Greenlight is being retired. For more information on how to submit games to steam, refer to this blog post.
New Game: documentary movie
 
 
Favorite
Favorited
Unfavorite
Category: Video Production
Platforms: PC, Mac, Linux
Languages: English, Czech
Players: Single-player
Posted
Updated
Apr 19, 2017 @ 5:59am
May 8, 2017 @ 2:38am
Description
Release date: release soon
Description

Document is about PC games development. The goal is reveal what's behind the scene of the PC games known all over the world. We´re focusing on special projects which are interesting and have potential to represent czech software developing scene.

In the document, you can see altogether of 4 development teams and studios. Each team works on an entirely different concept project with the different approach to work. First team Amanita Design is where we focus on the game Samorost 3 which is in development for 5 years already. The company is typical for unique visual work.

Next company is Keen Software House which is developing games Space Engineers, Medival Engineers and artificial intelligence GoodAi. An entirely original experiment titled GoodAi has unique approach to topic, special concept and plenty of PC games integration possibilities.

The team of the Dreadlocks company is developing a new horror game which is intended primarily for set of Virtual Reality. The game is special in many ways. Main characters will be represented by real actors and game locations will be create according to the real places on the Earth. Players can have an approach to the inaccessible and frightening places using virtual reality.

Last game is Phonopolis, which is a first work of the three-members team. The game developing is special for working process. Handmade paper models are photographing and then transforming into the 3D models. After, they are animated and integrated to the computer code. Future of Phonopolis depends on response to demo version and following support.

Features
  • 1080p FullHD video (63 minutes)
  • EN subtitles (other languages will ve added soon), Czech language
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Našim cílem je prostřednictvím filmového dokumentu poodhalit zákulisí vývoje nejen světoznámých počítačových her. Sledujeme osudy vybraných projektů, které jsou zajímavé svým přístupem či konceptem. Projekty mají potenciál pro reprezentování české scény v oblasti softwarového vývoje.

V dokumentu se zaměřujeme na vývoj dlouho očekávané počítačové hry Samorost 3, která je ve vývoji již 5 let pod stříškou Amanita Design. Typickým znakem pro společnost Amanita Design je jedinečné vizuální zpracování.

Další společností je Keen Software House, jež se zabývá vývojem her Space Engineers, Medival Engineers a umělou inteligencí s názvem GoodAi. Experimentální projekt GoodAi je výjimečný svým přístupem k problematice, jedinečným konceptem a možností integrace do počítačových her.

V dokumentu neopomíjíme nový trend v oblasti počítačové technologie, a proto jsme se zaměřili na společnost Dreadlocks, která vyvíjí novou počítačovou hru určenou především pro set virtuální reality. Hra má povahu hororového žánru. Vývoj i hra samotná jsou specifické tím, že hlavní postavy budou hrát skuteční herci a herní lokality budou modelovány podle skutečných míst na zemi. Hráči se tak mohou dostat na děsivá a nepřístupná místa pomocí virtuální reality.

Poslední hrou, na kterou se v dokumentu zaměřujeme, je hra Phonopolis, která je prvním počinem mladého tříčlenného týmu. Vývoj hry je zajímavý především svým pracovním postupem. Vyfotografováním ručně vytvořených objektů z kartonů se vytváří 3D modely, jež jsou následně animovány a integrovány do počítačového kódu. Osud hry závisí na ohlasech připravované demoverze a na následné podpoře.
< >
19 Comments
Lamkin Apr 27, 2017 @ 11:45am 
Looks good. Hoping this gets Greenlit soon! :)
erg_samowzbudnik Apr 27, 2017 @ 9:19am 
Beautiful minds of Amanita, I love all your grey cells and their work :)
Malachai80 Apr 27, 2017 @ 12:14am 
Very interesting, upvoted!. I love the Amanita games and follow their work since playing Samorost over a decade ago. The artstyle is so unique... if those games are not art - whats art then?
Endy Apr 26, 2017 @ 12:41pm 
Pecka! Těším se moc na výsledný film...
firstgames Apr 26, 2017 @ 5:16am 
Upvoted.
BOT Vajčina!  [author] Apr 26, 2017 @ 1:54am 
Thanks for the support, boys.
I've noticed someone asking for subtitles and complaining about it. I know that subtitles in trailer and intro are not very good and accurate but no worries, cause in the actual movie we've managed to do a professional translation!
PankaB Apr 25, 2017 @ 10:22pm 
Moc moc se těším, všechny amanita design hry patří mezi mé oblíbené 😍😊
[Debian] F34th3rs McGr4w Apr 25, 2017 @ 9:36am 
Amanita rocks! :steamhappy:
Polygonien Apr 25, 2017 @ 7:50am 
I love documentaries like this and I don't mind having to read subtitles but could you please have another look at them? Now english is not my native language either but I think I've spotted several lines that didn't sound correct. Not entirely bad but like they were translated by an amateur.
Doomchild Apr 25, 2017 @ 7:27am 
I want to watch this like NAO!