Carcassonne: The Official Board Game

Carcassonne: The Official Board Game

Not enough ratings
Carcassonne Oyun Kuralları ve Tüm Eklentiler
By MOSAD
Carcassonne oyunu ve tüm eklenti paketleri nasıl oynanır öğreneceksiniz.
3
2
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
📜 Temel Oyun Kuralları


Oyuna yeni başlıyorsanız ve hiç bilmiyorsanız eklentisiz bir şekilde başlamanızı ve temel kuralları kavradıktan sonra eklentiler ile oynamanızı tavsiye ederim. Burada anlatacağım oyun kuralları, masaüstü kutu oyununda da tamamen aynıdır. Daha doğrusu masaüstü kutu oyunundan uyarlanarak steam oyun versiyonu yapılmıştır.
Oyundaki amacınız en yüksek puanı almaktır.


🎺 Başlangıç

Oyuna standart başlangıç karosu ile başlanır.Sırası gelen oyuncu karoyu oyun alanına yerleştirir.

Eklediğiniz karoya 1 adet elinizdeki adamlardan birini koyabilirsiniz. (Oyunda ve bazı kaynaklarda meeple veya people olarak geçiyor. Ben bu rehberde genellikle adam olarak hitap edeceğim.)
  • 🧕🏻 Yola koyabilirsiniz. Haydut olur.
  • 🤺 Şehire koyabilirsiniz. Şövalye olur.
  • 🧙🏻 Manastıra koyabilrsiniz. Keşiş olur.
  • 👨🏻‍🌾 Çimlere yatırabilirsiniz. Çiftçi olur.

Yere karo kartını koyduktan sonra o karta bir daha adam eklenemez. Unutmayın, sadece son eklediğiniz karo kartına 1 adet adam ekleyebilirsiniz.


🧕🏻 HaydutlarYolun iki ucunu tamamlarsanız, yol kaç karo uzunluğunda ise o kadar puan alırsınız ve adamınızı geri alırsınız.
Yandaki görselde 8 karo uzunluğunda bir yol tamamlandığından siyah oyuncu 8 puan alır ve adamını geri alır. Oyun bitiminde yolunuz yarım kaldıysa bile puanlama aynı şekilde yapılır ve yol uzunluğunuz kadar puanı alırsınız.🤺 Şövalyeler


Bir şehri tamamladığınızda karo başına 2 puan alırsınız. Bu örnekte, 2 tane karo birleşiminden bir şehir tamamlandığı için siyah oyuncu 4 puan alır.


Bu örnekte ise daha büyük bir şehir tamamlanmış. Tamamlanan her şehir karosu başına 2 puan almamızın yanı sıra, şehir içinde armalı bir şehir kartı olduğundan ve her arma ekstra 2 puan olduğundan toplamda 14 yerine 16 puanı siyah oyuncu almış olur.

Oyun sonunda şehriniz tamamlanmamışsa puanlanırken her karo ve arma 1 puan olarak hesaplanır.


🧙🏻 Keşişler

Manastırlara adam koyduğunuzda keşiş olacağını daha önce söylemiştik. Manastır puanlaması kendisi ve çevresindeki bitişik karolar kadar hesaplanır. Örneğimizde manastırın çevresinde sadece 1 karo yer boş ve manastırımız 8 puan kazandırıyor. Oyun sonunda yarım kalmış manastırlar da aynı şekilde puanlanırlar.
Bu örnekte ise manastırın tüm çevresi karo kartları ile dolduğundan 9 puan kazanırsınız ve manastırdaki adamınızı geri alırsınız.
👨🏻‍🌾 Çiftçiler
Çiftçi karo kartındaki çimlik alana yatırdığınız adamlar ile olur ve oyun sonuna kadar geri alınamadığından dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Çiftçi puanlamaları oyun sona erdiğinde en son yapılır.

Yere yatırdığınız çiftçi yeşil alanlar ile bağlantılı her yere ulaşılabilir ve bitmiş şehirler ile temas ediyorsa her şehir başına oyun sonunda 3 puan kazandırır.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, bir alanda çiftçi var ise o alana temas eden başka bir karo kartına çiftçi koyamayacağınız veya o alan düşmanın ise yine o bölgeye çiftçi koyamayacağınızdır.

Çiftçinin sahip olduğu alan; yollar, nehirler ve şehirler ile sınırlandırılır.Bu örneğimizde, siyah oyuncunun çiftçisinin alanı yollarla sonlanmış ve tamamlanmış şehirlere ulaşamadığından puan alamıyor.

Yeşil oyuncunun çiftçisi ise 2 adet tamamlanmış şehre ulaştığından 6 puan kazanıyor.
Tamamlanmamış şehirler puan kazandırmaz. Ayrıca şehirlerin büyüklükleri puanı etkilemez ve az öncede belirttiğim gibi tamamlanmış her şehir başına 3 puan kazandırır.


Oyun ekranında sağ altta bulunan butona tıklayarak çiftçilerin alanlarını taralı bir şekilde görüntüleyebileceğinizi unutmayın. Oyun içinde bu özellik aktifse kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

⚖️ Alanlardaki adam sayısı aynı ise ne olur?
Aynı yola, şehre veya alana çiftçi koyamazsınız fakat oyun ilerlerken daha önceden koymuş olduğunuz yol, şehir veya çiftçilerinizin alanları birleşebilir.

Bu gibi durumlarda o bölgedeki adam sayınız, düşman ile aynıysa puanlama her iki tarafa da aynı şekilde yapılır. Yani o bölgenin sahibi ortak sayılır ve herkese aynı puan verilir.

Örneğin, bölgelerin birleşmesi sonucu bir şehirde 2 tane siyah oyuncu, 1 tane yeşil oyuncu bulunuyor ise o bölgenin sahibi siyah oyuncu sayılır ve sadece siyah oyuncuya puan verilir.

Steam versiyonunda bu zaten otomatik olarak ayarlanıyor fakat masaüstü kutu oyunu versiyonunu oynuyorsanız buna dikkat etmeniz gerekecektir.❔ Oyun Bitişi
Oyun karo kartları bittiğinde oyun sona erer ve oyun tahtasında adamlarınız varsa puanlamaları yapılarak kendi puan hanenize eklenirler.
Yarım kalmış yollar, normal olarak, uzunluk başına 1 puan kazandırırlar.
Yarım kalmış şehirler karo başına 1 puan, arma işareti varsa 1 puan daha kazandırırlar.
Manastırlar, kendisi de dahil, çevresindeki komşu karo kartı sayısı kadar puan kazandırır.
Çiftçilerin puanlamasını ise yukarıda anlattım.

Oyun sonunda en yüksek puana sahip olan oyuncu kazanmış olur.
Oyunun oynanışı aslında bu kadar basit. Stratejinizi oynadıkça oluşturacak ve daha iyi olmaya başlayacaksınız.
🌊 The River (Nehirler)
Bu eklenti ile oyuna standart başlangıç kartı yerine bir su kaynağından başlayıp göle dökülen bir nehir karo kart destesi geliyor.

Kaynaktan sanki aşağıya, göle, akıyormuş gibi kartları sırasıyla dizip nehri oluşturduktan sonra normal oyun kartlarıyla, aynı kurallarla oyuna devam ediyoruz.
🧙🏼 The Abbot (Lider)


Bu eklenti ile görseldeki adamda oyuna dahil olmuş oluyor.

Bu adamımızı sadece bahçelere ve manastıra koyabiliyoruz ve koyduktan sonra tekrar sıra bize geldiğinde istediğimiz zaman oyun alanına yerleştirdiğimiz karoya bir adam koymamışsak geri alabiliyoruz.
Geri aldığımızda bahçeler de manastırlar gibi puanlanırlar.

Masaüstü kutu oyununu oynuyorsanız şunu bilmenizde fayda var: Lider figürünüzü geri aldığınızda bir sonraki el, tekrardan oyuna dahil edebilirsiniz ; bahçe ya da manastır karo kartınıza koyabilirsiniz.

🕍 Inns & Cathedrals (Hanlar ve Katedraller)


Bu eklenti ile her oyuncuya görseldeki adamdan verilir ve yeni oyun karoları da oyuna dahil edilir.


Bu adamımız, 2 adam değerindedir ve örneğin, ortak bir şehirde bulunuyorsa ve düşmanın 1 adamı varsa şehrin sizin olmasını ve puanı sizin almanızı sağlayabilir.

Oyun alanına yerleştirirken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Eğer bu adamı koyduğunuz şehir veya yol tamamlanmadan oyun biterse 0 puan alırsınız buna dikkat edin.


🍻 Hanlar


Oyuna eklenen karo kartlarından bazılarında yolların kenarında önünde gölet olan yandaki gibi Han içeren bir kart olur.Bu han kartlarının olduğu yol kartının iki ucunu da kapatıp yolu tamamladığınızda karo başına 1 puan alacağınıza 2 puan alırsınız.

Fakat yol tamamlanmamışsa oyun sonunda karolar yine normal kurallardaki gibi 1 puan olarak hesaplanırlar.
🕍 Katedraller
Bu eklenti paketiyle birlikte içinde Katedral olan 2 adet şehir karo kartı da oyuna eklenir.
Katedral olan bir şehri tamamlarsanız karo ve arma işaretleri 2 puan yerine 3 puan kazandırır.
(Sağdaki örnekte, şehri tamamlayan oyuncu 18 puan kazanmıştır.)

Şehir tamamlanmamışsa oyun sonunda normal puanlama yapılır ve 1 puan olarak hesaplanırlar.
🚜 Traders & Builders (Ticaret ve İnşaatçılar)
Bu eklenti paketiyle her oyuncuya 1 adet inşaatçı figürü ve 1 adet domuz figürü verilir.👨🏻‍🔧 İnşaatçıBu inşaatçı figürünü, sahip olduğunuz ve henüz tamamlanmamış bir yola veya şehre koyabilirsiniz.Bu figürü bir yere koyduğunuzda onun bulunduğu şehir yada yola karo kartı eklediğinizde ikinci defaya karo kartı koyma hakkına sahip olursunuz.

Figürü koyduğunuz şehir ya da yol tamamlanırsa figürü geri alırsınız.


🐖 Domuz


Bu domuz figürünü sadece çiftçi olduğumuz bir alana yerleştirebiliyoruz.Görseldeki kırmızı oyuncu alt kısma bir çiftçi yerleştirmiş ve 2 tane bitmiş şehir ile bağlantısı var.
Oyuncu, domuz figürünü daha sonradan çiftçisinin sahip olduğu alana eklemiş.
Domuz eklendiğinde çiftçinin temas ettiği, bitmiş şehirler oyun sonunda 3 puan veriyorken domuz sayesinde her bitmiş şehirden 4 puan kazanılır.

🚜 Ticaret


Bazı şehir karo kartlarında, görseldeki gibi şarap, tahıl ve kumaş olarak 3 farklı kaynaktan biri ya da daha fazlası olabilir.
Bu kaynakları kazanabilmeniz için kendi şehriniz olsun ya da olmasın şehri sizin tamamlamanız gerekiyor. Şehri tamamlayan karoyu eklediğinizde o şehirde bulunan tüm kaynaklar sizin olur. Ayrıca kaynak başına 1 puan anında hanenize yazılır.Oyun sonunda bu 3 farklı kaynağa en fazla sahip olan oyuncu 10 puan ekstradan alır.
Örneğin, oyun sonunda iki oyuncunun kaynaklarından şarap sayısı eşit ise iki oyuncu da onar puan alır.
Oyun esnasında sol üstte, kullanıcı adına tıklayarak kaynak sayılarınızı görebilirsiniz.
🐉 The Princess & The Dragon (Prenses ve Ejderha)
Bu eklenti ile oyuna 1 adet Ejderha ve 1 adet Peri figürü dahil olur. Fakat bu figürler, tüm oyuncuların oynayabileceği figürlerdir ve sadece birer adet bulunurlar. Ayrıca yanardağ, portal ve prenses bulunan karo kartları da oyuna dahil olurlar.👼🏼 Peri

Karo kartınızı yerleştirdikten sonra herhangi bir yere bir adam yerleştirmezseniz Peri figürünü oynama hakkına sahip olursunuz.
Peri figürünü alıp, oyun alanında bulunan bir adamınızın yanına koyarsanız o adamınız, Peri tarafından korumaya alınır.

Peri başka bir oyuncu tarafından adamınızdan alınmaz ise bir sonraki tur sıra size geldiğinde size 1 puan kazandırır. Peri sizde durdukça, tur size her geldiğinde puanınız hanenize yazılır.

Peri'yi yerleştirdiğiniz adamın bulunduğu bir yol veya şehir gibi bir yapı tamamlanırsa Peri orada olduğundan ekstra 3 puan daha kazanırsınız ve peri bulunduğu karoda kalırken yapısı tamamlanmış yapıdaki adamlarınızı geri alırsınız.


Görseldeki Peri, kırmızı oyuncunun adamını korumaktadır. Her tur başında tamamlanmamış bir yolda (yapıda) olduğundan 1 puan kazandıracaktır.
🐉 Ejderha
Ejderhanın oyuna dahil olabilmesi için bir yanardağ karo kartı, oyun tahtasına yerleştirilmelidir. Ejderha, en son yerleştirilen yanardağın bulunduğu karo kartına yerleştirilir. Yanardağın olduğu karo kartına adam yerleştiremezsiniz.


Oyun alanına Ejderha armalı bir karo kartı yerleştirildiğinde Ejderha hareket ettirilmeye başlanır. Tamamlanmış bir yol veya yapı varsa bile Ejderha hareketi tamamlandıktan sonra puanlaması yapılır. Ejderha tarafından tamamlanmış yerdeki adamınız yenilirse henüz puanlama yapılmadığından Ejderha hareketleri bittikten sonra puan alamazsınız.

Bu karo kartı yerleştirildikten sonra kartı yerleştiren oyuncu Ejderha'yı bulunduğu karodan yukarı, aşağı, sola veya sağa hareket ettirerek sırasını tamamlar. Sıradaki oyuncu Ejderha hareketine devam ederek oyununa devam eder. Ejderha maksimum 6 kez hareket ettirilebilir.
Görselde, Ejderha, yanardağın bulunduğu karodan sırasıyla 1,2 ve 3 numaralı karolara ilerletilmiş ve daha fazla hareket edemediği için hareket hakkı sonlanmış. Hareket edebilecek karolar varsa Ejderha 6 kez hareket ettirilir.
Peri'nin bulunduğu karo kartına Ejderha giremez .(Adam olmasa dahi Peri o karo kartını korur.)


👸🏻 Prenses
Prenses logolu bir şehir karo kartını herhangi bir şehre eklediğinizde isterseniz, düşmanın bir adamı o şehirde ise onu oradan kaldırabilme hakkına sahip olursunuz. Dilerseniz tamamlanmayacağını düşündüğünüz kendi şehrinize bu karo kartını ekleyerek de adamınızı geri alabilirsiniz.
🌌 Portallar

Oyun tahtasına portal içeren bir karo kartı eklediğinizde, İnşaatçı adam ve Domuz figürleriniz hariç, diğer adamlarınızdan 1 tanesini oyun alanındaki tamamlanmamış bir yere ışınlayarak istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.
👨🏽‍🦲 The Gingerbread Man (Zencefilli Kurabiye Adam)


❄️ Winter Edition (Kış Tasarımı)


Bu eklenti Winter Edition ile gelmekte ve sadece kış tema’sı ile seçilip oynanabilmekte.
Yani diğer eklentiler ile birlikte Zencefilli Kurabiye Adam eklentisini aynı anda aktifleştiremezsiniz.👨🏽‍🦲 Zencefilli Kurabiye Adam
Zencefilli Kurabiye Adam, eklentiyle birlikte 1 adet gelir ve tüm oyuncular kullanabilirler.
Oyun tahtasına yerleştirilen ilk şehir karosuna konarak oyuna dahil olur, Zencefilli Kurabiye Adam.


Zencefilli Kurabiye Adam armalı bir karo kartı, oynandığında Zencefilli Kurabiye Adam tamamlanmamış bir başka şehre taşınmalıdır. Tamamlanmamış bir şehir yoksa olduğu yerde kalır.


Zencefilli Kurabiye Adam taşıma karo kartı çıkarsa, taşınmadan önce bulunduğu şehirde bir oyuncunun adamı varsa her karo başına 1 puan kazanır ve hanesine puanı hemen yazılır. Kalkan armalı şehir kartları ekstra puan kazandırmazlar ve 1 puan olarak hesaplanırlar.

Tamamlanmış bir şehirde ise Zencefilli Kurabiye Adam yine aynı ekstradan karo başına 1 puan kazandırır ve ardından şehri tamamlayan oyuncu Zencefilli Kurabiye Adam'ı başka tamamlanmamış bir şehre taşımak zorundadır. Taşıyacak şehir yoksa Zencefilli Kurabiye Adam oyun tahtasından kenara çıkartılır ve daha sonra Zencefilli Kurabiye Adam armalı bir karo kartı geldiğinde oyuna dahil edilir.
💬 Son Söz
Oyunu ve eklenti paketlerini kısa ve öz anlatmaya çalıştım.
Faydalı olduysa ne mutlu bana.

Carcassonne Türkiye'de satılan kutu oyununda Nehirler ve Lider eklenti paketi ile gönderiliyor.
Oyuna yeni başladıysanız ilk önce Nehirler eklenti paketiyle oynamanızı ve ardından Lider eklentisini de katarak devam etmenizi öneririm. Daha sonra dilediğiniz eklentileri de ekleyerek kendi zevkinize göre bir oyun oluşturabilirsiniz.

Birlikte oynamak için beni ekleyebilirsiniz.
Rehber hakkında yorumlarınızı ve beğenilerinizi esirgemeyin lütfen.

Steam üzerinden ulaşamazsanız instagram üzerinden anlık olarak bana ulaşabilirsiniz.
Instagram: ErkinAzcan

İyi eğlenceler dilerim.
< >
2 Comments
Gilfoyle Sep 14 @ 5:00am 
Reyiz eline koluna sağlık.
Bira ve Patates Apr 19, 2022 @ 8:00am 
Teşekkürler,
Gayet güzel bir rehber olmuş.