Recent reviews by at -EX

Tyle się słyszało o Dark Soulsach, Dark Souls to Dark Souls tamto. Super gra, wciągająca akcja, dobra mechanika rozgrywki itp. itd.
Nie wiem, kiedy ona się pojawia, niemniej jednak ja jej nie doświadczyłem. Zamiast tego dostałem nędzny port z konsol, gdyż:
- całe menu, UI etc. zrobione pod pady, mimo że sterowanie można ustawić na myszkę i klawiaturę
- przechodzenie po ekranie postaci, ekwipunku itp. bardzo niewygodne i nieintuicyjne, powiedziałbym nawet, że nawet mało wygodne pod pady;
- sterowanie postacią jest niewygodne, obracanie kamery - nie jest gładkie, tylko przyspiesza i zwalnia - po prostu pod gałkę od pada;
- jast maksimum 30FPS;
- maksymalna rozdzielczość to 1024x720 - potem jest tylko skalowanie. Jak ma się np. fullhd, to w grze można to zaznaczyć; ale gra zostanie po prostu rozciągnięta z 1024x720, nie potrzebuję grafiki rodem z Wiedźmina 3 (ciągle gram w prawilne Heroes 3 Złotą Edycję :)), niemniej jednak na większym monitorze taki "rozciągacz" aż męczy oczy;
- po zminimalizowaniu znikają ikonki (UI);
- pokonanie pierwszego bossa za pierwszym razem graniczy z cudem, niby ma stały schemat ataku, da się przewidzieć jego ruchy i po 15m go zasiekać, ale można maksymalnie raz oberwać, problem w tym, że sterowanie postacią na klawiaturze i myszce to katorga, potem łatwiej go pokonać z lepszym ekwipunkiem, ale nadal manewrowanie jest wyjątkowo toporne
- brak polskich napisów, tzn. intro w nowej grze, nazwy przedmiotów itp. są po polsku, ale podczas rozmowy z pierwszym NPC (rannym rycerzem) nic się nie wyświetla, a mimo braku problemów z angielskim ciężko zrozumieć co mówi. A potem trzeba podjąć wybór "tak/nie". Z czego? Po uruchomieniu ponownie gry napisy wróciły.
- W Firelink Shrine pojawił mi się problem z wyświetlaniem napisów podczas rozmowy z NPC. Otóż wyświetlały się "do połowy" (ucinało boxa w połowie szerokości w której był tekst). Po uruchomieniu gry ponownie - dalej. Postanowiłem ciachnąć postać mieczem licząc, że coś się odbuguje. Teraz za każdym razem mnie zabija, a że respawn jest 10m od niego to dziękuję bardzo, trza go omijać. Jedyna metoda na jego "odfochanie"... to zabicie go (co jest niemożliwe na początku) albo w późniejszym stadium gry zapłata w "duszach" jakiemuś magowi. Bardzo, bardzo, duża zapłata. Ewentualnie zaczęcie nowej gry. Bez komentarza. Nie zamierzam od nowa zaczynać.

Tak - wiem, że są mody DSFix (naprawia rozdzielczość), czy DSMFix (podobno lepsze sterowanie myszką... nie odczułem różnicy), a także "Modern keyboard", aby się wyświetlały nazwy klawiszy, zamiast "A", "B", "X", niemniej jednak powodują różne problemy w grze. Poza tym "trupiaszcze" klimaty średnio do mnie trafiają, ale to już inna sprawa, więc ich wyżej nie umieszczam. Mogłem przed kupnem więcej o tym się naczytać. Co kto lubi... Oceniam mechanikę gry, która jest gorzej niż marna. A ludzie narzekali na konsolowy port Batmana Arkham Knight...

Niemniej jednak zawiodłem się. Liczyłem na pełnoprawny produkt, a nie marny konsolowy port.
Jeśli miałbym ocenić tę grę, to oceniłbym na 3/10, dwa punkty za głos narratora z intra (naprawdę świetny, ma to coś), a drugi za muzykę. Nic więcej. Jednak wolę jej nie oceniać. Po paru godzinach rozgrywki nie ma co.
Posted December 26, 2016.
Co tu dużo mówić? Gra jest po prostu świetna. O ile większość gier strzelanko-wojennych to po prostu typowe sieczki typu zdobądź punkt X, czy zabij Y, tu to tutaj est wszystko inne. Pokazuje wojnę z perspektywy cywili walczących o przetrwanie. Pokazuje ich problemy moralne typu zabić niewinnych, aby zdobyć jedzenie, dać komuś bandaże, mimo że sam mam mało i inne. Dość poruszająca, brutalna, ale jakże prawdziwa. Potrafi naprawdę wciągnąć, gdyż - jak na wojnie - nie wiadomo co nas spotka (np. zima, a tutaj bardzo trzeba się natrudzić na opał, aby nie zamarznąć, czy bandyci nocą i ktoś u nas zostanie ranny). Podoba mi się prosty, ale jednocześnie zaawansowany tzw. crafting, bodajże 12 różnych postaci (każda ma jakieś unikalne cechy, często przydatne), a także dość surowa, szara, ołówkowa grafika. Jedyny chyba minus tej gry, to system walki (podobno można przejść grę nikogo nie raniąc i nie zabijając :)). W przypadku bliskich starć dużo zależy od szczęścia i głupio to wygląda. Mimo to grę mogę szczerze polecić dosłownie każdemu, zwłaszcza takim fanom mordobić, daje do myślenia. Gra tak świetna, a jednocześnie moralnie trudna, że nie chciałbym w prawdziwym życiu stawać przed takimi wyborami.
Mocne 9/10 :)
Posted October 1, 2016.
3,315.9 hrs on record (953.3 hrs at review time)
CS:GO Review
That game is very interesting for every player, who likes FPS. It has not-bad optimization (but may be better), wide range of weapons, good sounds and very pretty graphics. The solutions (weapons skins, events etc.) are good way to make this game popular. It's also receive so often different updates which repair current or add new things, however unfortuantely Valve practically do nothing to prohibit cheaters. It created (very smart) system of "overwatchers" (skilled players that watch how other, people played and cheated or no and give them verdict) but in-game files aren't updated to prevent cheaters :/.
Because of that that game has from me 9/10.
Posted September 13, 2014. Last edited July 2, 2015.