Install Steam
login
|
language
简体中文 (Simplified Chinese)
繁體中文 (Traditional Chinese)
日本語 (Japanese)
한국어 (Korean)
ไทย (Thai)
Български (Bulgarian)
Čeština (Czech)
Dansk (Danish)
Deutsch (German)
Español - España (Spanish - Spain)
Español - Latinoamérica (Spanish - Latin America)
Ελληνικά (Greek)
Français (French)
Italiano (Italian)
Bahasa Indonesia (Indonesian)
Magyar (Hungarian)
Nederlands (Dutch)
Norsk (Norwegian)
Polski (Polish)
Português (Portuguese - Portugal)
Português - Brasil (Portuguese - Brazil)
Română (Romanian)
Русский (Russian)
Suomi (Finnish)
Svenska (Swedish)
Türkçe (Turkish)
Tiếng Việt (Vietnamese)
Українська (Ukrainian)
Report a translation problem
The going price for gold is, at time of writing, about 60$ per gram. High quality gold ore, as defined by the grading system of the World Gold Council, contains between 8 and 10 grams of gold per ton. This gives high quality gold ore a real-world value of about 0.6$ per kilogram, assuming 10 grams per ton and going by nothing but the material value. The cheapest fork I can easily find on IKEAs website costs 0.75$ and weighs in at 35 grams. This yields a value of about 20$ per kilogram of IKEA forks, over 30 times the per-kilogram material value of high quality gold ore!
(All of the above comes with reservation for poor sourcing, dodgy math and general ineptitude)
my favorite is the goldfish bowl. It is interesting that the value of earth's relics is high.
Well, in space gold is common. Toilet paper is not.
No seriously, can you? I accidentally jettisoned all my toilet paper and just did a number two in the workshop because I couldn't find the ladder to the toilet.