This game has been Greenlit by the Community!

The community has shown their interest in this game. Valve has reached out to this developer to start moving things toward release on Steam.

Northern Shadow
Favorite
Favorited
Unfavorite
Genre: Action, Strategy, RPG
Platforms: PC, Mac, Linux
Players: Single-player
Posted
Updated
May 29, 2014 @ 2:36pm
Jun 19 @ 5:07am
Recent Announcements View All (9)
Northern Shadow Diario dello Sviluppatore #1
Yerli Ninja Röportajı (Turkish Interview)
Description
Release date: TBD Early Access Alpha
Northern Shadow is an upcoming open-world sandbox RPG with city building elements. It is played exclusively from first person perspective. Introduces advanced AI and dialog systems, as well as city building and management mechanics.


Main Features:

  • Advanced AI: Character trait system[northernshadow-game.com] provides a realistic context for AI actions. They can adapt to any situation, and always try to choose an action that represents their character the best.
  • City Building: Detailed building construction system allows for extreme customization and building options for cities, down to individual flowers. You can build anywhere on the map, whenever you like.
  • City Management: Realistic logistics system requires you to balance the city resources. Traders may choose not to visit a town if they find them unprofitable or dangerous. A mining town cannot survive without a steady supply of food. A farming town cannot produce food without protection. Guards cannot do their duty without adequate armaments and support.
  • Huge Open World: Constantly growing 200 square kilometer map has variety of geographically different areas with different cultures. Season cycle system can change not only the look, but the topography of the map as well.
  • Sandbox: Dynamic event system leverages the AI and dialog systems, so that any event that can happen, can happen anywhere, anytime, without the restrictions of the classic quest systems. Anyone can become a murderer (if it fits their character) and open up an investigation option, anyone can become a key witness to that crime. There are no special NPCs.

Official Website: http://www.northernshadow-game.com

______________________________________________________________________________

Turkish version

Northern Shadow açık uçlu oynayış, açık dünya ve şehir kurma özellikleri içeren bir rol-yapma oyunudur. Tamamen birinci kişi gözüyle oynanıp, gelişmiş yapay zeka, dialog sistemi ve şehir yapma/yönetme mekanikleri içerir.

Ana Özellikler:

  • Gelişmiş Yapay Zeka: Gelişmiş karakter nitelik sistemi[northernshadow-game.com] ile yapay zeka davranışları için gerçekçi bir içerik ortamı sağlıyor. Her türlü ortama uyum sağlayabilip, kendi karakterlerine uygun şekilde davranış sergiliyorlar.
  • Şehir Yapımı: Detaylı şehir yapım sistemi, tek bir çiçeğine varana kadar aşırı detaylı bir şehir kişiselleştirme ve yapım sistemi sunuyor. Haritada istediğiniz yere, istediğiniz zaman inşa yapabiliyorsunuz.
  • Şehir Yönetim: Gerçekçi lojistik sistemi şehir kaynaklarını sürekli olarak dengede tutmanızı gerektiriyor. Tüccarlar verimsiz veya tehlikeli şehirleri ziyaret etmemeyi tercih edebiliyor. Bir madenci kasabası yiyecek olmadan hayatta kalamıyor. Bir çiftçi kasabası korunma olmadan yiyecek üretemiyor. Nöbetçiler mühimmat ve destek olmadan görevlerini yerine getiremiyor.
  • Devasa Açık Dünya: Sürekli olarak büyüyen 200 kilometre karelik harita, değişik kültürlere sahip çeşitli coğrafi alanlar içeriyor. Mevsim sistemi haritanın sadece görünüşünü değil, arazinin şeklinide değiştirebiliyor.
  • Açık uçlu oynayış: Dinamik hadise sisteminin yapay zeka ve diyalog sistemlerinden faydalanması sayesinde, herhangi bir hadise, herhangi bir yer ve zamanda, klasik quest sistemlerine bağlı kalmadan gerçekleşebiliyor. Herhangi bir kimse (karakterlerine uygun ise) cinayet işleyip katil olabiliyor, oyuncu için soruşturma seçeneği açabiliyor, herhangi bir kimse bu olayda anahtar tanık olabiliyor. Herhangi bir NPC'nin özel olması söz konusu değil.

Resmi Web Sitesi: http://www.northernshadow-game.com
Türkçe Trailer
Popular Discussions View All (56)
27
Jun 19 @ 7:49am
Some quick answers
Chariots
48
Jun 26 @ 7:32am
When is the release?
leglas621
52
May 20 @ 11:19am
- Northern Shadow Türk Takipçiler - Turkish Followers of Northern Shadow -
kentucky
2,009 Comments
< >
MortalDance 16 hours ago 
dort gozle bekliyoruz
Kai Jun 28 @ 1:23pm 
Uzun zamandır bu tarzda bir oyun bekliyordum ve yapımcısının Türk olması beni daha çok mutlu etti. Oyunda nasıl olacağını bilmiyorum ama düz araziden başlayıp köy-şehir-krallık kurma veya benzeri bir şekilde olacağını düşünüyorum aksi halde oyundan zevk alacağımı sanmam, şehri direk elimize verip bunu sen yöneteceksin denirse oyunun tadı çıkmaz.
H3nkTheTank Jun 20 @ 1:51pm 
I love youuuu
ALİHAN Jun 19 @ 12:51pm 
Oyun güzel olacak gibi röportajınızı okudum inşallah steama gelir desteklerimiz sizinle başarılar
Acilcikis Jun 19 @ 4:18am 
Türkiye'yi ciddiye almış bir oyun... Steam'e geldiği gün alınmalı...
mastergmoore Jun 18 @ 10:41pm 
Also glad I came back for a look. I am also pleased the devs are putting in as much work as possible and not just throwing it out on the market. It shows a mark of professionalism and the positive work ethic many developers do lack today. Keep up the good work :)
Devilsblade Jun 18 @ 6:07pm 
just wait there working there ass off and the only thing i am reading is (is this dead ?) while the authur us teling u there all working there buts off for u to make this a epic game and not a dayz flop look at nomansky the are relay,d all the time give it some time let them work on this piece of godlyness for a few weeks of peace and not chaos from all others saying there dead.
Chariots  [author] Jun 16 @ 11:44pm 
Türkçe dev-blog biraz gecikti maalesef, ancak 2. dev blog ile aynı anda yayınlanacak.
Percavil Jun 16 @ 7:16pm 
Looking forward to play this game. Going to be awesome keep it up
Yaman Panpa Jun 15 @ 2:13pm 
yahu hocam geliştirici günlüğü 2 yi neden sadece ingilizce yayınladınız sizi destekleyen bir çok Türk oyuncuda var en başta ben oyun çıktığı gibi alacağım kaç zamandırda bekliyorum eklersiniz diye Türkçesini umarım yakın zamanda eklersiniz