Připojte se do skupiny
Připojte se do skupiny Sběratelské karty, kde naleznete související oznámení, obchodní fóra a můžete nám říct svůj názor.
Sběratelské karty služby Steam
Časté dotazy
Co jsou to sběratelské karty služby Steam?
Sběratelské karty služby Steam jsou virtuální karty získatelné hraním her ve službě Steam. Za nasbírání celé sady karet pak můžete získat položky použitelné nejen k přizpůsobení profilu.
Jak získám sběratelské karty?
Sběratelské karty můžete získat jednoduše hraním libovolné z podporovaných her. Není třeba dělat nic speciálního, zkrátka hrajte a čas od času Vám do inventáře spadne nová karta.
Je nějak omezen počet karet, které získám za hraní?
Většina her přidělí za hraní přibližně polovinu ze všech karet jedné sady. Například hra Half-Life 2 má v sadě 8 karet a jejím hraním můžete získat 4 karty. Druhou polovinu sady budete muset získat od ostatních členů komunity – zakoupením na trhu, obchodováním s přáteli či využitím obchodních fór. Informace o tom, kolik karet Vám v které hře ještě zbývá, naleznete na své stránce s odznaky.
A co hry kategorie Free to play (například Team Fortress 2 či Dota 2)?
Hry kategorie Free to play přidělují sběratelské karty na základě historie Vašich nákupů v dané hře. Za každých přibližně 7 euro utracených po spuštění beta verze sběratelských karet získáte jeden příděl karty, přičemž tuto kartu obdržíte náhodně při hraní. Pokud jste ve hře Dota 2 nebo Team Fortress 2 provedli nákup ještě před vydáním sběratelských karet nebo jste si hru TF2 zakoupili před její změnou na Free to play, budete mít k dispozici 4 nebo 5 přídělů karet.
Jak získám přídavný balíček?
Jakmile vyčerpáte všechny příděly karet, získáte nárok na přídavný balíček obsahující 3 sběratelské karty, jež mohou být obyčejné i speciální. Přídavné balíčky jsou rozdávány náhodně v závislosti na tom, kolik odznaků vytvoří další členové komunity. Abyste si zachovali nárok na přídavný balíček, nejméně jednou týdně se přihlaste do služby Steam.

Pokud máte na balíček nárok, odvíjí se rychlost přídělů přídavných balíčků od Vaší úrovně ve službě Steam:
  • Úroveň 10: zvýší rychlost přídělů o 20 %
  • Úroveň 20: zvýší rychlost přídělů o 40 %
  • Úroveň 30: zvýší rychlost přídělů o 60 %
  • Úroveň 40: zvýší rychlost přídělů o 80 %
  • Úroveň 50: zvýší rychlost přídělů o 100 % (tzn. rychlost se zdvojnásobí)
  • atd.
Jak se dozvím, jestli mám nárok na karty a přídavné balíčky?
Na stránce s odznaky můžete přes odkaz „Jak získám další karty?“ zjistit, kolik přídělů karet jste získali, jak můžete získat další a zda máte v současné době nárok na přídavný balíček.
Jak poznám, se kterými přáteli mohu obchodovat?
Na stránce s odznaky můžete „tříděním podle postupu“ zjistit, které sběratelské karty máte, kolik jich ještě můžete získat hraním a kolik jich potřebujete k dokončení sady. Kliknutím na nedokončený odznak se Vám poté otevře seznam zbývajících karet a přátel, kteří je vlastní, a to včetně odkazů pro zahájení konverzace nebo odeslání obchodní nabídky danému příteli. Příklad: Martin i Petr vlastní hry TF2 a Portal 2. Petr vidí, že Martin má karty ze hry Portal 2, které Petr potřebuje k dokončení odznaku. Petr nabídne Martinovi obchod a výměnou svých karet ze hry TF2 získá Martinovy karty ze hry Portal 2. Petr tak nyní může dokončit svůj odznak ze hry Portal 2.
Které hry podporují sběratelské karty?
Zde je úplný seznam podporovaných her dostupných v obchodě služby Steam. Další hry přidáme, až budou připraveny.
Co je to odznak?
Odznak je ikona na Vašem profilu (svázaná s Vaším účtem), která dává všem na odiv, jaké sady karet jste již nasbírali či jaké události jste se zúčastnili.
Jak vytvořím odznak?
Na svém profilu klikněte na odkaz „Odznaky“ nacházející se v horní části sloupce po pravé straně nebo v klientu služby Steam najeďte myší na rozbalovací nabídku nadepsanou Vaším jménem a vyberte možnost „Odznaky“. Setříděním odznaků „podle postupu“ zjistěte, které odznaky jsou připraveny k vytvoření, na vybraný klikněte a na stránce s jeho podrobnostmi finálně klikněte na velké modré tlačítko „Vytvořit odznak“.
Kde mohu vidět, které karty vlastním a které ne?
Pro zobrazení sady karet – včetně karet, které vlastníte, a karet, které ještě zbývají – vyberte odznak na své stránce s odznaky.
Co obdržím, když ze svých sběratelských karet vytvořím odznak?
Kromě samotného odznaku z dané hry získáte:
  • náhodný emotikon této hry použitelný v konverzacích a diskuzích,
  • náhodné pozadí na profil této hry použitelné na profilu ve službě Steam,
  • šanci obdržet slevový kupon na jinou hru nebo stáhnutelný obsah (DLC),
  • 100 XP, které Vás posunou k další úrovni ve službě Steam.
S navýšením úrovně ve službě Steam se váže rozšíření seznamu přátel o pět míst a za určitých okolností také odemknutí dalších možností úprav profilu.
Mohu vylepšit odznak ze hry?
Pokud znovu nasbíráte další kompletní sadu sběratelských karet pro stejnou hru, můžete vylepšit její odznak. Sadu pro hru můžete v odznak přeměnit maximálně pětkrát. Při každém vylepšení odznaku získáte navíc 100 XP a vylepšení obrázku a názvu odznaku.
Co značí má úroveň ve službě Steam?
Úroveň ve službě Steam představuje souhrn Vašich odznaků a shrnuje Vaši kolekci sběratelských karet a účast na událostech služby Steam. Každý získaný odznak navyšuje Vaše XP a každých 100 XP Vás posune na další úroveň (alespoň zpočátku).
Jak mohu vystavit odznak?
Pro vystavení můžete na své stránce s odznaky vybrat libovolný dokončený odznak. Vystavený odznak se poté usadí v horní části Vašeho profilu a v mini-profilu dostupném po najetí myší na Váš avatar.
Mohu nakupovat a prodávat sběratelské karty na komunitním trhu?
Ano, se sběratelskými kartami můžete obchodovat s ostatními uživateli a lze je prodávat nebo kupovat na komunitním trhu.
Jsem vývojář – jak se mohu zapojit se svojí hrou?
Pokyny a nástroje pro implementaci sběratelských karet do své hry naleznete v systému Steamworks.
Jak mohu přispět novými pozadími profilu a emotikony?
Nejdříve budeme spolupracovat se samotnými herními vývojáři, ale po vydání se chystáme přidat workshop i pro komunitní položky.
Kdy přidáte více her a více odznaků?
Přidávání nových her bude zpočátku pomalejší, protože budeme muset řešit všechny problémy se systémem nebo obsahem. Doufáme, že až nám bude vše fungovat hladce, přibude mnoho dalších her.
Co mám dělat, když nejsem spokojený s obchodem, který jsem provedl?
Všechny obchody jsou konečné. Před potvrzením se ujistěte, že obchod opravdu chcete provést.
Kolik odznaků potřebuji ke zvýšení své úrovně ve službě Steam?
Zpočátku zvýší Vaši úroveň každý vytvořený odznak, jelikož většina odznaků přidává 100 XP, což je přesně tolik, kolik potřebujete k povýšení. Množství XP potřebné pro zvýšení úrovně se však vždy po 10 úrovních navyšuje, což znamená, že od 10. úrovně budete potřebovat po 200 XP na úroveň, od 20. úrovně 300 XP a tak dále.
Co je smyslem mé úrovně ve službě Steam?
Úroveň ve službě Steam představuje rychlý způsob, jak uživatelům ukázat, kolik úsilí kdo vložil do svého účtu služby Steam. Momentálně existuje jen několik způsobů, jak odznaky získat, ale brzy je rozšíříme tak, aby zahrnovaly všemožné činnosti, kterými uživatelé přispívají.
Jaké jsou přímé výhody mé úrovně ve službě Steam?
Získáte více možností úprav svého profilu a navýší se maximální počet přátel, které můžete mít v seznamu přátel.
Lze odznaky získat jinak než hraním her?
Odznak komunity služby Steam lze získat nejjednodušeji, pouze za dokončení několika základních úkolů. Odznak „Roky služby“ (udělen k výročí založení Vašeho účtu) Vám automaticky poskytne tím více XP, čím starší je Váš účet. Speciální události ve službě Steam mají také často své odznaky. Budeme se snažit i nadále rozšiřovat možnosti, jak odznaky získat.
Co je to přehlídka?
Přehlídky jsou způsob, jak si přizpůsobit profil pomocí věcí, které Vám ve službě Steam přijdou nejzajímavější. K dispozici jich je celá řada – od přehlídek her, achievementů a snímků obrazovky po přehlídky položek a mnohého dalšího.
Jak přidám na svůj profil přehlídku?
Jakmile dosáhnete 10. úrovně, budete si moci ve formě přehlídky vybrat, co chcete vystavit na svém profilu. Každých deset dalších úrovní Vám pak umožní přidat na profil další přehlídku. Na 20. úrovni se tedy budete moci pochlubit dvěma přehlídkami, na 30. třemi a tak dále.
Co je to emotikon služby Steam?
Emotikon je malý obrázek na téma určité hry, který získáte vytvořením odznaku. Emotikon můžete použít v konverzacích, diskuzích nebo třeba v různých komentářích. Co víc, emotikon si také můžete zobrazit ve svém inventáři a odtud s ním obchodovat nebo ho prodat na komunitním trhu.
Co je to pozadí profilu?
Pozadí profilu je velký obrázek na téma určité hry, který získáte vytvořením odznaku. Pozadí můžete použít ke zkrášlení svého profilu v komunitě služby Steam. Co víc, pozadí si také můžete zobrazit ve svém inventáři a odtud s ním obchodovat nebo ho prodat na komunitním trhu.
Co jsou to speciální sběratelské karty?
Během hraní hry máte malou šanci, že získáte sběratelskou kartu, která bude mít speciální stříbrný rámeček. Po nasbírání celé sady těchto vzácných karet z nich můžete vytvořit speciální odznak. Tyto karty a odznaky však nepřináší kromě své vzácnosti žádné další výhody.
Mohu s kartami hrát nějakou hru?
Sběratelské karty služby Steam jsou hlavně o sbírání a obchodování. Zatím s nimi žádná hra není. Ale je to zajímavý nápad a rádi bychom něco takového někdy v budoucnosti přidali. Anebo necháme uživatele, ať si najdou vlastní způsoby, jak s kartami hrát.
Získám sběratelské karty za odemykání achievementů ve hrách?
Přidělování sběratelských karet je v současné době vázáno pouze na čas strávený ve hře a nezávisí na achievementech, které jste odemknuli. Pro přidělování karet chceme v budoucnu rozhodně přidat další pravidla, ale momentálně máme několik problémů s herními achievementy, které nám znemožňují jejich využití. Mnoho her má totiž achievementy, které jsou těžké nebo nudné, ale my chceme, aby získávání herních karet bylo zábavné pro všechny typy hráčů. Rovněž nechceme hráče tlačit k podvádění či používání nástrojů odemykajících achievementy jen proto, aby získali karty – to achievementy pouze znehodnocuje a není to ani zábavné. Achievementy jsou stále hodnotné a díky přehlídce achievementů na profilu se můžete chlubit těmi vzácnými.