Stardew Valley

Stardew Valley

檢視統計資料:
Ryu 2016 年 3 月 21 日 上午 9:32
Makeing wine vs jelly?
what is better for profit?

This si how i see it but feel free to tell me if i'm wrong

low price fruits trun into jelly this is do to the fact the selling point is 50gx2 the base price

or that is what i heard.

Make high selling fruits into wine this is do to the fact the 50g will not do much for the fruit makeing the 3 times sell value worth it :)

However i'm not sure if the time driffence is worth it if i'm right jelly takes 4 days and wine take 6 so is it still worth it to make wine?
< >
目前顯示第 31-36 則留言,共 36
Aethon Zerus 2016 年 3 月 21 日 下午 5:44 
Two things to keep in mind. If you can fit 100 kegs into a barn, you can also fit 100 preserve jars into a barn. Also, if you are harvesting 2000 tiles, at least for cranberries, you would need 5400 kegs, taking winter into account. If you converted the remaining 1418 default tiles into barns, that would only allow for about 4900 kegs, which is not enough.

Also, there are other factors which support preserve jars. The resource cost alone to produce a competitive number of kegs is extremely prohibitive until late game. Well worth it for hops and starfruit, of course. The extra space also allows for many things which most people want, such as animals and pastures, orchards, tapper farms, slime area, flowers and honey, etc.
最後修改者:Aethon Zerus; 2016 年 3 月 21 日 下午 5:51
Mackenzie 2016 年 3 月 21 日 下午 5:51 
Totally admit to the earlier stages it being the better option. The raw principle though. 1 bottle of wine yields more profit than 1 jar of jelly. This figure along with realistically 1,000 - 1,700 crops to harvest per season, you'll be able to utilize enough kegs in the game to process a year's worth of produce. Exception to this is mayyybe blueberries since they drop 3 per harvest and if space requirements for more kegs were getting too close.. but by the time one has the means to have ridiculous amounts of kegs, one should hope they're wise enough to go starfruits to mitigate processing times until they have enough ancient fruit supply to grow them regularly on the field. Not to mention during the winter, the amount of space you have for kegs is drastically increased, which could very well offset the multi-crop dropping harvestables from overwhelming your processing.
Kurzidan 2016 年 3 月 22 日 上午 8:53 
you get additional minutes sleeping? Maybe that's the true secret to the cave respawn.... Sometimes I sleep at nearly the last second sometimes I hit the hay by noon....

Sometimes I don't see cave spawn for quite a bit of time...

sometimes I see it the very next day.... (I've had it happen, though only once...)
Saint Landwalker 2016 年 3 月 22 日 上午 9:41 
引用自 Kurzidan (90%)
you get additional minutes sleeping? Maybe that's the true secret to the cave respawn.... Sometimes I sleep at nearly the last second sometimes I hit the hay by noon....

Sometimes I don't see cave spawn for quite a bit of time...

sometimes I see it the very next day.... (I've had it happen, though only once...)
I assume you're referring to the mushroom/fruit bat cave. In which case, you're probably correct.
Astra 2016 年 4 月 13 日 下午 3:02 
I think the important part for those of us who aren't so optimized (or smart enough) as to really understand anything beyond 'value per unit' (gold per day is pretty nice and all but variable processing times and 'limiting factors' are personally giving me a headache) is that:

For fruit, wine is 3xBaseValue while jellies are 50g+(2xBaseValue), so if your fruit's base value is exactly 50, then both are worth the same per unit. Less than 50, and jellies will be worth more per unit, while if it's more, wines will be worth more per unit.

Vegetables get 2.25xBaseValue on juices, and the same 50g+2x on their pickles. Which means that vegetables need to be worth 200 in order for the per-unit value to be the same between the two.

If you, as a player, want to get even more optimized (I don't know, maybe you're a Joja Mart member or something), then you can start digging into cost per day and processing time. For me and my casual play, value per unit is good enough.

That being said, it's spring, and salmonberries are freaking everywhere. Those have a Base Value of freaking FIVE. Salmonberry jellies for EVERYONE
changtau2005 2016 年 10 月 7 日 上午 5:11 
You might also want to consider action economy. You only have so much time in a day. Early on in the game, sure, the rationale the others have mentioned do apply - use preserves jars, as long as you can manage to keep all of them filled.

However, late in the game, I have over a dozen of these barns - you'd spend so much time just refilling those preserves jars that you'd not have much time for anything else. Jars give very good return per day, but you also need to attend to them more often. Which one you should use really depends on your preference and situation. What I can say is both make you so much money en-masse in comparison to what you get to spend it on, that it really doesn't matter in practice ><
最後修改者:changtau2005; 2016 年 10 月 7 日 上午 5:30
< >
目前顯示第 31-36 則留言,共 36
每頁顯示: 1530 50

張貼日期: 2016 年 3 月 21 日 上午 9:32
回覆: 36