Squad
44 ratings
SQUAD - Szybki Start 1.2 - Poradnik
By LoneRanger
Poradnik dla nowych graczy stworzony przez oficjalne polskie community.
FAQ, Podstawowe pojęcia, sposoby komunikacji, porady dla dowódców i jego podwładnych, system punktacji, tryby gry.
www.naszsquad.pl
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
1. OGÓLNE
1.1. Czym jest Squad?
Squad to taktyczny fps skupiający się na współpracy i taktyce. Jego zadaniem jest wypełnienie luki jaka dzieli zręcznościowe strzelanki (COD, BF) i symulatory (ArmA). Gra bazuje na pomysłach zawartych w modzie Project Reality do Battlefield 2. Squad jest próbą odwzorowania tej modyfikacji na nowoczesnym silniku graficznym Unreal Engine 4 co pozwoli zrobić rzeczy, którym nie mógł sprostać poprzedni, stary już silnik graficzny.

1.2. Oficjalne wymagania sprzętowe:
MINIMALNE:
System operacyjny: Windows 7 SP1 (x64) 
Procesor: 2.4 GHz Dual-Core 64-bit CPU 
Pamięć: 4 GB RAM 
Karta graficzna: DX10 Compatible GPU with 2 GB VRAM 
DirectX: Wersja 10 
Sieć: Szerokopasmowe połączenie z internetem 
Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni

ZALECANE: 
System operacyjny: Windows 7 SP1 (x64), Windows 8 (x64), Windows 10 (x64) 
Procesor: 3 GHz Quad-Core 64-bit CPU 
Pamięć: 6 GB RAM 
Karta graficzna: DX12 Compatible GPU with 3 GB VRAM 
DirectX: Wersja 12 
Sieć: Szerokopasmowe połączenie z internetem 
Miejsce na dysku: 12 GB dostępnej przestrzeni

1.3. Na jakim etapie znajduje się proces produkcji?
Gra dostępna jest w programie Early Acess na platformie Steam, a ściślej mówiąc – w fazie Alfa testów. Oznacza to, że wiele rzeczy i mechanik nie zostało jeszcze zaimplementowanych a wiele z obecnych może ulec zmianie/poprawie.

1.4. Kiedy gra będzie miała swoją premierę?
Nie ma jeszcze ogłoszonej daty premiery. Według planów Early Acess skończy się pod koniec roku 2016. Później czeka nas wersja Beta gry i premiera finalnej wersji przewidziana na rok 2017.
2. KOMUNIKACJA
Komunikacja jest bardzo ważnym elementem w grze Squad. To od niej zależy powodzenie całej drużyny – bez efektywnej komunikacji ciężko o zwycięstwo a z zerową komunikacją nie ma na to szans. Obecnie w grze istnieją trzy sposoby komunikowania się z innymi graczami:

Lokalnie (klawisz V) – zwracamy się do wszystkich graczy będących w zasięgu kilkunastu metrów wokół nas.
Radio oddziału (klawisz B) – zwracamy się do wszystkich członków naszego oddziału (tytułowego Squad) niezależnie od tego, jak daleko od nas się oni znajdują.
Radio dowódców (klawisz G) – dostępne tylko dla dowódców oddziałów. Działa podobnie jak radio oddziału ale tutaj porozumiewają się tylko dowódcy w celu koordynowania działań swoich oddziałów.

Warto wspomnieć, że radio lokalne posiada dźwięk 3d – tzn. słyszymy głosy na podstawie ich pozycji w grze. Jeżeli ktoś znajduje się 20 metrów na lewo od ciebie to usłyszysz go w lewej słuchawce i słabiej niż gracza który stałby 5 metrów od ciebie.

Głosy wrogich graczy nie są przekazywane na żadnym z kanałów.
3. WSPÓŁPRACA
Staraj dołączyć się do jakiegoś oddziału – sam w tej grze raczej nic nie zdziałasz.

3.1. Jeżeli grasz jako członek oddziału:
Przywitaj się ze wszystkimi, jeśli nie wiesz jaką klasę wybrać, zapytaj dowódcę.
Słuchaj uważnie rozkazów dowódcy i wykonuj je; nie oddalaj się bez rozkazu od oddziału.
Nie spamuj radia w czasie walki, bądź przebywania na terenie wroga. Informuj o zauważonych wrogach, sojusznikach i melduj o innych ważnych rzeczach.
Jeśli masz jakieś pomysły – przekaż je dowódcy. Jeśli uważasz, że dowódca źle dowodzi, możesz zaproponować swoją kandydaturę, zmienić Squad lub stworzyć własny.

3.2. Jeżeli grasz jako dowódca:
Przy zakładaniu oddziału postaraj się już w nazwie sprecyzować czego oczekujesz. PL MIC zachęci bardziej polskich graczy z mikrofonami do dołączania. Głupie nazwy mogą tylko zniechęcić ludzi skłonnych do bardziej poważnej rozgrywki.
Przed rozpoczęciem rozgrywki ustal plan z innymi oddziałami. W trakcie, informuj ich o ruchach wrogach w ich rejonie działań a jeśli to konieczne, możesz poprosić o wsparcie.
Przekazuj wyraźne instrukcje swoim podwładnym. Jako dowódca nie możesz być cichą myszką. Informuj jakie jest następne zadanie albo czego oczekujesz.
Pamiętaj o częstym rozmieszczaniu Rally Point'ów aby członkowie twojego oddziału mogli szybko wrócić do walki.
4. ROZGRYWKA
4.1. Rally Point (RP):
Mobilny respawn przedstawiony jako trzy postawione obok siebie plecaki. Postawić go może tylko dowódca oddziału, ale aby to uczynić potrzebuje do tego przynajmniej jednego członka oddziału obok siebie. RP posiada liczbę odrodzeń w liczbie 9, po ich wykorzystaniu znika. Na RP mogą odradzać się tylko członkowie oddziału do którego on należy. RP może również zostać zniszczony przez wroga gdy ten znajdzie się w jego zasięgu.

Nie można postawić dwóch lub więcej RP jednocześnie. Aby ustawić następny trzeba odczekać 2,5 minuty Gdy już go postawimy – poprzedni znika.

4.2. Forward Operating Base (FOB):
Punkt respawnu przedstawiony jako radiostacja. Postawić go może dowódca oddziału, ale aby to uczynić potrzebuje do tego przynajmniej dwóch dowolnych graczy obok siebie. Po postawieniu, FOB będzie nieaktywny przez 5 minut. Aby temu zapobiec, w zasięgu FOB'a musi znaleźć się sojusznicza ciężarówka logistyczna i wyładować zaopatrzenie.

FOB posiada nieograniczoną liczbę odrodzeń i cały czas generuje punkty które można wykorzystać na budowanie struktur obronnych. Każdy z dowódców może budować struktury w obrębie zasięgu FOB'a, niezależnie od tego kto go zbudował.

Liczba FOB'ów jest nieograniczona ale odstęp między kolejnymi musi wynosić przynajmniej 400 metrów. Na FOB'ach mogą odradzać się wszystkie oddziały.

Aby zniszczyć FOB'a potrzeba dwóch lub więcej wrogich graczy w promieniu 75m od niego. Gdy to się stanie, ikona FOB'a zmieni się na czerwoną a odradzanie się w tym miejscu będzie o 15s dłuższe. Gdy pasek neutralizacji dojdzie do końca, FOB znika a drużyna go posiadająca traci punkty. Aby przyspieszyć proces niszczenia FOB'a można do tego celu użyć łopaty (więcej w dalszej części).

4.3. SAPERKA – ŁOPATA
To narzędzie posiada każdy poza dowódcą oddziału. Medyk posiada saperkę w tym samym slocie co lornetka. Saperka służy do budowania struktur wznoszonych przez dowódców oddziału. Im więcej osób kopie, tym szybciej przebiega ten proces. Lewy przycisk myszy (LPM) służy do wznoszenia/naprawiania struktur. Prawy przycisk myszy (PPM) służy do ich niszczenia.

4.4. LECZENIE I SYSTEM OBRAŻEŃ
Gdy zostaniesz ranny ekran zrobi się czerwony a ty usłyszysz bicie swojego serca. Im mocniejszy ten efekt, tym bliżej jesteś do wykrwawienia się. Aby zatamować krwawienie możesz użyć osobistego opatrunku (posiadasz tylko 1). Wystarczy go wyjąć i przytrzymać PPM aby zatamować krwawienie. Nadal będziesz ranny i będzie łatwiej cię zabić ale przynajmniej nie wykrwawisz się.

Aby wrócić do pełni sił potrzebujesz pomocy Medyka. Ten posiada kilka opatrunków i apteczkę którą może leczyć siebie (PPM) i towarzyszy (LPM). Medyk jako jedyny widzi ikony symbolizujące stan zdrowia towarzyszy. To on również jako jedyny może „podnosić” towarzyszy niezdolnych do walki, czyli takich którzy leżą. Aby to uczynić najpierw musi zatamować krwawienie a następnie uleczyć rannego apteczką.

Warto zauważyć, że krwawienie ma dwie fazy: gdy żyjesz i gdy leżysz nieprzytomny. Jeśli żyjąc wykrwawisz się, to będąc nieprzytomnym nadal będziesz krwawił i jeżeli Medyk cię nie opatrzy to zginiesz nieodwracalnie.

4.5. RAPORTOWANIE WROGA
Ze względu na brak markerów którymi można oznaczać wroga, w Squad odbywa się to w taki sam sposób w jaki w rzeczywistości. Na dole znajduje się kompas z liczbami określającymi kierunek. Kierunek w jaki aktualnie się patrzysz zawsze będzie znajdował się na środku tego kompasu. Jeśli więc zobaczysz wroga i wycelujesz w niego, wystarczy, że podasz liczbę z kompasu. Ważne aby komunikaty były zwięzłe i zrozumiałe np.
240, wróg za skałą, 200m

4.6. STAMINA
Gdy używasz sprintu – zużywasz staminę pokazaną w prawym dolnym rogu ekranu. Gdy wyczerpiesz ją do zera, nie będziesz mógł używać sprintu. Staminę powoli odzyskujesz biegnąc,
a szybciej gdy stoisz, leżysz lub kucasz. Idąc kucając nie odzyskujesz staminy. Warto zauważyć, że poza standardową staminą, posiadasz też osobny pasek staminy który zużywasz skacząc.
5. TRYBY GRY
5.1. Advance and Secure (AAS)
Najbardziej popularny tryb gry. Polega on na przejmowaniu Control Points (CP) w określonej kolejności. Punkty które można atakować są oznaczone na mapie pomarańczową strzałką. Natomiast punkty które może nam odebrać przeciwnik – fioletową tarczą. Pierwsza drużyna która utraci wszystkie punkty (tickety ukazane w prawym górnym rogu) przegrywa.

5.2. Insurgency
Dwa składowiska z bronią (Weapon Caches) pojawiają się na początku każdej rundy. Siły BLUFOR'u muszą zneutralizować przeciwników aby zdobyć dane o położeniu składowisk z bronią. Gdy jeden cel zostanie zniszczony, w losowym miejscu pojawia się następny.

Aby zniszczyć cel, potrzeba do tego granatu zapalającego który posiada tylko dowódca drużyny. Dla lepszej precyzji, zaleca się aby granat został upuszczony tuż nad celem a nie rzucany z odległości. BLUFOR wygrywa gdy zniszczy 5 składowisk. Przeciwnik wygrywa gdy punkty (tickety) BLUFOR'u spadną do zera lub gdy upłynie czas pokazany w prawym górnym rogu ekranu.

Na początku rundy Insurgents widzą pozycje wszystkich celów na mapie. Gdy odliczanie do rozpoczęcia rundy dobiegnie końca, mogą oni odrodzić się na dowolnym z nich. Chwilę później dwa pierwsze składowiska pojawiają się na którejś z pokazanych wcześniej pozycji. Pozostałe znikają z mapy.

Fioletowy kolor obok celu pokazuje, że tego celu mają bronić Insurgents.

Pomarańczowy kolor z krzyżem na zewnątrz symbolizuje atakującym rejon występowania celu – nie jest to dokładna lokalizacja, tylko przybliżona.

5.3. Territory Control
Tryb koncentrujący się na atakujących i obrońcach zależnie od frakcji. Obrońcy startują z kilkoma punktami które muszą obronić. Jeśli atakujący przejmą punkt, to nie może on już zostać odzyskany przez obrońców. Nie ma określonej kolejności w jakiej punkty muszą być zdobyte. Atakujący mają limit czasowy na przejęcie wszystkich punktów. Niektóre z nich posiadają punkt odrodzenia który może zostać przejęty.
6. PUNKTACJA
6.1. Tickety:
W prawym górnym rogu widoczna jest liczbą reprezentująca liczbę ticketów posiadanych przez twoją drużynę. Traci się je w następujący sposób:
Śmierć gracza: -1
Utrata Control Point (CP): -10
Utrata FOB'a: -20

Gdy wszystkie CP zostaną utracone, drużyna zacznie tracić jeden ticket na sekundę. Gdy liczba ta spadnie do zera – drużyna przegrywa.

6.2. Punktacja osobista:
Twój wynik widoczny po naciśnięciu klawisza TAB, jest aktualizowany tylko po śmierci. Ma to na celu zapobiegnięcie używania tablicy wyników do potwierdzania zabitych przeciwników.
System punktacji nie jest ukończony i może się jeszcze zmienić. Indywidualny wynik gracza nie odzwierciedla jego wkładu w zwycięstwo zespołu.

Punkty zdobywasz za:
- Zabicie wrogiego gracza
- Podniesienie lub uleczenie sojusznikach
- Przejmowanie CP
- Neutralizowanie wrogiego FOB'a
- Niszczenie wrogiego FOB'a
- Wznoszenie konstrukcji za pomocą saperki

Punkty tracisz za:
- Śmierć
- Zabójstwo drużynowe
- Samobójstwo
7. POJAZDY
7.1. Ogólne
Pojazdy zostały zaimplementowane w wersji v7 gry i wszystkie mechaniki z nimi związane są obecnie uproszczone lub nieobecne. Wraz z rozwojem gry będzie się to zmieniać, a do gry będą dodawane nowe modele pojazdów.

Pojazdy w grze podzielone są na 3 kategorie:
Logistyczne – służą do dostarczania zaopatrzenia do FOB'ów, mogą też przewozić niewielką ilość piechoty.
Transportowe – nastawione na przewożenie większej ilości piechoty.
Wsparcie ogniowe – pojazdy posiadające lekkie uzbrojenie do walki z przeciwnikiem. Zdolne również do przewożenia piechoty.

Pojazdy nie posiadają obecnie słabych punktów, a do ich zniszczenia potrzebne są specjalne rakiety HEAT, granaty ppanc. czy granatnik. Strata pojazdu wiąże się ze stratą ticketów – używaj ich rozważnie!

7.2. System Rezerwacji pojazdów
Aby zapobiegać kradzieży pojazdów z bazy, stworzono system ich rezerwacji który w przyszłości na pewno ulegnie zmianom.
Dostęp do pojazdu mogą uzyskać tylko oddziały – samotni strzelcy są skazani na przemieszczanie się pieszo. Im liczniejszy jest oddział, tym więcej pojazdów może on zarezerwować (czyt. zabrać) a jest to odpowiednio:
3 osoby – 1 pojazd
6 osób – 2 pojazdy
8 osób – 3 pojazdy


Aby zarezerwować pojazd, dowódca oddziału musi do niego wsiąść. Wtedy pojazd staje się dostępny dla wszystkich członków jego oddziału, nawet gdy dowódca wysiądzie z pojazdu. Gdy dowódcy nie ma przy pojeździe, może on zezwolić jednemu ze swoich podkomendnych na użycie pojazdu. Wystarczy poinformować swojego dowódcę o tym fakcie. Jako dowódca oddziału, aby dać koledze dostęp do pojazdu, trzeba znaleźć go na mapie, kliknąć na niego PPM i wybrać odpowiednią ikonę pojazdu APPROVE VEHICLE CLAIM.

Aby zarezerwować pojazd potrzeba minimum trzech osób z tego samego oddziału przy pojeździe, tyczy się to również dowódcy!

Po zarezerwowaniu pojazdów, musisz odczekać 8 minut by zarezerwować następny. To samo obowiązuje gdy twój pojazd zostanie zniszczony. Jednakże jeżeli zaparkujesz pojazd w zasięgu sojuszniczego FOB'a lub w głównej bazie, licznik ten nie obowiązuje cię, a pojazd staje się dostępny do rezerwacji dla innych oddziałów. Dzięki temu pojazdy można dostarczać z głównej bazy do FOB'a bez ich utraty, lub po prostu wymieniać się tam nimi.
8. OFICJALNY PORADNIK SQUAD / WIKI
W grudniu 2015 roku, ukazał się obszerny poradnik stworzony przez jednego z użytkowników oficjalnego forum Squad. Poradnik ten został przetłumaczony na wiele języków, a od wersji 1.1 został oficjalnym poradnikiem gry. 26 marca 2016 roku, poradnik został przetłumaczony na język polski i od tamtego czasu jest wspierany przez twórców tłumaczenia.
Polecam pobrać oficjalny poradnik – to kompendium wiedzy o grze Squad. które zawiera 77 strony opatrzone obrazkami. Poradnik którzy teraz czytasz powstał w oparciu o ten oficjalny w celu szybkiego zaznajomienia graczy z najważniejszymi pojęciami i funkcjami gry. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o grze Squad – koniecznie zajrzyj do oficjalnego poradnika.

OFICJALNY PORADNIK GRY SQUAD[forums.joinsquad.com]

Obecnie poradnik nie jest już rozwijany i został zastąpiony oficjalną stroną Wiki. Znajduje się ona wciąż w fazie produkcji i dopiero gdy treść będzie w 100% gotowa, zostaną przygotowane tłumaczenia na inne języki.

OFICJALNA WIKI SQUAD[squad.gamepedia.com]
POLSKA SPOŁECZNOŚĆ
Autor: LoneRanger
Wersja: 1.2 Steam
http://www.naszsquad.pl
Kanał Discord[discord.gg]
10 Comments
Makimas Dog Apr 16, 2020 @ 6:43am 
h
SuwerenPL May 5, 2019 @ 12:12pm 
Całkiem fajna gra wymagająca czegoś więcej niż małpiego refleksu :)
[PRS] jigsaw77 May 7, 2017 @ 9:49am 
polecam
LoneRanger  [author] Jun 28, 2016 @ 8:10am 
Na naszsquad.pl jest wersja 1.1 tego poradnika.
onexs Jun 28, 2016 @ 7:40am 
Nareszcie poradnik, którego autor uważał na języku polskim. Przydał mi się teraz, i myślę że przyda się jeszcze w przyszłości. Daję +
LoneRanger  [author] May 14, 2016 @ 7:31am 
Powstało nowe, oficjalne polskie forum: naszsquad.pl oraz pierwszy i jedyny obecnie polski klan Husaria który niedługo będzie miał własny serwer: http://hsrsquad.com
Nasza ekipa przetłumaczyła również oficjalny poradnik gry na język polski, link znajdziecie na polskim lub oficjalnym forum.
PolandBall May 14, 2016 @ 2:44am 
szkoda że niema polskich serverów
Dominus Bellorum May 7, 2016 @ 7:17am 
Dzisiaj wbiłem perwszy raz i ... Poczytałem i teraz trochę się rozjaśniło hehe
HardWay Mar 29, 2016 @ 4:12pm 
Hmm dobrze napisany poradnik, wyjaśnione szczegóły itp.
Tego mi było trzeba dzięki.
Łyko Feb 9, 2016 @ 4:57am 
Dzięki :D