Farmer's Life

Farmer's Life

View Stats:
Streder May 12, 2024 @ 10:49am
Sugar...
Just curious. Does anyone find buying beet seeds for 12 coins a pop, planting for 48 hours, getting 3 beets per plant, then spending 6 hours turning into sugar at 20 beets per 1 sugar better than just buying sugar at 90 coins immediately and not tying up your oven for mash production? I personally do not and wondering if anyone else does or has a better way I am not aware of. Love this game.
< >
Showing 1-3 of 3 comments
Huperspace May 12, 2024 @ 12:53pm 
buying the mash is the most convinient/cheaptest. but that limits the result to 5x4 Alc per day.
spending the whole day hand plowing and sowing (one witch sold stack of each seed) will get you at least 2 Harvest a year which can be sold for more than 10k (200% ROI).
be sure to have highest relation to get best price.
Once you get machines faming is more relevant.
you can shorten cook time by setting the heat plate to 4 (full open, 2h instead of 6)
FWT May 12, 2024 @ 2:28pm 
... and it is 6 beet per sugar ...
Streder May 12, 2024 @ 10:09pm 
Originally posted by Huperspace:
buying the mash is the most convinient/cheaptest. but that limits the result to 5x4 Alc per day.
spending the whole day hand plowing and sowing (one witch sold stack of each seed) will get you at least 2 Harvest a year which can be sold for more than 10k (200% ROI).
be sure to have highest relation to get best price.
Once you get machines faming is more relevant.
you can shorten cook time by setting the heat plate to 4 (full open, 2h instead of 6)

I just looked up this magical heat plate you speak of.
I've played this game for over 40 hours and never heard of this or new about it.
See? This is why I ask you guys. Thank you. I'm going to get this figured out. :steamhappy:
< >
Showing 1-3 of 3 comments
Per page: 1530 50

Date Posted: May 12, 2024 @ 10:49am
Posts: 3