklep z kilkoma rzeczami do zakupienia (broń, ulepszenia) oraz lokalnego kolekcjonera w jednym z pomieszczeń. W miarę postępów na zwiedzanych planszach będziemy mogli zebrać rzeczy które tenże zbiera. Po uzupełnieniu całej jego kolekcji otworzy on dostęp do kolejnego pomieszczenia z teleportem który prowadzi nas do wielkiego pomieszczenia w którym to walczymy z kolejno pojawiającymi się falami obcych (nowa pojawi się po eksterminacji wszystkich przeciwników z poprzedniej).


POSTAĆ:
Grę rozpoczynamy z postacią komandosa (jedna z pięciu dostępnych postaci) który posiada broń dodatkową w postaci granatów. Niedługo później pozyskamy drugą – snajpera – ten zaś posiada w zapasie wieżyczki które może rozstawiać i które następnie przez kilka sekund strzelają we wrogów. Kierowanie postacią jest standardowe – WASD służy do poruszania się, myszką celujemy, lewym myszy strzelamy a prawym używamy posiadanej umiejętności (granat / wieżyczka). „SPACJA” to skok i przekłada się to na chwilowe zwiększenie tempa poruszania się postaci. Klawiszem „E” rzucamy przedmiotami które znajdują się na planszy (powinienem raczej powiedzieć aktywujemy), „TAB” włącza mapę. „Q” aktywujemy znajdujące się na planszy przedmioty (np. detonatory). Klawisz „R” przeładowuje nam broń.


ROZGRYWKA:
Bez wątpienia gra jest trudna i wymaga od nas dużej zręczności i przede wszystkim koordynacji by zapanować nad tym co dzieje się na planszy. Musimy unikać wrogiego ostrzału oraz rozmieszczonych niekiedy na planszy pojemników z kwasem w który można wdepnąć i tym samym stracić niego życia. Są one wyraźnie widoczne, jako żółte kwadraty jednakże w trakcie ferworu walki czasami niechcący jednak w nie wdepniemy. Prawie każdy z wrogów posiada umiejętność strzelania i większość z nich podąża w naszym kierunku więc naszym zadaniem jest tak kluczyć po planszy by nie dać się trafić wrogowi jak i też latającym po niej pociskom. Dodatkowo czasami znajdują się na niej elementy które trafione – wybuchają rażąc wszystko wokół. Prócz tego jeszcze niektórzy z przeciwników z chwilą śmierci wypuszczają ostatnią salwę tak więc niekiedy mamy tam całkiem duże zamieszanie co prowadzi do utraty przez nas punktów życia.

W większości przypadków rozgrywka wygląda w ten sposób, że wchodzimy do kolejnego pomieszczenia – za nami zamykają się grodzie i po chwili na planszy spawnują się przeciwnicy rozpoczynając ostrzał. Do nas należy następnie kluczenie pomiędzy latającymi tu i ówdzie pociskami, ukrywanie się za przeszkodami oraz skuteczny ostrzał i eliminacja przeciwników. Najprościej jest ganiać wokół obrzeży pomieszczenia uciekając przed strzelającymi w nas wrogami. Po eksterminacji wszystkich przeciwników wyjścia z pomieszczenia są odblokowywane.


WYPOSAŻENIE:
Każda z postaci posiada nieco inny karabinek oraz broń specjalną. W czasie eksploracji pomieszczeń możemy odnaleźć klucze które następnie posłużą nam do otworzenia napotykanych co jakiś czas skrzyń. W tych zaś możemy odnaleźć różne przydatne przedmioty: amunicję, apteczki czy też nowe jednostki broni (jeśli broń nam nie pasuje, możemy ją wymienić na poprzednią). Umiejętność specjalną każdej z postaci aktywujemy prawym przyciskiem myszki (granat / wieżyczka itp.) i ląduje w kierunku strzału (kursor myszki). Ponowna możliwość użycia jest dostępna dopiero po jakimś czasie i musimy odczekać pewną ilość czasu nim będziemy mogli użyć jej po raz kolejny.ZAKUPY:
W trakcie naszej kolejnej przygody będziemy zbierać walutę gry w postaci żetonów (niebieskie w kształcie rombu) które to pojawiają się czasami po zniszczeniu wroga (najwięcej ich leci w przypadku walki z żywymi przeciwnikami). Zachowujemy je w przypadku śmierci. Niszcząc co niektóre skrzynki oraz zabijając przeciwników pozyskamy odłamki metalu za które następnie możemy w sklepach (przypominających automaty do gry) zakupić ulepszenia naszej umiejętności (większy zasięg, zwiększenie zadawanych obrażeń itp.). Nie jest to jednak tanie. Odłamki tracimy w momencie śmierci – tak samo jak i klucze czy też posiadaną broń.
Przed wejściem na planszę możemy także w lokalnym sklepiku zakupić inną broń czy też zwiększoną pojemność magazynka bądź też nieco więcej punktów życia. Zapłacimy za to naszymi niebieskimi rombami a w przypadku śmieci wszystko to bezpowrotnie stracimy.


ŚMIERĆ:
Ta będzie nas witać raz za razem. Moja przeciętna rozgrywka trwała około 2-3 minut wiec ginie się tu nadzwyczaj często. Jak dla mnie za często przez co gra może jednak zniechęcać do kolejnych prób ponieważ ile razy można przechodzić to samo? Po śmierci za 50 jednostek waluty (niebieskie romby) możemy się zrespawnować w miejscu w którym padliśmy, z pełnią zdrowia.


PRZECIWNICY:
W przypadku walki z najemnikami mamy do czynienia z różnymi ich strojami (kolorami). Czerwoni są w stanie postawić osłonę którą dodatkowo musimy zniszczyć (strzelając weń). Żółci odzyskują utracone zdrowie, fioletowi strzelają zwykłymi pociskami lecz najgorsi są zieloni – strzelają pociskami które po trafieniu w przeszkodę rozbijają się na kilka mniejszych – co jest dla nas dosyć niebezpieczne.
Większość pozostałych przeciwników posiada różne umiejętności – część na nasz widok leci szybko w naszym kierunku (trafi nas jeśli pozostaniemy w bezruchu na poprzedniej pozycji), niektóre strzelają poruszając się w naszym kierunku, inni po prostu latają bezwładnie po planszy strzelając. Należy tu wspomnieć, że część przeciwników po śmierci oddaje jeszcze jedną salwę (ale jest to losowe – niektóre typy wrogów strzelają w ten sposób, reszta zaś tego nie robi – z czasem będziemy ich poznawać i uważać na to). Po przejściu niektórych poziomów mamy do czynienia z bossem którego należy pokonać.


GRAFIKA I MUZYKA:
Graficznie gra prezentuje się bardzo dobrze. Lekki rzut izometryczny a wszystko to pixelowa grafika z dbałością o szczegóły. Nie wiem czy nie jest to nazbyt przekoloryzowane, ale jest przyjemne dla oka. Przyjemna kreska artysty wzbogona efekty wybuchów i wszędobybylskie ślady po pokonanych przeciwnika w postaci porozbryzgiwanej krwi (swoją drogą niektóre robotyczne maszyny krwawią?) świadczą o starciu które miało miejsce w danym pomieszczeniu. Udźwiękowienie także stoi na poziomie plus dodatkiem jest miła dla ucha i nienużąca ścieżka dźwiękowa.

Recent Activity

1.3 hrs on record
Currently In-Game
8.1 hrs on record
last played on Jun 25
310 hrs on record
last played on Jun 25
jaqQb #Trade AK Jun 17 @ 11:21am 
siema Haimodo czy możesz mi powiedzieć do jakiej grupy trzeba dołączyć żeby móc wziąć udział w giweaway-ach na SG ?
Wixty Jun 17 @ 4:37am 
+rep! fast and easy trade
Delacroix Jun 16 @ 8:53am 
Rep Good and trustworthy trader!
stubar Jun 14 @ 12:40am 
+rep also thanks for help with a "technical" issue
D9sinc Jun 4 @ 1:29am 
Hello I just saw that you traded with SashOK1993ukr and just to let you know you don't get to keep the game. On June 30th you will lose access to the game Post Human W.A.R.
aQuarium May 30 @ 3:30am 
+rep nice trader