Terraria

Terraria

104 ratings
Terraria: Od začátku do konce (aktualizováno)
By Jøsephi Krakøwski
Od začátku do konce
je návod na hru Terraria, kde si ukážeme nejen základy. Budeme se tu zabývat hlavně gameplayem, radami, a také základním craftingem, který je do začátku potřeba vysvětlit.

Návod obsahuje:
1. Vysvětlivky pro neznalce
2. První den a začátky
3. Vysvětlení craftingu
4. Stavění
5. Důl a dungeony
6. Druhy Biomů
- 6.1 Biomy
- 6.2 Mini-biomy
7. NPC
8. Bossové (+Eventy)
- 8.1 - Pre-hardmode bossové
(Eye of Cthulhu, Brain of Cthulhu / Eater of Worlds, Skeletron, Wall of Flesh, nepovinní: King Slime, Queen Bee)
- 8.2 - Hardmode bossové
(The Destroyer, The Twins, Skeletron Prime, Plantera, Golem, nepovinný: Duke Fishron)
- 8.3 - Post-hardmode bossové (1.3 bossové)
(Lunatic Cultist, [Solar Pillar, Vortex Pillar, Nebula Pillar, Stardust Pillar - Lunar Event], Moon Lord)
- 8.4 Eventy
9. Konec? aneb co dělat dál
10. Expert Mode

PS: Návod je již zveřejněný, ale je stále ve vývoji. Až bude základ hotov, přibudou další sekce a návod rozvinu, jak jen budu moci.
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
1) Vysvětlivky pro neznalce
V návodu využívám některá cizí slova, většina z vás je nejspíše už zná, ale pro jistotu sem hodím vysvětlivky. Pokud je znáte, pak je tohle zbytečné číst a tuto sekci přeskočte.
-craft/craftění - vytvořit/tvoření
-spawn,spawnutí - znamená zplození, ve hře se vám objevují -spawnují- monstra. Vy sami se také na začátku hry spawnete
-respawn - znovuzrození, znovuzplození
-hardcore - velice obtížný (hardcore hráč je označení pro hráče, kteří se v této obtížnosti vyžívají a hrají ji)
-biome - název pro určitou část světa se stejným daným prostředím. Například: Snow Biome (sněžný biome) je část světa plná sněhu, zasněžených stromů, ledu atd.
-block - jeden čtvereček. Například: Dirt block - hliněný čtvereček/blok
-pickaxe - krumpáč
-sword - meč
-hammer - kladivo
-ax/axe - sekera
-tool - nástroj - jako tool se počítají všechny meče,sekery,krumpáče a kladiva
-item - technicky vzato jakákoli věc, ve hře většinou pojmenování pouze věcí, které může hráč vzít
-drop,dropnutí -znamená zahodit, spadnou atd, ve hrách používané jako sloveso pro itemy, které vypadnou z monster při jejich zabití, nebo jako název pro tyto itemy.
-loot - jakákoli odměna
-interface - rozhraní. Například craftící rozhraní je ta pod inventářem jemu podobná věc. V ní si můžete craftit vlastní věci atd.
-farmení - získávání určitého itemu velké množství
-ore/"orečko" - ruda
-bar - cihla vyrobená z oreček
2) První den a začátky
Pokud hru hrajete poprvé, doporučuji vám si vytvořit nejmenší svět tzn. při tvorbě světa zadejte "small". I tak bude svět docela velký a nováčkům se bude lépe prozkoumávat. A i když pak dojdete na oba konce světa, čeká na vás spousta prozkoumávání pod povrchem ;). Při tvorbě postavy si volíte obtížnost. Automaticky je nejspíše zvolena nejlehčí obtížnost, tak to takhle nechte - hra může být dost těžká i na nejlehčí obtížnosti. Hardcore hráči ale uvítají nejtěžší obtížnost na největším světě ;) .

První den
Když spustíte váš svět, vaše postava se spawne uprostřed mapy, vetšinou v biomu zvaném The Purity (něco jako "čistota sama"), dříve zvaném prostě Forest (les).

Je to úplně obyčejný biome. Zem je plná Dirt blocků. Na těch může vyrůst tráva. Ve hře jsou 3 druhy trávy -jedna není přímo item, jen se obyčejný Dirt block nahoře zbarví na zeleno. Pokud na block kliknete s kladivem/krumpáčem tak se zbarvení odstraní. Druhý druh je tráva jako objekt. Na prvním druhu trávy (zbarveném Dirt blocku) se po čase může objevit tato tráva. Pokud máte v ruce jakýkoli tool, tráva se zničí a pokud budete mít štěstí, vypadnou vám z ní semínka, která je možno zasadit do nezbarveného Dirt blocku. Třetím druhem jsou Vines (réva). Pokud pod zeleně zbarveným Dirt blockem není žádný jiný block, voda, láva atd, pak tu po čase začne růst réva. Tu také můžete toolem zničit a též je tu šance dropu semínek.

Pak tu jsou obyčejné stromy, a občas se vygeneruje nějaké to jezírko. Ve dne se zde spawnují monstra zvaná Slime (sliz), která vám doporučuji zabíjet, dropují totiž Gel. Z toho se společně se dřevem dá vytvořit Torchka (pochodeň), nejpoužívanější zdroj osvětlení, můžete si ji dát do ruky nebo položit na zem/umístíte na zeď. V noci se tu spawnují Zombíci.

Ale už dost popisování biomu, na to bude dost času v sekci "Biomy". Vezměte do ruky sekeru a začněte kutat stromy. Najeďte kurzorem na nejnižší bod stromu (NE na zem/Dirt blocky!) a levým tl. myši začnete kutat. Po čase se strom rozdělí na několik itemů dřeva, které vám spadnou rovnou do inventáře :). Pokud byste kutali na vyšším místě, od blocku pod tímto místem až dolů ke kořenům by strom zůstal nepokácený! Potom si najděte místo, které se vám líbí a kliknutím na daný block se nad ním vytvoří Wood block (dřevěný blok). Tímto si začnete stavět svůj dům a bez toho byste v noci pravděpodobně zemřeli. Stisknutím tlačítka Esc se vám zobrazí celý inventář a pod ním Crafting interface. Pokud máte dostatek dřeva, někde by tam měla být Work Bench. To je základ celého craftění.

Zde je ukázka crafting interface, kde je vybraná Work Bench. Pokud na Work Bench kliknete, tak ji vycraftíte. Poté ji můžete uložit do inventáře nebo rovnou položit na zem. Work Bench patří mezi takzvané Crafting Station (craftící stanice). Pokud boblíž některé stojíte, tak se vám v crafting interface zpřístupní věci, které jsou povoleny vycraftit pouze u nich. Díky Work Benchi si zpřístupníte např. dveře, stoly, židle, různé druhy walls (stěn) atd. Vás budou hlavně zajímat dveře. Vycraftěte si je. Dveře zabírají 1 block do šířky a 3 do výšky.





Když si postavíte dům, odbourejte po stranách 3 blocky od země a položte tam dveře. Kliknutím levým tl. myši na dveře je otevřete. Dům je skoro hotov, chybí pouze jedna věc. Wall. Stěny. Terraria se odehrává v 2D světě a aby jsme si nepřipadali o jednu dimenzi chudší, ve hře máme bezvadnou možnost v podobě stupňování. Úplně vzadu je pozadí, ve předu skoro všechno ostatní a mezi tím je stupeň pro stěny. Když tedy někam položíte stěnu, tak skrz herní objekt jednoduše projdete, což značí, že je objekt za vámi. Ve Work Benchi si tedy vytvořte spoustu Wooden Wall. I na malý baráček je většinou potřeba 100 a více stěn. Pak si stěnami zazděte dům a jste s ním skoro hotovy. Pak stačí na dřevěné zdi (blocky!) dát torchky, abyste ve tmě viděli.

Další věcí je váš respawn point. Pokud zemřete, respawnete se na místě, kde jste se poprvé objevili. Abyste váš respawn point změnili (nejvýhodněji do domu), budete na to potřebovat postel. Hráči např. Minecraftu toto jistě znají. Jenže v Terrarii je vycraftění postele mnohem složitější a získat potřebné itemy ještě těžší. Je to dlouhá cesta a zde je přesný popis toho, co potřebujete abyste si postel vycraftili: Abych tu nemusel vypisovat, z čeho se dané itemy craftí, kliknutím na název se přesměrujete na wiki stránku, kde si napravo pod obrázkem itemu pod kolonkou "Crafted With" můžete přečíst, co na to potřebujete.

Poznámka: přestal jsem používat terraria.wikia.com, protože je zastaralá a neobsahuje věci z novějších patchů. Budu se snažit updatovat i linky ze starých článků na terraria.gamepedia.com

Nejprve budete potřebovat Furnace[terraria.wikia.com], abyste mohli spalovat orečka a dělat z nich bary. Pak si budete muset udělat důl, abyste si získali buď Iron ore nebo Lead ore (je to jedno, ale nelze kombinovat k dosažení potřebného počtu). Ty potom u pece (Furnace) přeměníte v bary a vytvoříte tím Anvil[terraria.wikia.com]. Díky němu si buď z Lead baru nebo z Iron Baru vytvoříte Chain[terraria.wikia.com]. Ten použijete k vytvoření Sawmillu[terraria.wikia.com]. Díky němu si vytvoříte Loom[terraria.wikia.com]. Přes něj totiž konečně lze vytvořit Silk, který je potřeba pro výrobu postele. JENŽE, na vytvoření silku potřebujete surovinu a tou je cobweb. Na ten můžete narazit různě v podzemních i pozemních jeskyních. Nejlepší by však bylo, kdybyste při kopání v dole narazili na Spider Nest. To je takový speciální mini-biome, zaplněný pavouky a SPOUSTOU cobwebů. Pavouci vás se začátku zabijí na pár ran, můžete se jim však pouze vyhnout a nafarmit si cobweb. V loomu jej pak přeměňte na Silk a konečně máte Bed[terraria.wikia.com] (postel). Nyní na postel klikněte pravým myšítkem a váš respawn point se přenestaví k posteli :). Na rozdíl od jiných her v Terrarii nemůžete spát a postel slouží pouze k přenastavení respawn místa.

Časem si vzhled svého domku samozřejmě můžete poupravit. Můžete vytvořit domy od této dýně až po obrovské hrady sahající od konce mapy ke druhému.
3) Vysvětlení craftingu
Terraria má celkem neobvyklý craftící systém. Vše craftíte přímo z inventáře, a to i věci, které k tomu potřebují speciální craftící stanici (např. Work bench[terraria.gamepedia.com]).

Zde můžete vidět craftící interface. Pokud jste někde (například) v dole a nestojíte vedle žádné craftící stanice, máte pouze pár možností, co vycraftit (např. torch, dřevěná zeď atd).

Mějte na paměti, že se zobrazují pouze věci, na které máte dostatek surovin! Pokud vám něco chybí, item se vůbec nezobrazí!

Pokud si ale stoupnete poblíž např. Work Bench, do seznamu vám k věcem, co můžete vycraftit kdekoli, přibudou věci, které lze vycraftit pouze zde. Takže když máte vedle sebe Anvil (kovadlinu), Work bench a třeba ještě Furnace (pec), do seznamu vám přibudou věci vycraftitelné ve všech těchto stanicích.


Pokud se vám nelíbí sjíždějící seznam, klikněte na kladívko, které se zobrazuje nad počtem surovin, potřebných k vytvoření itemu, na který máte v seznamu najeto. Pokud tak učiníte, otevře se vám větší menu přes celou obrazovku, kde uvidíte všechny vycraftitelné itemy pohromadě a po kliknutí na jeden z nich se vám seznam sroluje na daný item. Pak ho obvyklým způsobem (klikem na něj v seznamu) vycraftíte a máte hotovo.
4) Stavění
Stavění je velice jednoduché, horší je stylizace :-) . Stačí si v inventáři vybrat blok, který chcete položit, kliknutím na něj, nebo na klávesu odpovídající číslu u bloku v inventáři (1,2,3... - na alphanumerické klávesnici, ne na numerické ;) ), a potom kliknout na místo, kam chcete blok položit. Pokud jste dostatečně blízko tomuto místu, blok se položí do světa.

Bloky můžete položit pouze ve 2 případech:
1. místo, kam chcete blok položit sousedí s již položeným blokem
2. v pozadí je zeď, která umožní postavit blok v 2D prostoru prakticky do vzduchu

Na obrázku vidíme inventář s vybraným dirt blokem a 3 kruhy.

Žlutý kruh nám ukazuje, že když kurzorem najedeme na místo blízko sebe a klikneme levým tl. myši, můžeme dirt blok položit na dřevěný blok. Do vzduchu nad dřevo ho však položit nejde.

Červený kruh zase ukazuje dřevěnou zeď v pozadí. To znamená, že zde by jsme mohli blok umístit do vzduchu.

To vidíme v modrém kruhu, kde je Torch (pochodeň) postavená na zdi v pozadí a není spojená s žádným blokem okolo, jako ostatní Torche na obrázku.

Důležitým blokem v tomto obrázku je také platforma (lze vytvořit bez jakékoli craftící stanice kdekoli jen jste), na které moje postavička stojí. Proč je tak důležitá? Všude v podzemí jsou tzv. wall (již zmíněné zdi v pozadí), které umožňují stavět bloky ve vzduchu. Nevýhodou bloků však je, že se o ně můžete zaseknout, když skáčete nahoru a spadnout a musíte je všelijak obskakovat. Výhodou platform je, že jimi můžete ze spod proskočit a když vyskočíte nad ně a spadnete, zůstanete na nich stát. Stisknutím tlačítka "S" na klávesnici (směr dolů) vaše postava propadne platformou dolů. Můžete si takto zpříjemnit cestování dolů do dolu (a zase zpět), nebo vytvořit několika patrový dům.


5) Důl a dungeony
A jsme tady. Důl. Někdo se tohoto slova děsí. Někdo kvůli příšerám, jiní kvůli nudě. Důl není pro každého. Každopádně přibližně 50% Terrarie se odehrává v dole.
Poprvé se tam vypravíte v pre-hard modu, kdy si budete muset obstarat první orečka na získání slabších brnění a zbraní. Po tom si od něho dáte na chvíli pauzu. Budete bojovat s různými bossy a mini-bossy, ale v Hardmodu se sem zase vrátíte.
Podruhé už ale budete zkušení a na sobě mít brnění, o kterém se vám při první návštěvě ani nesnilo. My si ale budeme povídat spíše právě o této první návštěvě a o tom, co čekat, a co tam vlastně dělat. Až se tam totiž podíváte v Hardmodu, už budete zkušení a vědět o co se jedná a budete jen potřebovat ukázat, na co se soustředit. O tom ale až v jiném článku.

Takže, jak na to? Nejlepší je si přímo ve svém domě začít kopat přímo dolů tunel tlustý 2 bloky, aby se do něj vaše postavička vešla. Vytvořte si platformy z nakutaného dřeva, abyste se mohli dostat zpět. Platformami se totiž dá zespodu proskočit a nebo jimi propadnout dolů stisknutím klávesy "S".

Až budete o něco hlouběji, narazíte na jeskyně. Proto je důležité brát si s sebou do dolu torchky. Kde jsou na pozadí zdi, tam nesvítí sluneční/měsíční světlo. Musíte si posvítit sami. Torchku umístíte na zeď/blok tak, že si ji vyberete v inventáři a levým tl. myši kliknete na libovolné místo blízko vás.

Teď je jen na vás, abyste se rozhodli, zda se porozhlídnete v jeskyni, nebo budete kopat dál. Z vlastní zkušenosti vám poradím, že vždy je lepší prozkoumávat předem vygenerované jeskyně. Dost často nic nenajdete, ale je větší pravděpodobnost, že narazíte na dungeon, když budete prozkoumávat jeskyně, než když budete kopat rovně dolů a prokopete se až do pekla. To nemyslím jako metaforu. Pokud budete kopat dostatečně dlouho přímo dolů, narazíte na peklo, ale to je biome pro pozdní fázi hry, a věřte mi, zatím se tam podívat nechcete.

Když už na takový dungeon narazíte, spíš než stavba samotná vás bude zajímat truhla -červený kruh. V ní najdete sladký loot. Může tam být spousta věcí, bar jakéhokoli začátečního orečka (copper/tin, iron/lead, silver/tungsten, gold/platinum), zbraň, torche a jiné různé věci jako např. výbušniny ;-) .

Kromě chození po dolu samotném a hledání oreček se budete zajímat hlavně o tyto dungeony. Občas vám pomůžou progresovat rychleji, než kdybyste jen kopali. To se však také vyplácí, viz modrý kruh = copper ore.



Jak budete progresovat je ale samozřejmě jen a jen na vás. Zvolte si svůj styl hraní ať vás hra baví co nejvíc.

Jak ale poznat, na které orečko se zaměřit? Stačí si zapamatovat stupně tvrdosti. Ve hře je celkem asi 20 různých druhů různých oreček, možná i víc. Nebudu vás však zatěžovat těmi, ke kterým se dostanete až v další fázi hry.

Aby Terraria nevypadala pořád stejně, když začínáte novou hru, hra vybere druh orečka za každý stupeň tvrdosti. To znamená, že nemusíte mít na svém světě stejná orečka, jako váš kamarád, nebo i vy sami, na jiném světě. Každý stupeň tvrdosti má 2 různá orečka, z kterých hra 1 vybere. Je však možné ve hře získat i to, které hra nevybrala např. tím, že jej naleznete v truhle, nebo vypadnou z nějakého nepřítele. Není známo, zda je toto chyba hry, nebo to tak má být.

Také nezapomínejte na to, že na některá orečka s větším stupněm tvrdosti vám nebude stačit krumpáč vytvořený z orečka s o hodně menším stupněm tvrdosti. S copper pickaxe můžete vykutat normálně copper/tin, o poznání pomaleji lead/iron a ještě pomaleji (jestli vůbec) gold/platinum.

Na obrázku vidíte Demonite ore, které nemůžete vytěžit žádným pickaxe ze základních ore. Můžete ovšem použít výbušniny ;) .


Stupně tvrdosti:
copper/tin - 1. stupeň
iron/lead - 2. stupeň
silver/tungsten - 3. stupeň
gold/platinum - 4. stupeň
Demonite/Crimtane - 5. stupeň (o těchto až později)

Další orečka se vám odemknou v pozdější fázi hry.

Poznámka: Nezapomeňte se před cestou do dolu dobře vyzbrojit, v dole na vás totiž čekají monstra, která z vaší přítomnosti nebudou mít radost ;-) .

34 Comments
Greey Jan 9, 2023 @ 8:26am 
ale neni 6 7 8 9 10:steamsad:
Greey Jan 9, 2023 @ 8:25am 
dik
B52 stealth bomber Feb 10, 2021 @ 4:04am 
Dobrý návod, šel by aktualizovat na 1.4?
Vikn3 CZ Jan 5, 2021 @ 8:25am 
super navod i kdyz to hraju a porazil jsem moon lorda stejne to pomohlo necim :)
:terraria:
matt Dec 29, 2020 @ 3:38am 
super návod já sem začel hrát terrariu včera a nevědel sem ani jak se craftí a teď už mam zabitý 2 bosse a jen díky tomuhle návodu
big fat nuts May 20, 2020 @ 4:56am 
díky moc pomohla:steamhappy:
BRC_FANDA May 16, 2020 @ 10:42am 
Ty jsi borec:steamhappy::terraria:
DevilJigglypuff Jan 26, 2020 @ 10:59am 
Krásný návod, musel dát hodně práce :happyfaye:
★StarBoy★ Dec 31, 2018 @ 4:19am 
Kde jsou návody čísla 6 až 10? zde vidím jen od 1 do 5 :/ :D
holtr Jul 29, 2018 @ 12:12pm 
krásně udělanej návod. noob jako já to ocení, díky:steamhappy: