Install Steam
login
|
language
简体中文 (Simplified Chinese)
繁體中文 (Traditional Chinese)
日本語 (Japanese)
한국어 (Korean)
ไทย (Thai)
Български (Bulgarian)
Čeština (Czech)
Dansk (Danish)
Deutsch (German)
Español - España (Spanish - Spain)
Español - Latinoamérica (Spanish - Latin America)
Ελληνικά (Greek)
Français (French)
Italiano (Italian)
Bahasa Indonesia (Indonesian)
Magyar (Hungarian)
Nederlands (Dutch)
Norsk (Norwegian)
Polski (Polish)
Português (Portuguese - Portugal)
Português - Brasil (Portuguese - Brazil)
Română (Romanian)
Русский (Russian)
Suomi (Finnish)
Svenska (Swedish)
Türkçe (Turkish)
Tiếng Việt (Vietnamese)
Українська (Ukrainian)
Report a translation problem
A standard seem to multiply the "suggested" price with 1.4 - 1.6 .. like .. start with going 1.4 ( or 40% ) until you have maxed out loyalty .. and then increase to 1.5 (50%) or even 1.6 .. for me .. on my Green Crack I have just 1 mix on it, Mega Bean .. suggested sales price is $67. I started selling it for $95 .. now I'm selling it for $130 which is almost 100% higher (multiplied with 1.95) .. I don't sell it personally anymore, I brick it up and give it to my dealers as I've moved on to snow ... and that is jacked up with a markup of 1.5 ... and sells like cake
you advertise a price on your phone 999 for coke. some customers will offer you 1200. as you level you can push that price higher. or you can go looking for them everyday and sell to their max budget.
remember i didnt dig into files, i alpha and beta tested many games. personal experience. that might be wrong.
I'd like to add a caveat to that: You actually want to sell more cheaper product than 999 coke, because customers have spending limits everyday. What you want to do to maximize income is to get as close as you can to their spending limit, theoritically, the best way to do that is to sell your product for 1$, but the production side of it will be unsustainable, something like pure grandaddy purp at 50$ is a really sweet spot. :P
What happens when you sell overpriced mixes is like... First, the lower part of your customer base probably can't even afford 1 unit, and even the higher end, if I tell you a customer has a 3500$ spending limit, you can sell him 3 units of coke, and you're technically losing that remaining 500$ per day. Nevermind the labor costs and annoyance of constantly restocking shelves.
From that perspective, it's not even worth trying to get as much money as you can per unit, it's better to just slam immense production of cheap stuff. It's easier too. :D
Just something to consider. :P