0.0 hrs last two weeks / 344.9 hrs on record (233.6 hrs at review time)
Posted: Dec 18, 2020 @ 11:19am
Updated: Nov 26, 2022 @ 7:52am

Recenzja gry American Truck Simulator:
Gra American Truck Simulator jest przeznaczona dla pasjonatów jazdy amerykańskimi ciężarówkami. Jest to zaawansowana gra symulacyjna. Nie uświadczymy w niej szybkich zwrotów akcji, a cała zabawa skupiona jest na przewożeniu ładunków oraz modernizacji naszych ciężarówek i naczep. Gra posiada system postępów dzięki któremu odblokowujemy coraz dłuższe i bardziej zaawansowane opcje dostaw w ramach realizowania kolejnych zleceń. Posiada kilka trybów gry. Oprócz szybkich zleceń, jako właściciel nowo założonej firmy przewozowej, rozbudowujemy swoją działalność poprzez zakupy nowych garaży, pojazdów oraz naczep. Pomimo wątku ekonomicznego system postępów jest intuicyjny. Gra kładzie przede wszystkim nacisk na realizacje dostaw, ponieważ od ich wyników zależą nasze finanse oraz dalsze możliwości rozbudowy firmy. Gra przez wiele lat jest wspierana przez producentów - studio SCS Software - które regularnie, co kilka miesięcy, dostarcza do niej aktualizacje. Wprowadzane nowości nie dotyczą tylko wydawania kolejnych dodatków pod postacią nowych map, malowań oraz innych ciekawych zawartości. Gra jest regularnie ulepszana. Wprowadzane są zmiany w silniku gry, poprawiana grafika, modernizowany teren, tak aby wydawane nowe dodatki nie wyprzedzały znacząco jakością podstawowej wersji gry, albo raczej, aby gra nadążała za postępami nowo wydawanych zawartości. Gwarantuje to długą żywotność produkcji i nie zanosi się aby studio SCS Software nosiło się z zamiarem zmiany swojego stosunku do wydawanej przez nich gry. Warto tutaj zaznaczyć że oprócz gry American Truck Simulator z identyczną regularnością zarówno pod względem nowych zawartości jak i ulepszeń gry, wspierana jest równolegle wydana kilka lat wcześniej produkcja Euro Truck Simulator 2, opierająca się na identycznych regułach rozgrywki gra, która w przeciwieństwie do amerykańskich ciężarówek oddaje symulację jazdy po europejskich drogach poruszając się typowymi dla europy pojazdami. Obie te produkcje wspierane są jednocześnie, a wszelkie ulepszenia dokonywane w jednej z produkcji automatycznie są wprowadzane w drugiej, o ile tylko zmiany nie wynikają z cech różnicy kontynentu. Niestety, podczas wydania gry nie zaplanowano trybu multiplayer. Dodano w zamian wsparcie dla modów. Decyzja ta sprawiła że fani produkcji wzięli sprawę w swoje ręce i wydali nieoficjalny mod multiplayer który pozwala poruszać się na amerykańskich szosach wraz z innymi użytkownikami dróg. To rozwiązanie, które zakończyło się pełnym sukcesem, uzyskując akceptacje ogromnej rzeszy graczy sprawiło, że pomimo oficjalnego braku trybu multiplayer, możemy korzystać z bardzo rozbudowanego trybu wieloosobowego stworzonego przez fanów na bardzo dobrze dopracowanym serwerze. Brak oficjalnego wsparcia trybu multiplayer został jednak okupiony wieloma ograniczeniami, jak na przykład brakiem możliwości tworzenia własnych serwerów dedykowanych oraz ustalania własnych reguł i zasad, ale pozwala na korzystanie z globalnego serwera, choć nie zawsze w oczekiwanym towarzystwie. Sprawia również pewne komplikacje z zapisami rozgrywki z oficjalnie wydanej gry, przez co lepiej w trybie wieloosobowym grać na dodatkowo utworzonym zapisie niezależnie od kampanii. Wsparcie dla modyfikacji sprawiło także że oprócz podstawowej gry, zostały wydane setki nowych map (często spektakularnych o wybitnej jakości, wielkości i wysokim poziomie trudności), ciężarówek, a także innych zawartości wprowadzających na przykład zmianę pory roku w grze, o czym studio SCS nie pomyślało na etapie tworzenia produkcji. Nie bez znaczenia także gra otrzymała wsparcie ekwipunku Steam. Podczas regularnie organizowanych wydarzeń można otrzymać wiele ciekawych barw i przedmiotów możliwych do wykorzystania w naszych własnych, spersonalizowanych ciężarówkach, których możliwości modyfikacji w grze są możliwe w stopniu niespotykanym w jakiejkolwiek innej grze symulacyjnej.

Plusy:
- Bardzo wysoka jakość wykonania amerykańskich miast, stanów, dróg oraz warunków pogodowych, stworzona na podstawie realnych odpowiedników rzeczywistości
- Szczegółowe modele w pełni licencjonowanych ciężarówek wielu znanych firm, takich jak na przykład Peterbilt, Kenworth czy Mack
- Szerokie możliwości modyfikacji pojazdów zarówno pod względem wizualnym jak i technicznym w podstawowej wersji gry
- Pełne wsparcie dla modyfikacji zewnętrznych tworzonych przez społeczność oraz synchronizacja z ekwipunkiem i warsztatem Steam
- Pełne wsparcie produkcji poprzez regularną aktualizację zawartości oraz wydawanie nowych dodatków poszerzających jej jakość, rozmiar, oraz możliwości
- Dopracowany ruch AI
- Radio oraz odtwarzacz muzyki zaimplementowany w grze, przez który podczas zabawy możemy słuchać wielu znanych stacji radiowych w czasie rzeczywistym lub wgranych przez siebie utworów muzycznych
- Niska cena w stosunku do skali zrealizowanej produkcji
- Bardzo dobra optymalizacja gry

Minusy:
- Brak możliwości zmiany pór roku bez instalacji modyfikacji

Podsumowanie:
Gra American Truck Simulator jest obowiązkową pozycją dla każdego kto uważa się za fana ciężarówek. Tytuł ten (pomijając odpowiednik europejski) nie ma obecnie na rynku żadnej konkurencji, z którą mógłby powalczyć jakością wykonania, zawartością oraz ceną. Jeśli tylko zabawa polegająca na podróży po amerykańskich drogach stanowi dla Ciebie satysfakcję, ta gra jest na pierwszym miejscu tytułów po który warto sięgnąć, aby spełnić swój sen o Ameryce!

Moja ocena:

Jakość grafiki: 9/10