Dołącz do grupy
Dołącz do grupy Steam Trading Cards Group, aby przeczytać informacje o aktualizacjach, sprawdzić forum handlu, a także przekazać nam wasze opinie i pomysły na usprawnienie nowych funkcji
Karty kolekcjonerskie Steam
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czym są Karty kolekcjonerskie Steam?
Karty kolekcjonerskie Steam to karty, które można zdobyć, grając w gry na Steam. Zbierz zestaw kart, by uzyskać przedmioty, dzięki którym dostosujesz swój profil i pokażesz wszystkim, w co grasz.
Jak mogę zdobyć karty kolekcjonerskie?
Możesz otrzymać karty kolekcjonerskie poprzez granie w jedną z gier. Podczas rozgrywki otrzymasz od czasu do czasu losową kartę kolekcjonerską, która zostanie umieszczona w twoim Ekwipunku Steam.
Czy jest limit liczby kart kolekcjonerskich uzyskiwanych losowo?
Większość gier posiada limit kart pozyskiwanych losowo równy ok. połowie wszystkich kart w zestawie. Dla przykładu, gra Half-Life 2 posiada 8 kart w zestawie, a za granie w nią możesz otrzymać losowo 4 karty. Drugą połowę kart musisz uzyskać od innych członków społeczności. Spróbuj szczęścia w dyskusjach grupy bety, rynku społeczności, wymianie ze znajomymi oraz dyskusjami handlowymi. Pozostałą liczbę kart możliwych do pozyskania losowo możesz sprawdzić na swojej stronie odznak.
Co z grami Free-to-Play, jak np. Team Fortress 2 lub Dota 2?
Karty kolekcjonerskie w grach Free-to-Play można otrzymać w oparciu o historię transakcji w danej grze. Za dokonanie zakupów w grze przed betą Kart kolekcjonerskich Steam lub zakupienie TF2 przed aktualizacją Free-to-Play gracze mogą otrzymać dodatkowe 4 lub 5 kart w tych grach. Więcej kart będzie można zdobyć po zakupie przedmiotów w grze (ok. jedną kartę za każde wydane 9€).
Jak mogę zdobyć pakiet kart?
Kiedy otrzymasz wszystkie losowe karty dla danej gry, otrzymasz uprawnienie do otrzymania pakietu kart zawierającego 3 karty kolekcjonerskie (zarówno zwykłe, jak i foliowane). Pakiety kart są rozdawane losowo dla uprawnionych graczy, gdy kolejne odznaki są wytwarzane przez członków społeczności. Loguj się na Steam co tydzień, aby zachować uprawnienie.

Podczas posiadania uprawnienia Poziom Steam zwiększa szanse na otrzymanie pakietu kart:
  • Poziom 10: Szansa zwiększona o +20%
  • Poziom 20: Szansa zwiększona o +40%
  • Poziom 30: Szansa zwiększona o +60%
  • Poziom 40: Szansa zwiększona o +80%
  • Poziom 50: Szansa zwiększona o +100% (dwukrotnie większa szansa)
  • Itd.
Jak mogę się dowiedzieć, czy mogę zdobyć karty i pakiety kart?
Okno „Jak zdobyć karty?” na twojej stronie z odznakami pokazuje, ile kart już posiadasz, w jaki sposób możesz zdobyć ich więcej oraz czy spełniasz warunki, żeby otrzymać pakiet kart.
Z którymi znajomymi mogę dokonać wymiany?
Na stronie Odznaki widnieje zakładka „Odznaki w toku”, która pokazuje ci jakie karty kolekcjonerskie już posiadasz, ile jeszcze możesz zdobyć w grze, a ile ci potrzeba do dokończenia odznaki. Naciśnięcie na odznakę pokaże ci listę wszystkich twoich znajomych, którzy mają karty, dzięki którym ukończysz odznakę. Stamtąd możesz również wysłać zaproszenie do wymiany. Przykładowo: Cyl i Tappet posiadają gry TF2 i Portal 2. Tappet widzi, że Cyl ma karty z Portal 2, których mu brakuje do dokończenia odznaki z Portal 2. Tappet rozpoczyna wymianę z Cylem i daje mu karty z TF2 w zamian za karty z Portal 2. Tappet teraz może spokojnie ukończyć odznakę z Portal 2.
W których grach mogę znaleźć karty kolekcjonerskie?
Jest kompletna lista uczestniczących gier dostępnych w Sklepie Steam. Będziemy dodawać więcej gier, gdy będą one gotowe do przystąpienia.
Czym jest odznaka?
Odznaka to ikona na twoim profilu (i powiązana z twoim kontem), która reprezentuje zestaw kart kolekcjonerskich, które zostały przez ciebie zebrane albo też twoje uczestnictwo w specyficznym wydarzeniu.
Jak wytworzyć odznakę?
Kliknij w link „Odznaki” w pobliżu prawego górnego rogu na stronie swojego profilu lub wybierz „Odznaki” z listy rozwijanej z nazwą twojego profilu w menu Steam. Zakładka „Odznaki w toku” na twojej stronie Odznak pokazuje które odznaki są gotowe do wytworzenia. Wybierz odznakę gotową do wytworzenia, aby wyświetlić związane z nią szczegóły i kliknij w niebieski przycisk „Wytwórz odznakę”.
Jak mogę zobaczyć, które karty posiadam oraz brakujące karty?
W zakładce „Odznaki w toku” na swojej stronie odznak wybierz daną odznakę, aby wyświetlić zestaw kart włącznie z już posiadanymi i brakującymi kartami.
Co dostanę, gdy wytworzę odznakę ze swoich kart kolekcjonerskich?
Poza zdobyciem odznaki gry samej w sobie otrzymasz także:
  • losową emotikonę w tematyce gry, którą możesz używać w rozmowach na czacie lub dyskusjach
  • losowe tło profilu w tematyce gry, które możesz użyć na swoim profilu Społeczności Steam
  • szansę na zdobycie kuponu ze zniżką na inną grę lub DLC
  • 100 PD, które może spowodować awans na kolejny Poziom Steam
Jeśli awansujesz na kolejny Poziom Steam, twój limit rozmiaru listy znajomych zostanie zwiększony o pięć, a także być może odblokujesz możliwość personalizacji swojego profilu gablotami.
Czy mogę ulepszyć swoją odznakę gry?
Jeśli zbierzesz kolejny kompletny zestaw kart kolekcjonerskich z tej samej gry, możliwe będzie ulepszenie odznaki z danej gry. Możesz wytworzyć zestaw dla danej gry co najwyżej pięć razy. Za każdym razem, gdy zaktualizujesz odznakę gry, otrzymasz dodatkowe 100 PD, jak również aktualizację obrazka i tytułu odznaki.
Czym jest mój poziom Steam?
Poziom Steam jest sumą odznak, które pokazują twoje kolekcje kart oraz dokumentują udział w wydarzeniach na Steam. Każda odznaka większa twoje punkty doświadczenia. Za każde 100 punktów otrzymujesz kolejny poziom Steam (przynajmniej na początku).
Jak mogę wyróżnić odznakę?
Możesz wybrać dowolną ukończoną odznakę ze swojej strony odznak. Twoja wyróżniona odznaka ukaże się na górze twojego profilu oraz miniprofilu, który można wyświetlić, najeżdżając myszką na twój awatar.
Czy mogę kupować i sprzedawać karty kolekcjonerskie na Rynku Społeczności?
Tak, karty kolekcjonerskie mogą zostać wymienione z innymi członkami społeczności. Można je także kupić i sprzedać na Rynku Społeczności.
Moja gra jest dostępna w sprzedaży w Steam. Jak mogę zostać członkiem projektu?
Instrukcje dotyczące kart kolekcjonerskich i związane z nimi narzędzia znaleźć można w zakładce „Społeczność” Administratora aplikacji w Steamworks.
Jak mogę przekazać nowe tła profilowe i emotikony?
Na początku będziemy współpracować z twórcami gier, aby uzyskać nowe obrazki, ale po premierze przyjrzymy się nad możliwością dodania warsztatu z przedmiotami od społeczności.
Kiedy zamierzacie dodać więcej gier i odznak?
Dodawanie nowych gier będzie początkowo wolne, kiedy pracujemy nad jakimikolwiek problemami z systemem lub zawartością. Później, gdy sprawimy, że wszystko będzie działać płynnie, mamy nadzieję dodać wiele więcej gier.
Co mam zrobić, jeżeli uznam, że transakcja nie była zadowalająca?
Wszystkie wymiany są nieodwracalne; upewnij się, że naprawdę chcesz dokonać wymiany przed zatwierdzeniem.
Ilu odznak potrzebuję do zwiększenia swojego Poziomu Steam?
Kiedy zaczniesz, każda odznaka, którą wytworzysz, podniesie twój poziom. Większość odznak daje ci 100 PD i potrzeba 100 PD, aby dostać się na wyższy poziom. Liczba PD potrzebna do osiągnięcia wyższego poziomu wzrasta co 10 poziomów, tzn. po 10. Poziomie Steam będziesz potrzebować 200 PD na poziom, po 20. poziomie - 300 PD na poziom itd.
Jaka jest istota Poziomu Steam?
Poziom Steam to szybki dla użytkowników sposób na ujrzenie jak dużo dany użytkownik zainwestował w swoje konto Steam. Mamy teraz tylko kilka sposobów na zdobycie odznak, ale mamy nadzieję na poszerzenie tych możliwości do wszystkich sposobów, na jakie użytkownicy mogą wnieść wkład do społeczności.
Jakie są bezpośrednie korzyści z mojego Poziomu Steam?
Otrzymujesz więcej opcji dostosowania twojego profilu oraz maksymalna liczba przyjaciół, których możesz mieć na twojej liście znajomych wzrasta.
Czy są możliwości zdobycia odznak w inny sposób niż granie w gry?
Odznaka Społeczności Steam, przyznawana za wykonanie kilku prostych zadań na Steam, to najprostszy sposób na zdobycie odznaki. Odznaka Lata Służby (przyznawana w rocznicę utworzenia twojego konta) przyzna ci automatycznie więcej doświadczenia w miarę starzenia się twojego konta. Odznaki przyznawane są również podczas specjalnych wydarzeń na Steam. Mamy nadzieję na poszerzanie możliwości zdobywania odznak.
Czym jest gablota?
To sposób na personalizację twojego profilu tym, co według ciebie jest najbardziej interesujące na Steam. Możesz wybrać spośród wielu gablot, m.in. ulubionych gier, najlepszych osiągnięć, zrzutów ekranu, wirtualnych przedmiotów i wielu innych.
Jak dodać gablotę do mojego profilu?
Kiedy osiągniesz 10. poziom Steam, możesz wybrać i dostosować gablotę ze strony edycji profilu. Każde 10 poziomów Steam przyznaje dodatkową gablotę, tj. dwie gabloty na poziomie 20., trzy gabloty na poziomie 30. itd.
Czym jest Emotikona Steam?
Emotikona jest małym obrazkiem w tematyce danej gry, którą da się uzyskać poprzez wytworzenie odznaki gry. Da się ją umieścić w rozmowach na czacie Steam, postach dyskusyjnych, komentarzach itd. Możesz ją zobaczyć w swoim Ekwipunku Steam, przekazać innym użytkownikom lub umieścić na sprzedaż na Rynku Społeczności Steam.
Czym jest tło profilu?
Tło profilu to duży obrazek w tematyce danej gry, które możesz uzyskać poprzez wytworzenie odznaki gry. Można ich użyć jako tło twojego profilu Społeczności Steam. Możesz zobaczyć tło profilu w swoim Ekwipunku Steam, przekazać je innym użytkownikom lub umieścić na sprzedaż na Rynku Społeczności Steam.
Czym są foliowane karty kolekcjonerskie?
Istnieje niewielka szansa na zdobycie specjalnej, ofoliowanej karty kolekcjonerskiej podczas grania w grę. Musisz zebrać zestaw ofoliowanych kart, aby wytworzyć z nich ofoliowaną odznakę. Poza ich rzadkością nie odniesiesz żadnych korzyści z posiadania ofoliowanych kart lub odznak.
Czy istnieje gra, w której mogę użyć tych kart?
Karty kolekcjonerskie Steam są przeznaczone do ich zbierania oraz wymiany; nie istnieje gra z nimi. To jednak dobry pomysł i coś, nad czym chcielibyśmy pomyśleć o dodaniu w przyszłości lub być może znaleźć sposób na pozwolenie użytkownikom na tworzenie gier z użyciem posiadanych przez nich kart.
Czy otrzymam karty kolekcjonerskie za zdobywanie osiągnięć w grze?
Szansa na otrzymanie karty kolekcjonerskiej jest aktualnie przypisana wyłącznie do czasu spędzonego w grze niezależnie od otrzymywanych osiągnięć. Bez wątpienia zastanowimy się w przyszłości nad dodaniem kolejnych reguł otrzymywania kart kolekcjonerskich, ale aktualnie występuje kilka problemów z osiągnięciami w grach, które powstrzymują nas od dodania tych reguł już teraz. Wiele gier posiada osiągnięcia, które wymagają poświęcenia sporej ilości czasu lub nieprzyjemnie się je zdobywa, a my chcemy, aby zdobywanie kart sprawiało przyjemność wszystkim graczom. Nie chcemy także zmuszać graczy do oszukiwania lub używania programów odblokowujących osiągnięcia w grach w celu zdobywania kart, ponieważ obniża to wartość osiągnięć i odbiera całą zabawę. Osiągnięcia wciąż mają swoją wartość, a umieszczenie gablot osiągnięć na swoim profilu społecznościowym to świetny sposób na pochwalenie się rzadszymi z nich.