World of Tanks

World of Tanks

Nincs elegendő értékelés
World of Tanks >>
Készítő: 🇩🇪❤(Kamil{GK🌍Chan/WaR
Przeczytaj a się dowiesz
   
Díjazás
Kedvenc
Kedvenc
Törlés
World of Tanks PC (Omówienie)
Niezwykle popularna gra MMO, stworzona i administrowana przez białoruskie studio deweloperskie Wargaming.net. World of Tanks pozwala graczom wcielić się w role czołgistów i wziąć udział w emocjonujących potyczkach z żywymi przeciwnikami.World of Tanks to niezwykle popularna i korzystająca z modelu free-to-play sieciowa strzelanina, w której gracze walczą ze sobą kontrolując czołgi. Pierwotna wersja World of Tanks zadebiutowała na komputerach PC w 2011 roku. W 2014 roku gra przeniosła się na konsolę Xbox 360, w 2015 roku na Xboksa One, a rok później pojawiła się także na PlayStation 4. W tym czasie producent opublikował także uproszczoną mobilną wersję World of Tanks Blitz oraz łączące elementy strategii i gry karcianej World of Tanks Generals.
Mechanika
Istotę rozgrywki w World of Tanks stanowią starcia pomiędzy graczami, mające postać krótkich minikampanii oraz turniejów, jak również pojedynczych bitew, toczonych w jednym z szerokiej gamy trybów rozgrywki. Osoby lubiące bawić się samotnie znajdą tutaj też coś dla siebie, ponieważ mogą wypróbować jedną z kilku kampanii fabularnych.

Akcja World of Tanks ukazana jest z perspektywy trzecioosobowej, a fundament stanowi tu symulacja, uzupełniona elementami akcji, strategii oraz RPG. Produkcja studia Wargaming.net oferuje graczom możliwość pokierowania jednym z kilkuset czołgów i pojazdów opancerzonych. Pochodzą one w większości z różnych okresów historycznych – od I wojny światowej aż po okres tzw. zimnej wojny. Maszyny przypisane są do poszczególnych narodów reprezentowanych w grze. Są to Stany Zjednoczone, ZSRR, Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Czechosłowacja, Włochy i Szwecja. Pojazdy podzielone zostały na pięć głównych klas: lekkie, średnie i ciężkie, niszczyciele oraz działa samobieżne. Każdy z nich przypisany został ponadto do jednego z dziesięciu poziomów (ang. Tier), określających stopień zaawansowania pojazdu.

Rozpoczynając rozgrywkę, otrzymujemy do dyspozycji wyłącznie pojazdy pierwszego poziomu, zaś dostęp do kolejnych, poukładanych w oddzielne dla każdego państwa drzewka technologiczne, uzyskujemy wraz z postępami rozgrywki i zdobywaniem doświadczenia. Ponadto, za zarabiane podczas zabawy kredyty możemy kupować szereg ulepszeń, obejmujących np. silnik, wieżyczkę, zawieszenie, działo oraz system radiowy. Co ciekawe, większość z nich ma swoje historyczne uzasadnienie – istniały jako prototypy lub zostały wprowadzone do produkcji. Nabywać możemy także masę przydatnych gadżetów, takich jak kamuflaż, nowoczesne systemy naprowadzania, zestawy naprawcze czy apteczki, za pomocą których możemy leczyć rannych członków załogi. Warto także odnotować, że wraz z postępami rozgrywki doświadczenie zdobywają także nasi czołgiści, co przekłada się na ich wydajność na placu boju.
Tryby gry
World of Tanks oferuje niezwykle szeroką gamę trybów rozgrywki, a wraz z kolejnymi aktualizacjami gry dołączają do nich stopniowo kolejne. Wśród najważniejszych wariantów zabawy wyróżnić należy przede wszystkim bitwę losową, bitwę zespołową, wojnę klanów, natarcie czy tryb twierdzy. W poszczególnych bitwach brać mogą udział dwa 30-osobowe zespoły, które dodatkowo mogą być podzielone na 2- lub 3-osobowe plutony. Nie można również nie wspomnieć o kampaniach fabularnych, które możemy przechodzić w trybie kooperacji ze znajomym. Jak na rasową grę sieciową przystało, w World of Tanks nie zabrakło także możliwości stworzenia bądź dołączenia do klanu (max. 100 graczy) oraz międzyklanowej rywalizacji o zdobyte tereny na mapie świata.
Kwestie techniczne
World of Tanks wykorzystuje możliwości silnika BigWorld Technology, zmodyfikowanego na potrzeby produkcji przez studio Wargaming.net. Dzięki wysokiej jakości oprawie graficznej oraz oparciu rozgrywki na mechanice symulatora, podczas zabawy możemy poczuć się jak prawdziwy dowódca czołgu. Na wyróżnienie zasługuje także zastosowany w grze, zaawansowany model zniszczeń. Zależy on od wielu czynników, takich jak kąt uderzenia pocisku, grubość pancerza itp., a obliczanie możliwości penetracji, uszkodzeń poszczególnych modułów oraz obrażeń odnoszonych przez załogę zachodzi przy wykorzystaniu wartości procentowych.
Tekst składa się z części: ogólne ,czołgi, rozgrywka
OGÓLNE
Do jakiego gatunku gier zalicza się World of Tanks?World of Tanks jest mieszanką wielu gatunków. Przede wszystkim jest to MMO (massive multiplayer online). Poza tym są w niej elementy strzelanek, strategii czasu rzeczywistego, role-playing i symulatora.
CZOŁGI

Ile jest odwzorowanych czołgów w grze? Czy ta liczba się powiększy? Aktualnie w grze znajduje się ponad 100 pojazdów radzieckich, niemieckich i amerykańskich. Liczba ta zwiększy się wraz z wprowadzeniem kolejnych wozów tych nacji. W dalszych planach jest wprowadzenie do gry czołgów francuskich, angielskich i japońskich.

Jakiego rodzaju pojazdy spotyka się w grze? World of Tanks oferuje do zabawy pojazdy opancerzone projektowane i/lub produkowane, począwszy od wczesnych lat 30 XX wieku, aż po Wojnę Koreańską. Gracze mogą wybierać spośród czołgów lekkich, średnich i ciężkich. Mają także do dyspozycji niszczyciele czołgów i artylerię samobieżną dalekiego zasięgu. Oprócz wozów produkowanych seryjnie, fani spotkają także te, które istniały tylko w formie projektu lub prototypu, np. amerykański T1E2, radziecki IS-7 czy niemiecka seria E.

Jaką rolę w grze pełnią niszczyciele czołgów i dalekosiężna artyleria? Zupełnie jak w rzeczywistych bitwach toczonych podczas II Wojny Światowej, pojazdy te są nieocenione. Niszczyciele czołgów to idealna broń defensywna. Uzbrojone w potężne i celne działa, ciężkie do wykrycia idealnie sprawują się podczas zasadzek i pojedynków na większe odległości. Mają też i swoje wady - nie grzeszą dużą manewrowością, ich pancerz (zwłaszcza boczny i tylny) jest bardzo cienki. Jeśli tylko sprytny, zwrotny przeciwnik przedostanie się w pobliże niszczyciela to sprawi mu bardzo dużo kłopotów. Artyleria ma jeszcze inne zadania. Kluczem jest współpraca z czołgami lekkimi, które prowadząc zwiad wykrywają dla niej cele. Uzbrojona w ciężkie działo, często jest w stanie jednym pociskiem zniszczyć wrogi pojazd. Z drugiej strony - artyleria jest jeszcze bardziej bezradna niż niszczyciele, gdy wróg się zbliży.

Co jest głównym zadaniem dla lekkich czołgów? Przede wszystkim czołgi lekkie są niezastąpionymi zwiadowcami. Z łatwością są w stanie znaleźć i zaatakować nieprzyjacielską artylerię. Wysoka manewrowość ułatwia wynajdowanie nieprzyjacielskich pojazdów, ułatwiając drużynie ich pokonanie. Są także wyśmienitą bronią do powstrzymania wrogich czołgów lekkich.

ROZGRYWKA

Jak bardzo realistyczny jest WoT? Gra balansuje pomiędzy realizmem a grywalnością. World of Tanks nie jest pełnoprawnym symulatorem - gracz nie musi spędzać wielu godzin opanowując sterowanie. Główny nacisk jest położony na wypracowanie i używanie właściwej taktyki oraz umiejętność współpracy z zespołem.

Czy pojazdy w grze zachowują się dokładnie tak jak ich rzeczywiste pierwowzory? Zarówno wygląd, jaki parametry czołgów zostały odwzorowane tak dokładnie, jak to możliwe. Szybkostrzelność dział odpowiada tym osiąganym na prawdziwych poligonach. Strzelając w ruchu należy liczyć się z rozrzutem - im szybciej czołg się porusza, tym większa będzie szansa na pudło. Ilość i rozmieszczenie amunicji jest dokładnie takie samo jak w realnych czołgach. Podobnie ma się sprawa z pozostałymi parametrami.

Jak długo trwa bitwa? Bitwy trwają zazwyczaj od pięciu minut do kwadransa. Jeśli po upływie 15 minut po obu stronach są sprawne czołgi i żadna baza nie została zdobyta, rozgrywka kończy się remisem.

Czy do dyspozycji nowych graczy został oddany jakiś trening, który mogą samodzielnie rozegrać? Taki tryb powstanie. Aktualnie nowicjusze trafiają do bitew, w których udział biorą tylko czołgi pierwszego i drugiego poziomu. Dzięki temu mogą w miarę spokojnie przyzwyczaić się do dynamiki rozgrywki. Wszelkiego rodzaju tryby treningowe będą dostępne tylko online.

W jaki sposób kontroluje sie pojazdy? Jakie są dostępne ustawienia kamery? Najczęściej używanym jest rzut kamery z perspektywy trzeciej osoby. Można go w pewnym stopniu oddalać oraz w pełni dowolnie obracać. Ponadto jest także widok snajperski dla czołgów i widok z lotu ptaka dla artylerii. Pojazdem steruje się, używając najpopularniejszych klawiszy, czyli W,S,A,D + myszka. Dodatkowo można sobie ustalić prędkość czołgu używając klawiszy “R” i “F”, dzięki czemu nie musimy cały czas trzymać wciśniętego “W” czy “S”.

Czy w World of Tanks istnieje automatyczne celowanie? Jak najbardziej, wystarczy wycelować w przeciwnika i nacisnąć prawy przycisk myszy - lufa działa będzie automatycznie podążała za celem. Z drugiej strony uniemożliwia to wycelowanie w jakiś określony punkt wrogiego pojazdu .

Czy kamuflaż jest odwzorowany? Każdy pojazd ma przydzieloną wartość określającą, jak blisko należy do niego podjechać, aby móc go wykryć. Kamuflaż może być wsparty ukrywaniem się między drzewami lub krzewami. Wraz z poruszaniem się i/lub strzelaniem, kamuflaż staje się mniej efektywny.

Czy będzie wprowadzone wsparcie artylerii spoza mapy? W jaki sposób będzie to kontrolowane? Planowana jest możliwość wezwania wsparcia artylerii spoza mapy, ale będzie to ograniczone: tylko raz na bitwę i to tylko podczas Clan Wars. Dowódca zespołu może poprosić o wsparcie skierowane na jeden z sektorów, na jakie zostały podzielone mapy. Oczywiście będzie to wymagało zużycia pewnych surowców.

Czy są bitwy, w których czołgi są dzielone według narodowości? Standardowo w bitwach biorą udział czołgi różnych nacji. Przed bitwą gra podzieli graczy losowo, opierając się na rodzajach pojazdów i ich poziomach, dążąc do zrównoważenia szans obu drużyn. Planowane są specjalne wydarzenia, mające odwzorować historyczne potyczki, np. starcia pod Prochorówką pomiędzy Rosjanami i Niemcami.

Czy w grze są odwzorowane karabiny maszynowe? Czołgi są w nie wyposażone, ale dopóki do rozgrywek nie będzie wprowadzona piechota, nie ma potrzeby ich używania. Nawet najsilniejszy karabin maszynowy nie jest w stanie przebić pancerza czołgu. Piechota zostanie wprowadzona w późniejszym terminie.

Jakie rodzaje amunicji są dostępne? W zależności od typu działa, gracz ma do dyspozycji pociski: przeciwpancerne, odłamkowo-burzące, kumulacyjne i podkalibrowe.

Co z taranowaniem? Obok ostrzelania przeciwnika, taranowanie jest kolejnym sposobem pokonania wroga. Efekt taranowania zależy od czołgów, ich masy, prędkości oraz miejsca, w które skierowane było uderzenie. Najczęściej spotyka się czołgi ciężkie taranujące lżejszych przeciwników - efekty dla ich ofiar są dewastujące. Z drugiej strony, jeśli uda nam się zniszczyć gąsienice przeciwnika, będzie on stanowił łatwy cel dla naszych kolegów.

Gdy mój czołg zostanie już zniszczony, to mogę dowolnie się rozglądać po polu bitwy? Można wtedy przełączyć widok na kamerę śledzącą poczynania członków zespołu pozostających przy życiu.
Tekst składa się z 7 części: mapy ,rozwój w grze ,finanse clan wars
MAPY

Jakie są wymiary standardowego pola bitwy? I z czego one wynikają? Aktualnie mapy odzwierciedlają około 1km² terenu, trochę mniej jeżeli mapa zawiera duże ilości budynków czy innych obiektów krajobrazu. Dzięki temu członkowie drużyn nie mają poczucia zagubienia, a z drugiej strony pozostawione jest wystarczająco dużo przestrzeni na manewrowanie pojazdami, zastawianie pułapek czy flankowanie przeciwnika. Ogólna zasada jest prosta - im więcej otwartej przestrzeni, tym mapa może być większa [ze względów optymalizacyjnych – dop.kc]. Przykładowo mapy przedstawiające pola bitew w Afryce północnej mogą obejmować nawet 25 km² terenu.

Czy obiekty obecne na mapie można zniszczyć? W jaki sposób wpływa to na bitwę? Bardzo dużo elementów środowiska może zostać zniszczonych, co ma swoje dobre i złe strony. Można “wywiercić” sobie dziury w ścianie budynku i używać ich jako strzelnic. Z kolei budynek, za którym się chowamy przed przeciwnikiem, może znienacka runąć w gruzy wystawiając nas na ostrzał.

Czy jest planowane odzwierciedlenie różnych pór roku, dnia czy warunków pogodowych? Odzwierciedlenie pór roku pojawia się już powoli w grze i będzie to rozwijane. Zostaną wprowadzone bitwy nocne lub odbywające się przy ograniczonej widoczności (mgła, deszcz) - w takich warunkach przeciwnika będzie się szukać praktycznie po omacku.

ROZWÓJ W GRZE

Czym jest drzewko technologiczne? Wszystkie pojazdy w World of Tanks podzielone są według kraju pochodzenia czy oraz ich przeznaczenia. Każda z nacji posiada własne drzewko rozwoju, zaczynając od najlżejszych/najsłabszych czołgów i sięgając do najpotężniejszych. Aby zdobyć wymarzony czołg, gracz musi wspinać co raz wyżej w obrębie danego drzewka.

W jaki sposób ulepsza się czołg? W którym momencie uzyskuje się dostęp do lepszego pojazdu? Czy jak się rozmyślę, to mogę wybrać inną drogę rozwoju? Dostępność ulepszeń wynika z danego drzewka technologicznego. Gracz zaczyna z najlżejszym/najtańszym czołgiem i staczając kolejne bitwy zdobywa punkty doświadczenia. Punkty te można przeznaczyć na wynalezienie ulepszonego wyposażenia czołgu. W momencie, gdy wszystkie moduły wymagane do lepszego czołgu zostały wynalezione, zostanie on odblokowany do badań. Jeżeli w jakimś momencie gracz stwierdzi, że dany rodzaj czołgów mu nie odpowiada, zawsze może wybrać inną rodzinę pojazdów, choć wymaga to najczęściej cofnięcia się o kilka poziomów w drzewku technologicznym.

Czy do czołgów są przypisane załogi? Każdy czołg ma swoją załogę i każdy z czołgistów ma swoje umiejętności wpływające na charakterystykę pojazdu np. celowniczy - weteran będzie strzelał celniej i częściej uzyskiwał trafienia krytyczne. Liczebność załogi zależy od typu pojazdu. Czołgiści zdobywają umiejętności stosunkowo szybko, więc w momencie osiągnięcia szczytu drzewka technologicznego gracz posiada kilka doświadczonych załóg.

Czy można posiadać więcej niż jeden czołg? Garaż gracza ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić 5 pojazdów jednocześnie (mogą one pochodzić z różnych nacji). Ponadto jest możliwość rozbudowy garażu [za opłatę w złocie – dop.kc].

FINANSE

Jak wygląda system płatności w World of Tanks? W grze występują dwie waluty - kredyty (zdobywane przez graczy w bitwach) i złoto (kupowane za realne pieniądze). Dzięki złotu można odblokować dodatkowe bonusy, które jednakże nie mają większego wpływu na rozgrywkę, nie dając ich posiadaczowi zdecydowanej przewagi.

Czy zespół przegrywający także otrzymuje kredyty? Przegrani także dostają kredyty, ale mniej niż zespół zwycięski.

Czy będzie możliwość handlu między graczami? Gracze będą w stanie handlować między sobą zarówno czołgami, jak i ich wyposażeniem (działami, silnikami, amunicją itp.). Płatność będzie mogła dokonywać się zarówno w kredytach, jak i w złocie.

Czy są aukcje czołgów? Czy mają one jakikolwiek sens, skoro w sklepie w grze można zarówno kupić, jak i sprzedać czołg? Jak najbardziej mają sens - sprzedając czołg do sklepu otrzyma się znacznie mniej kredytów niż wydało na jego zakup. Wprowadzenie systemu aukcyjnego będzie korzystne zarówno dla sprzedających, jak i ewentualnych kupców. Jeżeli dojdą do porozumienia, to pierwszy odzyska więcej pieniędzy, a drugi zapłaci mniej, niż musiałby wydać w sklepie.

CLAN WARS

Czy w grze istnieją klany? Tak, każdy z nich może skupiać do 100 graczy.

Jakiego rodzaju rozgrywki między klanami będą dostępne w grze? Bitwy rankingowe, turnieje międzyklanowe i oczywiście Clan Wars - mapa świata podzielona na setki prowincji o które walczą klany.

Jak dokładnie wyglądają Clan Wars? Mapa świata podzielona została na prowincje. Aby zaistnieć w Clan Wars klan musi zdobyć jedną z prowincji granicznych. Jeśli atakowana prowincja nie należy do nikogo, dostaje się ją “za darmo” - w innym przypadku trzeba o nią walczyć.

Czy zdobyte prowincje zaopatrują klany w zasoby? Prowincje z punktu widzenia ekonomii dzielą się na kilka typów - od podstawowych po “stolice”. Podstawowa prowincja będzie zaopatrywała klan w kredyty, podczas gdy kluczowe krainy (takie jak stolice) będą dostarczały złoto. Obok dopływu gotówki odwzorowany jest także przemysł. Klany będą mogły w swoich prowincjach wznosić fabryki, które z czasem zaczną produkować czołgi, moduły czy amunicję.

W jaki sposób dochodzi do starć w ramach Clan Wars? Każdy klan dysponuje na mapie pulą żetonów, gdzie każdy żeton odzwierciedla gracza należącego do klanu. Przesuwając żetony, wskazuje się na chęć ataku na daną prowincję. Jeśli należy ona do innego klanu lub ktoś inny także zadeklarował atak na tą prowincję, dochodzi do bitwy. Dowódca klanu może tylko raz dziennie wydać rozkaz do ataku.
10 grzechów głównych graczy w World of Tanks (V1)
Drogi graczu:

Jeśli jesteś czerwony – wkuj to na blachę jak mantrę i powieś na monitorze.

Jeśli jesteś żółty – to dla Ciebie duży zasób wiedzy.

Jeśli jesteś niebieski – przeczytaj, czasem przydaje się utrwalić znane reguły.

Jeśli jesteś fioletowy – usiądź. Otrzyj łzę. Tak, są ludzie którym trzeba takie rzeczy tłumaczyć.

Postanowiłem napisać taki mały, skondensowany poradnik. Zasięgnąłem opinii paru dobrych graczy, dodałem nieco własnych doświadczeń.

Po co?

Bo lubię wygrywać. Bo mam nadzieję że magia Wielkiego Białoruskiego Randomizera będzie rzucała czytelników tego artykułu tylko do mojego zespołu.

Czemu jeszcze?

Bo nie znoszę, gdy idę się odprężyć paroma bitwami na randomie a kończę uwalony po uszy przecierem pomidorowym bo moja drużyna znowu dała się zmielić 15:0 a czterech moich towarzyszy broni nawet nie oddało strzału. Znacie to? Aż za dobrze? Zapiszcie linka i przekazujcie dalej.

A jeszcze czemu?

Bo jestem pasjonatem i wiem, ze większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

1. Leming train.

Najbardziej banalna i najbardziej niszczycielska w skutkach. Cała drużyna jedzie jedną stroną mapy, jednym przejazdem… Nikt się nie rozejrzy, nikt nie spojrzy na mapę taktyczną. To się może zdarzyć na każdej mapie – od El Haluf po Himmelsdorf. Obserwujcie mapę! Jeśli jesteś na Lakeville i widzisz, że wszyscy pojechali w miasto – jedź na łączkę! Postaraj się zwrócić uwagę drużyny przez rozkazy i komunikaty chatu. Trzeba im przypomnieć, że nie można olewać całkowicie jednej strony, że siły muszą się rozkładać przynajmniej „mniej więcej” równomiernie. Bez tego może się okazać, że siedzicie w 13 czołgów w mieście, przeszkadzacie sobie nawzajem, a wroga drużyna właśnie przejmuje wam bazę i ma przy okazji świetne bicie na was gdy będziecie w popłochu wracać żeby zbijać capa. Właśnie zrobiliście im prezent ze swojego HP.

2. Analny Def.

Na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje w której pasywny def osadzony głęboko w d**** – tfu, tzn. zaraz obok bazy – może przynieść drużynie zwycięstwo. Przeważnie pasywny def własnej bazy, zwłaszcza przez niszczarki, kończy się tylko tym że drużynie brakuje ich siły rażenia w starciach na mapie. Nie ma tego damage’a który zadałyby niszczarki grając z drugiej lub trzeciej linii – a to często przesądza o wyniku starcia. A potem, gdy resztę drużyny rozwalą – to i tak polegniecie w ciągu sekund, bo żadna niszczarka nie da sobie samodzielnie rady w starciu z trzema czołgami. A nie będziecie już mieli tej ochrony, jaką dają wam koledzy z drużyny.

3. Zwiadowca – Kamikaze.

Czasem to kwestia braku umiejętności, czasem „stylu” który widać u wielbicieli lajtów. Szybki, szalony (żeby nie powiedzieć kretyński) rajd Pz. I C – podświetlenie paru czołgów i jeszcze szybszy zgon od strzała jakiegoś ciężara. Mija 15 sekund. W tym czasie ciężkie czołgi i niszczarki z Twojej drużyny nie zdążyły jeszcze nawet podjechać na pozycje by wykorzystać Twoje spoty – a one już gasną. Twój wkład w bitwę się kończy i jest przyzerowy. A przecież wasz zwiad i wasze podświetlenia są cholernie ważne dla całej drużyny! Zatem co robić? Przede wszystkim – uczyć się map i poznawać je! Jest mnóstwo poradników, które pokażą początkującym dobre pozycje do pasywnego spota, sposoby na aktywny spot – coś, co pozwoli wam dotrwać do końca bitwy w stanie jak najmniej uszkodzonym. Jeśli jesteście nowi i nie umiecie jeszcze grać na lajtach – waszym głównym i najważniejszym priorytetem jest PRZEŻYĆ a dopiero w dalszej kolejności przydać się drużynie. A pamiętajcie – wasz spot nie jest aż tak ważny na początku bitwy, gdzie i tak prędzej czy później ludzie na siebie wpadną. Jest dużo ważniejszy pod koniec bitwy – gdy po obu stronach zostało po pięć czołgów, które zaczynają się chować i kluczyć, a każde podświetlenie jest wtedy na wagę złota. I co równie ważne – szybki czołg lekki mający 700-800HP pod koniec bitwy, gdy wrogiej drużynie zostało parę pojazdów „na dobicie” to potęga i często kluczowy element zwycięstwa.

4. Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem…

To błąd polegający na olewaniu minimapy. Gratuluję! Właśnie przeoczyłeś moment przełamania linii obrony swojej drużyny tuż obok Ciebie, bo liczyłeś gołębie na mapie! Właśnie udało Ci się przeoczyć fakt, że wroga drużyna zrobiła „lemingtrain”! Mogłeś wyjechać na nich z flanki, mieć piękne, odkryte pole bicia… Albo mogłeś ruszyć przed siebie – wyrżnąć arty i uderzyć na resztę od tyłu… Ale nie, nie spojrzałeś. Bo nie. Minimapa to świetne narzędzie, które informuje was jak wygląda sytuacja na pozostałych „frontach” danej bitwy, jaka jest sytuacja drużyny, czy zmienić pozycję i podjechać do przodu – czy przeciwnie, zatrzymać się za osłoną i poczekać na kamo, bo wrogowie sami za chwilę podjadą…

5. Granie artą.

To dyskusyjne, ale spójrzcie – arta wali z góry (tzw. gówno z nieba), nie ma udziału w taktycznej rozgrywce między drużynami. Wkurza tylko obie strony – własną bo przeważnie nie „ratuje dupę” tylko „kradnie damage”. Wroga – bo krzyżuje plany i bije z góry, będąc poza zasięgiem widzenia, strzału, czegokolwiek. Jakie mielibyśmy fantastyczne bitwy, gdyby nikt nie grał artami? Nikt by się nie obrażał, nikt by nie produkował tysięcy podpowiedzi w chat, nikt nie zebrałby buły za 1500hp nie wiadomo skąd. Wszyscy skupiliby się na grze. Nie popełniajcie najbardziej podstawowego błędu w WoT – nie grajcie na arcie!
10 grzechów głównych graczy w World of Tanks (V2)
6. Nieznajomość czołgów.

To, że wiesz ile ma HP, jaką ma armatę i jak szybko jeździ dany czołg – to jeszcze nie jest znajomość czołgu. Jeśli wyjeżdża Ci pod lufę, a Ty nie wiesz gdzie strzelać żeby go przebić, zadać maksymalne uszkodzenia, wysadzić ammoracka, podpalić, zabić kierowcę… To to jest właśnie nieznajomość czołgu. Jeśli nie potrafisz zgrać wyjazdów zza osłony z czasem przeładowania u wroga – to to jest właśnie nieznajomość czołgu. Czołgiści – zapoznanie się ze słabymi miejscami czołgu to 5-10 minut, nie więcej. Nie bądźcie goldziarzami, który po pierwszym dingnięciu walą z golda.

7. Kątowanie. Brak kątowania.

To ciąg dalszy nieznajomości czołgów ale zasługuje na osobne wyróżnienie. Rzecz w tym, że:

a) Sam nie kątujesz i przez to giniesz w ciągu pierwszych trzech minut.

b) Strzelasz po mocno skątowanych burtach gości którzy wiedzą jak grać licząc, że przebijesz. To tak nie działa. Musisz wiedzieć kilka rzeczy – bok wystawiony pod kątem prostym to zawsze zgon. Zwłaszcza na francuzach. Polecamy tylko jeśli lubisz dźwięk i widok eksplodującego ammoracka. Po drugie – musisz znać czołg którym jeździsz i czołg do którego strzelasz. Którym czołgiem grać na wieżę, którym grać na przód, którym możesz sobie pozwolić na agresywniejsze wyjeżdżanie ryzykując trafienie w bok, a którym kategorycznie tego unikać i tak dalej. Musisz wiedzieć gdzie strzelać, zwłaszcza czołgów na wyższych tierach niż Twój – w który wizjer ładować buły, czy warto strzelać w dolną płytę pancerza, w miejsce kierowcy, czy przebijesz bok… Czy przewaga jest taka, żeby po prostu załadować goldowe ammo. Musisz to ocenić w ciągu sekundy, żeby nie marnować czasu i nie ryzykować w starciu z potężniejszym przeciwnikiem, że Cię zdmuchnie.

8. Tylko rosół.

Wiecie, jak jest. Są tysiące zup, ale Marian jada jedynie rosół. Innych zup nie jada, bo nie wie czy mu będą smakować. Tak samo w WoT – stosowanie jednej i tej samej taktyki niezależnie od tego jaki pojazd się wybrało i na jaką mapę się trafiło to głupota. To wyrzekanie się od wykorzystywania mocnych punktów swojego czołgu, od korzystania z przewagi jaką dają konkretne miejsca na mapach. Jeśli widzisz gościa, który jedzie ciężarem i gra jak średni, albo lekkim staje w miejscu dobrym dla niszczarki i campuje – podrzuć mu jakiś poradnik z yt dla danej mapy, niech nie robi głupot. Każda czołg ma różne taktyki które można z powodzeniem stosować – różne dla każdej mapy, dla każdej bazy, różne nawet dla etapu bitwy. Jeśli sami ich nie rozgryźliście – czytajcie i oglądajcie info w necie!

9. Bić fioleta!

Nie raz i nie dwa widziałem, jak czerwony który liznął widać nieco obycia z grą rzucał się bezmyślnie na niebieskich lub fioletowych graczy. Nie wiem o co chodzi, czy to jakiś rodzaj „dumy” – że dwa razy strzeliłem we fioleta i poległem? Nie rozumiem, ale jest to narażanie swojej drużyny na przegraną i nie róbcie tego. Żaden fiolet nie ma szans ze zgranym zespołem, więc nie osłabiajcie i dezorientujcie swojego zespołu. To żadne osiągnięcie wsadzić fioletowi dwie pestki i wrócić do garażu. Zadacie komuś kilkanaście w porywach do kilkudziesięciu procent HP – a pozbawicie swoją drużynę czołgu i związanej z nim siły rażenia. Jeśli koniecznie chcecie ich rozwalić – zróbcie to z głową. Taktycznie. Wciągnijcie w zasadzkę, objedźcie, przechytrzcie. Osłabcie ich drużyny, żeby uzyskać przewagę liczebną. Ale bez kozaczenia.

10. Olewanie składu przeciwnej drużyny.

Gdy już tyka licznik do rozpoczęcia bitwy poświęć te kilkanaście sekund. Zobacz w jakim rozstawieniu gra przeciwna drużyna, ile ma ciężarów, medów, lajtów, niszczarek i art. Czy ich czołgi są bardziej mobilne, czy lepiej opancerzone? Kto może być najgroźniejszym przeciwnikiem bo ma np. dużą ilość bitew i niezłe staty, czy nie ma w tamtej drużynie klanowych plutonów, czy po prostu plutonów. Możesz sobie stworzyć przykładowe scenariusze bitwy, stosować wizualizacje, rób co chcesz – skoncentruj się na grze już teraz, nie marnuj czasu swojego i innych. Sprawdzaj rozstawienie nie tylko na początku bitwy – ale też w trakcie. Obserwuj ile i jakich pojazdów pozostało wrogowi, to może podpowiedzieć Ci najlepszą taktykę a w niektórych wypadkach nawet pomóc zaskoczyć wrogie pojazdy. Jak? Jeśli wiesz, że ostatnim pojazdem we wrogiej drużynie jest niszczarka i znasz dobre spoty dla niszczarek – może uda Ci się do nich podjechać niezauważonym? W ten sposób wracamy do punktu wyjścia, zasady podstawowej, czyli…

UCZCIE SIĘ!
World of Tanks - porady ogólne
Pamiętajcie, że WoT to całkowicie darmowa gra, a wszelkie zakupy są opcjonalne. Jeżeli więc zamierzasz przeznaczyć prawdziwe pieniądze na grę, warto zainwestować w Konto Premium, które znacząco zwiększa liczbę zarabianych kredytów i zdobywanego doświadczenia. Nie jest to żadna forma pay-to-win, a jedynie boost do poświęconego czasu na grę, którego obecnie i tak każdy ma za mało.
Decydując się na zakup czołgu Premium, upewnijcie się, że czujecie cię się dobrze w danej klasie. Czołgi Premium mają to do siebie, że z definicji są gorszym odpowiednikiem swoich drzewkowych braci. Posiadają jednak sporo zalet, jak bonus do zarabiania oraz możliwość szkolenia załóg z innych czołgów tego samego typu. Jest to jednak drogi wydatek, dlatego też warto przemyśleć zakup dwa razy.
Zacznijcie zgłębiać wiedzę na temat podstawowych mechanik rozgrywki, takich jak kąty, zasięg widzenia, kamuflaż, słabe punkty czołgów czy ról poszczególnych rodzajów maszyn. Znajomość tych aspektów bardzo mocno przyczyni się do Waszych wyników na polu walki
Jeżeli odblokujecie wszystkie możliwe podzespoły w danym pojeździe oraz możliwość kupienia wyższego tieru, a z jakiegoś powodu zechcecie zachować obecny czołg w garażu (np. dlatego, że dobrze Wam służy), pamiętajcie o zaznaczeniu opcji „Przyspieszone szkolenie załogi”. Dzięki temu całe zdobywanie doświadczenie na tym pojeździe będzie przeznaczane na ulepszanie atutów i umiejętności Waszych załogantów, a to przełoży się na lepszy styl gry.Nie wahajcie się eksperymentować z amunicją. Każde działo posiada różne parametry i często może Was zaskoczyć, jak skuteczne są np. pociski odłamkowo-burzące na brytyjskich armatach.
Jeżeli chcecie poświęcić więcej czasu grze, zastanówcie się nad dołączeniem do jakiegoś klanu. Grając bitwy drużynowe, macie możliwość zdobyć nagród oraz waluty. Dodatkowo na pewno spotkacie wiele ciekawych osób, z którymi zawrzecie przyjaźnie na całe życie.
Jeżeli szukacie źródła wiedzy na temat gry, zacznijcie od przejrzenia oficjalnego forum. Pozwoli Wam to na uzyskanie podstawowych informacji zarówno o rozgrywce, jak i o samych pojazdach. Dobrym źródłem są również kanały youtube'owe oraz konta streamerów. Społeczność WoT jest ogromna!
Czołgi do zarabiania | Ekonomia w grze | World of Tanks
W życiu każdego gracza World of Tanks prędzej czy później przychodzi moment, że zaczyna brakować nam kredytów. Staje nam wówczas przed oczami pytanie "jak to zrobić, by zarobić, ale się nie narobić?" Czołgi standardowe Czołgi Premium Promocje na sprzęt Dla dużej części graczy, tempo zdobywania kredytów normalnym sposobem będzie zbyt powolne i zdecydują się na wydanie kilku złotówek. Pierwszą rzeczą jaką powinni zrobić jest zatem zakup konta premium. Im dłuższy abonament wykupimy tym niższa jest jego cena. Dzięki koncie premium otrzymujemy 50% bonus do zarobków, więc gra nawet nieopłacalnymi do tej pory czołgami skutkować będzie niewielkim przychodem gotówki. W World of Tanks występują także specjalne pojazdy premium, które możemy kupić za realne pieniądze, a które to mają dodatkowy i stały bonus do zarabianych kredytów. Amunicja oraz naprawa tych pojazdów jest generalnie znacznie tańsza niż w przypadku zwyczajnych czołgów, nie musimy również odkrywać w ich wypadku żadnych modułów - wszystko mamy podane na tacy. Kupno tanka "premki" będzie zatem wybawieniem dla zarówno słabszych graczy, którzy nie dadzą rady lub nie chce im się farmić kredytów za pomocą pojazdów z drzewek technologicznych, jak i dla bardziej obeznanych z grą playerów, którzy potrzebują ciągłego napływu pieniędzy, by utrzymać swoje topowe maszyny na chodzie. Przedstawiam również mój subiektywny ranking 5 najlepszych czołgów do zarabiania - standardowych, jak i premium.
Czołgi standardowe
Większość graczy nie chce wydawać w Word of Tanks realnych pieniędzy. Niestety na wysokich tierach praktycznie każda bitwa kończy się utratą jakieś puli kredytów. Zmuszeni jesteśmy do powrotu niżej i grania na niskopoziomowych maszynach aby zarobić na pociski oraz naprawy. Jakimi więc pojazdami najlepiej grać, aby dobrze zarobić bez konta oraz czołgów premium?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że najbardziej opłaca się grać na czołgach V-VI poziomu, mniejsze znaczenie ma to jaki konkretnie model wybierzemy. Ważne jest aby był to pojazd którym przyjemnie się nam gra oraz osiągamy w miarę dobre wyniki. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że nawet przy dobrej bitwie zarobki nie będą oszałamiające. Przy sromotnej porażce powinniśmy wyjść na lekkim plusie, przy średniej bitwie i kilku fragach, zarobić powinniśmy na czysto 10-15 tysięcy. Dobre bitwy z dużą ilością obrażeń oraz kilkoma zniszczonymi czołgami wynagrodzą nas od 20 do 30 tysięcy kredytów.

Generalnie najbardziej powinniśmy skupić się na tym, by pojazd którym zamierzamy farmić kredyty, odpowiadał po prostu naszemu stylowi gry i byśmy czuli się w nim pewni swoich sił i umiejętności. Koszty obsługi pojazdu na poziomach 5 i 6 w większości przypadków będą dla nas nieodczuwalne - właśnie dlatego są to najlepsze tiery do zarabiania. Zasada jest jedna - im więcej obrażeń zadamy (i przyczynimy się tym walnie do zwycięstwa), tym większy nasz zysk. Oczywiście nie jest to jedyny sposób: spottowanie, tankowanie obrażeń, zabójstwa - wszystko to wpłynie w ogólnym rozrachunku na stan naszego konta, ale umówmy się - są to sprawy drugorzędne.

Dla graczy rozpoczynających przygodę z World of Tanks polecam klasyczne "money makery" rodem jeszcze z zamkniętej bety i utrzymujących miejsca na szczycie aż do dziś: radziecki KV-1 czyli naprawdę masywna i wybaczająca wiele maszyna oraz niemiecki Pz. IV H, który także i mnie dostarczył milionów kredytów. Czołgi bardziej skomplikowane w obsłudze, ale jednocześnie pozwalające nam na kręcenie większych ilości DMG'u to m.in. T-34/Type T-34; T67 (zwłaszcza on); T-34-85; Hellcat; Churchill I; dla bardziej zadziornych i masochistów - BDR G1B; T1 Heavy/M6. Dla każdego na pewno coś się znajdzie - zdobycie pojazdu V lub VI tieru nie jest sprawą czasochłonną, więc jeśli zamierzamy spędzić w WoT trochę czasu, możemy tak naprawdę zbadać każdy z nich i któryś musi nam przypaść do gustu. Kto wie, być może któryś zostanie z nami na zawsze zostając naszym ulubionym i głównym zdobywcą "kredek"!

Czołgi Premium
Wielu doświadczonych graczy uznaje za najlepszy pojazd do zarabiania niemiecki niszczyciel czołgów Jagdtiger 8,8 cm. Posiada on świetny pancerz przedni, szybkostrzelne, celne działo oraz bardzo tanią amunicję. Godnym wspomnienia niszczycielem jest także inny niemiecki tank - Skorpion G. - jeden z przedstawicieli glass-cannonów (szklanych dział czyli pojazdów bez pancerza). Charakteryzuje go ogromna (jak na czołg premium) penetracja i bardzo wysoki współczynnik kamuflażu - jest to maszyna typowo kamperska i prawdopodobnie jedna z najznakomitszych w zdobywaniu kredytów. Niestety, nie każdemu gra TD-kiem odpowiada.

Najlepszym wyjściem będzie wtedy wybór jednego z ciężkich czołgów VII lub VIII poziomu. Może to być niemiecki Lowe, amerykański T34, francuski FCM 50t, chiński T-34-3 lub 112. Każdy z tych pojazdów będzie równie dobry, należy kierować się przede wszystkich preferowanym stylem gry. Wszystkie wymienione czołgi posiadają swoje zalety oraz wady, ale jedno jest niezmienne - świetnie zarabiają.

Nie każdego jednak stać aby wydać około 150-200zł na jeden pojazd w grze. Mniej zamożni gracze powinni zdecydować się na rosyjski czołg ciężki Churchill III - świetnie opancerzony, posiada szybkostrzelne działo oraz praktycznie zawsze wyrzuca go na samej górze listy. Kosztuje on około 30zł, gdy kupimy go w oficjalnym sklepie Wargamingu. Jest co prawda powolny oraz wymaga przyzwyczajenia, ale za taką cenę nie ma lepszego czołgu premium.

Odrobinę droższy od Churchilla będzie natomiast niemiecki Dicker Max, zdobyć go możemy za cenę około 50-60zł i również sprawdzi się wyśmienicie w farmieniu kredytów. Gruby Max zadaje naprawdę solidne obrażenia, jest bardzo sprawny i dynamiczny (wbrew nazwie) i banalnie jest go schować w "krzaczku".

Promocje na sprzęt
Często zdarza się, że producenci World of Tanks organizują promocje podczas których wszystkie moduły dodatkowe i materiały eksploatacyjne (gaśnice, zestawy naprawcze, apteczki) są aż o 50% tańsze! Jeśli tylko posiadasz odpowiednie środki, warto będzie je zainwestować w lepszą przyszłość i zakupić np. po jednej sztuce z następujących modułów:

siatka maskująca: po trzech sekundach od zatrzymania zwiększa maskowanie, pierwsza z uwagi na cenę - 50 000 kredytów w promocji.
skrzynka naprawcza: +25% do szybkości naprawy - 250 000 w promocji.
lorneta polowa: +25% do zasięgu widzenia - 250 000 w promocji.
Wyżej wymienione przedmioty mają jedną istotną zaletę. Można je montować i demontować na dowolnych czołgach. Pozostałe wyposażenie też może być demontowane, lecz każdorazowo kosztuje to 10 golda. Mając siatkę, skrzynkę i lornetkę, grając każdym nowym czołgiem po prostu przekładasz za darmo to jakże przydatne wyposażenie, zwiększając swoje szanse na wygraną.
proste zasady które zrobią z ciebie czołgistę (V1)
1. Jasno sprecyzowane priorytety
Jeszcze zanim zaczniesz grać, zastanów się, jaki jest podstawowy cel. Zdobyć medal? Zniszczyć najwięcej czołgów? Pokazać drużynie, że wszyscy są żałosnymi amatorami? Rzecz jasna nie. Twoim pierwszym zadaniem jest przeżyć. Na niskich poziomach naprawy czołgów nie są drogie i praktycznie zawsze nas na nie stać, jednak kiedy wsiądziemy do jakiejś poważniejszej maszyny, odkryjemy, że koszt zreperowania zniszczonego czołgu przewyższa to, co zarobiliśmy. Dlatego przede wszystkim chrońcie własne siedem liter (P-A-N-C-E-R-Z). Drugi najważniejszy cel? Wygrać jako drużyna. To się po prostu bardziej opłaca (mówię o zarobkach w doświadczeniu i gotówce). Dlatego graj drużynowo, tutaj egoizm na wiele się nie zda, bo na koniec dnia możesz sobie zostać "bohaterem bitwy", zabić połowę graczy przeciwnika, a i tak będziesz przegranym. Jeśli chcesz osiągnąć dobry wynik drużynowy, pamiętaj, by kontrolować przebieg bitwy na minimapie i reaguj, jeśli zauważysz, że ktoś potrzebuje twojej pomocy. Nie lekceważ także roli radiostacji, czasem dobre radio jest warte więcej niż potężna armata.
2. Bitwa zaczyna się jeszcze zanim się zacznie
Na mapę trafiamy zazwyczaj kilkanaście sekund przed rozpoczęciem walki, a jeszcze wcześniej możemy zobaczyć listę uczestników. Wielu lekceważy ten moment, a szkoda. W tym czasie mamy okazję zorientować się, jaki jest balans sił i jakie będzie nasze miejsce w nadchodzącej bitwie.

W grze mamy do dyspozycji czołgi lekkie, średnie i ciężkie, a także niszczyciele czołgów i artylerię samobieżną. Każdy typ pojazdu ma swoje zalety i rolę do odegrania, omówimy je za chwilę w osobnym punkcie. Musimy jednak pamiętać, że nie działamy w próżni. Tym samym wozem będziemy grać zupełnie inaczej, w zależności od naszego miejsca w tabeli. Prosty przykład, stosunkowo łatwy do osiągnięcia/kupienia radziecki czołg ciężki KV-1 może pojawić się na mapie jako najmocniejszy pojazd w drużynie i stać się liderem "grupy szturmowej", a może także wylądować w bitwie z pojazdami siódmego tieru, gdzie będzie odgrywał rolę wsparcia mocniejszych maszyn.

Zwracajcie też uwagę na drużynę przeciwników. Jeśli znajduje się w niej kilka jednostek artylerii, będziecie musieli cały czas szukać odpowiednich osłon, a jeśli "ci źli" mają w składzie kilka niszczycieli czołgów będziesz musiał z góry dopatrywać się w każdych krzakach zasadzki. Wypróbu tę zasadę w praktyce!

3. Zajrzyj swojej maszynie "pod maskę"
O każdym czołgu w tej grze można by napisać osobną książkę. Każdy z nich ma inne uzbrojenie, opancerzenie itd. Warto po kupnie nowego pojazdu dokładnie przejrzeć jego statystyki i wyłapać mocne i słabe strony. Nie damy rady opisać tu wszystkich maszyn, ale póki i tak jesteśmy początkujący, skupmy się najpierw na samych typach pojazdów i ich rolach w bitwie. Bez zrozumienia tego ostatniego nie możemy marzyć o dobrych wynikach.
proste zasady które zrobią z ciebie czołgistę (V2)
4. Chłopie, nie spiesz się
To nie są zawody w łapaniu pcheł na psie, ani "StarCraft II", pośpiech zostaw swoim wrogom, a ty przemyśl każdy ruch i bądź cierpliwy. Dotyczy to zwłaszcza bezpośredniego starcia z wrogiem. Kiedy strzelamy, naszej załodze zajmuje pewną ilość czasu osiągnięcie maksymalnej precyzji. Wokół naszego celownika możecie zauważyć charakterystyczny okrąg, który się zmniejsza, kiedy nie machamy lufą i się nie przemieszczamy, pocisk trafi gdzieś w jego obrębie. Warto być cierpliwym, bo czekanie na przeładowanie armaty po nieudanym strzale to luksus, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić. Odpowiednia celność pozwoli nam uzyskać pewność trafienia, a także wycelować w konkretny punkt czołgu, ale o tym za chwilę.

W grze często spotyka się także walki "przez winkiel". Pomiędzy wami jest zasłona i zarówno ty, jak i twój oponent musicie się wychylić, żeby oddać strzał. W takich sytuacjach także się nie spiesz. Ruch obniża celność, dlatego staraj się wyczekać moment, kiedy wróg będzie schowany, wysuń się, wyceluj w miejsce, w którym się pojawi i czekaj. Wykorzystaj także moment tuż po wrażym strzale. Wróg, który przeładowuje broń nie może się bronić. W jaki sposób możesz wykorzystać ten moment słabości? Wszystko zależy od sytuacji.

Dobra rada, jeśli chcesz się wysunąć zza zasłony i oddać strzał użyj ustalenia stałej prędkości (domyślnie "R"). Jeśli nasz czołg będzie poruszał się powoli i płynnie będziemy mogli oddać bardziej precyzyjny strzał.

Pamiętaj także, że strzał zdradza twoją pozycję. Dlatego decyduj się na niego dopiero wtedy, kiedy będziesz miał pewność, że trafisz i to trafisz dobrze.

5. Mocne i słabe punkty
Ta gra posiada naprawdę solidnie i logicznie odwzorowaną wytrzymałość pancerza, co ma ogromne znaczenie zarówno przy niszczeniu wroga, jak i przy chronieniu własnych siedmiu liter. Pancerz czołgowy jest najmocniejszy z przodu, słabszy z boków, a najsłabszy z tyłu i od góry. Którą więc stroną powinniśmy się ustawić do przeciwnika? Przodem. Dodatkowo zadbajmy o odpowiedni kąt. Najkorzystniej jest trafić wroga pod kątem 90 stopni, odchylenia od niego skutkują większą szansą na rykoszet. Powinniśmy więc starać się zwrócić do wroga skosem, okolice 30 stopni są uznawane za optymalne (wyjątkiem są czołgi takie jak IS-3, których pancerz przedni ma kształt klina, w tym wypadku odpowiednie krzywizny zostały przygotowane jeszcze na deskach kreślarskich). Pamiętajmy o odpowiednich kątach w każdej sytuacji, na przykład, gdy wysuwamy się zza zasłony i nie wiemy, czy ktoś tam już na nas nie czeka.

Każdy czołg ma także strefy o obniżonej wytrzymałości. Różnią się one w zależności od modeli, ale można zakładać, że najlepiej jest strzelać w okolice silnika, gąsienice (najlepiej pierwsze lub ostatnie koło), dolną płytę przedniego pancerza, tył wieży, kopułę dowódcy, wizjery i gniazda karabinów maszynowych.

6. Amunicja na grubego zwierza
Mamy w grze dwa podstawowe typy amunicji AP (armor piercing) i HE (high explosive). Ta pierwsza to zwykłe pociski przeciwpancerne, które mają za zadanie przebić się przez "skorupę" wroga. Potencjalnie są one w stanie zadać przeciwnikowi bardzo poważne obrażenia, jednak często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie są one stanie przebić siedmiu liter wroga (słyszymy wtedy komunikat w stylu "nawet go nie zarysowaliśmy" albo "rykoszet!"). Powinniśmy wtedy szybko sobie przemyśleć, czy zdarzyło się tak, bo strzeliliśmy pod złym kątem w złe miejsce, czy dlatego, że nasza armata jest zbyt słaba. W tym pierwszym przypadku przyłóżmy się trochę bardziej, spróbujmy zajechać wroga od boku, albo wycelować w słaby punkt. W tym drugim możemy załadować amunicję odłamkową. Są to pociski wypełnione materiałem wybuchowym. Dzięki nim nawet słabym czołgiem możemy napsuć krwi silniejszemu rywalowi. Eksplozja nie przebije pancerza i, jeśli czołg nie jest już bardzo poważnie uszkodzony, nie zniszczy go, ale powinna zabrać mu kilka punktów życia, a przy odrobinie szczęścia uszkodzić także jakiś moduł. Celujmy w działo wroga albo gąsienice. Nawet jeśli tuż po tym polegniemy, możemy oddać naszej drużynie nieocenioną usługę. Unieruchomienie pojazdu pancernego to połowa sukcesu. Zagraj w World of Tanks!


proste zasady które zrobią z ciebie czołgistę (V3)
7. Chowaj się pan!
Idea skradania się czołgiem morze brzmieć zabawnie, ale na polu walki pełnym innych czołgów może się okazać najlepszą metodą na przetrwanie. Szukaj osłon, przeskakuj szybko od jednej do kolejnej i korzystaj z nich by stosować taktykę "strzał, powrót za zasłonę, przeładowanie, strzał." Pamiętaj także, że osłona może skutecznie ochronić cię przed artylerią, ale tylko wtedy, kiedy się do niej "przykleisz" od odpowiedniej strony. Dobra rada, nawet jeśli nie masz ochoty grać artylerią, rozegraj nią przynajmniej kilka bitew. Dzięki temu zobaczysz, w jaki sposób ona działa, ile widzi, i kiedy zasłona przeszkadza jej w oddaniu strzału.
UWAGA! Niektóre typy osłon, na przykład drewniane domki, mogą się rozpaść po trafieniu. Pamiętajmy o tym także wtedy, kiedy to wróg się za nimi chowa.

Pamiętaj także, że duży wpływ na rozgrywkę mają nierówności i zbocza. Zobacz poniższą grafikę.
Wnioski są oczywiste. Czołg po lewej nie będzie w stanie trafić przeciwnika, dopóki nie przejedzie kolejnych kilku metrów, a jednocześnie wystawia na ostrzał wrażliwą dolną płytę przedniego pancerza. Pamiętajcie o tym, ustawiając się w zasadzkach i ruszając do szturmu.

Często wykorzystuje się teren w jeszcze jeden sposób. Większość graczy stara się wybierać ścieżki położone blisko krawędzi mapy, wzdłuż zbocza czy w kanionie. Dzięki temu z przynajmniej jednej strony będziemy osłonięci przed atakiem. Pamiętajcie jednak, że nawet średnio doświadczeni gracze znają tego typu "bezpieczne" drogi i będą się was na nich spodziewać.

8. I Maus się poskłada, kiedy wrogów gromada
Twój dopiero co kupiony Tygrys jest pierwszy w tabeli, w żyłach płyną hormony szczęścia, pod deklem budzi się ułańska fantazja. Ruszasz w samotną szarżę przeciwko tym cieniasom i... gratuluję, właśnie się dowiedziałeś, ile kosztuje naprawa twojego nowego czołgu.

Może się zdarzyć, że ze starcia jeden na dwóch+ wyjdziesz zwycięsko, ale raczej na to nie licz. Spotkanie z dwoma pojazdami, nawet słabymi stawia cię na pozycji zwierzyny łownej. Nawet jeśli twoje działo jest znacznie mocniejsze, to i tak jest jedno, a szansę na pudło masz taką samą (a miotając się pomiędzy dwoma celami nawet większą) jak twoi oponenci. No i powiedz mi, jak chcesz się ustawić frontowym pancerzem, pod kątem 30 stopni do dwóch wrogów naraz, z których jeden właśnie próbuje cię oflankować? Ty nie dasz rady, a oni dadzą. Dlatego daj sobie spokój i poszukaj towarzysza, w grupie raźniej i zawsze masz szansę, że to na nim skupi się ogień wroga. Poza tym, kiedy jedziecie we dwóch, nie tylko ty masz większe szanse na przetrwanie, ale twój kompan także. Czysty zysk dla drużyny. Chcesz wypróbować tę zasadę w praktyce?

9. Na wojnie nie ma zasad
Starałem się z całych sił ustalić kilka prostych zasad, dzięki którym uda wam się pozostać wśród żywych chwilę dłużej, ale pamiętajcie - reguły są dla ludzi bez wyobraźni. W grach wieloosobowych liczba różnych możliwych sytuacji jest bliska nieskończonej, a to oznacza, że zawsze znajdą się wyjątki. Czasem samotna szarża niszczycielem czołgów może przynieść ci zwycięstwo, użycie czołgu ciężkiego jako zwiadowcy może okazać się zbawienne dla całej drużyny, a twój chwilowy egoizm może uratować mecz. Nie wyłączajcie myślenia i nie popadajcie w rutynę, czasem niewłaściwy, ale zaskakujący ruch może być tym, czego brakuje wam do wiecznej chwały... a czasem może być po prostu pierońską głupotą, po której będziecie płacić rachunek za blacharza.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V1)
USA (Stany Zjednoczone Ameryki)
Czołgi amerykańskie cechują się przyzwoitym pancerzem, jednocześnie będąc w miarę mobilnymi. Drzewko to posiada aż 7 w pełni rozwiniętych gałęzi, w których znajdziemy dwie odnogi czołgów ciężkich, dwie niszczycieli czołgów, jedną czołgów średnich, jedną czołgów lekkich oraz jedną dla artylerii.
Amerykanie są najbardziej uniwersalnymi czołgami. Warto tutaj zwrócić uwagę na mocno opancerzone wieżowce, jak T29 czy T32. Dodatkowo drzewko USA posiada naprawdę przyjemne pojazdy na tierach pośrednich, jak np. Hellcat, T20 czy M40/M43.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V2)
Niemcy
Mimo iż wojna dla Niemców nie zakończyła się po ich myśli, pokazali oni, że mają sporo do powiedzenia w wyścigu zbrojeń, zwłaszcza tych pancernych. Głównym atutem są ich czołgi ciężkie, posiadające bardzo dobry pancerz oraz celne działa. Niestety maszyny te okupują wspominane zalety słabą mobilnością. Niemcy obecnie posiadają drzewko liczące aż 9 gałęzi. Znajdziemy tutaj po dwie odnogi dla czołgów średnich oraz niszczycieli czołgów. Dodatkowo aż trzy gałęzie dla czołgów ciężkich i po jednej dla dział samobieżnych oraz czołgów lekkich.

Jeżeli chodzi o preferencje, to warto zwrócić uwagę na czołgi ciężkie z potężnym Mausem na czele oraz niszczyciele czołgów. Co więcej, Niemcy są drugim krajem w WoT pod względem liczby dostępnych maszyn, ustępując jedynie czołgom radzieckim o 6 pojazdów.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V3)
ZSRR (Związek Radziecki)
Maszyny naszych dawnych sąsiadów ze Wschodu cechuje głównie przyzwoita siła ognia. Przyglądając się drzewku radzieckiemu, możecie dostrzec aż 12 gałęzi, które można wybadać – po cztery dla czołgów ciężkich i średnich, dwie dla niszczycieli czołgów oraz po jednej dla czołgów lekkich i dział samobieżnych.

Pojazdy radzieckie słyną z bardzo dobrego pancerza, który wybacza wiele błędów początkującym graczom. Dodatkowo posiadają potężne działa, które niestety do najcelniejszych nie należą. Nie zmienia to faktu, że jeżeli szukacie nacji na początek, ZSRR jest idealnym kandydatem.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V4)
Francja
Maszyny francuskie cechują się średnim pancerzem, przy jednocześnie bardzo przyzwoitej sile ognia i mobilności. Jako jedne z nielicznych posiadają magazynek bębenkowy na kilka pocisków (długi czas ładowania samego magazynku jest rekompensowany możliwością oddania nawet 6 strzałów z rzędu). To wymagające maszyny, niewybaczające błędów. Trójkolorowi mogą pochwalić się 7 gałęziami. Prym wiodą odnogi do czołgów ciężkich oraz czołgów średnich. Dodatkowo do wyboru mamy po jednej gałęzi czołgów lekkich, niszczycieli czołgów oraz artylerii.

Francuskie pojazdy to głównie czołgi z magazynkiem, których styl gry jest dużo bardziej wymagający, głównie poprzez ciągłą kalkulację w żonglowaniu pociskami i samym magazynkiem. Jeżeli jednak opanujecie te umiejętności, „bębenki” odwdzięczą Wam się bardzo przyjemnymi wynikami.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V5)
Wielka Brytania
Czołgi angielskie to głównie szybkostrzelność. Drzewko brytyjskie może nie jest tak okazałe, jak inne, ale ma kilka smaczków, które mogą przyciągnąć uwagę graczy. Nacja ta może pochwalić się sześcioma odnogami, z czego aż dwie to gałęzie do niszczycieli czołgów. Dodatkowo gracze znajdą po jednej odnodze czołgów średnich, ciężkich, lekkich oraz artylerii.

Jeżeli chcecie zabrać się za drzewko UK, to przede wszystkim warto skupić się na czołgach średnich i ciężkich, gdyż są one bardzo uniwersalnymi maszynami, posiadającymi przyjemne działa. Dodatkowo warto poświęcić uwagę linii niszczycieli czołgów, której jedna z topowych maszyn potrafi zdmuchnąć jeden pojazd na strzał.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V6)
Chiny
Maszyny Państwa Środka to głównie projekty zapożyczone z ZSSR. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy nie produkowali swoich pojazdów. Ich autorskie projekty to cisi zabójcy. Drzewko chińskie to raczej mały obszar działań. Obecnie do dyspozycji oddano niecałe 40 maszyn, podzielonych na 4 gałęzie. Trzonem drzewka są czołgi ciężkie, gdzie znajdziecie aż dwie odnogi do tychże. Dodatkowo do dyspozycji graczy jest jedna gałąź czołgów średnich, lekkich oraz niszczycieli czołgów.

Jak widać na powyższym obrazku, Chińczycy to bardziej słaba kopia drzewka radzieckiego, ale posiadająca też kilka perełek. Jeżeli ktoś dobrze czuje się w czołgach rosyjskich, w chińskich odnajdzie się równie szybko.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V7)
Japonia
Pojazdy japońskie są szybkie, zwinne i wyposażone w nietuzinkowe rozwiązania techniczne. Obecnie w grze znajdują się tylko dwie odnogi drzewka: czołgi średnie oraz czołgi superciężkie.

Jeżeli chodzi o drzewko technologiczne, to na wyróżnienie zasługuje linia ciężka, w której skład wchodzą pojazdy o ponadprzeciętnym pancerzu. Dodatkowo gracz ma do dyspozycji dwa rodzaje dział - każde oznacza dla przeciwnika to samo - spory uszczerbek na punktach zdrowia.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V8)
Czechosłowacja
Pojazdy naszych południowych sąsiadów są w większości mieszanką z innych państw. Znajdziecie tutaj zarówno niemieckie czołgi niskich poziomów, jak i radzieckie średniaki. Jednakże jest jedna rzecz, która wspomniane drzewko wyróżnia – bardzo szybkie działa bębenkowe!

Czechosłowacy mogą poszczycić się tylko jedną odnogą czołgów, na którą składają się maszyny lekkie i średnie. Warto jednak poświęcić im uwagę, gdyż dwa topowe tiery posiadają magazynki, których szybkość przeładowania bije na głowę te u Francuzów.


World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V9)
Szwecja
Główną zaletą Szwedów jest specyficzny system podwozia u niszczycieli czołgów, który pozwala przełączać się pomiędzy dwoma trybami – jazdy i oblężniczym. Ten pierwszy pozwala poruszać się po mapie z maksymalną prędkością, lecz ogranicza mocno celowanie. Sprawa zmienia się diametralnie, kiedy naszą maszynę przełączymy w tryb oblężniczy, który sprawia, że zmienia się ona w jednoosobową armię.

Szwedzi mogą pochwalić się dwiema gałęziami technicznymi. Pierwszą z nich jest wyjątkowa linia niszczycieli czołgów. Drugą gałęzią są magazynkowe czołgi ciężkie z bardzo twardymi wieżami i świetną depresją dział.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V10)
Włochy
To, co wyróżnia ten kraj, to specjalny system doładowywania pocisków. Jest to wyjątkowa funkcja, która, w odróżnieniu od zwykłych magazynków, pozwala doładowywać pociski osobno. Dzięki temu gracz może sam decydować, czy lepiej wystrzelać cały magazynek, czy jednak stosować taktykę jak w pojazdach ze standardowym działem. Włosi posiadają tylko jedną gałąź technologiczną czołgów średnich.
World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji (V11)
Polska
Nasza rodzima nacja jest stosunkowo najmłodszą w całej grze, ale równie wyjątkowa. Pojazdy polskie mogą poszczycić się znakomitymi obrażeniami na strzał w parzę z bardzo dobrą depresją działa. Pozwala to graczom na stosowanie niestandardowych taktyk podczas bitwy.

Obecnie drzewko polskie dzieli się na dwie odnogi. Pierwszą gałęzią są czołgi ciężkie, a drugą unikatowe pojazdy średnie. Te pierwsze to przyzwoite maszynki do zadawania obrażeń, zaś „średniaki” to unikatowa wariancja czołgów radzieckich. Tutaj na wyróżnienie zasługuje poziom dziesiąty, który otrzymał unikatową funkcję turbosprężarki.
Rodzaje czołgów
Oczywiście sam podział pojazdów w World of Tanks to nieco więcej niż przynależność do danego kraju. Głównym aspektem jest bowiem rodzaj danej maszyny, a tym samym jej rola na polu walki. Tych w grze mamy pięć: czołgi lekkie, czołgi średnie, czołgi ciężkie, niszczyciele czołgów oraz działa samobieżne.
Czołgi lekkie – są to oczy Waszej drużyny. Zadaniem „lajtów” jest wykrywanie wrogich jednostek oraz eliminacja tych osłabionych. Czołgi te posiadają pełny bonus do kamuflażu, co sprawia, że są niemal niewykrywalne. Dobry zwiadowca w grupie czasami potrafi przeważyć szalę zwycięstwa na korzyść swojej drużyny. Warto dodać, że do klasy czołgów lekkich zaliczają się też francuskie pojazdy kołowe, które od niedawna sieją postrach w grze.
Czołgi średnie – "mediumy" mogą być obsadzone w przeróżnych rolach, gdyż czołgi te są najbardziej uniwersalną jednostką. Przeważnie ich działanie na polu walki polega na flankowaniu wroga, który akurat jest zajęty wymianą ognia z naszymi sojusznikami. Warto jednak zawsze mierzyć czyny na zamiary, gdyż mimo że czołgi średnie to świetni kąsacze, nadal mogą zostać łatwo podziurawione ze względu na swój słaby pancerz.
Czołgi ciężkie – przedstawiamy Wam główną siłę uderzeniową w każdej bitwie. Rola „hateków” jest prosta - wysunąć się na pierwszą linie frontu i przełamać ją. Czołgi ciężkie to maszyny, które posiadają mocny pancerz, dużo punktów życia i zadają spore obrażenia. Niestety swoją potęgę ogniową opłacają słabą mobilnością. Jeżdżąc czołgiem ciężkim, należy pamiętać, że maszyna ta może wiele przyjąć na siebie, ale nie jest niezniszczalna.
Niszczyciele czołgów – jak sama nazwa wskazuje, czołgi typu TD (tank destroyer) to maszyny wyspecjalizowane do zadawania potężnych obrażeń. Największymi wadami są słaby pancerz, średnia mobilność i sztywne jarzmo działa (większość niszczycieli zostało zaprojektowanych bez uwzględnienia wieżyczek). Najlepszą taktyką dla niszczyciela czołgów jest zajęcie strategicznego miejsca w krzakach i czekanie na cel. Gdy ten się pojawi wystarczy spokojnie wycelować i wystrzelić.
Działa samobieżne – działa samobieżne to jedyne czołgi, które trzymają się z dala od linii frontu. Ich główną rolą jest rażenie wrogich jednostek z daleka. Artyleria cechuje się słabą siłą ognia na strzał oraz praktycznie zerowym pancerzem i brakiem mobilności. To, co wyróżnia te pojazdy, to mechanika ogłuszenia. Granie działem samobieżnym wymaga trochę elastyczności, gdyż dobry artylerzysta ciągle musi szukać dogodnej pozycji do strzału. Należy jednak zachować cierpliwość i rozwagę, gdyż łatwo, w ferworze walki, zranić swoich współtowarzyszy broni.
omówienie rodzajów czołgów i nacji
Prócz podziału na nacje czy rodzaj, każdy czołg posiada podstawowe charakterystyki, które cechują jego rolę podczas bitwy. Te z kolei zależne są od podzespołów, z których maszyna ta się składa. Te dzielą się na:
Działo – armata to podstawowy moduł czołgu. Każda lufa charakteryzuje się takimi statystykami, jak penetracja, ilość zadawanych obrażeń, celność czy szybkostrzelność.
Wieża – wieżyczki stanowią łącznik pomiędzy działem a kadłubem. Są też miejscem, gdzie znajduje się załoga lub niektórzy jej członkowie. Dzięki wieżyczce czołg jest w stanie obrócić działo o 360 stopni. Głównymi charakterystykami wieży są szybkość obrotu oraz zasięg widzenia.
Radio – radio jest „oczami” czołgisty. Dzięki niemu gracz jest w stanie zauważyć pojazdy wroga ukrywające się na mapie. Prócz tego nasz czołg przechwytuje też sygnały od innych sojuszniczych czołgistów, dzięki czemu możemy poznać pozycje wroga. Ten moduł jest najważniejszym podzespołem dla zwiadowców i artylerii.
Silnik – czołg bez sprawnego silnika na nic się nie przyda na polu walki. Należy pamiętać, że czołgi to nie lekkie autka i swoje ważą (najcięższe nawet kilkaset ton). Potrzebują więc silnych "mięśni", które pociągną ten ciężar. Z silnikami jest jak z radiem - im wyższy cyferki, tym lepiej.
Podwozie/gąsienice – czołg bez stabilnego podwozia daleko nie zajedzie. Im wyższego poziomu podwozie, tym większy ciężar może na siebie przyjąć (każdy moduł swoje waży i może się zdarzyć tak, że podstawowe „gąski” nie udźwigną nowego działa czy wieżyczki). Dodatkowo lepsze gąsienice pozwalają sprawniej się poruszać. Szybszy obrót czy bonus do prędkości zależy właśnie od lepszego podwozia.
zapewne chcecie zapytać, który czołg wybrać na początek?
Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, gdyż każda nacja wymaga od gracza równie sporo uwagi. Jednakże jakbyśmy mieli wybrać jedną, najlepszą nację na początek, byłoby to radziecka linia ciężka idąca do IS-7.
Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – topowe czołgi wybaczają najwięcej błędów początkującym czołgistom. Przede wszystkim z pomocą przyjdzie Wam znakomity pancerz tych maszyn, i mowa tutaj głownie o stali na wieży. Dodatkowo przyzwoite armaty pozwolą na naukę celowania i punktowanie słabych punktów innych maszyn bez zbędnej frustracji. Polecamy!
Zakończenie
Dziękuje za przeczytanie, obejrzenie tego poradnika daj like w górę polubienie i komentarz. mam nadzieje że ci pomogło.

(:PV:)
1 megjegyzés
Email 2023. jan. 12., 15:52 
git