DOOM
Ocen: 87
Poradnik dla DOOM
Autorstwa: 若いクバ ❤
Czwarta odsłona strzelaniny FPS studia id Software, która na zawsze zmieniła oblicze swego gatunku. W przeciwieństwie do nasyconej elementami horroru poprzedniczki, gra stawia przede wszystkim na szybką i dynamiczną akcję, nawiązując do pierwszych dwóch odsłon serii. Bohater gry zyskał jednak nowe umiejętności, w tym efektowne finiszery, przez co rozgrywka stała się jeszcze bardziej brutalna. Całości dopełnia rozbudowany tryb multiplayer ze specjalnym narzędziem SnapMap, pozwalającym na własnoręcznie projektowanie map oraz nowych trybów rozgrywki.
2
   
Przyznaj nagrodę
Ulubione
Ulubione
Usuń z ulubionych
Interfejs, ekran i poziomy trudności
Interfejs i ekran gry (HUD)

Na ekranie, podczas rozgrywki, zauważyć możesz kilka elementów. Niektóre z nich są stałe, inne z kolei pojawiają się tylko na chwilę, na przykład informacja o punkcie kontrolnym czy zdobyciu punktu ulepszenia broni. Poniżej prezentujemy graficzne przedstawienie przykładowych oznaczeń.
1. Stan pancerza jest tu oznaczony kolorem zielonym, a energii niebieskim. Podczas odnotowywania obrażeń najpierw spada pierwszy, a dopiero potem drugi pasek. Cały czas monitoruj ich stan, aby nagle nie okazało się, że nie masz już szans na znalezienie apteczek.

2. Posiadane przedmioty, głównie karty dostępu, zwane także kluczami. Posiadając, jak na tym przykładzie, kartę niebieską i żółtą, jesteśmy w stanie otworzyć każde drzwi oznaczone odpowiadającym kolorem.

3. Wybrana aktualnie broń, a także ilość amunicji do niej. Pomimo faktu, że gra należy do tych nastawionych na walkę, dodatkowych pocisków nie jest aż tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Bądź oszczędny.

4. Wybrany alternatywny tryb strzału. Po jego wykorzystaniu obrazek ten będzie zapełniał się kolorem i dopiero po pełnej zmianie będziesz mógł skorzystać z tej funkcji jeszcze raz.

5. Posiadana broń miotana, w tym przykładzie granat. Występuje tutaj nieograniczona ilość, lecz również jak w powyższym przykładzie, ponowne użycie takiego wspomagacza będzie możliwe dopiero po upływie określonego czasu.

6. Ocena bojowa przedstawiona w kilku ikonach. Każda kolejna ikona ładuje się wraz z ilością pokonanych demonów, dlatego warto eksplorować całe poziomy w ich poszukiwaniu. Im wyższa ocena bojowa, tym więcej punktów ulepszenia broni, które są niezmiernie przydatne w trakcie rozgrywki.

7. Wyświetlane są tutaj na krótko ważne informacje, na przykład o zdobyciu punktów ulepszenia lub kończącej się amunicji.

8. Ikona rombu wraz z liczbą oznacza odległość do danego celu. Jeśli nie wiesz w danym momencie, gdzie powinieneś się udać, wystarczy że poszukasz takiego symbolu na ekranie i zaczniesz iść w jego kierunku.

9. Wyświetlane są tutaj krótkie informacje różnego typu.

10. Gdy cel zaktualizuje się, właśnie tutaj przez chwilę będzie on wyświetlony.
Poziom trudności

Po kliknięciu w nową kampanię, czas na dopasowanie poziomu trudności.

Ja chcę żyć - Gwarantuje spokojną rozgrywkę, w sam raz dla graczy, którzy nie mieli styczności z podobnymi tytułami. Pomimo tego, gra potrafi stanowić wyzwanie nawet tutaj.

Dowal mi - Standardowy poziom trudności, w którym wyzwania czekają na każdym kroku, choć niekoniecznie dla najbardziej doświadczonych graczy.

Ultraprzemoc - Bardzo duże wyzwanie, zdecydowanie dla doświadczonych graczy. Gra wybacza małą ilość błędów, a także jest ograniczona w ilości samouczków.

Koszmar - Brak samouczków to najmniejszy problem. Można tu zginąć nawet od jednego ciosu, dlatego ten poziom trudności jest przewidziany dla graczy, którzy urodzili się z myszką przyklejoną do dłoni.

Ultrakoszmar (domyślnie zablokowany) - Poziom trudności identyczny jak powyżej, lecz z jedną, istotną różnicą - pierwsza śmierć powoduje zakończenie w trybie natychmiastowym kampanii. Tylko dla graczy o mocnych nerwach.

W ustawieniach kampanii możesz mieć za to wpływ na automatyczną zmianę broni na nową, styl celownika, podświetlenie przeciwników przed zabójstwem chwały, włączenie lub wyłączenie kompasu, paska zdrowia bossa i wszelkich znaczników różnego typu. Skonfiguruj te elementy wedle własnego uznania.

Z poziomu ustawień możesz także zmienić układ sterowania, a także opcje dotyczące obrazu i dźwięku. Ustawienia obrazu to klasyczne już: proporcje ekranu, rozdzielczość, synchronizacja pionowa, antyaliasing i rozmycie ruchu oraz aberracja chromatyczna.
Ustawienia i opcje grafiki na PC
Na poniższej stronie przybliżymy wszystkie mniej i bardziej znaczące ustawienia graficzne dotyczące gry Doom na PC. Warto zapoznać się z informacją, które opcje mogą przyczyniać się do zmian w płynności gry, i wybrać te ustawienia, które odpowiadają nam najbardziej.

Nowy Doom na PC oferuje sporo zaawansowanych ustawień graficznych, a także kilka ustawień związanych ściśle z zastosowanym silnikiem graficznym, czyli id Tech 6. Mowa tu głównie o nietypowym teksturowaniu za pomocą techniki MegaTexture. W menu opcji graficznych interesujące są dwie zakładki: podstawowe „Wideo” oraz „Zaawansowane”, gdzie znajdziemy bardziej... zaawansowane opcje.
Zakładka „Wideo”

W tej zakładce znajdują się podstawowe ustawienia graficzne Dooma.
Tryb wyświetlania, monitor, proporcje ekranu, rozdzielczość: służą do odpowiedniego dobrania rozdzielczości do posiadanego monitora.

Synchronizacja pionowa: automatyczna synchronizacja liczby klatek na sekundę z częstotliwością odświeżania monitora. Warto zgrać ją z posiadanym ekranem, ale przy odpowiedniej wydajności: jeśli nasz komputer osiąga stałe 60 FPS, opcję tę najlepiej jest uruchomić, ponieważ zapewni płynniejszą rozgrywkę, bez nagłych skoków FPS.

Jeśli jednak zejdziemy poniżej 60 klatek na sekundę, na ekranie może pojawić się tearing. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest tryb „elastyczny”, wkraczający do akcji tylko, gdy pojawiają się problemy.

Antyaliasing: wygładzanie krawędzi jest ważne, ale może być wymagające. Doom oferuje szereg możliwości, w tym mniej wymagające metody w post-processingu, jak TXAA i SMAA, czy też bardziej wymagająca, lecz zapewniające lepsze efekty metody teporalna - TAA i TSSAA, poprawiające także wygląd obiektów w ruchu.

Tryb dla daltonistów: dostosowanie wyświetlanych kolorów w zależności od rodzaju ślepoty barw.

Gamma: jasność obrazu. Gdy demony są zbyt straszne, można podnieść wartość.

Rozmycie ruchu: tutaj zmieniamy intensywność efekty rozmycia, jego jakość jest w zakładce „Zaawansowane”.

Aberracja chromatyczna: efekt znany z fotografii, gdzie soczewka nie jest w stanie skupić całego spektrum światła w jednym miejscu, generując kolorowe obwódki (pomarańczowe i niebieskie) wokół ciemnych przedmiotów na jasnym tle. Kosmetyczni drobny dodatek - kwestia gustu.

Pole widzenia: mile widziana opcja, zmieniająca kąt widzenia postaci. Domyślne 95 wydaje się być optymalne, ale można zmienić wartość według własnych upodobań.
Zakładka „Zaawansowane”

Te opcje pozwalają dostosować zaawansowane ustawienia grafiki w grze Doom.
Jakość ogólna: pozwala szybko ustalić ogólną jakość ustawień.

Skala rozdzielczości: może wydatnie pomóc - lub bardzo przeszkodzić - w osiągnięciu żądanej rozdzielczości. Ustawienie poniżej 100% będzie skalować rozdzielczość w górę, do natywnego rozmiaru ekranu - niczym na konsolach. Ustawienie powyżej będzie renderować obraz powyżej ustawionej rozdzielczości - co możne znacznie poprawić jakość, ale i obciążyć komputer. Takie skalowanie jest też „naturalną” formą wygładzania krawędzi, więc przy wysokim skalowaniu można zmniejszyć antyaliasing w zakładce „wideo” i zaoszczędzić na mocach przerobowych.

Jakość świateł: ogólny wygląd generowanych w piekle i na Marsie świateł.

Jakość cieni: ogólny wygląd i filtrowanie cieni, czyli jedna z najbardziej wymagających opcji w każdej grze. Zmniejszenie jakości może znacząco poprawić wydajność.

Cień gracza: jeśli ktoś boi się własnego cienia, można go wyłączyć.

Jakość okluzji kierunkowej: metoda obliczania wystawienia określonych elementów sceny na światło.

Jakość wzorów: tutaj lepszym określeniem byłaby chyba angielska nazwa „decal quality”, czyli jakość rozbryzgów krwi, dziur po kulach czy efektów ognia. Wpływ na wydajność jest minimalny.

Filtrowanie wzorów: tutaj ujęto także bardzo istotne filtrowanie tekstur, co ponownie lepiej widać w angielskiej wersji („Decal / Texture Filtering”). Wpływ najwyższej opcji - Anizotropowe 16x - nie będzie zbyt wysoki, a sprawi, że tekstury na płaskich powierzchniach nie będą rozmyte nawet w dalszej odległości.

Rozmiar strony wirtualnego teksturowania: opcja związana z techniką MegaTexture, odpowiadająca za zakres danych przechowywanych w pamięci.

Jakość odbić: wygląd odbić świateł i innych elementów scen w okolicy.

Jakość cząstek: gęstość, wygląd i zachowanie efektów cząsteczkowych, takich jak iskry.

Compute shadery: włączone lub wyłączone obliczenia asynchroniczne, co wydaje się być interesującą opcją. Trzeba poeksperymentować: w przypadku kart Nvidii pomóc może nawet wyłączenie tej opcji, podczas gdy posiadacze sprzętu AMD - zwłaszcza tego nowszego - powinni zostawić ją włączoną.

Jakość rozmycia ruchu: jeśli już włączyliśmy rozmycie ruchu w zakładce powyżej, tutaj możemy ustalić jakość efektu. Wysoka opcja potęguje tempo akcji, przy niskim wpływie na wydajność.

Głębia ostrości, antyaliasing głębi ostrości: efekt symulujący różne skupienie soczewki. Może dotyczyć na przykład całych obiektów w dalszej odległości od postaci. Doom nie grzeszy liczbą przerywników filmowych, więc efekt nie jest zbyt szeroko stosowany.

HDR bloom: efekt świetlnego „oślepienia” przy wychodzeniu z ciemnego pomieszczenia na zewnątrz czy też przy patrzeniu na źródło światła.

Efekty flary: niczym w filmach J.J. Abramsa, choć nieco rzadziej. Efekt kosmetyczny, raczej rzadko stosowany.

Efekt kurzu: wirujące w powietrzu drobinki. Efekt kosmetyczny.

Tryb renderowania: dodatkowe filtry obrazu, w ramach ciekawostki.

Poziom ostrzenia: dodatkowe wyostrzanie obiektów. Może nieznacznie pomóc w wygładzaniu krawędzi.

Efekty ziarnistości: kosmetyczna nakładka obrazu dla fanów filmowych wrażeń. Może irytować.

Przezroczystość interfejsu: gdy interfejs coś nam zasłania.

Wyświetl statystyki: wbudowany licznik klatek na sekundę. Co ciekawe, im wyższe ustawienie, tym więcej danych na ekranie - od prostej informacji liczbowej, po pełny wykres.
Premiera, fabuła i najważniejsze informacje
Doom to czwarta część kultowej serii strzelanek, w której stajemy naprzeciwko hordy demonów. Twórcy nie zdecydowali się na numer w tytule, przez co grę należy traktować jako restart serii.

Za produkcję odpowiada studio id Software, które pracowało także nad poprzednimi odsłonami. Globalnym wydawcą jest Bethesda Softworks, natomiast polskim dystrybutorem Cenega.

Deweloperzy podczas prac nad grą pełnymi garściami czerpali z dorobku pierwszych dwóch części serii. Dzięki temu rozgrywka jest znacznie szybsza i stawia na bezkompromisowe parcie do przodu przy akompaniamencie licznych wystrzałów.

Nowy Doom pozbawiony został elementów horroru, które były cechą charakterystyczną poprzedniej odsłony, wydanej w 2004 roku.

Wersja językowa: polska (dubbing)
Producent: id Software
Wydawca: Bethesda Softworks
Dystrybutor: Cenega

Data premiery i platformy

Nowy Doom powstaje z myślą o platformach obecnej generacji - PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Tytuł zadebiutuje na rynku 13 maja 2016 roku.
Dostępne edycje gry, pre-order i cena

Doom jest sprzedawany w dwóch wersjach - standardowej oraz kolekcjonerskiej.

Doom - Standardowa edycja zawiera grę oraz dodatek do trybu sieciowego Demon Multiplayer Pack, o ile złożymy zamówienie przed premierą. Koszt to 179,99 zł (PC) lub 239,99 zł (Xbox One, PlayStation 4).

Doom - Edycja kolekcjonerska oprócz gry zawiera 30-centymetrową figurkę kultowego upiora, wykonaną z plastiku. Podstawka jest oświetlona diodami LED i posiada wewnętrzną, obracającą się turbinę. W zestawie znajduje się również metalowe pudełko. Cena to 569,99 zł (PC, PlayStation 4, Xbox One).
Fabuła

Doom przenosi nas w bliżej nieokreśloną przyszłość. Ludzkość rozpoczęła kolonizację Układu Słonecznego, zakładając bazy między innymi na Marsie. W jednej z placówek badawczych kontrolowanych przez korporację Union Aerospace Corporation odkryto portal do innego wymiaru, z którego wychodzą demony.

Bestie szybko opanowały posterunek, eksterminując całą załogę. Gracz wciela się w postać elitarnego żołnierza, który został wysłany na Marsa w celu zaprowadzenia porządku. Głównym celem jest zabezpieczenie bazy oraz zamknięcie demonicznego portalu.

Przez większość czasu gracz samotnie przemierza korytarze kompleksu badawczego, walcząc z hordami demonów. Twórcy postawili na wartką akcję i szybkie przemieszczanie się w kolejne miejsca.

Fabułę i historię poznajemy między innymi z dzienników i hologramów należących do martwej załogi.
Rozgrywka

Doom stawia na intensywne wydarzenia, obserwowane z perspektywy pierwszej osoby. Trzonem rozgrywki jest walka z potworami za pomocą zróżnicowanego uzbrojenia. Można wyróżnić kilka najważniejszych elementów:
W grze brakuje systemu osłon. Gracz walczy na otwartym terenie, wykorzystując zwinność postaci do unikania ataków przeciwnika;
Główny bohater może korzystać z efektownych finisherów na osłabionych, odpowiednio oznaczonych wrogach;
Postać dysponuje podwójnym skokiem i może wspinać się na krawędzie;
W grze nie uświadczymy automatycznej regeneracji zdrowia. Można je uzupełnić poprzez zbieranie apteczek. Niewielka ilość odnawia się również po zabiciu przeciwników;
Dodatkową ochronę stanowią porozsiewane na mapie punkty pancerza;
Nie ma limitu liczby posiadanych jednocześnie broni;

Dostępny w grze arsenał składa się w głównej mierze z broni znanych z poprzednich części. Większość uzbrojenia oferuje alternatywny tryb prowadzenia ognia oraz możliwość modyfikacji, które poprawią np. szybkość przeładowania lub dodadzą efekt eksplozji.

Dostępne uzbrojenie: pistolet, piła łańcuchowa, strzelba, dwururka, karabin plazmowy, działo Gaussa, wyrzutnia rakiet, BFG 9000, działko obrotowe, ciężki karabin szturmowy, granaty odłamkowe.

Doom oferuje też modyfikację pancerza bojowego. Wśród ulepszeń dostępna jest między innymi zwiększona odporność na konkretny rodzaj ataku, szybsza zmiana broni czy też skanowanie otoczenia.
Ostatnią możliwością ulepszania postaci są specjalne runy, zdobywane w trakcie dedykowanych wyzwań. Demoniczne elementy mogą zwiększać moc przedmiotów, szybkość poruszania się czy wykonywania finisherów.

W marsjańskim kompleksie natkniemy się na przeciwników znanych z poprzednich części serii, jak i zupełnie nowych, zaprojektowanych na potrzeby gry. Mięsem armatnim są opętani żołnierze, inżynierowie i ochrona placówki badawczej. Wśród starych znajomych spotkamy Revenanta, Mancubusa czy Cyberdemona. Do walki wkroczą także Impy, odporny na ciosy Pinky czy Hell Razer.
Tryb sieciowy

Ważnym elementem gry jest tryb sieciowy, będący pomostem pomiędzy klasyczną rozgrywką z Quake III: Arena, a nowoczesnymi rozwiązaniami rodem z Call of Duty.

Podczas potyczek znajdziemy kilka rodzajów wzmocnień (poczwórne obrażenia, niewidzialność), które dadzą nam przewagę nad przeciwnikami.

Ciekawym elementem jest możliwość przemiany w demona po znalezieniu specjalnej runy. Twórcy udostępnili cztery różne bestie, różniące się sposobem ataku i umiejętnościami. Baron of Hell atakuje potężnymi szponami, Revenant może latać za pomocą plecaka odrzutowego, Prowler potrafi daleko skakać i przyklejać się do ścian natomiast Mancubus zadaje obrażenia obszarowe.

Zdobyte punkty doświadczenia służą do personalizacji awatara. Gracze mogą decydować o wyglądzie swojej postaci, dostosowując rodzaj pancerza i malowanie, jak również wybierać spośród dostępnych animacji.

W trakcie rozgrywki skorzystamy też z modułów, które jednorazowo aktywują wybrane umiejętności. Za ich pomocą można - przykładowo - podświetlić na mapie gracza, który nas uśmiercił lub zdobyć informacje na temat rozsianych ulepszeń.
Doom oferuje sześć trybów rozgrywki sieciowej:

Soul Harvest - gracze zdobywają punkty za pozyskiwanie dusz przeciwników. Kompani mogą chronić dusze poległych sojuszników, zapobiegając tym samym powiększeniu wyniku wroga;
Freeze Tag - gracze mogą zamrażać przeciwników i odmrażać sojuszników. Zwycięża ta drużyna, która zamrozi wszystkich wrogów;
Warpath - wariacja na temat króla wzgórza polegająca na kontrolowaniu ciągle poruszającego się obszaru;
Clan Arena - każdy gracz posiada jedno życie. Wygrywa drużyna, która jako ostatnia pozostanie na polu bitwy;
Domination - kontrola maksymalnie trzech strategicznych punktów na mapie;
Team Deathmatch - klasyczna rywalizacja, w której punkty przyznawane są za zabijanie przeciwników;

Początkowo dostępnych będzie dziewięć map:

Wykopaliska: Niewielki posterunek górniczy UAC;
Piekielne ziemie: Średniej wielkości mapa w piekle, z częścią wewnętrzną i zewnętrzną. Mnóstwo platform, przepaści i teleportów;
Rozpadlina: Gigantyczna mapa zabiera graczy głęboko pod lód na Marsie;
Wysypisko: Nieduża mapa z centrum przetwarzania odpadów dla kompleksu badawczego i mieszkalnego UAC;
Spirala: Tu odbywają się eksperymenty na demonach oraz badania nad zaawansowaną bronią;
Wieczne potępienie: Starożytna arena pełna krzyków agonii nieszczęsnych dusz;
Świętokradztwo: Mapa znajdująca się w pęknięciu piekielnych odmętów. Zawiera niewiele miejsc do ukrycia;
Fala gorąca: Industrialny ośrodek UAC z wypolerowanymi korytarzami;
Podziemie: W tej symetrycznej jaskini gromadzona jest piekielna energia, zanim zostanie przesłana na Ziemię;

Unikalnym elementem trybu sieciowego będzie Doom SnapMap. To edytor map, dostępny na wszystkich platformach sprzętowych (PC, PlayStation 4, Xbox One). Cechuje się przejrzystym interfejsem i dużymi możliwościami.

Za pomocą edytora można tworzyć nowe lokacje, modyfikować już istniejące, a także kreować nowe tryby gry za pomocą skryptów.
Kody na PC

Doom z 2016 roku to klasyczna strzelanka w każdym calu. Czerpie ze staroszkolnych gier pełnymi garściami, zarówno pod względem złożonych poziomów, ale i ciekawego arsenału oraz oryginalnych przeciwników. Przede wszystkim jednak daje naprawdę ogromne pokłady wspaniałej i satysfakcjonującej rozgrywki. Momentami także trudnej.

Jak więc przystało na FPS-a w starym stylu, twórcy umożliwili w wersji gry na PC zastosowanie kilku kodów ułatwiających - mniej lub bardziej - rozgrywkę. Jeśli potwory zabijają cię nieustannie, a ty masz już tego serdecznie dość, możesz po prostu włączyć nieśmiertelność. Jeśli z kolei jesteś rozrzutny i narzekasz na ciągły brak amunicji, zaproponować możemy nieskończone pokłady dodatkowych nabojów.

Oprócz tego dostępna jest także możliwość obniżenia poziomu sztucznej inteligencji przeciwników, choć do najmądrzejszych i tak nie należą, a także ulepszenia broni i postaci dostępne od ręki i bez ograniczeń.
Reklama

Uwaga! Kody działają w trybie dla pojedynczego gracza, jednakże nie odpowiadamy za efekty uboczne korzystania z nich, łącznie z blokadami kont na platformie Steam. Ryzyko w takim przypadku może nie jest zbyt duże, ale korzystacie z kodów na własną odpowiedzialność.
Jak włączyć kody na PC?

Przede wszystkim na początku naciśnij przycisk tyldy, czyli '~'. Znajduje się on na lewo od "jedynki" i nad klawiszem Tab. Z górnej części ekranu powinno wysunąć się okno konsoli, w której można wpisywać komendy. Poniżej znajdziesz kody, które wpisujesz w tym miejscu i zatwierdzasz je klawiszem Enter.

cvarAdd g_permaGodMode 1 lub god - nieśmiertelność
cvarAdd g_permaInfiniteAmmo 1 - nieskończona amunicja
cvarAdd g_inhibitAi 1 - ogłupiona sztuczna inteligencja
DebugUnlockPerkByAbility -1 - odblokowanie punktów umiejętności
DebugUnlockPerkByRequirement -1 - odblokowanie punktów ulepszeń

Aby wyłączyć każdy z kodów, wywołaj konsolę jeszcze raz i wpisz te same komendy, ale zamiast '1' na końcu wpisz '0'.

Na chwilę obecną dostępnych jest tylko pięć kodów i nie zapowiada się, aby ich liczba miała się zwiększyć. Jeśli jednak tak się stanie, poinformujemy was w aktualizacji tej wiadomości. Niestety, gracze konsolowi nie mają możliwości korzystania z kodów.
Klasyczne poziomy w pigułce!
Twórcy tegorocznego Dooma postanowili urozmaicić nam rozgrywkę, ukrywając na każdym poziomie klasyczną mapę z pierwszych części gry. Co ciekawe, wszystkie dodatkowe plansze zostały oddane w oryginalnej formie, zatem czeka nas do oglądania sporo pikseli i kilka ciekawych efektów.

Odblokowanie każdego oryginalnego poziomu odbywa się w dwóch fazach. Najpierw musisz znaleźć odpowiednią dźwignię i ją ruszyć, następnie odszukać wrota, które się otworzyły. Po ich przekroczeniu automatycznie wchodzimy do gry i cieszymy się wspomnieniami.

Misja 1: UAC - Jesień średniowiecza

Dźwignia: Po otwarciu niebieskich drzwi i podążaniu ścieżką po lewej stronie, trzymając się ciągle tej samej strony, wyjdziesz na otwartą przestrzeń. Znajdziesz tam element zabudowy mapy, okrągły zbiornik z pomarańczową kratownicą wokół, a w środku wiatrak. Za wspomnianym ogrodzeniem odnajdziesz dźwignię.

Drzwi: Wychodząc zza ogrodzenia od razu skręć w prawo, nieco dalej powinieneś zobaczyć otwarte wrota.

Misja 2: Dział zasobów - Poznaj swojego wroga

Dźwignia: Po przywróceniu zasilania i zeskoczeniu na niższy poziom, podążaj korytarzem z kratownicą pod nogami, aż dotrzesz do dwóch skrzyń. Wskocz na nie, następnie na żółto-czarną półkę, po czym na kolejną skrzynię i jeszcze nieco wyżej. Przejdź urywającą się kładką, po czym spójrz w lewo. Znajdzie się tam kolejna kładka. Aby na nią się dostać, musisz najpierw wskoczyć na poręcz. Uważaj zatem, aby nie spaść.

Drzwi: Znajdują się bezpośrednio pod tobą, dwa poziomy niżej. Możesz więc zaryzykować i zeskoczyć tam lub wrócić pokonaną wcześniej drogą.

Misja 3: Odlewnia - Katastrofa

Dźwignia: W miejscu, gdzie zaczynasz, przeskocz przez przepaść po swojej lewej stronie, przejdź mostem, a następnie skręć w prawo. Równolegle do mostu powinieneś znaleźć kwadratową platformę, a w jej rogu, od strony płynącej lawy, dźwignię.

Drzwi: Podążaj dalej kładką i zbocz nieco w lewą stronę, gdzie za niskimi schodkami odnajdziesz wejście.

Misja 4: Obiekt Argentu Początek końca

Dźwignia: Po przeskoczeniu na środkową, kwadratową platformę i minięciu wyzwania (zielony kamień), skręć od razu w lewo i trzymaj się cały czas krawędzi. Maksymalnie po lewej stronie odnajdziesz schody, a na ich szczycie, w rogu pomieszczenia, walające się beczki. To właśnie za nimi sprytnie ukryta jest dźwignia.

Drzwi: Kieruj się wzdłuż kładki, gdzie znalazłeś dźwignię. Na końcu skręć w lewo i przejdź przez podświetlone na zielono drzwi, do pomieszczenia z czerwonym pentagramem na podłodze. Na końcu pomieszczenia po prawej stronie znajdziesz wejście.

Misja 5: Wieża Argentu

Dźwignia: W dalszej części misji, gdzie będziesz aktywował drony komputerem przy wielkiej szybie, wyjdź na zewnątrz. Przeskocz na środkową, główną platformę, po czym udaj się na jej drugi koniec, nie zbaczając przy tym w żadną ze stron. Wskocz na drona w kierunku zielonego artefaktu, po czym pozwól zabrać się na górę. W najwyższym momencie wskocz na podświetloną półkę przed sobą, gdzie odnajdziesz dźwignię.

Drzwi: Wskocz z powrotem na drona, zjedź na dół, poczekaj aż znowu rozpocznie cykl w górę. W miejscu, z którego wyjeżdża, znajdziesz drzwi do sekretnego poziomu.

Misja 6: Sanktuarium Kadingir - W płomienie

Dźwignia: Za zbiorowym hologramem, gdzie otworzą się wielkie wrota, skręć w prawo i podążaj cały czas tą ścieżką, aż zobaczysz w pewnym momencie po prawej stronie jaskinię. Na jej końcu trafisz na dźwignię.
Reklama

Drzwi: Wyjdź z jaskini, zeskocz na niższy poziom na prawo od podświetlonego na zielono przejścia, po czym obróć się o sto osiemdziesiąt stopni.

Misja 7: Obiekt Argentu (zniszczony) - Piekło na Marsie

Dźwignia: Po wyjściu z laboratorium i zabiciu Cacodemona, wskocz na najwyższą platformę po podświetlonych półkach i spójrz za dużą skrzynię. Znajdziesz tam dźwignię.

Drzwi: Zeskocz z obszaru z dźwignią niżej o dwa poziomy i kieruj się w stronę filaru z dużą jedynką na nim. Tam znajdziesz drzwi.

Misja 8: Kompleks Badań - Lepsze jutro

Dźwignia: Będąc w głównej części poziomu na zewnątrz, przeskocz na szpiczasty kamień nad przepaścią. Stamtąd dostań się na kolejny, ale już z podwieszaną platformą. Teraz spójrz w kierunku skalnej ściany, z której wychodzą dużych rozmiarów rury. Na prawo od nich znajduje się mała metalowa platforma, na której znajduje się dźwignia. Aby się tam dostać, musisz użyć podwójnego skoku. Jest to dość trudne i ryzykuje się tym samym runięciem w przepaść.

Drzwi: Wskocz na półkę nieco wyżej, a następnie na rurę. Dostań się z powrotem do budynku, w którym kontynuowałeś jeszcze niedawno misję. Wejście do niego poznasz po błękitnych elementach ogrodzenia. Tam znajdziesz wejście.

Misja 9: Laboratoria Lazarus

Dźwignia: Po dotarciu do okrągłego pomieszczenia i aktywacji kamienia związanego z wątkiem fabularnym, zejdź schodami obok wspomnianego przedmiotu. W czerwonym pomieszczeniu trzymaj się cały czas prawej strony, aż w końcu dotrzesz do nieco większego pokoju. Tam, również po prawej stronie, w rogu odnajdziesz dźwignię.

Drzwi: Wskocz przez otwór w środku podłogi, gdzie znajdziesz drzwi do bonusowej lokacji.

Misja 10: Kraina Tytanów

Dźwignia: Po otwarciu żółtych drzwi za pomocą zdobytej czaszki i dotarcia do pomieszczenia ze skrzącymi się na czerwono kolumnami, wskocz na przedmiot, który spadnie z góry. Wskocz jeszcze wyżej do słabo widocznej luki, gdzie odnajdziesz panel z czaszką - wciśnij go. Następnie zeskocz z powrotem na niższy poziom. Spójrz w lewą stronę od wejścia - otworzyłeś ukryte drzwi, gdzie znajduje się dźwignia.

Drzwi: Wyjdź z pomieszczenia z dźwignią i skręć w prawo. Na najbliższym rozstaju skręć również w prawo i jeszcze raz w tym samym kierunku. Powinieneś dotrzeć do pomieszczenia, gdzie na podłodze znajduje się żółta substancja. Tam odnajdziesz wejście.

Misja 11: Nekropolia - Tygiel

Dźwignia: Po zabraniu żółtej czaszki, w pomieszczeniu z dwoma "zbiornikami" krwi w podłodze, wejdź do małego pomieszczenia z płomieniami. Znajdziesz tam dźwignię.

Drzwi: Przejdź drzwiami w tym samym pomieszczeniu po przekątnej od odnalezionej dźwigni i delikatnie odbij w prawo. Drzwi są bardzo łatwe do zauważenia.

Misja 12: Centrum przetwarzania VEGI - Jestem VEGA

Dźwignia: Tuż obok zwłok w czerwonym pancerzu, za skrzyniami, w pomieszczeniu magazynowym "Sector P Access" - nieopodal niebieskich drzwi.

Drzwi: Przejdź przez niebieskie drzwi, następnie zielone i kierując się niebieskim korytarzem (na pierwszym rozstaju skręć w lewo), drzwi znajdziesz dokładnie na wprost.

Misja 13: Argent D'Nur - Studnia

Dźwignia: Skieruj się otworzoną przez drugi panel z czaszką ścieżką. Po wskoczeniu na półkę skalną, dźwignia znajdować się będzie zaraz po lewej stronie.

Drzwi: Tuż obok dźwigni, wystarczy spojrzeć w prawo po aktywowaniu.
Wymagania sprzętowe dla DOOM
Minimalne wymagania sprzętowe:
System operacyjny: 64-bitowy system Windows 7/Windows 8.1/Windows 10
Procesor: Intel Core i5-2400/AMD FX-8320 lub lepszy
Pamięć: 8 GB RAM
Karta graficzna: NVIDIA GTX 670 2GB/AMD Radeon HD 7870 2GB lub lepsza
Miejsce na dysku: 55 GB

Rekomendowane wymagania sprzętowe
System operacyjny: 64-bitowy system Windows 7/Windows 8.1/Windows 10
Procesor: Intel Core i7-3770/AMD FX-8350 lub lepszy
Pamięć: 8 GB RAM
Karta graficzna: NVIDIA GTX 970 4GB/AMD Radeon R9 290 4GB lub lepsza
Miejsce na dysku: 55 GB
Komentarzy: 25
mk.mistor 3 maja 2024 o 11:19 
nawet fajny poradnik
GSP CSGOSKINS 9 czerwca 2023 o 15:08 
kurde chłopie 3689 słów a 200pkt steam,niektórzy zrobią poradnik jak chodzić i mają 5tyś punktów brawo za poświęcony czas
Wuochi_Demon 29 czerwca 2019 o 4:17 
PORADNIK DO MULTI: nie grać
teachmetoplay 5 czerwca 2019 o 5:13 
Dzieki, dopiero co kupiłem grę i jest zajebista w dodatku na najwyzszych wyglada pieknie az chce sie grac calymi dniami
Spooky Yuuki 3 czerwca 2018 o 15:26 
W starym doomie był ino pasek na dole a tu musieli tyle tego najebać. Czysta rzeź nie potrzebuje tych dupereli!
MommyRose 16 stycznia 2018 o 1:13 
@Asia z Czarnolasu poziomy dooma klasycznego są zamknięte żeby je otworzyć musisz szukać dźwigni
varpi 14 stycznia 2018 o 7:53 
daj poradnik do multiplayer
Strofka 7 stycznia 2018 o 7:46 
No poradnik bardzo rozbudowany i ciekawy, ale tych ukrytych lvl to jakoś nie potrafię znaleść nigdy :<
⚜Смэагол⚜ #Hot24 26 kwietnia 2017 o 7:08 
<---- Ten ziomus poleca ten poradnik :LIS_poker_face:
若いクバ ❤  [autor] 8 stycznia 2017 o 1:55 
bo ci inny nie pojdzie dxxddxxdxd