Instale o Steam
iniciar sessão
|
idioma
简体中文 (Chinês simplificado)
繁體中文 (Chinês tradicional)
日本語 (Japonês)
한국어 (Coreano)
ไทย (Tailandês)
Български (Búlgaro)
Čeština (Tcheco)
Dansk (Dinamarquês)
Deutsch (Alemão)
English (Inglês)
Español-España (Espanhol — Espanha)
Español-Latinoamérica (Espanhol — América Latina)
Ελληνικά (Grego)
Français (Francês)
Italiano (Italiano)
Bahasa Indonesia (Indonésio)
Magyar (Húngaro)
Nederlands (Holandês)
Norsk (Norueguês)
Polski (Polonês)
Português (Portugal)
Română (Romeno)
Русский (Russo)
Suomi (Finlandês)
Svenska (Sueco)
Türkçe (Turco)
Tiếng Việt (Vietnamita)
Українська (Ucraniano)
Relatar um problema com a tradução
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2903357525
Gone are the days where you could feed a family of 4 for $20 at McDonalds.
Its food tastes really good and it is very satisfying, it's very nice eating there.
More rural neighborhoods live in "food deserts." Where they don't have a nearby grocer. They may have a McDonalds though. So yes, in that aspect, it can be true.
But groceries are cheaper than McDonalds.
Go see a nutritionist, go see take a home economics class. Learn how to properly use a microwave. Learn how to properly use a refridgerator. Learn how to properly put away groceries and clean vegetables/fruits.
These are not hard things to do.
That's quite a haughty attitude for someone who habitually peruses Off Topic - the Mcdonalds of the steam forums.
In some countries, Mcdonalds is relatively expensive and looked at inversely (eg: like a trendy place to go on a date).
And you can get clover leaf slap jack tuna in water, drain it and add it to your kraft dinner or no name version of it
You can buy a frozen bag of sausage patties there 16 in the bag for $12 and buy English muffins and make home made sausage muffins and buy the cheese slices when the grocery has the crazy 8 sales, the cheese is half off during those sales
Some times the lean ground beef goes on sale and you buy the big package separate it to be used in your pasta meal
Subway cold cut trio sub used to be $7.39 for a foot long, it now cost $24 for 2 and a regular fountain drink
All the fast food places are charging too much now