Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2

168 ratings
Left 4 Dead 2 Türkce Rehberi
By Rohan and 1 collaborators
İyi Günler Arkadaşlar Left 4 dead 2 Türkçe Rehberine Hoş Geldiniz. Yeni Başlayanlar İçin Bilgiler, Oyunun İnce Detayları Burada !
 
Rate  
Favorite
Favorited
Unfavorite
Olay Örgüsü
Left 4 Dead'deki salgın olan yeşil grip virüsünün çıkardığı mutasyondur. İlk olarak Pennsylvania'da başlamış ve kendini geliştirmiştir. Hastalığın çıkmasından itibaren yaklaşık 3 hafta sonra güçlü mutasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak bu oyunda yeni mutasyonda ortaya çıkmıştır.Hayatta kalan 4 karakter hastalıktan arınmış güvenli bir yer bulma arayışıyla sürekli hareket halindedirler.

Hikaye Savannah eyaletinin Georgia şehrinde öğlen başlar. Hayatta kalanlar için kurulan tahliye noktalarının birine doğru yola çıkan 4 kişi tahliye noktasına zamanında yetişememiştir ve şehirin ortasında kalmışlardır. Artık yeni bir tahliye noktasına doğru gitmeleri gereklidir.İlerlerken bir silah dükkanına girerler ve orda Saw adında hayatta kalan bir silah uzmanı ile tanışırlar. Saw sığnağındadır ve gurubun ilerlemesi gerekmektedir. Yol enkazlarla tıkanmıştır ve Saw'ın elinde yolu patlatarak açabilcek çok güçlü bir silah bulunmaktadır. 4'lü Saw'a kola şişelerini getirir ve karşılığında Saw yolu patlatarak açar. Bir alışveriş merkezine doğru yola çıkarlar ama ordaki CEDA ajanlarının enfekteler tarafından öldüğünü gören 4'lü oradaki bir arabayı kullanmaya karar verir. Ancak arabanın yakıtı yoktur ve etraftan yakıt bidonlarını toplamaları gereklidir. Bir yandan enfekterle uğraşır bir yandan da yakıt toplarlar ve arabayla Savannah'tan uzaklaşırlar.

Arabayla ilerlerken Rayford'da devam etmeleri için köprüyü alçaltmaları gerekir. Bunun için etrafından dolanarak köprüye ulaşırlar ve köprüde Francis, Louis ve Zoey ile karşılaşırlar. Bu üçlü Bill'in ölümünden beri burada bulunmaktadır ve onlara jeneratöre benzin doldurmalarını söyler. 4'lü söylenen her şeyi yapar ve araba ile uzaklaşır.(Arkadan Louis ''We don't miss you'' der )

4'lü yollarına devam ederler. Whispering Oaks eğlence parkı ve fuar merkezine ulaşırlar. Buraya onları kurtarmak için bir helikopter gönderilmiştir. Park çok büyüktür ve helikopter onların yerini bulamamaktadır. Bundan dolayı 4'lünün aklına karnavalın sonundaki Midnight Riders Rock grubu için kurulmuş büyük konser alanına giderek büyük gürültü çıkararak helikopterin dikkatini çekmek gelmiştir. Karnavalın içinden geçerek oraya ulaşırlar ve helikopter onları kurtarır.

Tam kurtulduk derken helikopter pilotuna bulaşan hastalık onu enfekteye çevirir ve hayatta kalanlar tarafından vurulmak zorunda kalır. Artık yeni bir tahliye noktasına ulaşmak zorunda kalırlar. Helikopter bir bataklığa düşer ve bataklıktan yollarına devam ederler. Orada köye inerler. Köyde köylülerin enfektelerden korunmak için bir barikat yapmış olduklarını görürler. Ama bu işe yaramamıştır ve bütün köylüler enfekteler tarafından katledilmiştir. Bir binaya ulaşırlar ve telsiz ile yardım isterler. Virgil adında bir tekneciden yardım gelir. Tekneci gelene kadar dayanırlar ve tekneye binip giderler.

Takımı Virgil yarı yolda kısa süreliğine bir yere bırakır ve daha çok hayatta kalanları kurtarmaya gideceğini ve sanayi kasabasının diğer tarafındaki şeker fabrikasını geçip yakıt getirmelerini ister. Bu sürede onlar işini bitirirler ve Virgil'i beklemeye başlarlar. Virgil'in işi bittiğinde dönüp onları alır ve güneye doğru giderler.

Orada bir tahliye noktası vardır ancak yolları zorlu olacaktır. Bütün enfekteler köprüde toplanmıştır ve askerler köprüyü bombalamaktadır. Köprünün başına ulaştıklarında ölü birisinin üzerinden telsizi alırlar ve askerlerden yardım isterler. Bu süre içinde bombardımanı durdurmalarını söylerler. Askerler şaşırır. Köprünün sonuna askeri helikopter gelir. Takım uzun köprüyü zorda olsa aşar ve helikoptere binerek kurtulurlar. Askerlerde köprüyü patlatarak bombardımanı bitirmiş olurlar. Macerada burada biter.
Normal Enfekteler
Normal Enfekteler: Oyunda daha sık karşılaşılan ve sinir bozucu zombilerdir. Bu enfekteler yemeğe, kana o kadar aç kalmışlardır ki gözleri dönmüş. Siz ne kadar kaçarsanız kaçın bu enfekteler hüseyin bot gibi size yetişir. Pipe bomb'a (ses bombasına) kolay etkilenen zombilerdir. Kolları koparıldığı halde yaşamaya devam ederler. Senaryo moduna göre verebildikleri hasarlar şunlardır;
Easy (Kolay): 1 can hasar verirler.
Normal (Normal): Genellikle 2 bazen 1 vurdukları oluyor.
Advanced (Gelişmiş): Genellikle 5 bazen 2 vurdukları oluyor.
Expert (Uzman): Genellikle 20 bazen 10 vurdukları oluyor.
Nadir Enfekteler
Jimmy Gibbs Junior: Bu zombi sadece alışveriş merkezi bölümünde karşınıza çıkabilir.(Oyunun kodlarını yazarsanız eğer) Hikayeye göre çalmaya çalıştığımız araba bu yarışçının arabasıdır. En önemli özelliği normal bir zombiden en kolayda 30 kat en zor seviyede 10 kat güçlü olmasıdır. Hiçbir bomba türevi şeyden etkilenmez.
Not: yakın dövüş silahı ile 1 vuruşla ölür.

CEDA Çalışanları: Bu zombinin en önemli özelliği ateşe karşı dayanıklı olmasıdır. Bazen öldürüldüğünde Bile Bomb (Boomer Kusmuğu) düşürebilir.

Şehit Zombi: The Passing bölümünde karşımıza çıkan bu zombi, yüksek derecede sağlığa sahiptir. Kafasındaki kask sayesinde tek kurşunla öldürülemez ayrıca birisi ona hasar verirse hemen uzaklaşır ve tekrar saldırır. Öldürülmesi halinde rastgele olarak sağlık çantası ve ya bombalardan birini düşürebilir.
Çamur Adam: Bataklıklarda bulunurlar çamurlar ve çamur enfekteleri olarak anılırlar. Normal enfekteden daha hızlı koşmaktadırlar, (eğilmiş bir şekilde) sağlığı 50'dir. Suda hızlı koşabilir ve çok kolay kamufile olabilirler. Size yaklaşdığını bile anlayamazsınız.

İşci Zombi: Çoğunluk olarak Sağanak Yağmur haritasında çıkar. Kulak koruyucu ve İnşaat bareti kullanırlar. Ağır yakın tenezzül silahlarına Karşı dirençleri yüksektir. Pipe bomb tarafından etkilenmez. Sağlıği 50dir.Palyaço: Normal bir zombiden tek farkı, öldürülmediği sürece etrafta bağırır durur. Unutmayın ne kadar gürültü o kadar zombi...

Çevik Kuvvet: Dini bölge haritasinda Görülmektedir. CEDA'nin halkı koruması için görevlendirdiği güvenlik birimidir. Ön saldırılara karşı korunmaktadırlar. Sağlıği 50'dir. NightStick'de (Jop) aynı zamanda bu enfekteden düşmektedir.
Özel Enfekteler Witch
Witch:Bir ağlama sesimi duyuyorum? evet bir ağlama sesi ama kim?. İşte o Witch'tir. Tank'ın aksine gece bölümlerinde oturarak veya gündüz bölümlerinde yürüyerek nadiren ortaya çıkar. Witch ile direkt etkileşime girilmediği sürece hayatta kalanlara saldırıda bulunmamaktadır. Bu karakterin saldırısını tetikleyebilmek için 2-8 saniye arasında değişen sürede çok yakınında gezmek, üzerine bomba/molotov atmak veya üstüne sıkmak. Hayatta kalanları bir hamlede yere düşürebilir veya uzman zorluk seviyesinde tek saldırıda öldürebilmektedir. Yere düşürdüğü karakterlere saldırarak hızlı bir şekilde ölmelerini de sağlayabilmektedir. Bu cadımızın canı 1000hp'dir.
Not:Kapışma mod'da oyuncular bu witch'i oynayamazlar.
Özel Enfekteler Hunter
Hunter: Bir hırıltı duyuyorum. O da ne. HUNTEEEER. Hızlı olmasının yanı sıra yükseğe ve uzağa zıplama yeteneğine sahiptir. Hayatta kalanların üzerine zıplayarak kenetlenmekte ve pençeleri ile zarar vermeye çalışmaktadır. Başka bir hayatta kalan tarafından kurtarılana kadar pençelerini göğsünüze batırmaya devam edecektir. Canı 250hp'dir.
Özel Enfekteler Tank
Tank: Deprem mi oluyor? hayır Taaaank üzerimize geliyor... Bu mutasyon zombimiz büyük elleriyle eline aldığı hayatta kalanları fırlatabiliyor. Tank oyun içinde bir bölümde 1 veya nadiren 2 kere çıktığı oluyor. Tek başınıza öldürmeniz zor olup takım çalışması yaparak işini bitirebilirsiniz. Hatta üzerine molotov veya benzin bidonlarını yakarak kolay öldürebilirsiniz. Bir de unutmayın bu zombimiz eline kaya alarak sizlere fırlatabiliyor ve uzman zorlukta bir vuruşta yere düşürebiliyor. Canı zorluk derecelerine göre;
Easy (kolay): 3000hp
Normal (normal): 4000hp
Advanced/Expert (gelişmiş/uzman): 8000hp
Versus (kapışma): 6000hp'dir.
Özel Enfekteler Charger
Charger: Tank'ın kardeşi olarak da geçer. Bu enfektenin mutasyon sonucu bir kolu daha iridir. Uzun mesafe koşu yaparak art arda dizilmiş karakterlerin arasından birini alarak diğerlerini çarpma esnasında fırlatabilmektedir. Yakaladığı herhangi bir karakteri ise sürekli olarak yere çarpmaktadır. Bu enfekteye yakalanmak istemiyor iseniz üzerinize doğru koştuğunda bir yana çekilmeniz yeterli. Canı 600hp'dir.
Özel Enfekteler Smoker
Smoker:Sürekli öksüren ve diğer enfektelere oranla daha yavaş olan özel enfektedir. Hayatta kalanları diliyle sarıp kendine çekmekte ve çevrilen karakteri yumruklayarak zarar vermektedir. Öldüğünde diğer karakterlere zarar vermeyen ve karakterleri öksürten kısa süreli yeşil bir duman bırakmaktadır. Bu duman zarar vermez ama içindeyken görüş mesafenizi çok fazla düşürür. Canı 250'dir.
Özel Enfekteler Boomer
Boomer: Hastalıklar arasında en yavaş yürüyen ve en az sağlığa sahip enfektedir. canı 50 hp'dir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine kusarak etrafta bulunan yaygın enfekteleri üzerine çekmekte ve aynı zamanda kustuğu kişiler üzerinde geçici görüntü bulanıklığına neden olmaktadır. Genellikle birkaç kurşunla ölmesine rağmen oyun içerisinde taktiksel saldırı açısından çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Genelde dar koridorlar daha avantajlıdır Boomer için.
Özel Enfekteler Spitter
Spitter:Asit tükürerek karakterlere zarar vermeye çalışmaktadır. Uzun mesafeye tükürebilmekte ve tükürdüğü asit belirli bir süre yerde kalmaktadır. Asitin üzerine basan veya üzerinden geçen hayatta kalanlar can kaybetmektedirler. Canı 100 hp'dir. Oyundaki 2. bayan özel enfektedir. Aynı zamanda hamile bir bayan olduğuda bilinir.
Özel Enfekteler Jockey
Jockey:Etrafda deli gibi ses çıkaran bir şey var sanki. kim ki o? işte o jockey. Çökük bir şekilde ilerleyen ve bir insanın boyununa kadar zıplayabilen özel enfektedir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine zıplayarak istediği yere sürükleyebilmekte ve karakterlerin yüzüne vurarak canlarını azaltmaya çalışmaktadır. Yakaladığı hayatta kalanı yalnızca yere düşürmesini sağlayabilir. Yakaladığı vakit hareket tuşlarınızla onu zorlayın sizi götürmekte zorluk çekecektir. Canı 325 hp'dir.
Bilinmeyen Bonus Enfekte Screamer
Turtle Rock Studios tarafından ilk çıkardığı oyun l4d1 de bu zombimiz vardı. Sonra Valve l4d1 satın alarak oyunu değiştirerek bu zombimizi oyundan çıkarmıştır. Hakkında pek fazla bilgi yokdur. Her enfektede olduğu gibi onunda özel yetenekleri vardır. Çığlığıyla Etrafdaki enfekteleri sizin üzerine çekmektedir. Herhangi bir saldırı yapamaz. Elleri deli gömleği İle bağlanmıştır. Canı cinsiyeti belli değildir. Hakkında birkaç fotoğraf vardır. Eğer bu enfekte oyunda olsaydı oyun 2 kat daha da zorlaşırdı.
Sağ kalanlar
Sağ kalanlar, virüs bulaşmamış, virüse karşı bağışıklığı olan veya virüs taşıyıcısı olup da virüsten etkilenmeyenlere verilen addır. Oynanabilen 8 sağ kalanın yanı sıra Virgil ve Whitaker gibi oyunculara yardım eden başka sağ kalanlar da vardır.

Oynayabileceğimiz Sağ Kalanlar
Ellis: Tamirci genç karakter. Savannah'da yaşamaktadır. Zoey'e aşık olduğu söylenmektedir. Sadece bir bölümde karşılaşırlar orada da araları pek de iyi olmamıştır.

Coach: Freshman Football Team'ın Koordinatörü ve bir okulda sağlık danışmanıdır.
Savannah'da yaşamaktadır. Sağlık danışması olmasına rağmen çikolataya bayılır. Oyun içi genellikle yakın taaruz silahlarını tercih eder.
Nick: Zengin bir iş adamıdır. Kumar oynamayı seven biridir. Savannah'da yaşamaktadır. Hakkında pek fazla bilgi olmayıp zevkine düşkün ve esprili bir adam olduğu bilinir.


Rochelle: Ulusal bir haber şirketinde sunucuydu. Savannah'da yaşamaktadır. Francis ile aralarında olan aşk dedikoduları geçiyor.

Valve 2010 yılında l4d2'ye güncelleme getirerek ilk serisinde bulunan karakterleri, haritaları bu oyuna eklemiştir.
Bill: Vietnam Savaşı'nda iki görev turunda yer almıştır. Savaş sırasında dizinden kalıcı olarak sakatlanmıştır. İlk enfeksiyondan iki gün sonra Bill bir gazi hastanesindeydi ve muhtemelen diziyle ilgili bir operasyon için bekliyordu.

Hastanedeki hemşirelerden biri enfekteye dönüşür ve operasyon odasındaki görevlileri öldürür. Bill hastaneden kurtulmayı başarır ve evine giderek sakladığı eski askeri giysilerini giyer ve taarruz tüfeğini alır ve amansız mücadeleye başlar.


Zoey: Salgından önce bir üniversite öğrencisi olarak ailesinin yanına gelmiştir. Babası salgını kapınca onu vurmak zorunda kalmıştır. Rock müzik ve dans etmeyi sevdiği bilinen özelliklerindendir.


Louis: Bir teknoloji bayisinde çalışırken hastalıklı bir kişi tarafından saldırıya uğrayıp onu bayılttıktan sonra, şehrin yok olduğuna tanıklık etmiştir. ilk zamanlarda olan aceleci davranışlarının başına bela açtığını görmüştür. Oyundaki en komik karakterdir. oyun içi bazı diyaloglarda görmeniz mümkündür.

Francis: Deri yeleği ve neredeyse vücudunu tamamen kaplayan dövmeleriyle soğukkanlı bir motorcudur. Genellikle Her şeyden nefret etmesiyle bilinir. Louis ve Bill'e aralarında özel diyaloglar geçmektedir. Genellikle pompalı kullanıp zombilerin onun deyimiyle vampirlerin kafasını uçurmaktir.
Francis:♥♥♥♥♥♥vampires. (lanet olsun, Vampirler)
Bill: They zombies Francis (Onlar zombi Francis.)
Francis: Whatever. (Herneyse)
Oyunun Mod Türleri
Senaryo
En fazla 4 kişilik oynanılabilen bir moddur. Herhangi bir hayatta kalan olup son bölümde kurtarma aracına varmaya çalışıyoruz. 4 farklı tip zorluk derecesiyle oynanılır. Kolay,Normal,Gelişmiş,Uzman.
Gerçekçi (Realism)
Senaryonun tıpa tıp aynısıdır. Sadece şu yönleri farklı birbirlerinizin ışınını göremezsiniz yani bir zombi takım arkadaşınızı yakaladığında kırmızı ışık, yere düşmüş arkadaşlarınızın turuncu ışını, normal duvar opak nesneler içinde mavi ışını göremiyorsunuz. Bu yüzden birbirlerinizden ayrılmayın bu modda daha çok ses kasmanız gerekecek. Birde normal enfekteler bu modda zorluk derecelerine göre 2 kat daha dayanıklılar. Örneğin Uzman zorlukta oynuyorsunuz. Sniper ile senaryoda 1 kurşunla öldürürken bu modda 3 kurşunla ölürler.
Kapışma
en az 2-8 arası oyuncularla oynanılır. 2 takımdan oluşur. Bu modun amacı ise sağ kalanlar takımı olduğunuzda güvenli odaya kadar hayatta kalmaya çalışacaksınız, enfekte takımı olduğunuzda ise hayatta kalanları durdurcaksınız. Puanlı bir moddur. Hangi takım sağ kalan iken yüksek puan yapmış ise o takım kazanır. Not: Son bölümde belli olacak Bu modda senaryo gibidir sadece enfekteleri oyuncular oynuyor.
Gerçekçi Kapışma
Kapışma gibi aynıdır. Bu modda gerçekçi senaryoya benzer. Sadece hayatta kalanlar birbirlerinin ışınlarını görmezler ama enfekteler görebilir :) dediğim gibi bu modda ses kasmanız gerekecek.
Direniş
Süreli bir moddur. Herhangi bir haritanın alarmlı yerinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Örneğin Merhamet yok haritasının jeneratör odası. Bu modun sürelerine gelirsek;
4 dk dayanırsanız Bronz Madalya
7 dk dayanırsanız Gümüş Madalya
10 dk dayanırsanız Altın Madalya alırsınız. Unutmayın bu aşamaları geçtiğinizde oyun zorlaşacak ona göre tasarufunuzu yapın :)
Temizlik
Bu modda kapışmaya az çok benzer. Buradaki amaç sağ kalanlar benzinleri jeneratöre boşaltacak, enfekteler ise onları durduracak. Her haritada genelde 16 tane benzin oluyor bazı yerlerde 21 tanede oluyor. Oyun ilk başta 1 dk 30 saniye süre veriyor ama sağ kalanlar her benzini jeneratöre boşalttıklarında ekstra 20 saniye arttırırlar. Bu mod nasıl kazanılır? İlk takım benzinlerini dolduruyor yapabildikleri kadar 14 tane yaptılar. 2. takım 15 yaparsa kazanır yapamazlarsa ilk takım eli kazanır. 1-3-5 el kadar ayarlayabilirsiniz.
Silahlar Ve Eklentiler.
Oyunda yaklaşık olarak 13 silah bulunur. Bunlardan 4 tanesi 1. aşama silahıdır. Güvenli oda ve çevresinde bulunur. Diğer 7'si ise 2. aşama silahıdır. Öbür 2'si de nadir silahlardır. Oyunun ilerleyen bölümlerinde bulunurlar.Pompalı Av tüfeği: Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan bir tanesidir. Maksimum 56 mermi taşıyabilirsiniz tek seferde 8 mermi kapasitesi vardır. Her Vuruş 250 hasar vermektedir.Pompalı Av Tüfek:(2) Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan bir tanesidir. Maksimum 56 mermi taşıyabilirsiniz tek seferde 8 mermi kapasitesi vardır. Her Vurus 248 hasar vermektedir.

Hafif Makineli Silah Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan bir tanesidir. Maksimum 650 mermi taşıyabilirsiniz. Tek seferde 50 mermi kapasitesi vardır. Her vuruş 20 hasar vermektedir.

Susturuculu Hafif Makineli Silah: Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan bir tanesidir. Maksimum 650 mermisini taşıyabilirsiniz. Tek seferde 50 mermi kapasitesi vardır. Her vuruş 25 hasar vermektedir.Savaş Av Tüfeği: ilerleyen bölümlerde çıkan 2. aşama silah türüdür. Toplam mermi kapasitesi 10'dur. Maksimum 90 mermi taşınabilir. Her vuruş 253 hasar verir.

Savaş Av tüfeği(2): Oyunda İlerleyen yerlerde çıkan 2. aşama silah türüdür. Toplam mermi kapasitesi 10'dur. Maksimum 90 mermi taşıyabilirsiniz. Her vuruş 252 hasar verir.
Dürbünlü Avcı Tüfeği Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür. Toplam mermi kapasitesi 15'dir. Maksimum 150 mermi taşıyabilirsiniz. Her vuruş 90 hasar verir. Dürbününü kullanabilmek için (mouse 3) basınız.Keskin Nişanci Tüfeği : Oyunda İlerleyen yerlerde çıkan 2. aşama silah türüdür. Toplam mermi kapasitesi 30'dur. Maksimum 180 mermi taşıyabilirsiniz. Her vuruş 90 hasar verir. Dürbününü kullanabilmek için (mouse 3) basınız.
Ak-47 Kalaşnikov: Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür. Toplam mermi kapasitesi 40'dır. Maksimum 360 mermi taşıyabilirsiniz. Her vuruş 58 hasar verir.Savaş Tüfeği: Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür. Toplam mermi kapasitesi 60'dır. Maksimum 360 mermi taşıyabilirsiniz. Her vuruş 44 hasar verir.

M 16 Piyade Tüfeği: Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür. Toplam mermi kapasitesi 50'dir. Maksimum 360 mermi taşıyabilirsiniz her vuruş 33 hasar verir.
Bomba atar: 30 şarjör ve 1 adet kurşun bulundurabilen bir silahtır. Cephanesi yenilenemez belli yerlerde bulunabilir. Enfekteler bir aradayken çoğunu indirebilirsiniz bu silahla. Yakından vurmayınız az çok hasar alabilirsiniz veya orada bulunan arkadaşlarınızı hasar verebilirsiniz. Özel enfekteleri sersemletebilirsiniz (tank hariç).
M60: 150 kurşun bulundurabilen bir minigun silahı. Cephanesi yenilenemez belli yerlerde bulunabilir. Bir kurşun ile sıradan bir enfekteyi parçalayabilirsiniz. Tank öldürebilmek için bütün kurşunları ıskalamadan öldürebilirsiniz.
Yakın Dövüş Silahı
Enfekteleri Öldürmek İçin Gereken Vurma Sayısı:

normal & nadir Enfekteler : 1

Hunter, Smoker, Spitter, Boomer, Jockey: 1

Charger: kafaya 1 vücuda 2

Witch: 4

Tank:20


Yangin Baltası: Oyunda kafa kesmede iyi olan bir silahtır. Rastgele bulunur. Şu haritalarda özellikle çıkar. Kan Hasatı, Ölü Merkez, Ölü Hava, Sağanak Yağış, Merhamet Yok

Beyzbol Sopası: Güvenli odalarda genellikle çıkar.

Elektrikli Testere Oyun içinde en iyi yakın dövüş silahıdır. Yakıtı olduğu sürece her vuruşunuz 100'dür. Yakıtınız bittiğinde tamamen İşlevsiz hale gelir ve elinizden düşer. Her haritada rastgele olarak bulunur.

Kriket Sopası Sadece bu haritalarda bulabilirsiniz. Ölü hava , Fedakarlık, Ölü Merkez, Kaza Seyri, Bataklık Ateşi

Golf Sopası Passing haritasında bulunabilen bir silahtır.


Tava: Mutfaklarda ve terk edilmiş ocaklarda bulunur. Kullanılabildiği haritalar Bataklık Ateşi , Sağanak yağış, Dini Bölge, Kan HasatıLevye: Bataklık ateşi ve Dini Bölge hariç Tüm haritalarda bulunur.

Elektro Gitar Ölü hava, Dini Bölge ve Kara Festival Haritalarında bulunur. Vurduğunuz zaman gitar sesi çıkarır.

Katana: Bazı hayatta kalanlar tarafından Samuray Kılıcı olarak adlandırılır. Ölü Merkez, Passing , kara Festival, sağanak yağış, merhamet yok, ölü hava ve fedakarlık haritalarında bulunabilir.


Pala: Bu haritalarda bulunur. Bataklık ateşi, Dini Bölge,kan hasatı
Jop: Çelik kuvvetten bulunmaktadır. Aynı zamanda şu haritalarda da bulunur. Dini Bölge, Merhamet yok , kaza seyri,
Bombalar ve Diğer Patlayıcılar.
Oyunda 7 patlayıcı vardır. Bunların 3'ü stoklanıp saklanabilir, 5'i harita üzerinden bulunup silah yardımı ile patlatılabilir Patlayıcılardır :


Molotov Kokteyili: Verdiği yüksek hasarlar ile oyundaki alan hasarı veren 2. bombadır 13 saniyede toplam 100 hasar verir. Maksimum 1 tane taşıyabilirsiniz. Ceda enfekteleri hariç tüm enfekteleri etkiler ve normal ve nadir enfekteler size vuramadan canlarını yitirirler verdiği hasar oyunun zorluğuna göre değişir.

Ses Bombası ses bombası atıldıgı zaman üzerindeki led ışıkla ve sesleriyle enfekteleri üzerine çekmektedir. 4 metre çapındaki tüm enfektelere zarar verir. Bir kaç saniyeliğine etrafınız açılır rahat bir şekilde yola devam eder veya yere düşmüş yardıma muhtaç arkadaşlarınıza yardım edersiniz.


Boomer Kusmuğu Daha çok Ceda çalışanları tarafından bulabilirsiniz. Kullandığınız an zombi saldırısı başlatabilir veya enfektelerin üstüne atıp birbirlerine vurmalarını sağlayabilirsiniz. Attığınız zaman yeşil bir duman oluşur ve zombiler o alana doğru koşmaya başlarlar.


Yakıt bidonu: molotofla aynı hasara sahiptir. Silahınızla hedef aldığınız zaman yerde yangın etkisi oluşturur ele alınabilir ve savunma saldırısı da yapabilirsiniz.
Mutfak Tüpü: Ufak çaplı bi patlama yaratır. Zorluk Derecesine göre 1-21 arası Elinizde taşıdığınız zaman savunma saldırısı yapabilirsiniz. Genellikle tank'ı sersemletmek için kullanılır.

Oksijen Tüpü: aynı Mutfak tüpü gibidir aynı özelliklere sahiptirler. Sadece vurulduğu vakit 1-2 saniye içinde patlıyor.Havayi Fişekler: kara festival haritasının konser bölümünde karşımıza çıkar. Zorluğa göre her 12 saniyede 50 hasar verir. Maksimum hasar 275 (Uzman Zorlukta).


Özel İtemler
Oyun İçerisinde Başka Sağ Kalanlarla Alakalı EşyalarCola: Whitetaker adinda Dead Center da bulunan bir adam bir kapı ardından bize bir teklif sunar. Bu teklif karşı tarafta ki marketten 6 şişe kolayı getirirseniz size silah dükkanımın anahtarını vereceğim der. Bu teklifi kaçırmayan kahramanlarımız ise markette ufak bir sürpriz ile karşılaşırlar. Bu kola taşınabilir aynı zamanda yakın atak yapılabilinir. (savunma)


Bahce Cini: kara festival the fairground bölümünde görünmektedir. Atış oyunda vurduğunuzda 750 puan alırsanız sağ kalanlar tarafından taşınabilinir savunma olarak saldırı yapılabilen bir bahçe cini kazanırsınız. Eğer Fairground bölümünü bu bahçe cinini taşıyarak bitirirseniz size Cin Bekçisi adlı bir başarım verilecektir. Helikoptere kadar eşlik etmeniz gerekecek.Burada oynanılıp 750 puan kazanıp bahçe cini kazanıyorsunuz.
Sağlık Malzemeleri
İlk Yardım Çantası: Oyunun ilk başlangıcında 4 adet medkit bulunur. Sağ kalanların can durumu 39-1 arası olduğunda yürüme hızları düşer bu medkit kullanıldığında tekrar eski hızlarını ve sağlığına kavuşurlar. Oyunun zorluğuna göre belli yerlerde bulma şansımız oluyor o yüzden idareli kullanmanızı tavsiye ederim. Daha çok 2 kere yere düşüp etrafı gri beyaz şeklinde görüyor iken kullanın.

İlaçlar: Elimizde medkit olmadığında veya medkit kullanmak istemediğimiz zaman bu ilaçlar işimizi görür. İlacı kullandığımızda geçiçi olarak 50 can arttırır ama bir kaç dakika sonra etkisi azaldığından eski can durumuna düşecektir. Oyunda daha çok tuvalette, odalarda, medkit dolabında bulabilirsiniz.
Adrenalin İğnesi: Yere düşmüş arkadaşları hemen kaldırmak, benzinleri jeneratöre hızlıcana doldurmak veya daha hızlı koşmak için kullanılır. Geçiçi olarak 25 can + 20 saniye boyunca hız verir. İlaçlar gibi aynı yerlerde bulunabilir.

Elektro Şok: Ölmüş arkadaşlarınızı odalardan beklemektense bu alet işinizi görür. Ölmüş arkadaşlarınızı bu alet sayesinde tekrar oyuna dahil edersiniz. Çok az rastlanır haritalarda. Kapışma modunda kullandığınızda 25 puan kaybedersiniz.
Rastgele Yapılabilir Başarımlar
Başarım İsmi: Asit Refleksi
Amaç: Bir Spitter'ı tükürmeden önce öldür.


Başarım İsmi: Tek Kişilik Cephanelik
Amaç: Bir cephane geliştirmesi yerleştir ve tüm takım onu kullansın.


Başarım İsmi: Yanma Hissi
Amaç: 50 Normal Enfekteyi yanıcı mermiyle yak.


Başarım İsmi: Testere Katili
Amaç: 100 normal Enfekteyi elektrikli testereyle öldür.


Başarım İsmi: Septik Tank
Amaç: Tank'a kusmuk bombası at.


Başarım İsmi: Kafa Kesici
Amaç: Yakın dövüş silahıyla 200 Enfektenin kafasını kopart.


Başarım İsmi: Ölü Klubü
Amaç: Tüm yakın dövüş silahlarını kullanarak her biriyle birer Sıradan Enfekte öldür.Başarım İsmi: Egzersiz Konfederasyonu
Amaç: Bir senaryoyu yalnızca yakın dövüş silahı kullanarak bitir.
Not:Yere düşerseniz tabancanızı sıkmayın yoksa fail olur.

Başarım İsmi: Hızlı ve Ölü
Amaç: Adrenalinin hızlandırma etkisindeyken yere düşmüş 10 Sağ Kalanı kurtar.


Başarım İsmi: Şok Kurtarış
Amaç: Defibrilatör ile 10 ölü Sağ Kalanı canlandır.


Başarım İsmi: Bir Şeyleri İspatlamak
Amaç: Tüm senaryoları Uzman zorluk seviyesinde sağ olarak tamamla.
Not: Sadece son bölümde ölmeyip yaşayıp kurtulursanız kazanırsınız.

Başarım İsmi: Gerçek İş
Amaç: Realizm modu etkinken bir senaryoyu Uzman zorluk seviyesinde sağ olarak tamamla.
Not: Sadece son bölümde ölmeyip yaşayıp kurtulursanız kazanırsınız.

Başarım İsmi: Her Çeşitten
Amaç: Her bir Özgün Sıradan Enfektelerden birer tane öldür.


Başarım İsmi: Saldırı Seviyesi
Amaç: Bir Charger'ı Sağ Kalan yakalarken yakın dövüş silahı ile öldür.
Not:Önce Charger hasar verin sonra arkadaşınızı tam yakalamışken vurun.

Başarım İsmi: Parçalama Planı
Amaç: Tek bomba atar patlamasıyla 15 Enfekte öldür.
Not:Kusmuk bombası atın. Bütün enfekteler toplansın ve vurun

Başarım İsmi: Tank Burger
Amaç: Bir Tank'ı yakın dövüş silahlarıyla öldür.
Not:Mutation adlı mod da 4 silahşör adlı moda girin. Zorluk kolay seçin ve Tank'ı halledin.

Başarım İsmi: Saldıranları Dövüş
Amaç: Direniş modu raundundayken yalnızca yakın dövüş silahı kullanarak bir madalya kazan.

Başarım İsmi: Mutant Overlord
Amaç: 6 farklı Dönüşüm modu oyunu oyna.
Not:Mutation adlı modda yapılabilir.


Başarım İsmi: Ghost Of Christmas Present
Amaç: Spread cheer by helping a free holiday player survive a campaign.
Not:Steam l4d2 grubunda yapılabilir.

Başarım İsmi: Valve Gift Grab 2011 – L4D2
Amaç: Collect three gifts dropped by Special Infected in Versus Mode.
Not:Steam l4d2 grubunda yapılabilir.

Başarım İsmi: Good Guy Nick
Amaç: Plays games with free weekend players and helps them survive a campaign.
Not:Unut gitsin abi yapılamaz. :D:

Başarım İsmi: Sarjör Boşalana Kadar
Amaç: M60 kullanarak, elini tetikten hiç çekmeden 25 enfekte öldür.
Not:No mercy direniş mod da bulabilirsiniz.

Başarım İsmi: Sürüş Reddedildi
Amaç: Bir Jockey'i, Sağ Kalanlardan birinin üzerine atladıktan sonraki 2 saniye içerisinde öldür.
Senaryo Başarımları
Başarım İsmi: Fiyat Keser
Amaç: Ölü Merkezi senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Gece Yolcusu
Amaç: Kara Festival senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Bataklık Fatihi
Amaç: Bataklık Ateşi senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Meteoroloji Uzmanı
Amaç: Sağanak Yağış senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Köprü Yakıcı
Amaç: Dini Bölge senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Torch Bearer
Amaç: Geçiş Senaryosunda Hayatta Kal.


Başarım İsmi: Nehir Geçen
Amaç: Soğuk Duş senaryosunu herhangi bir zorlukta tamamlayın.


Başarım İsmi: En Son Kurban
Amaç: "Fedakârlık" senaryosunu tamamla.
Senaryoda Yapılacak Başarımlar
Başarım İsmi: Soyulmuş Zombi
Amaç: Öldürdüğün 10 sivil savunma elemanından düşen Boomer kusmuğu şişelerini topla.


Başarım İsmi: Burun Kıran
Amaç: 10 Palyaçonun burnunu öttür.


Başarım İsmi: Bahçe Cinini Koruma
Amaç: Bahçe cinini karnavaldan kurtar.


Başarım İsmi: Gong Gösterisi
Amaç: Moustachio'dan daha güçlü olduğunu kanıtla.
Not: Yakın dövüş silah ile adrenalin iğnesi alın. İğneyi vurun kendinize ve silah ile vurun.
Başarım İsmi: Tokmakçı
Amaç: Moustachio'dan daha hızlı olduğunu kanıtla.
Not: Oyunda 41 kere Moustachio'yu vurun. Süre biterse 10 saniye içinde hemen aktif edin yoksa skorunuz sıfırlanır.

Başarım İsmi: Kızarmış Çoban
Amaç: En az 10 sıradan enfekteye öncülük eden bir Palyaçoyu Molotov kullanarak yak.


Başarım İsmi: Sudaki Ölü
Amaç: 10 Çamur Adamı suyun içindeyken öldür.


Başarım İsmi: Kanatlar ve Dualar
Amaç: Kaza yapmış yolcu uçağında hiç hasar almadan kendini koru.
Not: Batalık ateşi haritasının 2. bölümüBaşarım İsmi: Acıklı Hikaye
Amaç: Hiçbir Cadıyı öldürmeden şeker fabrikasını geç ve sığınağa ulaş.
Not: Sağanak Yağmur haritasının 2. bölümü


Başarım İsmi: Sessizlikteki Şiddet
Amaç: Araziden sessizce ilerle ve hiçbir alarmı devreye sokmadan güvenli bir şekilde mezarlığa ulaş.
Not:Dini bölge haritasının 3. bölümü
Başarım İsmi: Köprü Üzerindeki Hızlı Katliam
Amaç: Köprü finalini 3 dakikadan kısa bir sürede tamamla.
Not:Dini bölge haritasının son bölümü

Başarım İsmi: Fore
Amaç: Golf sopasıyla 18 Enfektenin kafasını uçur.
Not:Geçiş haritasının son bölümü

Başarım İsmi: Bill İçin
Amaç: Bir Tank'ın yalnızca ilk oyundaki Sağ Kalanların hasar vermesiyle ölmesini sağla.
Not:Geçiş haritasının son bölümünde l4d1 karakterlerinin vurmasını sağlayın. Siz vurmayın.

Başarım İsmi: Zula hırsızı
Amaç: 5 eşya sandığı aç.
Not:Geçiş haritasının 1. bölümün binasında 2. katta bulunur.

Başarım İsmi: KILLING THEM SWIFTLY TO THIS SONG
Amaç: Müzik kutusundan yeni Midnight Riders şarkısını çal.
Not:Geçiş haritasının son bölümünde binanın içinde kaset oynatıcısı var.

Başarım İsmi: GRAVE ROBBER
Amaç: Zombileşmiş Sağ Kalan'dan yere düşen 10 eşyayı topla.
Not:Geçiş haritasında bulunur.

Başarım İsmi: Varil Leşi
Amaç: Patlayıcı varil ile bir Özel Enfekte öldür.
Not:Fedakarlık haritasında yapılabilir.

Başarım İsmi: Kill Bill
Amaç: Bill'i takım için feda et.
Not:Fedakarlık haritasında Bill'i jeneratöre gönderin.

Başarım İsmi: Kaos Yaratıcı
Amaç: "Fedakârlık" finalinde 3 jeneratörü de aynı anda çalışır duruma getir.
Kapışma Modunda Yapılacak Başarımlar
Başarım İsmi: Et Dövme
Amaç: Charger iken, bir Sağ Kalanı yakala ve onu 15 saniye boyunca yere vur.


Başarım İsmi: Dağıtıcı Vuruş
Amaç: Charger iken, düşman takımı tek bir saldırıda dağıt.


Başarım İsmi: Uzun Mesafe Kuryesi
Amaç: Charger iken, bir Sağ Kalanı yakala ve onu 80 adım uzağa taşı.
Not: Herhangi bir hayatta kalanı alıp uçuruma fırlatmanız gerek.

Başarım İsmi: Sırta Dönüş
Amaç: Jockey iken, hiç ölmeden iki farklı Sağ Kalanın üzerine atla.


Başarım İsmi: Aside Doğru Bir Gezi
Amaç: Jockey iken, bir Sağ Kalanı Spitter'ın asitli tükürüğünün içine sürükle.


Başarım İsmi: Yeterli Sürüş
Amaç: Jockey iken, bir Sağ Kalanı 12 saniyeden uzun bir süre yönlendir.


Başarım İsmi: Harika Tükürüş
Amaç: Spitter iken, tek bir asit tükürüğü ile tüm Sağ Kalanlara hasar ver.


Başarım İsmi: Arkadaşlarımdan Tükürüklü Bir Yardım
Amaç: Spitter iken, Smoker tarafından boğulan bir Sağ Kalana tükür.


Başarım İsmi: Başarısız Kurban
Amaç: Özel Enfekte iken, kendisini feda etmeye çalışan bir oyuncuyu yere düşür.
Not: Fedakarlık haritasında son bölümün son bir jeneratörü çalıştırmaya çalışan oyuncuyu katledin.

Başarım İsmi: Wedding Crasher
Amaç: Charger iken, bir Sağ Kalanı yakala ve düğündeki 8 sandalyeye çarptır.
Not: Geçiş haritasının ilk bölümünde bulunan düğünde yapılır.

Başarım İsmi: Aktarmalı Mücadele
Amaç: Ölü Hava senaryosunda baştan sona bir kapışma maçı oynayın.


Başarım İsmi: Elektroşokçu
Amaç: Kapışma modu raundundayken sığınaktan ayrılarak ölü takım arkadaşını canlandır.


Başarım İsmi: Rakamlardaki Güç
Amaç: 4'e 4 Kapışma veya Temizlik modunda bir takım kur ve düşman takımı alt et.
Not: Lobide 8 kişi olduktan sonra kimse oyundan çıkmasın ve oynadığınızda siz kazanmış olun.
Temizlik Modunda Yapılacak Başarımlar
Başarım İsmi: Yakıt İçici
Amaç: Temizlik modunda 100 benzin bidonu boşalt.


Başarım İsmi: Çaktırmadan Taşıma
Amaç: Tek bir Temizlik modu raundunda 15 yakıt bidonu boşalt.


Başarım İsmi: Yakıt Krizi
Amaç: Uzatma süresinde bir Sağ Kalanın elindeki yakıt bidonunu bıraktır.


Başarım İsmi: Yakıt Kıtlığı
Amaç: Özel Enfekte iken 25 yakıt bidonunun düşürülmesini sağla.


Başarım İsmi: Av Partisi
Amaç: Bir Temizlik Modu oyunu kazan.


Başarım İsmi: Temizlik Avı
Amaç: Bir Temizlik modu raundunda karşı takıma hiç yakıt bidonu boşalttırma.


Başarım İsmi: Temizlik Limanı
Amaç: Liman bölümünde 5 tam oyun Temizlik modunu oyna.
Haritalar
L4d1 Karakterleriyle Oynayabileceğiniz Haritalar
No Mercy (Merhamet yok) Oyunun ilk başlangıç haritasıdır. Sağ kalanlar mercy (Merhamet) hastanesine yoluna koyularak helikopter ile kaçmayı planlarlar. Pilot gelir sağ kalanları götürür ama ne yazık ki pilot da ısırılmış Zoey pilotu vurarak bir helikopter kazası geçirirler. Bu haritada daha çok kapalı alanlarda geçiyor açık alan pek yoktur. 5 adet bölüm içerir.
1. bölüm: Apartmanlar
2. bölüm: Metro
3. bölüm: Kanalizasyon
4. bölüm: Hastane
5. bölüm: ÇatıCrash Course (Kaza Seyri) Helikopter kazası geçirip bir şehire düşerler. Sağ kalanlar yinede umutlarını yitirmeyip başka bir yolla kurtulmaya çalışırlar. Sağ kalanlar bu yolda kamyon garajına giderler. Kamyonu almaları için garajdaki jeneratörü çalıştırmaları lazım. Ne yazıkki garaj çalışır hale geldiğinde bir ses gürültüsü ile zombilere ilgisini çekmeye başlıyor. Oyunun en kısa haritasıdır 2 bölümden oluşur.
1. bölüm: Sokaklar
2. bölüm: Kamyon Garı

Death Tool (Ölüm Çanları) Sağ kalanlar kamyonla kaçmayı başarmışlarken bu sefer önlerinde bir kaç sorun çıkar. Yollar kapalı, arabalar yolun ortasında park edilmiş vs gibi, bu yolda yürümeyi tercih etmekten başka seçenekleri yok. Sağ kalanlar bu yolda kasabaya varmak oradan da kayıkhaneye ulaşmaya çalışırlar. Kasabaya gelmeleri için kiliseden geçmeleri lazım. Kilisedeki bir adam kurtulmuş ama ne yazıkki ısırıldığından kapıyı açmaz ve üstüne çan çaldırıp sağ kalanları öldürmeye çalışır. Sağ kalanlar kurtulur içeriye girer adam da o anda dönüşüme uğrayıp zombiye dönüşür onu öldürürler ve kasabaya doğru yola çıkarlar. Bu haritada 5 bölüm içerir.
1. bölüm: Gişeler
2. bölüm: Kanalizasyon
3. bölüm: Kilise
4. bölüm: Kasaba
5. bölüm: Kayıkhane
Dead Air (Ölü Hava) Sağ kalanlar bu arada bir çicek evine giderler. Evin üzerinden bir uçak geçer ve tekrardan sağ kalanların içine umut doğar. Uçağın olduğu yerde insan vardır. Sağ kalanlar bu yolda hava alanına giderler. Ne yazıkki üstlerinden geçen uçak kaza yapar. Etraflarına bakınıp bir uçak bulurlar. Uçağın benzini yokmuş orada bulunan benzin kamyonu çalıştırırlar. Benzin kamyonun çıkardığı ses ile zombileri buraya doğru çekmeyi başarır. bu haritada 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Sera
2. bölüm: Vinç
3. bölüm: Şantiye
4. bölüm: Terminal
5. bölüm: Pist

Blood Harvest (Kanlı Hasat) Sağ kalanlar bir ormanda kamp yaparlar. Burada ise tren yollarından yola çıkıp mısır tarlasından geçip bir çiftlik evine varırlar. Bir radyo telsizi bulurlar. Telsizde seslenen bir asker hayatta kalan varmı diye kontrol ederken sağ kalanlar çıkıverir. Askerler onları almak için tank ile gelip götürürler. Bu haritada 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Orman
2. bölüm: Tren
3. bölüm: Köprü
4. bölüm: Tren İstasyonu
5. bölüm: Çiftlik eviThe Sacrifice (Fedakarlık) Bu harita l4d1 karakterlerin son bölümüdür. Artık umut yok nerelerde kurtuluş bulsa bir bela çıkıveriyor. Sağ kalanlar bu sefer limana doğru yola çıkırlar. Köprüyü aşağı indirmek için 3 jeneratörü çalıştırmaları lazım. Jeneratörleri çalıştırıp çıkardıkları gürültü ile zombiler buraya doğru çeker. Nihayet köprü aşağı iner sağ kalanlar köprüyü yukarı çekmeye çalışırken bir sorun çıkar jeneratör bozulur. Tekrar jeneratörü aktif etmek için birinin feda etmesi gerek. Bill kendini feda eder jeneratörü çalıştırıp diğerlerini köprüde yukarı doğru çıkartır ama kendisi ne yazıkki burada vefat eder diğerleri köprüde kalmayı tercih ederler. Bu harita 3 bölümden oluşur.
1. bölüm: İskele
2. bölüm: Mavna
3. bölüm: Liman
L4d2 Karakterleriyle oynayabileceğiniz haritalar
Dead Center (Ölü Merkez) L4d2 karakterlerin ilk başlangıç haritasıdır bir çatının üstünde başlıyoruz. Helikopter giderek sağ kalanlar burada kalırlar. Kurtulmak için başka bir yol bulmaya çalışırlar. Sağ kalanlar mağazadaki bir arabayla kaçmayı planlarlar ve The passing (Geçiş) adlı haritaya giderler. Harita da ceda çalışanları bulunur. bu yer 4 bölümden oluşur.
1. bölüm: Otel
2. bölüm: Sokaklar
3. bölüm: Alışveriş Merkezi
4. bölüm: Atriyum
The Passing (Geçiş) sağ kalanlar araba ile buraya gelirler. Burada ilk oyundaki sağ kalanlar (Zoey,Francis,Louis) karşılaşırlar. Köprü yukarıda olduğu için yürüyerek gitmekten başka şansları kalmamış. Diğer tarafa vardıklarında jeneratöre benzin doldurup köprüyü tekrar aşağı indirirler ve arabayla tekrardan kaçarlar. bu arada Bill'in cesedini görüyoruz. Bu harita 3 bölümde oluşur.
1. bölüm: Nehir Kenarı
2. bölüm: Yeraltı
3. bölüm: Liman

Dark Carnival (Kara Festival) Araba ile gelirken karşımıza bir problem çıkıyor. Arabalar yollara park edilmiş geçmek mümkin olmadığı için sağ kalanlar mecburen yürümek zorunda kalıyor. Sağ kalanlar buradan kurtulmak için konsere doğru yola çıkarlar. Konsere vardıklarında bir rock müziğiyle ardından helikoptere sinyal verirler. burada palyaço zombiler bulunur. Harita 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Otopark
2. bölüm: Lunapark
3. bölüm: Hız treni
4. bölüm: Ahırlar
5. bölüm: Konser
Swamp Fever (Bataklık Ateşi) Bu haritada trenden başlıyoruz. Sağ kalanlar bataklık yollarından fidanlıkdaki eve doğru giderler.Orada telsizde Virgil ile konuşup Virgil'i buraya gelmelerini isterler. Bu haritada Çamur adam zombiler rastlanır. 4 bölümden oluşur.
1. bölüm: Ahşap Ev Kasabası
2. bölüm: Bataklık
3. bölüm: GeceKondu Semti
4. bölüm: Fidanlık


Hard Rain (Sağanak Yağış) Virgil teknesi benzini biter. Benzin almaları için sağ kalanlardan rica eder. Sağ kalanlar şeker fabrikasına giderler oradaki benzin istasyonundan benzin alıp başladıkları yere geri dönerler. Virgil gelmesi için sinyal vermeleri gerekir. Sinyal verirken de zombilerin de dikkatini çeker biraz olsa zombilerle boğuşurlar. Bu haritada işçi zombiler bulunur. 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Sanayi Kasabası
2. bölüm: Şeker Fabrikası
3. bölüm: Fabrikadan Kaçış
4. bölüm: Kasabaya Geri Dönüş
5. bölüm: Kasabadan KaçışThe Parish (Dini Bölge) Virgil sağ kalanları burada bırakır denizde engellerden dolayı sağ kalanlar yürümek zorunda kalırlar. Sağ kalanlar bu yerden kurtulmak için en uzun köprüye ulaşmaya çalışırlar. Köprüde bir telsiz bulurlar. Telsizde askerlerin helikopter getirmelerini isterler ama ne yazıkki askerler oraya gelemediklerinden köprüden geçmeleri lazım. Burada çelik kuvvet zombiler bulunur. 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Rıhtım
2. bölüm: Park
3. bölüm: Mezarlık
4. bölüm: Mahalle
5. bölüm: Köprü
Left 4 Dead 1 Türkce Rehberi
Buradan Ulaşabilirsiniz Left 4 Dead


Destekleriniz İçin Teşekkür Ederiz İyiki Varsınız, Daha fazla Rehber Gelmesini İstiyorsanız İstek Olarak Bize bildirebilirsiniz <3
Left 4 Dead 2 Fragman
< >
76 Comments
Rohan  [author] Aug 11 @ 12:56pm 
Kütüphane left 4 dead dil ayarları kısmından düzeltebilirsiniz
Nyks Aug 7 @ 2:44am 
herkese merhaba benim alt yazılar ingilizce ama oyun türkçe buna bir yardımcı olur musunuz
J3loodySemystro  [author] May 15 @ 1:31am 
Akşam gibi düzeltirim onu
rh4xor May 14 @ 4:29pm 
Fransaya mı gidiyorlar :D yanlışın var
J3loodySemystro  [author] May 14 @ 7:09am 
Herkese merhabalar. Rehberimiz baştan aşağı yenilenme, düzenlenme, ekstra şeyler eklenmiştir. Daha güzel, yeni rehberler çıkarmayı düşünüyoruz arkadaşlarım. Bizleri takip etmeyi unutmayın.
J3loodySemystro  [author] May 13 @ 4:26am 
Rehberimiz en kısa zamanda düzenlenecektir. Bilginize
Auto shotgun neden yok
Feb 27 @ 11:57am 
Oyuniçi karakterlerin üstünde isimleri yazmıyor.Bunu nereden açıyoruz.
J3loodySemystro  [author] Feb 10 @ 7:46am 
2 silah daha eklenerek rehber güncellenmiştir. İyi günler/akşamlar
Mahmutuncer Feb 10 @ 4:29am 
hunter güzel çar haa adama atlıyon yiyon