Gruba katılın
Güncelleme duyurularını okumak için, takas forumuna göz atmak için ve bize yeni fikirler sağlamak için Steam Koleksiyon Kartları Grubu'na katılın.
Steam Koleksiyon Kartları
Sıkça Sorulan Sorular
Steam Koleksiyon Kartları Nedir?
Steam Koleksiyon Kartları, Steam üzerinden oyun oynayarak elde edilen sanal kartlardır. Bir koleksiyon kartı serisini tamamladığınızda profilinizi kişiselleştirmenizi sağlayacak çeşitli öğeler kazanabilir ve bunları profilinizde sergileyebilirsiniz.
Koleksiyon kartlarını nasıl elde edebilirim?
Koleksiyon Kartlı Oyunlar'dan birini oynayarak bu kartlardan toplamaya başlayabilirsiniz. Siz oynadıkça, zaman zaman Steam Envanteri'nize kartlar düşecektir.
Oyun oynayarak kart toplamanın bir sınırlaması var mı?
Oyun oynayarak o oyuna ait koleksiyon kartlarının yaklaşık olarak yarısını toplayabilirsiniz. Örneğin, Half-Life 2 oyununun 8 tane koleksiyon kartı vardır ve bunlardan 4 tanesi oynanarak elde edilir. Geri kalan kartları diğer topluluk üyelerinden toplamanız gerekecektir. Beta grup tartışmalarına, topluluk pazarına ve takas forumuna göz atmayı deneyebilir veya kartlarınızı arkadaşlarınızla takas etmeyi düşünebilirsiniz. Rozetler sayfanızdan kaç tane kart düşürme hakkınız kaldığını öğrenebilirsiniz.
Peki Team Fortress 2 ve Dota 2 gibi oynaması ücretsiz olan oyunlar?
Ücretsiz oyunlardaki koleksiyon kartları oyun-içi satın alma işlemlerine bağlı olarak elde edilebiliyorlar. Steam Koleksiyon Kartları Beta sürümünün başlangıcından beri yaklaşık olarak harcanan her 9 dolara bir koleksiyon kartı kazanıyorsunuz. Bu kart siz oyunu oynarken bir yerde düşüp envanterinize eklenecektir. Steam Koleksiyon Kartları Beta sürümünün öncesinde Dota 2 ve Team Fortress 2 oyunlarında oyun-içi satın alma işlemi yaptıysanız veya Team Fortress 2 oyununa ücretsiz oyun güncellemesinden daha önce sahip olduysanız fazladan 4-5 koleksiyon kartı düşürebileceksiniz.
Hızlandırma paketini nasıl elde edebilirim?
Bütün kart haklarınız bittiğinde, hem temel hem de parlak kartlar içerebilen 3 tane koleksiyon kartından oluşan hızlandırma paketi için uygun hale gelirsiniz. Topluluk üyeleri daha fazla rozet işledikçe hızlandırma paketleri de seçilebilir olan kullanıcılara rastgele dağıtılır. Uygunluğunuzu sürdürebilmek için haftada en az bir kere Steam'e giriş yapmalısınız.

Uygun hale geldiğinizde, Steam seviyeniz hızlandırma paketi düşürme şansınızı arttırır:
  • Seviye 10: elde etme şansında +%20 artış
  • Seviye 20: elde etme şansında +%40 artış
  • Seviye 30: elde etme şansında +%60 artış
  • Seviye 40: elde etme şansında +%80 artış
  • Seviye 50: elde etme şansında +%100 artış (yani şans iki katına çıktı)
  • Ve benzeri.
Kart ve hızlandırma paketi düşürme haklarımı nasıl öğrenirim?
Rozetler sayfanızdaki "Nasıl kart düşürürüm?" penceresi kaç tane kart düşürdüğünüzü, kaç tane hakkınız kaldığını ve hızlandırma paketi için uygun olup olmadığınızı göstermektedir.
Hangi arkadaşlarımla takas yapabileceğimi nasıl öğrenebilirim?
Rozetler sayfanızda, "Devam Eden Rozetler" kısmı size hangi Steam Koleksiyon Kartlarına sahip olduğunuzu, oyun oynayarak kaç tane daha elde edebileceğinizi ve bir seti tamamlamak için kaç taneye daha ihtiyacınız olduğunu gösterir. Devam etmekte olan bir rozete tıklamak size setinizi tamamlamak için gereken kartlara sahip arkadaşlarınızı gösterir ve onlarla takas başlatmak için mesaj gönderen bir bağlantı düğmesi görebilirsiniz. Örneğin, Cyl ve Tappet'in her ikisi de TF2 ve Portal 2'ya sahiptir. Tappet Portal 2 rozetini tamamlamak için ihtiyacı olan kartların Cyl'de olduğunu görebilir. Tappet bir takas başlatır ve Cyl'in Portal 2 kartlarına karşılık ona TF2 kartları verir. Tappet artık Portal 2 rozetini tamamlayabilir.
Hangi oyunlardan koleksiyon kartları düşer?
Burada Steam Mağazası'nda bulunan bütün uyumlu oyunların listesi bulunmaktadır. Hazır olduklarında daha fazla oyun ekleyeceğiz.
Rozet nedir?
Rozet, profilinizde bulunan (hesabınıza bağlı) ve topladığınız koleksiyon kart setlerini ya da yer aldığınız bir etkinliği temsil eden simgedir.
Nasıl bir rozet işleyebilirim?
Profil sayfanızın sağ tarafında bulunan "Rozetler" başlığına ya da Steam menüsünde isminizin üzerine tıkladığınızda altta çıkan seçeneklerden "Rozetler" yazısına tıklayın. Rozetler sayfanızdaki "Devam Eden Rozetler" sekmesi size hangi rozetlerinizin işlenmeye hazır olduğunu gösterecektir. Bilgilerini görmek için işlenmeye hazır olan bir rozet seçin ve mavi "Rozeti İşle" düğmesine tıklayın.
Nasıl sahip olduğum veya eksik olan kartlarımı görebilirim?
Rozetler sayfanızda yer alan "Devam Eden Rozetler" sekmesi altından bir rozet seçerek kart setinizi görüntüleyin, sahip olduğunuz ve sette eksik olan parçalar aynı yerde olacaktır.
Koleksiyon Kartlarıyla rozet oluşturduğumda ne elde ederim?
Oyun Rozetinin kendisini almaya ek olarak:
  • sohbet odalarında veya tartışmalarda kullanılabilen, bu oyun için yapılmış rastgele bir ifade;
  • Steam Topluluk profilinizde kullanılabilen, bu oyun için yapılmış rastgele bir profil arka planı,
  • farklı bir oyun veya DLC için indirim kuponu kazanma şansı
  • Steam Seviye'nizi yükseltebilecek olan, 100XP kazanırsınız.
Eğer Steam Seviye'niz artarsa, arkadaş listenizin sınırı da 5 kişi daha artar, ve imkan dahilinde profilinizi vitrinlerle kişiselleştirme yeteneğinin kilidini de açacaksınız.
Oyun rozetimi yükseltebilir miyim?
Eğer aynı oyunun bir başka koleksiyon kartı setini tamamlarsanız, o oyun rozetini yükseltebilirsiniz. Aynı oyuna en fazla 5 set kart işleyebilirsiniz. Her oyun rozeti yükselttiğinizde 100 ekstra XP'nin yanı sıra, rozetin resmini ve başlığını da yükseltmiş olursunuz.
Steam Seviyem kaç?
Steam Seviyeniz, kazanmış olduğunuz rozetlerin bir özetidir ve koleksiyon kartlarınız ile katılmış olduğunuz Steam etkinliklerini gösterir. Kazanılan her rozet tecrübe puanınızı arttırır ve her 100 tecrübe puanı size bir Steam Seviyesi kazandırır (en azından başlangıçta).
Bir rozeti nasıl sergileyebilirim?
Rozetler sayfasından tamamladığınız herhangi bir rozeti seçebilirsiniz. Sergilenen rozetiniz profilinizin en üst kısmında ve avatarınızın üzerinden geçtiğinizde görülen mini profilinizde görüntülenecektir.
Topluluk Pazarında koleksiyon kartları alıp satabilir miyim?
Evet, takas kartları diğer kullanıcılarla takas edilebilir ve Topluluk Pazarı'ndan satın alınabilir veya satılabilir.
Steam'de bir oyunum var, oyunum nasıl katılabilir?
Koleksiyon kartları ile ilgili talimatlara ve araçlara Steamworks panelindeki Uygulama Yönetimi altında bulunan Topluluk sekmesinden ulaşılabilir.
Yeni profil arka planları ve ifadelere nasıl katkıda bulunabilirim?
İlk olarak katkıda bulunmaları için oyun geliştiricileri ile çalışacağız fakat yayınlandıktan sonra topluluk eşyaları için bir Atölye eklemeye bakacağız.
Daha fazla oyun ve daha fazla rozeti ne zaman ekleyeceksiniz?
Sistem ve içerikle ilgili sorunlar ile uğraştığımız için ilk başta yeni oyunlar eklemek biraz yavaş olacaktır. Her şeyi sorunsuz bir şekilde çalıştırdıktan sonra daha çok oyun eklemeyi umuyoruz.
Yaptığım bir takastan memnun değilsem ne yapmalıyım?
Tüm takaslar nihaidir; onaylamadan önce takası gerçekten yapmak istediğinizden emin olun.
Steam seviyemi yükseltmek için kaç tane rozete ihtiyacım var?
Başlarda, işlediğiniz her rozet seviyenizi arttıracaktır. Çoğu rozet 100 tecrübe puanı verir, bir sonraki seviyeye geçmek için de 100 tecrübe puanı gereklidir. Seviyenizi arttırmak için gereken tecrübe puanı her 10 seviyede bir yükselir. Yani 10. Steam seviyesinden sonra her seviyeyi atlamak için 200 tecrübe puanına, 20. Seviyeden sonra da her seviye için 300 tecrübe puanına ihtiyacınız olacak ve böyle artarak devam edecektir.
Steam Seviyesinin mantığı nedir?
Steam seviyesi oyuncuların Steam hesaplarına ne kadar yatırım yaptıklarını görmenin hızlı bir yoludur. Şu anda rozet elde etmek için sadece birkaç yolumuz var ama oyuncuların farklı şekillerde katkıda bulunmalarını sağlayacak yolları dahil etmeyi ümit ediyoruz.
Steam Seviyemin doğrudan faydaları nelerdir?
Profilinizi özelleştirirken daha fazla seçeneğe sahip olursunuz. Ayrıca arkadaş listenizin sınırı yükselir, yani her seviye atladığınızda daha fazla kişiyle arkadaş olma imkânı elde edersiniz.
Oyun oynamaktan başka rozet kazanma yolları var mı?
Steam üzerinde bazı basit görevleri tamamlayarak kazanılan Steam Topluluk rozeti, bir rozet kazanmanın en kolay yoludur. Hizmet Yılı rozeti (hesabınızı oluşturduğunuz günün yıl dönümlerinde), hesabınız yaşlandıkça size otomatik olarak daha çok XP verecek. Steam üzerindeki özel etkinlikler için de sıkça rozetler oluşturulur. Rozet alma yollarınızı genişletmeyi devam ettirmenizi umuyoruz.
Vitrin nedir?
Bu, profilinizi Steam'de ilgi çekici bulduğunuz şeylere göre özelleştirmenin bir yoludur. Burada diğerleri arasından seçmeniz için; favori oyunlarınızı, en iyi başarımlarınızı, ekran görüntülerinizi, sanal eşyalarınızı sergileyebileceğiniz çok fazla vitrin vardır.
Profilime vitrin nasıl eklerim?
Steam'de 10. seviyeye ulaştığınızda profil düzenleme sayfasından bir vitrin seçip özelleştirebilirsiniz. Her 10 seviyede bir ilave vitrin kazanacaksınız, yani 20. seviyede iki vitrin, 30. seviyede üç vitrin şeklinde devam edecek.
Steam İfadesi nedir?
İfadeler, bir oyun rozeti işleyerek kazanılan, o oyunun temasına sahip küçük görsellerdir. Steam sohbetlerinizde, tartışma forumlarında, gönderilerinizde vb. yerlerde kullanabilirsiniz. İfadelerinizi Steam envanterinizden görebilir, başka kullanıcılarla takas edebilir ya da Steam Topluluk Pazarı'nda satışa çıkarabilirsiniz.
Profil Arka Planı nedir?
Profil arka planı belirli bir oyunun temasına sahip, oyun rozeti işlenerek elde edilen büyük bir görseldir. Bu görseli Steam Topluluğu profilinizin arka planında sergileyebilirsiniz. Bu görseli Steam envanterinizde görebilir, diğer kullanıcılarla takas edebilir ya da Steam Topluluğu Pazarı'nda satışa sunabilirsiniz.
Parlak Koleksiyon Kartları nedir?
Küçük bir şansta olsa, oyun oynarken düşürdüğünüz kartların parlak bir çerçevesi olabilir. Bir parlak rozet işleyebilmek için öncelikle bir parlak kart setini tamamlamanız gerekiyor. Parlak bir karta ya da rozete sahip olmanın enderlikleri dışında bir özellikleri bulunmuyor.
Kartlarla oynayabileceğim bir oyun var mı?
Steam Koleksiyon Kartlarının amacı koleksiyonculuk ve takas yapmaktır, herhangi bir oyunu yoktur. Harika bir fikir aslında, bu fikri gelecekte gerçeğe dönüştürebiliriz ya da kullanıcıların sahip oldukları kartlarla oyun yapmalarını sağlayabiliriz.
Oyun içi başarımları tamamlayarak Koleksiyon Kartları elde eder miyim?
Koleksiyon Kartları şu anda elde edilen başarımlardan bağımsız olarak, oyun oynanış süresi bağlı olarak düşüyor. Gelecekte kesinlikle kartların nasıl düşeceğine dair yeni kurallar getirmeye bakacağız fakat şu anda oyun içi başarımlarla ilgili, bizi onları kullanmaktan alıkoyan birkaç sorun var. Çoğu oyunların elde etmesi aşırı derecede zor ve sıkıcı başarımları var ve biz istiyoruz ki koleksiyon kartlarını elde etmek oyundaki tüm kullanıcılar için eğlenceli bir hale gelsin. Ayrıca hem başarımların değerini düşürdüğünden hem de eğlenceli olmadığından, oyuncuları hile ya da başarım açan programlar kullanmaya teşvik etmek istemiyoruz. Başarımlar hala değerli ve topluluk profilinizde Başarım Vitrinine sahip olmak nadir başarımlarınızı sergilemenin harika bir yolu.