Soda Dungeon 2

Soda Dungeon 2

Not enough ratings
SODA DUNGEON 2 - Poradnik początkującego
By HAKIMODO
Nieco porad dla rozpoczynających przygodę
3
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
== WSTĘP
Od autora: Zapraszam także na swój kanał YouTube oraz do odwiedzenia mojej strony www:
https://www.youtube.com/channel/UCLyYjjlACQW7YKE5iD8ASVQ/videos
http://hakimodo.pl


Soda Dungeon 2 to kontynuacja gry o tym samym tytule. W stosunku do pierwowzoru zostało tu wprowadzonych nieco zmian choć gra nadal trzyma się tych samych ram i mechaniki.

W poradniku możesz przeczytać na temat przedmiotów i ulepszeń jakie dostępne są grze oraz przeczytać nieco porad. Pamiętaj jednak, że każda taktyka jest dobra o ile prowadzi do zwycięstwa. Nie trzymaj się ściśle tego co napisałem - walcz na swój własny sposób i nie bój się eksperymentować.

W grze naszym zadaniem jest przebywać kolejne wymiary (Dimension) przy czym przechodząc do kolejnego następuje totalny reset i tracimy prawie wszystko zaczynając praktycznie od zera - choć ze wzmocnioną drużyną ponieważ budynki oraz niektóre ulepszenia (oraz zakupione za esencję upgrade) przechodzą z nami na stałe.
== MIASTO
Rozgrywkę rozpoczynamy w zniszczonym mieście i wraz z upływem czasu budynków oraz oferowanych przez nie funkcjonalności będzie przybywać. Niestety trzeba to będzie okupić dosyć dużymi wydatkami a także i czasem ponieważ trzeba go będzie poświęcić dosyć dużo na zdobycie pieniędzy i surowców potrzebnych do ich odbudowy. Nowe budynki będą dostępne wraz z powstawaniem kolejnych - oraz przeskakiwaniem do następnych wymiarów.

== DRUŻYNA
Nasza drużyna może liczyć do 6 postaci i to do nas należy wybór klas oraz ilości wojowników danego typu w zespole. Każdy z nich posiada inne cechy (o tym później) dlatego warto jest zapoznać się z nimi by skompletować grupę według własnych potrzeb i wymagań. Dodatkowo sposób walki każdego z typów wojowników możemy oskryptować dzięki czemu będą oni bardziej efektywni w powierzonym im zadaniu.

Naszych wojowników możemy:
- wysłać do eksploracji podziemi (grupa 6-osobowa)
- wysłać do potyczek na arenie (grupa 3-osobowa)

Warto jest mieszać klasy ponieważ niektóre z nich posiadają unikalne umiejętności i może nam to znacznie wspomóc drużynę w przypadku wysłania jej z konkretnym zadaniem - np. zdobywania pieniędzy.
== BUDYNKI
Wraz z rozwojem miasta będziemy mogli rozbudować naszą osadę o kolejne budynki.

TAWERNA - jeden z pierwszych budynków jakie będą dostępne w grze - oraz najbardziej kluczowy ponieważ to w nim będziemy kompletować naszą drużynę oraz kupować większość dostępnych w grze ulepszeń.

KOWAL - Umożliwia zakup surowców, broni oraz ekwipunku oraz tworzenie nowych (crafting) czy też pozbycie się niepotrzebnych oraz dokonanie ich ulepszeń za pomocą kryształów - co znacząco zwiększy parametry broni czy też sprzętu (ulepszenia są tracone wraz z przejściem do kolejnego wymiaru). Warto często do niego zaglądać (np. po stoczonej walce) czy nie dodano nowych przedmiotów możliwych do zakupu.

STOLARZ - dosyć ważny na początku ponieważ w nim będziemy kupować nowe budynki stawiane w mieście. Większość z nich wymaga pokrycia pewnej ilości w złocie lecz część budowli wymagać też będzie pozyskania odpowiednich surowców. Wytworzone budynki nie są tracone, przechodzą z nami do kolejnych wymiarów.

MAGIK - po odblokowaniu pozwoli nam rozpocząć wyprawę w labiryncie od konkretnego poziomu za małą opłatą. Dzięki temu nie trzeba gonić od początku a wystartować możemy wybierając dowolny już poprzednio odwiedzony poziom. Umożliwia wybranie dowolnego z nich (z dokładnością do 10 poziomów).

ZAGRODA - mieści naszych pupili, które mogą być zabierani do walki (dokładniej jeden z nich). Po odblokowaniu zostaje nam już na stałe. Szkolą się uczestnicząc w walkach.

ARENA - służy do wystawiania naszych wojowników do walki o konkretną nagrodę. Walki można rozgrywać co 2 godziny jednak warto mierzyć siły na zamiary ponieważ im wyższą nagrodę wybierzemy tym trudniejsza będzie potyczka - a jedynie wygrana pozwoli ją odebrać. W przypadku przegranej nie otrzymamy niczego.
Arena pozwala także na tworzenie skryptów decyzyjnych (Soda Scripts), które determinują zachowanie się postaci danego typu w trybie walki automatycznej (kogo ma wybierać jako cel - najsilnieszego wroga czy też najsłabszego, jakich czarów ma używać itp.).

PORTAL - po dosięgnięciu władcy na którego polujemy i rozmowie z naszym magiem zostanie on odblokowany dzięki czemu będziemy mogli przejść do kolejnego wymiaru.


== ESENCJA
Esencja jest dosyć ważnym aspektem gry ponieważ pozwala trwale podbijać umiejętności naszych postaci. Tym samym rekomenduję ci jak najszybsze skakanie do kolejnych wymiarów dopóki nie zacznie ona dropić w czasie walk. Dzięki temu każda wyprawa spowoduje, że gdziekolwiek nie dojdziemy i nie padniemy - zdobędziemy pewną ilość esencji i tym samym będziemy mogli podbić bazowe parametry naszych postaci poprzez podbijanie poziomu reliktów. A jeśli o reliktach mowa - jeden z nich zwiększa ilość pozyskiwanej esencji (co przekłada się na częściej występujących wrogów z esencją) i warto jest go jak najszybciej podbić na maksymalny, setny poziom.


  Esencję możemy zdobyć na kilka sposobów:
 • zabijając przeciwnika, który jest zabarwiony na fioletowo
 • kradnąc (z użyciem THIEF-a) esencję przeciwnikowi zabarwionemu na fioletowo (zwiększa dwukrotnie pozyskiwaną esencję w czasie wypraw).
 • uczestnicząc w walkach na arenie (jedna z nagród)
 • po zbudowaniu studni w osadzie - wymieniając 7.000 złota na 1 sztukę esencji
 • przygarniając do drużyny zwierzaka w postaci latającej wróżki - doda kilka procent więcej zdobywanej esencji
 • zwiększając wysokość poziomu reliktu odpowiedzialnego za występowanie przeciwników z esencją
 • realizując co niektóre misje wraz z postępem gry


KRADZIEŻ ESENCJI - dobrze jest wiedzieć o tym, iż THIEF ma możliwość wykorzystania swojej unikalnej zdolności (odblokowywanej na 25 poziomie postaci) o nazwie "RANSACK". Kosztuje ona 10 MP i pozwala za jednym zamachem ukraść przeciwnikowi złoto, przedmiot oraz esencję. Co więcej - jeśli go potem zabijemy, niezależnie od tego dostaniemy dodatkową porcję esencji! Dzięki temu jest to NAJSZYBSZY i jednocześnie NAJWYDAJNIEJSZY sposób na jej pozyskanie! Im wyższy poziom labiryntu tym więcej dany przeciwnik może jej posiadać. Na początkowym etapie zyskamy jedynie +1 punkt esencji (ale zawsze jest to o jeden punkt więcej niż tylko w przypadku jego ubicia. By to działało prawidłowo należy zmodyfikować skrypt działania THIEF-a (Soda Scripts dostępne w budynku Areny) ustawiając by umiejętność ta była używana jedynie w przypadku napotkania przeciwnika posiadającego esencję - inaczej szybko zużyjemy jej zapas. Warto jest też ustawić złodzieja na pierwszej pozycji w zespole by zdążył zadziałać nim reszta drużyny ubije przeciwnika posiadającego esencję (ten zabarwiony na fioletowo).
Ponieważ używanie tej umiejętności wyczerpuje manę postaci w zespole musi być obecna wróżka (Mystic), która po osiągnięciu poziomu 25 zyska możliwość regeneracji many członków drużyny. W przeciwnym wypadku ilość many szybko się wyczerpie i złodziej nie będzie mógł korzystać z tej jakże potrzebnej umiejętności. Pozostanie wtedy jedynie liczyć na spotkanie z naszą początkującą wróżką - udane rzucenie przez nią zaklęcia leczy drużynę oraz odnawia zasób many jej członków.
== ESENCJA - ZAKUP ULEPSZEŃ ==
Wraz z podróżą przez kolejne wymiary międzygwiezdny byt umożliwi nam wybór reliktów oraz odblokuje możliwość pozyskiwania esencji z ubitych przeciwników. Wróg, który posiada esencję ma fioletowy odcień. Po jego ubiciu otrzymamy kilka jednostek esencji.

Esencję będzie można wydać w sklepiku jaki pokazuje się po naciśnięciu żółtego przycisku "R".

Ważne jest to, że wraz z osiągnięciem 25 poziomu przez złodziejkę (Thief) posiądzie ona umiejętność o nazwie "Ransack", która jednokrotnie może skraść wrogowi esencję. Otrzymamy w ten sposób dodatkowo tyle samo esencji ile dropi w przypadku ubicia danego stwora. Co to oznacza? Dwa razy tyle esencji z wypraw! Ponieważ używanie tej umiejętności wyczerpuje manę postaci w zespole musi być obecna wróżka (Mystic), która po osiągnięciu poziomu 25 zyska możliwość regeneracji many członków drużyny.
== ESENCJA - RELIKTY
Przy przeskoku do kolejnych wymiarów odblokowany zostanie dostęp do reliktów. Są to specjalne przedmioty przechowujące magiczne płyny o różnym przeznaczeniu. Początkowo będziemy mogli wybrać jeden z trzech nam przedstawionych (dopóki nie zgromadzimy wszystkich).

Płacąc esencją będziemy mogli podbić ich poziom co przełoży się na stałe wzmocnienie jego efektu. Nie są resetowane przy przechodzeniu do kolejnych wymiarów. Dają naprawdę duże wzmocnienie postaci - szczególnie na początkowych etapach gry ponieważ pozwalają zwielokrotnić naszą bazową ilość życia czy też ataku.

RELIC OF HEALTH
+5 HP per level dla każdego z członków drużyny. Jak widać znacząco podnosi bazową ilość życia postaci co ma znaczenie na głębszych poziomach podziemi ponieważ przeciwnicy zadają nam wtedy większą ilość obrażeń. Bardzo ważny relikt.RELIC OF ATTACK
+2 punkty ataku więcej. Dosyć ważny parametr ponieważ zwiększa siłę ataku naszej postaci. Jeden z najważniejszych reliktów. Większa siła ataku oznacza konieczność zadania przeciwnikowi mniejszej ilości ciosów i co za tym idzie jego szybszą eliminację. Szybciej ubity przeciwnik oznacza mniej odniesionych obrażeń dla członków naszej drużyny.RELIC OF MANA
+3 MP - zwiększa ilość punktów many jaką dysponuje postać. Dzięki temu ma ona większą ilość punktów magii do dyspozycji co pozwala wyprowadzić więcej ataków używających magii.RELIC OF GOLD FIND
+1% więcej znalezionego złota. Pozwala zwiększyć ilość złota jaką wyniesiemy z wyprawy. A ponieważ za złoto możemy kupować esencję to warto jest inwestować byśmy mogli kupić jej jeszcze więcej!RELIC OF CRIT CHANCE (250 max)
+0.1% większa szansa na zadanie ciosu krytycznego przez naszą postać.RELIC OF ESSENCE FIND (100 max)
+0.2% szansy na napotkanie przeciwnika posiadającego esencję. Bardzo ważny relikt. Postaraj się jak najszybciej podbić go na maksymalny poziom. Dzięki temu znacznie częściej będziesz napotykać fioletowych przeciwników posiadających esencję i tym samym znacząco zwiększysz ilość zdobywanej w czasie wypraw esencji!RELIC OF REGENERATION (100 max)
+1 HP per level. W każdej nowej turze nasza postać będzie mogła odzyskać wskazaną tu ilość punktów życia. Nie wydaje się to dużo - ale dzięki temu każdy z z członków naszej drużyny odzyska dodatkowo nieco zdrowia - a ponieważ przeciwnik nie atakuje zwykle tej samej osoby więc już po 2-3 turach będziemy mieć nieco więcej odnowionego zdrowia.RELIC OF CRIT DAMAGE (250 max)
+0.5% większe obrażenia ciosu krytycznego. Zwiększa siłę zadawanego krytyka.RELIC OF PHYSICAL BOOST
+0.3% większy atak fizyczny. Zwiększa siłę normalnego ataku postaci.RELIC OF MAGIC BOOST
+0.2% większy atak magicznyRELIC OF DUNGEON KEYS (300 max)
+0.2% większa szansa na znalezienie kluczy do portali (zdobyte już klucze przechodzą na kolejną wyprawę).RELIC OF MASTERY (100 max)
+0.1% więcej zdobytego doświadczenia przez postać. Dosyć ważny relikt (szczególnie później). Zwiększa ilość zdobywanego doświadczenia(więc ma to znaczenie w późniejszych etapach gry, gdy jest go cała masa do zdobycia by móc awansować na kolejny level.


RELIC OF ORE (100 max)
+0.1 Ore Find. Zwiększa szansę na zdobycie rudy.


RELIC OF RESISTANCE (50 max)
+0.3% odporności na efekty. Dzięki temu mamy szansę iż rzucony przez przeciwnika efekt (zatrucie, podpalenie, uśpienie itp.) nie zadziała.


RELIC OF REFLECTION (100 max)
+0.2% odbitych obrażeń. Dzięki temu część obrażeń zadanych postaci przez przeciwnika wraca do niego samego.
== ESENCJA - RELIKTY KLASOWE
Każda z naszych postaci po osiągnięciu 50 poziomu postaci odblokuje relikty klasowe. Spowoduje to pojawienie się ich w trzeciej zakładce reliktów i umożliwi podbijanie bazowych parametrów naszych postaci z użyciem esencji. Dostępne zatem będzie dopiero w późniejszych etapach gry.

Jeśli uda ci się podbić postać do poziomu 50 wejdź w trzecią zakładkę i tu będziesz mógł wybrać przynależny jej symbol.

Dzięki temu używając esencji będziemy mogli podbić bazowe parametry jednostki. W większości przypadków podbije to parametry postaci o +2 HP, MP, ATK (o ile postać posiada MP, np. BladeMaster nie posiada). Zwiększy to jej ilość życia, ataki zadawane za pomocą magii (w tym także siłę leczenia!) oraz bazowy atak. Warto!


== BOHATEROWIE
Nasza drużyna może się składać z maksymalnie 6 postaci przy czym to do nas należy wybór składu ekipy. Wraz z przechodzeniem do kolejnych wymiarów nasze postaci będą mieć poszerzany zestaw umiejętności (ciosów) jakie mogą wyprowadzić. To spowoduje, iż wraz z upływem czasu zdecydujesz się na mała reorganizację wystawianego składu.


Rozpoczynając nową eskapadę po skoku do kolejnego wymiaru zaczynamy zawsze od startowych postaci dostępnych w tawernie. Ich ilość zależy od ilości zakupionych przez nas ulepszeń (stoliki i krzesełka). Zaś to jacy bohaterowie będą się pojawiać - od poczynionych zakupów Sody (ulepszenia u karczmarza). Odblokowanie ich nieco kosztuje więc najpierw trzeba (szczególnie w początkowych etapach gry) kilkukrotnie zwiedzić podziemia by zebrać nieco grosza na zakupy.


Każdy z bohaterów za udział w walkach pozyskuje nieco doświadczenia. Jego ilość można sprawdzić w tawernie, klikając na książkę i wyświetlając jego profesję.

AWANS - Gdy postać jest awansowana informację o tym będziemy mogli zauważyć przy wyświetlaniu podsumowania wyprawy.


LEVEL - każda z postaci za udział w walkach jest nagradzana podnoszeniem swojego poziomu zaawansowania. Jest ich łącznie 50 i jak widać każdy z nich daje jakieś zdolności co wzmacnia postać. Dlatego jeśli puszczamy jakiś wypad do jaskiń tylko po złoto i esencję, od początkowych poziomów - warto jest mieszać drużynę (różne typy) by każda z nich zyskała nieco doświadczenia.


CLASS RELIC - Po osiągnięciu przez postać 50 poziomu odblokowany zostanie relikt danej klasy umożliwiający wykorzystanie unikalne zdolności danej postaci.
== WALKA
SYSTEM TUROWY - Walki toczą się w systemie turowym i zmierzymy się w nich z jednym lub kilkoma przeciwnikami. Najpierw ruszają się wszystkie nasze postaci a następnie pozostali przeciwnicy. Wyjątkiem są tu czasami sytuacje kiedy zostaniemy napadnięci (AMBUSH).


AMBUSH - w przypadku zasadzki to przeciwnicy będą ruszać się jako pierwsi tak więc przeciwnik będzie mieć szansę na to by zaatakować nas ze zdwojoną siłą (atak zza pleców). Istnieją przedmioty, które można wytworzyć (crafting) i które zapobiegają możliwości zaskoczenia postaci takim atakiem.


USTAWIENIE POSTACI - Nasze postaci ustawiają się po 3 z każdej (lewa, prawa) stronie ekranu i kolejka ruchu idzie lewej strony ku dołowi a następnie rusza się prawa flanka i tu też jako pierwsza rusza się postać na samej górze. Położenie postaci jest ustalane przed rozpoczęciem walki (klikając na dolny pasek z członkami drużyny na dole ekranu) i po wejściu do lochów nie mamy już możliwości jego zmiany.


BACK ATTACK - Ważne jest także to, z której strony następuje atak na przeciwnika. Jeśli zadawany jest zza pleców, jest on dwukrotnie mocniejszy niż atak od frontu. Widzimy wtedy napis "Back Attack". W którą stronę odwrócony jest przeciwnik? Wystarczy, że sprawdzisz w którym kierunku zwrócona jest jego głowa.


PASEK ŻYCIA - Do czasu zakupienia specjalnego ulepszenia lub też o ile nie posiadamy specjalnego artefaktu - nie widzimy ilości HP pozostałego przeciwnikowi. Zauważymy ile zdrowia mu odebraliśmy - lecz pasek życia nie jest wyświetlany.


WALKA AUTOMATYCZNA - klikając wskazany przycisk znajdujący się w lewym dolnym rogu włączamy tryb walki automatycznej - komputer zarządza wtedy walką atakując według własnego widzimisię. Można ją w dowolnej chwili włączać i wyłączać. Na zachowanie naszych postaci możemy w pewien sposób wpływać, tworząc tzw. "Soda Scripts" czyli listę zdarzeń opisującą jak dany bohater ma reagować na różne zdarzenia w grze (ilość przeciwników, poziom HP drużyny - kiedy leczyć itp. - więcej w dziale o tworzeniu skryptów). Każda klasa może mieć tylko jeden aktywny skrypt (ale możemy mieć ich więcej i wybierać żądaną listę zachowań). To czy walka toczy się samodzielnie czy automatycznie nie wpływa w żaden sposób na ilość złota czy pozyskanych przedmiotów.


MINI-BOSS - co pełne 10 poziomów będziemy walczyć z mini-bossem (o różnym wyglądzie i umiejętnościach) i za jego pokonanie otrzymamy możliwość otworzenia jednej z trzech skrzyń (lub wszystkich trzech jeśli w drużynie jest THIEF).


W przypadku pokonania mini-bossa czeka na nas nagroda w postaci jednej ze skrzyń do otwarcia (nie trzeba żadnego klucza, po prostu klikasz na dowolnej skrzyni). W niej znaleźć można złoto, przedmioty, broń lub surowce. Warto jest mieć w składzie drużyny THIEF-a ponieważ dzięki temu otwieramy nie jedną - a wszystkie trzy skrzynie jednocześnie! To potrafi dać naprawdę dużego kopa jeśli chodzi o ilość pieniędzy przyniesionych z takiej wyprawy.


GŁÓWNY BOSS - DARK LORD - co 100 poziomów (ilość ta będzie wzrastać o +100 wraz z kolejnymi skokami do następnych wymiarów) walczyć będziemy z nieco mocniejszym przeciwnikiem, tytułowym Dark Lordem, którego będziemy ścigać przez te wszystkie wymiary. Wraz z jego kolejnymi iteracjami nasz adwersarz rośnie w siłę i zmienia się też wizualnie. Wraz z końcem walki otwiera on zawsze portal i ucieka przed nami do kolejnego wymiaru. Po zakończeniu takiej walki w mieście będziemy musieli rozmówić się z magiem - a ten aktywuje wtedy portal (ten ostatni z budynków po prawej) umożliwiając nam przemieszczenie się do kolejnego wymiaru.

QUICK BATTLE - Możliwe jest także przeprowadzenie szybkiej walki (bez uczestniczenia w rozgrywce. Po opuszczeniu gry zostaną nam naliczone tzw. BATTLE CREDITS za czas naszej nieobecności.

Wystarczy kliknąć wskazaną powyżej ikonkę i im dłużej nie było nas w grze tym więcej tokenów zwanych BATTLE CREDITS otrzymamy. Nie jestem pewien lecz maksymalnie chyba przyznawanych jest ich do 720 sztuk.
== USTAWIENIA WALKI ==
Przed rozpoczęciem wyprawy możemy zmienić nieco nasze preferencje odnoście zachowania się trybu walki automatycznej. Pozwoli to gromadzić znajdywane klucze (wypadają losowo z ubijanych przeciwników) i zużywać je tylko w miarę zaistnienia takiej potrzeby.

Okno konfiguracji potyczki dostępne jest tylko przed walką i nie ma możliwości przestawienia opcji po jej wystartowaniu (choć poczynione tu ustawienia są zapisywane i zapamiętywane).

WARP INCREMENT - Przestawiane co 10/100 - pozwala nam za pomocą widocznych tu czerwonej i zielonej strzałki ustawić od którego poziomu chcemy zaczynać naszą wyprawę. Wymaga wniesienia małej opłaty w kwocie równej przeskoczonej przez nas ilości poziomów.
W przypadku jeśli chcemy zacząć od poziomu pierwszego wystarczy wcisnąć raz zieloną strzałkę (+1) dzięki czemu licznik się przekręci i będziemy mieć ustawiony pierwszy level.

QUICK BATTLE - tryb szybkiej potyczki. Za nieobecność w grze (gdy z niej wyjdziemy) otrzymamy tzw. "punkty walki" tu nazwane kredytami. Pozwala to na przeprowadzenie szybkiej potyczki (wykalkulowanej przez komputer) co przełoży się na natychmiastowy wynik całej wyprawy. Dzięki temu możesz błyskawicznie zarobić dużą ilość gotówki, esencji oraz zdobyć nieco potrzebnych przedmiotów. Pamiętaj jednak by wystawić w ten sposób silną drużynę by nie padła zaraz po starcie. To pozwoli zmaksymalizować zyski. Oczywiście nie warto zaczynać od początku - sugeruję rzucić ich do walki -100 lub -200 poziomów od pozycji na której obecnie jesteśmy. Wyższe poziomy = większy zarobek i lepsze jakościowo przedmioty!

Po każdych przebytych 100 poziomach (o ile drużyna nie zginie) wyświetlone zostanie okno informacyjne z pytaniem co dalej mamy zrobić. Można zakończyć ("End") lub puścić drużynę dalej, dopóki nie padnie (co sugeruję). Przycisk "View Loot/Progress" pozwala nam wyświetlić dotychczasowy uzysk naszej drużyny.

KEY SETTINGS - pozwala zdefiniować żądane zachowanie drużyny odnośnie użycia kluczy i wyboru ścieżek przejścia (portale po pokonaniu przeciwników).

AUTOCOMBAT KEY / PATH SETTINGS - Okno, które pokaże nam się po wybraniu wyżej wymienionego Key Settings. Możemy tu ustawić jak powinna się zachować nasza drużyna w trakcie podróży. Omówmy możliwe do użycia przypadki:

 • Save a key for Healing Fairies - ta opcja powinna być włączona. Dzięki niej jeśli jedno z przejść będzie zamknięte na kłódkę (i opisane jako "Healing Fairy" - czyli nasza wróżka lecząca) - to nasza drużyna zawsze poświęci klucz by wejść do takiego przejścia (o ile opcja "Allow keys" poniżej będzie włączona dla tej właśnie nazwy!). Czy warto? Jak najbardziej!
  • Heal when party HP less than - drużyna wejdzie w przejście jeśli poziom jej życia spadnie PONIŻEJ zadeklarowanej wartości. Jeśli nie masz na pokładzie 2 medyków to warto jest to podnieść do 60-80% zamiast widocznych tu 20%.
  • Heal when party MP less than - drużyna wejdzie do leczącej wróżki jeśli poziom MP (punktów magii) spadnie poniżej zadeklarowanej wartości. Warto to nieco podnieść (70-80%). Wróżka nie trafia się nazbyt często... i nie za często rzucanie zaklęć się jej powiedzie - dlatego warto jest odnawiać ilość punktów magii drużyny ilekroć jeśli jest to możliwe. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji gdy skończy się mana dla pielęgniarki (możliwość leczenia drużyny) lub złodziejki (możliwość kradzieży dodatkowej esencji).

  Allow keys to be used for: - tu włączamy możliwość użycia klucza do otworzenia przejścia do danej lokacji (polecam zostawić jedynie przejście do wróżki - tak jak widoczne na obrazku)
 • Healing Fairy - przejście do wróżki
 • Bonus Treasure - lokacji z jedną skrzynią skarbów
 • Warp - możliwość skorzystania z przeskoku o kilka poziomów do przodu
 • Mineshaft - przejście do kopalni (surowce do zebrania)

  Chance to pick unknown path when no key used - określa szansę na użycie przejścia (trzy portale) o ile się takowa możliwość pojawi.
 • 0% - portale przejść nie będą wcale używane (o ile nie są WCALE włączone opcje widoczne na obrazku postaci "Allow keys to be used")
 • 100% - każdorazowo używane będzie jakieś przejście - ale ZAWSZE zostanie wybrane to jedno zamknięte na kłódkę i "zataszkowane" piętro wyżej - o ile posiadamy klucz i będzie ono oczywiście występować.
== PODSUMOWANIE POTYCZKI ==
Po zakończeniu wyprawy (wybiciu całości drużyny lub ręcznym przerwaniu wyprawy) wyświetlone zostanie jej podsumowanie - LOOT TIME!

  LOOT TIME - zestawienie wyników naszej podróży
 • Pieniadze - ilość łącznie zebranego złota
 • Esencja - ilość zebranej esencji
 • Przekreślony przeciwnik - ilość zabitych wrogów
 • Schodki - ilość przebytych poziomów
 • Zegar - czas trwania naszej wyprawy
 • Best Find - najbardziej wartościowy przedmiot (według jego unikalności)
 • Lista przedmiotów po prawej - to co udało nam się zebrać w postaci różnych przedmiotów oraz surowców. Lista jest przewijalna zielonymi strzałkami widocznymi po lewej i prawej.


Czasami uda nam się także ujrzeć informację o awansie jakiejś postaci na kolejny poziom wraz z nowo odblokowaną umiejętnością. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie odblokowane już umiejętności tej postaci możesz tego dokonać w tawernie.
== ŚCIEŻKI SKOKOWE (PATH) ==
CHOOSE A PATH? - Losowo po zakończeniu każdej z walk możemy otrzymać sposobność do skorzystania z możliwości skoku w nieznane (lub też zignorowaniu tego i kontynuowaniu standardowego trybu podróży). To co jest "po drugiej stronie bramy" jest zawsze zagadką (z wyjątkiem zamkniętego na łańcuchy, opisanego przejścia). To czy komputer będzie w trybie automatycznym wchodził w takowe możesz skonfigurować przed rozpoczęciem walki (w moim poradniku jest to opisane w dziale "Ustawienia walki").

  Dostępne są następujące możliwości:
 • MINESHAFT - możliwość wejścia do lokacji z kopalinami celem zebrania rudy
 • WARP - skok o kilka poziomów do przodu - co przyśpiesza eksplorację
 • HEALING FAIRY - spotkanie z "początkującą" wróżką - której jednak nie zawsze udaje się nam pomóc
 • BONUS TREASURE - lokacja z jedną skrzynią do otwarcia


MINESHAFT - Kopalnia. W przypadku wybrania tej opcji trafimy do kopalni. Nie ma tu potworów i jest całkowicie bezpiecznie. Naszym zadaniem jest tu rozwalenie widocznych tu kamieni - za do dostaniemy kilka egzemplarzy rudy (można ją później przetopić u kowala na sztaby metalu).


WARP - jest to mówić krótko droga na skróty. Pozwala przeskoczyć około 7 poziomów i możemy dzięki temu ominąć walkę z mini-bossem (ale nie z Dark Lordem) co przyśpieszy awans w hierarchii poziomów. Wyższy level = większy zarobek.


BONUS TREASURE - lokacja z jedną skrzynią jako nagrodą. Według mnie nie opłaca się tam wchodzić (a już w szczególności marnowań na to cenne klucze). Nagroda to najczęściej jakieś badziewie. Gra nie warta świeczki. Lepsze nagrody zyskasz otwierając trzy skrzynie pojawiające się po walce z mini-bossem.


HEALING FAIRY - wróżka o dobrym sercu... lecz kiepskich umiejętnościach. W przypadku powodzenia rzucone przez nią zaklęcie zregeneruje HP (życie) oraz MP (punkty magii) wszystkim członkom drużyny. Najczęściej jednak jej starania kończą się fiaskiem przez co niektórzy z drużyny otrzymają na kilka tur negatywny efekt pokroju podpalenia, zatrucia czy też uśpienia. Powiem jednak - że warto. W przypadku posiadania 1-2 medyków są oni w stanie skompensować jej niepowodzenia i wyleczyć drużynę - zaś możliwość odzyskania many przez wszystkie postaci - bezcenna.
== SODA JUNKIE ==

SODA JUNKIE - pierwsza postać, która jest dostępna w tawernie. Jego rekrutacja jest darmowa więc na początkowych poziomach stanowi tanie mięso armatnie.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • BIG BURP (3 MP) - lev 25 - zadaje obrażenia w wysokości 1.8 ATK.
== CARPENTER ==

CARPENTER - czyli stolarz jest postacią, która dosyć szybko zawita w nasze szeregi. Nie jest jednak nazbyt użyteczna i prócz pierwszych misji jego umiejętności nie będą nam nazbyt przydatne.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • NAILED IT (2 MP) - lev 1 - obrażenia fizyczne zadające 2x obrażeń wrogowi (4x po zakończeniu misji dostępnej w wymiarze 6-tym).
 • SHARPEN (7 MP) - lev 25 - naznaczony wróg otrzyma 100% szansę na oberwanie ciosem krytycznym (może pomóc w walkach z bossem).

Mój skrypt Soda Scripts:
Priorytet
Cel
Warunek
Akcja
1
Enemy
Isn't Ore
Specified Skill -> Nailed It
Postać ta nie jest przeze mnie używana. Wskazany cios specjalny był wymagany do użycia kilkadziesiąt razy przez jedno z zadań. Stąd i jego zastosowanie.

== MINER ==
MINER - Górnik jest jedną z pierwszych dostępnych postaci jednak nie jest nazbyt użyteczny. Jego obecność powoduje, że zwiększa się szansa znalezienia lepszej jakościowo rudy. Jako jedyny posiada atak zadający skupiskom rudy 5 punktów obrażeń (wszyscy inni - tylko jeden punkt) - jednak jest to mało użyteczne.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • PICKAXE (1 MP) - lev 1 - zadaje 5 punktów obrażeń skupisku rudy.
 • TRANSMUTE (8 MP) - lev 25 - zamienia zwykłego przeciwnika (jednego na bitwę) w skupisko rudy.
== NURSE ==

NURSE - Pielęgniarka jest jedną z najbardziej potrzebnych postaci. Potrafi leczyć jednego członka drużyny czy też całą grupę.
Do czasu osiągnięcia przez wróżkę (Mystic) poziomu 25 (co pozwoli odnawiać manę naszych postaci) możesz zwiększyć ilość pielęgniarek do dwóch dzięki czemu będą skuteczniej leczyć drużynę. Później zwiększy się ilość życia oraz punktów many postaci więc będą sobie w stanie poradzić.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • FIRST AID (3 MP) - lev 1 - w pełni leczy jedną z postaci.
 • BIOHAZARD (3 MP) - lev 1 - zadaje wrogowi obrażenia w wysokości 1.2 ATK oraz istnieje szansa na jego zatrucie
 • FIRST AID (3 MP) - lev 1 - w pełni leczy jedną z postaci.
 • GROUP HEAL (8 MP) - lev 25 - leczy wszystkich członków grupy (ale tylko część zdrowia).

Mój skrypt Soda Scripts:
Priorytet
Cel
Warunek
Akcja
1
Self
HP < 90%
Specified Skill -> Group Heal
2
Ally
HP < 60%
Specified Skill -> Group Heal
3
Ally
HP < 40%
Specified Skill -> First Aid
4
Enemy
Isn't Ore
Default Attack
5
Enemy
Rank != Norm
Specified Skill -> Biohazard
Medyk to u mnie uczestnik każdej wyprawy. Początkowo we wczesnych etapach gry w grupie używałem nawet dwóch medyków ponieważ pielęgniarka miała jeszcze słabą zdolność leczenia i jedna nie dawała rady leczyć skutecznie drużyny (należało też przesunąć ją na początek kolejki (2 pozycja) by odpalała czar leczenia kiedy to tylko możliwe - gdy była ostatnia czasami nie nadążała odpalać leczenia gdyż kolejka ruchu do niej nie dochodziła - wszyscy wrogowie zostali wcześniej ubici).
1 - tą komendę można właściwie usunąć (druga ma podobne działanie). Zadziała lecząc wszystkich jeśli pielęgniarka zostanie choć raz trafiona i jej poziom HP spadnie poniżej 90%.
2 - najważaniejsze działanie. Jeśli którykolwiek z członków drużyny zostanie ranny i zostanie mu mniej niż 60% HP to ona zarzuci masowe leczenie. Możesz podnieść wartość ku górze by leczyła nieco wcześniej.
3 - jeśli dany członek drużyny zostanie z 40% życia to uleczy tylko jego - ale za to do pełni zdrowia. To taka awaryjna akcja jakby ktoś mocno oberwał.
4 - standardowa akcja - przez co zadanie z priorytetem 5 się nie wykona.
5 - używałem do walki z bossem. Okazuje się, że pielęgniarka ma niezłe trucie (ale boss w większości przypadków nie daje się zatruć). Gdy walczyłem konkretnie z bossem po prostu zamieniałem pozycję 4 z 5.
== THIEF ==

THIEF - złodziej jest jedną z najważniejszych postaci i powinien wyruszać w bój w każdą wyprawę (prócz walk na arenie). Powody są dwa: jeśli jest obecny w drużynie to po ubiciu mini-bossa obecnego co każde 10 poziomów to zamiast jednej skrzyni otworzymy wszystkie trzy. Dzięki temu błyskawicznie zaczniemy zbierać pieniądze i surowce czy też broń. Drugim atutem jego posiadania jest umiejętność nabywana na poziomie 25 - "Ransack". Pozwala okraść przeciwnika z esencji (przeciwnicy posiadający esencję mają fioletowy odcień) dzięki czemu ubijając go otrzymamy podwójną jej ilość (na przykład 4 ukradzione, 4 za jego śmierć). Im wyższy level jaskiń tym mocniejsi przeciwnicy i tym więcej esencji uda ci się zebrać. Tym samym DRASTYCZNIE przyśpieszy ilość zbieranej przez ciebie esencji! By to zadziałało właściwie złodziej musi stać jako pierwszy w drużynie (by inny członek drużyny nie zdążył ubić ważnego dla nas przeciwnika) - dodatkowo warto jest wprowadzić małe zmiany w jego zachowaniu (za pomocą Soda Scripts).

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • PILFER (3 MP) - lev 1 - Kradznie złoto lub przedmiot od wskazanego przeciwnika (tylko jeden raz na danym przeciwniku).
 • RANSACK (10 MP) - lev 25 - Zadaje wrogowi 1.2 ATK oraz kradnie mu złoto, przedmiot oraz Esencję. W przypadku posiadania przez wroga esencji powiedzie się to za każdym razem (także tylko tylko jeden raz)

Mój skrypt Soda Scripts:
Priorytet
Cel
Warunek
Akcja
1
Enemy
Has Essence
Specified Skill -> Ransack
2
Enemy
Isn't Ore
Default Attack
THIEF to konieczny składnik drużyny, który musi stać na pierwszej pozycji by zdążyć ukraść wrogowi esencję za pomocą umiejętności specjalnej. Ponieważ nie ma możliwości odróżnienia czy wróg został już okradziony czy nie - czasami mocniejsi wrogowie dający Esencję są atakowani dwukrotnie (co niestety nie da dodatkowej esencji) - na szczęście taki atak zadaje też obrażenia. Po ubiciu wroga z esencją przystępuje do normalnego ataku.
== MYSTIC ==
MYSTIC - Wróżka jest postacią, która wraz z poziomem 25 zdobędzie umiejętność regeneracji zasobów many innych członków drużyny. Do tego czasu jest mało użyteczna w walkach i głównie będziesz oczekiwać na spotkanie z wróżką by móc uzupełnić zapasy many.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • TORMENT (3 MP) - lev 1 - zadaje obrażenia w wysokości 0.6 ATK wszystkim wrogom.
 • RECHARGE (30 MP) - lev 25 - wraz z upływem czasu przywraca manę innym członkom drużyny.

Mój skrypt Soda Scripts:
Priorytet
Cel
Warunek
Akcja
1
Ally
Status != Positive
Specified Skill -> Recharge
2
Enemy
Team Alive > 3
Specified Skill -> Strongest Group Attack
3
Enemy
Isn't Ore
Default Attack
Wróżka to konieczny składnik każdej wyprawy ponieważ odnawia manę. Co ciekawsze ma ona też dosyć mocne sieknięcie i ostro bije wrogów. A zatem jeśli trzeba - na zaś zarzuca odnawianie many (na początku gry nie odnawia za wiele punktów), potem jeśli wroga drużyna jest kompletna - atakuje 4 wrogów. A później - po prostu tłucze co zostało.
1 - jeśli sojusznik nie ma na sobie pozytywnego efektu - zarzuć odnawianie many.
2 - jeśli wroga drużyna ma więcej niż 3 osoby (czyli 4)
- rzuć czar atakujący wszystkich.
3 - atakuj standardowym atakiem.
== HUNTRESS ==
HUNTRESS - łowczyni obecna w zespole zwiększa szansę (z 20% na 80%) wybrania lepszej ścieżki przez portale. Dodatkowo każdy zabity przeciwnik daje nam stały bonus (część procentu) zwiększając obrażenia zadawane temu konkretnemu wrogowi.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • SOUL BOUND - lev 1 - zdolność pasywna - zabity przez nią przeciwnik (to ona musi zadać finalny, kończący cios) zwiększa obrażenia zadawane w przyszłych walkach (tylko temu konkretnemu) typowi przeciwnika. Dosyć mało (bo zaledwie 0.01 za przeciwnika - ale jednak).
 • MARK (5 MP) - lev 25 - oznaczony cel przez 2 tury otrzymuje 1.5% większe obrażenia.

Mój skrypt Soda Scripts:
Priorytet
Cel
Warunek
Akcja
1
Enemy
Any
Default Attack
HUNTRESS spełnia się jedynie (jak dla mnie) jako "minimalizator" kosztów ubicia przeciwników. Jeśli zadaje końcowy cios - powoduje dodanie +1 przeciwnika tego typu do puli i dzięki temu w przyszłości będzie zadawać mu (niewiele) większe obrażenia. Zwykle nie dołączam jej do swojej grupy.
== DARKMAGE ==
DARKMAGE - specjalistka w dziedzinie czarnej magii, którą warto jest mieć w zespole.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • NOXIN (4 MP) - lev 1 - zdolność zatrucia wszystkich wrogów jednocześnie. Niektórzy wrogowie są odporni na tą umiejętność.
 • CURSE (5 MP) - lev 25 - aktywowana na poziomie 25 postaci zdolność zamienia wszystkich przeciwników w kamień (na 2 tury). Niektórzy wrogowie są odporni na tą umiejętność.

Mój skrypt Soda Scripts:
Priorytet
Cel
Warunek
Akcja
1
Enemy
Team Alive > 2
Specified Skill -> Noxin
2
Enemy
Rank != Norm
Strongest Single-Target Attack
3
Enemy
Isn't Ore
Default Attack
DARKMAGE rzadko używałem w późniejszych etapach gry. Na początku się przydawała - dopóki nie uzbierałem na Blademaster - który był kosztowny - później szło na tyle szybko nazbierać pieniędzy, że wcale jej nie kupowałem. Zamiast niej wolałem użyć dodatkowego medyka.
1 - jeśli istnieje >2 (czyli 3-4) wrogów - użyj umiejętności zatrucia wszystkich przeciwników
2 - jeśli wróg to ktoś mocniejszy niż zwykły przeciwnik - wal najsilniejszym posiadanym atakiem.
3 - wszystkie inne przypadki - podstawowy atak.
== BLADEMASTER ==
BLADEMASTER to mistrz miecza. Walczy za pomocą dwóch sztuk oręża (nie używa tarczy). Posiada dosyć dużą ilość ataku i dosyć często wchodzą mu krytyki. W związku z tym nadaje się jako straż przednia do szybkiej eksterminacji wroga. Jego ataki nie wymagają używania many.

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • DOUBLE STRIKE - lev 1 - atakuje cel dwukrotnie (tracąc przy tym swoją kolejną turę ruchu).
 • STUN - lev 1 - obezwładnia wroga na jedną turę (tracąc przy tym swoją kolejną turę ruchu).

Mój skrypt Soda Scripts:
Priorytet
Cel
Warunek
Akcja
1
Enemy
Rank != Norm
Specified Skill -> Double Strike
2
Enemy
Isn't Ore
Default Attack
BLADEMASTER to postać o silnym ataku. Z tego co zdążyłem zauważyć... to lepiej nie używać ataków specjalnych ponieważ każdy z nich powoduje, że bohater musi odczekać jedną turę nie mogąc atakować. Lepiej jest niech atakuje zwykłym atakiem ponieważ częściej trafiają mu się wtedy krytyki i zada sumarycznie znacznie więcej obrażeń.
1 - jeśli wrogiem nie jest zwykła jednostka lecz coś mocniejszego - zadaj podwójny atak (ale postać nie rusza się za to w kolejnej kolejce). Można też zamienić umiejętność specjalną na drugą - która powoduje, że ten zostanie ogłuszony. Część przeciwników jest na to odporna.
2 - pozostałe przypadki - bij normalnie wrogów. W przypadku walki z bossem miałem ustawioną jedynie dwójkę (identycznie zadziała jeśli przesuniesz ją na pozycję nr 1).

== DARK LORD ==

DARK LORD - Po pokonaniu wroga głównego bossa i przemieszczeniu się do wymiaru wojowników (chyba 10 level, już nie pamiętam) jedno z poprzednich wcieleń Lorda zbuntuje się przeciw niemu i odłączy się od jego drużyny. Stacjonować będzie na głównym placu i tu możemy go zrekrutować..

  ZDOLNOŚCI POSTACI:
 • SHADOW SLICER (10 MP) - lev 1 - zadaje atak równy 5x ATK dla grupy. Dodatkowo siła skaluje się do liczności wrogiej grupy.
 • DARK SAVIOR (? MP) - lev 25 - zdolność pasywna - pozwala ocalić członka drużyny od śmierci (jeden raz na walkę).
== TAWERNA ==
Tawerna jest miejscem gdzie możemy rekrutować nasz zespół ekspedycyjny. Grupa może liczyć do 6 osób (3 w przypadku walk na arenie) i wskazane jest by zawsze wszystkie miejsca były przez nas obsadzone. Tawerna jest pierwszym budynkiem dostępnym w grze i zakupione w niej ulepszenia przechodzą z nami do kolejnych wymiarów. Tracimy jednak zakupiony zestaw butelek Sody pozwalającej rekrutować lepsze jednostki. Będziemy za każdym razem musieli je na nowo kupować.

Klikając na karczmarza otworzy nam się okno umożliwiające przejście do ulepszeń (UPGRADES) lub do zakupu butelek (SODA), pozwalających na rekrutację jednostek danego typu.
SODA - zakup danego napoju spowoduje, że w naszej karczmie zaczną się pojawiać jednostki nowego typu dzięki czemu możemy nieco dywersyfikować skład naszej drużyny. Nie ma konieczności zakupu wszystkich - i tak naprawdę bardziej to przeszkadza niż pomaga w późniejszej grze. Ja pomijałem jednostki pokroju Carpenter, Miner czy też Huntress. Niewiele sobą oferują i już po 1-2 wymiarach ich umiejętności przestają być dla nas użyteczne. Po zakupie danego napoju należy przeładować listę gości (ikonka łóżka w prawym dolnym rogu ekranu).


ULEPSZENIA:
STOOLS - każdy obecny stołek w pomieszczeniu tawerny daje 30% szans na przybycie gościa (dowolnej jednostki z posiadanych zestawów SODA). Posiada 10 stopni ulepszeń. Warto jest je jak najszybciej podbić gdyż są stosunkowo tanie a nie trzeba się będzie ciągle bawić w przeładowywanie listy gości (co kosztuje i nieco nuży).

TABLES - każdy stół ma 50% szans na ściągnięcie dodatkowego gościa do naszej tawerny. Posiada 8 poziomów ulepszeń.

BEDS - łóżko pozwala nam (za drobną opłatą) przeładować listę gości obecnych w tawernie. Dokonujemy tego klikając na symbol śpiącego ludzika widocznego w prawym dolnym rogu. Warto je jak najszybciej nabyć.

MAGIC CLOCK - Magiczny Zegar podwaja prędkość rozgrywanych gier (prędkość walki). Kosztuje aż 500M. Przydatne - przyśpiesza tempo eksploracji i przemierzania labiryntu - niestety jest niezwykle kosztowne więc zarobisz na nie dopiero w późniejszych etapach gry.

KITCHEN - Kuchnia posiada 10 poziomów ulepszeń a każdy z nich da nam dodatkowe +2% HP postaci. Jak łatwo się domyśleć - trzeba jak najszybciej zakupić ponieważ jest to stały przyrost ilości życia każdej z naszych postaci o te kilka HP.

INHERITANCE - Posiada 6 poziomów ulepszeń. Przeskok do kolejnego wymiaru powoduje, że rozpoczniemy go z +1000 złota więcej na każdy zakupiony poziom. Przyśpiesza to nieco początkowe walki gdyż od razu na starcie nowej wyprawy dysponować będziemy pewnymi funduszami - jednak nie ma tego za wiele i szybka walka błyskawicznie da nam podobny zysk.

ESSENCE GNOMES - Gnomy posiadają 6 ulepszeń i pozwalają nam zwiększyć ilość esencji wynoszonej z walki (nie wiadomo niestety o jaką wartość). Z chwilą gry otrzymasz dostęp do Esencji warto jest jak najszybciej podbić na maxa ponieważ jest ona niezwykle ważną rzeczą pozwalającą nam ulepszać parametry naszych postaci.

COAT CHECK - Wieszak pozwala nam zapisać listę przedmiotów jaką ma założona nasza postać dzięki czemu gdy ponownie ją zrekrutujemy założy ona na siebie wskazane przez nas przedmioty - co oszczędza czas na klikaniu i wybieranie samodzielnie ekwipunku dla danej postaci jeśli idziemy w jakimś konkretnym celu (np. wyprawa po złoto - złote tarcze, złoty pancerz, koniczyna szczęścia).

ALLSIGHT - wszechwidzące oko pozwala nam włączyć lub wyłączyć widoczność punktów życia przeciwników. Pomocne i warto jest to na jakimś etapie gry zakupić.


To ile przeciwnik ma HP możemy także zobaczyć w inny sposób - wystarczy wyposażyć jednego z członków zespołu w pierścień (do nabycia u Kowala) jakim jest "Stone of Sight".


TAP SELECT - zestaw nalewaków pozwala nam wybrać które z dostępnych (zakupionych) osób pojawiają się w tawernie. Przydatne na wyższych poziomach (ale wtedy też nie musimy wcale ich kupować wybierając jedynie te postaci z których będziemy korzytać).

== KOWAL - ULEPSZENIA BRONI (Level Up)
U kowala mamy możliwość ulepszenia posiadanego przez nas asortymentu w postaci mieczy, tarcz i pancerzy, przełączalnych ikonkami widocznymi z lewej strony ekranu.

  Do ulepszenia broni wykorzystywane są trzy typy kryształów:
 • Niebieskie - bardzo często (i w dużych ilościach) dostępne w sklepie kowala.
 • Czerwone - rzadziej spotykane w sklepie kowala
 • Żółte - bardzo rzadko spotykane w sklepie kowala.
 • Zielone - wyjątkowo rzadko spotykane.

Kryształy możemy także pozyskać także (jako nagrodę - na końcowej liście otrzymanych surowców wyświetlanej w podsumowaniu walki). Zdarza się to niestety dosyć rzadko. Tym samym zielone kryształy należy przechowywać tylko na najlepsze oporządzenie i nie wydawać na ulepszenia dostępnych na niskich levelach oporządzenia. Są naprawdę sporadycznie spotykane i trzeba je oszczędzać.

Koszt kryształów zwiększa się wraz z podnoszeniem poziomu ulepszanego przedmiotu i są to 3, 10, 20 kryształów w kolejności niebieskie -> czerwone -> zielone.


ULEPSZANIE PRZEDMIOTÓW
By ulepszyć daną broń należy w głównym menu kowala przejść do opcji "LEVEL ITEM".
Następnie z zakładki po lewej stronie należy wybrać przedmiot, który chcemy ulepszyć.
Po prawej stronie zobaczymy parametry wybranego przez nas przedmiotu oraz ilość posiadanych egzemplarzy (ulepszane są wszystkie jednocześnie).

Poniżej zobaczysz koszt w złocie oraz kryształach jakie należy uiścić.

Na samym dole możesz sprawdzić co da ci ulepszenie tego przedmiotu - które z jego parametrów zostaną podbite - i o ile.
== CRAFTING (tworzenie przedmiotów)
W sklepie kowala możemy także tworzyć nowe przedmioty z wykorzystaniem surowców znalezionych w trakcie eksploracji labiryntów. Części rzeczy nie nie da się zakupić i jedyną metodą ich pozyskania jest wytworzenie ich samemu.

Uzbierane przez nas surowce są tracone wraz z przejściem na kolejny wymiar.

PRZEPALANIE RUDY
Część surowców w postaci rudy nim będzie zdatna do użytku musi zostać przetopiona do formy metalowych sztab. Wymaga to posiadania danej rudy oraz (dosyć małych) nakładów finansowych. Cały problem to znaleźć tą rudę (i chyba po to są pierścienie dające +10 do znajdowanej rudy oraz relikt zwiększający szansę na znalezienie rudy. Nie zauważyłem jednak żadnej różnicy w ilości wynoszonej rudy przez ekipę tak wyposażoną...

PRZEDMIOTY LEGENDARNE
Z tego co się doczytałem (ale nie miałem okazji sprawdzić samodzielnie) wytworzone przez nas przedmioty legendarne nie są tracone przy przechodzeniu na kolejny wymiar - jednak ich wytworzenie jest kosmicznie drogie. Wymagają dużej ilości surowców
== SPRZEDAŻ PRZEDMIOTÓW (Sell + Liquidate)
Jeśli nie potrzebujesz danych przedmiotów - można je sprzedać. Nie ma to zbytniego sensu ponieważ odzyskana w ten sposób ilość gotówki jest śmiesznie mała. Jedyny sens ma sprzedawanie pierścieni, które przydzielamy postaci do ich slotów.

By sprzedać przedmioty udaj się do Kowala i przejdź do zakładki "SELL". Przełącz się na żądaną kategorię przedmiotów (z lewej - np. pierścienie) i wybierz przedmiot, który chcesz sprzedać. Zauważ, że po prawej stronie jest wyświetlona ilość posiadanych przedmiotów. Kliknięcie na przycisk "SELL" spowoduje sprzedanie go. Operacji nie można cofnąć.

UWAGA!!! - bądź ostrożny z klikaniem! Jeśli zaznaczę np. rękawicę (druga od dołu) i zacznę ją sprzedawać to gdy pozbędę się już ostatniej z nich, wybór przeskoczy na pierwszą pozycję od góry (w tym wypadku geoda) - i przez przypadek możesz niechcący nadmiarowo kliknąć i pozbyć się w ten sposób potrzebnych ci przedmiotów!

W opcjach kowala znajdziesz także funkcję oznaczoną jako "LIQUIDATE" pozwalającą na masowe pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów (hurtowa sprzedaż). Ostrożnie! Niewłaściwe przestawienie opcji konfiguracji może skutkować pozbyciem się CAŁOŚCI posiadanego wyposażenia!


  Opcje sprzedaży hurtowej determinowane są w następujący sposób i oznaczają, że sprzedamy WSZYSTKIE posiadane przedmioty/surowce, prócz (widoczne tu opcje są domyślne):
 • 12 of each Accessory - zostawimy taką ilość przedmiotów.12 sztuk każdego z nich - jest to ilość wystarczająca ponieważ niektóre z postaci potrafią używać do dwóch przedmiotów jednocześnie (co niektóre mają miejsce na gemy) czy też zakładać 2 pierścienie.
 • 99 of each Resource - pozostawimy sobie 99 surowców każdego typu. Ilość wystarczająca ponieważ te rzadko spotykane i tak wystarczą - a te popularne łatwo jest zdobyć.
 • 6 of each Weapon/Shield/Armor - domyślna ilość nie jest wystarczająca. Niektóre z postaci (np. Blade Master - używa dwóch broni jednocześnie. Co prawda nie wystawia się go w drużynie liczniej niż 3 osoby (3x2 = 6 przedmiotów) - ale może grasz inaczej i nie powinieneś pozbywać się 12 przedmiotów?
 • Defaults - kliknięcie tego przycisku przywraca podstawowe wartości
 • Zero - OSTROŻNIE! Sprzedane zostanie WSZYSTKO prócz tego co aktualnie mają założone na siebie twoje postaci!
 • Show liquidate confirmation - przed sprzedażą przedmiotów zostanie jeszcze wyświetlone potwierdzenie (lepiej tego nie odznaczaj - bo jeśli przypadkiem klikniesz to...) Niestety potwierdzenie nie pokazuje listy tego co zostanie sprzedane a jedynie ilość zarobionych w ten sposób pieniędzy.

Reasumując: sprzedaż/likwidacja posiadanych przedmiotów nie jest warta zachodu. Jedyna sytuacja kiedy warto jest jej używać to pozbycie się niektórych pierścieni (ja np. sprzedaję pierścienie z Geodami a zostawiam jedynie te na esencję + koniczyna dająca większy zarobek pieniędzy z walk.
== ENCYKLOPEDIA
Po lewej stronie u góry ekranu zauważysz także książkę, pełniącą rolę encyklopedii. Zawiera ona opis wszelkich postaci / przedmiotów / potworów / osiągnięć. Skupimy się tylko na najważniejszych informacjach.

  Mamy tutaj:
 • CHARACTERS - listę posiadanych przez nas postaci.
 • ITEM COMPENDIUM - listę wszystkich przedmiotów dostępnych w grze.
 • BESTIARY - bestiariusz - listę potworów i ich parametry.
 • ACHIEVEMENTS - listę odblokowanych przez nas osiągnięć.
 • RECORDS - statystyki naszej rozgrywki.
 • CREDITS - informacje o twórcach gry.

CHARACTERS
W tym oknie możemy zapoznać się z parametrami naszych postaci (klikając na ich portret) oraz wybrać skrypt walki automatycznej według której nasza postać ma kierować się w czasie prowadzonych rozgrywek. Skrypty możemy tworzyć na Arenie.

Po kliknięciu na obrazek postaci zostaniemy przeniesieni do listy pokazującej nam aktualny poziom naszego bohatera oraz listę już odblokowanych bonusów oraz pozostałych do odblokowania. Po prawej widoczna jest ilość zebranego (za ubijanie potworów) doświadczenia.

ITEM COMPENDIUM

Biblioteka ta zawiera listę wszystkich przedmiotów obecnych w grze. Zarówno tych, które już napotkaliśmy - jaki i tych, których jeszcze nie udało się nam odblokować. W takim wypadku są one widoczne jako znaki zapytania i ich parametry nie są wyświetlane.
Tutaj widzimy przykładowo zbroję o nazwie "Hallowed Plate" - jej bazowe parametry oraz dodatkowy efekt jaki posiada.

BESTIARY
W przypadku bestiariusza możemy zapoznać się z parametrami potworów a także dropami, które dają. Niestety ich zdolności - posiadany garnitur ciosów - nie są pokazywane.
Na dole zobaczysz także liczbę dotychczas pokonanych przeciwników.
"299 Huntress Captures" - uczestnicząca w walkach Huntress (Łowczyni) zadała finalny cios (to ona ubiła potwora) dzięki czemu został on pojmany. Dzięki temu każdemu przeciwnikowi z którym będę walczył zadam dodatkowe +5.98 obrażeń.

== PETS (Zagroda)
Jednym z budynków, które zostaną odblokowane będzie zagroda pozwalająca nam kupować pupili wspierających nas w walce. Nie walczą oni bezpośrednio lecz pasywnie wspierają nas w walce swoimi umiejętnościami.
Możesz tu podejrzeć bieżący level pupila (5/8) oraz to ile zostało mu jeszcze walk (781) do odbycia nim awansuje on na kolejny poziom. Na dole zauważysz też bonus jaki daje drużynie oraz bieżącą jego wartość (rosnącą wraz z podnoszeniem jego poziomu).

By zakupić pupila, którego jeszcze nie posiadasz - kliknij na nim i zapłać odpowiednią cenę (każdy kosztuje tyle samo - 500K).

Lista pupili wraz z bonusami (za każdy level). Każdy z pupili może osiągnąć 8 poziomów więc wystarczy pomnożyć go przez osiem by uzyskać końcowy efekt po jego całkowitym wyszkoleniu.

FINN - wieloryb zwiększa poziom HP każdego z członków drużyny o dodatkowe +1%.
PATTY - dziobak daje +1% odporności na efekty rzucane przez przeciwników.
SPIKE THE HELIHOG - jeż odbija 1% obrażeń zadawanych przez przeciwnika.
BANDIT - pies daje +2% więcej znalezionego złota.
CLIFF - kamyk zmniejsza o 1% ilość zadawanych nam obrażeń.
SLY - zwiększa o 1% szansę na uniknięcie ciosu.
CULEX - komar zwiększa o 1% obrażenia fizyczne zadawane przez nasze postaci.
NEKO - kot zwiększa o +1 szansę na znalezienie przedmiotów na każdym levelu.
AURORA - wróżka zwiększa o 1% ilość pozyskiwanej esencji.
CASSIEL - aniołek zwiększa o 1% siłę zadawanych przez nas ataków magicznych.

== SODA SCRIPTS (skrypty walki automatycznej)
Na Arenie znajdziesz przycisk "SODA SCRIPTS" pozwalajacy na tworzenie i edycję skryptów walki automatycznej - czyli zachowania jednostek danego typu kontrolowanych przez komputer. Pozwalają one zdefiniować zachowanie się naszych postaci tak by preferowały określone zachowanie - np. atak na najsilniejszego przeciwnika czy też dobijanie najsłabszych jednostek.
Każda z naszych jednostek może posiadać tylko jeden aktywny skrypt (ale możemy ich mieć mieć stworzonych kilka dla danej jednostki i przełączać się między nimi w miarę potrzeb). Przed walką trzeba wejść w konfigurację postaci (symbol książki po lewej na górze), wybrać daną postać oraz skrypt jakiego ma ona używać. Raz ustawiony (wybrany) skrypt zostaje już na stałe i postać będzie od tej pory używać go domyślnie.

By stworzyć nowy skrypt na arenie kliknij przycisk "+New Script" oraz nadaj mu jakąś przyjazną nazwę byś mógł później go rozróżnić. Ja używałem nazw postaci + jakiś dopisek.

Tworzenie skryptów polega na wybieraniu kolejno warunków definiujących kiedy nasz skrypt ma się uruchomić.
Pierwsza kolumna oznacza kolejność (priorytet). Skrypty są sprawdzane od góry ku dołowi czyli ten na samej górze zostanie sprawdzony jako pierwszy i jeśli spełnione są jego warunki - zostanie wykonany. Pamiętaj, że postać wykona tylko jedną akcję więc jeśli tak jak tutaj ustawię sobie by atakował najsłabszego wroga a poniżej by postać leczyła kogoś - to leczenie nigdy nie nastąpi ponieważ zawsze znajdzie się wróg do wykonania. W takim wypadku leczenie powinno być wyżej - odpalane gdy np. ilość punktów życia członka drużyny spadnie poniżej jakiejś wartości (np. 50%).
+NEW TRIGGER - oznacza dodanie kolejnego warunku (może ich być wiele). Będą one sprawdzane jeden za drugim.
DELETE SELECTED - usunie daną linię (dany warunek).

Przejdźmy jednak do omówienia ich byś wiedział w jaki sposób je tworzyć. Pamiętaj, że każda postać w drużynie ma inny garnitur ciosów (w tym ciosy specjalne) i nieco inne przeznaczenie. Dlatego najlepiej jest tworzyć oddzielny skrypt dla każdej postaci i z czasem, gdy nasza postać nieco nabierze krzepy trzeba będzie nieco zmienić początkowe warunki działania. Gdy zaczynamy grę postaci są słabe - mają mało życia i punktów many - a rzucanie zaklęć czy używanie ciosów specjalnych jest dla nich bardzo kosztowne. Dlatego wtedy będą działać nieco inaczej. Później będzie można zmniejszyć poziom życia kiedy należy leczyć członka drużyny. Jeśli ma on 200 HP a wróg zbija mu połowę życia za każdym razem - to należy go leczyć natychmiastowo - jednak jeśli będzie mieć 600 HP a przeciwnik zabierze mu te -100HP za każdym razem - to leczenie nie jest już takim priorytetem i spokojnie można poczekać aż postać będzie mieć te pozostałe 200-300 HP i dopiero wtedy rzucać leczenie.

  Jako przykład - skonfigurujmy THIEFa. Złodziejka będzie używać swojej unikalnej zdolności (Ransack) wobec przeciwników którzy posiadają manę jaką można ukraść.
 • ENEMY - warunkiem działania będzie tu wróg. (Enemy - wróg, Ally - sojusznik, Self - postać).
 • HAS ESSENCE - wróg musi posiadać na stanie esencję więc taki warunek wybieramy.
 • SPECIFIC SKILL - wybieramy by postać użyła w takim wypadku swojej umiejętności specjalnej.
 • RANSACK - z listy dostępnych wybieramy Ransack. Oczywiście nie ma sensu wybieranie umiejętności innych postaci - ponieważ ta ich nie posiada więc tym samym to by nie zadziałało.

Jako drugą pozycję ustawiamy standardową metodę działania - jeśli wróg nie jest rudą (te kamyki do zbierania, które trzeba rozłupać) - to niech używa standardowego ataku.

Zapytasz - po co dodajemy drugą linię z tą rudą? Jeśli nie będzie tu standardowego ataku - to komputer może użyć jakiejś umiejętności specjalnej marnując tym samym cenne punty many. To polecenie temu zapobiega.

Niektóre z opcji (np. HP - ilość życia) ma dodatkowe warunki do wyboru. Tu pokazana definicja: "Jeśli ktoś z drużyny ma mniej niż 40% punktów życia - użyj najsilniejszego leczenia". Oznacza to, że medyk z takim działaniem użyje swojej umiejętności "First Aid", które przywraca pełnię zdrowia jednej postaci. Ale co jeśli dwie postaci mają po 40% życia? Zostanie wybrana jedna z nich. Więc pytanie co będzie lepsze - wyleczyć jedną postać - czy może zamiast tego używać leczenia grupowego i uzdrowić nieco słabiej - ale wszystkich członków drużyny? Tu już decyzja jaką musisz podjąć samodzielnie...

Krótki opis możliwych do wyboru opcji:

  Cel działania:
 • Enemy - wróg
 • Ally - sojusznik
 • Self - nasza postać

  Warunek działania:
 • Weakest - wybierz najsłabszą postać, posiadającą najmniejszą ilość życia. Pamiętaj, że ranny wróg nadal zadaje nam pełną ilość obrażeń. Używając tego warunku możemy dążyć do całkowitej eliminacji wroga (liczebności przeciwników). Można też tego używać jako warunek leczenia (wybierz postać z najmniejszą liczbą HP - ale to bez sensu ponieważ zawsze będzie działać).
 • HP - posiadana ilość punktów życia. Wybierz cel, który posiada procentowo mniej lub więcej procent życia niż <wartość>
 • MP - posiadana ilość punktów many - Wybierz cel, który posiada procentowo mniej lub więcej procent życia niż <wartość>
 • Team Alive - jak wielu członków drużyny żyje?
  • < - mniej niż <X osób>
  • > - więcej niż <X osób>
  • = - dokładnie <X osób>
  • != - różnica (czyli != 5 oznacza, że grupa nie liczy obecnie 5 osób)
 • Team HP - łączna (sumaryczna) ilość punktów życia wszystkich członków zespołu
 • Rank - ranga przeciwnika (<, >, =, !=)
  • Norm - zwykły przeciwnik
  • Miniboss - miniboss
  • Boss
  • D.Boss - Dungeon Boss
 • Is Ore - czy na planszy znajduje się ruda? Może zostać użyte przez postać MINER (górnik) w połączeniu z jego umiejętnością "PickAxe" do szybszego wydobycia.
 • Isn't Ore - wybierz przeciwnika a nie rudę.
 • Back Turned - wybierz przeciwnika, który odwrócony jest do ciebie plecami. Taki przeciwnik otrzymuje zawsze zwiększone obrażenia.
 • Facing - wybierz jako cel przeciwnika, który zwrócony jest w twoim kierunku. Postać SODA JUNKIE posiada zdolność odwracania przeciwnika plecami (co można wykorzystać). Pamiętaj jednak, że zawsze połowa zespołu stoi z nim twarzą w twarz zaś druga - za plecami wroga.
 • Status - czy postać ma na sobie status?
  • = - ma na sobie jakiś status
  • != - nie ma na sobie statusu
   Typ statusu
  • Positive - odnowa many itp.
  • Negative - zatrucie, podpalenie itp.
  • None - nie posiada żadnego
  Do czego można to wykorzystać? Np. do sprawdzenia czy na naszych postaciach jest aktywne odzyskiwanie many (Mystic - "Recharge") - by nie rzucać czaru ponownie skoro stary jeszcze działa.
 • Has Essence - czy jakiś wróg posiada Esencję. Użyteczne z THIEF - złodziejka może wtedy wykraść dodatkową partię esencji.
 • Any - wybierze losowego wroga

  Działanie:
 • Default Attack - podstawowy atak (czyli bez użycia many)
 • Strongest Attack - najsilniejszy posiadany przez postać atak
 • Strongest Group Attack - atak grupowy (o ile postać posiada taką zdolność)
 • Strongest Single-Target Attack - wybierz jeden cel (czyli nie użyje grupowego)
 • Strongest Heal - najsilniejsze leczenie (czyli jeden cel)
 • Strongest Group Heal - leczenie grupowe
 • Any Buff
 • Any - cokolwiek. Postać sama zdecyduje co zrobić
 • Specific Skill - specjalna umiejętność postaci.

== PORADY
 • Jeśli nie potrzebujesz (kolejne wymiary) nie kupuj bohaterów z których nie będziesz korzystać - będą ci tylko przeszkadzać i zwiększać koszta rekrutacji.
 • THIEF to osoba, która MUSI być pierwsza w składzie. Pośród atakujących wrogów pojawia się tylko jedna postać z esencją - i jeśli THIEF nie będzie ona pierwsza w zespole (oczywiście musi mieć level 25+ co da jej umiejętność Ransack - kradzież esencji) ktoś inny może zdążyć ubić potwora nim ta ukradnie esencję.
 • MYSTIC (wróżka) powinna stać jako druga w kolejce (czyli druga z lewej, zaraz za THIEF). Dzięki temu będzie częściej mogła wywołać regenerację many u członków naszej drużyny.
 • Niektóre z postaci posiadają 2 miejsca na pierścienie + tarczę (np. Huntress) co pozwala stworzyć z nich idealny zestaw do farmienia (złota tarcza + złota zbroja +2x koniczyna - lub esencja).
 • Jeśli masz dosyć zmiany wyposażenia postaci (np. dodawane ciągle pierścienie do zwiększenia mocy zaklęć zamiast koniczynek(złoto) lub esencji bądź geod) zastanów się nad... ich sprzedażą.
 • Za każde przelosowanie postaci w tawernie (przycisk białego łóżka po prawej na dole) płacisz - im lepsze postaci na ekranie - tym więcej. Ale dopóki nie zaczniesz rekrutować innych postaci - koszt przelosowania to tylko 20 złota. A zatem najtańsza opcja to przelosować kilkukrotnie na początku dopóki nie dostaniesz takiego zestawu dostępnych bohaterów, który będzie dla ciebie najbardziej interesujący.
19 Comments
HAKIMODO  [author] Jul 8, 2021 @ 9:36am 
@Raven To już postawiam decyzji gracza. Według mnie z pewnością THIEF - ponieważ kradnie dla ciebie zasoby - więc powinien tym samym przeżyć jak najdłużej. Jednostki ofensywne mogą być doposażane by zadawać jak najwięcej obrażeń (ranny przeciwnik w przeciwieństwie do martwego - nadal zadaje obrażenia). Jednostki z mała ilością zdrowia - o te trzeba dbać ponieważ każda jednostka mniej w zespole to mniejsza siła rażenia grupy (wolniej wrogów ubijasz - a niektórzy z nich mają też zdolności do blokowania naszych postaci itp.).
Raven Jul 8, 2021 @ 9:32am 
zajebisty pooradnik przydaje sie tylko imo brakuje podsumowania typuy najbardziej optymalne buildy w zalerzności do ceny butelek z sodą oraz kto powinien nosić najlepsze wyposarzenie
Snake Aug 7, 2020 @ 5:00am 
:steamhappy:
Snake Jul 31, 2020 @ 11:29am 
skryptów swoich nie dodałeś jeszcze? albo może nie widze, ustawiłem też już na większość postaci, ale z chęcią bym zobaczył twoje/wasze
Snake Jul 31, 2020 @ 11:22am 
Dzięki za uzupełnienie:P
HAKIMODO  [author] Jul 31, 2020 @ 8:01am 
@Snake - uzupełniłem poradnik o tworzenie skryptów (dodam jeszcze listę tego jakich ja używam dla danych postaci)
HAKIMODO  [author] Jul 31, 2020 @ 7:58am 
@Zyfidox Uzupełniłem poradnik.
Scary cat Jul 27, 2020 @ 6:26am 
nie dotarłeś do zielonych*
HAKIMODO  [author] Jul 27, 2020 @ 6:03am 
Poradnik nagram też później (gdy będzie kompletny) także w formie video.
HAKIMODO  [author] Jul 27, 2020 @ 6:02am 
Na chwilę obecną ja jeszcze do żółtych nie dotarłem. Nie chcę zgapiać z pracy innych ludzi - a mam jeszcze kilka rzeczy do uzupełnienia (skrypty, esencja itp.) więc pewnie zdążę ;)