Travellers Rest

Travellers Rest

View Stats:
Property Jun 9, 2023 @ 8:01pm
Feeding Chickens
I'm so confused how I make food for the chickens. I know some people said something about using the feed table but I don't see that listed anywhere in my mailbox.
< >
Showing 1-8 of 8 comments
Philtre Jun 9, 2023 @ 8:12pm 
I think it's called a forage table. I'm pretty sure it's in the mailbox, but you should also be able to buy it from Holly at the farm (her stock rotates, so she may not have it on any given day).
Property Jun 9, 2023 @ 8:23pm 
Originally posted by Philtre:
I think it's called a forage table. I'm pretty sure it's in the mailbox, but you should also be able to buy it from Holly at the farm (her stock rotates, so she may not have it on any given day).
Yeah I thought it was forager table too but people were saying feed table. I'm not seeing that in my mailbox either but I'll check out Holly to see if she has it. Thanks!
OuterGyre Jun 10, 2023 @ 6:59am 
I can't find this at the mailbox or Holly's store either. If someone finds it please reply here. Thank you.
Property Jun 10, 2023 @ 8:39am 
Originally posted by OuterGyre:
I can't find this at the mailbox or Holly's store either. If someone finds it please reply here. Thank you.
It showed up in Holly's store when i looked today.
tcanniff1 Jun 10, 2023 @ 10:48am 
If you compare pricing, the seed mix (not nutritional mix) at Holly's store is much cheaper than making it yourself.
Property Jun 10, 2023 @ 6:58pm 
Originally posted by tcanniff1:
If you compare pricing, the seed mix (not nutritional mix) at Holly's store is much cheaper than making it yourself.
even if you use juniper seeds?
Cannon Fodder Jun 11, 2023 @ 8:35am 
Originally posted by tcanniff1:
If you compare pricing, the seed mix (not nutritional mix) at Holly's store is much cheaper than making it yourself.
By what math...?

Originally posted by Property:
Originally posted by tcanniff1:
If you compare pricing, the seed mix (not nutritional mix) at Holly's store is much cheaper than making it yourself.
even if you use juniper seeds?

No, with Juniper seeds it's a huge savings. Here's what I found


For skills; with hagling level 5, crafting level 2
making feed with Juniper seeds (@ 37 copper per) costs 3 silver, 70 copper for 6 units of feed.

Purchasing is 3 silver, 7 copper for 1 unit.
Which means 22 silver, 56 copper for 6 units.

it's 18 silver, 86 copper cheaper to craft it yourself.


These values will change a bit depending on your skills though.
Mel Jun 11, 2023 @ 3:18pm 
its in hollys store. bloody expensive though
< >
Showing 1-8 of 8 comments
Per page: 1530 50

Date Posted: Jun 9, 2023 @ 8:01pm
Posts: 8