0.0 hrs last two weeks / 74.3 hrs on record (7.9 hrs at review time)
Posted: Jan 18, 2023 @ 12:41pm

Rzadko wystawiam opinie, ale myślę że teraz warto, by twórcy widzieli, że jest odzew na ich produkcję.

Zacznę od tego, że gra o takiej tematyce to zupełna nowość, a zarazem coś czego szukam od lat. Dotychczas ostatnią grą, która zadowoliła mnie w tej tematyce to był wydany na początku lat 2000 Traffic Giant. Potem na rynku była pustka.

City Bus Manager jest dużo bardziej rozbudowanym managerem komunikacji miejskiej od wspomnianego wcześniej tytułu. Wyróżnia się na przykład budową własnej zajezdni i to na tym położono duży nacisk. Uważam, że to świetny pomysł, choć - jak to na początku zwykle bywa - jest tutaj jeszcze sporo rzeczy do zrobienia. Z czasem powiększamy tylko budynek i dokupujemy szafki dla pracowników, a na placu po wybudowaniu hali, w której umieściliśmy podnośniki i myjnie w zasadzie pozostaje tylko dobudowanie kolejnych miejsc parkingowych. Myślę, że jest tutaj duże pole do popisu dla autorów jeśli chodzi o rozbudowę, ale trzeba uważać żeby nie zrobić tego typowego buildera. Poprawiłbym jednak np. budowanie ulic z bo teraz tylko ustawiamy segmenty, a nie "rysujemy".

Obsługa pojazdów podczas pobytu na zajezdni jest bardzo fajna, aczkolwiek z czasem oczekiwalibyśmy automatyzacji tego procesu, który polega głównie na klikaniu, ale pytanie co robilibyśmy gdyby nie to.

Tworzenie linii jest bardzo fajne, choć oczywiście nie jest bez wad, które mam nadzieję, że zostaną prędzej czy później usunięte. Tworzenie komunikacji miejskiej na dobrze znanym terenie, czyli swoim mieście (niczym w 911/112 Operator), pozwala ujrzeć wiele błędów. Nie ma możliwości zmiany trasy, a gra automatycznie nie raz "skraca" drogę przez deptaki czy drogi osiedlowe. Czasem drogi dwujezdniowe mają źle ustawione przystanki i jeśli nie przypilnujemy tematu to autobus będzie robił dziwne nawrotki. Samo tworzenie jednak jest w porządku. Rozbudowałbym zarządzanie brygadami linii i konieczność dbania o przerwy. Dobrze byłoby wiedzieć też w którym miejscu nasze autobusy łapią opóźnienie by móc korygować odpowiednio rozkład.

Grafika jest odpowiednia. Zajezdnia jest ładna, a resztę czasu spędzamy na mapie. Myślę jednak, że są problemy z optymalizacją. Przy 14 liniach i podwójnej rozbudowie zajezdni zdarzają się coraz częściej przeróżne chrupnięcia. Na szczęście gra nie crashuje.

Gra jest bardzo łatwa i to na pewno jest wada. Kierowcy nie mają wymagań, nie potrzebują za wiele odpoczynku, czasami wspomną coś o stresie, a zadowolą się jednym dniem wolnym. Na tym polu jest bardzo dużo do zrobienia, a brakuje podstawowych rzeczy jak planowanie pracy, a całe zarządzanie naszym przedsiębiorstwem to jedna wielka improwizacja.

W powyższym wpisie wpisałem głównie te gorsze strony, ale ogólnie gra przynosi dużo frajdy. Jest wiele do zrobienia, to na pewno, ale produkt w tym momencie ma spore aspiracje by gracze zapamiętali go na długo. Oby tylko twórcom nie zabrakło zapału.