Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

247 ratings
Bannerlord Türkçe Detaylı Tam Rehber
By Ayıcık™
Bu rehberde sizlere hikaye modu hakkında bildiğim tüm bilgileri ayrıntılı bir şekilde sunmaya çalışacağım. Lütfen eksiklerimi bildirin ki rehberi geliştirelim. Oyunu hiç oynamasanız bile 7 yaşında da olun 70 yaşında da bu rehberden sonra temeli kavramış olacaksınız.
4
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
1. Bölüm Oyuna Giriş Ve Temel Ayarlar
A. Oyunumuzu Türkçe Yapma
Büyük olasılıkla oyununuz ilk açıldığında varsayılan İngilizce şeklinde olacaktır. Ana menüden options a ardından da resimde gördüğünüz gibi gameplay menüsüne gelin. Beşinci seçenek olan language kısmından oyununuzu tükçeye çevirebilirsiniz.
B. Bir Kaç Ayar
Evet oyunumuzu Türkçe yaptık şimdi sizlere bir kaç temel ayardan bahsedeceğim. Oyunumuzun ayarlar bölümünden oynanışa gelelim bu kısımdan saldırı ve savunma kontrolü seçeneklerimizi , yapay zeka dövüş zorluğumuzu , ceset sayımızı , hasar raporlarımızı , görüş mesafemizi ve bunun gibi birçok çeşitli ayarımızı oyuna girmeden ayarlayabiliriz. Eğer daha önce Mount and Blade serisinden bir oyun oynamamışsanız sizlere önerim savunma ve saldırı kontrolünü fare hareketlerine göre ayarlamanızdır. Tabi ki iki ayarı da deneyimleyip sizin için en uygun olanı bulmalısınız.
2. Bölüm Hikaye Moduna Giriş Ve Karakter Tasarlama
A. Karakter Kültür Seçimi ve Kültür Artıları
Kültür Artıları
 • Vlandiyalılar = Askerler savaşlardan %20 daha fazla TP kazanır.
 • Sturgiyalılar = Karlı topraklar %20 daha az yavaşlatır.
 • İmparatorluk = Şehir projelerine, sur onarımlarına ve kuşatma silahlarına %20 inşaat hızı bonusu.
 • Aseray = Kervanları oluşturmak %30 daha ucuzdur, %10 daha az ticaret gelir kaybı.
 • Kuzaitler = Sefer haritasında atlılar için %10 ekstra hız bonusu.
 • Batanyalılar = Ormanlar %10 daha az yavaşlatır.
Artılara baktık peki ne seçmeliyiz bizim için oyun başında hangisi daha avatajlı ?
 • Vlandiyalılar = Ben genel olarak Vlandiyalıları tercih ediyorum çünkü askerlerimize %20 daha fazla TP bizim oyun başında hızlı gelişmemiz için çok önemli. Tabi ki istediğinizi seçebilirsiniz sonuçta bu uzun hikayeyi siz kurgulamalısınız.

 • Sturgiyalılar = Açıkcası bu özellik beni oyun başında çok cezbetmedi çünkü sturgiyalılara karşı düşman olmadığınız sürece karlarda sizleri çapulcular kovalayacaklardır.

 • İmparatorluk = İmparatorluk bizler için oyun başı bir artı vaat etmese de oyunun ileri ki safhalarında bizler için güzel bir artısı vardır. Seçilebilecek güzel bir seçenek tabi ki oyunun ileri ki safhasında.

 • Aseray = Kervanlar daha ucuz bu sizi tabi ki cezbedebilir ama kervanlar hem pahalı hemde çapulcular ve size düşman olanlar tarafından saldırıya kolayca uğrayabilirler. Kervan yerine ileride anlatacağım üretim atölyelerini yapmanız sizler için daha iyi olacaktır çünkü hem kervanla aynı fiyatta hemde düzgün bir şehre yaparsanız düşmanlarınız tarafından şehrin ele geçirilmesi zor olacaktır. Bu yüzden bence atölye yapmalısınız.

 • Kuzaitler = Güzel bir bonus özellikle oyunun başlarında ileride bahsedeceğim karakterimizle kendi ticaretimizi yaparken bir yerden bir yere hızlı bir şekilde ticaret yapabiliriz.

 • Batanyalılar = Sturgiyalılarda da bahsettiğim gibi açıkçası bu bonus da beni çok cezbetmedi tabiki seçim sizlerin dostlar kendi hikayenizi kurgulayın.

B. Karakter Tasarlama
Bu menüden karakterinizi dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Sizlere söyleyeceğim tek şey karakter boyunuza dikkat etmeniz. Reddit de okumuştum bi oyuncu karakterini çok küçük yaptığı için sürekli kafasına ok yediğini ve aynı zamanda karşının kafasını vurmakta zorlandığını söylüyordu. Dengeli bir boy yapmanızı öneririm. Karakter özelliklerini de nasıl bir oyun düşünüyorsanız istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz.

C. Aile, Hikaye Seçimi Ve Karakter Özellikleri
Gördüğünüz gibi ailemiz ve seçtiğimiz hikaye gidişatları karakterimizin özelliklerini etkiliyor. Bu özellikleri eşit bir şekilde dağıtmamız bizler için çok önemli çünkü şöyle düşünün tüm hikaye gidişatlarımızı karakterimizin at binme özelliği olarak seçersek diğer özelliklerimizi geliştirmek çok zor olur. Tabi ki bu sizin hikayeniz sizin tercihiniz ama önerim dengeli dağıtmanızdır.

D. Ölüm Aktifleştirme Ve Zorluk Seviyeleri
Zorluk seviyelerimizi 5 aşamada sınıflandırabiliriz.
 • Dostlara işlenen hasar oranı
 • Dostların askerlerine işlenen hasar oranı
 • Oyuncuya işlenen hasar oranı
 • Adam toplama zorluğu
 • Haritadaki hareket hızı

 • Dostlara işlenen hasar oranı = Bu ayar askerlerinize ve yoldaşlarınıza işlenen hasarla ilgilidir. Bu ayarı 2/3 düşürüldü yapmanızı tavsiye ederim. Zor bir deneyim sevenler gerçekçi yapsın.

 • Dostların askerlerine işlenen hasar oranı = Bu ayar müttefiklerinizin askerlerine işlenen hasarla ilgilidir bunu gerçekçi de yapabilirsiniz sizin tercihiniz.

 • Oyuncuya işlenen hasar oranı = Karakterimize işlenen hasar oranıdır. Eğer daha önce hiç mount and blade oyunu oynamadıysanız kesinlikle gerçekçi den uzak durun derim yoksa çapulcuların taşlarıyla bile kolayca yere serilebilirsiniz.

 • Adam toplama zorluğu = Bu ayar şehir ya da köylerden adam toplarken ki zorluğunuzla ilgilidir. Oyunu hiç bilmeyenler bu ayarı fazladan iki adet çok kolay yapabilir ama önermem oyun çok kolaylaşır. Gerçekçide de adam toplamada zorlananlar olabilir önerim ve kullandığım kolay fazladan bir adet adamdır.

 • Haritadaki hareket hızı = Bu ayarı uzun seyahatler yapmayı sevmeyenler varsa arttırsın ama benim önerim gerçekçi olmasıdır.

  Ölüm Aktifleştirme
  Bu ayarla kahramanların savaş alanında ölüp ölmeyeceğini seçiyoruz. Merak etmeyin siz savaş alanında düşseniz de ölmüyorsunuz ama yoldaşlarınız ölebilir. Fakat oyun çok dinamik bir yoldaş sistemine sahip olduğu için yoldaş bulmakta sorun yaşamazsınız.
  Öneri ve kullandığım ayarlar bu şekildedir.

  E. Eğitim Bölümü, Soyadı Seçimi Ve Bayrağımızı Tasarlama
  Son ayarlarımızı yaptıktan sonra oyunumuza geçelim. Geldik eğitim bölümüne daha önce hiç mount and blade deneyiminiz yoksa bu bölümü oynamanızı öneririm ama direk maceraya atılmak isterseniz karakterle konuşup eğitimi geçerek soyadı ve bayrak adımlarına geçebilirsiniz.
  Eğitimden sonra soyadımızı seçip bayrak tasarlama ekranına geliyoruz.
  Bu ekrandan bayrağınızı dilediğiniz gibi tasarlayın ve artık maceramıza geçebiliriz.
3. Bölüm Arayüz
A. Arayüzde Neler Var ?
Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi madde madde göz atalım.

1. Çıkış menüsü = Sanırım bunu açıklamama gerek yok kısaca ESC tuşu


2. Karakter menüsü = Bu bölümde karakterimizin özellik seviyelerini ve karakter seviyeniz hakkında bilgileri görebilirsiniz. Karakter özelliklerine ileride göz atacağız.


3. Karakter envanteri = Bu bölümde karakterimizin kuşandığı ve sahip olduğu eşyaları görebiliriz. Ayrıca karakterimizin ağırlık kapasitesini ve sivil ve askeri kuşanmalar arasında geçiş yapabiliriz. Sivil kuşanmalar şehirler içindeki kuşanmalarınızdır. Ayrı bir şekilde donatılır.


Taşıma Kapasitemiz nasıl artar ?
Birliğinizde ne kadar asker varsa taşıma kapasiteniz o kadar artar. Askerler ölürse tekrardan azalır buna dikkat edin. Ayrıca at ve deve satın alarakta bunu maximum 100'er minimum 10'ar kapasitede arttırabiliyoruz.(Bu bilgi için Roys'a teşekkürler.)
Resimde gördüğünüz birinci yer askeri donanımı gösterir. İkinci kısım sivil şehir içi donanımdır. Üçüncü kısım ise taşıma kapasitesi.

4. Birlik menüsü = Bu bölümde sahip olduğunuz birlikleri, birlik ve tutsak kapasitesini görebilirsiniz. Birlik yükselmelere ileride göz atacağız.


5. Görev menüsü = Bu bölümde aktif ve eski görevlerinize ve ne yapmanız gerektiğine ulaşabilirsiniz.


6. Klan menüsü = Oyunda klan sistemi var kabile gibi de düşünebilirsiniz soyadınız sizin klan adınız olacaktır ona göre ayarlayabilirsiniz bu menüde klanda olan yoldaşlarınızı, klandaki görevlerini, sahip olduğunuz birlikleri, kervanları, garnizonları, sahip olduğunuz mülkleri, ve son menüde de sahip olduğunuz atölyeleri görebilirsiniz.

Klanda yoldaşlara nasıl görev veririm ?
Resimde gördüğünüz gibi ben kendimi cerrah olarak atadım bu atamaları karakter ve yoldaş özelliklerinize göre yapın.
 • Cerrah = Hekim özelliği = Askerlerin hızlı iyileşmesi
 • Mühendis = Mühendislik özelliği = Kuşatma yada şehir inşaatları
 • İzci = İzcilik özelliği = Harita görüş alanı
 • Levazım subayı = Liderlik özelliği = Birlik kapasitesi artışı

7.Krallık menüsü = Bu bölümün açılması için bir krallığa hizmet etmeniz gerekir. Bu menüde nüfuzunuza göre iç siyasete karışabilir çeşitli politikalar yapabilirsiniz. Bu menüden daha sonra bahsedeceğiz.


8. Tarih göstergesi = Oyununuzun tarihi ve mevsimini gösterir.


9. Zaman göstergesi = Gün içindeki zaman geçişini gösterir.


10. Oyun hızı ayar menüsü = Durdurma, oynatma ve iki kat hızlı oynatma seçenekleri bulunur.


11. Altın göstergesi = Sahip olduğunuz altın üstüne gelirseniz eğer atölye yada gelir kaynağı sahibiyseniz gelecek gün para gelişini gösterir.


12. Nüfuz göstergesi = Nüfuz oyun başı işinize yaramayacak yaraması için bir krallığa girmelisiniz. Krallığa girdikten sonra savaşarak nüfuz arttırabilir ve krallık menüsünden iç siyasete karışıp fazladan ordu kurabilirsiniz.


13. Karakter can göstergesi = Karakterinizin canını ve eğer yaralıysanız artış oranını gösterir.


14. Birlik sayı göstergesi = Bu menüde sahip olduğunuz birlik sayısı gözükür. Üstüne gelirseniz yaralı ve sağlam adamlarınızı görebilirsiniz.


15. Yemek göstergesi = Bu gölümde sahip olduğunuz yemek gösterilir. Eğer üstüne gelirseniz kaç gün dayanacağını görebilirsiniz. Yemek aynı zamanda asker moralini de etkiler. Özellikle çeşitli yemek almaya dikkat edin.


16. Birlik moral göstergesi = Bu bölümde birliğinizin moralini görebilirsiniz. Eğer üstüne gelirseniz gelecek günlerdeki değişimi ve artış azalış sebeplerini görebilirsiniz.


17. Grup hızı göstergesi = Bu bölümde grubunuzun haritada ne kadar bir hızla ilerlediğini görebilirsiniz. Eğer üstüne gelirseniz artış ve azalış sebepleri daha detaylı gözükür.


18. Görüş mesafesi göstergesi = Haritada ki görüş mesafenizi gösterir. İzcilik yeteneğiyle artar.


19. Günlük asker maaş göstergesi = Sahip olduğunuz askerlere ne kadar maaş ödediğinizi buradan görebilirsiniz.


20. Ordu yönetim menüsü = Bu bölümü kullanmak için bir krallıkta bulunmanız gerekmektedir. Krallığa girdikten sonra bu bölümden nüfuzunuzun çokluğuna göre ordu kurup dağıtabilirsiniz.


21. Detay göstergesi = Gösterge barını uzatıp kısaltabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için uzatmalısınız.
4. Bölüm Harita, Medeniyetler ve Birlik Özellikleri
A. Harita
Evet arayüzümüzü de inceledik artık oyunumuza başlamadan oyunda bulunan medeniyetleri detaylı bir biçimde tanıyıp hangi medeniyetin nerede olduğuna ve hangi askeri birliklere sahip olduğuna bakalım.
Not: Yukarıda ki harita forum Taleworlds'ten "Vesper_" isimli kullanıcıdan alıntıdır. Harita için kendisine teşekkür ederim.
Yukarıdada görüldüğü gibi oyunumuzun haritasında 6 adet temel medeniyet ve 3'e bölünmüş bir imparatorluk bulunuyor bunlar ;
 1. Sturgiya
 2. Batanya
 3. Vlandiya
 4. Kuzait
 5. Aseray
 6. Kuzey İmparatorluğu
 7. Batı İmparatorluğu
 8. Güney imparatorluğu

B. Medeniyetler
1.Sturgiya
 • Sturgiya medeniyeti bu medeniyet gerçek tarihten bakacak olursak Vikinglerle özdeşiyor. Bu insanlar en kuzeyde karlı bölgede yaşıyorlar. Balıkçılık ve kürkle uğraşıyorlar. Askerlerinin özelliği tabiki büyük dairesel Viking kalkanları. Kemiksiz Ivar, acımasızlığıyla ünlüdür tarihteki en korkutucu Vikinglerden biriydi. İngiltere’yi fetheden Büyük Barbar Ordusu’nun komutanıydı.
 • Sturgiya halkı, kuzey Kalradya'daki yabancı kabilelerin torunlarıdır. İmparatorluki onların soğuk ormanlarına doğru genişlediğinde, kendilerinin geleneksel olarak tuzakla yakaladığı ve avladığıorman hayvanlarının gösterişli kürklerine hazır bir pazar bulmuş oldular. Sturgiya şefleri prens oldular, kendi ülkelerine göç eden Nordik paralı askerlerin de yardımıyla üstünlük rekabetine girdiler. Avcılıkta ve gezicilikte iyilerdir, hem ticaret hem de yağmalama fırsatları için uzak yerlere seyahat ederler.
  Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise karlı topraklarda %20 daha az yavaşlamadır.
  Birlikler Ve Özellikleri
 • Sturgiya birlikleri tabiki oyun başında acemi askerlerimiz olduğu için çok güçlü olmayacaktır. Fakat oyunun ileri ki safhalarında kesinlikle piyadelerini öneririm. İleri seviyede piyadelerin kalkanları çok büyük ve dayanıklılar. Kalkan duvarı taktiği için ideal askerler diyebilirim.
  Haritadaki Konum
  Haritanın en kuzeyinde ki karlı topraklar onlara aittir.
  2. Batanya
 • Batanyalılar gerçek tarihten bakacak olursak bu medeniyet bizlere Galyalıları yansıtıyor. Galyalılar, günümüzde genel olarak Fransa, Belçika, İsviçre ve İtalya’nın kuzey bölgelerini içeren Galya olarak tanımlanan bölgede Demir Çağından Roma Cumhuriyeti dönemine kadar yaşayan Kelt kökenli savaşçı bir halktır. Asterix ve oburix filmindende hatırlarsınız. Jül Sezar ve galyalı meşhur lider Vercingetorix arasında gerçekleşen destansı Alesia Muharebesi'ne bir göz atın derim.
 • Batanyalılar, ormanların Kuzey Kalradya'ya kadar uzandığı ve henüz imparatorluk ve şehirlerinin bu ormanların kutsallığını çiğnemediği günleri hala hatırlarlar. Bu vahşi savaşçılar geleneklerine hep sadıktırlar. Savaşa giderken yüzlerini boyarlar ve Batanya soyluları büyük baltaları ve çift elli kılıçlarıyla atlarına binmeden askerlerinin yanında savaşmayı tercih ederler.
  Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise ormanlarda %10 daha az yavaşlamadır.
  Birlikler Ve Özellikleri
  Batanya piyade üzerine kurulu bir medeniyet her ne kadar cidacıları olsada ana birlik ağacında okçuları bulunmuyor ama özel birlik olarak oyunun en güçlü okçularına sahipler diyebiliriz. Piyade olarak Sturgiyalılara bir alternatif olabilir.
  Haritadaki Konum
  Gene haritanın kuzeyinde yer alan bir medeniyet. Sturgiyalıların altında Vlandiyalıların ise sağ tarafında yer alıyor.
  3. Vlandiya
 • Vlandiylalılar gerçek tarihte ki Anglosakson kraliyeti Wessex'i temsil etmektedir. Wessex krallığı Büyük Alfred'in önderliğinde Danimarkalı Vikinglere karşı gösterdiği çabayla ünlenmiştir ve "Büyük" lakabı ile mükâfatlandırılan tek İngiliz Kralı olmuştur.
 • Vlandiyalılar, bağımsız bir krallık kurmadan önce yüzyıllar boyunca İmparatorluğun altında yaşamıştır ve batıdan gelen maceracıların torunlarıdır. İmparatorluk otoritesinin azalmasıyla soylular tarafından yönetilen organize bir feodal topluluğa dönüşmüşlerdir.
  Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise benim için en iyi özellik olan askerlerin savaşlardan sonra %20 daha fazla TP kazanmasıdır.
  Birlikler Ve Özellikleri
  Vlandiya arbaletleriyle ünlüdür. Menzilli birlik arıyorsanız kesinlikle Vlandiya'dan almanızı öneririm.
  Haritadaki Konum
  Haritanın en batısında yer alırlar.
  4. Kuzait
 • Kuzaitler gerçek tarihten Türk ve Moğol milletlerinden esinlenilmiştir. Büyük Hun İmparatoru Mete Han'nın Çin İmparatoru Gaozu'yla karşı karşıya gelmiş olduğu destansı Baideng Muharebesine göz atın derim. Ayrıca Mete Han dünya'da ilk kez 10'luk askeri sistemi kurmuştur ve bu sebeple Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluş yılı olarak Mete Han'ın tahta çıkış tarihi olan 209 yılı esas alınmıştır.
 • Kuzait bozkır kabile konfederasyonu eskiden göçebe bir yaşam sürüyordu ama yakın zamanda İmparatorluğun doğu sınırına yerleştiler ve yavaş yavaş kalıcı şehir merkezleri olan bir tarım topluluğuna dönüştüler. Buna rağmen, atlarla olan yatkınlıkları da dahil olmak üzere göçebe yaşamlarının birçok geleneğinden hala kopamadılar. Atlı okçulukta ustadırlar, ok atıp dört nala uzaklaşabilirler.
  Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise sefer haritasında %10 ekstra hız bonusudur.
  Birlikler Ve Özellikleri
  Kuzaitler atlı okçularıyla ünlüdürler. İyi bir taktikle çok efektif olabilirler.
  Haritadaki Konum
  Haritanın en doğusunda ki bozkırlarda yaşarlar.
  5. Aseray
 • Aseraylar gerçek tarihten Arap milletlerinden esinlenilmiştir. Büyük çölleri aşan develeri ve kervanları vardır.
 • Aseray, göçebe, bedevi ve yerleşik vaha çiftçilerinin bir karışımı olan Nahhas çölünün sakinleridir. Binicilikleri ve kıtanın en kazançlı ticaret yollarının bazılarına ev sahipliği yapmalarından dolayı birçok yeri bilirler, özellikle de tıbbi bilgileri ile ünlüdürler. Her klan, soyundan aşırı bir gurur duyar. Bazen klanlar arasında kıskançlık görülse de karizmatik bir lider tarafından birleştirildiklerinde güneyde büyük bir güç haline gelebilirler.
  Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise kervanları oluşturmak %30 daha ucuzdur, %10 daha az ticaret gelir kaybıdır.
  Birlikler Ve Özellikleri
  Aseraylar piyade olarak çok efektif olmasa da okçu, özellikle memlük atlıları ve muhafızları olarak güçlüdür.
  Haritadaki Konum
  Haritanın en güneyinde büyük çöllerde yaşarlar.
Medeniyetler Ve Birlik Özellikleri Devamı
6. İmparatorluklar
 • İmparatorluklar gerçek tarihten Roma İmparatorluğunun bölünmüş halini temsil etmektedirler. Uzun yıllar Akdeniz çevresinde hüküm süren Roma İmparatorluğu, 375 yılındaki Kavimler Göçü'yle başlayan karışıklıklardan sonra 395 tarihinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı.Küçük bir kasaba olarak kurulan Roma tek bir sloganla o zamanlar bilinen dünya'nın büyük bir kısmını feth etmiştir. O slogan "Böl ve Fethet" 'tir. Jül Sezar dünya tarihine yön veren en büyük komutanlardan biriydi. Eylemleriyle Roma Cumhuriyeti'nin Roma İmparatorluğu'na dönüşmesinde kritik bir rol oynamıştır.
 • Kalradya İmparatorluğu düşüşte. İmparator Arenicos'un öldürülmesinden önce bile,ülkenin birliği siyasi sürtüşmeler nedeniyle parçalanmaya başlamıştı. Bugün taraflar açık açık savaşıyor. Yine de, Kalradyalılar dayanıyor. Teknolojik olarak komşularından daha ilerideler ve mühendislikteki ustalıkları sadece su kemerleri, nefes kesen mimarileri ve büyük şehir surları yapmaktan ibaret değil. Kuşatma savaşında da ustalar.
  Bu medeniyetin bizlere vermiş olduğu artı özellik ise şehir projelerine, sur onarımlarına ve kuşatma silahlarına %20 inşaat bonusu.
  Birlikler Ve Özellikleri
  İmparatorlukların ordusuna bakıcak olursak düzenli bir dağılım olduğunu görüyoruz piyadeleri ve okçularının gücü yeterli seviyede. Piyadeleri gayet güçlü.

  Haritadaki Konumlar
  İmparatorluklar haritanın tam kalbinde yer alırlar. Bu nedenle köşelerden saldırıya uğrayıp sıkışırlar.
  Kuzey İmparatorluğu
  Güney İmparatorluğu
  Batı İmparatorluğu
5. Bölüm Özel Birlikler Ve Birlik Ağaçları
A. Özel Birlikler ve Birlik Ağaçları
 • Özel birlikler oyunda ki en güçlü birlikler diyebiliriz. Her medeniyetin kendine özgü özel birlikleri bulunmakta. Bu birlikleri elde etmek için o medeniyetin köylerinde gezin. Küçük bir ihtimalde olsa özel birliklerin ilk aşamasında ki 1. seviye askeri bulabilirsiniz.
  NOT: Eksiği düzeltip hatırlattığı için "Levye" 'ye teşekkür ederim.

  1. Sturgiya
 • Sturgiyada ki birliğimizin ismi "Sturgiya Druznik Şampiyonu". Gayet güçlü bir atlı birliktir.

  2. Batanya
 • Batanyada ki özel birliğimizin ismi "Batanya Fian Şampiyonu". Çok güçlü, üst düzey bir okçu birliktir.

  3. Vlandiya
 • Vlandiyada ki özel birliğimizin ismi "Vlandiya Sancak Şövalyesi". Gene gayet güçlü bir atlı birliktir.

  4. Kuzait
 • Kuzaitlerde ki özel birliğimizin adı "Kuzait Kağan'ın Muhafızı". Çok zırhlı bir atlı birliktir.

  5. Aseray
 • Aseraylarda ki özel birliğimizin adı "Aseray Öncü Faris". Gene ağır zırhlı bir atlı birliktir.

  6. İmparatorluklar
 • İmparatorluklarda ki özel birliğimizin adı "İmparator Elit Katafraktı". Benimde favorim olan zırhlı ve güçlü atlı birlik.
6. Bölüm Asker Toplama ve Püf Noktalar
A. Asker Toplama
Evet arayüzümüzü öğrendik, medeniyetlerimizi tanıdık şimdi sıra geldi ordumuzu kurmaya.

Nasıl asker toplarız ?
Önceden hiç mount and blade oyunları oynamadıysanız sistemi anlamamış olabilirsiniz. Askerleri almak için 5 yolumuz var bunlar;
 1. Köylerden asker alma
 2. Şehirlerden asker asker alma
 3. Şehir hanlarında paralı askerlerle konuşarak asker alma
 4. Savaş esirlerinden asker alma
 5. Hanlarda karşılaştığımız yoldaşlarımızı birliğe alma

1. Köylerden asker almak
 • Haritada bulunan herhangi bir köyden asker alabilirsiniz. Fakat bir noktaya dikkat etmeniz gerekir hangi medeniyete ait köyde bulunuyorsanız o medeniyetin askeri birliklerinden alabilirsiniz. Ordunuzu kurarken medeniyete dikkat edin. Medeniyetler kısmında askeri detay verilmiştir.
 • Köye girdikten sonra seçeneklerdeki asker toplama seçeneğine tıklıyoruz karşımıza o köydeki birkaç insan ve bize sağladığı birlikler çıkıyor. Birliklerin altında maliyetlerini görebilirsiniz. Bazı birlikler kitli olabilir onları nasıl açabileceğinizi püf noktalar kısmında gösterdim. Ayrıca herhangi bir askerin üstüne geldiğinizde günlük o askere ne kadar para ödemeniz gerektiğini görebilirsiniz. Son olarak seçtiğiniz askere tıklayın sağ tarafta seçtiğiniz kadar askerin durduğunu ve altta maliyetini görebilirsiniz. Bitti'ye tıklayarak alabilirsiniz.

  2. Şehirlerden asker asker almak
 • Gene köylerden asker almak kısmında da bahsettiğimiz gibi herhangi bir medeniyete ait şehre gidin. Şehre girdikten sonra aynı köyde nasıl asker aldıysak o sistemle istediğiniz kadar asker alabilirsiniz. Burada bir noktaya dikkat çekmek isterim şehirlerden daha çok adam alabilirsiniz. Aşağıda ki resimde de görüldüğü gibi şehirlerden daha fazla adam alabilirsiniz.

  3. Şehir hanlarında paralı askerlerle konuşarak asker almak
 • Herhangi bir şehire girin 4. seçenek olan han bölgesine git seçeneğine tıklayın. Sonra tavernaya girin. Tavernada biraz gezinin paralı askerleri göreceksiniz. Konuşun ve alın. Burada bir kötü nokta var paralı asker hem az hemde çok pahalıdır. Aşağıda ki resimde de görüldüğü gibi 5 askere 600 altın istiyor.

  4. Savaş esirlerinden asker almak
 • Savaşlarda savaş sonrası düşman askerlerinin bazılarını tutsak olarak alıyoruz. Yalnız tutsak askeri hemen birliğimize katamıyoruz aradan günler geçmesi gerekmekte. Bir nevi ikna etme süreci gibi düşünebilirsiniz.
 • Diyelim ki günler geçti birlik menüsünden tutsaklara gelin. İkna olmuş tutsakların üstünde işaret çıkacaktır. O tutsağı seçin ve resimde de gördüğünüz gibi tutsağı birliğe ala tıklayın.

  5. Hanlarda karşılaştığımız yoldaşlarımızı birliğe alma
 • Herhangi bir şehre gidin 3. aşamada anlattığım gibi hana girelim. Handa kasaba adamı ya da kasaba kadını dışında isim ve soyadı olan bir karakter göreceksiniz. Tabi ki her şehirde yoldaşımız olmayabilir. Onunla konuşup belli bir ücret karşılığı birliğe alabilirsiniz. Ya da resimde de göründüğü gibi han bölgesine girdikten sonra direkt olarak sağ üstten yoldaşımızla konuşup birliğe alabiliriz.
  Direkt olarak konuşup almak

  B. Püf noktalar

  Askerlerimi nasıl yükseltebilirim ?
 • Askerlerinizi yükseltmek için öncelikle birçok savaşa girip tecrübe kazandırmalısınız. Ardından birlik menüsüne girin. Bazı askerlerin üstünde sarı bir işaret çıkacaktır. Bu işaretin anlamı askeri yükseltebilirsiniz demek. Resim alttadır.
  DİKKAT! Haydutlardan ordunuza tutsak askerleri dahil ettiyseniz onları yükseltmek için liderlik özellik ağacından disiplinci yeteneğini aktif etmeniz gerekmektedir.

  Köy veya şehirlerden nasıl daha çok asker alabilirim ?
 • Bir köy veya şehire girdiğinizde tabi ki oyun zorluğuna da bağlı fakat büyük olasılıkla kilitli olan asker alma slotları vardır. Bu slotları açmak için o köy ya da şehirdeki insanlardan görev alıp tamamlamalısınız. Köy ya da şehire girin sağ üstte ki insan resimlerinin üstünde mavi bir ünlem var ise o kişiden görev alıp tamamlayarak aranızı iyileştirebilirsiniz. Böylelikle ilişkiniz artacaktır. Kilitli olan yerin üstüne geldiğinizde gerekli ilişki puanı yazmaktadır. Aşağıda ki resimlerden bakabilirsiniz.

  Neden her zaman asker olmuyor ?
  Asker aldıktan sonra sürekli olarak yenileniyor fakat oyunda ki başka lordlarda sizin aldığınız gibi asker alıyorlar.
7. Bölüm Yoldaşlar ve Parti Görevleri
A. Yoldaşlar
 • Yoldaşlar oyunumuzda büyük öneme sahip karakterlerdir. Yoldaşları kolayca bulmak için ansiklopediye girin. Ardından kahramanlar bölümünden alttan göçebeye tik atın. İstediğiniz yoldaşı bulabilirsiniz. Yoldaş çeşitleri özelliklerine göre 5 e ayrılıyor. Aşağıdaki yabancı isimler yoldaşların isimlerinin yanında bulunan sıfatlar ne yazık ki Türkçeye çevrilmemişler. Ansiklopediden bu sıfatlara göre bakabilirsiniz. Bunlar;
  • Savaşçılar : Shieldmaiden, Red, Coalbiter, Wanderer, Breakskull, Wronged
  • Taktikçiler: Lucky, Bloodaxe
  • İzciler : Frostbeard, Fish
  • Doktorlar : Healer, Willowbark
  • Haydutluk yeteneği gelişmiş olanlar : Black, Longknife, Accursed, Robber
  Yoldaşlarla neler yapabiliriz bir göz atalım ;
  1. Yoldaşları topraklarımızda vali olarak atayabiliriz.
  2. Yoldaşlar sayesinde kervan kurabiliriz.
  3. Ordu kurabiliriz.
  4. Görevlerde kullanabiliriz.

  1. Vali Olarak Atamak
 • Öncelikler ele geçirmiş olduğunuz şehir ya da kalenize gidin. Seçeneklerden şehri ya da kaleyi yöneti seçin. Ardından vali bölümünden idarecilik yeteneği en yüksek istediğiniz yoldaşınızı atayabilirisiniz.
 • Atanmış valilerinizi klan menüsünden tımarlar menüsünde hangi bölgede valilik yaptığını görebilirsiniz.
  2. Kervan Kurmak
 • Yoldaşınızı birliğe aldıktan sonra para kazanma yöntemlerinde anlatmış olduğum kervan kurmanın aynısını uygulayabilirsiniz.
 • Yoldaşınız birlikten ayrılıp kervanın başına geçerek şehirden şehre dolaşıp ticaret yapacaktır. Klan menüsünün içinden birlik menüsünde kervanlarınızı görebilirsiniz.
  3. Ordu Kurmak
 • Klan menüsünden birlikler menüsünü açın. Orada patiler bölümünü göreceksiniz. Bu bölümden istediğiniz yoldaşınızla ordu kurabilirsiniz ve ordu yönetim menüsünden çağırabilirsiniz. Ordu kurduktan sonra yoldaş sizin birliklerinizden çıkar.
 • Klan seviyenize göre kurabileceğiniz parti sayısı artacaktır. Kurduğunuz partiler ordu kurarken 0 nüfuz gerektirir.
  4. Görevlerde Kullanmak
 • Şehir ya da köylerden aldığınız görevlerde seçeneklerde bir adamımı ve ...sayıda askerimi bırakacağım tarzı seçenekler göreceksiniz. Bu seçenekleri kullanarak yoldaşlarınıza görev yaptırabilirsiniz. Resim alttadır.

  B. Klan Görevleri
  Klan menüsünden yoldaşlarımızın özelliklerine göre klan görevleri atayabiliriz.

  Klan görevleri 4 e ayrılıyor. Bunlar ;
  1. İzci
  2. Mühendis
  3. Levazım Subayı
  4. Cerrah

  1. İzci
 • İzciler sayesinde haritada ki görüş mesafeniz artar, düşmanları ve sığınakları kolayca bulabilirsiniz. Hangi yoldaşınızın izcilik yeteneği yüksekse onu atamalısınız.

  2. Mühendis
 • Mühendisler kuşatma silahları ve inşaat hızınızı arttırırlar. Mühendislik becerisi en yüksek olan yoldaşınızı bu göreve atayın.

  3. Levazım Subayı
 • Levazım subayları birlik boyutuna artı puan eklerler. Levazım subayı seçerken idarecilik becerisi yüksek olanı seçiniz.

  4. Cerrah
 • Birliğinizdeki yaralı askerlerin hızlı iyileşmesini sağlarlar. Cerrahlık yeteneği en çok olan yoldaşınızı seçin.

8. Bölüm Para Kazanma Yolları
A. Para Kazanma Yolları
Sistemi öğrendik, askerlerimizi topladık sıra geldi askerlerimize vereceğimiz parayı kazanmaya. Benim keşfettiğim ve bildiğim kadarıyla oyunda 11 farklı para kazanma yöntemi bulunmakta bunlar;

 1. Savaş ganimetlerini satmak
 2. Ticaret yapmak
 3. Tutsak satmak
 4. Turnuva kazanmak
 5. Kervan kurmak
 6. Atölye kurmak
 7. Demircide silah yapıp satmak
 8. Demircide silah eritip kaynak satmak
 9. Arsalarımızdan para kazanmak
 10. Görev yapmak
 11. Tavernalarda masa oyunları oynayarak
 12. Paralı askerlik yaparak

1. Savaş Ganimetlerini Satmak
 • Oyun başlarındaysanız hızlı bir şekilde para kazanmak için güzel bir yöntemdir. Haritada gördüğünüz çapulcu sürülerine saldırın. Çapulcular yenmesi en kolay birliktir. Savaş sonrası ganimetleri envanterinize alın ve herhangi bir şehre ya da köye gidip seçeneklerden ticarete tıklayıp satabilirsiniz.
 • Oyunun ileri zamanlarında sizlere önerim kervanlara saldırmaktır. Kervanlardan çok fazla para kazanabilirsiniz ama dikkat edin kervanlar çapulculara benzemez.
 • Resimde de gördüğünüz gibi ganimetlerin sağ tarafında değerleri yazmaktadır. Hemen aşağıda ise dükkanın size ödeyeceği para miktarını görebilirsiniz.

  2. Ticaret Yapmak
 • Ticaret yapmak 20-25 adam topladıktan sonra para kazanmak için güzel bir yöntemdir. İlk olarak daha çok kar sağlamak için yapmamız gereken karakterimizin ticaret özelliğini geliştirmeliyiz. Aşağıda karakter özellikleri yerinde detay bulunmaktadır.
 • İlk olarak herhangi bir şehrin ticaret bölümüne girin dükkandaki eşyalara göz atın. Bazı eşyalarda ticaret yeteneğinizin de etkisiyle malları bu şehirden alıp hangi şehre satarsak ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz. Aşağıdaki resimde verilmiştir.
 • Resimde de görüldüğü gibi 98 altına aldığım kürkleri Varnovapol şehrinde 232 altına satabileceğimi söylüyor. Yani 10 adet kürkü 980 e alsak Varnovapol şehrinde ki karımız 1340 altın olacaktır ki oyun başlarında çok iyi bir para değeri demek.
 • Ticaretin bir püf noktası daha var aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bazı mallara geldiğimizde kırmızı ya da yeşil bir renk çıkıyor. Kırmızı renk bu şehirde ki malın ortalama mal fiyatlarından çok daha pahalı olduğunu yeşil renk ise ortalama fiyatlardan daha ucuz olduğunu gösteriyor. Kırmızılardan uzak durun yeşillerden güzel kar sağlayabilirsiniz. Ama yazan oranlara göre alışveriş yapınız.
  Unutmayın zaman zaman zarar edebilirsiniz. Ticaret özelliğinizin yükselmesi için kar etmelisiniz. Her karlı satışınızda ticaret özelliğiniz 1 yükselecektir.

  3. Tutsak Satmak
 • Savaşlardan ele geçirdiğimiz tutsakları satmak para kazanmak için gayet kolay ve güzel bir yöntemdir. Fakat oyun başlarında ki çapulcu tutsaklarımız bize ancak 30-50 para kazandırır ki bu sayı çok azdır.
 • Oyunun ileri ki safhalarında kervanlardan ya da lordlardan aldığınız tutsak askerlerin değeri çok yüksektir. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi benim tutsaklarım bana 3435 altın kazanç sağlıyor.
 • Peki tutsakları nasıl satarız ?
  Tutsakları satmak için herhangi bir şehirde ki han bölgesine gidin ve sat seçeneğini seçin.

  4. Turnuvalar
 • Turnuvalarda oyun başı bizim gelişmemiz için çok önemlidir. Turnuvalara katılıp hem kendi üstümüze bahis oynayarak para kazanıp hem de klan seviyemizin yükselmesi için nam kazanabiliriz. Klan seviyesini aşağıda detaylı bahsettim.
 • Peki turnuva nasıl bulurum ?
  Herhangi bir şehirde arenaya girin. Sonra turnuva üstadına sorarak hangi şehirlerde turnuva olduğunu öğrenebilirsiniz. Resim alttadır.
 • Turnuva olan şehri bulduktan sonra arena bölgesine gidip turnuvaya katıl diyerek katılabilirsiniz. Resim alttadır.

  5. Kervan Kurmak
 • Kervan kurarak tabi ki de para kazanabilirsiniz ama önerdiğim bir yöntem değildir. Çünkü hem atölye kurma parasıyla aynıdır. Hem de yolda düşmanlarınız ve çapulcular kervanınıza saldırabilirler.
 • Kervan nasıl kurulur ?
  Herhangi bir şehre gidin. Ardından sağ üstteki insanlardan rastgele birini seçin ve konuş seçeneğine tıklayın. Tanışma kısmı geçtikten sonra bu şehirde kervan kurmak istiyorum seçeneğini seçebilirsiniz. Kervanların ücretini düşürmek için karakter ticaret özelliğiniz 50 olmalıdır. Karakter beceri ağacı kısmından "Kervan Başı" özelliğini açmalısınız.

  6. Atölye Kurmak
 • Atölye kurmak kervan kurmaya göre çok daha mantıklıdır günlük düzenli para getirir ve çapulcular yada lordlar tarafından saldırıya uğramaz. İlk olarak herhangi bir şehre gidin ardından şehir merkezinde yürüyüşe çık seçeneğini seçin. Ardından klavyenizden alt tuşuna basılı tutun ve şehirde bulunan atölyelerin yerlerini göreceksiniz. Resimde verilmiştir.
 • Resimde görüldüğü gibi 2 adet bira atölyesi ve 1 adet çömlek atölyesi bulunmaktadır. Herhangi birine gidin ve dükkan çalışanıyla konuşun. Bu atölyeyi satın almak istiyorum seçeneğiyle satın alabilirsiniz.
 • Atölye satın alma ücretini düşürmek için ticaret seviyeniz 50 olmalıdır. Karakter beceri ağacından "Şehir Tüccarı" özelliğini açmalısınız.
 • Dükkan çalışanıyla konuşarak ya da klan menüsünden diğer seçeneğine gelerek atölyenizi istediğiniz çeşite çevirebilirsiniz.

  Püf Noktalar ?

  Atölyemin kazancı nasıl artar ?
  Atölyenizin kazancını arttırmak için öncelikle ne ürettiğiniz malın hammaddesinin ne olduğunu bilmelisiniz. Örnek olarak bir marangozunuz var ise dükkan çalışma sistemi ve kazanç şu şekilde işler. Dükkan çalışanları hammaddeyi atölyenin kurulu olduğu şehir pazarından alırlar. Yani hammaddenin fiyatı o şehirde ne kadar düşük olursa karınız o kadar artacaktır.

  Hammaddenin fiyatı nasıl düşürülür ?
  Bir marangozumuz var. Hammaddemiz ahşap olacaktır. Atölyenizin bulunduğu şehirden başka bir şehre gidin ve bolca ahşap satın alın. Aldığınız ahşapları atölyenizin bulunduğu şehre satın. Böyle yaparak hammadde fiyatını düşüreceğiz ve kazancımız oranlı bir şekilde artacaktır.

  Hammaddeler neler ?

  • Bira atölyesi = Tahıl = Bira
  • Şarap atölyesi = Üzüm = Şarap
  • Yağ atölyesi = Zeytin = Yağ
  • Kadife atölyesi = Pamuk = Kadife
  • Keten atölyesi = Keten = Kıyafet
  • Yün atölyesi = Keten = Kıyafet
  • Çömlek atölyesi = Kil = Çömlek
  • Tabakhane = Deri = Hafif zırhlar
  • Ahşap atölyesi = Ahşap = Ok, Kalkan
  • Demirci = Demir cevheri/Ahşap = Her çeşit zırh, silah, kalkan
  • Gümüşçü = Gümüş = Takı

  7. Demircide Silah Yapıp Satmak
 • Demircide kendi ürettiğiniz silahları satarak'da para kazanabilirsiniz. İlk olarak herhangi bir şehirden demirciye giriyoruz. Hangi tür silah yapmak istediğimizi seçiyoruz.
 • Ardından silahımızın parçalarını tasarlıyoruz ve alt kısımda bu silahı yapmak için gerekli olan materyalleri bize söylüyor. Bu materyalleri edindikten sonra silahımızı yapabiliriz.
 • Peki materyalleri nereden bulacağız ?
  Materyalleri bulmayı kısa bir şekilde anlatamayacağım için aşağıda demircilik bölümünden bakabilirsiniz.

  8. Demircide Silah Eritip Kaynaklarını Satmak
 • Bu yöntemde çok kazançlı bir yöntemdir. Savaşlarda ele geçirdiğiniz silahları demircide eriterek cevherlerini elde edip satarsınız. Demircilik kısmına girip sol üstten erimiş kısmından eritebilirsiniz. Aşağıdaki demircilik kısmında detay verilmiştir.

Para Kazanma Yolları Devamı
9. Arsalarımızdan para kazanmak
 • Bir krallığa girip arsa sahibi olduğunuz zaman arsalarınızdan para kazanabilirsiniz. Kazancınızı arttırmak için arsalarınızı geliştirebilirsiniz.
 • Arsalarınızı klan menüsünden tımarlar seçeneğinde görebilirsiniz.

  10. Görev yapmak
 • Oyun başında çok işe yarar bir yöntemdir. Köy, şehir ya da lordlardan görev alabilirsiniz.
 • Şehirlerde ve köylerde girdikten sonra sağ üstte karakterlerin yanında mavi bir ünlem işareti olur.

  11. Tavernalarda Masa Oyunları Oynayarak
 • Herhangi bir şehre gidin ve han bölgesine gittikten sonra tavernaya git seçeneğine tıklayın. Tavernada masa da oturan bir adam göreceksiniz. F tuşuna basarak karşısındaki yere oturun. Sonra tekrar f tuşuna basarak adamlar konuşup oyuna başlayabilirsiniz.
 • Masaya oturun sonra adamla konuşun.

  12. Paralı askerlik yaparak
 • Bu yöntemin kazancı çok az fakat oyun başında para paradır. İlk önce 20-25 adam toplayın sonra haritada dolaşan herhangi bir lorda gidin ve konuşun. Tanışma bittikten sonra konuşmak istediğim bir şey var seçeneğinden size hizmet etmek istiyorum seçeneğini seçin. Sonra kılıcım bir meblağa karşılığı sizin olabilir seçeneğini seçeceksiniz.
  DİKKAT ! Bu seçenek için klan seviyeniz 1 olmalıdır.

  Püf Noktalar!

  1.Kervan
 • Oyunun ileri ki safhalarında kervan kurmak iyi bir seçim olabilir gayet iyi para getirir hatta zaman zaman günlük 1000 altını geçtiğini gördüm. Aşağıda ki resimde hiçbir para hilesi yoktur save bana aittir.

9. Bölüm Karakter Özellikleri, Becerileri ve Beceri Ağaçları
A. Sahip Olduğumuz Özellikler
 • Özellik puanları beceriler yazısının sol tarafında yer alır. Sağ tarafında ise odak puanları vardır.

  1. Güç
  2. Kontrol
  3. Dayanıklılık
  4. Kurnazlık
  5. Sosyallik
  6. Zeka

  1. Güç
 • Güç hız ve kuvvet ile hareket edebilme yeteneğini temsil eder. Yakın dövüş için önemlidir. Güç özelliğine bağlı beceriler şunlardır ;

 • Güç arttırılması, bağlı becerilerin öğrenilmesini kolaylaştırır ve öğrenme sınırını yükseltir.

  Tek elli silahlar
 • Kalkanlı veya kalkansız tek elli silahlar ile dövüşme ustalığı.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Tek elli kısa bir silahla savaşarak öğrenebilirsiniz.

  Beceri ağacı
  Beceri ağacında hasar arttırma, karakter gücünü arttırma gibi seçenekler olacaktır. Aynı sırada bulunan yeteneklerden yalnız birini seçebilirsiniz.

  Çift elli silahlar
 • Büyük baltalar ve kılıçlar gibi çift elli silahlar ile dövüşmenin ustalığıdır.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Çift elli bir silahla savaşarak öğrenebilirsiniz.

  Beceri ağacı

  Gönderli silahlar
 • Mızrak, kargı, sopa ve diğer gönderli silahları hem tek elli hem de çift elli kullanma ustalığıdır.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Tek elli ya da çift elli gönderli silah kullanarak.

  Beceri ağacı

  2. Kontrol
 • Kontrol menzilli silahları kullanırken gereklidir. Kontrol özelliğine ait beceriler şunlardır ;

 • Kontrol arttırılması, bağlı becerilerin öğrenilmesini kolaylaştırır ve öğrenme sınırını yükseltir.

  Okçuluk
 • Yayları iyi bir biçimde kullanmak için gerekli fiziksel yetkinliktir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Ok ve yay ile düşmanları vurarak Uzun mesafeden zor atışlar yaparak.

  Beceri ağacı

  Kundaklı Yaylar
 • Kundaklı yayları kullanabilme yeteneği

  Nasıl öğrenilir ?
 • Arbalet ile düşman vurarak.

  Beceri ağacı

  Fırlatma Silahları
 • Cida, balta gibi fırlatma silahlarını isabetli kullanma ustalığı.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Fırlatma silahlarıyla düşman vurarak.

  Beceri ağacı

  3. Dayanıklılık
 • Dayanıklılık uzun süre yorucu eylemler yapabilme yeteneğidir. Dayanıklılık özelliğine ait beceriler şunlardır ;

 • Dayanıklılık arttırılması, bağlı becerilerin öğrenilmesini kolaylaştırır ve öğrenme sınırını yükseltir.

  Binicilik
 • Bir atı kontrol etme yeteneğidir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Haritada at ile mümkün olduğunca gezmek. At sırtında savaşmak.

  Beceri ağacı

  Atletizm
 • Koşma hızınızı etkiler.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Yaya olarak savaşın ya da haritada yaya olarak gezin.

  Beceri ağacı

  Demircilik
 • Demircilik yeteneği aşağıda anlatacağım demircilik menüsü için çok önemlidir. Daha güçlü silahlar yapmak istiyorsanız bu yeteneği geliştirin.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Silah oluşturun ya da silah eritin. Aşağıda anlattım.

  Beceri ağacı

  4. Kurnazlık
 • Kurnazlık insanların neler yapabileceğini tahmin etmek ya da planlarının önüne geçme yeteneğidir. Kurnazlık özelliğine ait beceriler şunlardır ;

 • Kurnazlık arttırılması, bağlı becerilerin öğrenilmesini kolaylaştırır ve öğrenme sınırını yükseltir.

  İzcilik
 • Haritada ki görüş açınızı genişletir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Haritada ki haydut sığınaklarını bulun ya da zorlu arazilerden geçin.

  Beceri ağacı

  Taktik
 • Savaş alanında ki taktiklerle ilgili bir yetenektir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Savaş alanında birliklerinizi komuta edin.

  Beceri ağacı

  Serserilik
 • Birisini korkutmak ya da rüşvet verme yeteneğidir. Bu yetenekle şehrin içindeki haydutlarla anlaşma yapıp mallarınıza uygulanan vergiyi azaltabilirsiniz.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Kervanlara saldırın ya da rüşvet verin.

  Beceri ağacı

  5. Sosyallik
 • Sosyallik insanların düşüncelerini anlama ve onları değiştirme yeteneğidir. Sosyallik özelliğine ait beceriler şunlardır ;

 • Sosyalliğin arttırılması, bağlı becerilerin öğrenilmesini kolaylaştırır ve öğrenme sınırını yükseltir.

  Cazibe
 • Birisinin sizi sevme ve güvenme yeteneğidir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Soylularla sohbet et takaslara gir.

  Beceri ağacı

  Liderlik
 • İlham verme yönetme yeteneğidir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Partinizde yüksek moral koruyun. Orduları yönetin.

  Beceri ağacı

  Ticaret
 • Ticaret yapmakla ilgili yetenektir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Ticaretten kar elde edin. Kervanları çalıştırın.
  DİKKAT! Bu yetenek ağacını geliştirerek kervan ve atölye fiyatı düşürülebilir. Resimde de görüldüğü gibi.

  Beceri ağacı

  6. Zeka
 • Zeka, teorik eğitim ve okuduğunu anlama yeteneğini temsil eder. Zeka özelliğine ait beceriler şunlardır;

 • Zekanın arttırılması, bağlı becerilerin öğrenilmesini kolaylaştırır ve öğrenme sınırını yükseltir.

  İdarecilik
 • Bir yerleşim yerini yönetim bilgisidir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Birlikte yiyecek çeşitliliği, yerleşim yeri projeleri, yerleşim yerinde zaman geçirin.

  Beceri ağacı

  Hekimlik
 • Askerlerinizi hızlı iyileştirmek için gereklidir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Yerleşim yerlerinde konaklayarak yaralı askerlerinizin iyileşmesine yardım edin.

  Beceri ağacı

  Mühendislik
 • Yerleşim yeri projeleri ve kuşatma araçlarıyla ilgilidir.

  Nasıl öğrenilir ?
 • Kuşatma aletleri oluşturun ve kullanın.

  Beceri ağacı

  Püf Noktalar

  Öğrenme hızı nasıl artar ?
 • Karakteriniz her bir seviye kazandığında odak puanı kazanırsınız. Kazndığınız odak puanını sağ altta ki + ya basarak istediğiniz beceriye basabilirsiniz. Odak puanları gönderli silah becerisinin üstünde ki puandır.

  Öğrenme sınırı nedir ?
 • Aşağıdaki resimde gördüğünüz yeşil yer karakterinizin öğrenme sınırıdır. Öğrenme sınırı beceri ağacındaki özellikleri aktif etmek için önemlidir. Örnek vericek olursam daha ucuz kervan ya da daha ucuz atölye gibi.10. Bölüm Demircilik Menüsü
A. Demircilik
 • Herhangi bir şehirden demircilik menüsüne girin sağ üstte ki arıtmak seçeneğine tıklayın ve kaynaklarımızı tanıyalım.
 • Demircilik için öncelikle hammaddelerimizi tanıyalım. Oyunda ki hammaddeler ve yapılışı şu şekildedir ;

  1. Odun
  2. Kömür
  3. Demir cevheri
  4. Ham demir
  5. İşlenmiş demir
  6. Demir
  7. Çelik
  8. İyi çelik
  9. Thamaskene çeliği

  1. Odun

 • Odun en temel malzememizdir. Odunu kömür elde etmek için kullanırız. Bunu yapmak için ise herhangi bir şehirden ahşap almalısınız. 2 adet ahşap bize 1 adet kömür verecektir.
 • Aşağıdan arıtmak seçeneğini seçin ve artık kömürümüz var.

  2. Kömür

 • Kömür de en temel malzemelerimizdendir. Kömürü cevherleri bir üst seviyeye çıkarmak için kullanıyoruz yada silahları eritmek için. Neredeyse heryerde kullanıyoruz.

  3. Demir Cevheri

 • Demir cevheri demirin ilk halidir ve ham demir üretmemiz için gereklidir. Demir cevherini herhangi bir şehirden alabilirsiniz.

  4. Ham Demir

 • Ham demir üretmek için 1 adet kömür ve 1 adet demir cevherine ihtiyacımız var. Bunları hallettikten sonra 2 adet ham demir elde edebilirsiniz.

  5. İşlenmiş Demir

 • İşlenmiş demir üretmek için 1 adet kömür ve 1 adet ham demire ihtiyacımız var. Bunları hallettikten sonra 1 adet işlenmiş demir elde edebilirsiniz.

  6. Demir

 • Demiri üretmek için 1 adet kömür 2 adet işlenmiş demire ihtiyacınız olacak ve bunlar size 1 adet demir ve 1 adet ham demir verecektir.

  7. Çelik

 • Çelik üretmek için öncelikle demircilik seviyenizi 50 yapmanız gerekmektedir. Sonra demircilik beceri ağacından çelik üreticisi özelliğini açıyoruz. Artık 2 birim demirden 1 birim çelik ve 1 birim ham demir elde edebilirsiniz.

  8. İyi Çelik

 • İyi Çelik üretmek için öncelikle demircilik seviyenizi 75 yapmanız gerekmektedir. Sonra demircilik beceri ağacından çelik üreticisi 2 özelliğini açıyoruz. Artık 2 birim çelikten 1 birim iyi çelik ve 1 birim ham demir elde edebilirsiniz.

  9. Thamaskene Çeliği

 • Thamaskene Çeliği üretmek için öncelikle demircilik seviyenizi 100 yapmanız gerekmektedir. Sonra demircilik beceri ağacından çelik üreticisi 3 özelliğini açıyoruz. Artık 2 birim iyi çelikten 1 birim thamaskene çeliği ve 1 birim ham demir elde edebilirsiniz.

  B. Silah Yapmak
 • Evet hammaddelerimizi tanıdık yapmayı öğrendik şimdi sıra geldi silah yapmaya.
 • Herhangi bir şehirden demirciye girelim sağ üstten öncelikle ne yapacağımızı seçelim.
 • Ben çift elli kılıcı seçtim. Sağ bölümdeki menüden silah parçalarınızı seçin. Parçaları seçtikten sonra aşağıda kılıcı yapmak için ne kadar malzeme gerektiğini göreceksiniz. Malzemeleri de tamamladıysanız oluştura tıklayın.
 • Silahımızı oluşturduk. Silah envanterinize eklenecektir. Pazarda satıp para kazanabilirsiniz.

  Silah Zorluğu
 • Silah zorluğu doğrudan demircilik yeteneğinizle ilgilidir. Bu yeteneği geliştirmek için silah yapmalı, cevherleri dönüştürmeli ya da silah eritmelisiniz. Bunları yaparak silah zorluğuna yakın yetenek seviyesine sahip olup daha başarılı silahlar yapabilirsiniz.


  Yeni Parçaları Nasıl Açarız ?
 • Yeni silah parçaları açmak için silah eritin ya da silah üretin. Aşağıda silah eritmeyi gösterdim.

  Silah Eritmek
 • Silah eritmek yeni parçaların açılması, hammadde edinme ve para kazanmak için bir yöntemdir.
 • Demirci kısmında sol üstten erimiş kısmına girin ve savaşlardan edindiğiniz ganimet kılı, balta benzeri şeyleri 1 adet kömürle eritebilirsiniz.

  Neden Sürekli Olarak Demirciyi Kullanamıyorum ?
 • Oyunda demirciyi kullanmanız için üretim yaptıktan sonra belli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bunun nedeni para bugu tarzı şeylerin önüne geçmek.
11. Bölüm Bir Medeniyete Bağlanma ve Krallık Menüsü
A. Medeniyete bağlanmak
 • Bir medeniyete girmeden önce savaş halinde olduğunuz tüm medeniyetlerle barış yapmalısınız.
  Bunu yapmak için ise düşman olduğunuz medeniyetin topraklarında gezin ve düşman bir lordla konuşun sizinle barış yapmak istiyoruma tıklayın.
 • Haritada düşman olduğunuz ülkeler kırmızı hizmet ettiğiniz ülkeler ise yeşil gözükecektir.
 • Ardından bir takas ekranı açılacaktır. Barış yapmak için sizden belirli bir para miktarı istemektedirler. Aşağıdaki resimde de göreceksiniz bir tatmin olma çubuğu var o çubuk dolana kadar para ya da mal vermelisiniz. En son alttaki teklif tuşu açılınca teklif yapın ve barışı sağlayın.
 • Bir medeniyete bağlanmak için klan seviyeniz 2 olmalıdır. Klan seviyesini 2 yaptıktan sonra hangi medeniyet istiyorsanız lideriyle konuşun ve bağlılık yemini edin.

  Klan Seviyemi Nasıl Yükselteceğim ?
 • Savaşarak ve çeşitli görevler yaparak nam kazanmalısınız. Ayrıca klan seviyeniz yükseldikçe daha çok atölye inşa edip her seviye başına daha çok adam ve yoldaş alabilirsiniz.

  B. Krallık Menüsü ve Karakter Nüfuzu
 • Krallık menüsünü arayüz eğitiminde göstermiştik şimdi bi göz atalım.
 • Krallık menüsünden içinde bulunduğunuz krallığın klanlarını, sahip olduğu toprakları ve sahiplerini, politikalarını, iç siyasetini, toplanmış ordularını ve savaşta olduğu krallıkları görebilirsiniz.
 • Nüfuz miktarınıza göre krallık menüsündeki seçenekleri kullanıp iç siyasete karışabilirsiniz.

  Nüfuzum neden sürekli azalıyor ?
 • Bunun nedenini öğrenmek için nüfuz simgenizin üstüne gelin resimdede görüldüğü gibi "Kanun Sözcüsü -1" diyor. Bu azalışların sebebi krallık menüsündeki politikalar olabilir. Politikalara iyi bakın mesela bu durumda benim karakterimin cazibesi düşük olduğu için politika yüzünden -1 geliyor resimde görebilirsiniz.

  Nüfuzumu nasıl arttırabilirim ?
 • Savaşlar kazanarak düşman topraklarına zarar vererek ve toplanmış olan ordulara destek olarak.
 • En önemlilerinden biri politikaları iyi kullanarak. Aşağıdaki resimde ki save bana aittir. Sadece politikadan günde +23 nüfuz gelmektedir.

  Başka bir lorda taraf değiştirtmek ?
 • Haritada düşman lordunu bulun ve konuşun çıkan seçeneklerden taraf değiştirtebilirsiniz. Sonra bir ikna aşamasıyla karşı karşıya olacaksınız. Başarılı olursanız taraf değişme tamamdır.
12. Bölüm Evlenme ve Ansiklopedi Kullanımı
A. Ansiklopedi Kullanımı
 • Evliliğe geçmeden önce işimizi kolaylaştırmak için ansiklopedi kullanımını kısaca öğrenelim. Klavyeden "N" tuşuna basın.
 • Aşağıda resimde gördüğünüz gibi anasayfaya basın ve 1 menü geri gidin. Bu bölümden a'dan z'ye oyunla ilgili her şeye bakabilirsiniz. Bu kısım evlenme konusunda ve karakterlerin izini sürme konusunda işinizi kolaylaştıracak.

  Karakterin İzini Nasıl sürerim ?
 • Anasayfadan kahramanlar yerine gelin. Yukarıdan aradığınız kahramanı yazarak bulun. Daha sonra kahraman bilgilerinin sağ üst tarafında o karakterin en son nerede görüldüğü yazacaktır.

  B. Evlenme
 • Ansiklopediden evlenmek istediğiniz kişiyi seçip nerede olduğunu bulun ve yanına gidin.
 • Bulunduğu şehre geldim daha sonra avluya gidip onunla konuşun. Konuşmak istediğim bir şey var dedikten sonra en büyük hayranınızım seçeneğini seçin. Sonra evlenme teklif edin.
 • Daha sonra sizi haritaya atacaktır tekrar gidin ve konuşun. Sonra Yani seninle zaman geçirme şansı bulduğum için mutluyumu seçerek ikna etme aşamasına geçebilirsiniz. Oyunu kaydetmenizi öneririm ikna olmayabilir. Bitti mi ? Bitmedi.
 • İlk ikna aşamasını tamamladınız. Şimdi ona biraz zaman verin 3-4 gün sonra tekrar gidin ve bir daha ikna aşaması çıkacak.
 • İkna ettiniz kabul etti sonra da ailesini bulup konuşup bir nevi başlık parası gibi takas yapacaksınız. Sonra takas başarılı olursa evlendiniz.
13. Bölüm İdam ve Savaş Yönetme
A. İdam
 • Evet yanlış duymadınız oyuna idam geldi artık aynı lordu 100 kere yenmenize gerek yok. Peki nasıl idam edebiliriz. Savaşta lordu yendikten sonra tutsak alıyoruz. Tutsaklar bölümünde lordu seçiyoruz ve hemen altında kırmızı bir idam işareti oluyor ona tıkladıktan sonra idam et seçeneğiyle idam edebilirsiniz.
  DİKKAT! Lord idam ederken dikkat edin zalim sıfatını kazanabilirsiniz. Ayrıca onur da kaybedebilirsiniz.
  NOT: Bu görseller youtube "Gergin Görünüşlü Adam" kanalından alınmıştır.

  B. Savaş Yönetmek
 • Rakamlara basarak okçu, atlı ve piyade gibi önce kime komut vereceğinizi seçiyorsunuz. Örm: 1 = Piyade, 2 = Okçu
 • Ardından komut yerine geçiyoruz komutu ise "F1-F2-F2..." gibi fonksiyon tuşlarından veriyorsunuz. Aşağıda resimlerde hangi tuş ne işe yarar görebilirsiniz.
  F1

  F2

  F3

  F4
 • Okçulara atış serbest ya da dur emri vermek.

  F5
 • Ordunuza attan in ya da bin emri verebilirsiniz.

  F6
 • Geri çekilin emri verebilirsiniz.

  F7
 • F7 ye basarak odunuzu bölebilirsiniz.

14. Bölüm Ordu Kurma, Kuşatma, Kuşatma Aletleri Ve Sur Yıkma
A. Ordu Kurma ve Kuşatma
 • Arayüz bölümünde 20. numara da bahsettiğimiz ordu yönetim menüsünü açın. Sol tarafta bağlı olduğunuz medeniyet içerisinde ki çağırabileceğiniz orduları, nüfuz maliyetlerini, uzaklıklarını, birlik boyutlarını görebilirsiniz. Kendinize en uygun olan birlikleri seçip bittiye tıklayarak çağırabilirsiniz. Uzaklıklarına göre 1 2 güne gelirler. Sağ alt taraftan ordunuzun özelliklerini toplam yemek sayısını görebilirsiniz.
 • Ordu toplandıktan sonra seçtiğiniz düşman kalesine gidin ve kuşat seçeneğini seçin. Kuşatma başlayacaktır ama kuşatma kuleleri inşaat etmek için kuşatma kampınızın inşaatının bitmesi gerekmektedir. Resimlerden bakabilirsiniz.


  Püf noktalar
 • Sağ alt taraftaki ordu özellikleri menüsünde azalan bir çubuk göreceksiniz. Burası ordu uyum çubuğudur gün geçtikçe azalır. Bunu arttırmak için ordu menüsünün sağ üstünden bütünlük +10 a tıklayın her +10 için 10 nüfuz azalacaktır. Resim altta
 • Kuşatmadan önce fazlaca yemek stoklayınız.
 • Kuşatma kampı inşaat edilirken hangi aletleri inşaat edeceğinizi seçiniz.

  B. Kuşatma Aletleri ve Sur Yıkma
 • Oyunumuzda çeşitli kuşatma aletlerimiz var kuşatma başladıktan sonra resimde de gördüğünüz gibi haritada belirli mavi noktalar var oralara tıklayarak dilediğinizi inşaat edebilirsiniz.

  Kuşatma Aletleri ve Özellikleri
 • Oyunumuzda bulunan kuşatma aletlerine bir göz atalım ;

  1. Balista
  2. Ateş Balistası
  3. Mancınık
  4. Ateşli Mancınık
  5. Trebüşe
  6. Koçbaşı
  7. Kuşatma Kulesi

  1. Balista
 • Balistalar düşmanın menzilli silahlarına karşı efektif olabilirler. Kolay üretilse de can puanları düşüktür. Savaş alanında da işinizi görebilir.


  2. Ateş Balistası
 • Ateş balitası hemen hemen normal balistayla benzerdir. Fakat ateş özelliği dolayısıyla. Düşman kuşatma araçlarına daha efektiftirler.


  3. Mancınık
 • Mancınıklar düşman kuşatma araçlarına olduğu kadar duvarlarda da efektiftirler.


  4. Ateşli Mancınık
 • Ateşli mancınıklar hem düşman kuşatma araçlarına hemde duvarlara efektiftirler. Bu arada yangın çıkartma özelliği olan parçalar fırlatırlar.


  5. Trebüşe
 • Yerleşimlerin surlarında gedik açmak için kullanılan bir mancınık türüdür. En etkili kuşatma araçlarından biridir. Surları kolayca yıkabilirsiniz.


  6. Koçbaşı,
 • Duvar yıkmayı beklemek istemiyorsanız bir koçbaşı inşa edip düşmana saldırın savaşta askerleriniz koçbaşını sürükleyerek kapıyı kırmaya çalışacaklardır.


  7. Kuşatma kulesi
 • Savaş alanında gayet işe yarar düşmanın surlarına direkt askerlerinizi çıkarabilirsiniz.


  Sur Yıkmak
 • Sur yıkmak için inşaat etmiş olduğunuz kuşatma aletlerinin HARİTA modundayken düşman aletlerle kapışıp düşman surunu yıkması gerekiyor. Harita üstünde alet ve surların canı gözüküyor. Sur yıkıldıktan sonra resimde de görüğünüz gibi. Surlar çatırdadı diye bir mesaj alacaksınız. Bu mesajdan sonra savaşa girip direkt olarak açık olan sur deliğinden hücum edebilirsiniz.
15. Bölüm Şehir ya da Kale Yönetimi
DÜZENLENİYOR
16. Bölüm Haritada Nasıl Daha Hızlı Gidebilirim ?
Harita hızınızı arttırmak için yöntemler
 • Birincisi, arazi çok önemlidir. Her arazi hızı olumsuz ya da olumlu yönde etkiler. Kültür seçiminiz gibi belirli özellikler de araziyi ve hızı etkiler. Toplam hızınızı artırmak mümkün olsa da, hızınız araziye göre değişiklik gösterecektir.
 • Dünya harita hızınızı artırmanın en kolay yolu at satın almaktır. Bunlar katır değil at olmalı. Ancak, envanterinizde ek atlar varsa, birlikleriniz onları hem taşıma için kullanacaktır. Yani taşıma kapasitenizde artacaktır. Hem de bu hareket hızınızı artırır. Atlar çok pahalı olabilir, bu yüzden ideal bir yöntem değildir, ancak paranız var ise, seyahat etmeyi ve hedefleri avlamayı hızlandırmak iyi bir yatırımdır.
 • Diğer yöntem, İzcilik becerisini geliştirip beceri ağacından hız artırma özelliklerini açmaktır. Gündüz ve gece parti hızınızı artıran, atların sağladığı bonusu daha da artıran yetenekleri öğrenebilirsiniz.
 • Parti hızınızı arttıran ya da azaltan sebepleri arayüzde anlatmış olduğumuz parti hızı sekmesinden görebilirsiniz.

17. Bölüm Modlar
Modlar
Sık sorulan sorular !
Onur Nasıl Kazanılır ?

 • Köylülere yardım ettikten sonra ödülü reddetmek.
 • Savaştan sonra ele geçirilen her lordu salmak.
 • Bir başkasının kalesinden veya kasabasından hapsedilmiş bir lordu serbest bırakın.
 • Bir lordu suçlama görevlerini reddetmek
 • Karakter yaratma sırasında asil bir karakter geçmişi oluşturun.
 • İkili oynamayın bir krallıkla barışıp hemen ardından saldırmayın.
 • İstila sırasında köydeki haydutları yenin.
 • Bir efendiyi suçlamamak.
 • Kaçak ya da haydut görevlerinde ödülü reddetmek.

Bulabildiğim yöntemler bunlar tabi ki şu da unutulmamalıdır. Oyun şuan erken erişimdedir. Bazı özellikler tam anlamıyla çalışmıyor olabilir. Örnek verecek olursam 2-3 gün önce atölye para bugu vardı ve atölyelerden günde 10 milyara yakın kar edilebiliyordu ama yeni bir güncellemeyle düzeltildi.

Onur Nasıl Kaybedilir ?

 • Klan lideriyken bir provokasyon olmadan başka bir klana saldırmak.
 • Hapse atılan lord için ödenmek istenen fidyeyi reddetmek
 • Yakalanan lord eşleri için için fidye talebini kabul etmek. Eşleri salın.
 • Savaş olmadığı halde bir köyü yağmalamak, saldırmak.
 • Sizinle savaşta olmayan birine saldırmayın.
 • Köylülere saldırmak.
 • Karavanlara saldırmak.
 • Savaş başlatmak için provokasyona neden olmak.
 • Liderken ateşkes halinde saldırmak.
 • Bir lordu suçlamak.

Kendi krallığımı nasıl kurarım ?
 • Kendi krallığınızı kurmak o kadarda kolay değildir. Oyunun ana görevi olan 10 soyluyla konuşmalısınız. Bundan sonra, sizi 3 Ejderha parçasına götürecek bir dizi görev alacaksınız.
 • Ejderha bayrağını tamamladıktan sonra Arzagos ve Istiana arasında bir seçim yapmanız gerekecek iki gidişat da hemen hemen aynı sonuca gidiyor.

 • Istıana bize iki seçenek sunuyor bunlar ;
  Seçenek 1 : Amacı imparatorluğu birleştirmek. Kendinize ait bir imparatorluk kurun - klan rütbesinde 3 olun, 100 birliğe sahip olun, bağımsız bir klan olun ve bir imparatorluk yerleşimine sahip olun.
  Seçenek 2 : Bir imparatorluk grubunu destekleyin - ejderha bayrağını üç savaşan grubun bir yöneticisine sunun: Lucon (Kuzey İmparatorluğu), Rhagaea (Güney İmparatorluğu) veya Garios (Batı İmparatorluğu). Bu seçeneği önermem kendinizinkini kurun.

 • Arzagos da bize iki seçenek sunuyor bunlar ;
  Seçenek 1: Amacı imparatorluğu yok etmek. Bunu kendinizinkini kurarak yapın - klan rütbesinde 3 olun, 100 birliğe sahip olun, bağımsız bir klan olun ve bir yerleşime sahip olun.
  Seçenek 2: Bir imparatorluğu destekleyin - ejderha bayrağını'ı üç savaşan grubun bir yöneticisine sunun: Lucon (Kuzey İmparatorluğu), Rhagaea (Güney İmparatorluğu) veya Garios (Batı İmparatorluğu).

  Not: Ejderha bayrağını teslim ederken desteklemek istiyorsanız önce bir krallığa katılmalısınız.

  DİKKAT! Burada seçiminizi iyi yapın çünkü anladığım kadarıyla oyun bizlere iki seçenek sunuyor. Ya bayrağı verip birini destekleriz ve o imparatorlukta üst kademelere çıkıp diğer imparatorluklarla savaşırız ya da kendimizinkini kurup büyürüz. Çünkü bayrağı başka imparatorluğa verdikten sonra o imparatorluktan çıkıp kendimizi kurmak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz hala araştırmaktayım ama kesin bir veriye ulaşamadım. Seçiminizi iyi yapın. Bu konu hakkında destek almak için Taleworlds'e yazı yazdım cevap bekliyorum.

  Cevap geldi : Maalesef sancağı başka bir krallığa vermeyi seçtiysen o krallıktan çıktığında kendi krallığını kuramıyorsun. Oyunda henüz öyle bir özellik yok.

 • Hangi fraksiyona ejder bayrağını vermeyi seçerseniz seçin sürecin geri kalanı nispeten aynıdır.
 • 100 Asker toplamanız gerekecek, 3. seviye klana sahip olmanız gerek ve doğal olarak herhangi bir kaleyi ya da şehri fethetmeniz gerek. Kısaca kendinize ait toprağınız olmalı.
 • Her şey tamamsa Arzagos ve Istiana hangisini seçtiyseniz gidip konuşun. Seçeneklerde kendi krallığımı kurmak hakkında diye bir seçenek olucak onu kurduktan sonra krallığınız kurulacaktır. Krallık menüsü aktif hale gelecektir.
 • Tüm bunların sonunda kendi krallığınız olacak. Krallığınız olduğunda, başkalarıyla diplomasi veya savaş yapabilirsiniz. Bundan sonra yeni bir oyun başlıyor.

  Nasıl çocuk sahibi olurum ?

 • Evlendikten sonra çocuk sahibi olmak için karınızı birliğinize alın. Birliğe almak için onun bulunduğu şehir yada kaleye gidin konuşarak alabilirsiniz.
 • Karınızı birliğe aldıktan sonra normal oynayışınıza devam edin 15-20 gün sonra ekranın ortasında hamile olduğuna dair bir mesaj belirecek. Süre değişebilir.
 • Daha sonra çocuğun doğması için sabırlı olmalısınız oyun süresiyle 2-3 mevsim sürebilmektedir.

  Kanun sözcüsü kutsal mesele nedir ?
 • Bu meselelere ve açıklamalarına krallık menüsünden politikalar kısmından ulaşabilirsiniz.

  Kanun sözcüsü
 • Eğer karakterinizin cazibesi yüksekse günde +1 nüfuz kazanırsınız ama cazibeniz düşükse günde -1 kaybedersiniz.

  Kutsal Majesteleri
 • Hükmeden klan her gün 5 nüfuz puanı kazanır/ hükmetmeyen klanlar her gün 1 nüfuz kaybeder. Hükmetmek bol bol savaşın klanda yükselin mevki sahibi olun.

  Nüfuz nasıl artar ?
 • Nüfuz arttırmak için en kolay yol savaşmaktır. Savaşın ve krallık menüsünden politikalar kısmında aktif politikaları inceleyin. O politikalara göre hareket ederseniz -nüfuz yemessiniz.
 • Ama dikkat edin şöyle bir şey okumuştum savaşarak bir oyuncu 50 nüfuz yapmış sonra gidip köylülere saldırmış ve nüfuzu -200 olmuş.

  Sancağı diğer imparatorluklara vermenin avantajı nedir ?
 • Şöyle bir avantajı var. Oyunda 0'dan bir krallık geliştirmek zordur. Bir imparatorluğu destekleyerek ve onda yükselerek daha kolay gelişilebilir ama tabi tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şey.

  Karımla ilişkimi nasıl arttırım ?
 • Bu konu hakkında baya araştırma yaptım ama çözüm bulamadım en son Taleworlds forumuna yazdım ve şöyle bir cevap aldım. "Karımla ilişkimi arttırmak için şimdilik bir yöntem göremiyorum. Bu yönün gelişme aşamasında olduğu anlaşılıyor."
 • Ama insanlarla ilişki arttırma kısmını deneyebilirsiniz.

  İnsanlarla ilişkimi nasıl arttırırım ?
 • Görevler yaparak, masa oyunları oynayarak, şehir yakınlarında ki haydut sığınaklarını temizleyerek, yada Şehirde ki haydutları da temizleyebilirsiniz.
 • Şehirde ki haydutları temizlemek için şehirde gezinin ve haydutları bulup ben bir hayduttan emir almam seçeneğini seçin. Ama bunu yapmadan önce sivil ekipmanlarınızı geliştirin. Bodyguard yoldaşınızında ekipmanlarını unutmayın.

  Komplo görevi nedir nasıl aktif olur ?
 • Benim araştımama göre ve anladığım kadarıyla komployu en başlarında durduramıyoruz görev aktif olmuyor. Komplo gücünün büyüyüp savaş çıkması gerekiyor. Savaş çıktıktan sonra görev aktif oluyor. Komplonun güçlenmesini zamana bırakın.
 • Ardından savaş ilan eden tüm düşmanları yok etmeniz veya her bir komutanı bulup onunla ateşkes yapmanız emredilecek. Ateşkes daha kolay bir seçenek.
Oyuncu Deneyimleri
 • Sizlerin oyunda yaşadığınız ve önerdiğiniz deneyimleri burada paylaşmayı düşünüyorum. İsteyen yoruma yazarsa resminizle ve adınızla bu bölüme eklerim. Örnek olarak şu atlı birliğe karşı şu çok işe yarıyor yada para kazanma yöntemleri, büyüme yöntemleri, savaş taktikleri gibi aklınıza ne gelirse.
Notlar
 • Öncelikle bir yanlış hatam olduysa affola herkese iyi oyunlar iyi vakitler dilerim.
 • Oyunu daha önce hiç oynamadıysanız 7 yaşında da olun 70 yaşında da bu rehberden sonra temelini atıp oynayabilirsiniz.
 • Eksik ya da yanlış bir şey görürseniz lütfen bildirin.
 • Tabi ki paylaşabilir alıntı yapabilirsiniz ama lütfen bir yerde paylaşacak ya da alıntı yapacaksanız bana haber verin.
 • Rehberi yorumlayarak destek olursanız sevinirim.
 • Bu rehber hazırlanırken 12 saatten fazla emek harcanmıştır.
 • Teşekkürler.
< >
270 Comments
Beyler bişi sorucam kervan güncellemesimi geldi kervanlar çok az para veriyor oyuna yeni başladım ben 5 kervanım var 2 k kazanmıyor toplam bazen 1 k bile geçmiyor
✪ axcelote Nov 14 @ 11:24am 
beyler para kazanmak istiyorsanız en üstteki krallıklara gidimn aga yağmalamaya başlayın mis gibi oluyor xd
☠Ladria☠ Aug 22 @ 12:31am 
bende suçlama gibi bazı görevler yok biyerde okumuştum köylerdeki üstün insanlar tahıl falan istiyormuş ben hiç denk gelmedim hep aynı görevler yardım edin .. (herzaman güncelleme yapıyorum şuan oyunun sürümü 1.5.0 llütfen yardım edin...
resulsoyturk May 28 @ 11:28am 
vermeyince de gidiyorlar krallığımdan fazla ordum olmuyor o zaman daha büyük sıkıntı :D
Polatcik May 28 @ 11:26am 
knka verme :D
resulsoyturk May 28 @ 11:20am 
bazı komutanları anlaşarak krallığıma dahil ediyorum bir kaç kale ve şehir alarak krallığıma katılan klana veriyorum ve bir süre sonra şerefsiz beni terk ediyor ve ona verdiğim şehir ve kaleler de onunla birlikte gidiyor ne yapmam lazım
Ayıcık™  [author] May 22 @ 5:13am 
@alikaygi1 Ben şöyle yaptım ordumdaki askerlerin seviyelerini fulledim. Ayrıca klan menüsünden partilerden başka bi ordu daha kurdum. Sonra gezerek imparatorluk topraklarında dandik bir kale buldum. Kaleyi aldıktan sonra gittim konuşup barış yaptım parayla.
alikaygi1 May 22 @ 4:09am 
abi harika bir açıklama olmuş benim şöyle bir sorunum var . istiana ve arzagosla görüştükten sonra bir yerleşkeyte sahip ol diyor e biz 3.seviye klanda en fazla 125 askere sahip oluyoruz nasıl bir yerleşkeyi alabiliriz okadar askerle hadi aldık diyelim diğer krallıkların orduları en az 1500 er kişi gelip hemen geri almazlarmı yardım edin lütfen sığışıp kaldım oyunun burasında kaç gündür
Ayıcık™  [author] May 20 @ 1:27am 
@Ayhallow Mod var "Grow up and Work" hızlı büyüyolar. Yada detaylı karakter yaratma modunu yükleyip ansiklopediden direk yaşlarını büyüt.
Ayhallow May 19 @ 7:01pm 
Çoçuk yaptıktan sonra büyütmenin hızlı bir yolu yok sanırsam