Squad
43 ratings
SL 101 - Jak zostać Dowódcą Drużyny krok po kroku. Zaktualizowane na V3.0!
By JeSper
Ta gra potrzebuje więcej dobrych Squad Lead'ów, mam nadzieje że ten poradnik pomoże Ci zostać jednym z nich!

Napisane na wersję gry V3.0
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Squadowy słownik
Wiele przerażających słów, zapoznajmy się z nimi!

Logi - ciężarówka logistyczna / logistyk
CP - punkty konstrukcyjne (construction points)
FOB - Forward Operating Base - radio - Jeden członek zespołu (nie musi być z twojej drużyny) i logi / Heli jest wymagany do umieszczenia go. FOB jest wymagany do budowy umocnień i struktur. Stracenie FOBa kosztuje 20 ticketów, jeśli został znaleziony, ale udało się go obronić to polecam go skopać i postawić nowego gdzieś indziej.
HAB - Spawn Bunker (500 CPs) - może być używany przez cały zespół. Zawsze powinien mieć skrzynkę z amunicją (100 CP) umieszczoną obok.
ATGM / TOW / Kornet - (Anti-Tank Guided Missile) - przeciwpancerny pocisk kierowany (600 CP, 500 ammo za pocisk)
Stacja naprawcza (500 CP) - Używa CP do naprawy pojazdów, zwykle wystarcza dodatkowe 100/200 CP na naprawy.
HMG - (Heavy Machine Gun) - Ciężki karabin maszynowy (200/350 CPs)

SL - Dowódca drużyny
RP - Rally point / paka (50 sztuk amunicji) - Miejsce odrodzenia tylko dla twojej drużyny. Do postawienia RP wymagany jest jeden członek drużyny w promieniu 8 metrów od ciebie. Możliwe jest podniesienie go z ziemi zamiast ponownego uzbrojenia ze źródła amunicji. Jeśli wróg zbliży się na odległość mniejszą niż 10 metrów od twojego RP, zostanie on usunięty.

LAT - Light Anti-Tank (maksymalnie 2 na drużynę)
HAT - Heavy Anti-Tank (maksymalnie 2 na zespół)
AR - Strzelec automatyczny
MG - Machine Gun (-er)

MBT - (Main Battle Tank) - czołg podstawowy - duża armata, głośny, na gąsienicach.
IFV - (Infantry Fighting Vehicle) BWP - bojowy wóz piechoty - działo średnie (25/30 mm), wyrzutnia ATGM, gąsienice, silnik z przodu. Ma wystarczająco dużo miejsca w środku dla załogi i jednej pełnej drużyny.
APC - Armored Personnel Carrier - Małe działo / HMG. Ma wystarczająco dużo miejsca w środku dla załogi i jednego pełnego składu.

Double white / Double neutral - sytuacja, w której flaga defensywna zostaje zneutralizowana, zanim flaga ofensywna zostanie w pełni przejęta. Do odbicia takiej flagi potrzeba tylko trzech członków drużyny, bez względu na to, ilu wrogów znajduje się w strefie przejmowania.
Zalecane ustawienia
Ustawienia dźwięku
Lokalna głośność VOIP - 200%
Efekty dźwiękowe - mniej niż 100%, zmniejszaj je, aż nie będziesz mieć problemu z zrozumieniem swoich kolegów z drużyny i innych członków drużyny, gdy wokół jest dużo hałasu. Szczególnie przydatne w pobliżu helikopterów i ostrzału z karabinu maszynowego.

Ustawienia mapy
Podczas rozgrywki otwórz mapę, naciskając klawisz Caps Lock lub Enter, kliknij koło zębate w prawym górnym rogu, włącz opcję "show FOB radii" oraz "show FOB resources".
1. Staging phase
Mecz zaraz się rozpocznie i ... co to? Brak otwartych oddziałów piechoty? Wygląda na to, że to ty będziesz musiał jeden stworzyć!

1. Nazwa drużyny
Najważniejszą częścią nazwy jest „MIC” (mikrofon), nie chcesz mieć osób, z którymi nie możesz się komunikować, wszyscy członkowie twojego oddziału powinni mieć mikrofon.
Przykład: PL MIC INF

2. Kontrola mikrofonu
Teraz, gdy twoja drużyna została zalana przez graczy, upewnij się, że mogą się z tobą komunikować. Zapytaj po kolei wszystkich członków swojego oddziału czy mają mikrofon. Jak jakiś gość się nie odzywa to wywal go ze squadu.

3. Role
Każda drużyna powinna mieć przynajmniej jednego medyka i AT. Po tym, jak twoi podwładni wybiorą swoje role, a widzisz, że żaden z nich nie wybrał AT ani / i Medyka, wybierz, kto się zmieni, po imieniu (Można zapytać o ochotników ale nie zawsze daje to rezultat.).

Pamiętaj, że kategoria wsparcia ogniowego (AR, LAT, GL, Marksman) ma ograniczoną liczbę miejsc na drużynę, jeśli w twoim squadzie będzie brakować LATów być może będziesz musiał poprosić swojego AR, GL lub Marksmana o zmianę, ponieważ inni nie będą w stanie tego zrobić).

4. Zaopatrzenie
HAB (spawn bunker) kosztuje 500 CP, podczas gdy ammobox kosztuje 100, dlatego minimalna ilość CP wymagana dla FOB to 600. Osobiście biorę dodatkowe 100 CP na kolejną skrzynkę z amunicją z dala od HABa.
Domyślnie zalecam zabranie logistykiem wystarczającej ilości zapasów, aby stworzyć 2 lub 3 FOBy (minimum 1200 lub 1800 CP).

5. Fire-teamy
Zapytaj, czy ktoś chce zostać FTL'em, dzięki temu może umieszczać i usuwać znaczniki na mapie, a także budować proste konstrukcje (takie jak worki z piaskiem) w promieniu FOBa.

6. Backcap (AAS lub RAAS)
Sprawdź swoją mapę, jeśli nie widzisz żadnej innej drużyny umieszczającej swój znacznik na pierwszej fladze i nikt nie powiedział, że zrobi backcap, to ty będziesz musiał się tym zająć. Przejowanie flag w wiele osób zwiększa szybkość przejmowania, maksymalnie o 50% z 8 osobami.
2. Gdzie jechać? Wytłumaczone dla AAS, RAAS i Invasion
Staging phase zakończone, czas jechać. Pytanie dokąd?

1. Advance And Secure - AAS
Upewnij się że wszystkie flagi między środkową a twoim mainem będą przejęte przez któryś z innych squadów, jeśli nie to przejmij je ty, całym squadem albo wyznaczając kilka osób do osobnego pojazdu lub po prostu wysadź kogoś do przejęcia flagi i pojedź dalej.
Zależnie od czasu gry pojedź na flagę środkową lub o jedną bliżej twojego maina (defensywną). Zaplanuj z wyprzedzeniem, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na dwa FOBy. Staraj się nie polegać na innych drużynach w kwesti obrony flag, z reguły nie zajmą się one obroną bez poproszenia o to. Zrób to sam lub poproś konkretny skład używając command chatu ("g", a najlepiej direct'em za pomocą numpada).

2. Random Advance And Secure - RAAS
squadlanes.com będzie tutaj twoim wybawcą.
Udaj się w jedno z miejsc gdzie może być środkowa flaga (nie zapomnij o backcapie). Jeśli znajdziesz się z dala od celów, jak najszybciej udaj się do odpowiedniej części mapy. Jeśli jesteś daleko poproś o transport Heli i zostaw jednego gościa, który zajmie się logistykiem.

3. Invasion - Atak
Flankuj, idź długą drogą i zrób jak najwięcej FOBów wokół pierwszej flagi. Nie porzucaj swojego logi, utrzymuj go w ruchu (między main'em i FOBami) lub schowaj w bezpiecznym miejscu, jeśli sojusznicy w pobliżu są zagrożeni, ewakuuj logi z powrotem do maina. Lepiej jest zniszczyć logi niż porzucić bez szansy na odzyskanie, chyba że mecz się kończy i twój zespół ma mało ticketów.

4. Invasion - Obrona
Planuj z wyprzedzeniem i próbuj umieścić co najmniej dwa FOBy obok flag. Ważne jest, aby szybko dotrzeć do pierwszego (najbliższego wrogiego maina) celu, najłatwiej jest wygrać zatrzymując wroga na pierwszym punkcie (robienie z którejś dalszej flagi niezdobywalnej cytadeli nie działa i z reguły jest stratą czasu i zasobów). Ponownie, utrzymuj logi bezpieczne i dostępne, zdecydowanie zniszcz je, jeśli odzyskiwanie nie powiedzie się.
3. Stawianie FOBa
Najważniejsza umiejętność każdego dowódcy drużyny: tworzenie FOBów i HABów.

0. Użyj żółtego znacznika „utwórz znacznik FOB”, aby zaplanować rozmieszczenie FOBa.
Znacznik pokazuje zasięg FOBa, co pozwala na stworzenie 2 FOBów z minimalną odległością od siebie, a także pokazuje zasięg, w którym będziesz mógł umieścić HABa.
Lokalizacja FOBa (radia) - umieść je w budynku w celu ochrony przed artylerią i pojazdami, lub w roślinności aby je ukryć.
Lokalizacja HABa - potrzebuje trochę osłony obok (obracaj za pomocą klawiszy strzałek, aby zmieścić się w ciasnych miejscach). Cokolwiek znajduje się blisko HABa, będzie chronione przez pojawiających się żołnierzy (radio/flaga). Jednocześnie wrogowie atakujący HABa lub flagę, również atakują drugie za darmo.

Procedura:

1. Wybierz jednego członka drużyny (upewnij się, że cię zrozumiał), który wyładuje określoną ilość zapasów (najczęściej połowę, zaczynając od CP) i wykopie HABa.

2. Powiedz reszcie (i zaznacz na mapie), dokąd mają się udać (niech stwórzą obwód obronny wokół FOBa lub zaatakują pozycje wroga).

3. Wyjdź z logi, przytrzymaj T i wybierz radio (godzina 1), umieść je. Po wyładowaniu CP umieść HABa (nie zapomnij o skrzynce z amunicją). Jeśli kontakt z wrogiem jest prawdopodobny umieści Rally Point w odległości 100/200 m od HABa i radia na wypadek, gdyby został wyłączony z akcji przez wroga, spójrz na mapę i rozkaż konkretnemu członkowi oddziału, aby przyszedł do ciebie (najlepiej rifleman/strzelec z amuncjią, możesz od razu wziąć następne rally za 50 ammo)..
4. Meta na poziomie dowódców drużyn
Jak wygrać mecz?
- Obniż liczbę ticketów drużyny przeciwnej do zera
Jak najlepiej to zrobić?
- Przejęcie flagi jest w sumie warte 70 ticketów, +60 dla zespołu który zdobył flagę, a -10 dla tego który ją stracił.
Jak zdobyć flagę?
- Członkowie twojej drużyny muszą kontrolować zarówno ofensywną, jak i defensywną flagę
Czego potrzebują, żeby to zrobić?
-HABów !!!


To twoje najważniejsze zadanie jako SL, tworzenie punktów odrodzenia dla twojego zespołu i drużyny. Możliwość umieszczania FOBów i HABów (oraz Rally Pointów) jest najbardziej wpływowym narzędziem, jakie masz do dyspozycji.

Twoim drugi najważniejszym zadaniem jest utrzymanie twojej drużyny w walce blisko jednego z aktywnych celów. Musisz szybko przenieść swoich kolegów z drużyny, gdy flaga zostanie zdobyta lub stracona, użyj logi, alternatywnie poproś o transport Heli, APC lub IFV, aby cię podwieźć (sprawdź listę drużyn i użyj bezpośredniego połączenia radiowego z SLem za pomocą numpada).

Jeśli twój zespół zaczyna tracić flagę (lub widzisz że zaraz zacznie), od razu sprawdź czy kolejna flaga ma FOBa do obrony a jeśli nie to koniecznie go stwórz, nigdy nie pozwól na to sytuację w której straciłeś flagę a na kolejnej nie ma FOBa (albo co najmniej rally pointa) na którym można się odrodzić.

Niekompetentni dowódcy drużyn często tracą wszystkie flagi, po jednej przegranej walce o środkową flagę, wystarczy, że jeden oddział wroga dotrze do następnego celu przed obrońcami. Proces powtarza się, dopóki wszystkie flagi nie zostaną przejęte (lub ktoś się ogarnie i zrobi FOBa do obrony na czas).

Nie oczekuj, że inne drużyny same wrócą do obrony, możesz liczyć tylko na siebie.

Sprawdzaj stale swoją mapę, im szybciej zdasz sobie sprawę, że flaga zostanie utracona (lub że twoja drużyna przejmie flagę wroga), tym szybciej będziesz mógł przenieść swoją drużynę do flagi która właśnie stała się aktywna (zauważ, że jeśli FOBy są już przygotowane, możesz po prostu powiedzieć swoim ludziom, aby dali się postrzelić, a następnie odrodzili się w innej części mapy)
Dowódcy z drugiego zespołu będą robić to samo, bycie szybszym od nich da ci przewagę.
5. Podsumowanie
- Wybieraj ludzi po imieniu, zamiast prosić o ochotników (dotyczy również innych SLi).
- Stawiaj FOBy i rally pointy zamiast wdawać się w strzelaninę jak zwykły szeregowy.
- Stale analizuj mapę.
- Bądź bardziej mobilny niż wróg, gdy zmieniają się aktywne cele (zostaje przejęta flaga).
Przydatne linki
Bardziej czasochłonne, jednocześnie bardziej szczegółowe poradniki, które możesz chcieć sprawdzić (w języku angielskim):
BHM Captain's Squad Leading Guides

Squadlanes.com - Twój najlepszy przyjaciel podczas RAAS'u.
Squadmc[squadmc.ende.pro] - Kalkulator dla moździerzy
Official Squad Wiki[squad.gamepedia.com]

Proszę oceń przewodnik, jeśli Ci się podobał.
Powodzenia!

Zapraszamy do klanu Husaria!
  • Gramy mecze przeciw innym klanom oraz organizujemy treningi dla naszych członków.
  • Wspólne granie na naszych serwerach.
  • Omiń kolejkę dzięki whiteliście na:
    "Polski Serwer Klanu HSR" oraz "SQUAD EUROPE"
Husaria discord[discord.gg]
Husaria forum[hsrclan.com]
7 Comments
SyNter Dec 30, 2023 @ 9:45am 
no Lera
Lera Jan 28, 2023 @ 4:37am 
hello guys i am a girl from ukraine i really want to play squad but i dont have enough money can anyone help me i have a lot of free time so i can play with you anytime. I am 17 years old and my name is Lera. I will be very grateful for your help. I saved money for this game, but the war in the country changed my plans and the money that I had instead of entertainment, I donate to charity and do it myself.
ERR0RR00M Jul 8, 2022 @ 3:25pm 
Git
gerwin brommel Nov 19, 2020 @ 2:20pm 
fajne, ale nie sprawi to ze przestane być cieniasem :Dandelion:
JeSper  [author] Nov 16, 2020 @ 8:36am 
Pierwszy raz słyszę takie zwroty. Masz rację co do obrazków, jeśli jakieś masz to chętnie przyjmę.
Suchy85 Nov 15, 2020 @ 2:36pm 
Co do słowniczka - brak praktycznych zwrotów typu kolorki, myjnia, przywieź żółtego... Co do poradnika to za mało obrazków :)
|HSR| Antol Nov 12, 2020 @ 7:11am 
Dobry poradnik. Polecam nowicjuszom chętnym wziąć sprawy w swoje ręce.