Steam'den ödeme alınıyor  >>  Ödeme bilgisi SSS
İletişim Bilgileri
Soru: Evrak doldururken benim yerel diline özgü özel karakterler kullanabilir miyim?
Cevap: Hayır, İngilizce dışında bir dile özgü özel karakterler kullanmayın.
Soru: İletişim bilgilerini vermeden önce Steam Atölyesine öğelerimi gönderebilir miyim?
Cevap: Hayır. Geçerli iletişim, bankacılık ve vergi bilgilerini bize sağlamadan önce Steam Atölyesinde öğeler üzerinden gelirleri bölmek mümkün olmayacaktır.
Soru: Bir takma ad girebilir miyim?
Cevap: Hayır. Yasal isim ve soy isminizi girmelisiniz. Bilgilerinizi tamamlamak için bir takma ad girmeyin.
Soru: Şirketimin Yasal Adı olarak ne girmeliyim?
Cevap: Girdiğiniz ismin, oyunu yayınlayacak haklara veya oyuna sahip olan, Steam Dağıtım Anlaşmasını ve Ek Atölye Şartlarını imzalayacak tüzel bir kişi olması gerekir. Buraya girdiğiniz şirket ismi, eğer uygulanıyorsa, bankanızla olan resmî evraklarınızın üzerinde yazan ve Amerika Birleşik Devletleri MGİ vergi evrakları veya yabancı vergi evraklarında yazılı olan isimle uyuşmalıdır.
Soru: Eğer tek sahip ben değilsem Şirketin Yasal Adı olarak ne girmeliyim?
Cevap: Faaliyet Gösterdiğiniz İsminizi (“DBA”), “tanıdık isminizi” veya takma isiminizi/rumuzunuzu yazmayınız. Lütfen tam yasal isminizi yazınız. Buraya yazacağınız isim, eğer uygulanıyorsa, bankanızla olan resmi evraklarınızın üzerinde yazan ve Amerika Birleşik Devletleri MGİ vergi evrakları veya yabancı vergi evraklarında yazılı olan isimle uyuşmalıdır.
Soru: Adımı yanlış yazdım. Ne yapmalıyım?
Cevap: Eşyanızın Steam Atölyesi içinde satışı kabul edilmediği sürece, İletişim Bilgilerindeki isminizi ve soy isminizi değiştirebilirsiniz.
Soru: Yasal adımı değiştirdim (banka ve vergi bilgilerim dahil). Bu değişiklik atölye hesabımı nasıl etkiler?
Cevap: Şu anda Steam Atölyesinde isim değişiklikleri yapamıyoruz.
Soru: Adresimi nereden değiştirebilirim?
Cevap: Adresinizi Steam Atölye hesabınızdan değiştirebilirsiniz. Lütfen unutmayın, eğer ikamet ettiğiniz ülkeyi değiştiriyorsanız, yeni durumunuza göre stopaj vergisi oranını belirlemek için, vergi görüşmenizi tekrardan yapmanız gerekecektir.
Soru: Bir ortaklık olarak evrak işlerini tamamlayabilir miyim?
Cevap: Eğer Amerika Birleşik Devletleri'nde kayıtlı bir ortaklığınız varsa veya A.B.D. dışında, ortaklık bazında vergilendiren bir ortaklığınız var ise, o zaman evet. Ancak, var olan ortaklığınız Amerika Birleşik Devletleri dışındaysa ve ortaklık bazında vergilendirilmek yerine, her bir ortak için tek tek vergilendiriliyorsa, o zaman hayır. Uygun vergi belgesini edinme karmaşıklığı nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ortaklıkları Atölye içinde bir tüzel kişilik olarak destekleyemiyoruz.
Soru: Neden İletişim bilgilerimi eksik gibi gösteriyor? Gerekli verileri girdim.
Cevap: Bu bölümde tam adınızı ve adresinizi girdiğinizi doğrulayın.
Soru: Valve'in ticaret yapamadığı ülke/bölge, kuruluş ya da şahıslar var mı?
Cevap: ABD Hazine Bakanlığına tabi Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), ABD’nin dış politikasına ve ulusal güvenlik hedeflerine göre belirlenen ülkelere, rejimlere, teröristlere, uluslararası uyuşturucu kaçakçılarına, kitle imha silahlarını yayma girişiminde bulunanlara; ulusal güvenliğe, dış politikaya veya Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisine karşı tehdit oluşturan unsurlara, ekonomik ve ticaret yaptırımlarını belirler ve bunları uygular. OFAC, bir Amerikan şirketi olan Valve’in iş yapamayacağı, yukarıda belirtilen tarafların yer aldığı bir listeyi (Özel Olarak Belirlenmiş Ulusal Liste) yayınlar. OFAC ek olarak, belirli ülkelere (Yaptırım Uygulanan Ülkeler) ticaret yaptırımları ve ambargo programları uygular ve bu ambargolu ülkelerin dâhil olduğu her türlü lisanssız işlem kısıtlı veya yasaklıdır. Tamamı olmamakla beraber OFAC’nin uyguladığı birçok kısıtlama, ABD dışında başka ülkelerce de uygulanmaktadır.

Valve, yaptırım veya başka türlü kısıtlamalar uygulanan kişi veya kuruluşlarla iş yapmaz veya diğer eylemlerde bulunmaz veya bu kişi ve kuruluşları içeren işlemleri kolaylaştırmaz. Buna, bu listelerdeki taraflarla sınırlı olmaksızın, Özel Olarak Belirlenmiş Ulusal Liste (SDN) ve ABD Hazine Bakanlığı tarafından düzenlenen Yabancı Yaptırımlardan Kaçanlar (FSE) listelerinde yer alan taraflar dâhildir. Ek olarak, Kırım, Küba, İran, Kuzey Kore, Sudan ve Suriye’yi içeren Yaptırım Uygulanmış Ülkelerdeki kişi veya kuruluşlarla iş yapmayız veya diğer eylemlerde bulunmayız veya bu kişi ve kuruluşları içeren işlemleri kolaylaştırmayız.
Banka Hesabı Bilgileri
Soru: Bankacılık bilgilerimi girerken kullanmamam gereken herhangi bir karakter var mı?
Cevap: Bankacılık bilgilerinizi girerken sadece İngilizce harfler, rakamlar ve boşluklar kullanmalısınız. SWIFT veya IBAN hesap alanlarındaki tire veya boşlukları girmeyin. Başka semboller de kabul edilebilir ama büyük olasılıkla ödemeleri işlemeye çalıştığınızda sorunlara neden olacaktır.
Soru: Geçerli banka bilgilerini vermeden önce Steam Atölyesine öğelerimi gönderebilir miyim?
Cevap: Hayır. Geçerli iletişim, bankacılık ve vergi bilgilerini bize sağlamadan önce Steam Atölyesinde öğeler üzerinden gelirleri bölmek mümkün olmayacaktır.
Soru: Öğe(ler) üzerinden gelir payı almak istememe rağmen banka bilgilerini vermem gerekir mi?
Cevap: Evet, öğenin ücretli veya ücretsiz olup olmadığını bakılmaksızın geçerli banka bilgilerinizi vermeniz gerekecektir.
Soru: “Banka hesap sahibinin adı, Steam üzerinde girdiğiniz ad ile eşleşmelidir” Hata iletisini almaya devam ediyorum . Ne yapmalıyım?
Cevap: Bankacılık Bilgileri kısmında verilen banka hesap sahibinin ismi, “İletişim Bilgileri” kısmında girilen yasal isim ile uyuşmuyor. İletişim Bilgileri, Bankacılık Bilgileri ve Vergi Bilgileri kısımlarında aynı yasal ismin girilmesi gerekmektedir. Hiçbir varyasyon (Bay J. Smith vs. Joseph Smith) kabul edilmeyecektir. Bazen, ismi bankacılık bilgileri girme ekranında kopyala yapıştır yapmanın size yardımı olacaktır. Lütfen aklınızda bulunsun, bu demektir ki başka bir kişinin banka hesabını, ödemenizi almak için kullanamazsınız.
Soru: Banka bilgilerimi değiştirmek için ne yapmam lazım?
Cevap: Bu linke tıklayarak banka bilgileri değiştirebilirsiniz: https://steamcommunity.com/login/home/?goto=%2Fmy%2Fworkshoppaymentinfo
Soru: Banka bilgilerimi girerken neden Valve'e ait olmayan bir URL görüyorum?
Cevap: Biz aylık ödemeler için bir üçüncü taraf ödeme sağlayıcısı WorldPay kullanıyoruz. Banka bilgileri sayfası şablonu, WorldPay tarafından sağlanır.
Soru: PayPal hesabıma ve diğer benzeri banka dışı hesaplara ödeme alabilir miyim?
Cevap: Hayır. Ödemeler sadece bankadan bankaya transfer yoluyla alınabilir.
Soru: ABD doları dışında para birimi ödüyor musunuz?
Cevap: Sadece ABD doları ödüyoruz. Banka hesabınız başka bir para biriminde tutuluyor ise ödeme alırken, bankanız tarafından yerel para birimine dönüşüm yapılacaktır. Lütfen bankanıza danışarak ABD doları ile ödeme alabileceğinden emin olunuz - bazı bankalar ABD doları kabul etmeyebilirler. Eğer bankanız ABD doları kabul etmiyorsa, ödeme alabilmek için ABD doları kabul eden bir bankadan bankacılık bilgilerinizi sağlamanız gerekmektedir.
Soru: SWIFT kodu nedir?
Cevap: SWIFT kodu, Uluslararası Standartlar Teşkilâtı (ISO) tarafından onaylanmış standartlara sahip belirli bir bankanın eşsiz doğrulama kodudur. Bu kodlar, özellikle uluslararası işlemlerde bankalar arasında para transferi yapılırken ve farklı mesaj gönderimleri sırasında kullanılır.

SWIFT kodunuzu; banka adınızı, şehrinizi ya da posta kodunuzu kullanarak arayabilirsiniz. Eğer bankanızın SWIFT kodunu bilmiyor ve bulamıyorsanız, öğrenmek için lütfen bankanızla iletişime geçin.

SWIFT kodunuzu girerken, lütfen boşluk girmeyin.
Soru: Yönlendirme numarası nedir?
Cevap: Bu bir ABD merkezli finans kurumunu tanımlayan dokuz haneli bir banka kodudur. Bankadan bu numarayı isteyebilir veya genellikle çek altındaki alanda bulabilirsiniz.

Yönlendirme numaranızı girerken, lütfen boşluk girmeyin.
Soru: IBAN numarası nedir?
Cevap: Uluslararası Banka Hesabı Numarası (IBAN), banka hesaplarını tanımlamak için kullanılan uluslararası bir standarttır. Genellikle Avrupa'da kullanılır. Bize bir IBAN sağladığınızdan emin olmanız için aşağıdaki bağlantıdan IBAN doğrulama aracı hakkında bilgi edinin.

IBAN Onaylayıcı

IBAN numaranızı girerken, lütfen tire veya boşluk girmeyin.
Soru: Banka Bölgesi ne anlama geliyor?
Cevap: Banka bölgesi, bankanızın genel merkezinin değil, banka şubenizin nerede olduğudur.
Soru: İştirakçi bankamın bilgilerini nereye girebilirim?
Cevap: Banka bilgilerinizi almamız için bankacılık bölümünü doldurun, transferi tamamlamak için iştirakçi bankaya ihtiyacımız yok.
Soru: FFB (hesabına geçmek üzere) veya FFC (hesabına geçmek üzere) hesabı girebilir miyim?
Cevap: Hayır, banka hesap bilgilerinin doğrudan sizin adınıza olması gerekiyor. Ek talimatlar gerektiren ödemeleri işleme koyamayız.
Soru: Ortak hesap kullanmak mümkün mü?
Cevap: Alacaklı banka hesap İletişim Bilgileri bölümünde adı atölye katılımcısı adı ile aynı olmalıdır. Genellikle, ortak bir hesabı kullanmak başka adlara neden olacaktır dolayısıyla çalışmayacaktır.
Soru: Satışlarım için ödemeleri bölebilir miyim?
Cevap: Hayır. Sadece atölye hesabı başına bir alacaklı için ödeme yapacağız.
Soru: Banka hesap değişiklikleri için aylık bir kesiti var mı?
Cevap: Ödemeleri her ayın 30'unda yaptığımızı ve bu ödemeler için bir hazırlık zamanı olduğunu göz önünde bulundurunuz. Banka değişikliklerinizin ödemeler için zamanında kabul edilmesi için lütfen herhangi bir banka değişikliğini ayın 20'sinden önce gerçekleştiriniz.
Soru: Neden bankacılık bilgilerimi eksik gibi gösteriyor? Gerekli verileri girdim.
Cevap: Bir Valve yöneticisinin banka bilgilerinizi onaylaması gerekiyor. Bu, bir hafta kadar sürebilir.
Vergi Bilgileri - Vergi Görüşmesi
Soru: Vergi bilgilerimi vermeden önce Steam Atölyesine öğelerimi gönderebilir miyim?
Cevap: Hayır. Bize önce geçerli iletişim, bankacılık ve vergi bilgileri sağlamadan Steam Atölyedeki eşyaların gelir paylaşımlarını sonuçlandıramayacaksınız.
Soru: Vergi görüşmesini tamamlamaktan vazgeçip stopaj vergisini uygulattırabilir miyim?
Cevap: Hayır. Stopaj vergisinin uygulanmasını seçmek istiyor olsanız bile bütün katılımcılar vergi görüşmesini tamamlamak durumundadır.
Soru: Gereken vergi bilgilerini Valve'e nasıl sağlayabilirim?
Cevap: Size, Steam Atölyesine alım sürecinde, vergi görüşmesini başlatacak bir bağlantı sağlanacaktır. Vergi görüşmesi 5-10 dakika civarı bir süre alır ve size, W-9 veya W-8BEN vergi formlarından birini doldurmanızı sağlayacak bir dizi soru soracaktır. Verilen bağlantıyı takip ederek de vergi görüşmesine erişebilirsiniz: https://steamcommunity.com/login/home/?goto=%2Fmy%2Fworkshoppaymentinfo
Soru: Vergi görüşmesini başlatman önce hazır olması için ne yapmadan gerekiyor?
Cevap: A.B.D. vergi beyanı yönetmeliğine uymak için bütün katılımcıların geçerli bir vergi kimlik numarası sunmalarını talep ediyoruz. Amerikalı katılımcıların V.K.N.'leri ya İşveren Kimlik Numarası (EIN) ya da Sosyal Güvenlik Numaralarıdır (SSN). Amerikalı olmayan katılımcılarının vergi anlaşmasından yararlanabilmeleri için bir Amerikan veya yabancı V.K.N. gerekmektedir.
Soru: Neden vergi görüşmesini başlatmak için linke tıkladığımda Valve'e ait olmayan bir URL görüyorum?
Cevap: Vergi görüşmelerini gerçekleştirmek için, Lilaham adlı üçüncü taraf bir şirket tarafından sağlanan TaxIdentity programını kullanıyoruz.
Soru: Vergi görüşmemi yarıda kesip daha sonra devam edebilir miyim?
Cevap: Hayır. Vergi görüşmesinin tek seferde tamamlanması gerektiği için görüşmeyi yarıda kesemezsiniz. Vergi görüşmesi 5-10 dakika sürer.
Soru: Vergi görüşmesini gerçekleştirmek için, İletişim Bilgilerinde sağladığım isimden başka bir isim kullanabilir miyim?
Cevap: Hayır. Vergi görüşmesi, İletişim Bilgilerinde belirtilen isimle aynı isimde olmalıdır. Eğer İletişim Bilgilerinde verilen isim ile uyuşmayan bir isim verirseniz, vergi görüşmeniz otomatik olarak geçersiz sayılacak ve Atölye aracılığıyla öğe yüklemeye elverişli olmayacaksınız
Soru: Neden VKN ile anlık bir doğrulama alamıyorum?
Cevap: Vergi kimlik numaranız, Milli Gelirler İdaresi tarafından doğrulanmaktadır. Bu işlem, işlemi geciktirebilecek MGİ veritabanı kesintilerine tabidir. Ek olarak, yakın zamanda çıkartılmış VKN'lerin işlemi, MGİ'nin, bizim de kontrol etmek amaçlı kullandığımız, veritabanlarını güncellemek zorunda olacaklarından 30 günü bulabilir.
Soru: Vergi görüşmesi tekrar yapılırsa ne olur?
Cevap: Önceki vergi görüşmeniz, vergi bilgilerinizin doğru ve onaylanmış olmasına rağmen silinecektir. Vergi görüşmesi, ancak durumunuzda bir değişiklik (örneğin, başka bir ülkeye taşınmanız durumunda) olmuşsa veya ortada, başlangıçta dahil edilmemiş bir Amerikan veya yabancı VKN gibi ek bir bilgi varsa tekrardan yapılmalıdır.
Soru: Ben yeni taşındım. Vergi görüşmesini tekrar yapmam gerekir mi?
Cevap: Eğer taşındığınız yer, ilk vergi görüşmesinde belirttiğiniz ülke içerisinde ise vergi görüşmesini tekrardan yapmanıza gerek yoktur. Ancak başka bir ülkeye taşındıysanız vergi görüşmesini tekrar yapmanız gerekmektedir.
Vergi Bilgileri - Stopaj Vergisi
Soru: Ödemelerimden stopaj vergisi ne kadar kesilecek?
Cevap: Size, vergi görüşmenizin sonunda stopaj vergisinin yüzde oranı verilecektir. Vergi görüşmenizde sağladığınız bilgiler doğrultusunda, A.B.D.'deki gelir kaynağı üzerinde %0 ila %30 arasında değişmektedir. Eğer stopaj oranınız %30 ise ve ikamet ettiğiniz ülkenin A.B.D. ile bir vergi anlaşması mevcutsa, stopaj oranını düşürmek için vergi görüşmesine tekrardan girerek bir A.B.D. veya yabancı bir V.K.N. sağlayabilirsiniz. A.B.D. ile vergi anlaşması bulunan ülkeler burada bulunabilir:

https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z
Soru: Eğer ülkemle Birleşik Devletler arasında bir gelir vergisi antlaşması yoksa ne olacak?
Cevap: IRS tarafından gelir payınızın %30'unu almamız ve bu vergileri IRS'ye göndermemiz gerekecek. Bu vergileri vergi beyanınızda yurtdışı vergi mahsubu olarak tahsil edip edemeyeceğinizi öğrenmek için bir vergi danışmanıyla görüşmek isteyebilirsiniz.
Soru: Eğer vergi bilgilerimi Amerikan veya yabancı bir vergi mükellefi tanımlama numarasını (TIN) içerecek şekilde güncellersem ve stopaj oranımı düşürürsem, Valve, önceki ödemelerimden kesmiş olduğu miktarı geri öder mi?
Cevap: Hayır, Valve bu vergileri çoktan Amerikan Gelir İdaresi'ne (IRS) havale etmiş olacağından ötürü bir vergi mükellefi tanımlama numarasının (TIN) girilmesi sonucunda tetiklenecek oran değişikliği sebebiyle Valve stopaj vergilerini geri ödememektedir. Bu parayı geri alıp alamayacağınızı ve eğer alabilecekseniz bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için bir vergi uzmanına danışmanız gerekmektedir.
Vergi Bilgileri - ABD VKN
Soru: Neden bir Münferit Vergi Kimlik Numarası (ITIN) almam gerekiyor?
Cevap: Genelde, yabancı uyruklu bir kişi A.B.D. vergisine, A.B.D. kaynaklı geliriyle tabi olur. Yabancı uyruklu kişilerin A.B.D. kaynaklı gelirlerinin çoğu %30 vergi oranına tabidir. Eğer yabancı uyruklu bir kişinin ülkesi ve A.B.D arasında bir vergi anlaşması varsa, vergi indirimine, hatta vergi muafiyetine gidilebilir. Söz konusu gelir vergisi anlaşmalarından yararlanmak için, W-8BEN Formunu doldurmalısınız ve bu formu doldurabilmeniz için de, ya bir yabancı ya da bir A.B.D. vergi kimlik numarasına ihtiyacınız vardır. A.B.D. ile vergi anlaşmaları ülkeler burada bulunabilir:

https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z

Eğer ikamet ettiğiniz ülke Slovakya ise W-8BEN formunu doldururken, vergi anlaşmasından yararlanmak ve stopaj vergisinden muaf tutulmak için bir Amerikan V.K.N.'si sunmanız gerekecektir. Yabancı bir V.K.N. yeterli değildir.
Soru: TIN için başvurmak A.B.D. vergi beyanı dilekçesi vermemi gerektiriyor mu?
Cevap: Vergi anlaşmasının yükümlülüklerini kaldırmak amacıyla ITIN başvurusunda bulunmanız A.B.D. vergi beyanı dilekçesi göndermenizi gerektirmemektedir.
Soru: Ne tür ABD Vergi Kimlik Numaraları vardır?
Cevap: ABD dışındaki kişiler için, bir VGN bireyler ve işletmeler için İşveren Kimlik Numarası (EIN) veya sadece bireyler için bir Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN) olabilir.
Soru: Eğer ben bir bireysem, başvuru için bir EIN veya ITIN seçebilir miyim?
Cevap: Evet, bireyler EIN veya ITIN için başvurabilirler.
Soru: ABD VKN'nı nasıl alabilirim?
Cevap: Bireyler (tek mal sahibi olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir) ve işletmeler için olan bir İşveren Kimlik Numarası (EIN), telefon üzerinden (267) 941-1099 numarasını arayarak edinilebilir. Bu, ücretsiz bir hat değildir ve uzun mesafe ücretleri geçerli olabilir. Bir EIN ayrıca, “Form SS-4, İşveren Kimlik Numarası Başvurusu'nun”, faks aracılığıyla gönderilirse yaklaşık dört iş günü, posta aracılığıyla gönderilirse yaklaşık dört hafta içinde edinilebilir. Form SS-4 hakkında daha fazla bilgi için IRS'nin web sayfasında mevcuttur.

http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fss4.pdf
Soru: IRS'in bir Münferit Vergi Kimlik Numarası (ITIN) sağlaması ne kadar sürer?
Cevap: ITIN almak birkaç ay sürebilir.
Vergi Bilgileri - Raporlama
Soru: Raporlama, vergi amaçları için neler sağlar?
Cevap: Amerikan katılımcılarımız, Form 1099-MISC.'ta belirtilen önceki vergi yılından telif ücretlerini alacaklardır. Bu yıllık formları, her sene 31 Ocak veya öncesinde yayınlıyoruz.

Amerikalı olmayan katılımcılar, gelir kaynaklarını yıllık olarak IRS 1042-S formunda belirteceklerdir. Bu yıllık formları, her sene 15 Mart veya öncesinde yayınlarız ve bu formlar, bir önceki vergi yılında aldığınız telif ücretlerini ve stopaj miktarlarını gösteren bir beyandır.
Ödemeler
Soru: Neden hâlâ ödemelerimi almadım?
Cevap: Size ödeme yapabilmemiz için, öncelikle eksiksiz banka ve vergi bilgileriniz bize göndermeniz gerekmektedir. Lütfen bu bilgileri kontrol ederek eksiksiz ve doğrulanmış olduklarından emin olun.

Üçüncü parti ödeme sağlayıcısı olan WorldPay'i kullandığımız için ödeme açıklamalarınızda “WorldPay” ya da “Valve Corporation” yazabilir. Lütfen ikisinden birinden ödeme alıp almadığınızı kontrol ediniz.

Kontrol ettiniz ve eğer hala WorldPay veya Valve Corporation tarafından gönderilen bir ödeme görmüyorsanız lütfen bize bir e-posta gönderin ve biz de ödemenizi takip ettirelim. Size bir bilgi sağlayana kadar bu işlemin birkaç gün sürebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Eğer ödemeniz bize geri dönmüş ise, durumu düzeltebilmeniz için ödemenin neden başarısızlıkla sonuçlandığının bilgisini size iletiriz. Sorunu düzeltmenizin ardından, ödemeniz bir sonraki aylık ödeme partisi içerisine eklenecektir. Ödeme periyotları hariç ödeme yapmamız mümkün değildir.
Soru: Ödeme almadan önce kazanmam gereken asgari bir gelir miktarı var mı?
Cevap: Evet. Ödemenin sizin tarafınıza ulaşmasının ardından, küçük miktarlı ödemeler yapmamızı engelleyecek, size yansıtılabilecek olan potansiyel banka ücretlerinin yanı sıra her ödemenin gerçekleştirilmesinin de bir ücreti vardır. Bundan dolayı, 100$'lık bir ödeme miktarı birikene kadar ödemenizi tutabiliriz.
Soru: Ne aralıklarla bana ödeme yapacaksınız?
Cevap: Bir sonraki ödemeyi ayın 30'unda yaparız. Örneğin, Şubat ayındaki satışlarınız için Martın 30'unda ödeme yaparız. Ödemenin banka hesabınızda görünmesi birkaç iş gününü alabilir. Üstteki örnekte olduğu gibi, bu durumda ödemenizi, banka hesabınızda Nisanın ilk birkaç günü içerisinde görebilirsiniz.
Soru: Hangi tür ödeme yöntemi kullanıyorsunuz?
Cevap: Ödemelerinizi, bankadan bankaya para transferi sistemi olan EFT ile yapacağız. Şu an için farklı bir ödeme seçeneği sunmuyoruz. Lütfen, ödemelerinizi EFT ile alabileceğinizden emin olunuz. Valve, ödemenizi almanızda yardımcı olacak ek belgeleri temin edemeyecektir.
Soru: Bankama, ödemelerin nedeniyle ilgili ekstra belge götürmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?
Cevap: Atölye hesabınız ile kabul ettiğiniz sözleşmelere erişebilirsiniz. Steam'e giriş yapın, atölyeye gidin, ‘Atölye Dosyalarınızı’ seçin ve ardından da “Yasal Sözleşmeleri”. Buradan abone sözleşmesine ve gelir paylaşım sözleşmenize erişebilirsiniz.
Soru: WorldPay kimdir ve neden onlardan ödeme aldığımı görüyorum?
Cevap: Aylık ödemelerimizi gerçekleştirmek için üçüncü taraf bir ödeme sağlayıcısı kullanıyoruz. Gelen Steam ödemenizin açıklamasında WorldPay'i görmeniz olasıdır.

WorldPay için kayıtlı adres:

Walbrook Binası,
25 Walbrook,
Londra,
EC4N 8AF
Birleşik Krallık
Soru: Birden fazla banka hesabına ödemelerimi bölebilir miyim?
Cevap: Hayır, ödemeler katılımcı ve hesap ile birebir ilişkilendirilmiştir. Bir katılımcıya birden fazla ödeme yapamayacağımız için, yapılacak herhangi başka bir paylaştırma veya ödeme sizin sorumluluğunuzdadır.
Soru: Banka bilgilerimi bu seferki ödeme döngüsü için vaktinde değiştirmedim. Ödemeyi tekrardan yeni banka hesabıma gönderebilir misiniz?
Cevap: Ödemeleri ayda bir kez yapıyoruz. Ödemeniziz herhangi bir nedenden dolayı yapılamaması durumunda, bir sonraki aylık ödeme toplu olarak yapılacaktır. Ödeme döngüsü yapamayız.
Soru: Steam ödemelerini almak için henüz hazır değiliz. Bizim için ödemeleri bekletebilir misiniz?
Cevap: Geçerli bankacılık ve vergi bilgilerini bize sağladıktan sonra, oyun(lar) yayınlanır ve satışlarınız başladığında, size ödeme yaparız. Sizin için ödemeyi bekletmemiz mümkün değildir.
Satış Raporlama
Soru: Satışlarımın detaylı halini; Farklı öğelerimin birim sayılarını, dolar satışlarını, vs... gibi veri göstergelerini nereden görebilirim?
Cevap: İçeriğiniz, küratörlüğü yapılmış ve ücretli olan Atölyeye kabul edildiğinde, "Atölye Dosyalarım" sayfasından "Gelirinizi Görüntüleyin" sekmesini göreceksiniz. Eğer henüz kabul edilmiş bir içeriğiniz yoksa, başlamanın tam zamanıdır!