5 people found this review helpful
Recommended
0.0 hrs last two weeks / 8.5 hrs on record (5.4 hrs at review time)
Posted: Dec 30, 2013 @ 5:27am

Το Brothers: a tale of two sons είναι από τα βιντεοπαιχνίδια τα οποία ως βασικό σκοπό έχουνε να πούνε μια ιστορία. Μην περιμένετε μια μεγάλη παραγωγή με φαντασμαγορικά γραφικά και επική μουσική. Αν περιμένετε κάτι τέτοιο τότε ο τίτλος ίσως να μην είναι για εσάς. Ο τίτλος φέρει περισσότερο προς Ico. Παίζοντας το παιχνίδι χειρίζεστε δύο ήρωες τον μεγάλο και μικρό αδελφό που ξεκινάνε μια περιπέτεια προκειμένου να βρούνε το αντίδοτο για την ασθένεια του πατέρα τους. Εδώ πρέπει να τονιστεί πως για να παίξετε το παιχνίδι απαιτείται να έχετε οπωσδήποτε ένα χειριστήριο (gamepad). Με τον δεξιό αναλογικό μοχλό κινείτε τον μικρό αδελφό και με τον αριστερό αναλογικό μοχλό τον μεγάλο. Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού θα ταξιδέψετε μέσα από δάση, βουνά, χιονισμένες εκτάσεις. Αν και τεχνικά τα γραφικά του παιχνιδιού δεν αποτελούνε κάτι το ιδιαίτερο εντούτοις είναι πανέμορφα και σε αυτό βοηθάει το εξαιρετικό art direction. Tα δύο αδέλφια και οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν μιλάνε κάποια συγκεκριμένη γλώσσα αφήνοντας σε εσάς να μαντέψετε τι θα μπορούσε να λένε σε κάθε σκηνή. Σε πάρα πολλά σημεία απαιτείται συνεργασία των δύο αδελφών ώστε να ξεπεράσουνε τα εμπόδια που συναντάνε και να φθάσουνε στον στόχο τους. Ο συγκεκριμένος τίτλος, αν και έχει διάρκεια μόλις 3 ώρες, αποτελεί για εμένα μία από τις εκπλήξεις και ένα από τα καλύτερα βιντεοπαιχνίδια για την φετινή χρόνια.
Was this review helpful? Yes No Funny Award