Sid Meier's Civilization V

Sid Meier's Civilization V

Not enough ratings
Tvorba map
By vtu995
Tutoriál ohledně tvorby map do hry Civilization V. A kromě toho 2. návod na tuhle hru vůbec :-)
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Program Sid Meier's Civilization V SDK a WorldBuilder
Jelikož mě pár lidí žádalo, abych napsal tutoriál na tvorbu map, když jsem dělal mapu České republiky, rozhodl jsem jim (a doufám, že i spoustě jiných) vyhovět. Neříkám, že bude tento návod nějak zvlášť užitečný, vždyť já sám se považuji v tomhle oboru za naprostého začátečníka, ale snad se najde pár lidí, kterým alespoň trochu pomůže.
Mimochodem, za pravopysné chibi neručym :-).

Tento tutoriál zřejmě rozdělím do několika samostatných částí - v první si řekneme o úplných základech tvorby a zveřejňování map, ve druhé bych se s vámi rád podělil o nějaké poznatky ohledně tvorby realistických a kvalitnějších map. Snad bude následovat i třetí, kde bych se zmínil o úplných základech scénářů, ovšem jelikož jsem v tomto ještě naprostější začátečník, tak nečekejte žádné informace, na které byste nepřišli sami :-).

K tvorbě map potřebujete program zvaný "(Sid Meier's Civilization V )WorldBuilder" a ke zveřejňování modů (map packů) "ModBuddy". Nevím, jestli se dají splašit i samostatně, ale na steamu jsou (zdarma) součástí balíku nástrojů "Sid Meier's Civilization V SDK". Ten kromě World Builderu a obsahuje i Nexus a Fire Tuner. Ty já nepoužívám a ani pořádně nevím, k čemu jsou :-), ale pro tvorbu map (a myslím že ani většiny modů) je potřebovat nebudete.

Abyste SDK stáhli, jděte do Knihovny a vedle vyhledávání změňte "Hry" na "Nástroje".



Nás bude nejprve zajímat WorldBuilder. Po jeho zapnutí na vás vyskočí klasické menu s nabídkami "New Map", "Load Map" a "Mods." První dvě pochopitelně slouží k otevírání samotných map, třetí položka - Mods - vám umožní zapnout/vypnout některé mody. V seznamu jsou zahrnuty nejen mody, ale i scénáře ze samotné hry.
Pokud jste si například stáhli mod, který do hry přidává nové suroviny, a vy tento mod zaškrtnete v seznamu, tak budete moci tyto nové suroviny umisťovat na mapu. Podobně to funguje i s jednotkami nebo národy. Pokud ale tvoříte mapu určenou pro širokou veřejnost, tak doporučuji všechny mody vypnout, neboť ne každý je má.

Budu předpokládat, že vytváříte novou mapu, ale samozřejmě můžete upravovat i mapy už hotové, a to nejen své, ale i původní ze hry (Program Files/Steam/SteamApps/Common/sid meier's civilization v/assets a tam už se nějak prohrabete) nebo stažené (jsou-li mapy součástí nějakého modu, pak by měly být standartně v Dokumenty/My Games/Sid Meier's Civilization 5/MODS - ale myslete na autorská práva a takto upravené mapy nezveřejňute (bez souhlasu autora)).
Pokud vím, tak můžete v civ V Worldbuilderu otevřít i mapy z Civilization IV a překonvertovat je. Já sám s tím nemám vůbec žádné zkušenosti, ale někomu se to jistě může hodit.

Po kliknutí na položku "New Map" na vás vyskočí okno, kde si budete moci zvolit parametry a podobu výchozí mapy. Po levé straně máte dvě lišty, na kterých si nastavujete velikost mapy. První číslo je šířka, druhé výška. Rozměry mapy nemohou být více jak 128 x 80, ale vězte, že to bohatě stačí. Ano, je možné narazit i na větší mapy - například v modu Yet (not) Another Earth Maps Pack, který vám umožní hrát na mapě světa veliké 180 x 96 (!!!) - ale to už jsou mody, které mění soubory samotné hry. Poté, co si zvolíte velikost, klikněte na tlačítko "Generate Blank Map", čímž se vytvoříte mapu o dané velikosti.

Pod nastavením parametrů se však nachází ještě další položky - ty vám dovolují vygenerovat si náhodnou mapu jako ve hře. Můžete si vybrat jakýkoli z map scriptů (Kontinenty, Pangea, Kobliha, Souostroví, Doba ledová, Sever proti jihu...jsou jich spousty) a nastavit (stejně jako ve hře) podrobnější parametry (stáří světa, srážky, podnebí, výplň vnitřní díry (u koblihy) apod.). Já upřednostňuji "100 % hand-made" vytváření mapy z čistého oceánu, ale je to na vás. Až budete hotovi, klikněte na tlačítko "Accept Map".


Tvorba mapy
Tím jste v samotném editoru. Nahoře máte (jako v každém jiném programu) lištu s možnostmi na vytvoření nové mapy, nahrání mapy, uložení, vracení posledních kroků a další, o kterých se zmíním později. Vpravo máte dvě okna - první (Map Editor Tools) obsahuje nástroje tvorby, druhé (Display) zobrazení. Dolních 9 položek vám umožní skrýt např. řeky, krajinné prvky, města apod. - doporučuji je nechat vždy zapnuté. Důležitější jsou tři horní položky. "Show Grid" vám umožní skrýt hexovou mřížku (doporučuji vypnout, je to přehlednější (moje grafická karta si navíc s mřížkou moc nerozumí, takže se mi zobrazuje zpola neviditelně a je mi stejně k ničemu :-)). "Show World Wrap" je zapnutelné pouze v případě, že vaše mapa je oválná (dá se celá obeplout kolem dokola jako planeta) - pokud ale takovou mapu vytváříte, tak si tuto položku rozhodně zaškrtněte. "Use Large Icons" vám zmenší všechny ikony surovin, jednotek, terén. vylepšení apod. Pokud vytváříte jenom mapu se surovinami, klidně nechte tuto položku zaškrtnutou, pokud byste ale vytvářeli scénář, je lepší si v zájmu větší přehlednosti tuto položku vypnout.



Teď pojďme k nástrojům. Takovým základním nástrojem je "Edit Hex". Většina mapy by se vlastně dala udělat jen s ním - když kliknete s tímto nástrojem na jakékoli políčko na mapě, můžete upravit všechno od typu terénu po vlastníka cesty na daném políčku. Já používám tento nástroj jen pro dvě věci, které se nedají udělat skrze jiný - určení hodnoty zdroje nějaké strategické suroviny (kolik získáte železa, pokud na daném políčku postavíte důl atd.) a určení startovních pozic civilizací a městských států (normálně můžete určovat pouze startovní políčka náhodných civilizací a měst. států, nikoliv konkrétních) (podotýkám, že startovní pozice určovat nemusíte, hra si je umí vygenerovat sama).

Dalším důležitým nástrojem je "Paint". To je nejrychlejší nástroj na kreslení terénu (Terrain) a krajinných prvků (Features) (o těchto věcech se podrobněji zmíním níže). Kromě toho s ním můžete přiřazovat jednotlivým políčkům typ kontinentu (Continent Type) - o tom se rozepíšu níže. Pokud vytváříte scénář, tak s tímto nástrojem také určujete, jakou část světa už které civilizace objevily (Revealed). Stejně jako v obyčejném Malování, i zde si můžete nastavit velikost štětce. Zde bych vás chtěl upozornit na jednu věc - pokud kreslíte velké kontinenty, tak je pochopitelně můžete kreslit velkým štětcem, ale nezapomeňte poté tvar pobřeží "zjemnit" nejmenším štětcem. Také trochu upravte pomocí terénu "pobřeží" mělčiny okolo kontinentu. Těmito věcmi docílíte jak lepšího estetického dojmu (porovnejte dva obrázky dole), tak lepší hratelnosti (rozeklané pobřeží je pro pozemní i námořní bitvy mnohem zajímavější než pláže jak narýsované pravítkem). O funkci pobřeží (mělčin) se podrobněji zmíním později.



Mezi těmito dvěma nástroji se tiskne nástroj "Plopper". Ten vám dovoluje kreslit krajinné prvky, zejména však přidávat suroviny, terén. vylepšení (farmy, doly - týká se zejména scénářů, vás by měly (ale nemusí) zajímat pouze ruiny a barbarská ležení), přírodní divy a cesty/železnice (opět pouze ve scénářích). Kreslení krajinných prvků (Features) srkze tento nástroj (místo "Paint") je sice zdlouhavější, oproti "Paint" má ale výhodu v tom, že můžete vytvořit libovolný krajinný prvek na jakémkoli políčku a terén pod ním se (pokud je nevhodný) sám upraví (pomocí "Paint" můžete umisťovat prvky jen na ty typy terénu, na které sedí - viz níže). O problému strategických surovin jsem se již zmiňoval - můžete je sice nakreslit, ovšem určit jejich hodnotu musíte přes nástroj "Edit Hex". Já doporučuji určovat hodnotu zdrojů ihned poté, co je nakreslíte, jinak na to snadno zapomenete. Opět se podrobněji rozepíšu níže.

Nástroj "Rivers" vám umožňuje přidávat (a odstraňovat) řeky. Je to jednoduché a myslím, že není třeba podrobnějšího popisu. Jen dbejte na to, aby každá řeka byla dlouhá alespoň 2 hrany hexů, nebo nebude fungovat správně.

Nástroj "Continents" vám umožňuje měnit typy kontinentů (viz níže) ve velkém - vždy přebarvíte celou souvislou pevninu, na kterou kliknete (obdoba "Plechovky" v Malování). Já upřednostňuji dělat typy kontinentů spíše přes nástroj "Paint", především proto, že pomocí něj rychleji přebarvíte osamělé ostrůvky.

Nástroje "Units" a "Cities" se týkají scénářů, takže těmi se zabývat nebudeme.

V položce "Misc" najdete několik důležitých nastavení. O "World Wrapu" již jsem se zmiňoval - určuje, je-li vaši mapu možno obeplout jako planetu, nebo jestli má pevné hranice. Položky "Randomize Resources" a "Randomize Goodies" dávají hře pokyn k tomu, aby si sama na mapu vygenerovala suroviny (Resources) a barbarská ležení/ruiny/startovní pozice hráčů (u tohoto si ovšem nejsem úplně jistý) apod. (Goodies). Pokud mám pravdu, tak položka "Randomize Resources" (je-li zaškrtnuta) funguje tak, že před spuštěním mapy ve hře zkontroluje všechny suroviny na mapě a každou surovinu, od které nenajde alespoň jeden exemplář, umístí na mapu sama. Pokud tedy máte naprosto prázdnou mapu bez surovin a zaškrtnete tuto položku, tak hra umístí na mapu zcela náhodně všechny suroviny. Pokud máte na mapě několik druhů surovin (je jedno, kolik exemplářů od kterého druhu), tak se tam vygenerují jen ty chybějící (což může být dobré např. pro hráče, kteří mají datadisk a hrají mapu určenou pro základní hru - těm se na mapě dodatečně "dovygenerují" chybějící suroviny z datadisku). Pokud tuto položku nezaškrtnete, tak hra na mapu neumístí ani jedinou surovinu, kterou jste tam nedali vy, byť by byla mapa sebepustější. U položky "Randomize Goodies" by toto mělo fungovat obdobně, ačkoliv si tím nejsem (pokud by někoho bavilo to pořádně otestovat, ať mi klidně napíše, jak to ve skutečnosti funguje :-P).
Kromě toho jsou v "Misc" ještě tlačítka "Clear Resources" a "Scatter Resources". První zmiňované odstraní z mapy veškeré suroviny, to druhé tam nasází suroviny náhodně.
Nakonec se v "Misc" nastavuje velikost světa (ne rozměry samotné mapy, ale to, kolik na ní může být max. hráčů). Pokud necháte "Automatic", hra to určí podle rozměrů mapy sama.

Kromě toho je tu ještě na samém okraji položka "Mod". Já rozhodně nejsem žádný modder a nemám s tím zkušenosti, takže tuto položku jednoduše ignoruji :-).

Všimněte si ještě tlačítek na horní liště. "Description" slouží k napsání názvu (to, co se zobrazí v seznamu při výběru mapy ve hře - nemusí být shodné s názvem souboru mapy) a popisu (to, co se zobrazí, když na mapu v seznamu najedete) vaší mapy. Obě kolonky sice můžete nechat prázdné, ale nebudí to zrovna dobrý dojem. Název mapy v seznamu pak bude shodný s názvem souboru mapy a velmi pravděpodobně bude obsahovat i nehezky vypadající příponu. Ještě podotknu, že popis má (velmi) omezenou délku a že v názvu ani popisu byste radši neměli používat diakritiku. Dále je tu "Scenario Editor", který slouží k vytváření scénářů, "Mod Data" (nepoužívám) a "Change Mods" (to samé, jako možnost "Mods" v menu WordlBuilderu) a tlačítka "Scale" a "Resize", která vám umožní změnit dodatečně velikost (rozměry) mapy.

To by byl takový stručnější přehled nástrojů. Teď bych se ještě rozepsal o pár věcech, na které jsem výše odkazoval.
Podrobněji
Zaprvé bych se zmínil o terénech a krajinných prvcích. Terénů máme celkem sedm typů: pastviny (grassland) (neplést s terén. vylepšením pastvina (pasture)), pláně (plains), tundra, sníh (snow), poušť (desert), pobřeží (coast) a oceán. Existuje však ještě jeden typ terénu, a sice jezero (lake). Nemá vlastní grafiku, je to prostě plocha pobřeží uzavřená pevninou a menší než 10 hexů. Pokud tedy někam doprostřed pevniny plácnete hex nebo až 9 souvislých hexů pobřeží, nebude to již pobřeží, ale jezero. Jezero má na rozdíl od pobřeží vyšší výnosy, nelze však na něj vplout s lodí.
V položce terénů v nástroji "Paint", skrze který se terén tvoří, jsou kromě toho ještě terény "Flat Terrain", "Hills" (kopce) a "Mountains" (hory). Každý terén (vyjma mořských) může být buď plochý (Flat), kopcovitý, nebo hornatý.
Kromě toho tu máme krajinné prvky - les (forest), džungle (jungle), led (ice), bažina (marsh), atol (atoll), oáza (oasis, tuším :-D) a záplavová oblast (hmm...floodplain? nebo tak nějak). Kromě toho existuje ještě jeden krajinný prvek, a to radioaktivní spad (fallout), který se ale (zřejmě) na žádné mapě nevyskytuje, vzniká výbuchem jaderné bomby.
Každý z prvků pasuje jen na určitý terén, přičemž často dost mění výnosy z terénu i jeho herní vlastnosti (neprostupný les a džungle poskytují bonus k obraně zdejším jednotkám, stejně jako oáza ve vyprahlé poušti). Les je velmi univerzální, může se nacházet v tundře, pláních či pastvinách a to jak v rovině, tak v kopcích. Bažina se nachází pouze na rovinatých pastvinách, oázy v rovinatých pouštích, stejně jako záplavové oblasti, které se však zpravidla nacházejí podél řek. (Lze je umístit i mimo řeku, ale poté nebudou mít charakteristickou grafiku a budou vypadat stejně jako obyčejná políčka pouště.) S džunglemi je to trochu nejasné - v původní hře byly jejich podkladem vždy pláně, někdy v době příchodu datadisku se to ovšem změnilo tak, že podkladem džunglí jsou pastviny. V původních mapách i (pokud vím) nově vygenerovaných jsou ovšem džungle stále na pláních, ale v editoru map je na pláně neumístíte, ani kdybyste se postavili na hlavu.

Při rozmisťování terénů a krajinných prvků myslete na hratelnost i estetičnost mapy. Mějte na paměti, že velká souvislá plocha jakéhokoli terénu, ať už je to pláň, poušť, džungle nebo i oceán, nevypadá ani se nehraje příliš dobře. Snažte se udržovat jistou rozmanitost, zase se ale vyhněte přeplácanosti (zejména až budete umisťovat zdroje surovin). Je dobré si připomenout, že hory (před vynálezem letadla) ani oceány (před vynálezem astronomie) a led (před příchodem ponorek) nelze překonávat (všechno to má sice výjimky, Polynésané mohou oceán překonávat už od začátku hry, Kartáginci zase mohou po narození Výjimečného generála s jistým omezením přecházet pohoří, ale na to nelze spoléhat), čímž můžete docela zásadně ovlivnit běh hry. Pokud vytvoříte mapu se dvěma kontinenty, které bude oddělovat hluboký oceán, tak se k sobě hráči nedostanou dříve jak v polovině hry. Poté však budou oceány moci být překonány všemi jednotkami. I pokud však budete chtít nechat jednotlivé kontinenty nepropojené mělčinou, trochu si s pobřežím pohrajte. Opravdu to nevypadá hezky, když je pobřeží okolo celé pevniny široké jen jeden hex, někde jej proto trochu rozšiřte. Pokud se podíváte i na obyčejnou mapu světa, tak vidíte, že mělčiny nejsou jen těsně u pevniny - někde mělčina vybíhá i daleko do oceánu, i když zde třeba není osídlitelný ostrov. (Abych se přiznal, tak jsem na to, když je pobřeží podél celé pevniny široké jen jeden hex, doslova alergický - nejen, že to způsobuje, že když si na břehu založí někdo město, tak má celou mělčinu až k neprostupnému oceánu pro sebe, ale také to ukazuje, že si s tím autor nedal práci.) S horami a ledy je to ještě zásadnější, ty nemohou překonány pozemními jednotkami (vzdušnými ano), tedy ani osadníky.

Už jsem se zmiňoval o surovinách. Suroviny se dělí na tři typy - bonusové, strategické a luxusní. Bonusové, mezi které patří ryby, kameny či banány, nejsou nijak zvláštní, přidávají pouze něco málo jídla nebo výroby a nelze s nimi obchodovat. Strategické jsou nutné pro stavbu některých jednotek či budov - jsou to koně, železo, uhlí, ropa, uran a hliník - a vyznačují se tím, že každé políčko může poskytovat až několik od jednoho druhu. Luxusní suroviny, kterých je opravdu mnoho, zvyšují po svém zpracování spokojenost obyvatel a lze s nimi obchodovat.
Jestli umisťovat luxusních a strategických surovin méně nebo více, o tom rozhodněte sami. Jak už jsem ale říkal, vyvarujte se přeplácanosti mapy. Bonusové suroviny dávejte jen na ta místa, kam nedáváte luxusní; pokud se na jednom místě nachází hodně výnosných luxusních surovin, tak už není třeba cpát tam bonusové, které stejně hráči kromě pár ikonek jídla nebo výroby nic moc nedají. Také nedávejte na jedno místo více jak 5 kusů jedné luxusní suroviny, nejen že to nevypadá hezky, ale hráč jich poté bude tolik, že jimi bude moci "nakrmit" všechny hráče - není ale zábavnější mít zboží málo a muset pečlivě rozvažovat, kterou surovinu a komu prodat? Podobné je to u strategických surovin, nedávejte jich moc na jedno místo. Spíše se zaměřte na to, aby byly rozvrženy po celé mapě. Je jasné, že na některých místech je prostě některých surovin více a jinde zase méně, a například u hliníku, který se dá (v datadisku) vyrobit bez nutnosti mít jeho zdroj na mapě, si můžete dovolit na nějaké místo určitou surovinu vůbec nedát, ale pokud bude na celém jednom ze dvou kontinentů na planetě chybět železo, pak bude mapa již hodně nevyvážená. Pokud si nevěříte a nechcete mapu udělat nevyváženou, tak radši nechte suroviny vygenerovat náhodně.
Kromě toho, každý zdroj strategických surovin má nějakou hodnotu. Například koně se vyskytují jen a pouze v hodnotách 2 a 4 (přičemž hodnota má vliv i grafický - pokud je hodnota 2, tak se na políčku pasou 2 koníci, pokud 4, tak jsou tam 4). Železo zase kolísá mezi 2 a 6 a jednotlivé hodnoty se opět liší graficky. U jiných surovin přesná čísla neznám, můžu však spolehlivě říci, že každý zdroj poskytuje alespoň 2 suroviny a nikdy ne více jak 8 (možná i to je až příliš). Také dbejte na to, abyste umisťovali suroviny (nejen ty strategické) do správných terénů a krajinných prvků. Sice vám neřeknu, jaké suroviny se přesně nachází kde, ale stačí se prostě řídit zdravým rozumem, a pokud byste byli na vážkách, tak si to dohledejte v civilopedii nebo na internetu.

Budete-li chtít, můžete na mapu také dát nějaké přírodní divy. To jsou neprostupná políčka, která obvykle poskytují poměrně hodně zlata, kultury, výroby, víry či vědy. Některé divy se mohou nacházet pouze v moři (Krakatoa a korálový útes - ten má ještě tu zvláštnost, že se vždy vyskytuje v páru), jiné na pevnině bez blízkého pobřeží (Potosí, Eldorado...), taková Gibraltarská skála se ale zase musí nacházet na břehu tedy alespoň jedním, ale maximálně tak třemi (?) hranami sousedit s pevninou. Za bližší zmínku stojí jen Eldorado, které má tu zvláštnost, že poskytne jednorázově 500 zlata prvnímu hráči, který jej objeví, a Pramen mládí, který zase naučí jednotku, která se kolem něj pohne, léčit se až do smrti 2x rychleji.
Typy kontinentů
Ještě jsem sliboval popsání různých typů kontinentů. Já sám jsem při hraní narazil jen na pouhé dvě funkce, které čtyři rozdílné typy kontinentů plní. Tou první z nich je speciální schopnost španělské unikátní jednotky - conquistadora - která umožňuje založit kolonii na jiném kontinentu, než je hlavní město. Tou druhou funkcí je vzhled. Co já nechápu, je to, proč autoři neskloubili typy kontinentů se startovními pozicemi jednotlivých civilizací - pokud například hrajete za Anglii, tak je hře úplně jedno, že Angličané jsou Evropani, a klidně vás hodí do Ameriky. Vraťme se ale ke vzhledu. Každý typ kontinentu totiž vypadá trošku jinak. Všimli jste si například někdy ve hře, že některé lesy jsou zelené, zatímco jiné tak nějak do oranžova? Že některé pouště jsou pískově žluté, zatímco jiné načervenalé? A že hory mohou být buď šedivé s bílými čepičkami, nebo hnědé? Za tohle právě mohou typy kontinentů.
Pokud by se v tom někdo vyžíval, může samozřejmě typy kontinentů využívat u všech typů krajiny - tam, kde se to hodí, dát rudou americkou kaktusovou poušť, jinam zase žlutou Saharu - někde dát jako pláně africké savany, jinde asijské stepi - ale musím vás varovat, abyste jednotlivé kontinenty moc nemíchali do sebe, obvykle to totiž nevypadá zrovna hezky. Já to používám pouze u hor - evropské a americké hory jsou ty klasické šedé s čepičkami, zatímco asijské a africké jsou "pouštní" hnědé. Pokud chcete, aby nějaké pohoří, libo na jakém kontinentu, mělo určitý vzhled, prostě přebarvěte pouze jeho hexy. (Škoda, že toto nepoužívali tvůrci hry, a tak například asijské Himaláje, nejvyšší hory světa, vypadají na oficiální mapě světa jako nějaká pouštní skaliska do pár tisíc metrů, zatímco americké Skalisté hory, kam by se náramně hodila asijsko-africká grafika, jsou zasněženými špičáky.)




Tady končí moje rady k samotné tvorbě map. Teď ještě ve stručnosti, jak se mapa uveřejní.
Uveřejňování
Je samozřejmě možné mapu jen tak pohodit někde ke stažení. Doporučuji vám stránku CivFanatics[forums.civfanatics.com], na které najdete snad najdete i více map a modů, než v samotném workshopu (a navíc nemusíte mít originální verzi hry >:-D). Je (samo)zřejmě nutné se zaregistrovat.

Popíšu ale způsob na uveřejnění modu ve steam workshopu:

Slouží k tomu program zvaný ModBuddy. Ten umožňuje slučovat soubory (v našem případě soubory map) do jakýchsi balíků (solution) a ty pak přímo uveřejňovat na workshopu.
Je to jednoduché. Po otevření programu by vám měla vyskočit podobná tabulka, takže klikněte na "New Mod...".



Otevře se vám okno, kde si vyberete typ (šablonu) modu (jednou z nich je i map pack - mod, který nedělá nic jiného, že vám do hry přidá jednu nebo více nových map) a název modu.



V dalším okně musíte napsat název modu (může být i jiný než předtím - nevím přesně, který údaj se používá na jakém místě, ale pro přehlednost mějte všechny názvy stejné), autora, zvláštní poděkování a stručný popis modu.



V posledním okně už jen vyberete mapy, které chcete do map packu dát. (Pokud jste mapu předtím vytvořenou ve WorldBuilderu neuložili někam jinam, tak by se vám měla uložit do Dokumenty/Sid Meier's Civilization V/Maps.) Poté klikněte na tlačítko "Finish".



Nyní je třeba ještě váš balík (solution) s modem (mapami) jaksi "zapéct" :-), abyste jej mohli uveřejnit. Klikněte na mod pravým tlačítkem a dejte "Build".



Poté si přepněte na záložku "Steam Workshop" a dejte "Begin".



Otevře se vám tabulka se všemi vašimi mody (já zde mám dva mody ohledně ČR). Pokud na některý z nich poklepete pravým tlačítkem, nabídne se vám možnost uploadnout novou verzi modu (updatovat ho). Postup nahrávání nové verze je v podstatě stejný, jako při tvorbě nového modu - musíte vytvořit nový soubor (solution) s modem a znovu ho "postavit" (build). Při uveřejňování nového modu klikněte na tlačítko "Upload New Mod". Přijměte podmínky legality (nebo nepřijímejte, nesouhlasíte-li s nimi :-P) a vyberte místo, kde máte mod - map pack uložen. Standartně to bude v Dokumenty/Firaxis ModBuddy/název modu/Packages. Poté dejte "Next".



Na poslední stránce si už vyberete konkrétní věci ohledně toho, jak bude mod vypadat ve workshopu. Vlevo máte text, který se u vaší položky zobrazí - zřejmě se vám nabídne text, jaký jste zadávali do popisu modu předtím, ale můžete jej klidně změnit. Také máte možnost nastavit obrázek (silně doporučuji, nic nesníží hráči hledajícímu mody první dojem více, než chybějící obrázek) a tagy, pod kterými se váš mod zobrazí. Pak už jen stačí kliknout na vytoužené tlačítko "Upload" a máte hotovo!

Tímto první část uzavírám. Snad jsem alespoň nějakému tápajícímu hráči pomohl, a doufám, že tímto alespoň trošičku nakopnu českou cívkařskou komunitu k dělání map. Ještě snad bude následovat další, kde bych se více rozepsal o realičnosti-kvalitě mapy a také se s vámi podělil o způsob, jakým jsem dělal mapu ČR (která je, alespoň podle mého skromného názoru :-D, poměrně přesná).
1 Comments
mr.Pringles May 23, 2023 @ 6:33am 
Díky moc ! :steamhappy: