Cities: Skylines

Cities: Skylines

48 ratings
10 Maddede Şehri Yaşatma Yolları (Yeniler İçin)
By MalatyalıND
Cities Skylines pek çok oyuncunun başına sıkıntı çıkaran bir oyundur. Oynamak tecrübe ve bilgi ister. O zaman tadına varısınız. Bu rehber de bir oyun tecrübeleri rehberidir (Son Zamanlarda Giremediğim İçin Tecrübesiz Kaldım). Ne yaşadıysak o ve yardımcı olur diye bu 10 maddelik özeti (!) hazırladım. Her şey burda olmuyabilir. Zaten bu rehber bir yere kadar işinize yarar. O yüzden kusura bakmayın. İnşaAllah yardımcı olur. Lütfen eksikler konusunda yorum atın. Yorumlara göre düzenleyip adam edebiliriz.
Hadi başlayalım:1. TRAFİĞE YER YOK.
Trafik... Tüm sorunların mafya babası. Sabıkaları arasında çöp sorunları, yangın sorunları, sağlık sorunları vb. gibi büyük sorunlar bulunuyor. Eğer çok sık bu sıkıntıları yaşıyorsanız yolları geliştirip bir iki kavşak koyup (birbirine yakın ve ters yerlere koymayın) şehre birkaç çıkış ve giriş yapıp toplu taşıma (otobüs) hatlarını çok sayıda ama kısa yapıp ve viyadük ve tünelleri kullanıp (page up ve page down sayesinde) ve tek yön yolları kullanıp bu sorunu azaltabilirsiniz ki çöp sorunundan çok fazla çekmiş biri olarak size bunu sık sık kontrol edip acilen azaltmanızı tavsiye ederim. Bir not: BU SORUN HİÇ BİTMEZ! Bir not daha: BU SORUNU ÇÖZEYİMDERKEN BAŞKA SIKINTILAR DA DOĞABİLİR.

2. ELEKTİRİĞE DİKKAT EDİN YOKSA ÇARPILIRSINIZ.
Elektrik çok önemli bir sorun. Rüzgar tribünlerini rüzgarın en şiddetli yerlere koymanızı (suya konulan tribünler açılana kadar) ve şehrin yakınına koymamanızı tavsiye derim çünkü şehrin nefes alıyorum problem var psikolojili insanları gürültüden rahatsız oluyorlar (TÜRK İNSANI GİBİSİ YOK). Kömür tribünlerini şehre uzak koyun kirlilik yapıyorlar (Koyduğunuz yerlerin arsa değeri düşer sanayiye koymayın şehir sakinleri rahatsızlanabilir). Güneş panelleri sadece gündüzleri çalışır. Barajlara dikkat edin su altında kalıp sizi yüzüstü bırakabilirler. Nükleer santraller iyidir. Kabloları yolara kadar çekin yollar elektriği (tabi etrafında ev varsa) iletir.

3. BİR KAŞIK SUDA BOĞULMAYIN.
Su pompalarını koyarken dikkat edin. Akıntı yönüne göre atık suların ulaşamayacağı yere koyun. Tüm şehir zehirlenebilir. Boruları oluşan açık mavi alana göre şehirde boşluk kalmayacak şekilde koyun. Arıtmalı atık su cihazı çaçılınca onu kullanın. Kanalların suyunu boşaltmadan yıkmayın belli bir süre sonra yerden sular fışkırıp sel basar (Arkadaşım @TerliksiHayvan bunu yaşadı). Su kulelerine bulaşmayın. Koyarsanız kirli alanlara koymayın.

4. HARİTAYI ÖNCE KEŞFEDİN.
Bir save açıp haritanın madenlerin keşfedin veya kendiniz harita editleyin. Bazen madenlerin üzerine şehir inşa etme gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

5. DENGELİ BİR EĞİTİM SİSTEMİ KURUN.
Başta mutlaka eğitimsiz bir bölge oluşturun ve fazla ofis yapmayın. Sanayide çalışacak adam bulamazsınız. Tabi bunun da bir sınırı var. Bir süre sonra ofisler sizi kurtaracak ama bu ofise geçiş sürecinde aniden saniyeden olma riski de var dikkatli olmalısınız.

6. PARA YOKSA OYUN DA YOK.
En büyük sıkıntılardan biri. Sakın borçlanmayın borçlanırsanız kapatmaya çalışın. Büyük zarar olur. Bütçeleri biraz kısın. Eğer çok sıkışırsanız vergileri en sona verip millet bağıncaya kadar para kasın. Bağırınca %11 %12 lere çekin. Maden ve benzeri şeyler ek kazanç getirir fazlasıyla ama madenin de bir sınırı var. Bir süre sonra yeterli maden yok diye bağırıyorlar. O zaman ofisleri de arttırmak gerekiyor eğitimliler için. Sonra sanayi tamamiyle de çökebiliyor maden yetersizliği yüzünden veya herkesin ofislere akın etmesi yüzünden.

7. TOPLU TAŞIMA İYİDİR
Toplu taşıma oldukça iyidir. Trafiği azaltır. Bedava haline getirerek de toplu taşıma kullanımını arttırabilirsiniz böylece trafik az da olsa azalır.

8. SAĞLIK, İTFAİYE, POLİS, ÇÖP VE ÖLÜLER
Bu hizmetleri mutlaka eksik etmeyin. Çöpler ve ölüleri yakma tesisleri konulabilir. Çöpü mutlaka koyun ve dolunca boşaltmayı unutmayın. Yakma tesisini ve kremeteryum da koyun (elektrik de üretirler). Bu hizmetler trafik yüzünden size sorun çıkarabilirler. Yol sisteminede dikkat edi. Bu yüzden bazı bölgelere giremedikleri oluyor.

9. İNSANLARI MUTLU EDİN.
Bol bol anıt, park vb. koyun ki halk mutlu olsun. Aynı zamanda iyi hizmet ederseniz de mutlu olurlar.

10. İNGİLİZCENİZ İYİ DEĞİLSE TÜRKÇE YAMA İNDİRİN.
İngilizceniz yeterli değilse oyundaki pek çok şeyi ve bilgilendirmeleri anlayamabilirsiniz. Bu durumda Türkçe yama indirmenizde fayda var.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. İyi oyunlar...
 
Rate  
Favorite
Favorited
Unfavorite
< >
26 Comments
Orhyme Sep 14, 2018 @ 12:12am 
Kömür santrali kurdum fakat kömür nereden çıkartabilirim beler bir yardımcı olur musunuz
BTWHRU Jun 5, 2018 @ 2:37pm 
Teşekkürler başlangıç için ideal bilgiler.
✪ Gameay™ May 13, 2018 @ 10:33am 
TEŞEKKÜRLER d
MalatyalıND  [author] Apr 19, 2018 @ 8:30am 
@merhans Steam'e hoşgeldiniz! Kütüphane kısmından oyunu seçip sağ tarafta Bağlantılar kısmında yazan topluluk merkezi üzerinden oyun hakkında olan şeylere ulaşabilirsiniz. Atölye üzerinden mod ve yama elde edebilirsiniz.
merhans Apr 16, 2018 @ 7:45pm 
merhaba, steam i bu oyun ile kurdum aşırı cahilim steam süper platforma benziyor oyun hakkında tavsiyelerinizi eksik etmeyin türkçe yama demişsiniz nasıl yapıcam araştırıyorum.
MalatyalıND  [author] Mar 24, 2018 @ 8:00am 
@Seleten ekonomi panelindeki gereksiz olan harcamaları kısmanız gerekir eğer varsa, @TerliksiHayvan arkadaşımın Ekonomi Paneli rehberi size yardım edebilir. Mümkün olduğunca kredi çekmeyin, daha çok sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kolay para kazanmak için de şöyle bir taktik uyguluyabilirsiniz:

- Vergileri en sona verin ve şikayetler kırmızı seviyesine gelene kadar bekleyin. Kırmızı olunca tekrar normalleştirin. Böylece hızlı ve kolay bir şekilde, para yetişmemesi durumlarında para kazanabilirsiniz.:steamhappy:
Seleten Mar 24, 2018 @ 3:00am 
Bütçe sorunum var para yetiştiremiyorum ne yapmalıyım ?
MalatyalıND  [author] Jan 10, 2018 @ 7:47am 
@FrozenFox kusura bakmayın geç cevap verdiğim için. Uzun zamandır oynayamıyorum maalesef. Çok iş yeri inşa edince öyle bir şey olabilir ev yeri ssyısına göre, benim aklıma ilk gelen bu oldu ama sizin sorununuzu çoktan hallettiğinizi düşünüyorum ve size yardımcı olamadığım için üzgünüm.
FrozenFox Dec 11, 2017 @ 11:38am 
not enough buyers for products sorunu nedir ? .d
Mert ツ Aug 12, 2017 @ 10:54pm 
MalAtyalı :d