3DMark
十分な評価がありません
AMD Ryzen 9 7950X3D: overlocking
作者: ◢︎h4luzman◣︎™
Návod na přetaktování procesoru AMD Ryzen 9 7950X3D. V návodu Vám ukážu jak funguje přetaktování nových procesorů od AMD a podělím se s Vámi o moje zkušenosti...
   
アワード
お気に入り
お気に入り
お気に入りから削除
0. Několik postřehů / some observations
Jak jsem již psal ve svém návodu o taktování grafické karty AMD Radeon RX 7900 XT , tak zde rovněž taktování není v pravém smyslu taktování, ale řeší se jen tzv. "boost" frekvence. Konkrétně u procesoru AMD Ryzen 9 7950X3D je základní frekvence 4.2 GHz a boost je 5.7 GHz s tím, že při běžném provozu je 5.7 GHz nedosažitelných a jedná se spíše o marketingový tah, ostatně jako u notebooků (kde je boost frekvence jen možná halucinace výrobce). Reálně zde procesor při 100% vytížení a základním nastavení dosáhne cca na 4.9 GHz.

Nové procesory od AMD jsou chiplety (obsahují více podružných čipů) a jejich fungování jako celku je na delší článek. Přetaktování procesorů AMD by se dalo shrnout do těchto bodů:

  • frekvence procesoru se nenastavuje přímo
  • napětí procesoru se nenastavuje manuálně na pevné hodnoty, ale upravuje se křivka (frekvence/napětí) (zkuste si to vygooglit)
  • výsledná frekvence se odvíjí od nastavené křivky
  • čím nižší napětí, tím vyšší dosažená maximální frekvence
  • výsledky se liší podle kvality použitého křemíku konkrétního kusu procesoru

Poznámka:
Procesor AMD Ryzen 9 7950X3D má 16 jader, přičemž výrobce určil, že prvních 8 jader budou využívat 128 MB L32 cache a jsou zaměřeny na hry a zbylých 8 jader je zaměřeno na vyšší frekvence a hrubé výpočty.


ENG:
As I already wrote in my tutorial about clocking AMD Radeon RX 7900 XT graphics card, here also clocking is not in the true sense of clocking, but only the so-called "boost" frequency is addressed. Specifically, in the case of the AMD Ryzen 9 7950X3D processor, the base frequency is 4.2 GHz and the boost is 5.7 GHz, with 5.7 GHz being unattainable in normal operation and this is more of a marketing ploy, the same as with laptops (where the boost frequency is just a possible hallucination of the manufacturer). Realistically, here the processor reaches about 4.9 GHz at 100% utilization and basic settings.

New processors from AMD are chiplets (they contain multiple chips) and their functioning as a whole is for a longer article. AMD processor overclocking could be summarized in the following points:

  • the processor frequency is not set directly
  • CPU voltage is not manually set to fixed values, but the curve (frequency/voltage) is adjusted (try googling)
  • the resulting frequency depends on the curve set
  • the lower the voltage, the higher the maximum frequency achieved
  • the results vary depending on the quality of the silicon used in a particular piece of the processor

Note:
The AMD Ryzen 9 7950X3D processor has 16 cores, with the manufacturer specifying that the first 8 cores will use 128 MB of L32 cache and are targeted for gaming and the remaining 8 cores are targeted for higher frequencies and raw computation
.
1. Kde se tuní procesor / Where the processor is tuned
Existuje aplikace pro Windows - Ryzen Master. Tady si můžete všechno nastavit podle vašeho uvážení. Výhoda spočívá v tom, že nemusíte lézt do BIOSU a software si vše nastaví automaticky na úrovni BIOSU.

Já dávám ale přednost nastavení přímo v BIOSU, kde si nastavuji parametry podle sebe.

Já používám základní desku ASRock X670E Pro RS. Většina základních desek s čipy od AMD mají podobné menu. Některé nastavení se však může vyskytovat v jiném podmenu. Co hledáme je nastavení Precision Boost Overdrive.

Pro přístup do BIOSu při startu počítače mačkáme klávesu F2 (nebo delete).

Na základní desce ASRock X670E Pro RS je cesta do nastavení procesoru následující:

Advanced\AMD Overclocking\Precision Boost Overdrive

ENG:
There is an application for Windows - Ryzen Master. Here you can set everything up as you wish. The advantage is that you don't have to go into the BIOS and the software sets everything up automatically at the BIOS level.

But I prefer to set it directly in the BIOS, where I set the parameters to my liking.

I use the ASRock X670E Pro RS motherboard. Most motherboards with AMD chips have similar menus. However, some settings may be in a different submenu. What we are looking for is the Precision Boost Overdrive setting.

To access the BIOS, we press the F2 (or delete) key when the computer boots.

On the ASRock X670E Pro RS motherboard, the path to the CPU settings is as follows:

Advanced\AMD Overclocking\Precision Boost Overdrive
2. Precision Boost Overdrive
Zde nastavíme:
  • Precision Boost Overdrive - Advanced (umožní nám upřesnit nastavení)
  • PBO Limits - Motherboard (zde nastavíme, aby se limitní hodnoty řídili maximem pro základní desku)
  • Precision Boost Overdrive Scalar Ctrl - Auto (zde se nastavuje násobič PBO, necháme na auto jinak se nastavuje 1x-10x)
  • CPU Boost Clock Override - Enabled (Positive) (aktivujeme manuální navýšení frekvence oproti automatickému nastavení)
  • Max CPU Boost Clock Override (+) -200 (nastavíme + 200 MHz v rozmezí 0 - 200)
  • Platform Thermal Throttle Ctrl - Manual (zde se nastavuje co určuje snížení frekvence po dosažení kritické hodnoty procesoru)
  • Platform Thermal Throttle limit - 89(tato teplota by měla být bezpečná)
  • GFX Curve optimizer - (nastavení integrované grafiky - zde se nic nemění)
  • Curve Optimizer - (zde začíná ta pravá magie, viz další krok)

ENG:
Here we set:
  • Precision Boost Overdrive - Advanced (allows us to refine the settings)
  • PBO Limits - Motherboard(here we set the limits to follow the maximum for the motherboard)
  • Precision Boost Overdrive Scalar Ctrl - Auto (here we set the PBO multiplier, leave it on auto otherwise it is set to 1x-10x)
  • CPU Boost Clock Override - Enabled (Positive) (activate manual frequency boost versus automatic setting)
  • Max CPU Boost Clock Override (+) -200 (set +200 MHz between 0 - 200)
  • Platform Thermal Throttle Ctrl - Manual (this is where you set what determines the frequency reduction after the CPU reaches a critical value)
  • Platform Thermal Throttle limit - 89(this temperature should be safe)
  • GFX Curve Optimizer - (integrated graphics settings - nothing changes here)
  • Curve Optimizer - (this is where the real magic begins, see next step)
3. Optimalizace křivek / Curve Optimizer
Toto nastavení záleží čistě na Vašem kousku hardwaru. Protože budeme snižovat křivky napájení, čímž dosáhneme vyšších frekvencí, tak v každém případě vše budeme nastavovat na NEGATIVE.

Podle návodů na internetu některým kouskům procesorů stačí jen když si nastavíte hodnotu pro všechny jádra -30. Což u mě způsobuje nestabilitu a náhodné restartování systému.

Procesory AMD Ryzen 9 7950X3D je čiplet, který obsahuje 16 jader. Prvních 8 jader využívají 128 MB L3 cache a jsou označovány jako CCD0. Druhých 8 jader využívá standartní L3 cache, jsou označeny jako CCD1 a obecně běží na vyšší frekvenci. Konkrétně u mého kousku jsem musel nastavit hromadně natavení pro CCD0 -30 a CCD1 -20. Tyto hodnoty můžete nastavit jádro po jádru, na internetu jsou různé návody. Zde opravdu platí, že každý procesor je unikátní.

Jak jsem již uvedl, každý procesor je v podstatě unikátní toto nastavení pro vás nemusí fungovat. Můžete si také nastavit křivku pro každé z 16 jader manuálně (ostatně na youtube je spoustu návodů).

ENG:
This setting depends purely on your piece of hardware. Since we will be lowering the power supply curves to achieve higher frequencies, we will set everything to NEGATIVE in any case.

According to tutorials on the internet, some pieces of processors only need you to set the value for all cores to -30. Which for me causes instability and random reboots.

AMD Ryzen 9 7950X3D processors is a chiplet that contains 16 cores. The first 8 cores use 128 MB of L3 cache and are referred to as CCD0. The other 8 cores use the standard L3 cache, are designated as CCD1 and generally run at a higher frequency. Specifically for my piece, I had to set the bulk tune for CCD0 to -30 and CCD1 to -20. You can set these values core by core, there are various tutorials on the internet. The real point here is that each processor is unique.

As I said, each processor is essentially unique this setting may not work for you. You can also set the curve for each of the 16 cores manually (there are plenty of tutorials on youtube, by the way).



Viz / see 25:50:
4. Testování a závěry / Testing and conclusions
Pro testování používám tyto programy:
  • Cinebench - multicore test (protože skutečně vytíží všech 16 jader)
  • HWInfo - monitoring frekvencí a teplot
  • 3Dmark - testy stability test nebo PCmark (a protože jsme hráči)

Výsledek testu základního nastavení:

Výsledek testu po modifikaci křivek:

Šestnáctijádrový procesory je opravdu brutalita. Po zapnutí testu se téměř okamžitě dostanete z cca 40 stupňů na 80 stupňů a pak vás v podstatě limituje jen chlazení. Bohužel, tady je maximální teplota 85 stupňů a po dosažení této teploty začne procesor snižovat frekvence, aby stíhalo chlazení. Takže čistě teoreticky je zde prostor pro další navyšování výkonu prostým zlepšením chlazení, ale to v současné době nemám jako testovat.

Co se týče testů na jedno jádro, tak ten funguje tak, že vždy vytíží na 100% pouze jedno náhodné jádro a to už i základní chladič v pohodě uchladí. Ale který software v dnešní době používá jen jedno jádro že...

Snad jsem pomohl, děkuji za pozornost!

ENG:
I use the following programs for testing:
  • Cinebench - multicore test (because it actually uses all 16 cores)
  • HWInfo - frequency and temperature monitoring
  • 3Dmark - stability test or PCmark (and since we are gamers)

The result of the basic setup test:
(see fist image)

Test result after curves modification:
(see second image)

Sixteen-core processors is really brutal. When you turn on the test, you go from about 40 degrees to 80 degrees almost immediately, and then you're basically limited only by cooling. Unfortunately, the max temperature here is 85 degrees and once that temperature is reached the processor starts to reduce frequencies to keep up with the cooling. So purely in theory there is room to increase performance further by simply improving cooling, but I don't have a way to test that at the moment.

As for the per-core tests, the way that works is that it only ever loads one random core to 100%, and even the base heatsink can keep that cool. But which software nowadays uses only one core that...

I hope I helped, thanks for your attention!