GWENT: The Witcher Card Game

GWENT: The Witcher Card Game

Ei tarpeeksi arvosteluja
GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana >>
Tekijältä 🇩🇪❤(Kamil{GK🌍Chan/WaR
Przeczytaj a się dowiesz
   
Palkinto
Lisää suosikkeihin
Lisätty suosikkeihin
Poista suosikeista
GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana (Omówienie)
Samodzielna wersja kolekcjonerskiej gry karcianej, która pojawiła się po raz pierwszy w bestsellerowym RPG-u akcji Wiedźmin 3: Dziki Gon studia CD Projekt RED i szybko okrzyknięta została jedną z najlepszych minigier w historii branży.o klasyczna karcianka fantasy, która pozwala na dowodzenie bohaterami i jednostkami wyciągniętymi wprost z wiedźmińskiego uniwersum, stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Gwint zadebiutował w wydanej w 2015 roku grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Szybko zyskał on ogromną popularność i został okrzyknięty przez fanów jedną z najlepszych minigier w historii branży. Niezliczone rzesze graczy ochoczo zbierały wirtualne karty oraz podróżowały po świecie wiedźmina w poszukiwaniu coraz groźniejszych oponentów. Za produkcję Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej odpowiada polskie studio CD Projekt RED.
Mechanika
Każdy z graczy dysponuje taliami składającymi się z kilkudziesięciu kart, przydzielonych do jednego z pięciu dostępnych stronnictw: Królestw Północy, Skellige, Scoia'tael, Potworów lub Nilfgaardu. Rozgrywka odbywa się w standardowym trybie turowym. Rozpoczynając zabawę, dobieramy dziesięć kart, reprezentujących jednostki wojskowe, bohaterów, opcjonalne bonusy do siły podwładnych oraz zdolności zmieniające warunki na polu bitwy. Warto dodać, że większość kart ma umiejętności specjalne, np. zwiększanie siły czy wskrzeszanie.
Karty jednostek umieszczamy w dwóch rzędach. Pierwszy przeznaczony jest dla podwładnych walczących wręcz, a drugi dla specjalizujących się w atakach na dystans. Do wszystkich bohaterów i jednostek przypisane są wartości punktowe opisujące ich siłę ataku. Rundę wygrywa ta osoba, która na jej zakończenie będzie dysponowała potężniejszą armią, tj. której suma punktów siły będzie większa. Oponenta pokonuje ostatecznie ten, kto pierwszy zwycięży w dwóch rundach.
Zasady gry​
Zacznijmy od podstaw. Każda partia GWINTA składa się z trzech rund. Twoim zadaniem jest
wygranie dwóch, poprzez zdobycie większej liczby punktów niż Twój przeciwnik. Gracze zagrywają karty na zmianę, do momentu aż jeden z nich spasuje. Robiąc to, decyduje się, by do końca rundy nie wykładać już więcej kart. Przeciwnik może za to kontynuować grę. Zapewnienie sobie zwycięstwa poprzez zagranie jak największej liczby kart może się wydawać korzystne, jednak na początku drugiej rundy gracze dobierają tylko dwie dodatkowe karty, a na początku trzeciej — jedną. Oznacza to, że jeśli w pierwszej rundzie wyłożysz więcej kart niż Twój przeciwnik, możesz znaleźć się w niekorzystnej pozycji, co zadecydować może o przegranej całego meczu. Czasem najmądrzejszą decyzją jest wczesny pas, szczególnie kiedy nie jesteś już w stanie dogonić swojego rywala. Pasowanie w odpowiednim momencie wymaga wyczucia, którego nabierzesz wraz ze swoim doświadczeniem w grze.
Którą frakcję wybrać?​
Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami GWINTA, czas na wybór talii. Do wyboru jest pięć frakcji — każda oferuje niepowtarzalne style gry. Poniżej pokrótce przedstawię Ci frakcje, które znajdziesz w Wiedźmińskiej Grze Karcianej. Warto wypróbować każdą z nich!

Królestwa Północy — Ta frakcja wykorzystuje mechanikę pancerza. Używa go do ochrony swoich jednostek, a także w celu zdobycia dodatkowych korzyści. Królestwa Północy mogą na różne sposoby zadawać wrogim jednostkom obrażenia, między innymi za pomocą machin wojennych, takich jak balisty i trebusze. Opiera się na nich jeden z archetypów tej frakcji.

Potwory — Jednym z motorów napędowych tej frakcji jest pogoda (zagrożenie). Pogoda ma różne formy i, zagrana po stronie przeciwnika, może skutecznie pokrzyżować plany. W talii Potworów znajdują się karty posiadające synergie z różnymi typami pogody. Niektóre pomagają dobrać ją z talii, podczas kiedy inne otrzymują bonusy, gdy na planszy zagrany jest konkretny typ pogody. Inne archetypy tej frakcji opierają się na pochłanianiu i niszczeniu własnych jednostek.

Scoia’tael — Do tej frakcji należą głównie elfy i krasnoludy. Podstawowe talie bazują na synergii między kartami z tych dwóch grup, a inne archetypy opierają się między innymi na wzmacnianiu własnej talii oraz zagrywaniu kart specjalnych.

Skellige — Skellige zadaje obrażenia swoim jednostkom, by uzyskać korzystne efekty. Podstawą tego archetypu są Rębacze An Craite. Dodatkowo, Skellige pozwala wskrzeszać karty z cmentarza. Inną strategią jest oparcie się na synergii w ramach grup kart takich jak Weterani Tuirseach czy jednostki Przeklęte.

Nilfgaard — To “podstępna” frakcja, która pozwala na odkrywanie kart w rękach graczy. Jej główną mechaniką jest pokazywanie przeciwnikowi własnych kart lub podejrzenie tych znajdujących się po drugiej stronie pola bitwy. Dzięki temu, świadomie zaplanować możesz strategię rozgrywki. Szpiedzy, czyli jednostki zagrywane po stronie przeciwnika, zapewniają pozytywne efekty, na przykład wzmocnienie jednostek. Możesz także zbudować talię opartą na Alchemii, która wzmocni Twoje jednostki i osłabi karty Twojego rywala.

Do przetestowania wszystkich frakcji (i odblokowania Dowódców) polecam wyzwania dla jednego gracza. Ich ukończenie pozwala odblokować dwóch dodatkowych Dowódców dla każdej frakcji oraz zapoznać się z podstawowymi mechanikami GWINTA. Nagrodą za wyzwania jest także złoto, za które można kupić beczki z kartami, a co za tym idzie, zdobyć więcej kart.
Beczki z kartami​
Gdy wybierzesz już frakcję, czas na rozszerzenie kolekcji kart! W GWINCIE, dzienne nagrody zdobywa się poprzez wygrywanie rund. Jednego dnia, za wygranie sześciu rund otrzymać możesz 100 złota — tyle też kosztuje jedna beczka. Za wygraną kolejnych dwunastu rund dostaniesz 75 złota, a po 42 wygranych rundach — 50 złota. Ostatnią nagrodą, za wygranie w sumie 66 rund jednego dnia, jest 50 pyłu meteorytowego. Jako nowy gracz możesz więc swobodnie poznawać mechaniki gry, w GWINCIE nie chodzi bowiem o wygrywanie całych meczów, ale rund. Nawet jeśli ostatecznie przegrasz mecz, Twój dzienny postęp wygranych rund wciąż zostanie naliczony.

Każda beczka to pięć kart — cztery pierwsze są losowe, natomiast piątą możesz wybrać spośród trzech możliwych. Na początku, łatwiej będzie stworzyć dobrą talię jednej, wybranej przez siebie frakcji. Jeśli nie masz pewności, która karta będzie najlepszym wyborem, śmiało pytaj innych graczy, na przykład na oficjalnym forum GWINTA.
Tworzenie kart​
Innym sposobem na zdobycie nowych kart jest stworzenie ich z fragmentów kart. Fragmenty to waluta, którą otrzymuje się podczas niszczenia niechcianych kart lub duplikatów. Jako, że karty Dowódców to nagrody za ukończenie wyzwań dla jednego gracza, nie znajdziesz ich w beczkach. Jeżeli zdecydujesz się je zniszczyć, możesz zdobyć je ponownie wyłącznie tworząc je z fragmentów. Na początek proponuję stworzyć neutralne karty, które mogą być wykorzystane w każdej talii. Szczególnie polecam Kaganiec — legendarną neutralną kartę, która pozwala nam ukraść jednostkę przeciwnika, jeżeli ma ona 8 lub mniej siły. Innym dobrym wyborem jest Geralt: Igni — karta, która niszczy najsilniejsze jednostki we wrogim rzędzie, jeśli całkowita siła znajdujących się na nim kart wynosi 25 lub więcej. Obie są uniwersalne i mogą trafić do każdej talii. W GWINCIE znajduje się ponad 100 złotych kart, więc przed podjęciem decyzji o stworzeniu jednej z nich warto przejrzeć całą kolekcję.
Rozgrywka rankingowa​
Kiedy osiągniesz 10 poziom doświadczenia, możesz zacząć brać udział w rozgrywkach rankingowych! To idealny sposób na nabranie wprawy i uzyskanie licznych nagród. Beczki, fragmenty kart i pył meteorytowy, używany do tworzenia animowanych kart premium, przyznawane są za zdobywanie kolejnych rang. Wraz z końcem miesiąca, kończy się także sezon rozgrywek rankingowych. Oznacza to kolejne nagrody, zależne od najwyższej rangi, którą uzyskasz. Jeśli chcesz jak najszybciej powiększyć swoją kolekcję, polecam właśnie ten tryb. Potyczki natomiast są dobrym miejscem do testowania nowych talii.
Inne informacje
W grze występują mikrotransakcje – jak przystało na produkcję funkcjonującą w modelu free-to-play. Można tu kupować beczułki z kartami za prawdziwe pieniądze lub za walutę, którą zdobywa się w pojedynkach.
Poza klasycznymi pojedynkami w sieci (w tym rankingowymi), pierwotnie Gwint: Wiedźmińska gra karciana miał oferować również moduł rozgrywki dla jednego gracza, składający się z regularnie udostępnianych płatnych kampanii. Ostatecznie jednak zdecydowano się na odseparowanie multiplayera od kampanii i wydawanie tych ostatnich w formie osobnych gier.
Zakończenie
Dziękuje za przeczytanie tego poradnika, obejrzenie go. Daj like w górę,polubienie i komentarzyk jak ci się spodobało lub pomogło.

(:PV:)
3 kommenttia
Zio03PL 29.7.2024 klo 12.34 
bardzo pomocne:steamthumbsup:
Darkko 11.8.2023 klo 8.27 
no fajne
mleko z masłem 19.12.2021 klo 12.43 
+Rep Pomocne :steamthumbsup: