Recent reviews by EagleCz

10.5 hrs on record
4/10
Fahrenheit stojí a padá na příběhu. Zpočátku to vypadá jako velice slibná detektivka, ale v průběhu hry se to postupně mění v mišmaš nápadů alá dort pejska a kočičky. Je tu ta detektivka, něco z Májské mytologie, něco od mimozemšťanů a velká inspirace Matrixem. Plno událostí ke konci hry přestane dávat smysl. A jeden z tří konců hry se rozhoduje až v poslední scéně, nikoliv rozhodnutími z průběhu hry. Navíc jeden z konců závisí na NPC, která se objevila těsně před koncem a neměla vliv na směrování příběhu v průběhu hry. (Dva konce jsou málo, přídáme ještě jeden).

Gameplay se skládá z chození, akčních sekvencí a dialogů. Pohyb po lokacích stěžuje hlavně nečekané přepínání kamery. V podstatě vždy při změně kamery jsem ztratil kontrolu nad postavou, protože hra nepřizpůsobí směry páček změněné perspektivě dokud páčku na chvíli nepustíte. Hrál jsem na gamepadu a pro hráče s klávesnicí si ani nedokážu představit o jaké šlo utrpení při chození i v akčních sekvencích.

Akční sekvence jsou v podstatě videa v ingame enginu, které plynou dokud správně plníte quick time eventy (QTE). Úkolem je hýbat oběma analogy (gamepad) do různých směrů podle terčíků uprostřed obrazovky. Terčíky jsou různobarevné a průhledné, takže v akčních sekvencích se záblesky a střihy je problém odhadnou co po Vás hra vůbec chce. Akční sekvence trvají i několik minut během kterých v jednom kuse hýbete páčkami a sledujete terčíky abyste se dostali dál. Ve výsledku tedy z akční sekvence nic nemáte protože furt jen čučíte na terčíky. Pokud selžete nedostanete další šanci v podání jiné navazující animace, která Vás ve výsledku dostane do stejného cíle (ala novější Heavy Rain) hra prostě skončí smrtí/zatknutím a vyzve vás k načtení posledního uloženého bodu před akční sekvencí.

Při dialozích je někdy potřeba plnit QTE páčkami. Pokud potřebujete zároveň číst titulky tak Vám to QTE dost znepříjemní. Často Vám hra ukončí rozhovor dříve než se při vyšetřování zeptáte na všechna důležitá vodítka. Hra Vám dovolí na každý rozhovor použít jen několik otázek a pokud se chcete dozvědět k příběhu více můžete leda tak nahrát poslední save. Toto nesmyslné rozhodnutí Vám v podstatě nedovolí zjistit všechny střípky příběhu tak, aby příběh dával o trochu větší smysl.

Ke hře jsem přicházel s vidinou dobrého příběhu a celkem mě i průchod hrou bavil. Ale jediná věc, která mě hnala kupředu byla představa, že to bude mít zajímavé zvraty a zakončení. Jak jsem se blížil ke konci a do příběhu se začli přilepovat další a další nesmysly jsem už tušil, že to nejdůležitěší zas tak skvělé nebude. Pak už jsem hru dohrál jen, protože jsem věděl, že se blížím ke konci.

Snažím se najít nějaký klad, ale jediné co mě napadá je, že základy interkativity s okolím a filmové zpracování z Farhenheit daly vzniknout ovládání v Heavy Rain (PS3 exkluzivita, duchovní nástupce), ve kterém jde o mnohem vybroušenější zážitek.
Posted August 13, 2017.
8/10
Dark souls je hra známá hlavně pro svou obtížnost a ve velké většině případů je to i pravda, ale jsou tu i případy, kdy zemřete kvuli kameře, ovládání nebo bugům. V Dark Souls naleznete hlavně výzvu a propracovaný bojový systém. Ve hře je více než 26 bossu, které můžete porazit (ne všichni jsou povinní). Každý má jedinečné sady útoku, které se hráč musí naučit aby mohl bosse porazit. Každý má také nějaké slabosti nebo odolnosti, ať už to může být elementární zranění nebo jen část těla, která je zranitelnější než zbytek. Nicméně i obyčejné příšery mohou hráče zabít na dva údery. Hra je hlavně o soubojích, takže tu nečekejte žádný propracovaný příběh, ten by se dal shrnotu do několika vět.

Bojový systém (ač má mouchy) je opravdu propracovaný. Každá zbraň má silný a slabý útok a ukaždého typu zbraně se tyto útoky liší. Zbraně můžete osazovat do pravé i levé ruky a vytvářet si tak svoje kombinace (třeba probíhat hru s obouručně drženým štítem se kterým můžete útočit). Zbraň v pravé ruce můžete také chytit do obou rukou pro silnější utoky. Ve hře také můžete (musíte) používat kotouly na úhyb. Jsou zde i speciální komba při vhodném použití tlačítek a analogových páček (útok z kotoulu, útok z běhu, útok se skokem, kopnutí, útok pádem, utok zezadu, vykrytí a protiútok). Běh, útoky a obrana spotřebovávají staminu. To je zásadní prvek bojového systému, se kterým se musí zacházet opatrně. Bez staminy hrdina nezaútočí, neudělá kotoul ani se nemůže bránit štítem. Stamina se celkem rychle regeneruje, ale jen pokud hrdina nic nedělá (může chodit). Při obrané pozici je regenerace pozastavena. Zdraví hrdiny se neregeneruje a s nevylepšeným bonefire (checkpointem) máte na průchod lokací a závěrečného bosse jen 5 lektvarů.

Pro postup vašeho charakteru (levelovaní) potřebujete určitý počet duší (souls), které získáváte za zabíjení příšer. Duše jsou hlavní měnou v Dark Soul jak pro již zmíněné levelování, tak i pro nákup zboží u obchodníků. Při smrti všechny svoje nepoužité duše ztratíte, a pokud si pro ně nedojdete, nebo po cestě k nim znovu zemřete, jsou navždy ztraceny.

Pří hraní jsou užitečné i online prvky Dark Souls, kdy Vám ostatní hráči mohou na zemi nechat vzkaz se zprávou o blížejícím se nebezpečí (nebo taky trolling, že po skoku z útesu naleznete poklad). Případně povolání jiného hráče do co-op hry při poražení bosse. Ke co-op hře, ale musíte u bonfire změnit svůj status z nemrtvého charakteru na živý. Tento proces stojí tzn. humanity což je "vzácná měna" na kterou narazíte ve hře jen v malé míře. Nutno podotknout, že při smrti se zvás stane opět nemrtvý.

Čemu jsem se v Dark Souls moc nevěnoval byla kouzla a PvP. Kouzla zde jsou a můžete na nich založit kompletní bojové schopnosti vašeho charakteru, ale nic víc k tomu napsat nemohu. Ohledně PvP: ve hře existuje aréna v které lze bojovat 1vs1, 2vs2 apod., nicméně se mi nepodařilo, aby se do souboje někdo připojil. Jiné hráče ale můžete potkat při obyčejném hraní, kdy se ve Vaší hře objeví jako červení fantomové, kteří se Vás snaží zabít, pokud se Vám podaří je podazit, získáte nezanedbatelné množství důší a také humanity. Stejně tak Vy můžete napadat cizí světy. Pro možnost invaze fantoma do Vašeho světa, nebo Vás do cizího je potřeba být přeměněn v lidské formě.

Dark Souls je jedinečná hra, ale nezaslouží si 9tková a 10tková hodnocení. Takže k záporum: na klavesnici a myší je hra téměř nehratelná, bez gamepadu si hru neužijete. Rozhraní hry je příšerně provedené, všechny itemy jsou v seznamu a na "stránku" se jich vejde jen 5 (a že jich v inventaři časem budeme mit desítky), takže než najdete to co potřebujete tak si zascroolujete. Itemy se nedají jednoduše porovnat, protože při porovnání se jen zvýrazní lepší a horší staty, ale už ne číslem o kolik. Další ohromný problém Dark Souls, je ten že Vám nikdo neřekne jak se má hra hrát. Je to pochopitelné u bossu a ostatních příšer, u kterých je poznávání jejich stylu útoků a obrany součástí požitku z hry, ale že Vám nikdo neřekne jak se skáče nebo míří z luku to je už docela problém. K technickým problémům: PC port je dost odfláknutý, jak po stránce ovládání tak i technicky. Vývojaři se ani neráčili odstranit kurzor myši ze hry (při hraní na klávenici vám kurzor přejíždí ze strany na stranu podle toho kam se otáčíte s charakterem). Rozlišení hry je uzamčeno na 1280*720 s 30FPS a nedá se změnit. V několika částech hry mi hra bežela se zamčenými 15fps (měli s tím problémi i hráči s lepšimi sestavami). No a nakonec záporné části recenze jsem si nechal mechaniku checkpointu. Postup ve hře si můžete uložit u tzv bonfires, jde o ohně, ke kterým se vrátíte pokud zemřete, ale nejdříve je musíte objevit. Při prohledávání nové oblasti nevidím tento způsob jako špatný nápad, naopak. Při smrti se obnoví všechna monstra v úrovni a pokud jste někde udělali chybu tak si musíte celou pasáž projít znovu a každým dalším průchodem se něco naučíte. Problém to je ve chvíli kdy dorazíte k bossum. U nich totiž vě většinu případu znovu zemřete a pasáž musíte procházet znovu, což může někdy trvat celkem dlouho a po této cestě Vás čeká jen pokus na boj s bossem (pravděpodobně znovu neuspěšný). Pásáže dobíhání k lokací s bossem nedělají hru težší, ale jen zdlouhavou a frustrující. Uvítal bych kdyby byl checkpoint před bossem a já tak měl šanci opravdu zkoušet taktiky na poražení bosse, než ho jen zabít "zaručenou cestou" jen abych nemusel znova dobíhat.

Pří hraní Dark Souls počítejte s častým používáním Googlu, abyste vůbec věděli kam jít nebo kde získat klíč pro další postup. Stejně tak doporučuju si před zahájením hry opravdu pročíst o tom jak fungují statistiky postavy a další mechaniky ve hře, jinak si vytvoříte nepoužitelný chrarakter se kterým budete mit problémy dostat se ve hře dál.

+jedinečná obtížnost a výzva
+radost a úleva po poražení bosse
+bojový systém
+zprávy od spoluhráču
+možnost co-op
+douhá herní doba 50h+

-konzolovy port (technické problémy, ovládání klavesnicí)
-uživatelské rozhraní
-dobíhání k bossum od posledního bonfire
-luky na dálku nemíří podle zaměřovače
-bossove a příšery někdy ubírají životy skrz zdi
-málo informací o základních mechnikách hry v tutoriálu
-nemožnost si zopakovat boje s bossy (mimo novou hru)
Posted December 30, 2014. Last edited January 2, 2015.
8/10
Hrál jsem Thiefa 1 a 3, prvního teprve týden před vydáním nového Thiefa. Původní Thief klade větší duraz na zvuky, které vydáváte a má otevřenější design ůrovní, ale přesto jsem se u nového Thiefa bavil více než u jedničky, napomáhá tomu více herních mechanik, mnohem více lootu, lepší pocit při plížení a možná právě i snížená reakce AI na okolní hluk. Hra není tak lineární jak se všude píše, pokud hledáte najdete vetšinou aspoň 2 cesty. Úplně bych vynechal akční "cool" scény, které se do Thiefa nehodí a mohla místo nich být jedna pořádná úroveň. Není to dokonalá hra a má chyby, ale hra je to dobrá. Hodnocení ve světě jsou nižší než moje, ale podle mě za to můžou příliš velká očekávání po dlouhém čekání na nový díl zavedené značky.

+město je členíté, plné skrytých míst se spoustou věcí na kradení
+plížení je zábavné, zábavnosti pomáhá technika rychlého skluzu (swoop)
+dlouhá herní doba
+solidní grafika
+dobré zpracování kamery, které vtahuje do hry (viditelnost Garrettových rukou při kradení z šuplíku, při šplhání apod.)
+možnost hraní předešlých misí a vylepšení skore / dohledání sběratelských předmětů
+vedlejší mise ve městě
+velké množství arzenálu: různé šípy, skalpel (kradení obrazů), šroubovák, kleště (zneškodnění pastí)
+možnost si namíchat svojí obtížnost a povypínat různé pomocníky

-nic moc příběh
-některé oblasti hlavního příběhu jsou lineární
-bojovej systém (jen když vás odhalej)
-časté loadingy (včetně QTE při otevírání oken)
-město je teměř bez civilistů
-časté problémy se zvukem ozvěna, zpoždené efekty, překrývání rozhovorů, někdy moc potichu i na blízko někdy jsou slyšet rozhovory i z dálky (snad vyřeší patch)
-zbytečné akční scény
-lukem nelze mířít přímo nad sebe (problém při pokusu střílet lanový šípy)
-vystrašené zvíře (pes, vrána) způsobí "odhalení" ve výsledcích mise i když to nezaregistruje žádná stráž
Posted March 6, 2014. Last edited March 6, 2014.