Recent reviews by Adalhelm

Specyficzny rodzaj muzyki. Pomimo tego, że nie jestem do końca zwolennikiem tego typu utworów, a i sama kultura szwedzka to peryferia kultury światowej (choc to jest prawdopodobnie dyskusyjne), to, nie powiem, przypadły mi do gustu wszystkie utwory. Każdy reprezentuje mniej więcej ten sam styl, przynajmniej jeśli chodzi o linie wokalną. Głos jest bardzo donośny i momentami wręcz przeradza się w krzyk, w innych będąc jakby powstrzymywanym przed pełnią swoich możliwości. Taki śpiew jest technicznie bardzo trudny, ale dobrze oddaje wizerunek Szwedów jako wojowników. Słowa co prawda nie są mi znane, co i tak by mi w wypadku braku znajomości szwedzkiego nie pomogło, ale łatwo rozpoznać utwory radosne, żałobne i bitewne (?). Lekki, beztroski głos mimo wszystko pozostaje w wyjątkowej sile, niczym śpiewający jarl podczas uczty (takie jest moje skojarzenie), a w momentach żałobnych czuć silną męską rozpacz, gdy silny żołnierz roni pojedynczą łzę, która nieśmiale spływa po policzku. Akompaniament muzyczny jest odpowiednio stonowany i widać tu, że utwór jest przeważająco wokalny, a wszelkie tamburyny, bębny i gitary to tylko dodatek.
Podsumowując, czy polecam? Nie każdemu, bo nie każdy doceni tą muzykę, bo nie jest to muzyka popularna, ale ten, kto się zaglębi odnajdzie niebywały talent wokalny wykonujący naprawdę piękne utwory. Ja się zagłębiłem i uważam, że nawet jeśli nie wejdzie to do mojej stałej playlisty, to było to ciekawe doświadczenie ubogacające grę warte swojej ceny.
Posted July 25, 2016.