World of Warships
Недостаточно оценок
World of Warships >>
От 🇩🇪❤(Kamil{GK🌍Chan/WaR
Przeczytaj a się dowiesz
2
   
Наградить
В избранное
В избранном
Удалить
World of Warships - Wprowadzenie
Kolejna, po World of Tanks i World of Warplanes, gra MMO autorstwa firmy Wargaming.net, mającej na swoim koncie również strategie Massive Assault, Galactic Assault czy Order of War.
World of Warships to wydana na platformę PC sieciowa gra akcji wzbogacona elementami symulacji i gatunku MMO. Projekt korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami i opracowało go studio Wargaming, znane z takich tytułów jak World of Tanks czy World of Warplanes. Wszystkie trzy gry mają wspólną wirtualną walutę.

Fabuła
Gra World of Warships nastawiona jest na rozgrywki sieciowe, więc nie posiada klasycznego scenariusza. Cała zabawa obraca się wokół toczenia morskich bitew z innymi graczami. Autorzy nie trzymali się bezwzględnie jednego konkretnego okresu historycznego. Statki, którymi możemy pokierować pochodzą z lat 1900-1950, choć twórcy najmocniej skoncentrowali się na jednostkach z czasów II wojny światowej. Dostępne modele pochodzą z marynarek takich krajów jak Stany Zjednoczone, Japonia, Związek Radziecki, Niemcy czy Wielka Brytania. Gracze mogą swobodnie dobierać swoje statki, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednej drużynie znalazły się jednostki państw, które w rzeczywistości były ze sobą w stanie wojny.
Mechanika
W wydanym na platformę PC World of Warships zabawa sprowadza się do potyczek pomiędzy dwoma grupami graczy, z których każdy kontroluje pojedynczy statek wojenny. Jednostki podzielono na cztery klasy - niszczyciele, krążowniki, pancerniki oraz lotniskowce - dysponujące unikalnymi mocnymi i słabymi stronami. Mechanizmy rozgrywki stanowią hybrydę rozwiązań symulacyjnych i zręcznościowych. Z jednej strony wszystkie statystyki poszczególnych modeli, takie jak siła ognia czy szybkość, zbliżone są do rzeczywistych możliwości ich realnych pierwowzorów. Jednocześnie jednak sterowanie jest mocno uproszczone i jego opanowanie zajmuje raptem chwilę. Całość opracowano tak, aby zwycięstwo wymagało dobrej współpracy z kolegami z drużyny i samotne wilki za wiele w World of Warships nie zdziałają. Gracze mogą być właścicielami więcej niż jednego statku i pomiędzy bitwami otrzymują możliwość ulepszania posiadanych jednostek oraz odblokowywania nowych w ramach czterech drzewek rozwoju – po jednym dla każdej klasy. Wszystko to wymaga sporego wysiłku i czasu (lub skorzystania z mikropłatności), więc decyzje trzeba podejmować ze sporą rozwagą. Dodatkową warstwę rozwoju zapewnia fakt, że każdy statek ma jednego kapitana i on również dysponuje własnym drzewkiem rozwoju. World of Warships umożliwia graczom rywalizowanie w kilku odrębnych trybach PvP lub połączenie sił przeciwko sztucznej inteligencji w ramach bitew kooperacyjnych. Ponadto dostępne są także misje treningowe, pozwalające na podszlifowanie umiejętności przez zabawą z innymi ludźmi.
Celowanie i strzelanie w World of Warships
Celowanie i strzelanie
Aby zadać przeciwnikowi obrażenia musimy w niego trafić. Wydaje się to być banalne, celujemy w sylwetkę okrętu wroga i naciskamy spust. Podejście takie sprawdzi się na minimalnych odległościach, jednak jeśli statek przeciwnika znajduje się 15 km od nas, a pocisk leci około 8 sekund musimy myśleć z dużym wyprzedzeniem. Pod uwagę należy wziąć kierunek, w którym płynie statek, jego prędkość, a nawet typ okrętu, który powie nam wiele o ewentualnym zachowaniu przeciwnika.

Celowanie
W przypadku celowania, najważniejszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest odległość przeciwnika od naszego okrętu oraz z jaką prędkością się porusza. Po przełączeniu w tryb snajperski (domyślnie klawisz shift) musimy wymierzyć pewną odległość przed samym statkiem. Nasz pocisk może lecieć nawet kilka sekund. Warto na początku wystrzelić z jednego działa aby sprawdzić czy dobrze wycelowaliśmy, jeśli tak możemy śmiało puścić całą serię. Niestety nie ma tutaj jednej uniwersalnej zasady dotyczącej celowania na duże odległości. Musimy po prostu dużo ćwiczyć, a z czasem będziemy instynktownie szacować gdzie musimy posłać pocisk. Bardzo dobrym pomysłem będzie gra na krążowniku St. Luis, który ma bardzo dużą liczbę dział szybko ładujących kolejne pociski. W ciągu minuty możemy posłać kilkadziesiąt pocisków. Nie ma lepszego treningu strzeleckiego. Z własnych doświadczeń mogę również poradzić, aby pociskami odłamkowo-burzącymi strzelać lekko ponad sylwetkę okrętu wroga, podczas gdy pociskami przeciwpancernymi w linię wody lub tuż ponad nią.
Skuteczne trafienie w cytadelę skutkuje zadaniem maksymalnych obrażeń. Źródło obrazka: oficjalna strona gry.
Gdy już nauczymy się trafiać w okręt wroga warto skupić się na konkretnych jego częściach. Pociskami odłamkowo-burzącymi powinniśmy strzelać w dziób lub rufę statku, mniej więcej do miejsca, w którym znajduje się pierwsza wieżyczka artylerii głównej. Pancerz w tym miejscu jest stosunkowo cienki, powinniśmy więc zadawać sporo obrażeń. W przypadku amunicji HE dobrym rozwiązaniem będzie również strzelanie w nadbudówki, działa, kominy itp. Nie będziemy wtedy zadawać ogromnych obrażeń, ale mamy dużą szansę na uszkodzenie jakiegoś ważnego modułu lub podpalenie okrętu. Strzelając z pocisków przeciwpancernych powinniśmy celować tylko i wyłącznie w kadłub okrętu, najlepiej na linii wody. Jeśli używasz dział o niewielkim kalibrze to celuj tak jak w przypadku pocisków HE w przód oraz tył statku przeciwnika. Jeśli masz sporą penetrację, a przeciwnik ustawiony jest do ciebie bokiem powinieneś spróbować strzelić w tzw. cytadelę. Cytadela to część okrętu, w której znajdują się kluczowe pomieszczenia np. maszynownia. Przeważnie cytadela znajduje się pomiędzy pierwszą a ostatnią wieżyczką artylerii głównej, mniej więcej od linii wody do połowy wysokości kadłuba. Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy strzelać pod kominy okrętu w kadłub na linii wody. Jeśli przebijemy pancerz i zaliczone nam zostanie trafienie w cytadelę zadamy maksymalne obrażenia jakie mają nasze pociski. Kilka takich strzałów potrafi posłać na dno nawet pancernik.
Strzelanie
Gdy już odpowiednio wycelujemy nasze działa przyjdzie czas na wystrzał. Wbrew pozorom także tutaj mamy do wyboru kilka opcji strzelania. Klikając jeden raz wystrzelimy z jednej wieżyczki. Jest to przydatne w momencie oddawania pierwszego strzału do oddalonego przeciwnika. Zobaczymy w ten sposób czy dobrze wycelowaliśmy i gdzie wylądowały pociski. Przytrzymując lewy przycisk myszki będziemy strzelać ogniem sekwencyjnym, kolejne wieżyczki będą się aktywować w odstępie mniej więcej pół sekundy. Ogień ten jest przydatny w przypadku strzelania do blisko znajdującego się celu, gdy pocisk nie leci zbyt długo. Możemy w ten sposób na bieżąco korygować lot kolejnych pocisków.

Trzecim trybem strzelania jest ogień jednoczesny ze wszystkich dział (dwukrotne kliknięcie lewego przycisku myszki). Powinien być on używany w przypadku gdy mamy pewność dobrego wycelowania. Po oddaniu salwy przez kilka lub kilkanaście sekund jesteśmy bezbronni. Powinien być on używany także na niszczycielach oraz szybkich krążownikach. Po oddaniu salwy możemy nagle zmienić naszą pozycję lub kierunek płynięcia.
Torpedy
Rozważnie korzystaj z dwóch trybów strzelania torpedami. Każdy sprawdzi się w innych sytuacjach.
Torpedy są specjalnym rodzajem uzbrojenia. Zadają ogromne obrażenia, mogą wywołać nabieranie wody przez okręt, ale bardzo trudno nimi trafić. Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę są dwa tryby wystrzału - szeroki oraz wąski. Różnią się one rozproszeniem poszczególnych torped w jednej salwie. Z trybu szerokiego korzystać powinniśmy w przypadku strzelania "w ciemno", na duże odległości lub gdy przeciwnik jest zwrotny i szybko się porusza. Z trybu wąskiego korzystamy strzelając w bardzo powolne okręty jak pancerniki czy lotniskowce oraz na bardzo bliskie dystanse.
Nie traktuj szarego pola pomagającego w celowaniu jak wyroczni. Jest ono bardzo nieprecyzyjne i nie uwzględnia wielu czynników.
Gdy przełączymy się w tryb celowania torpedami naszym oczom ukaże się obok zasięgu obrotu naszym wyrzutni także szary pas. Jest to pomocniczy celownik, który nakierowuje się na najbliższego wroga i pokazuje jak wystrzelić torpedy aby w niego trafiły. Oczywiście jest to maksymalnie uproszczone narzędzie ułatwiające nam celowanie. Wystarczy, że przeciwnik minimalnie zmieni swój kurs aby nasze torpedy po prostu obok niego przepłynęły, jest to jednak przydatne w początkowej fazie gry, gdy uczymy się samego celowania oraz strzelania.
World of Warships - wymagania sprzętowe
World of Warships jest grą dostępną jedynie na komputery osobiste. Ma ona stosunkowo niewielkie wymagania techniczne. Produkcja przystosowana jest do gry sieciowej, gdzie dużo bardziej od efektów wizualnych liczy się płynność rozgrywki. Minimalne wymagania sprzętowe pozwalają na uruchamianie gry nawet na starszych komputerach. Jeśli chcemy ustawić wszystko na maksymalne ustawienia wtedy potrzebujemy dużo mocniejszego sprzętu. Najważniejsza jednak w przypadku World of Warships jest prędkość internetu. 1024 Kb/s to absolutne minimum poniżej którego trudno będzie nam się grać. Do sterowania używamy myszki oraz klawiatury. Funkcje klawiszy oraz poszczególnych przycisków możemy dowolnie modyfikować w ustawieniach. Tryby gry Singleplayer: Nie Kooperacja offline (split screen/hot seat): Nie Kooperacja przez Internet: Tak Multiplayer: Tak, dwie drużyny po 12 graczy Nasz sprzęt Poradnik został stworzony na wersji PC, o poniższej konfiguracji: System operacyjny: Windows 8.1, oraz jego późniejsza aktualizacja do Windows 10 Procesor: Intel Core i5-4210H Pamięć RAM: 8 GB Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 850M Pamięć karty graficznej: 2 GB Internet: 20 Mb/s Na powyższej konfiguracji gra chodziła bez żadnych problemów na wysokich ustawieniach graficznych. Liczba klatek na sekundę nie spadała poniżej 60. Czasami zdarzała się drobna utrata płynności, gdy ping wynosił ponad 130. PC - informacje ogólne Systemy operacyjne: Windows XP lub nowszy Połączenie internetowe w trakcie gry: Wymagane Konieczność aktywacji przez Internet: Tak, wymaga ciągłego dostępu do internetu Kontrolery: Klawiatura i mysz Achievementy: Tak, w formie odznak i medali World of Warships - wymagania sprzętowe PC Minimalne wymagania sprzętowe World of Warships: System operacyjny: Windows XP 32-bit lub lepszy Procesor (CPU): Intel Core i3 mobile, Intel Core2Quad lub AMD FX 4100+ Pamięć (RAM): 2 GB Karta graficzna: Nvidia GeForce GT8800 , Intel HD 4000 lub AMD 4650+ Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c Wolne miejsce na dysku: 30 GB Połączenie z internetem: 1024 Kb/s lub lepsze Zalecane wymagania sprzętowe World of Warships: System operacyjny: Windows 7 (64 bit) lub lepszy Procesor (CPU): Intel Core i5 desktop lub AMD FX 8150+ Pamięć (RAM): 4 GB Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 550 Ti lub AMD R7 250x Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c Wolne miejsce na dysku: 30 GB Połączenie z internetem: 1024 kb/s lub szybsze (dla czatu głosowego) Granie na laptopie w World of Warships Tak, granie na laptopie w World of Warships jest możliwe, należy jedynie spełniać minimalne wymagania sprzętowe.
Pierwsze okręty w World of Warships | Dla Początkujących
Pierwsze okręty
W początkowej fazie gry trudno jest się zdecydować jaką linię okrętów rozwijać. Nie mamy informacji jakie statki są najlepsze lub którymi gra się najprzyjemniej. Najlepszym wyjściem byłoby po prostu przetestowanie wszystkich typów okrętów każdej nacji, niestety nie każdy ma na to czas i środki finansowe. Poniżej przedstawiona zostanie krótka charakterystyka poszczególnych typów okrętów.
Praktycznie obowiązkowym okrętem, który należy posiadać w swoim porcie, i to jak najszybciej, jest amerykański krążownik III poziomu - St. Luis. Jest to idealny statek treningowy, dzięki któremu nauczymy się celować i trafiać w nieprzyjaciela. W miarę rozwoju umiejętności powinieneś opracowywać oraz kupować kolejne krążowniki, zarówno amerykańskie, jak i japońskie. Gra nimi jest ciekawa i niezależnie od tego na czym chcesz się skupić w World of Warships warto posiadać w porcie kilka dobrych krążowników.
St. Luis jest zdecydowanie najlepszym okrętem III tieru.
W przypadku chęci rozwijania linii niszczycieli należy przede wszystkim zadać sobie pytanie na czym chcemy się skupić. Jeśli na torpedach to powinniśmy bezsprzecznie wybrać linię japońską. Jeśli oczekujemy szybkiego, uniwersalnego okrętu Amerykanie sprawdzą się lepiej. Docelowymi statkami powinny być Minekaze (V tier) w przypadku Japończyków oraz Clemson (IV tier) w przypadku USA. Po stoczeniu kilku bitew tymi okrętami będziesz wiedzieć czy chcesz dalej iść w wybraną linię.
Chcąc rozwijać pancerniki należy wiedzieć, że okręty amerykańskie oraz japońskie bardzo się od siebie różnią. USA dysponują znacznie mniejszym zasięgiem dział, nawet o kilka kilometrów, są wolniejsze, nadrabiają za to zwrotnością. W przypadku Japonii już dosyć wcześnie otrzymujemy okręt o zasięgu dział ponad 20 km. Wbrew pozorom, dla początkujących graczy, może to być wada, gdyż po prostu trudniej będzie trafić przeciwnika. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w celowaniu, powinieneś wybrać linię amerykańską. Po tragicznym pancerniku III poziomu jakim jest South Carolina, zaczną się lepsze okręty Wyoming oraz New York. Po rozegraniu kilkunastu bitew tymi statkami możesz zostać w tej linii lub rozpocząć odkrywanie pancerników japońskich.
Decydując się na rozwijanie linii lotniskowców, niezależnie czy to amerykańskich czy japońskich, należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to całkowicie inna gra. Większość czasu spędzisz na dużej mapie przedstawiającej całe pole bitwy, a twoje działania ograniczą się do wydawania poleceń kilku grupom samolotów. Gra jest przez to mniej dynamiczna i wymaga większego zmysłu taktycznego. Jeśli już zdecydujesz się na rozwój tego typu okrętów lepiej skup się na drzewku japońskim. Ich lotniskowce posiadają większość ilość eskadr samolotów, przez co gra będzie mniej nudna a dodatkowo potrenujesz jednoczesne panowanie nad wieloma grupami myśliwców oraz bombowców.
Kapitanowie w World of Warships
Kapitanowie
Kapitanowie są charakterystycznym elementem rozgrywki dla World of Warships. Są nie tylko dowódcami okrętów, ale także zapewniają im określone, dosyć przydatne bonusy podczas bitwy. Zdobywają oni za każdą bitwę doświadczenie, które skutkuje po pewnym czasie osiągnięciem kolejnego poziomu. Za każdy poziom kapitan otrzymuje jeden punkt, który może wydać na "nauczenie" się nowej zdolności.
Rozważnie rozdawaj zdobyte punkty umiejętności. Na chwilę obecną nie masz możliwości zrobienia resetu.
Kapitanowie mogą mieć maksymalnie 20 poziom doświadczenie, przy czym zaczynamy od pierwszego, a więc samych awansów mamy jedynie 19. W związku z tym ogólna liczba możliwych do wydania punktów umiejętności wynosi właśnie 19. Musimy więc bardzo ostrożnie nimi dysponować, tak aby odpowiednio je wydać i wybrać te umiejętności, które najbardziej nam się przydadzą. Poniżej przedstawiony zostanie przykładowy "build" kapitanów dla każdego typu okrętów - niszczycieli, krążowników, pancerników oraz lotniskowców. Oczywiście nie ma jednej słusznej ścieżki, w zależności od stylu gry lub nacji możecie wybrać inne zdolności. Podane poniżej będą najbardziej uniwersalne, tak aby pasować do większości okrętów z danego drzewka.
Kapitanów możesz rekrutować nie tylko z rezerwy, ale także z innych okrętów. Weź pod uwagę jednak klasę okrętu na jakim do tej pory służyli.
Drzewka umiejętności
Drzewko umiejętności dla niszczycieli
W przypadku niszczycieli kluczowe są umiejętności, które zwiększą naszą szybkość, zwrotność oraz przeżywalność na polu bitwy. Nie możemy także zapominać o naszej głównej broni - torpedach.
Drzewko umiejętności dla krążowników
Krążowniki są jednymi z najbardziej uniwersalnych okrętów. Podczas wybierania umiejętności dla kapitana najlepiej skupić się na dwóch aspektach - sile ognia oraz zwrotności.
Drzewko umiejętności dla pancerników
Głównym celem umiejętności kapitana pancerników jest zneutralizowanie największej wady tego typu okrętów - niskiej prędkości i podatności na atak torpedowy oraz bombowy.
Drzewko umiejętności dla lotniskowców
W przypadku kapitana dla lotniskowców musimy się oczywiście skupić na takich zdolnościach, które dadzą największe bonusy naszym samolotom. Nie warto marnować żadnych punktów na artylerię czy ruchliwość.
Krążowniki w World of Warships
Krążowniki
Pierwszym typem okrętów z jakimi się spotkamy są krążowniki. Są to jednocześnie najbardziej uniwersalne statki w całej grze. Każdy z krążowników ma swoje wady i zalety. Aby dobrze grać musimy w każdym przypadku je poznać i odpowiednio wykorzystać. Ogólnie można powiedzieć, że krążowniki są dosyć szybkie, osiągają prędkość do około 30 węzłów, jednak nie mają dużej zwrotności. Dysponują dobrą siłą ognia, jednak mogą mieć problemy z oddalonymi okrętami przeciwnika lub dobrze opancerzonymi pancernika. Posiadają bardzo słabą artylerię dodatkową. Część ze statków tego typu wyposażona jest dodatkowo w jedną lub więcej wyrzutni torped. Potrafi być to bardzo przydatne na krótkim dystansie. Liczba stanowisk artylerii pomocniczej jest bardzo różna i zależy tylko i wyłącznie od danego okrętu. Ogólnie jednak nie powinieneś mieć zbyt dużych problemów z samolotami wroga.

W przypadku krążowników różnice między drzewkami japońskim oraz amerykańskim nie są ogromne. Amerykanie charakteryzują się większą ilością działek przeciwlotniczych artylerii głównej. Jest ona natomiast mniejszego kalibru, przez co nie wyrządza tak dużych uszkodzeń, a dodatkowo ma mniejszy zasięg. Drobne różnice widać także w przypadku torped, które u Japończyków są lepsze. Okręty amerykańskie są bardziej zwrotne niż ich japońskie odpowiedniki, chociaż osiągana prędkość w obu przypadkach jest taka sama.

Jak grać?
Obserwuj sytuację na morzu. Dysponujesz dosyć dużą siłą ognia, a dodatkowo zwrotnością pozwalającą na zmianę pozycji na mapie. W miarę możliwości pomagaj swoim sojusznikom.
Nie bój się zmieniać typu amunicji. Dużo lepiej stracić kilka sekund na zmianę pocisku niż nie wyrządzić żadnych szkód przeciwnikowi.
Staraj się nie pływaj w wąskie przesmyki pomiędzy wyspami, jesteś wtedy idealnym celem dla wrogich niszczycieli oraz samolotów torpedowych.
Płynąc staraj się trzymać linii wysp za którymi w razie konieczności możesz się schować. Nie podpływaj do wrogich pancerników.
Wykorzystuj dostępne materiały eksploatacyjne.
Jeśli twój okręt dysponuje wyrzutnią torped nie zapominaj o niej. Czasem wystarczy wypuścić je w losowe miejsce aby szczęśliwie trafić i zabrać przeciwnikowi kilka tysięcy punktów wytrzymałości.
Staraj się płynąć do przeciwnika, szczególnie innych krążowników oraz pancerników, pod kątem. Absolutnie nie pokazuj im swojego boku.
Pancerniki w World of Warships
Pancerniki dysponują potężną siłą ognia, która może zatopić okręty wroga nawet jedną serią.
Pancerniki są główną siłą ofensywną drużyny. Mocno opancerzone oraz dysponujące potężną siłą ognia stanowią trzon floty i decydują o przełamaniu frontu. Niestety działa o wysokim kalibrze długo ładują kolejne pociski, przez co nie tylko musimy uważnie decydować się na strzał, ale także nie mamy możliwości zmiany na bieżąco typu pocisków. Grube opancerzenie zapewnia dobrą ochronę przed pociskami przeciwpancernymi, ale niestety nie sprawdza się przeciwko amunicji odłamkowo-burzącej, która może nas łatwo podpalić. Dodatkowo, duża waga sprawia, że pancernik rzadko osiąga prędkość większą niż 20 węzłów, a zwrot o 180 stopni może nam zająć kilka minut i kilometrów. Jednocześnie pancerniki posiadają największą liczbę punktów wytrzymałości oraz posiadają specjalny przedmiot pozwalający trzy razy na bitwę naprawić część uszkodzeń. Pomimo ociężałego poruszania się pancerniki nie są łatwym celem dla samolotów wroga, gdyż przeważnie wyposażone są w dużą liczbę działek przeciwlotniczych. Ten rodzaj okrętów wymaga dosyć specyficznego podejścia do gry, ale odpowiednio poprowadzony potrafi odwdzięczyć się na polu bitwy.
Lotniskowce w World of Warships
Lotniskowce
Lotniskowce są specyficznym rodzajem okrętów. Kierowanie nimi zamienia się miejscami w grę strategiczną. Do dyspozycji mamy kilka eskadr samolotów, którym musimy wydawać polecenia startu, ataku czy wycofania się na pokład lotniskowca. Wszystko to robimy z poziomu mapy całego obszaru mamy. Naszym głównym zadaniem jest wsparcie naszych pozostałych okrętów w ataku. Sam lotniskowiec jest niezwykle powolny, słabo opancerzony, a z powodu rozmiarów jest idealnym celem dla każdego przeciwnika. Sprawia to, że przez cały czas musimy być ukryci. Sukces w prowadzeniu tego typu okrętów w największym stopniu zależy od poziomu gracza. Aby wykorzystać pełnię możliwości musimy nie tylko idealnie orientować się w sytuacji na mapie, ale także znać miejsca, gdzie możemy ukryć nasz okręt oraz poznać wszystkie rodzaje okrętów dostępnych w grze. Wiedza, jaki okręt dysponuje jakim uzbrojeniem przeciwlotniczym, jest kluczowa dla skutecznego ataku. Gdy opanujemy wszystkie te rzeczy gra lotniskowcami stanie się nie tylko przyjemna, ale zapewni nam także spory zastrzyk gotówki po każdej bitwie.
Lotniskowce są powolne i słabo uzbrojone, przez co stanowią idealny cel dla wrogich niszczycieli oraz krążowników.
Zastanawiając się nad wyborem drzewka lotniskowców - amerykańskiego lub japońskiego należy wziąć pod uwagę kilka faktów. Przede wszystkim Japończycy dysponują zazwyczaj jedną lub dwoma eskadrami więcej niż amerykańskie odpowiedniki. Samoloty przy tym w niczym nie ustępują Amerykanom. Niestety duża siła ataku skutkuje brakiem dostatecznej obrony. Liczba stanowisk działek przeciwlotniczych jest zbyt mała aby skutecznie przeciwstawić się silniejszemu atakowi samolotów wroga. Dokładnie odwrotnie sytuacja przedstawia się u Amerykanów. Dysponują oni mniejszą siłą ognia, ale mają większe możliwość obrony przed samolotami przeciwnika. Od tego czy preferujesz grę ofensywną czy defensywną powinna zależeć decyzja o wyborze drzewka.

Jak grać?
Lotniskowcami trzymaj się jak najdalej od centrum walk. Ukryj się najlepiej w jednym z rogów mapy za jedną z wysp. Gdy padnie jedna flanka natychmiast udaj się tam gdzie jest najwięcej sojuszniczych okrętów.
Do przemieszczania używaj przede wszystkim automatycznego pilota (klawisz M). Pozwoli ci on na ciągły nadzór nad swoimi samolotami bez konieczności przejmowania się sterowaniem okrętem.
Lotniskowce przeważnie mają kilka różnych "schematów" ustawień eskadr samolotów. W niektórych jest więcej myśliwców, w innych z kolei torpedowców. Zastanów się jaka gra bardziej ci odpowiada, a następnie odpowiednio rozwijaj swój okręt i kapitana.
Wysyłając samoloty uważaj na okręty z silną obroną przeciwlotniczą. Najlepszym wyjściem byłoby zaraz po zakupie lotniskowca przejrzenie liczby działek przeciwlotniczych wszystkich okrętów na tym samym poziomie. Zajmie ci to kilka minut jednak pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie swoich eskadr.
Jeśli nie posiadasz specjalnych samolotów do zwiadu, wykorzystaj w tym celu myśliwce. Są one dużo szybsze niż torpedowce i bombowce, a do tego mogą podjąć walkę z samolotami wroga. Dopiero gdy rozpoznasz pozycję wroga wyślij w ten rejon pozostałe samoloty.
Okręty premium w World of Warships
Okręty premium są specjalnym rodzajem statków dostępnych w World of Warships. Mogą przynależeć do każdej klasy - niszczycieli, krążowników, pancerników czy nawet lotniskowców. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie są dostępne w normalny sposób w drzewku rozwoju. Możemy je zdobyć wydając prawdziwe pieniądze, wygrywając w konkursie lub otrzymując jako prezent z okazji jakiegoś wydarzenia. Od samego początku są one już maksymalnie rozwinięte.
Okręty premium charakteryzują się nieco gorszymi statystykami od swoich standardowych odpowiedników, jednak mają wiele innych zalet. Przede wszystkim koszt ich naprawy jest dużo niższy. Często także posiadają bonus do ilości otrzymywanym kredytów. Sprawia to, że po każdej bitwie zarabiamy dużo więcej niż grając normalnym okrętem. Niektóre statki premium, zwłaszcza na niższych poziomach, posiadają bonus do szkolenia kapitanów.
Zakończenie.
Dziękuje za przeczytanie tego poradnika o obejrzenie go daj like w górę polubienie i komentarz jaki co pomógł albo spodobał.

(:PV:)
Комментариев: 2
Mati 29 окт. 2021 г. в 13:23 
bardzo pomocne
mleko z masłem 3 сен. 2021 г. в 6:18 
+Rep Pomocne:steamthumbsup: