2.3 hrs last two weeks / 1,024.9 hrs on record (133.8 hrs at review time)
Posted: Feb 17, 2023 @ 5:16pm
Updated: Apr 21, 2023 @ 10:23am

SimRail - The Railway Simulator jest idealną opcją dla fanów polskiej kolei, dla osób które mogą dzięki niej zainteresować się zagadnieniem jak i dla tych, którzy wykorzystują ją w formie zwykłej, wieczornej rozrywki zakrapianej aspektem symulacyjnym.

Symulator oferuje sporo kilometrów wirtualnych, odwzorowanych na bazie rzeczywistych krajobrazów (choć półautomatycznie), tras, po których możemy poruszać się (narazie) tylko kilkoma modelami pociągów, a są to:
- EP07,
- EP08,
- EN76 I EN96 Pesa "Elf"
- Bombardier Traxx "Traxx",
- Alstom ED250 "Pendolino"
- Newag Dragon.
Przy czym twórcy oferują nam parę rodzajów połączeń: składy towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresy.

Skrupulatnie i realistycznie wykonane wnętrza pojazdów szynowych zachęcają do podróżowania.
W trybie jednoosobowym znajdziemy parę tutoriali, z których wyniesiemy wiedzę na temat uruchamiania lokomotyw z zimnego startu, jak również misje skupione na konkretnych trasach (np. Katowice - Warszawa, Katowice - Zawiercie). Mapa skupia się głównie na obrębie Górnego Śląska, choć twórcy pokusili się również o połączenie z Warszawą (CMK), przy okazji oferując także spokojniejszą, bardziej lokalną trasę do Sędziszowa.

Tryb wieloosobowy jest bez wątpienia najbardziej klimatyczną częścią tej produkcji. Poza oczywistym wrażeniem polegającym na tym, że gramy z innymi graczami (czego brakowało m.in w grach serii TSW) , dochodzi do tego możliwość zarówno jazdy w trybie maszynisty (tak samo jak na singlu), jak na wyróżnienie zasługuje opcja sterowania przebiegami pociągów po stacjach i posterunkach w trybie dyżurnego, gdzie musimy zwracać szczególną uwagę na odpowiedzialność, jaka płynie za tym wyzwaniem, opartą o przepisy ruchu kolejowego (Na pustych serwerach można śmiało szkolić swoje umiejętności). Do tego dochodzi komunikacja głosowa zarówno w postaci radiotelefonu zlokalizowanego w każdej lokomotywie - słyszą nas wszyscy, jak i telefonu stacjonarnego w każdej nastawni - komunikujemy się z innym dyżurnym.

Gra pozostaje narazie w Early Accesie, więc posiada jeszcze wiele niedopracowań i błędów, z których należy m.in wymienić:
- problemy natury Al (automatyczni dyżurni oraz ich nielogiczne decyzje, samochody zatrzymujące się przed torami mimo, że nie mają z nimi fizycznej styczności, np. na wiadukcie)
- problemy związane bezpośrednio z grafiką (Mimo nawet spoko wyglądającego silnika graficznego występują problemy z teksturami),
- problemy z mapą (elementy nachodzą na siebie, np. trawa potrafi wystawać ponad asfalt, gdzieniegdzie niedopracowane hitboxy budynków, peronów i inne)
- inne, pomniejsze błędy, które zazwyczaj szybko znikają wraz z kolejnymi patchami.

Mimo ciężkiego startu, jaki gra miała na samym początku (przenoszona premiera, na którą czekaliśmy ok. 2 lat) Miejmy nadzieję, że ambitna spółka, jaką jest Simkol S.A. nie podda się i nie zmarnuje potencjału zarówno symulatora pociągów, jak i innych zapowiadanych.

Mimo dosyć wysokiej, choć typowo dzisiejszej ceny (nie oszukujmy się, gry kosztują coraz więcej), bo 150zł, symulator polskiej kolei jakim jest SimRail wart jest polecenia.
Comments are disabled for this review.