The Long Dark

The Long Dark

273 ratings
[Turkish]The Long Dark ve Hikaye modu İlerleyiş Rehberi
By YATORO and 2 collaborators
Bu rehberi oyuna yeni başlayan ve aklında takılan veyahutta bilmediği şeyleri öğrenmek isteyen kişiler için yaptım tabi ben de henüz her şeyi bilmiyorum o yüzden elimden geldiğince güncelleyeceğim sizin de rehberde olmayan ama işe yarar bir bilginiz varsa steamden bana ulaşıp çorbada bir tuzunuz olmasını sağlayabilirsiniz :)

ATTENTION!!!
THE SOURCE OF THIS GUIDE PROVIDED FROM https://thelongdark.fandom.com/wiki/The_Long_Dark_Wiki
2
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Biz bu oyunu aldık ama nedir bu The Long Dark ?The Long Dark single player hayatta kalma oyunudur Karakterinizin başına hiç kimsenin istemediği bir uçak kazası geliyor ve sizden Kanada nın soğuk topraklarında -20 derecelerde hayatta kalmanız isteniyor. Karakteriniz daha uçak kazasından canlı çıkmayı başarmışken şimdide zor hava şartları ve vahşi doğa ile başa çıkmalıdır. Oyunu oynarken ayı saldırılarına uğraya bilir veya az ilerde ne var diye merak ederken kurtlar tarafından kovalanabilir ve hatta daha kötüsü ölebilirsiniz. Bunlardan vakit bulduğunuz süre içerisinde etrafı gezebilir,güzel manzaraların tadını çıkarabilir ve hatta balık bile tutabilirsiniz.Her hayatta kalma oyununda olduğu gibi bu oyunda da craft çok ama çok önemli bir yer tutuyor. Oyunu almadan önce insanların merak ettiği ilk şey benimki gibi harita ancak asla korkmayın çünkü oyundaki harita çok büyük. Etrafı gezmekten korkmayın çünkü aslında sizden de istenen sürekli map üzerinde gezmek ve vahşi doğa ile karşı karşıya gelmeniz(hikaye modu hariç). Oyunumuzun hikaye kısmında ise bizler Will Mackenzie olarak soğuk bir kanada gecesinde sahip olduğumuz hangarda uyurken bir telefon sesi ile uyanıyoruz. Telefondaki ses biraz panik biraz endişeli bir şekilde durumu anlatırken içeriye eski eşimiz Astrid Greenwood giriyor ve olaylar başlıyor.


Link : https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=391998006
BölgelerThe Long Dark da toplamda 11 adet bölge bulunmakta. Her bölgenin kendine göre bir zorluk seviyesi olup sayı olarak birbirinden farklı mekanları vardır. Bölgelere direkt olarak yada geçiş noktalarından ulaşabilirsiniz.

Hayatta kalma modun da eğer en zor seviyeyi seçerseniz istediğiniz bir bölgeden başlayabilirsiniz ancak oyun zorluğunu kolay olarak seçerseniz oyun sizi rastgele ve zor olan bir bölgeden başlatır.

Hikaye modun da ise ziyaret edeceğiniz bölgeler bellidir ve bunların dışına çıkamazsınız.

Bölgeler,zorluk seviyeleri ve harita içindeki mekan sayısı

 • Gizemli Göl (Mystery Lake) - Başlangıç seviye - 22 adet mekan
 • Dağ kasabası ( Mountain Town) - Başlangıç seviye - 23 adet mekan
 • Kıyı Otoyolu (Coastal Highway) - Orta Seviye - 18 adet mekan
 • Bozuk Tren yolu (Broken Railroad) - Orta seviye - 8 adet mekan
 • Yalnızlık Noktası ( Desolation Point) - Orta Seviye - 11 adet mekan
 • Gri kurt Dağı ( Timberwolf Mountain) - Zor seviye - 17 adet mekan
 • Harabe bataklık ( Forlorn Muskeg) - Zor seviye - 14 adet mekan
 • Mutluluk Vadisi (Pleasant Valley) - Zor Seviye - 25 adet mekan
 • Dingin nehir vadisi ( Hushed River Valley) - zor seviye - 24 adet mekan
 • Kasvetli körfez ( Bleak Inlet) - zor seviye - 17 adet mekan
 • Tozlu Vadi ( Ash Kanyon ) zor seviye - 20 adet mekan

BÖLGELER VE HARİTALARI

Gizemli Göl (Mystery Lake)
Başlangıç seviyesi için ideal olan Gizemli Göl çok büyük bir harita olması sebebi ile oyunculara hem bir çok oyun tecrübesi sunuyor. Bunlara örnek: avlanmak, balık tutmak, tırmanmak vs.source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Dağ Kasabası ( Mountain Town)
Hikayenin birinci bölümüne ev sahipliği yapan Dağ Kasabası oyuncular için bir kaç adet geçiş noktası ve bolca loot imkanı sağlıyor.


source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

 • Kıyı Otoyolu (Coastal Highway)source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Bozuk Tren yolu (Broken Railroad)


source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Yalnızlık Noktası ( Desolation Point)


source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Gri kurt Dağı ( Timberwolf Mountain)source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Harabe bataklık ( Forlorn Muskeg)


source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Mutluluk Vadisi (Pleasant Valley)


source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Dingin nehir vadisi ( Hushed River Valley)


source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Kasvetli körfez ( Bleak Inlet)


source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789

Tozlu Vadi ( Ash Kanyon )source: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1901570789
Hayvanlar
KurtlarKurtlar bu oyundaki en vahşi ve saldırgan hayvan konumunda sürekli etrafta dolaşıp kendilerine yemek arıyorlar belkide bugün menüde siz olabilirsiniz o yüzden dikkatli olmalısınız çünkü sayıları oldukça fazla ve oyundaki en hızlı hayvan konumundalar o yüzden kurt gördüğünüz zaman saklanacak bi yer bulmanız gerekiyor ama aynı şekilde kurtlar ayılardan korktukları için ayı gördükleri zaman kaçmaya başlayacaklardır. Geceleri gezdiğiniz zaman ise çok uzaklardan sizleri görebilir ve saldırıya geçebilirler. Gözleri yeşil renktedir, yani yeşil ışık yandığında koşmaya başlayın :)

 • Kurtları öldürmek veya kurtulmanın yolları :

  Bire bir mücadele: Eğer kurt size saldırırsa ve kaçma imkanınız yoksa seri olarak mouse tuşlarına basmalısınız eğer çantanızda sopa veya bıçak varsa size ek avantaj sağlayacaktır fakat ilk saldırıda ölmeyeceklerdir ve sizi serbest bırakacaklardır.

  Silah veya Ok: Kurları öldürmenin en kolay yolu kafalarına 1 el ateş etmek veya düzgün bir ok vuruşu gerçekleştirmektir. ayağından silah ile yaraladığınızda 2 saat, ok ile yaraladığınızda 1 saat sonra kan kaybından, sırtından silah ile yaraladığınızda 1 saat, ok ile yaraladığınızda ise 45 dakika içerisinde kan kaybından öleceklerdir.

  Havaya Ateş açmak: Eğer kötü bir nişan yeteneğiniz varsa havaya ateş açmak kurtları korkutmaya ve sizden kaçmaya başlamalarına neden olur.

  Çömelerek yürümek: Eğer uzakta bir kurt görürseniz ve etrafta saklanacak bir yer yoksa çömelerek yürümeyi tercih edebilirsiniz tabi bu özellik oyunda seçtiğiniz zorluk derecesine göre değişebilir ve kurtlar tarafından fark edilebilirsiniz.

  Korkutmak : eğer elinizde bir işaret fişeği varsa kurt un üstüne doğru atarsanız sizden kaçmaya başlayacaktır.

  Yaralanmalar: Eğer kurtlara silah ile yada ok ile saldırırsanız ve öldüremediyseniz kan kaybından ölmeleri mümkün fakat ölüm süresi kullandığınız silah ve hayvanın yaralandığı bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Aynı bölgeye birden çok ateş etmeniz kanamayı arttırmaz fakat kurttan fazladan kan çıkacaktır.
  Kanamadan ölme süresi;

  Ayak : Ayak yaralanmalarında Silah ile 2 Saat Ok ile 1 Saat sonra kanamadan ölürler.

  Kafa : Kafa yaralanmalarında Silah ve Ok ile saldırıldığında direk ölürler.

  Sırt : Sırt yaralanmalarında Silah ile 1 Saat Ok ile 45 dakika sonra kanamadan ölürler.

  Göğüs : Göğüs yaralanmalarında Silah ile direk Ok ile 40 dakika sonra kanamadan ölürler

 • Oyunda üç farklı kurt çeşidi var:

  Normal kurtlar : Normal kurtlar öldürüldükleri zaman yeniden doğmaz ve görüldükleri yerlerde bulunurlar diğer kurtlardan güçlü değillerdir.


  Fluffy: Fluffy barajın içinde yaşayan kurttur.  Scruffy : Scruffy Deniz fenerindeki şelalenin aşağısında bulunan şelalenin içindeki mağarada yaşan kurttur

 • Ayılar


  Ayılar bu oyunda kurtlara oranla daha sakin ve daha az saldırgan hayvanlardır fakat bu sizleri bir ısırıkta mideye götürmeyeceği anlamına gelmez. Ayılar kurtlara göre daha güçlüdür. Ayılar normal zamanda yavaş hareket ediyor olsalar da saldırıya geçtiklerinde kurtlar kadar hızlı olabiliyorlar.
  Ayılar çok sessizdirler fakat çıkarttıkları seslerden nerede olduklarını kestirmeniz mümkün ve saldıra geçtiklerinde "huff-huff" diye ses çıkartıyorlar. Genelde mağaralarda yaşarlar fakat avlanmak için dışarı çıkarlar

  Ayıları öldürmenin yolları:

  Ayılar normal silahla vurulduklarında ilk seferinde ölmezler o yüzden vuruldukları bölgeye göre 2 ve daha fazla atış gerekebilir. Eğer yaraladığınızda ayı sizden kaçarsa yada siz ayıya ateş edip bir eve girip saklanırsanız kanamadan ölmeleri mümkün.Ayıların kanamadan ölme süreleri:

  Kafa :Kafadan yapılan saldırılarda Silah ile 1 Saat Ok ile yapılan saldırılarda 45 dakika sonra kanamadan ölürler.

  Göğüs :Göğüsten yapılan saldırılarda Silah ile 4 Saat Ok ile yapılan saldırılarda 2 Saat sonra kanamadan ölürler.

  Sırt: Sırtından yapılan saldırılarda Silah ile 6 Saat Ok ile yapılan saldırılarda 4 Saat sonra kanamadan ölürler.

  Ayak : Ayaktan yapılan saldırılarda Silah ile 8 Saat Ok ile yapılan saldırılarda 4 saat sonra kanamadan ölürler

 • Tavşanlar


  Tavşanlar bu oyunda sadece kurtlara ve size yem olmak için var olan hayvanlardır. Duydukları en ufak sesten korkup koşmaya başlarlar ve öldüklerinde yüksek sesle bir çığlık atarlar. Tavşanları öldürmenin en kolay yolu silah ve oktur ancak oyunda yerleştirdiğiniz tuzaklara yakalanıp öldürme şansınız var. Tavşanlar bazen tek tek bazen ise gruplar halinde dolaşabilirler.

  Tavşanları avlamanın yolları : Ok yada Silah ile yapılacak her saldırıda tek bir atışTa ölmeleri mümkündür.Silah kullanmak istemiyorsanız tuzak kullanmak tavşan avlamak için oldukça başarılı bir yoldur.


 • Geyikler


  Geyikler oyunun hemen hemen her yerinde bulunurlar. Silah sesi veya onlara fazla yaklaşmanız onları korkutup kaçırmanıza neden olurlar.Sizlere saldırmazlar. Geyikleri öldürmek için silah yada oka ihtiyacınız var.

  Geyikleri öldürmenin yolları:
  Geyikleri 1 vuruş ile öldürmeniz mümkün fakat bu ateş ettiğiniz bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor.
  Örnek verecek olursak Boyun ve Kafa ya yapılan atışlar ile Geyikleri tek bir atış ile öldürmeniz mümkün fakat sırası ile Omuz, Göğüs, Sırt ve Ayaklara yaptığınız atışlarda ya birden çok kez ateş etmeniz gerekir yada Geyik belli bir süre içerisinde kanamadan ölecektir.

  Geyiklerin Kanamalardan Ölme Süreleri :

  Kafa : Kafaya yapılan atışlarda Silah ile direk ölmesi mümkün iken Ok ile yapılan saldırılarda 20 dakika sonra kanamadan ölürler.

  Omuz : Omuza yapılan saldırılarda Silah ile 45 dakika Ok ile yapılan saldırılarda 25 dakika sonra kanamadan ölürler.

  Sırt : Sırta yapılan saldırılarda Silah ile 1 Saat Ok ile yapılan saldırılarda 40 dakika sonra kanamadan ölürler.

  Ayak : Ayağa yapılan saldırılarda Silah ile 4 Saat Ok ile yapılan saldırılarda 2 dakika sonra kanamadan ölürler.

  Not: Yaralanmış geyikler kanamadan ölünceye kadar koşmaya devam ederler.

 • Sığın (moose)


  Sığın, geyik ile benzer özelliklere sahip olup ayılar gibi yanına fazla yaklaşıldığında yada tahrik edildiğinde saldırabilen bir hayvan türüdür.

  Sığın öldürme yolları:
  Sığın diğer hayvan türlerine göre kan kaybı yaşayarak ölmeyen bir hayvan türüdür. Genellikle 4 defa ateş edilerek öldürülebilen ancak bazen kritik isabet ile kafalarından 1 kere vuruşla öldürülebilirler. Sığınlar bıçak gibi yakın mesafe silahları ile öldürülemez.

  Sığınlar kamp ateşlerinden korkarlar ve eğer geçiş yolunuzu kapatan bir Sığın ile karşılaşırsanız onu tahrik etmeyecek şekilde etrafa bir kaç taş attığınız taktirde korkup kaçacaklardır.
Avlanmak ve Balık Tutmak
Balık tutmak:

Balık tutmak için gölün ortasındaki kulübelerden mümkün onun dışında bir yerden yapamiyoruz balık tutmak için gereken aletler olta ve kanca bunlar genelde kulübelerde olur ama bazen craft yapmanızda gerekebiliyor. Bir diğer konu ise kulübelerin içerisinde yer alan donmuş alan, burayı bir alet ile (balta, buz kıracağı vb) aletler ile belli bir süre içerisinde kırdıktan sonra balık tutmaya mümkün hale getirebiliyoruz. Balıklar bölgelere değişiklik göstere biliyorlar.

Gizemli Göl (Mystery Lake)
Beyaz Göl balığı (Lake whitefish)
Ağırlıgı 1.55-2.30 kg
Kalorisi 250


Küçük ağızlı levrek (Smallmouth Bass)
Ağırlıgı 2.4-4.0 kg
Kalorisi boyutuna göre değişiklik gösterebiliyor

Sahil Karayolu (Coastal Highway)
Gökkuşağı renkli Alabalık (Rainbow Trout)
Ağırlıgı 0.57-2.28 kg
Kalorisi 200
Somon Balığı (Coho salmon)
Ağırlıgı 4.2-5.2 kg
Kalorisi 300

Sevimli Vadi (Pleasant Valley)


Beyaz Göl balığı (Lake whitefish)
Ağırlıgı 1.55-2.30 kg
Kalorisi 250

Küçük ağızlı levrek (Smallmouth Bass)

Ağırlıgı 2.4-4.0 kg
Kalorisi boyutuna göre değişiklik gösterebiliyor

Yalnızlık Noktası (Desolation Point)
Burda balık tutulacak alan yok malesef


Baiting(Yemlemek)

Hem ayılar hem kurtlar yemeklerini kokuları ile bulurlar eğer karakteriniz çiğ bir et taşıyorsa hayvanlar tarafından kokusunun alınıp size saldırmaları mümkün ama bunu avantaja da çevirebilirsiniz.

Örneğin : Görüş alanınızda bir kurt var ise yere bir çeşit yiyecek bırakıp bir taşın arkasına saklanabilir eğer silahınız var ise kurt yiyeceği yemeğe gelirken öldürebilir veya arkasından dolanıp yolunuza devam edebilirsiniz.Yiyeceklerin kendilerine has koku salma mesafeleri vardır.

Bunlar

 • Çiğ veya Pişmiş Et ve Balık 12 metre boyunca koku verir
 • Kurutulmuş et (Beef jerky) ve Tuzlu Kraker (Salty crackers) 6 metre boyunca koku verir
 • Şekerli çikolata (Candy Bar) Enerji çikolatası (Energy Bar) Kurumeyveli çikolata (Granola bar) 2 metre boyunca koku verir.

  Bunların dışındaki yiyecekler koku vermezler.

  Tuzak ile Avlanmak

  Tuzaklar bu oyunda en kolay ve en güvenli avlanma metodu ama aynı zamanda en çok süren olay.

  Tuzakları evlerden bulabilirsiniz(çok az bir şans ben 15 günlük bir oyunumda 1 kere bulabildim) veya craft etmeniz mümkün (Bunu craft konusunda anlatacağım).
  Tuzakları yerleştirmeden önce yerleştirdiğiniz yerin hayvanlar tarafından sürekli kullanılıyor olmasına dikkat etmelisiniz yoksa hiç bir şey elde edemezsiniz.
  Aynı şekilde eğer yakaladığınız hayvanı hasat etmezseniz hayvanın tüm etinin soğuktan donup kullanışsız hale gelmesi mümkün.
Özel Eşyalar
Özel eşyalar oyunda doğal yaşamdan bulduğumuz çeşitli bitkiler,hayvan derileri ve bağırsaklarla yapılıyor ancak deri ve bağırsakları kurutmak ve kaliteli eşya yapmak çok uzun süren bir iş. Zanaatkarlık ile yapılan aletler ve giysilerden başlamadan önce bağırsak ve hayvan derilerini kurutmamız gerekiyor. Bunu yapmak için ölü yada öldürdüğümüz hayvanlardan aldığımız deri ve bağırsakları bir ev yada baraka tarzı kapalı bir mekanda yere bırakıyoruz. Yere bıraktığımız zaman (%0) tarzı bir yazı çıkar böylelikle deri veya bağırsakların yüzde kaç oranında kuruduğunu anlamamız mümkün. Derilerin ve bağırsakların kuruma süreleri

HAYVANLARDAN TOPLANAN MALZEMELER

 • Bağırsaklar
  Bağırsaklar geyik, kurt, tavşan ve ayıdan elde edilebilir. Tavşanlardan 1, Kurt ve geyiklerden 2, Ayılardan 10 ve erkek iri geyiklerden 12 adet bağırsak elde edebiliriz.
  Kapalı ortamda 5 gün bekletildikten sonra %100 oranında kuruyup kullanıma elverişli konuma geliyorlar.

 • Kurt derisi  Kapalı ortamda 7 gün bekletildikten sonra %100 oranında kuruyup kullanıma elverişli konuma geliyorlar.

 • Geyik derisi

  Kapalı ortamda 5 gün bekletildikten sonra %100 oranında kuruyup kullanıma elverişli konuma geliyorlar

 • Tavşan derisi

  Kapalı ortamda 3 gün bekletildikten sonra %100 oranında kuruyup kullanıma elverişli konuma geliyorlar.

 • Sığın derisi


  Kapalı ortamda 10 gün bekletildikten sonra %100 oranında kuruyup kullanıma elverişli konuma geliyorlar.

 • Ayı derisi


  Kapalı ortamda 12 gün bekletildikten sonra %100 oranında kuruyup kullanıma elverişli konuma geliyorlar.

  Zanaatkarlık ile yapılabilecek giysiler:

 • Geyik Derisi Bot:  Geyik derisi bot yapımı için 2 adet geyik derisi,4 adet bağırsak ve Dikiş seti yada olta takımı ile yapılıyor.Yapımı dikiş seti ile 12.5 saat,olta takımı ile 20 saat sürüyor.Geyik derisi bot sizi soğuktan ve rüzgardan koruyabilecek en iyi bot konumunda.

 • Geyik Derisi Pantolon:  Geyik derisi pantolon yapımı için 3 adet geyik derisi,4 adet bağırsak ve Dikiş seti yada çalışma tezgahı ile yapılıyor.Yapımı dikiş seti ile 12.5 saat,olta takımı ile 20 saat sürüyor.Geyik derisi pantolon sizi soğuktan ve rüzgardan koruyabilecek en iyi pantolon konumunda.

 • Tavşan derisi eldivenler:
  Tavşan derisi eldiven yapımı için 4 adet tavşan derisi,2 adet bağırsak ve Dikiş seti yada olta takımı ile yapılıyor.Dikiş seti ile 5 Olta takımı ile yaptığınızda ise 8 saat sürmekte yapımı.Oyunda elde edebileceğiniz en iyi eldiven konumunda.


 • Tavşan derisi şapka:  Tavşan derisi eldiven yapımı için 3 adet tavşan derisi,1 adet bağırsak ve dikiş seti yada olta takımı ile yapılıyor. Dikiş seti ile 3.5 Olta takımı ile yaptığınızda ise 5.6 saat sürmekte yapımı. Oyunda elde edebileceğiniz en iyi şapka konumunda


 • Kurt Derisi Mont:  Kurt derisi mont yapımı için 4 adet kurt derisi,4 adet bağırsak ve avcı bıçağı ile yapılıyor.Yapımı 25 saat sürüyor.Oyundaki en iyi mont konumunda ve kokusu ile kurtları korkutmak mümkün.

 • Ayı Derisi Yatak:  Ayı derisi yatak yapımı için 2 adet ayı postu, 5 adet kumaş, 6 adet bağırsak ve avcı bıçağı gerekiyor. Yapımı 50 saat sürüyor ve etrafa saldığı koku ile hayvanları korkutmak mümkün.


 • Ayı Derisi Mont:  Yapımı için 2 adet kurutulmuş ayı postu, 4 adet kurutulmuş bağırsak ve avcı bıçağı gerekiyor. Yapımı 30 saat sürüyor.

 • Zanaatkarlık ile yapılabilecek Aletler :

 • Yay yapımı : Yay yapımı için 1 adet (kurutulmuş) akçaağacı kökü, 2 adet bağırsak ve avcı bıçağı gerekiyor.Yaylar tamir ve hasat edilemeyen bir alet.Her atışınızdan sonra %2 ile %3 oranında eskiyecektir.Yay ile atış yapmak istediğinizde oku gerdiğiniz zaman çıkan sesi hayvanlar duyabilir.

 • Küçük Bıçak (Improvised knife): Küçük bıçak yapımı için 3 adet metal parça (Scrap metal),1 adet kumaş ve ağır çekiç gerekiyor.Hasat edilebilir fakat tamir edilemez.Silah yada yay gibi elinizde kullanamazsınız fakat hayvan derisi,et ve bagırsak almak için işe yarar.Aynı şekilde kurt veya ayı saldırısında size bonus hasar saglar.

 • Küçük Balta (Improvised hatchet): Küçük balta yapımı için 5 adet metal parça (Scrap metal),1 adet kumaş ve ağır çekiç gerekiyor.Küçük balta sadeceYalnızlık noktası(Desolation Point) haritasındaki karaya oturmuş olan Gemi'nin içinde bulunan kazanda yapılabiliyor.Ama kazanı kullanmak için öncelikle 150*C dereye kadar ısıtmanız lazım.Bunun için Haritadaki madenleri dolaşıp bolca kömür toplamalısınız.Kazanda Küçük Bıçak yapmanızda mümkün.Küçük Balta ile sandık ve vb şeyleri kırıp odun ihtiyacınızı gidebilirsiniz.Hayvan saldırılarında size bonus hasar sağliycaktır.


 • Tuzak yapmak: Tuzak yapmak için gereken tek şey 1 adet parçalanmış tahta (Reclaimed wood)

 • Olta Takımı: 1 Adet ip ile 1 Adet kanca ile çalışma tezgahında 10 dakikada yapılıyor.Balık tutmak için.

 • İp: 1 Adet kurutulmuş bağırsak ile çalışma tezgahından yapılıyor.Genellikle balıkçı kulübelerinde bulunur o yüzden craft yapmanıza pek gerek yok.

 • Kanca: 1 Adet metal parçası ile Çalışma tezgahında 20 dakikada yapılıyor.Buda aynı şekilde Genellikle balıkçı kulübelerinde bulunur o yüzden craft yapmanıza pek gerek yok.
Hastalıklar ve Yaralanmalar
 • Kan Kaybı
  Kan Kaybı olması için kurt veya bir ayı tarafından saldıra uğramış olmanız gerekiyor. Eğer yarayı bandaj ile kapatmazsanız kan kaybından ölmeniz mümkün.Yarayı kapatmadınız sürece her saat başı vücudunuzdan %30 oranında bir kondisyon kaybı yaşarsınız ve kan kaybından dolayı enfeksiyon kapma şansınız olur.


 • Yanıklar

  Kamp ateşinin üzerinden geçtiğinizde veya yanına fazla yaklaştığınızda vücudunuzda yanıklar oluşur.Yanıkları kapatmak için 1 adet bandaj ile 2 tane ağrı kesici gerekiyor.

 • Gıda Zehirlenmesi

  Yediğiniz yemeğin çiğ yada kalitesinin düşük olması sebebi ile gerçekleşir.Gıda zehirlenmesinden ölmezsiniz ama kondisyonunuz %15 e kadar düşer ve karakterinizi yavaşlatır.Gıda zehirlenmesini önlemek için 2 adet antibiyotik veya 1 bardak reishi çayı içilmelidir.

 • Pis su içmek

  Eğer oyunda karı erittikten sonra temizlemezseniz dizanteri oluyorsunuz ve içmeye devam ettiğiniz süre boyunca hasta olursunuz. Dizanteriden kurtulmak için 2 tane antibiyotik veya 1 adet reishi çayı içmelisiniz.


 • Soguktan donmak

  Soğuktan donmak veya zatürre olmak için ya buzun içine düşmeniz gerekiyor veyahut düşük derecede ısınmanızı sağlayan eşyalar giyiyor olmasınız.Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yorgunluğunuz 2 kat artacak ve her saat başı %40 kondisyon kaybedeceksiniz. Zatürre den kurtulmak için 24 saat boyunca soğuktan korunmanız lazım bunun için hava sıcaklıgının 0'ın üstünde olan bir yerde olmalı ve bu 24 saat süresince asla dışarı çıkmamalısınız.

 • Enfeksyon kapma riski

  Enfeksiyonlar kan kayıpları veya bir hastalıktan tamamen iyileşmemek ten olur. Enfeksiyonları engellemek için 2 adet antibiyotik veya reishi çayı içmelisiniz

 • Ayak Burkulması
  Ayak burkulması hayvan saldırılarından veya yüksek bir yerden düştüğünüzde yaşanır.Burkulmayı önlemek için 2 adet ağrı kesici veya 1 adet rose hip çayı içmelisiniz.Eğer ilaç kullanmamak istiyorsanız 4 saatlik bir uykuda çözüm olacaktır

 • Bilek Burkulması

  Bilek Burkulması hayvan saldırmaları veya yüksek bir yerden düşmekle olur.Bileği burkulan oyuncu OK veya Silah kullanamaz.Burkulmayı önlemek için 2 adet ağrı kesici veya 1 adet rose hip çayı içmelisiniz.Eğer ilaç kullanmamak istiyorsanız 2 saatlik bir uykuda çözüm olacaktır


 • Kırık kaburga
  Kaburga kırılması Sığın(moose) saldırıları sonucu ortaya çıkar. Oyunda olabilecek en kötü rahatsızlıklardan biridir.
  Kaburganız kırıldığı zaman karakteriniz gücünün %50sini ve taşıma kapasitesinin %25 ini kaybeder.
  Kaburganız kırıldığında karakteriniz bir yere tırmanamaz.
  Tedavi için 1 adet bandaj, 2 adet ağrı kesici ve 120 saatlik (5gün) lük bir dinlenme gerekmektedir.

 • Morluklar
  Morluk kurt saldırısı yada yükse bir yerden düşme sonucu olabilir. Herhangi bir tedaviye gerek duymadan zamanla iyileşir.

 • Kapalı mekanda çok kalma rahatsızlığı

  Eğer gününüzün çoğunu kapalı mekanlarda geçirirseniz karakteriniz belli bir süre sonra kapalı mekanda kalma hastalığına yakalanır. Bu süre boyunca karakteriniz kapalı bir mekanda uyuyamaz. Tedavi için bir gün boyunca dışarıda zaman geçirmelisiniz.

 • Soğuk yakması (frostbite)
  Eğer aşırı derece soğuklara yada kalitesiz giysilere sahipseniz karakteriniz soğuk yakması hastalığına kapılır ve gücünü kaybeder. Tedavisi çok uzun süre olması ve yalnızca yükse ısılarda durarak gerçekleşmesi nedeni ile dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

 • Baş ağrısı  Baş ağrısı Enerji içeceği içilmesi durumunda %100 olarak gerçekleşir. Herhangi bir tedavisi yoktur. Güvenli bir yerde 20 dakikadan fazla bir süre geçirmeniz durumunda ortadan kalkar.

 • Acı  Herhangi bir sakatlanmada yada morluk dan kaynaklanabilen bir durum olan acı oyun içerisinde 2 adet ağrı kesici yada çay içerek anında tedavi edilebilir. Tedavi edilmediği durumlarda belirli bir zaman sonra kendiliğinden geçer.

 • Yırtık
  Vahşi hayvanların saldırısı sonucu ortaya çıkar. Direkt olarak bir tedavisi yoktur ancak kondisyonunuzu etkiler.

 • Mide paraziti
  Mide paraziti pis su yada çiğ et yemekten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Direkt olarak değil ancak bahsedilen eylem gerçekleştikten 24 saat sonra ortaya çıkar. Tedavi için 2 adet antibiyotik yada reishi çayı içilmelidir.
İlaçlar ve Doğal Bitkiler
 • Antibiyotik:  Gıda zehirlenmelerinde, Zatüre ve Enfeksiyonlara karşı kullanılır

 • Bandaj:

  Yaralanmalarda kanı durdurmak için kullanılır giysilerden edinilen veya bulunan kumaşlar ile üretilebilir her 1(bir) adet kumaştan 2 tane bandaj yapılır.

 • Antiseptik:  Hayvan saldırılarından kaynaklanan enfeksiyonlara karşı kullanılır. Kullanılması için bandaj gerekir.

 • Ağrı Kesici:


  Yaralanmalarda veya burkulmalarda gerekir.

  DOĞAL BİTKİLER

 • Reishi Çayı:  Antibiyotik yerine geçer ve sıcak içildiği zaman vücut ısısında artışs ağlar

 • Rose hip Çayı:


  Ağrı kesici yerine geçer ve sıcak içildiği zaman vücut ısısında artış sağlar
Yemekler ve İçecekler
Yemekler

Hava yolu firması yiyeceği - Tavuk
620 kalori ve %5 su ihtiyacınızı karşılar.
0.25 kg ağırlığındadır.
Hava yolu firması yiyeceği - vejeteryan
560 kalori ve %5 su ihtiyacınızı karşılar.
0.25 kg ağırlığındadır.
Kurutulmuş et

350 kalori ihtiyacınızı karşılar ve %10 oranında susuzluğa sebep olur.
0.10 kg ağırlığındadır.

Çiğ ayı eti

900 kalori ihtiyacınızı karşılar ve %5 oranında susuzluğa sebep olur.
1.0 kg ağırlığındadır.Pişmiş ayı eti

900 kalori ihtiyacınızı karşılar ve %15 oranında susuzluğa sebep olur.
1.0 kg ağırlığındadır.
Çikolatalı Bar

250 kalori ihtiyacınızı karşılar ve %3 oranında susuzluğa sebep olur.
0.10 kg ağırlığındadır.
Hasır otu

150 kalor ihtiyacınızı karşılar. 0.05 kg ağırlığındadır.


Köpek maması

500 kalor ihtiyacınızı karşılar ve %5 oranında sıvı takviyesi yapar
0.30 kg ağırlığındadır.
Enerji barı

500 kalori ihtiyacınızı karşılar ve 0.10 kg ağırlığındadır.
Tanecikli bar

300 kalori ihtiyacınızı karşılar ve %5 oranında susuzluğa sebep olur.

Ketçaplı cips

300 kalori ihtiyacınızı karşılar ve %5 oranında susuzluğa sebep olur.Askeri yemek

1750 kalori ve %5 oranında sıvı ihtiyacınızı karşılar.
0.50 kg ağırlığındadır.

Çiğ sığın eti
900kalori ihtiyacınızı karşılar ve 1 kg ağırlığındadır.

Pişmiş sığın eti
900 kalori ihtiyacınızı karşılar ve 1 kg ağırlığındadır. Yüzde 5 oranında susuzluğa sebep olur.


Domuz eti ve bezelyeler
600 kalori ihtiyacınızı karşılar ve yüzde 5 oranında susuzluğa sebep olur.
0.25 kg ağırlığındadır.
Çiğ Tavşan eti
500 kalori ihtiyacınızı karşılar ve 1 kg ağırlığındadır.
Pişmiş Tavşan eti


450 kalori ihtiyacınızı karşılar ve yüzde 5 oranında susuzluğa sebep olur.
1 kg ağırlığındadır.


Tuzlu krakerler
600 kalori ihtiyacınızı karşılar ve yüzde 20 oranında susuzluğa sebep olur.
0.10 kg ağırlığındadır.


Sardalya
300 kalori ihtiyacınızı karşılar ve yüzde 5 oranında susuzluğunuzu giderir.
0.10 kg ağırlığındadır.
Çiğ Geyik eti

800 kalori ihtiyacınızı karşılar ve 1 kg ağırlığındadır.
Pişmiş geyik eti
700 kalori ihtiyacınızı karşılar ve yüzde 10 oranında susuzluğa sebep olur
1 kg ağırlığındadır.
Çiğ kurt eti
800 kalori ihtiyacınızı karşılar ve 1 kg ağırlığındadır.
Pişmiş kurt eti

700 kalori ihtiyacınızı karşılar ve yüzde 10 oranında susuzluğa sebep olur.
1 kg ağırlığındadır.
Bot ve Ayakkabı
Botlar ve Ayakkabılar :

 • Mackenzie'nin botu  Hikaye modu başında bizlere verilen bottur. Hayatta kalma modu yada hikayenin geri kalanı boyunca bir daha elde edilemez.

  1 kg ağırlığındadır. 1.0 rüzgar ve sıcaklık bonusu sağlar.

 • Astrid'in botu:  1 kg ağırlığındadır. 1.0 c ısı ve rüzgar bonusu sağlar.
 • Basit Bot :
  +1.0 c ısı ve rüzgar bonusu sağlar. Mackenize botları ile aynıdır.


 • Geyik Derisi Bot:
  Rüzgara karşı +3.0 C Soğuğa karşı +4.0 C ısı bonusu sağlar. Tamiri için 1 adet geyik derisi ile 1 adet bağırsak gerekir.Hasat edildiğinde 2 adet geyik derisi verir
 • Yalıtımlı Botlar:
  Soğuğa karşı +3.0 C Rüzgara karşı +2.0 C ısı bonusu sağlar. Tamiri için 1 kumaş ile 1 adet kurutulmuş deri gerekir.Hasat edildiğinde 1 kurutulmuş deri verir.


 • İş Botları:
  Soguğa karşı +2.0 C Rüzgara karşı +1.0 C ısı bonusu sağlar. Tamiri için 1 adet kurutulmuş deri verir.Hasat edildiğinde 2 Adet kurutulmuş deri verir. • Dağcı botu:  2.5 derece ısı ve 2.0 derece rüzgar bonusu sağlar.
 • Savaş botu:
  1.5 derece ısı ve 1.0 derece rüzgar bonusu sağlar.
 • Deri Ayakkabı:  +1.0 c ısı ve +0.5 c rüzgar bonusu sağlar
 • Koşu ayakkabısı:
  1.0 derece ısı ve 0.5 derece rüzgar bonusu sağlar.
 • Eskimo botu:  2.5 derece ısı ve 2.0 derece rüzgar bonusu sağlar.

 • Kayak botu:  3.0 derece ısı ve 4.0 derece rüzgar bonusu sağlar.
Mont ve Kabanlar
 • Astridin montu:  2.0 derece ısı ve rüzgar bonusu sağlar. Oyundaki basit mont ile aynıdır. • Mackenzie'nin parkası:


  2.0 derece ısı ve rüzgar bonusu sağlar. Sıradan parka ile aynıdır. • Sporcu yeleği:  0.5 derece ısı ve rüzgar bonusu sağlar. • Rüzgar kıran:  0.5 derece ısı ve 3.0 derece rüzgar bonusu sağlar. • Yelek:  1.0 ısı ve rüzgar bonusu sağlar. • İnce kazak:  1.0 derece ısı ve 3.0 derece rüzgar bonusu sağlar. • Basit parka:  2.0 derece ısı ve rüzgar bonusu sağlar. • Sıradan Parka:


  2.5 derece ısı ve 2.0 derece rüzgar bonusu sağlar. • Kayak Ceketi:  2.0 derece ısı ve rüzgar bonusu sağlar. • Oduncu montu:  2.5 derece ısı ve 2.0 derece rüzgar bonusu sağlar. • Askeri mont:  3.0 derece ısı ve rüzgar bonusu sağlar. • Eskimiş parka:
  3.0 derece ısı ve rüzgar bonusu sağlar. • Sığın derisi mont:
  3.5 ısı ve 4.0 derece rüzgar bonusu sağlar. • Ayı derisi mont:  6.0 derece ısı ve 5.0 derece rüzgar bonusu sağlar. • Maceracı parkası:
  4.0 derece ısı ve 6.0 derece rüzgar bonusu sağlar.
Challenge/Mücadele
Mücadeleler sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılan oyuncular için getirilmiş 4 adet hayatta kalma oyunudur.

Hopeless Rescue / Umutsuz Kurtuluş
Bu mücadelemizde bizden 1 hafta içerisinde Timberwolves Dağının Tepesindeki İşaret Fişeğini alıp.Yalnızlık Noktasındaki Deniz Fenerinin çatısından ateşlememiz isteniyor.


The Hunted,Part One / AV,Bölüm Bir
Bu mücadele de bizden peşimizi ne olursa olsun bırakmayan ve öldürülemeyen bir AYI'dan kaçıp hayatta kalmamız isteniyor.Mücadele Gizemli Göl deki Avcı Kulübesine girdiğimiz zaman tamamlanmış oluyor.
Mücadele Hakkında Bilgiler
 • AYI hiçbir şekilde öldürülemez ama İşaret fişekleri ve Tüfek atışları ile korkutulabilir
 • AYI Ev,Maden ve Mağara gibi yerlere giremez.AYI Dağ Geçidi ve Gizemli Göl haritasındaki Donmuş Göl'de görülmüyor.
 • Oyun zorluğu Avcı modun da ayarlanmış dır.

  Nomad / Göçebe
  Bu mücadele de bizden 15 farklı mekanda 3 gün geçirmemiz isteniyor.Bu mekanların hepsi aynı haritada olmayıp çeşitli yollarlar ile birbirine bağlı.
  1 Gizemli Göl Kamp Ofisi
  2 Gizemli Göl Avcı Kampı
  3 Gizemli Göl Orman Gözlem Evi
  4 Gizemli Göl -->Sevimli Vadi Barajın üst / alt Katı
  5 Sevimli Vadi Çiftlik Evi
  6 Sevimli Vadi Radyo Kontrol Kulesi
  7 Sevimli Vadi Kırsal Dükkan
  8 Sevimli Vadi Skeeter's Ridge (Güncelleme gelecek)
  9 Sevimli Vadi -->Sahil Kara yolu Tepe Maden i
  10 Sahil Karayolu Benzin İstasyonu
  11 Sahil Karayolu Terk edilmiş Gözlem Ev i
  12 Sahil Karayolu--> Yalnızlık Noktası Parçalanmış yoldaki EV
  13 Yalnızlık Noktası Deniz Feneri
  14 Yalnızlık Noktası Taş Kilise
  15 Yalnızlık Noktası Dağcı Kulübesi


  WHITEOUT / Kör Beyazlık
  Bu mücadelemizde bizden 30 sonra gelecek olan kara kış için Sahil Kara yolundaki Gaz İstasyonunda stock yapmamız isteniyor.
  Bunlar:

 • Günlük yiyecek: 0/15
 • Sert/Yumuşak Odun: 0/20
 • Yenilenmiş Odun: 0/30
 • Dal: 0/50
 • Kav: /25
 • Bandaj: 0/10
 • Kibrit: 0/25
 • Tüfek: 0/1
 • Tüfek temizleme kit i : 0/10
 • Balta: 0/1
 • Fener: 0/1
 • İçme suyu (L): 0/25
 • Gaz yağı (L): 0/5
BADGES / Madalyalar
Oyun içi Madalyalar
Oyun içi madalyalar karakterimizi geliştirmeye yardım ediyor.

 • Soğuk Füzyon / Cold Fusion : Bu madalya için dışarıda 100 gün geçirmemiz gerekiyor.Yüz gün sonra karakterimiz soğuğa karşı daha fazla direnç sahibi oluyor.Madalyayı kazandığımız karakter direk +2 C bonus kazanıyor.

 • Etkili Makine / Efficient Machine : Bu madalya için toplam 500 gün hayatta kalmamız gerekiyor.Madalyayı kazandığımız zaman bütün karakterlerimiz %10 daha az kalori yakacak.

 • Ateş Ustası / Fire Master :Bu madalyayı kazanmak için toplam bin(1000) tane ateş yakmamız gerekiyor.Madalyayı kazandıktan sonra bütün karakterlerimiz oyunda 3.seviye ateş yakma becerisi ile başlayacak.

 • Serbest Koşucu / FREE RUNNER : Bu madalyayı kazanmak için oyunda toplam 50 km koşmamız gerekiyor.Madalyayı kazandıktan sonra karakterimiz koşarken %25 daha az kalori harcayacak.

 • Kar Yürüyüşcüsü / Snow Walker : Bu madalya için oyun da toplam bin(1000) km yürümüş olmamız gerekiyor.Madalyayı kazandıktan sonra karakterimizin dayanıklılığı %25 daha hızlı yenilenecektir.

 • Kitap Kurdu / Book Smarts : Bu madalya için oyundaki araştırma kitaplarını toplam 250 saat okumamız gerekiyor.İki yüz elli saat sonrasında okuduğumuz her kitaptan %10 daha fazla bilgi kazanmış oluyoruz.  Mücadele / Challange
  Mücadele madalyaları herhangi bir mücadeleyi başarı ile bitirdiğimiz zaman eklenen ve oyun içerisindeki karakterimize bir katkı sağlamayan madalyalardır.
Hikaye modu karakterleri
Will Mackenzie


Will abimiz hikaye modunda oynayabildiğimiz iki karakterden biri konumunda. Baba mesleği uçak taşımacılığı yaparak hayatını geçindirmeye çalışıyor. Yıllar önce Dt.Greenwood ile evlenmiş ancak gerek alkol sorunları gerekse evlatlarını kaybetmenin acısı sebebiyle yollarını ayırmışlardır. Ancak evlilik yüzüğü hala parmağında dolaşır. Will Abimiz karlı bir gece yarısı dükkanda takılırken kendisine gelen bir telefonla uyanır ve telefonla konuştuğu esnada içeriye eski eşi girer ve olaylar gelişir.Astrid Greenwood


Mesleği doktorluk olan ve bir tıp merkezi yerine araştırmacı olarak çalışan Dt.Greenwood ölüm döşeğinde olduğunu iddaa ettiği ve Persevarance Mills de olan bir hastaya ulaşmak için eski eşi Mackenzie nin kapısını çalar ve kendisini oraya götürmesi için ikna eder. İkili uçak ile seyahat ederken kaderin bir cilvesi olarak kaza sebebi ile tekrardan yolları ayrılır. Dt.Greenwood karakteri oyunun 3.bölümünde oynanabilen bir karakterdir.Grey Mother - Boz Ana


Senaryodaki olaylar gerçekleşmeden yıllar önce Martin Baker ile evlenen ve bu evlilikten Lilith adında bir kızı olan Grey mother, kızını dağcılık yaparken kaybetmesinden sonra kocası ile ayrılır ve farklı evlerde yaşamaya başlar. Yaşadığı adada olan depremler hayatı onun için daha kötü bir hale getirirken kendisi Milton şehrinden başka bir yere gitmeden ve evinden ayrılmadan yaşamını sürdürür.Methuselah


Kendisini ilk olarak Orca gaz istasyonunda gördüğümüz Methuselah karakterlerimizin kendisini içinde bulduğu olaylar ile ilgili hikaye boyunca bizlere öğütler veriyor. İsmini İncil de geçen ve 969 sene yaşayan patrikten alan karakter insanların doğanın gönderdiği mesajları görmezden geldiğini ve bu sebeple doğanın insanları cezalandırdığını savunur. Giydiği elbisenin üzerindeki OMEGA işareti Latin alfabesinin son harfi olmasından kendisi adeta sonun geldiğinin habercisi konumunda. Bununla birlikte kendisini hikaye boyunca hiç beklemediğimiz anlarda ve yerlerde görüyoruz.HobbsSiyah kaya hapishanesinde 20 yıllık cezasını çekmek üzere yolculuk eden Hobbs, doğa olaylarının yola açtığı sonuçlar sayesinde diğer mahkumlar ile birlikte nakil aracından kaçmayı başarmış ve Milton kasabası sakinlerini esir almıştır. İnsanları eski okul binasında tutuan Hobbs ve arkadaşları gene doğa olayları yüzünden okul binasında çıkan yangından dolayı Milton kasabası sakinlerinin ölümüne sebep olmuş ve bundan zevk almıştır. Dt.Greenwood okul binasındaki insanları yangından kaçırmaya çalışırken araya girmiş ve sonuç olarak karnından bıçaklanmıştır. Bunun üzerine kendisi kamp evine kaçarken yanına Boz ananın banka anahtarını da almıştır.Jeremiah


Kendisi ile bir ayı tarafından yenilmeye ramak kala tanıştığımız yalnız kurt Jeremiah hayatını avcılık yaparak ve hayat düşmanı olan ayıyı avlamak ile geçiren bir karakterimiz. Hayatta kalmasının tek yolu olan ilaçları barajdan getirdikten sonra kendisi ayı ile aralarında olan meseleyi ve geçmişte olan bir hikayeyi anlatır. Ayıyı alt etmenin yolunun eski bir mızraktan geçtiğini söyleyen Jeremiah kendisi bir yandan dinlenirken bizden sahip olduğu radyonun parçalarını getirmemizi ve böylece etrafa ve Dt.Greenwood a mesaj iletebileceğimizi söyler.


Şeytani Ayı


Hikmeti eski efsanelere dayanan bu ayımız tam bir ayı oğlu ayı. Jeremiah'ın anlattığı efsanenin konusu olan ve kendisine efsanede bahsi geçen mızrak hariç başka hiç bir şeyin işlemediği ayımızın tek derdi gördüğü bütün canlıları yemek. Jeremiahı yatalak ettikten sonra Will abimizin peşine düşen ayı bizlere hikaye boyunca korku salmakta.MathisBarajda çıkış yolumuzu ararken kafamıza vurup bizi bayıltan ve döverek uyandıran Mathis Milton şehrindeki kazadan kurtulmayı başaran başka bir suçlu. Bize yönelttiği ilk soruda Dt. Greenwood un kasasını soran ve daha sonra bizim hakkımızda bilgi toplamaya çalışan Mathis kendisine en son yalan söyleyen kişiye neler yaptığı konusundan bahsederken bölüm sona eriyor. Henüz çıkmamış olan 4.bölümün baş kahramanı olacağını varsaydığım Mathis bizler için çok kötü zamanların habercisi.Molly


Gerek büyük yıkımın gerekse yaşanılan doğa olaylarının etkisi ile kafayı kıran Molly üçüncü bölümde Dt.Greenwoodu kurtaran ablamız konumunda. Her ne kadar yardım sever görünen birisi olsa da kocasını kurtlara yem etmiş ve Milton şehrindeki kaçak suçlulardan birini öldürmüştür. Kocasından bahsederken ki ses tonundan anlaşılacağı üzere yıllar boyunca istismara ve gelişen son olaylar ile birlikte oda herkes gibi eskiden olduğu kişiyi geride bırakmıştır.


Peder ThomasGerek dış görünüşü gerekse kalbi sebebi ile tam bir ponçik olan peder Thomas gelişen olaylardan etkilenen ve yaralanan insanlara yardım eden bir papazdır. Kendisi üçüncü bölümde bizlere görev veren kişi konumundadır.
HİKAYE MODU CHAPTER 1
Uzun bir aradan sonra sonunda çıkması ile oyuna duyulan ilgiyi yeniden canlandırcak olan hikaye modu sonunda oyunculara sunuldu.Beş farklı bölümden oluşan hikaye modu için gerek ingilizcesi zayıf olan gerekte takılan arkadaşlar için buradan kendi tecrübelerim ile bir ilerleyiş rehberi yapmaya başlayacağım.Hikaye modu nedir diye sorucak olursak öncelikle Mackenzie ve Dr.Greenwood adında iki kahramanımızın Kuzey Kanadanın vahşi ormanlarında hayatta kalma mücadelesine tanık olucaz.İlk bölümde ise Mackenzie ile oynamaktayız.Oyun beklediğim serbest bir dünya yerine bize verilen görevleri yaptıktan sonra ilerlememize imkan bir yapısı olması üzücü bir durum maalesef

1.GÜN
Oyuna ünlü Kuzey Işıklarının manzarası ve Dr Astrid Greenwood'un bize seslenişi ve içine düştüğümüz durumun bizi yoketmemesi için bir uyarı ile başlıyoruz.İlk olarak mouse yardımı ile elimize sağlanan materyal i çıkarttıyoruz.İlk gün için bizden 3 adet görev isteniyor bunlar sırası ile
 • Sığınak bulma
 • Yaralarımızı sarma
 • Donarak ölmeden önce ateş yakma

  Sığınak konusunda hemen karşımızdaki mağaraya girdiğimiz zaman ilk görevimiz tamamlanmış oluyor.

  İkinci görevimiz için ya üstümüzdeki bir eşyayı hasar etip edindiğimiz kumaştan bandaj yapıcaz yada mağara doğru giderden birbiri ardına sıralı olan ateşlerin ilk'inin sağında olan first aid kutusu içinden bandaj elde ediceğiz.

  Son görev için ister gene mağaraya giderken çalı toplaya bilir yada hemen mağara önündeki odun ile ateş yakabiliriz.Size tavsiyem dallar ile ateş yakmaya çalışın nedenini 2.günde açıklayacagım

  2.GÜN
  Kötü bir tecrübe den sonra sıra hayatta kalmakta 2.gün'ü tamamen loot ile geçirmenizi tavsiye ediyorum çünkü şuana kadarki en sakin gün ve 3.gün de bizden 9 saat dayanabilcek bir ateş yakılmamız isteniyor.Bu gün için olan görevlerimiz
 • Su içmek
 • Yemek Yemek

  Su için ateş yakıp kar eritmemiz gerekiyor ama ilk elde ediceğimiz su pis olucağı için önce loot işini yapıp mağaranın çaprazındaki kutulardan su temizleyici elde ettikten sonra su içilme çünkü öbür türlü hastalık kapıyoruz.

  Yemek yeme konusunda ise gene kutulardan loot yaptıktan sonra askeri yiyecek temin ediyoruz ve o şekilde görevi tamamlamış sayılıyoruz.Size tavsiyem hemen yemek yerine önce bütün map i lootlayıp sonra mağaraya girdikten sonra görevleri yapmanız.

  Görevleri yaptıktan sonra ek olarak kaza sonrası enfeksyon yayılmasını önlemek için antiseptik kullanmamız gerekiyor onun içinde mağara önünde ki first aid den aldıgımız antiseptik i kullandıktan sonra 3.gün e geçebiliriz.

  3.GÜN
  3.gün kazadan sonraki belkide en kötü gün çünkü dışarda fırtına var ve bizden görev olarak
 • 9 saat sürecek bir ateş yakılması isteniyor.
  bunun için ateş yakmadan önce hemen dışara çıkıp yenilenen eşyalar ile loot yapmamız gerekiyor ilk olarak mağaranın sol kısmından gidip yerdeki kutuyu bulup parçalamamız ve içinden çıkan 5 yada 6 tane kitabı aldıktan sonra mapteki diğer odunları ve dalları toplayıp ateş yapmak için mağaraya dönmemiz gerekiyor mapte bir başka kutu daha var fakat onu kırmak için yada büyük dalları kırmak için vakit harcamayın oyun yerine ufak dalları ve odunları toplayıp ateş yakmaya dönmemiş gerekiyor.
 • İkinci görev olarak ise Isınıma
  Ateşi yaktıktan sonra iste vücudumuzun belli bir sıcaklık seviyesine gelinceye kadar ateşin yanında durmamız gerekiyor

  4.GÜN
  Oyunu güzelleşmeye ve soru işaretlerinin aydınladığı bir gün.Görev olarak bizden istenilen karnımızı doyurmak eğer keskin bir gözünüz varsa 2.gün mağranın tam karşısındaki tepelerde bir geyik cesedi görmüşsünüzdür.Oraya ulaşmak için mağaradan çıktıktan sonra sağ tarafta devrilmiş olan ağacın üstünden karşıya geçmemiz gerekiyor.Karşıya geçtikten sonra sol tarafta metal bir kutu var,kutuyu aldıktan olayları anlatan bir 'throwback' videosu çıkıyor.

  Video : Kısa videoda Will Mackenzie ofisinde otururken odaya bir anda Dr.Greenwood giriyor.Mackenzie uzun bir süredir nerede oldugunu bilmediği Dr.Greenwood a sorular sorduktan sonra Dr.greenwood geliş nedeni olarak kuzey Kanada da bir grup insanlar yaşadığını ve hasta oldukları için oraya gitmek istediğini belirtiyor.Mackenzie ilk başta kötü hava koşulları nedeni ile karşı çıksada devamında teklifini kabul ediyor bu arada Dr.Greenwood a elindeki çanta da ne oldugu hakkında soru soruyor fakat Dr.Greenwood bu konu hakkında soru sormamasını istiyor ve Mackenzie Dr.Greenwood un şüpheli ve aklıda soru bırakıcı konuşmalarına rağmen teklifi kabul ediyor ve cutscene bitiyor.

  Görevler
  Yemek bulma ve karnımızı doyurmak (Tırmanma görevinden önce yapın)
  Dağ tırmanma
  Burkulan bileği iyileştirme.

 • Yemek bulma: Bunun için metal kutunun sağındaki geyikten et alıp sonra etraftaki çalı ve çırpıları toplayak pişirmemiz gerekiyor eğer yeteri kadar odunumuz ve dalımız varsa suyu ısıtıp sonradan ilaç ile temizleyebiliriz.

 • Dağ tırmanma: Geyik ile işimiz bittikten sonra hemen sol çaprazında ilerleyip 'tırman' yazısına tıklamamız gerekiyor.Kahramanımız gücünü toplayamadıgı için düşüp bileğini burkucak.Ayrıca Will in montu üstünden çıkıyor onuda yerden almayı unutmayın

 • İyileştirme : bunun için önce kuşburnu toplayıp ateşte pişirmemiz gerekiyor.Önce 25den fazla kuşburnu toplayıp sonra I tuşu ile çantamızı açtıktan sonra üst kısımda craft bölmesine gelip prepared rosehid seçtikten sonra ateşte kaynatıp 5.gün e geçebiliriz.

  Bölüm Notu : Vaktimiz Bol oldugu için loot yapmaktan çekinmeyin ve tırmanma görevini sona bırakın böylelikle buruk bir bilek olmadan zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

  5.GÜN
  Tamamen iyileştikten ilk görev olarak geçen sefer düştüğümüz yerden tırmanmamız isteniyor.Kısa bir tırmanma macerasından sonra uçak enkazının oldugu yere geliyoruz ve bir başka cutscene ile olayların öncesine bir göz atıyoruz.

  Video : Bu kez havada olan ikilimiz konuşmalarından anlaşıldıgı üzere eskiden evli fakat sonra ayrılmış bir çift olsalarda yüzüklerini hala parmaklarından çıkartmamışlar kısa bir eski günler muhabbetinden sonra uçagın güç sisteminde arıza çıkıyor ve kaza olayı gerçekleşiyor.

  Video bittikten sonra hemen uçagın sağ kısmına geçip yerdeki yiyecek ve içeceği alın ve hemen arkalarındaki kutuyu kırıp lootlayıp yolunuza devam edin biraz ilerledikçe etrafta sincapların oldugu bir nehir e varıcaksınız orda iken eğer iyi bir nişancı iseniz yemek yemek için yerdeki taşları kullanıp tavşanları avlayabilceğimiz söyleniyor.Nehirin ortasında Dr.greenwood a ait olubilceğini düşündüğümüz sönmüş bir ateş var oradaki lootları aldıktan sonra yolunuza devam edin tepeyi tırmandıktan sonra hemen sağınızda geyik cesedi var isterseniz lootlayıp ilerdeki mağaraya gidin mağara içersindeki cesedi lootlayıp yerdeki meşaleyi alıp devam edin ilerde yol ikiye ayrılınca dümdüz gidip gene eski bir ateş ve bir not ele geçirceksiniz.Not ta Alice adında bir kızın eğer bir gün birisi okursa diye kilise ye gittiğine dair bir yazı var.Geri dönüp diğer yoldan mağaradan çıkın.

  Mağaradan çıktıktan sonra karşımızda geyik yiyen bir kurt olcak onu korkutmak için elimizdeki meşale ile ona doğru bakarak ilerleyip Ana yol'a çıkın ve sağ taraftan devam edin oyun artık burda sürekli görev yapmaktan ziyade gerçek The Long Dark olarak bizi birazda olsa serbest bırakıyor yolda devam ederken geyik ile işi biten kurt gelebilceği için arkamızda bakmamızda fayda var arabaları sıra ile loot edip yolunuza devam edin. Biraz ilerde bir başka kurt'un tavşan a saldırmasını görüceği sol taraf' a geçip yolunuza devam edin ve isterseniz yolun karşına geçip ilerdeki barınakta first aid ve su bulup günü burda bitirin.

  Günü bitirdikten sonra yolumuza devam edip kiliseye doğru gidin fakat yolda 2 adet kurt sizi bekliyor olucak önce çömelerek gitmeye çalışın eğer farkedilirseniz koşup kiliseye girin ve içeriyi lootladıktan sonra işaret fişeği ile dışarı çıkıp yolunuza devam edin ve Milton'a varın.
Hikaye modu Bölüm 1 2.Kısım
Milton Town

Milton Town'a vardıktan sonra soldaki büyük eve girin ve bir çok sorunun cevabına sahip olan Grey Mother ile tanışın.Grey Mother Milton Town daki tek ve son yaşıyan insan ve aynı zamanda da neler olup bittiğini öğrenebilceğimiz tek kişi.Kısa bir cutscene den ve konuşmalardan sonra bizden evinin ön kapısının yanındaki depo ya 30.puanlık yakıt doldurmamızı istiyor(odun,sap,kömür vb).

Öncelikle Yakıt toplama işi uzun süreceği için öncelikle üstümüz eğer var ise bağırsak ve derileri greymother ın yanına bırakıp kurutmanızı tavsiye ediceğim ayrıca evden kesinlikle birşeyler alıp kırmamalıyız yoksa Grey Mother ile olan ilişkimiz zarar görür.Grey Mother ile aramızı ne kadar iyi yaparsak bize belli puanlar a ulaştıgımız zaman Milton Town hakkında çeşitli bilgiler veriyor.Yakıt toplamak için hemen evin arka kısmındaki patika yoldan yukarı çıkıp sinyal kulesine ulaşın,yol üzerinden ki geyik cesedini lootlayıp ama dikkat edin eğer özellikleriniz düşük ise eve geri dönemeden ölebilirsiniz.Ayrıca evin az ilersinde bir başka geyit cesedi var onuda zamanın olunca lootlayıp Grey Mother'ın ocağında pişirebilirsiniz.Kule ile işimiz bittikten sonra şehre geri dönün.Bir başka tüyo olarak Milton Posta ofisinin içersinde Odanın sonuna doğru saksının arkasındaki tüfek mermisini almayı unutmayın.Bunu ister kendiniz için saklayın istersenizde Grey Mother'a verebilirsiniz.

Balta :Odun toplamaya başladı isek hemen evin arkasındaki yere gidip balta yı alın ve ölmemeye çalışın çünkü ölürsek üstümüzdeki balta ve levye gibi şeyleri kaybediyoruz ve yeniden spawnlanmıyor.

Kömür:Ev'in hemen karşısında ki harabe yere doğru ilerleyip eski Milton School binasına ulaşın ve lootlayıp yerdeki kömürleri aldıktan sonra sandığı balta ile kırıp odunlarını temin edin.Milton School'dan az ileri gittikten sonra görüceksiniz ki başka yere giden bir yol var fakat bu yol 2 adet kurt ile korunmakta onun için geri dönüp mümkün oldugu kadar şehirin içindeki evleri lootlayıp Grey Mother'ın istediği kadar yakıtı temin etmeye çalışın.

KASA: Grey Mother'ın evinin çaprazında ki Milton Town Bankasına girin ve içeriyi lootladıktan sonra arkakısıma geçin odanın sağ tarafında ufak bir kasa görücez şifresi 31.46.20 ile açtıktan sonra içersini lootlayıp yakıt toplamaya devam edin.

Yakıt toplama işi için mümkün oldugu kadar diğer evlerdeki eşyaları balta ile kırıp Grey Mother'ın deposuna yükleyin.Son olarak görevi tamamladıktan sonra Grey Mother ile konuşmaya gidin ve yeni görevimiz ile tanışın.


Yiyecek Toplama
Yiyecek Toplama kesinlik Yakıt toplamadan çok daha zor olan bir görev günler geçtikçe hem karakterimiz e hemde Grey Mother'a yiyecek bulmak zorunda kalıyoruz ve arasındaki dengeyi tutturmak oldukça zor ilk olarak eğer benim gibi ilk başta yiyeceklerinizi tükettiyseniz yapacak ilk şey Sinyal Tepesine giderken gördüğümüz tavşanlar ı taş ile avalamak.Tabi bu iyi bir beceri isteyen birşey eğer ondan vazgeçersek risk alarak yapılcakşeyler var.

 • Orca Gaz İstasyonu
  İlk olarak Orca Gaz İstasyonuna gitmek bizim için en iyi terchilerden birisi bunun için evden çıktıktan sonra sol taraftan devam edip İstasyona ulaşmamız mümkün fakat sol taraftan giderken bizi bekleyen bir kurt dostumuz olucak.Kurt u atlamak için ateş yakıp 2-3 tane meşale almamız gerekiyor.Maşelalerimiz aldıktan sonra yola devam edip şehirden çıkın.Şehirden çıktıktan sonra Sol Tarafta bir odun dolu arazi olucak içerde geyik ve kurtlar oldugu için pek oraya yaklaşmadan direk ilerdeki Gaz istasyonuna gidin.İstasyon'a girebilmek için anahtar'a ihtiyacımız var.Anahtar İstasyon önündeki arabaların birisinin içinde anahtar ı aldıktan sonra içeri girip bolca loot yapıp dilerseniz günü orda geçirin.Ertesi gün veya Oradan çıkmadan önce gene İçerdeki varilde ateş yapık bir kaçtane meşale ile eve geri dönün.


 • Paradies Meadow's Farm
  Eğer hala yiyeceğe ihtiyacınız var ise bukez kömür toplarkan gördüğümüz yolu kullanalar şehrin diğer yerine yani Paradies Meadow's Farm'a doğru yola çıkın.Tabiki gene yanımıza meşale almalıyız.Çiftliğe giderken yolun mümkün olduğu kadar Sağ Tarafından ve tarladan uzak yürümeye çalışın çünkü tarlada bazen 2 bazen 3 tane kurt bizi bekliyor.Çiftlik Kapısı kitli ve anahtar çiftliğin yanındaki mavi arabanın içinde ayrıca çiftliğin önündeki yere gidip cesedi lootladıgımızda evin içindeki bazı şeyleri açmamıza işe yarıyacak bir anahtar daha elde etmiş olucağız.İçerisini lootlayıp gene Grey Mother'a geri dönün.Dönüş yolunda eğer çiftliğin sol tarafından devam edip patika yoldan(geldiğimiz yol değil) devam ederseniz bağlatılı yolda bir geyik cesedi bulup lootlama imkanınız olur fakat bu yol sizi Milton Town'a gelmeden önceki Kiliseye götürcektir.Ayrıca Çiftlik evindeki İşaret fişeklerini alın ve dikkatli kullanın çünkü İşaret Fişekleri kurtları korkutmak konusunda meşalelerden daha kullanışlı.

 • Geyikleri Kurtların Üstüne Doğru Koşturmak.
  Eğer Hala yiyecek bulmak zorunda iseniz geriye en zor iş kalıyor.Buda kullanıcagımız yöntem (Bait) yani yem yöntemi.Bunun için Orca Gaz İstasyonun'a giderkenki sol taraftaki mekan'a gidip geyikleri orda bulunan kurtların üstüne doğru kosmasını sağlamak.Kurt Geyiği Öldürdükten sonra eğer varsa İşaret Fişeği yok ise Meşale ile Kurt u Korkutup Geyiği Lootlamak.Elde Ettiğimiz Yiyecekleri alıp Grey Mother'a dönün.

  Dipnot:İşaret Fişekleri herzaman meşaleye oranla daha iyidir çünkü rüzgarlı günlerde meşale yanmayabilir ve kurtlar tarafından öldürülebilirsiniz onun için az bulunan İşaret Fişeklerini düzgün kullanmaya özen gösterin.
  Bu görevde bittikten sonra yeni görevimizi alıp devam edebiliriz.

 • Eski Tünel Görevi
  Yeni görevmizinde Grey Mother bizden buradan gitmenin tek yolunun eski tünnelden geçmek oldugunu söylecek.Yeni tünel Orca Gaz İstasyonun biraz daha ilerdeki kısmında kalıyor bu yüzden yanımıza 2 tane meşale alıp yola düşün.Tünnel'in kapalı oldugu ve geçişimin olmadıgını öğrendikten sonra Grey Mother ile konuşmak için geri ev'e dönün ve yeni görevinizi alın.

 • Kasa görevi
  Bu görevde Bizden Bankanın içindeki kasayı ona getirmemizi istiyor fakat kasanı kapısı doğal olarak kitli.Banka girip banka müdürünün çekmecesinden daha önce şehirde giriş yapmadıgımız ve kapısında Kanada bayrağı olan eve giriş anahtarını alın.Ev'e girdikten sonra yatagın yanındaki çekmeceden büyük kasanın şifresini aldıktan sonra evden çıkın ve kasaya geri dönüp büyük kasayı açın.İçerdeki güvenlik kasaların bazılarının anahtarı olmadıgı için onları diğer evlerden toplayacağız.Öncelikle Daha önce gittiğimiz Paradies Meadow's Farm'a gidip ocağın üstündeki vazonun içinden 15.kasanın anahtarını alın ve Grey mother'a götürün.

 • Graveyard
  Grey Mother bizden Mücevherleri Lily adındaki bir kıza götürmemizi ve onu mezarlıkta (graveyard)da bulabilceğimizi söylüyor.Mezarlık Milton town'a gelirken gördüğümüz kilisenin hemen yanında fakat etrafta çok kurt oldugu için meşale alıp yola koyulun.Mücevherleri mezar taşına bıraktıktan sonra eve geridönün ve trajik hikaye dinledikten sonra tırmanma eşyalarını alıp yolunuza koyulun.

 • Tırmanma görevi
  Eşyaları aldıktan sonra yine Orca Gaz İstasyonuna varıp bukez sağ taraftan piknik alanına ulaşın.Piknik alanına ulaştıktan sonra büyük taşa ip'i bağladıktan sonra aşşaya inin.İniş yaptıktan sonra eğer yiyeceğiniz yokise veya üşüyor iseniz sol tarafta olan geyik cesedinden et alıp yine sol tarafınızda kalan mağaranın içindeki odun ve kömürler ile karnınızı doyurup ısınabilirisiniz.İşini bittikten sonra sol taraftan devam edip ilerdeki tabelanın arka kısmında kalan ipten yukarı tırmanın fakat gücünüze dikkat edin yoksa sonumuz lily gibi olabilir.Yukarı çıktan sonra ilerdeki ağacın üstüne çıkıp yukarıya doğru devam edin.İlerde bir başka geyik cesedi olucak ihtiyaca bağlı lootlayıp devam edin.İlerde karşımıza bir Mağara çıkacak.Mağaraya girdikten sonra elinizde var lamba yoksa ise meşale ile yolunuzu bulmaya dikkat edin çünkü baya uzun ve karmaşık.

  Son olarak çıkışı bulduktan sonra karşımıza çıkan sahneyi izledikten sonraaaa Tebrikler İlk Chapter Bitti.
Hikaye Modu Bölüm 2
Milton'dan kurtulduktan sonra Chapter 2 saldırıya uğrayan avcını kulübesinde başlıyor.Avcı Saldırıda ağır yaralandıgı için Eski Baraj'a gidip ilk yardım eşyalarını getirmemiz gerek.Eğer oyunu daha önceden oynamış birisi iseniz map'in neler ile dolu oldugunu bildiğiniz için pek uyarıda bulunmayacagım.Gene meşalemizi alıp yola çıkın eski baraj'a gelince dış kapı kitli olduğu için yan yataftaki kabinleri araştırıp anahtarı bulun.İçeri girince kontrol odasına girmemiş gerekiyor fakat güç olmadıgı için bunu yapamıyoruz o yüzden önce etrafı lootlayıp sonra tualet kısmın'a giderken sol taraftaki kutunun içindeki işaret fişeği tüfeği ve mermileri alıp sonra tualetteki cesedlerden anahtarı alın.Anahtarı aldıktan sonra Merdivenler aracılığı ile yukarı çıkıp önce Yönetici ofisine girin.Çekmecelerden İlk yardım dolabı anahtarını alıp dolaptaki eşyaları aldıktan sonra geceyi orda geçirip ertesi gün yol'a çıkın.

 • Kasa şifresi : Yönetici odasında bir adet kasa var şifresi 1,20 ve 14

  Tüfek Tamiri Görevi
  Avcı ile uzun bir konuşmadan sonra arkadaşımızı bulmak için önce ona yardım ederek Ayı yı öldürmeyi kabul etti ama tüfek bozuldugu için önce tamir etmek üzere Mystry Lake'den ayrılmalıyız.Güney'e doğru giderek ilk map e geçin.
 • Lorflorn Muskeng
  Mümkün oldugu kadar rayları takip etmeye çalışıp ilerleyin fakat harita kurtlar oldugu için elinizde işaret fişeği olmasına özen gösterin.Önünüze 2 yada 3 tane kurt çıkacağı elinizde meşale ve işaret fişeği olmasına dikkat edin biraz ilerledikten sonra Tren kaza alanını lootlayıp diğer haritaya geçin
 • Broken Railroad Region
  Bu harita biraz daha karmaşık yolunuzun önü kapanana kadar ilerleyin ve sonrasında sağ taraftan nehir e doğru ilerleyin.Nehirde 1 tane kurt bizi beklemekte.Nehir'e doğru inerken karşımızda ki 2 tepe nin bir ağaç ile bağlandını görüceksiniz ağaç yardımı ile diğer tarafa geçip yolunuza devam edin.Biraz daha ilerledikten sonra Sağ Tarafımızda Eski bir mekan yani silahımızı tamir ettirceğimiz yeri görüceksiniz fakat o alanda kurtlarla dolu oldugu için dikkatli olun.Eğer imkanınız var ise arabaları lootlayın.Ana giriş kitli olucagı için yan kapıdan binaya girin.
 • Railway Maintanance
  Burası loot bakımından fazla biryer oldugu için loot yaptıktan sonra yerdeki cesedi bulun ve sonrasında tezgahtaki araç ile görevi tamamlayıp tezgahın üzerindeki civa kesiciyi alıp dışarı çıkın.Ufak bir ara sahneden sonra gece yarısı uyanıcaksınız.İçerdeki .Şimdi oyunun en zor görevlerinden birisine başlamış bulunmaktayız.Öncelikle etrafta birçok kurt var ve daha kötüsü bir adet de AYI bizi beklemekte.Gece uyandığımızda hemen kendinizi dışarıya atmayın önce vakit geçirin sonra sabaha kadar uyuyun.Sabah uyandığınızda kurtları dışarda görüceksiniz fakat dışarı çıkınca ortadan kaybolucaklar.Gece ortaya çıkan bu gizemli ışıkların sandığımız gibi Kuzey Işıkları değil bambaşka bir güç olduğunu anlıyoruz.Dışarı çıktıktan sonra Arkada tarafdan nehire doğru ilerleyip Sağ taraftaki köprüden çitleri kesip içeri girin.Yukarı doğru çıkarken dikkatli olun çünkü ilerde 3 tane kurt bizi bekliyor olucak.Meşale ile kurtlardan uzaklaştıktandan sonra Evin içine girin ve direk ocağın üstündeki tüfeği alın.Sonra bodrum katına inip masanın üstündeki notu aldıktan sonra dilerseniz evi lootlayın.Görevimizi Yaptığımızdan emin olduktan sonra direk avcı ile konuşmak üzere yola koyulun fakat dikkatli olun geldiğimz yoldan gideceğimiz için yolda yine aynı tehlikeler bizi bekliyor olucak.

 • Dönüş yolu
  Broken Railroad Region'da bir değişme olmasa'da Lorflorn Muskeng'de bu kez yolumuzun üstünde bir AYI var İşaret Tüfeğimiz ile ayıyı uzaklaştırıp yolunuzdaki kurtları ilk seferde oldugu gibi uzaklaştırdıktan sonra Avcı ile konuşup görevi bitirin.
Hikaye Modu Bölüm 3: Crossroads Elegy
Crossroads Elegy, The Long Dark'ın hikayesinin 2.Bölüm: Luminance Fugue'dan sonraki üçüncü bölümüdür. Bölüm tamamen Pleasant Valley bölgesinde geçiyor. Bu bölüm, şu anda devam eden ve 2021 yazında yayınlanacak olan 4. Bölümden önce geliyor.
Hikaye Modu Bölüm 3 Kısım 1 - Trauma
Bölüm, Pleasant Valley Farmstead'de bir ara sahne ile başlıyor. Molly evden ayrıldığında, Astrid keşfetmekte özgürdür. Oyuncunun bulması gereken üç ipucu vardır: çalışma odasında kırık bir tüfek, ofisteki masanın üzerinde bir fotoğraf ve üst kattaki banyoda bir parça yırtık turuncu kumaş. Üçü de bulunduğunda, birinci kattaki telefon çalacaktır. Astrid telefonu açtığında Molly ona ahırda olduğunu ve yardımına ihtiyacı olduğunu söyler.

Bodrumu açan anahtar salondaki vazonun altındadır. Bodrumun içinde, oyuncu silah dolabını açmalı ve tabanca, tabanca mühimmatı ve tüfek mühimmatını almalıdır.Bodrum katında, bir bölme kapısından doğrudan dışarıya açılan ikinci bir çıkış vardır. Dışarıda, sağa giden bir ip ve direk hattı var. Ahıra giden ayak izini takip edin. Bir grup kurt ahırın etrafını saracak ve kaçmaları için vurmanız gerekiyor. Ahıra girdiğinizde Molly sizi arayacak.

Ahırdan ayrılın ve yola doğru gidin. Yolda sola gidin ve Heartbreak Bridge ve Contemplation Bridge üzerinden Thomson's Crossing'e kadar gidin.
Community Hall'a girin ve 2. Kısım Fallen Star'a ilerlemek için Peder Thomas ile konuşun.

Özet olarak:
Molly'nin Çiftlik Evi
- Molly hakkında size ipucu verebilecek 3 şey bulun.
- Telefona cevap verin
Molly sizi ahırdan arıyor ve yardım istiyor
- Vazonun altındaki anahtarı bulun
- Bodrum katına inin
- Molly'nin tüfek mühimmatını bulun
- Bodrum katından ayrılın
- Kardaki ayak izlerini takip ederek Molly'nin ahırını bulun
Size Pleasant Valley'den çıkmanıza yardımcı olacak birini bulun
- Thomson's Crossing'i bulun
- Community Hall'ı inceleyin
Hikaye Modu Bölüm 3 Kısım 2 - Fallen Star
Bölüm Community Hall'da başlıyor. Kazazedelere gidin ve ne olduğuna bakın. Hayatta kalanların çoğu hipotermi veya sarsıntı geçirmiş, tedavi gerektirmeyecektir. Diğerleri ise oyuncunun envanterinde bulunan tıbbi malzemeler ile tedavi edilebilir. Hayatta kalan Dimitri, daha sonraki görev için lazım olacak insülini isteyecektir. Hayatta kalan altı kişiyi teşhis ettikten sonra Peder Thomas ile konuşun.

Community Hall'dan çıkın ve Crash Site'a gidin. Buraya ulaşmanın en kolay yolu, oyun içi haritanın sağ tarafında uzanan yolu takip etmektir. Uçağa ulaştığınızda kokpitin yanında solda bulunan kapıdan içeriye girin. Uçağın ön kısmından devam edin ve arkadan çıkın. Ön bölümden bir kez düşerseniz geriye dönüş yok unutmayın.

Ön bölümün arkasına dağılmış dokuz ceset olacak. Her bir cesedi arayın ve kimliklerini alın. Dimitri'nin insülinini bavullardan birinin içinde bulabilirsiniz. Diğer bavullarda çoğunlukla giysi mevcut. Donmuş hava yolu yemekleri etrafa dağılmış vaziyette.

Tepenin en üstünde Gwen adında bir kazazede koltuğun altına sıkışmış durumdadır. Koltuğu kaldırın ve yaralarıyla ilgilenin. Gwen'in kendi sağlığı dışında ısınmaya ve suya da ihtiyacı var.
Kurtlar saldırırsa veya ihtiyaçlarından birini karşılamazsanız sağlık durumu kötüye gider. Oyuncu Gwen'in ısınma ihtiyacını yanına ateş yakarak veya kapalı bölgelere götürerek karşılayabilir. Çantadan içme suyu vererek su ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Tepeden aşağı inin sağa dönün. Oyuncunun uçak tarafından girdiği yol kapanmış olacak. Tepenin dibinde sağda uyumak ve kamp ateşi yakmak için güzel bir mağara var. Bölgeden çıkmanın tek yolu sağ taraftan gitmek. Oyuncu devrilmiş bir ağaçtan köprüden geçerek, tepeden aşağıya doğru yanmış bir eve gidecek. Eve vardığınızda Molly arayacak.

Gwen'i Community Hall'a getirin ve boş bir yatağa koyun. Kurtlara karşı dikkatli olun. Gwen'in silah çekmesini veya bir nesneyle etkileşime geçmesini istiyorsanız yere koyun. Gwen, oyuncunun taşıma kapasitesine etki etmeyecektir.
Salondaki 12 kişi ile konuşun, sonra Peder Thomas'la konuşun.

Özet olarak:
- Uçak kazasından kurtulanları kontrol edin (x6)
- Peder Thomas ile konuşun
- Düşen uçağı bulun
- Dimitri için insülin bulun
- Yolcu kimliklerini bulun (x10)
- Gwen'i Community Hall'a getirin
- Gwen'i boş bir yatağa koyun
- İnsülin'i Dimitri'ye verin
- Kimlikleri verin (x12)
- Peder Thomas ile konuşun
Hikaye Modu Bölüm 3 Kısım 3 - Coming Storm
Bu bölüm Community Hall'da başlıyor ve iki parttan oluşuyor:
- Hayatta kalan 3 kişiyi bulun ve geri dönün
- Kar fırtınasına hazırlanmak için mutfağı stoklayın.

Hayatta Kalanları Bulmak
Pleasant Valley'de kazadan kurtulan 3 kişi daha var. Hayatta kalan birini bulmak için haritanızda işaretli olan alana girin, alana girdikten sonra işaret tüfeğiyle havaya işaret fişeği atabilirsiniz. Birkaç saniye sonra hayatta kalan kişi de havaya işaret fişeği atarak size yerini gösterecek. Eğer yine bulamazsanız ikinci kez işaret fişeği atarak tekrar deneyebilirsiniz.

Hayatta kalan her kişi bir kamp ateşinin yanında yatar vaziyette bulunuyor. Bu kamp ateşlerinin ateşi hiçbir zaman sönmez bu yüzden yemek pişirebilir ya da geceyi burada geçirebilirsiniz.

Kurtulan her kişi tek tek Community Hall'a geri götürülmelidir. Bu hayatta kalanların da tıpkı Gwen gibi sağlık durumu, ısınma ihtiyacı ve su ihtiyacı vardır. Eğer kurtlar saldırırsa veya ihtiyaçlarından biri karşılanmazsa durumları kötüye gider. Isınma ihtiyaçlarını yanlarında ateş yakarak veya kapalı bir alana götürerek, su ihtiyaçlarını ise çantadan içme suyu vererek karşılayabilirsiniz.

Mutfak Stoklarını Doldurmak
Mutfakta günlükle aynı listeyi gösteren bir benzersiz arayüze sahip bir dolap var. Dolaba eşya koydukça, daha ne kadar gerektiğini göreceksiniz. İhtiyaç duyulan miktar karşılanana kadar dolaptan eşya almakta veya koymakta özgürsünüz. İhtiyaç duyulan miktar dolduğu zaman geri alamaz veya daha fazla ekleyemezsiniz. Görev tamamlandığında dolabın içindeki eşyalardan artan olursa geri alamayacaksınız bu yüzden fazla olan eşyalarınızı bir yerde veya başka bir dolapta saklamanızı öneririm.


Özet Olarak:
Hayatta kalanları bulun ve geri getirin
- Hayatta kalanları Community Hall'a getirin (x3)
Mutfak stoklarını doldurun
- Antiseptik / Ağaç Yosunu (x8)
- 16000 kalorilik yiyecek veya içecek
- Yakacak odun vb. (x48)
- Bandaj (x10)
- 2 Litre Gaz Yağı
- Antibiyotik / Hazırlanmış Reishi (x8)
- İşaret Tüfeği (x1)
- İşaret Fişeği (x4)
Ekstra malzeme için Joplin'in zulasına bakın
Peder Thomas ile konuşun.
Hikaye Modu Bölüm 3 Kısım 4 - Aftermath
Wikisinde walkthrough olmadığı için sadece özet olarak yazmak zorundayım.

- Community Hall'dan çıkın
- Signal Hill'e gidin
- Radyoyu kullanın
- Madene girin ve Pleasant Valley'i terk edin. Madene girdikten sonra geri dönemezsiniz ona göre
- Maden tünellerinde bir yol bulun
- Asansörü deneyin
- Asansörü tamir etmenin bir yolunu bulun
- Yanmış sigortaları değiştirin (x3)
- Asansörü kullanın
Hikaye Modu Bölüm 3 - Yan Görevler
1 - Blackrock

Görev, gardiyanın cesedini bulunca başlar. Cesedi, Molly'nin ahırından Community Hall'a giderken Heartbreak Köprüsü'nü geçtikten sonra yolun sağında bulabilirsiniz. Hapishane gardiyanının vücudunda el yapımı bir bıçak ve Blackrock Cezaevi Memo koleksiyonunu bulabilirsiniz. Binaya kadar kan izini takip edin. İçeride kanlı bir not tutan mahkum cesedi olacak. Aynı yönde Forest Cave'de başka bir mahkumun cesedini daha bulacaksınız. Görevi tamamlamak için Signal Hill yolunu takip edin ama isimsiz köprüyü geçtikten kısa bir mesafe sonra sola dönün. Hilltop Mağarası'nda terk edilmiş kamp bulacaksınız. Mağaranın derinliklerinde sol tarafta malzemelerle dolu bir cephane deposu var.

Özet olarak
- Hapishane gardiyanının cesedini arayın
- Etrafı arayın
- Kaçan mahkumları bulun (x2)
- Terk edilmiş kampı arayın
- Gizli depoyu bulun

2 - Forest Talkers

Locals 1 - kavşaktaki kırsal mağazanın duvarında
Locals 2 - Community Hall'daki ofiste masanın üzerinde
Locals 3 - Hikayede ilerleyince gideceğiniz Signal Hill'deki radyo kulesinin altında

Forest Talker 1 - Joplin'in deposunda havalandırma deliğine gizlenmiş
Forest Talker 2 - Pleasant Valley Binaları'ndaki ahırın üst katındaki metal bir konteynerin yanındaki tezgahta
Forest Talker 3 - Three Strikes Farmstead'de bir geyik cesediyle ahırda

3 - Tall Tales

Bu görevi Local Legends olarak geçen 4 kitaptan birini bularak başlatabilirsiniz. Kitaplardan birini aldığınızda günlüğünüz yeni bir görevle güncellenecek ve bakmanız gereken yer haritanızda işaretlenecek. Bulduğunuz her kitap başına bir item veya blueprint ile ödüllendirileceksiniz.

Kitapların Yeri
- Sasquatch'i Community Hall'da tuvalette bulabilirsiniz.
- The Big One, Joplin's Bunker Raid'de ikinci sığınakta bulunabilir.
- Ghost Stag'i Draft Dodger's Cabin'de bulabilirsiniz.
- The Lost Cave'i Thomson's Crossing'deki Kırsal Mağazada bulabilirsiniz.

Ödüller
- Sasquatch kurt derisinden kıyafet veriyor
- The Big One 15 kiloluk balık veriyor.
- The Ghost Stag geyik derisinden ayakkabı ve pantolon yapabilmeniz için gerekli blueprinti veriyor.
- The Lost Cave ise geyik derisinden çanta veriyor. (5 kilo daha fazla taşıyabilirsiniz)


Özet olarak
Yerliler Sasquatch'dan bahsediyor
- Thomson's Crossing yakınlarındaki Sasquatch mağarasını arayın
- Mağarayı araştırın
Yerliler büyülü bir göletten bahsediyor
- Birkaç olta takımıyla Pensive Pond'a gidin
- Dev bir balık yakalayın
Yerliler hayalet geyikten bahsediyor
- Hayalet geyiğin alanına gidin
- Barınakta saklanın ve geyiği bekleyin
Yerliler parlayan gizli bir mağaradan bahsediyor
- Misty Fall's mağarasına gidin
- Mağarayı araştırın


4 - Molly's Gift

Community Hall'dan ilk kez çıkarken, Molly, Astrid'i arayıp salıncağın yakınındaki mavi arabanın bagajında yararlı bir şey olduğunu söyler. Arabayı Thomson's Crossing'deki ana caddenin diğer ucunda bulabilirsiniz. Bagajın içinde kurtları uzaklaştırmak için kullanılabilecek işaret fişeği bulabilirsiniz.

Özet olarak
- Molly'nin bahsettiği arabayı bulun.


5 - Joplin's Bunker Raid

Görevi, Green and Capable Survivor zorluğundayken Thomson's Crossing'deki Kırsal Mağazada Yeşil Ay Bunker Notunu bularak başlatabilirsiniz. Hardened Survivor zorluğunda, notu Derelict Cabins'deki cesedin sırt çantasında bulabilirsiniz. Notu bulduğunuzda haritanızda ilk sığınağın yeri işaretlenecek. İlk sığınakta havalandırmanın içinde saklı olan günlüğü aldığınızda ikinci sığınağın yeri haritanızda işaretlenecek. İkinci sığınaktaki günlükte üçüncü ve son sığınağın yerini işaretleyecek.

Özet olarak
- İlk sığınağı bulun
- Havalandırmada gizlenmiş günlüğü bulun
- İkinci sığınağı bulun
- İkinci günlüğü bulun
- Üçüncü ve son sığınağı bulun

6 - Church Artifact

Görevi başlatmak için kilisenin içinde kayıp eserle ilgili notları bulmanız gerekli. Daha sonra Draft Dodger's Cabin'e gidin ve kabindeki yatağın altında, eserin Skeeter's Ridge'deki evin bodrum katında olduğunu söyleyen bir mektup bulacaksınız.

Draft Dodger's Cabin'den Skeeter's Ridge'a doğru giden düz bir yol yok. Bu yüzden haritadaki Derelict Cabins'e doğru gidin ve ana yolu takip ederek kaza yerine geri dönebilirsiniz.

(Gwen'i kurtardıktan sonra ağaçlar düşüp bir köprü oluşturduğu için Draft Dodger's Cabin'in arkasındaki uçurumdan Skeeter Ridge'e gidebilirsiniz.)

Kazanın olduğu yerin yakınındayken, uçağa gitmek yerine, kaya çıkıntısının etrafından sola doğru gidin. Bir grup yanmış küçük evler Skeeter's Ridge'i oluşturuyor. Evlerden birinin bodrum katına inen bir kapısı olacak, bodrumda eseri kurutucunun altındaki gevşek tahtaların altında bulabilirsiniz.

Eseri aldıktan sonra kiliseye geri dönün ve sunağa yerleştirin. Sonra bir gün bekleyin ve kiliseye tekrar gidin, kilisenin önünde tavşan derisinden bir şapka ve Peder Thomas'tan bir teşekkür notu alacaksınız.

Özet olarak
- Hırsızlık hakkında bilgi almak için kiliseyi arayın
- Skeeter's Ridge yakınlarındaki kabini araştırın, polise göre şüpheli en son orada görülmüş
- Kabini arayın
- Skeeter's Ridge bodrum katına gidin
- Bodrumdaki gevşek tahtaların altına bakın
- Eseri kiliseye götürün ve sunağa koyun
- Bir gün bekleyin ve tekrar kiliseye gidin
< >
181 Comments
1000AliThunder  [author] Jul 11 @ 1:37am 
Parçaları envanterden yere bırakıp sonra tekrardan almayı denediniz mi ? yada öyle bir imkanınız var mı ?
Suzerain Jul 10 @ 9:41am 
Yaralı Avcı görevinde bende bug oldu ilk yardım malzemesi ile telsiz parçalarını getir diyordu gittim santrale girdim ilk yardım malzemelerini aldım dışarı çıkacaktım ama çıkamadım ve yukarda bir yazı belirdi İlk yardım malzemesi ve Telsiz parçalarını almadan çıkamazsın diye her yere baktım her yerden araştırdım ama telsiz malzemeleri başka yerde görünüyor ilk yardım malzemeleri ise bende işaretlenmiş durumda ama telsiz malzemeleri olmadığı için elektrik santralinde kitli kaldım çıkamıyorum girmeden önceden save almadığım için ilerlemem patladı mahvoldu sanırım oyunda o kısımda öyle bir bug var ilk önce telsiz parçalarını almak gerekiyor galiba.
1000AliThunder  [author] May 31 @ 9:42am 
Selam dostlar, rehber belli oranda güncellendi ve 3. bölüm eklendi. Herkese iyi oyunlar.
Berzerk Mar 12 @ 5:45am 
Levye bulman gerekiyor :D
҂ ᴀ ꭆ ᴇ ƨ Mar 12 @ 5:27am 
Arkadaşlar bölüm 2 de baraja girerken bir anahtar istiyor. Anahtarın yerini biliyorum ama dolabı açmak için levyem yok. Ne yapmam gerekiyor ? Yardım eder misiniz lütfen ?
Matt Oct 17, 2020 @ 6:55am 
hayatta kalma okulu diye bi yan görev var yapamıyorum nasıl yapacağım?
Le Fishe Asriel Dreemurr Sep 25, 2020 @ 7:08am 
chapter 3 var
Le Fishe Asriel Dreemurr Sep 25, 2020 @ 7:08am 
Rehberi güncellemelisin
ozzy Sep 10, 2020 @ 11:38am 
mızrak nerde yav bulamadım
LagaLuga Aug 21, 2020 @ 4:26pm 
Dağ keçisi gibi yumuşak inmesini bilirsen halata gerek yok 2 kg yük yapma boşuna.