0.0 hrs last two weeks / 214.2 hrs on record (97.1 hrs at review time)
Posted: Nov 15, 2020 @ 7:37am
Updated: Oct 14, 2023 @ 9:41am

(edit 2023.10)
Najlepsza gra, ze znakomitym Soundtrackiem, z najgorszym portem na PC
(nawet po Patchu 2021)

1.Przed zagraniem

* Zanim zaczniecie grać w Automatę!, są dwa podejścia które proponuje rozważyć:
Pierwsze - wejść w świat Pana Taro bez żadnej wiedzy, zaczynając od najnowszej produkcji czyli właśnie Automaty i doświadczać wielu zaskoczeń fabularnych i odkrywać ten świat samemu co ma swój urok i dopiero potem zagłębiać się w Lore i poprzednie gry jak NieR Replicant, który dostał ostatnio świetnego Remastera czy Drakengard'y, więc doświadczać tego uniwersum wstecz, co jest najpopularniejszym sposobem bo wielu od Automaty własnie zaczęło.

Oraz drugie - Poznać się z Lore poprzedzającym Automatę, więc zapoznać się z poprzedzającymi grami, mangami, novelami, albo/i zaznajomić się z "The Complete, Unabridged Timeline of NieR" od EruptionFang na YouTube. Około pierwsze 4 godzinki. Będąc zaznajomionym wstępnie z Lore zagwarantujecie sobie inne przeżycia, będziecie widzieć smaczki, nawiązania, zrozumiecie wiele rzeczy i postaci koło których przeszlibyście obojętnie ale "zaspoilerujecie" sobie też mnóstwo zawiłości fabularnych, które można odkrywać razem z 2B i 9S i razem z nimi być... zaskoczonym.

Także wybór należy do was, ja osobiście zacząłem odkrywać to uniwersum w 2019r od tyłu właśnie, więc Automata A/B/C/... potem Replicant, oglądałem gameplaye z drakengardów, czytałem mangi i novele anglojęzycznego wydawnictwa Viz którego sporo na allegro i na końcu filmy na YT z tym wyżej wspomnianym na czele a potem znów ograłem Automatę i było to kompletnie inne przeżycie i tak też polecam.

Technicznie:
* PAD, wymagany, i nie zrozumcie mnie źle, jestem PCtowcem z krwi i kości ale do soulslike'ów czy action"RPG" bardzo polecam jednak pada, nie niszczcie sobie doświadczeń z tą grą próbując grać na klawiaturze i myszce bo nie była pod nie projektowana a jak już musicie to są mody naprawiające mnóstwo problemów.

* Poświęć kilka godzin by potem cieszyć się dziesiątkami

-Najprościej? ograj na gamepasie BECOME AS GODS Edition (nie da się modować)
-Łatwo? Najnowsza wersja na Steam z 2021 która nadal ma sporo problemów
-Ciut trudniej? Zmodować najnowszą wersję na steam dzięki Special K Far Patch i ich Laucherowi (odsyłam
do ich discorda) i z wieloma modami na Nexus mods na tekstury, reshade'y etc.
-najtrudniej ale dla mnie najlepiej:
Poradnik [www.nexusmods.com] Ściągnąć starą wersję Automaty sprzed patcha z 2021 oraz najnowszą wersję i zrobić z nich taką mieszankę na bazie starej wersji z 2017 potem zainstalować starego fixFAR Patcha 7_0_22 nie wymagającego żadnych launcherów i mającego świetna wolną kamerę do screenów, wyłączenie Hudu i szarych pasów podczas cutscenek i współpracującego z nakładką Steam do padów czego nowej wersji zmusić nie mogłem + mody na textury + clean reshade + LODmod zcustomizowany pod mój PC + Zreencodowane cutscenki obniżające wagę gry do ~30Gb albo zupscalowane do 4k zwiększające wagę gry do nawet 90Gb.
I takim sposobem ta gra błyszczy wizualnie, jest płynna, nie ma glitchy i błędów. Polecam.

Mój stary PC AMD R5 3600 z GTX1080 daje radę w WQHD(1440p) w 60 klatkach i mam w zależności od strefy 70-99% użycia GPU.
Mój nowy PC R7 5700x i 3080ti w 2160p 60 klatek wyciąga bez problemu i dzięki fixFAR można ściągnąć limit 60 klatek wtedy dobijam jakieś 100fps
SSD raczej wymagane. (jak ktoś chce to możeee zrobię poradnik czy coś)

2.O Grze
(w końcu)

Kolejna odsłona umiejscowiona w uniwersum Taroversu, nazwanego na cześć jego twórcy Yoko Taro, przedstawiająca kontynuację historię ludzkości(?) w bardzo odległych czasach, bo u schyłku jedenastego milenium NE na naszym Ziemskim padole.
Poprzedzające produkcje tj: Drakengard, Dragengard 3, Nier Gestalt/Replicant, oraz dziesiątki książek, novel, poradników, archiwów, mang, a nawet przedstawień teatralnych i koncertów, przybliżają nam około 11 000 lat historii świata i dają szczyptę informacji dlaczego w Automacie znajdujemy się u kresu wojny ludzkości z obcymi, a raczej androidów z robotami.

Gra, więc osadzona w bardzo dalekiej przyszłości. Sci-fi pełną parą, a gatunkowo świetny Action RPG z elementami Souls Like'a. Rozwój postaci jest przedstawiony w formie nie nudnego drzewka umiejętności, a chipów, które aplikujemy w nasze Androidowe ciało.
Tutaj kłania się fabularnie i gameplay'owo świetnie wytłumaczony system: Jak giniemy, tracimy owe chipy, dostajemy nowe ciało z backupem naszej świadomości, ale po ulepszenia trzeba się wrócić do zniszczonego ciała. Raz jeszcze: świetny system souls like'owy wytłumaczony Lore'owo. Możemy również znaleźć szczątki innych androidów(graczy) by pozyskać ich chipy, "gotówkę" czy naprawić by wspomogli nas w walce.

Jak już wspomniałem o fabule, gra rzuca nas od razu w bardzo głęboką wodę, dając nam szczątkowe informacje o świecie, często gęsto sami musimy wyrywać te informacje by cokolwiek zrozumieć, czytać między wierszami w dialogach, gdybać, doszukiwać się mrugnięć oka Pana Taro w encyklopedii i archiwach Yorhy, czy ostatecznie lądować na forach w internecie czy przegrzewając sobie mózg na kilku godzinnych filmach z serii explained na YT.
Mam wrażenie, że Japończycy kochają robić produkcje gdzie gracz musi się naprawdę namęczyć by coś zrozumieć, ale czy nie za to kochamy serie jak Dark Souls czy MGS?

Swojego akapitu potrzebuje również Muzyka. Kompozcja Keiichi Okabe'go to prawdziwe arcydzieło, jest to jeden z tych Soundtracków które chcesz mieć fizycznie na półce i czasami z zamkniętymi oczami po prostu posłuchać i mieć przed sobą historię bohaterów z którymi spędziłeś jakiś czas temu wiele godzin. Nie mówiąc już o reedycjach, wersjach koncertowych, czy OSTach z innych gier z serii. Polecam serdecznie przesłuchać je wszystkie

Jako gra z Dalekiego Wschodu musi poszczycić się najbardziej zawiłą historią jaką raczej znajdziecie, gra ma bardzo specyficzny rodzaj narracji, nie tradycyjny do którego jesteśmy przyzwyczajani od dzieciństwa, więc pierwsze zakończenie które doświadczycie to wierzchołek góry lodowej, gra was poprowadzi - czytajcie uważnie i dajcie się pochłonąć.
Nikt nie wie co Yoko Taro, twórca uniwersum ma w głowie, ale widać że wylewa w każdą produkcję setki pomysłów, nawiązań, symboliki które tworzą świetne gry, nawet jeśli sam twórca mówi że jest z nich nie zadowolony i dąży do tego żeby następne produkcje były lepsze.

Trzymamy za słowo.

3.Na Zakończenie

Oszczędzając już szczegółów, właśnie odkrywanie w tej grze smaczków samemu, oraz odpowiadanie sobie na pytania, które gra nam rzuca w pierwszych sekundach. Czym jest życie? Śmierć? Czy cała ta spirala istnienia ma sens? Czym jestem? Czym jest człowieczeństwo? Świadomość? Dusza? Czy ja to ja? Czy androidy śnią o elektrycznych owcachwink? Tworzy z tej gry jedną z najlepszych epopei jakiej doznałem. Jest doświadczeniem jedynym w swoim rodzaju. Eposem, które filozoficznie może wydać się oklepane, ale jest idealnie podaną historią. Arcydziełem fabularnym które nawet po wyłączeniu komputera będzie trzymać Cie w swoich sidłach jeszcze dłuuugie godziny, dni, lata, a może i całe życie...
Powodzenia

Glory to Mankind