Path of Exile

Path of Exile

Not enough ratings
Path of Exile >>
By 🇩🇪❤(Kamil{GK🌍Chan/WaR
Przeczytaj a się dowiesz
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Path of Exile
Przeznaczona do rozgrywki sieciowej gra z gatunku action-RPG stworzona przez nowozelandzkie studio deweloperskie Grinding Gear Games. Akcja Path of Exile toczy się w świecie fantasy, który zniszczony został wskutek potężnego kataklizmu.
Path of Exile to gra RPG akcji należąca do podgatunku hack’n’slash (rozgrywka przypomina popularną serię Diablo). Produkcja oferuje olbrzymi świat do eksplorowania i otwarty system rozwoju postaci, który – dzięki olbrzymiej liczbie opcji i możliwości – pozwala na stworzenie bardzo oryginalnych bohaterów. Tytuł został stworzony i wydane przez studio Grinding Gear Games.
Fabuła
Gracz wciela się w bohatera, który został wygnany z ojczyzny na zniszczony i nieprzyjazny kontynent, Wraeclast. To do niego należy decyzja, czy sprzymierzy się z innymi banitami, czy też spróbuje, działając na własną rękę, stawić czoła przeciwnościom losu.
Mechanika
Path of Exile to klasyczna gra RPG akcji typu hack’n’slash. Obserwując świat gry z perspektywy izometrycznej przemierzamy lokacje, walczymy z przeciwnikami i wykonujemy różnorakie zadania. Kluczową rolę odgrywa tutaj zbieranie przedmiotów. Mają one różne stopnie rzadkości – od zwykłych (białych), przez magiczne (niebieskie), rzadkie (żółte), aż po unikatowe (pomarańczowe). Czym rzadszy sprzęt, tym więcej zdolności oferuje.

Grając rozwijamy też postać, zdobywając nowe zdolności i ataki. Wszystkie aktywne umiejętności występujące w Path of Exile są specjalnymi kamieniami, które można umieścić w slotach znajdujących się w większości przedmiotów. Dopiero po umieszczeniu w przedmiocie gracz otrzymuje możliwość aktywowania danej umiejętności i zaczyna ona otrzymywać punkty doświadczenia, a w konsekwencji kolejne poziomy. Niektóre „kamienie umiejętności” mają charakter pasywny, tzn. dorzucają wyłącznie bonusy innym kamieniom. Używa się ich, „podpinając” je pod właściwą umiejętność. Wykorzystuje się do tego celu połączone ze sobą sloty w przedmiocie.

W grze występuje siedem bazowych klas postaci: wiedźma, templariusz, łowca, cień, maruder, mistrz fechtunku oraz potomkini rodu szlacheckiego. Ta ostatnia zostaje odblokowana po przejściu gry na dowolnym poziomie trudności. Każdego z bohaterów charakteryzują trzy cechy: siła, zręczność oraz inteligencja. Atrybuty możemy rozwijać, wydając punkty (zdobywamy je wraz z poziomami, a także za wykonywanie niektórych zadań) na olbrzymim, nieliniowym drzewku rozwoju, które obejmuje grubo ponad tysiąc pozycji – są tam zarówno proste wzmocnienia, jak i pasywne zdolności, które modyfikują rozgrywkę w znacznie większym stopniu. Na tej mapie rozwoju są ulokowane wszystkie klasy (zaczynają w różnych miejscach), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w toku rozgrywki połączyć kilka specjalizacji w unikatową kombinację. Zdolności pasywne możemy też zmieniać, korzystając ze specjalnych kamieni, które wsadzamy w sloty widoczne na drzewku (są to tzw. Cluster Jewels).

Path of Exile posiada nowatorski system ekonomiczny, w którym brak jest jakiejkolwiek twardej waluty, np. złotych monet. Ekonomia opiera się na różnego rodzaju sferach dysponujących odmiennymi mocami (potrafią one modyfikować atrybuty przedmiotów). Uzyskuje się je, wymieniając przedmioty w sklepach, czasami wypadają też z pokonanych wrogów. Za najsłabsze przedmioty gracze otrzymują najbardziej powszechne sfery, natomiast zdobycie tych najlepszych jest procesem dość skomplikowanym i czasochłonnym. W sumie w grze występuje ponad 20 różnego rodzaju sfer, a najrzadsze z nich wymagają wymieniania przedmiotów o różnych kombinacjach specjalnych zdolności.

Poza standardową rozgrywką mamy też tzw. end game, w którym zabawa koncentruje się na przechodzeniu wyjątkowo trudnych lochów / map – najczęściej kryją się one za portalami generowanymi przez specjalne przedmioty, które możemy zdobyć grając (chodzi np. o fragmenty tzw. Kul Delirium). Radząc sobie z tymi wyzwaniami możemy zdobyć naprawdę potężne przedmioty i klejnoty.
Tryby gry
Technicznie rzecz biorąc Path of Exile oferuje wyłącznie sieciowy tryb wieloosobowy – musimy zalogować się na swoje konto, by rozpocząć zabawę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie właściwej rozgrywki spędzać większość czasu samotnie. Świat gry jest instancjonowany, tzn. po opuszczeniu miasta (pełniącego rolę społecznościowego huba) każda drużyna (lub pojedyncza osoba) porusza się po automatycznie wygenerowanych krainach.
Kluczową rolę odgrywają też tzw. ligi – to tak naprawdę oddzielne światy / serwery, które pod względem zasad są dostosowane do konkretnego stylu gry (nie podejmujemy wyboru na stałe – możemy przełączać się pomiędzy nimi). Przykładowo miłośnicy trybów single player mają nawet do swojej dyspozycji tak zwaną ligę SSF (Solo Self-Fund), w której nie można zakładać drużyn ani handlować z innymi graczami. Z kolei w lidze Ancestral potworom towarzyszą totemy znacznie zwiększające ich siłę (np. pozwalające atakować i poruszać się do 60% szybciej).
Kwestie techniczne
Path of Exile posiada bardzo ładną, trójwymiarową grafikę. Silnik graficzny tej produkcji jest regularnie aktualizowany o nowe efekty i tekstury, dzięki którym gra staje się coraz ładniejsza. Warto też odnotować, że oprawa jest utrzymana w spójnej stylistyce dark fantasy (warto mieć na uwadze, że sporo tu przemocy i krwi), a projekty poszczególnych postaci, lokacji i potworów sprawiają naprawdę niezłe wrażenie.
Dodatkowe informacje
Podobnie jak w przypadku większości darmowych gier sieciowych, twórcy wprowadzili szereg mikropłatności. Modyfikują one jednak wyłącznie wygląd poszczególnych elementów gry. W zamian za prawdziwe pieniądze można więc wykupić między innymi dodatkowe animacje postaci, barwniki do ubrań lub alternatywne efekty czarów.
porady ogólne
Zanim zaczniesz przygodę z grą zdecyduj, jaki rodzaj rozgrywki najbardziej ci odpowiada. Path of Exile pozwala na bardzo dużą dowolność i dopasowanie postaci „pod siebie”, ale też inwestycji odpowiedniej ilości czasu. Stąd lepiej przed rozpoczęciem rozgrywki zdecydować, czy wolisz grać postacią walczącą w zwarciu, na dystans, przywoływaczem - bądź czymś całkowicie odmiennym.
Jeśli jest to twój pierwszy kontakt z produkcją, buduj postać w oparciu o poradnik (sekcja buildy). W grze jest sporo mechanik rozgrywki, których próżno szukać w innych produkcjach - jak system zdolności czy olbrzymie drzewko umiejętności pasywnych - a które przyswoić początkowo może być ciężko. Skorzystaj z jednego z buildów prezentowanych w tym poradniku.
Nie sugeruj się klasą postaci. W grze dostępnych jest 7 klas - Duelist, Templar, Witch, Ranger, Marauder, Shadow i Scion - jednak dany archetyp sprowadza się do atrybutów, z jakimi rozpoczyna postać, a także miejsca startowego na drzewku zdolności pasywnych. Każdą klasę da się zbudować pod dowolną rolę.
Rozdawaj punkty na drzewku zdolności pasywnych z rozwagą. Drzewko daje dostęp do setek zdolności, gracz podczas swojej przygody z grą może zyskać maksymalnie 123 punkty (99 związanych z rozwojem postaci, 24 z zadań). Wykorzystane punkty można potem, rzecz jasna, odzyskać, jednak proces ten jest mocno ograniczony, a w przypadku większej ilości punktów po prostu bardzo kosztowny. Warto więc dwa razy zastanowić się, zanim wykorzysta się punkt.
Zrozum system umiejętności. Różni się on od tych, które spotkać można w innych produkcjach - jak chociażby Diablo 3 - gdyż opiera się na specjalnych kamieniach. Każdy kamień daje dostęp do innej zdolności, a by móc z nich korzystać, trzeba umieścić je w jednym z gniazd. Gniazda z kolei znaleźć można w broni i części elementów pancerza.
Wszystkie zdolności specjalne w grze mogą być rozwijane. Wraz z rozwojem zdolności zyskują po prostu na sile - zadają większe obrażenia, oferują wyższe premie do statystyk czy pozwalają na przyzwanie potężniejszych stworów. Zdolności rozwija się poprzez posiadanie powiązanych z nimi kamieni w ekwipunku - nie trzeba z nich korzystać, wystarczy, że są dostępne, a podczas zabijania stworów będą systematycznie rozwijane.
Eksperymentuj ze zdolnościami. W grze dostępne są setki zdolności, które dodatkowo modyfikować można poprzez zdolności wsparcia, aury czy totemy, dając niemalże nieograniczoną ich ilość. Warto przetestować przynajmniej część z nich i wybrać takie, które najbardziej pasować będą do stylu gry.
Miej na uwadze fakt, iż prędzej czy później trafisz na trudności. Chodzi tutaj o tak zwany endgame - czyli aktywności, które wykonuje się po ukończeniu głównej linii fabularnej, by dalej rozwijać postać. Jedynie najbardziej wytrwali gracze, z możliwie dopracowanymi buildami i odpowiednim sprzętem będą w stanie podjąć się każdej możliwej aktywności w grze. Jest to, paradoksalnie, także jedna z cech wyróżniających Path of Exile na tle konkurencji - produkcja zachęca, by próbować nowych rozwiązań.
Przyzwyczaj się do nietypowej waluty w grze. W Path of Exile nie ma typowego dla gatunku złota. Rolę waluty pełni tutaj kilkanaście rozmaitych przedmiotów, które wymieniać można w handlu - tak z handlarzami w mieście, jak i z innymi graczami. Przedmioty te służą także, dla przykładu, do modyfikowania ekwipunku - nadawania mu nowych cech, tworzenia nowych miejsc na klejnoty i tak dalej.Nie marnuj cennej waluty na niskopoziomowe przedmioty. Z pewnością kusić będzie cię perspektywa zmiany zwykłego (białego) przedmiotu na przedmiot rzadki (żółty), by zyskać lepsze statystyki, jednak przez pierwsze 40-50 poziomów nie ma to większego sensu. Lepiej chomikować przedmioty wykorzystywane jako waluta i wykorzystać je na wyższych poziomach.
W Path of Exile zdobywanie punktów doświadczenia odbywa się wyłącznie poprzez zabijanie stworów. Wykonywanie zadań, choć umożliwia pchnięcie gry do przodu i pozyskanie cennych nagród, nie daje żadnych punktów doświadczenia. Warto mieć na uwadze, iż należy walczyć z potworami na zbliżonym do postaci poziomie - walka z za słabymi/mocnymi stworami nie nagrodzi postaci żadnymi punktami doświadczenia.
W grze stracić można punkty doświadczenia. O ile podczas aktów 1-5 gracz jest bezpieczny, o tyle na końcu aktu 5 aktywowany jest mechanizm kary za śmierć. Każdorazowa śmierć postaci sprawi, że straci ona 5% paska postępu. Na koniec aktu 10 kara ta wzrasta do 10%. Nie da się, co prawda, stracić w ten sposób poziomu, jednak utrata cennych „ikspeków” to też utrata czasu poświęconego na grę.Korzystaj ze skrótów klawiszowych. Przytrzymanie przycisku ALT podświetli leżące w pobliżu skarby, przytrzymanie CTRL i klikanie lewym podczas wizyty u kupca umożliwi szybką sprzedaż przedmiotu, a przytrzymanie tego samego klawisza (CTRL) i kliknięcie na przedmiot w ekwipunku pozwoli go rozdzielić (w przypadku ilości większej niż 1).
Korzystaj z różnych typów mikstur. W grze dostępnych jest cała masa mikstur - od leczących i przywracających manę, przez przyspieszające, na oferujących premie do statystyk skończywszy. W przypadku większości buildów warto korzystać z konkretnych mikstur, które je komplementują.
Path of Exile - interfejs, ekran: znaczniki i ikony
Wskaźnik punktów zdrowia i tarczy (1) - punkty zdrowia reprezentowane przez czerwony kolor, tarcza przez jasnoniebieski.
Wskaźnik punktów many (2) - reprezentowany przez kolor niebieski. Punkty many pozwalają na korzystanie ze zdolności aktywnych.
Przycisk menu (3) - jego wciśniecie pozwala otworzyć okno menu gry.
Pas z miksturami (4) - tutaj znajduje się 5 mikstur, w które wyposażona jest postać. Mikstury aktywuje się klawiszami 1-5.
Rozdysponowanie punktów umiejętności (5) - po wciśnięciu tego przycisku otworzy się drzewko zdolności pasywnych, gdzie rozdysponować będzie można wolne punkty zdolności.
Pasek rozwoju postaci (6) - przedstawia on postępy w drodze na wyższy poziom. Gdy pasek zostanie zapełniony, postać wskoczy na wyższy poziom doświadczenia.
Wezwanie Tane Octavius (7) - wciśnięcie przycisku powoduje wezwanie tej postaci, dzięki której możliwe jest korzystanie z systemu Metamorph (opisanego w oddzielnym rozdziale tego poradnika).
Pasek zdolności aktywnych (8) - znajdują się tutaj wszystkie aktualnie wybrane zdolności aktywne.
Pasek chatu (9) - wyświetlają się tutaj wiadomości pisane przez gracza, jak i przez innych uczestników rozgrywki.
Pasek aktywnych efektów (10) - pojawiają się tutaj wszystkie aktywne efekty, które wpływają na postać - zarówno pozytywne, jak i negatywne - jak i przywołane istoty.
Mini-mapa (11) - tutaj pojawia się widok mini-mapy, czyli tego, co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie postaci.
Lista zadań (12) - tutaj wylistowane będą wszystkie aktualnie posiadane zadania. Kliknięcie na ikonę wykrzyknika pozwoli dowiedzieć się więcej o danym zadaniu.
Rozwijanie zdolności aktywnych (13) - tutaj pojawiać będą się zdolności, których pasek rozwoju został zapełniony i które można awansować na wyższy poziom.
Path of Exile - punkty zdrowia: zwiększanie i odnawianie zdrowia
Stan zdrowia postaci reprezentowany jest przez czerwoną kulę (1) widoczną w lewym dolnym rogu ekranu. Wraz z utratą kolejnych punktów, kula systematycznie jest opróżniana, aż postać zostanie zabita. Część kuli zdrowia zabawiona będzie też na kolor jasnoniebieski - wskazuje on tarczę energetyczną, która chroni postać.
Punkty zdrowia postaci zwiększać można na kilka sposobów, poprzez:

Zwiększanie poziomu postaci - z każdym poziomem, postać zyska 12 punktów zdrowia.
Zdolności pasywne - niektóre umiejętności na drzewku zdolności pasywnych pozwalają na uzyskanie dodatkowych punktów, bądź procentowe zwiększenie puli punktów zdrowia.
Zwiększenie atrybutu Strength - każde 10 punktów podnosi pulę punktów zdrowia o 5.
Ekwipunek - spora część przedmiotów oferuje premię do punktów zdrowia bądź parametru Strength.
Niebezpośrednim - gdyż nie wpływającym na ilość punktów zdrowia - sposobem na poprawę wytrzymałości postaci jest zwiększanie jej parametrów defensywnych - czyli obrony, uników i odporności na konkretne żywioły. Nie zwiększy to ilości punktów zdrowia, pozwoli jednak tracić ich mniej z każdym otrzymanym ciosem.
By odnawiać punkty zdrowia, można:
Skorzystać z mikstur (2) - przedmioty Life Flask i Hybrid Flask pozwalają przywrócić określoną ilość punktów zdrowia.
Regenerować zdrowie automatycznie - regenerację zapewnić można sobie poprzez umiejętności pasywne, jak i przedmioty, w które wyposażona jest postać.
Wykradać życie - parametr Life Leech pozwala na przywracanie punktów zdrowia w oparciu o wartość procentową zadanych obrażeń, np. 1% zadanych wrogom obrażeń, które przywrócone zostaną jako zdrowie postaci.
Odzyskiwać punkty w oparciu o trafienia i zabicia - parametr Life on Hit pozwala przywrócić określoną ilość punktów zdrowia za każde trafienie wroga, z kolei Life on Kill przywraca zdrowie za każdego zabitego oponenta.
Wrócić do miasta - odwiedziny w mieście przywracają zdrowie do maksimum.
Z punktami zdrowia powiązana jest także mechanika oświetlenia, a mówiąc ściślej zasięgu oświetlenia (Light Radius). Procentowa ilość punktów zdrowia wpływa na ilość generowanego światła - im niższa, tym światło będzie słabsze. Mechanikę tą zmienić można przy pomocy umiejętności pasywnej Arcane Vision - dzięki niej jasność określania będzie na podstawie tarczy energetycznej, a nie punktów zdrowia.
Path of Exile - punkty many
Stan many sprawdzić można spoglądając na niebieską kulę (1) w prawym dolnym rogu ekranu. Podczas wykorzystywania punktów many, kula systematycznie będzie opróżniana, a podczas przywracania ich będzie odnawiana.
Z maną związany jest jeszcze jeden aspekt rozgrywki - rezerwacja (2) . Niektóre zdolności - w głównej mierze aury i kilka zdolności przywołujących - rezerwują część punktów many. Sprawia to, iż pula jest uszczuplona o tą konkretną wartość, by podtrzymać zdolność - traci się dostęp do jej części, jednak nie trzeba regularnie reaktywować umiejętności, by zyskać jej efekt.
Pulę punktów many zwiększać można za pomocą:
Zwiększenia parametru Intelligence - za każde 10 punktów inteligencji, postać otrzymuje 5 punktów many (a także 2% punktów tarczy energetycznej).
Zdolności pasywnych - część zdolności pasywnych z drzewka umiejętności pozwala zwiększyć ilość punktów many o konkretną wartość bądź o wartość procentową albo poprzez podniesienie atrybutu Intelligence.
Ekwipunku - spora część przedmiotów w grze oferuje premie do punktów many bądź parametru INT.
Wydajność punktów many zwiększać można poprzez inwestowanie w zdolności pasywne zmniejszające koszt zdolności (Reduced Mana Cost of Skills). Nie zwiększa to bezpośrednio ilości posiadanej many, pozwala jednak zużywać jej mniej przy każdym wykorzystaniu zdolności aktywnej.
Punkty many regenerować można:
Korzystając z mikstur (3) - Mana Flask pozwala na przywrócenie określonej ilości punktów many w dowolnym momencie.
Regenerować manę - początkowo regeneracja many jest bardzo powolna, jednak dzięki zdolnościom pasywnym, jak i przedmiotom, można ją znacząco przyspieszyć.
Wykradać manę - parametr Mana Leech pozwala na przywracanie punktów many w oparciu o wartość procentową zadanych obrażeń, np. 0,5% zadanych wrogom obrażeń, które przywrócone zostaną jako punkty many.
Odzyskiwać manę w oparciu o zabicia i trafienia - parametr Mana on Kill pozwala zregenerować określoną ilość punktów za każde zabicie, z kolei Mana on Hit za każde trafienie wroga.
Wrócić do miasta - powrót do miasta regeneruje punkty many do maksimum.
Dodatkowo, dzięki zdolności Blood Magic, można zmienić działanie tej mechaniki. Aktywacja jej sprawia, iż mana postaci zmniejszona jest do 0, a wszystkie zdolności aktywne wykorzystują zamiast niej punkty zdrowia (także podczas rezerwacji na aury i przywołania).
Path of Exile - tarcza energetyczna
Tarcza energetyczna widoczna jest jako część kuli (1) , którą znaleźć można w lewym dolnym rogu. Czerwony fragment to punkty zdrowia, jasnoniebieski to właśnie tarcza. Ilość jasnoniebieskiej barwy uzależniona jest od stosunku punktów zdrowia do punktów tarczy - im więcej tarczy względem życia, tym większą powierzchnię zajmie.
Zaletą tarczy energetycznej w porównaniu do punktów zdrowia jest jej szybkość regeneracji - domyślnie przywracane jest 20% tarczy w ciągu każdej sekundy. Wartość tą da się dodatkowo poprawić poprzez umiejętności pasywne i przedmioty, przez co jest ona w stanie błyskawicznie się regenerować, bez konieczności korzystania z mikstur bądź innych zdolności.
Drugą cechą wyróżniającą ją na tle punktów zdrowia, jest czas potrzebny do rozpoczęcia regeneracji. Punkty zdrowia regenerują się na ogół dość powoli, tarcza wymaga jedynie 2 sekund, podczas których postać nie otrzymuje obrażeń, by rozpoczęła się regeneracja. Bez inwestowania w żadne zdolności przyspieszające regenerację, potrzeba więc zaledwie 7 sekund (2 na rozpoczęcie i 5 na przywrócenie 100%), by uzupełnić ją od zera.
Ilość punktów tarczy energetycznej zwiększyć można na kilka sposobów:
Atrybut Intelligence - za każde 10 punktów, postać otrzyma 2% dodatkowej tarczy (i 5 punktów many).
Zdolności pasywne - część ze zdolności na drzewku umiejętności pasywnych pozwala zwiększać tarczę bądź atrybut Intelligence.
Ekwipunek (2) - duża część przedmiotów oferuje wzrost tarczy energetycznej o konkretną wartość punktową.
Utracone punkty tarczy regenerują się wyłącznie automatycznie - nie da się tutaj wykorzystać do tego celu żadnych mikstur bądź zabijania stworów. Jednakże, jak zostało wspomniane wcześniej, proces ten da się znacząco skrócić - zarówno moment rozpoczęcia regeneracji (poprzez atrybut Faster Start of Energy Shield Recharge) jak i jej tempo (Increased Energy Shield Recharge Rate). Przy odpowiednich zdolnościach, regeneracja rozpocznie się po 1 sekundzie, a pełna odnowa zajmie mniej niż 4 sekundy.
Tarcza korzysta ze wszystkich atrybutów defensywnych (pancerz, uniki, odporności), co zwiększa jej skuteczność, nie pozwala jednak domyślnie blokować obrażeń chaotycznych - Chaos Damage - które w 100% ją omijają, uszczuplając pasek zdrowia. Da się temu zaradzić dzięki kilku przedmiotom unikalnym - Shavronne's Wrappings, Coruscating Elixir (podczas działania mikstury), Solaris Lorica czy Esh's Visage.
Path of Exile - ligi (co to jest liga), tryb hardcore
Standard (1) - standardowa liga, która nie posiada żadnych modyfikatorów rozgrywki. W lidze tej wybrać można także tryb hardcore, w którym postać nie może zginąć ani razu - gdy zginie, przeniesiona zostanie do standardowej ligi.
Tymczasowa liga (2) - tymczasowa liga, która posiada określone modyfikatory rozgrywki, jak np. wprowadzenie nowych typów wrogów czy mechanik. Tymczasowa liga trwa średnio 3 meisiące. Aktualnie (styczeń 2020) rozgrywana jest liga Metamorph
Tymczasowa liga w trybie hardcore (3) - liga działająca na tych samych zasadach co poprzednia, z tą różnicą, iż postać nie może w niej zginąć ani razu. Gdy tak się stanie, postać automatycznie przeniesiona zostaje do tymczasowej ligi.
Dodatkowo, w każdej lidze wybrać można też opcję Solo Self-Found (4) . Sprawia to, iż gracz nie może handlować z innymi członkami rozgrywki ani łączyć się w grupy z innymi - innymi słowy skazany jest na pozyskiwanie ekwipunku w pojedynkę. Tryb ten przeznaczony jest dla najbardziej wytrwałych graczy, choć w każdej chwili można go zmienić na standardowy - zmiany tej jednak nie da się potem cofnąć.
Path of Exile - Shrine, jak działają kapliczki
Kapliczki w Path of Exile napotyka się (1) podczas wędrówek przez lokacje. Domyślnie, ich efekt jest aktywny i wpływa na pobliskie potwory - zwiększa ich parametry, oferuje regenerację bądź, jeśli jest to kapliczka ofensywna, rani gracza.
Jednakże, kapliczkę można podnieść, wchodząc z nią w interakcję. Nad głową postaci (2) pojawi się jej ikona, a jej efekty przeniesione zostaną na gracza i jego sojuszników. Efekt utrzymywał będzie się przez 45 sekund, a szczegóły odnośnie niego (3) znaleźć można u góry ekranu.
Co więcej, w grze są dwa typy kapliczek - wzmacniające i powiązane z zaklęciem. Te pierwsze oferują różnorakie bonusy dla postaci - zwiększenie parametrów defensywnych czy ofensywnych, poprawę szybkości poruszania się i tak dalej. Druga grupa z kolei wywołuje jeden z kilku efektów - zamraża wszystkich dookoła z pomocą novy lodu, razi prądem, przywołuje szkielety bądź skrywa postać w dymie.
Kapliczki w znaczącym stopniu ułatwiają rozgrywkę przez ten bardzo krótki czas. Obrażenia zadawane przez postać są często w bardzo dużym stopniu zwiększone, a jeśli z kolei jest to kapliczka defensywna, postać przez czas trwania najpewniej będzie praktycznie niemożliwa do zabicia.
Path of Exile - negatywne efekty, osłabianie wrogów, debuffy
By podejrzeć aktywne efekty nałożone na postać, wystarczy popatrzeć w lewy górny róg ekranu. Tam, w dwóch rzędach, wyświetlane będą stosowne informacje. Na linii górnej (1) pokazane zostaną efekty wzmacniające, a także wszelakie przywołane istoty, na dolnej (2) efekty negatywne, czyli osłabienia i obrażenia rozłożone w czasie.
W grze występują następujące negatywne efekty:
Bleed - efekt krwawienia, który nakładany jest poprzez zadawanie obrażeń fizycznych, przez co postać otrzymuje obrażenia rozłożone w czasie równe 70% obrażeń zdolności, która wywołała efekt. Podczas ruchu, krwawiąca postać otrzymuje dwa razy więcej obrażeń.
Poison - zatrucie powoduje obrażenia rozłożone w czasie, które są niższe niż te z efektu Bleed (20% obrażeń zdolności, która nałożyła efekt), lecz mogą zostać nałożone na cel kilkukrotnie, kumulując efekt.
Ignite - podpala cel, zadając obrażenia od ognia rozłożone w czasie. Ilość obrażeń równa jest 50% obrażeń spowodowanych przez zdolność, która podpaliła cel. Efekt wywołany przez obrażenia typu Fire.
Chill - efekt wyziębienia, który nakładany jest przez obrażenia powiązane z żywiołem Cold. Wyziębione cele wykonują wszystkie akcje do 30% wolniej.
Freeze - efekt zamrożenia, który sprawia, iż cel nie jest w stanie wykonać żadnej akcji. Efekt wywołany przez obrażenia typu Cold.
Shock - porażenie sprawia, iż cel otrzymuje do 50% dodatkowych obrażeń od wszystkich kolejnych ataków, na czas działania efektu. Efekt wywołany przez obrażenia typu Lightning.
Scorch - efekt obniżający odporność celu na ogień o maksymalnie 20%. Efekt wywołany przez obrażenia typu Fire.
Brittle - sprawia, iż wszystkie ataki skierowane przeciwko celowi pod wpływem tego efektu mają do 10% większą szansę na zadanie trafienia krytycznego. Efekt wywołany przez obrażenia typu Fire.
Sap - cel pod wpływem tego efektu zadaje do 20% mniejszych obrażeń swoimi atakami. Efekt wywołany przez obrażenia typu Lightning.
Stun - efekt ogłuszenia, który sprawia, iż postać przerywa aktualnie wykonywaną czynność, jak atak, ruch czy korzystanie z zaklęcia.
Path of Exile - system Vendor recipe (receptury)
Dla przykładu, oferując handlarzowi przedmiot z 6 gniazdami (1), otrzymamy w zamian 7 sztuk Jeweller's Orb (2). Dzięki temu mechanizmowi, z pozoru bezwartościowe przedmioty w prosty sposób wymienić można na cenną walutę, która przyda się na późniejszym etapie rozgrywki.
W grze występuje wiele tego typu przepisów, warto pamiętać między innymi o:
Pozyskanie 1x Portal Scroll - otrzymamy w zamian za 3x Scroll of Wisdom. Podczas pierwszych minut rozgrywki może to być bardzo pomocne, gdyż zwoje teleportu wypadają z wrogów rzadko.
Pozyskanie 4x Scroll of Wisdom - oferując handlarzowi Orb of Alteration, Blacksmith's Whetstone bądź Orb of Transmutation, otrzymamy 4 zwoje do identyfikacji przedmiotów.
Pozyskanie 1x Chromatic Orb - jeśli zaoferujemy handlarzowi przedmiot z 3 gniazdami różnych kolorów, które są ze sobą połączone, otrzymamy 1 sztukę Chromatic Orb.
Zwiększenie obrażeń broni - oferując handlarzowi dowolną broń, 1x Blacksmith's Whetstone i Rustic Sash, otrzymamy od niego tą samą broń ze wzmocnieniem do zadawanych obrażeń (Increased physical damage). Ilość obrażeń zależy od jakości przedmiotu Rustic Sash.
Zwiększenie obrażeń magicznych - oferując broń z grupy Staff/Dagger/Scepter/Wand, 1x Blacksmith's Whetstone i Chain Belt, otrzymamy tą broń wraz ze zwiększeniem obrażeń od zaklęć (Increased spell damage). Premia zależy od jakości Chain Belt.
Pozyskanie kamienia umiejętności o 20% jakości - oferując handlarzowi dowolny kamień umiejętności na 20 poziomie i 1x Gemcutter's Prism, otrzymamy w zamian ten sam kamień, na 1 poziomie, lecz z atrybutem Quality na 20%.
Zmniejszenie / zresetowanie poziomu kamienia umiejętności - oferując handlarzowi dowolny kamień umiejętności i 1x Orb of Scouring, otrzymamy w zamian ten sam kamień z poziomem zmniejszonym o 1. Zastępując Orb of Scouring przy pomocy Orb of Regret, otrzymamy kamień na 1 poziomie.
Pozyskanie waluty zwiększającej jakość - jeśli zaoferujemy handlarzowi kilka przedmiotów z danej grupy, których wartość Quality równa jest 40%, otrzymamy w zamian walutę, która pozwala podnosić jakość przedmiotów z tej grupy. Wymiana broni pozwoli uzyskać 1x Blacksmith's Whetstone, pancerzy 1x Armourer's Scrap, mikstur 1x Glassblower's Bauble, kamieni umiejętności 1x Gemcutter's Prism, a w przypadku map 1x Cartographer's Chisel.
Pozyskanie mapy wyższego poziomu - oferując handlarzowi 3 identyczne mapy tego samego poziomu, otrzymamy w zamian 1 mapę tego samego typu, lecz o 1 poziom wyższą.
Path of Exile - handel z innymi graczami
Niestety, w Path of Exile brakuje systemu aukcyjnego, który spotkać można, na przykład, w World of Warcraft czy przez pierwsze miesiące gry w Diablo 3. Tutaj wszystko odbywa się na zasadzie rozmowy między graczami - przy wykorzystaniu dostępnego w grze czatu (1) - poprzez fora dyskusyjne czy strony pokroju poe.trade.
W pierwszej kolejności skupmy się na wspomnianej stronie Internetowej. Po wejściu na nią, trzeba znaleźć interesujący nas przedmiot. W rubryce Name (2) wpisujemy więc nazwę przedmiotu, jeśli szukamy konkretnego egzemplarza. Jeśli natomiast poszukujemy danego rodzaju przedmiotu - jak broń dwuręczna czy pancerz na tors - wybieramy odpowiedni przedmiot w rubryce Type (3) .
Możemy wykorzystać także dodatkowe pola - jak atrybuty ofensywne, defensywne czy pole Sockets, odpowiadające miejscom na klejnoty. Gdy już wszystko ustawimy, wystarczy wcisnąć klawisz Enter, by po chwili wyświetliła się tabela wyników.
Znajdziemy tutaj wszelkie informacje o przedmiotach - rodzaj i ilość gniazd (4) , poziom i wymagania do wyposażenia (5) czy wszelkie atrybuty (6) , które posiada. Znajdziemy także cenę (7) , za którą inny gracz oferuje dany element wyposażenia.
Jeśli będziemy zainteresowani zakupem, wystarczy kliknąć na przycisk Whisper (8) , wrócić do gry i na czacie wkleić skopiowaną wiadomość, by wysłać zapytanie do gracza. Dzięki temu będziemy w stanie umówić się na wymianę, która często odbywa się po prostu w kryjówce innego gracza.
Gorzej prezentuje się opcja samodzielnego sprzedawania przedmiotów. Jeśli zechcemy wystawić przedmiot na wspomnianej stronie, nie obędzie się bez zainwestowania twardej gotówki, gdyż gra w darmowej wersji nie oferuje takiej opcji. Jeśli zechcemy to zrobić, wejść należy do skrzyni i kliknąć na ikonkę + (9) by otworzyć sklep.
W sklepie do wyboru mamy dwie opcje. Pierwszą jest przekształcenie dowolnej zakładki na zakładkę Premium (10) . Drugą jest dokupienie całkowicie nowej zakładki Premium (11) , co jest jednak droższą opcją. W zakładce Premium umieszczać możemy przedmioty na sprzedaż, ustalając uprzednio ich cenę - te następnie automatycznie wyświetlą się na wspomnianej stronie.
Jeśli nie chcemy wydawać gotówki, pozostają fora dyskusyjne i chat w grze. By zareklamować swój przedmiot na czacie, otwieramy jego okno, wybieramy z listy zakładkę Trade (12) , otwieramy ekwipunek i przytrzymując klawisze CTRL i ALT klikamy prawym na przedmiot, który chcemy sprzedać. Zlinkuje się on do czatu (13) , po czym wystarczy wysłać wiadomość i czekać na zainteresowanych kupnem graczy.
Path of Exile - Mistrzowie, Master NPC
Jun Ortoi (1) - pierwszy raz spotkamy ją podczas 9 aktu, a powiązana jest z mechaniką Immortal Syndicate.
Niko (2) - na górnika Niko trafić można w 4 akcie, podczas przemierzania kopalni. Powiązany jest on z systemem Delve, który opisany został w rozdziale Delve, kopalnie w akcie 4.
Alva Valai (3) - postać, na którą po raz pierwszy trafimy w akcie 7. Powiązana jest ona z systemem Temporal Incursion i Temple of Atzoatl - oba te zagadnienia wyjaśnione zostały w rozdziale Temple of Atzoatl, Incursion.
Zana (4) - Zanę spotkać możemy podczas epilogu, po ukończeniu głównej linii fabularnej. Powiązana jest ona z mechaniką Atlasu.
Einhar (5) - pierwszy z mistrzów, którego spotkać można w 2 akcie. Powiązany jest z systememami Menagerie i Beastcraafting. Opisane zostały one szczegółowo w rozdziale The Menagerie, polowania i bestie.
Każdą z tych postaci (nie licząc Zany, która pojawia się w prologu) spotkać możemy podczas głównej linii fabularnej, zaś po ukończeniu prologu możemy wykonywać dla nich zadania. Każdego z mistrzów można też zaprosić do swojej kryjówki
Path of Exile - Blight, Tower Defense
Mechanika tower defense w Path of Exile powiązana jest z Blight - aktywnością, w której gracz może wziąć udział w losowych miejscach na mapie. Te mają mniej więcej 10% szansy na wygenerowanie na danym obszarze, a obok nich zawsze pojawi się postać NPC, Sister Cassia (1) . Dwukrotne wejście w interakcję z kobietą sprawi, iż rozpocznie się cała aktywność.
Do rdzenia stojącego obok Cassii utworzone zostaną ścieżki - po nich, za kilkanaście sekund, kroczyć będą potwory. Ich celem, jak w każdej grze z gatunku tower defense, dotarcie do rdzenia. Jeśli dotrze ich tam odpowiednia ilość, aktywność zakończy się niepowodzeniem. Rdzeń posiada 10 „punktów zdrowia”, a stwory różnej rangi odbierają inną ilość - zwykłe (białe) 1 punkt, magiczne (niebieskie) 2, rzadkie (żółte 5), a unikalne (złote) 10.
Celem gracza jest obronić rdzeń przed nacierającymi falami wrogów. Do tego celu wykorzystać może miejsca pod zabudowę wież - te oznaczone są specjalną ikonką młotka (2) . Po kliknięciu na nią, gracz może wybrać jeden z 6 obiektów:
Fireball Tower (3) - wystrzeliwuje kule ognia, zadające obrażenia od ognia (Fire).
Chilling Tower (4) - zadaje pobliskim wrogom obrażenia od zimna (Cold).
Shock Nova Tower (5) - tworzy elektryczne fale uderzeniowe, które zadają obrażenia od błyskawic (Lightning).
Empowering Tower (6) - zwiększa skuteczność pobliskich wież.
Seismic Tower (7) - zadaje obrażenia i ogłusza pobliskich wrogów.
Summoning Tower (8) - przywołuje stwory do walki.
Każda z tych wież może być kilkukrotnie ulepszana, zwiększając jej możliwości - zadawać będą więcej obrażeń, przywoływać więcej stworów czy zyskają nowe efekty. Dobór wież zależy tutaj od preferencji gracza - każda z wież spisze się równie skutecznie, warto wiec dobrać je pod swoją postać, gdyż to sam gracz i tak zadawał będzie większość obrażeń.
Po udanej obronie rdzenia, aktywność dobiegnie końca, a gracz będzie mógł otworzyć specjalne pojemniki na skarby (9) , z których wypadną wartościowe przedmioty.
Path of Exile - którą klasę postaci wybrać
Dzięki rozbudowanemu drzewku i możliwości wykorzystania wszystkich kamieni umiejętności przez dowolną klasę, każdą z klas postaci da się tak naprawdę zbudować pod konkretną rolę. Jednakże, każda z nich ma swoje predefiniowane predyspozycje, które sprawiają, że w danej roli sprawdza się po prostu lepiej od innych. Dla poszczególnych klas wygląda to w następujący sposób:Na którą więc zdecydować się klasę? Warto zastanowić się, jaką rolę spełniać ma postać i pod tym kątem dobrać odpowiednią dla niej klasę. Każda z klas może co prawda spełnić się jako dowolny typ postaci, jednak największa skuteczność - która ważna jest przede wszystkim na bardzo wysokich poziomach - uzyska się tylko korzystając z konkretnych archetypów.
Zakończenie.
Dziękuje za przeczytanie tego poradnika obejrzenie go daj like w górę polubienie i komentarz jak ci pomógł albo się spodobał.

(:PV:)