Stardew Valley

Stardew Valley

View Stats:
Best Jam ?
So far i have made blueberry , Apple and some other one with red berrys. Apple jam gave me the most gold. I was wondering what other fruits i can make jam with and which one nets the most gold ?
< >
Showing 1-15 of 36 comments
Elegant Caveman Mar 14, 2016 @ 10:35pm 
Jelly value[stardewvalleywiki.com] is 50g + double fruit base value[stardewvalleywiki.com]. So, the more valuable the fruit, the more valuable the Jelly.

Beyond a base value of around 50g, though, you're better off making Wine[stardewvalleywiki.com], as that's 3x fruit base value. Jelly is good for cheap fruit because it adds a flat 50g to the Jelly value.

Basically, Jelly is only good for Salmonberry[stardewvalleywiki.com] & Blackberry[stardewvalleywiki.com], since their base value is 5g and 20g, respectively. Unless I'm forgetting something, every other fruit's base value is more than 50g, so Wine is more profitable.

Actually, Apricot[stardewvalleywiki.com] Jelly is probably better than Apricot Wine, since it has the same total value but is ready quicker.
Last edited by Elegant Caveman; Mar 14, 2016 @ 10:39pm
AvatarMan Mar 14, 2016 @ 10:36pm 
Technically I'd say Ancient Fruit would be the best. But being that it's endgame, Melon is pretty up there, then probably Crystal Fruit > Cranberries > Strawberries.
Nemesis-489 Mar 14, 2016 @ 10:45pm 
The best Jam is Wine.

;D
robruckus65 Mar 14, 2016 @ 10:50pm 
yea besides salmonberry and blackberries wine is the profit king...and the king of wine is ancient fruit followed by star fruit... I believe the best use of vegetables is pickleing them in preserving jars though... since juice is only 2x the value I think pickled goes for more...
JErosion Mar 14, 2016 @ 11:00pm 
I've got 10 kegs running with hops that are grown in my greenhouse, my jam makers are always whatever I got five off at the moment
Nemesis-489 Mar 15, 2016 @ 3:41am 
Originally posted by robruckus65:
yea besides salmonberry and blackberries wine is the profit king...and the king of wine is ancient fruit followed by star fruit... I believe the best use of vegetables is pickleing them in preserving jars though... since juice is only 2x the value I think pickled goes for more...
2.25x actually, and if we're talking Pumpkin Juice here, we're talking mad bank.
Saint Landwalker Mar 15, 2016 @ 4:08am 
Originally posted by Elegant Caveman:
Beyond a base value of around 50g, though, you're better off making Wine[stardewvalleywiki.com], as that's 3x fruit base value.

Well, that's not entirely true, because jelly also takes significantly less time to make than wine does.

I'm unfortunately still trying to make complete sense of "the spreadsheet," but based on whatever assumptions it's making, there are only about five crops (not counting wheat and hops) that are better off going into the kegs. Everything else is destined for preserves jars if your goal is maximum income per day, assuming that your inputs themselves aren't the limiting factor (and mine never seem to be).

(Those five crops are Pumpkins, Rhubarb, Melon, Starfruit, and Ancient Fruit.)

That said, Rhubarb and Starfruit are their respective "seasonal winners" for profit-per-day, and Starfruit only barely edges out Hops > Pale Ale (another keg production), so the kegs still have a strong case to be made for them. And of course, Ancient Fruit Wine blows everything else out of the water.

Interestingly, for Fall, the profit-per-day winner is Cranberry Jelly, and Strawberry Jelly comes very close to Rhubarb Wine in the Spring. None of the Summer jelly/pickle options come anywhere remotely near Starfruit Wine and Pale Ale, though.
Last edited by Saint Landwalker; Mar 15, 2016 @ 4:12am
Elegant Caveman Mar 15, 2016 @ 4:21am 
Originally posted by Landwalker04:
Well, that's not entirely true, because jelly also takes significantly less time to make than wine does.

That's a good point, and I should have mentioned that. Thank you.

50g is the cutoff point if you just compare the end value, but looking at how long it takes to make them certainly makes a difference in overall efficiency when looking at it from a gold-per-day perspective.

Originally posted by Landwalker04:
(Those five crops are Pumpkins, Rhubarb, Melon, Starfruit, and Ancient Fruit.)

I'm surprised there are so few, though... I haven't bothered actually calculating it myself, but I kind of just assumed that the 50g cutoff point was close enough.

If we take cranberries (one of the more expensive fruits) as an example, though, we get...

130g base (x2 + 50) for jelly = 310g / 2 days = 165g/day
130g base x3 for wine = 390g / 6 days = 65g/day

So you're entirely right. Jelly's way better than I thought.

Didn't the wiki used to list jelly as taking 4 days, though? That's what I had in my head, for some reason (which would have made cran jelly 77.5g/day, so I'd still be wrong... lol).

I should stop making my cranberry wine... >.>

Originally posted by Landwalker04:
I'm unfortunately still trying to make complete sense of "the spreadsheet,"

Which spreadsheet is this, btw?
Last edited by Elegant Caveman; Mar 15, 2016 @ 4:23am
Flip Mar 15, 2016 @ 4:24am 
Melon Jam increased melon value by 300 so sells for just under 600. However, Melon WINE sells for like 1200g.....
Saint Landwalker Mar 15, 2016 @ 4:30am 
Originally posted by Sir Nevan III Esq.:
Melon Jam increased melon value by 300 so sells for just under 600. However, Melon WINE sells for like 1200g.....
Ah, but melon wine also takes about three times as long to make. In the time it takes to make one batch of melon wine for 1,200g, you could make three batches of melon jelly for 1,800g. Roughly, at least.

@Elegant Caveman

I'm on my iPad just this moment, but I'll throw up the link in about 40 minutes.
Elegant Caveman Mar 15, 2016 @ 4:36am 
Originally posted by Landwalker04:
I'm on my iPad just this moment, but I'll throw up the link in about 40 minutes.

No rush, just curious. Thanks.
Flip Mar 15, 2016 @ 5:34am 
Originally posted by Landwalker04:
Originally posted by Sir Nevan III Esq.:
Melon Jam increased melon value by 300 so sells for just under 600. However, Melon WINE sells for like 1200g.....
Ah, but melon wine also takes about three times as long to make. In the time it takes to make one batch of melon wine for 1,200g, you could make three batches of melon jelly for 1,800g. Roughly, at least.

@Elegant Caveman

I'm on my iPad just this moment, but I'll throw up the link in about 40 minutes.

Melon Jelly takes 3 days for 575g per jelly (I think)
Melon Wine takes 7 days for 1200g (around that).

So from a profit per day perspective I think jelly comes out on top by a tiny amount but if you consider profit per fruit then wine wins out. Think it depends on circumstance, if you only have a few jars / kegs (year 1 for example) and need quick cash then Jelly is probs a decent way to go but once you have 50+ kegs I would argue wine makes more sense (not only melons but other fruit as well)
Saint Landwalker Mar 15, 2016 @ 5:54am 
Originally posted by Elegant Caveman:
Originally posted by Landwalker04:
I'm on my iPad just this moment, but I'll throw up the link in about 40 minutes.

No rush, just curious. Thanks.
The Spreadsheet[docs.google.com]

Unfortunately, I haven't had time lately (work busy season) to really sit down and grok all the inputs and assumptions it uses. My work teaches me to never trust a spreadsheet you didn't make yourself. Once busy season is over (April 18th, here I come!), I'll probably take some time to really come to better grips with it and maybe make one of my own. But until then, it's at least a decent ballpark reference.



Originally posted by Sir Nevan III Esq.:
Melon Jelly takes 3 days for 575g per jelly (I think)
Melon Wine takes 7 days for 1200g (around that).

So from a profit per day perspective I think jelly comes out on top by a tiny amount but if you consider profit per fruit then wine wins out. Think it depends on circumstance, if you only have a few jars / kegs (year 1 for example) and need quick cash then Jelly is probs a decent way to go but once you have 50+ kegs I would argue wine makes more sense (not only melons but other fruit as well)
According to the wiki, jelly takes 4,000 minutes. Because of time-shenanigans in the game, assuming you work from 6 AM to Midnight, that works out to about 2.4 days of in-game time. Wine takes 10,000 minutes, which works out to right around 6 days of in-game time (actually 5.95, but I'll be using 6 days for the following computations).

Melon Jelly will sell for [50 + 250×2] 550g. Melon Wine will sell for [250×3] 750g.

Of course, we also have to factor in the growing time for melons, as well as the cost of the melon seed. So from start-to-finish, melon jelly will get you a net profit of 470g in about 14.4 days, while melon wine will get you a net profit of 670g in about 18 days.

That leaves a net profit of 32.64g/day for melon jelly and 37.22g/day for melon wine.

With Artisan, that turns into 57.29g/day for jelly, and 62.5g/day for wine. So melon wine squeaks out a victory.

If we're factoring in growing times.

In reality—or at least, the reality of my farm—kegs and preserves jars aren't sitting around waiting for melons to grow so that they have inputs. I have such a huge stockpile of produce to dump into those things (I have literally about 2,000 blueberries, and that's not factoring in everything else I have) that the grow times of crops becomes largely irrelevant. Since I so grossly overproduce my crops, the only limiting factor for me is refining time. When you come at it from that angle, you're looking at 195.83g/day for melon jelly, and 111.67g/day for melon wine. And since I (hypothetically) have infinite melons, the obvious route to take is the jelly.
Last edited by Saint Landwalker; Mar 15, 2016 @ 5:57am
Elegant Caveman Mar 15, 2016 @ 5:57am 
Melon Jelly: 50g + (275g x 2) = 600g / 2 days = 300g/day
Melon Wine: 275g x 3 = 825g / 6 days = 137.5g/day

The per-day value of jelly is more than double, but if you only consider the per-fruit value, wine wins out.

Which is better comes down to processing ability and how soon you need the cash.
Speef Mar 15, 2016 @ 5:59am 
63 ancient fruit wine will bag you well over 200k. I cannot wait to finish building more kegs, I will be raking it in big time once I finish my brewing area.
< >
Showing 1-15 of 36 comments
Per page: 1530 50

Date Posted: Mar 14, 2016 @ 10:27pm
Posts: 36